De were PIMS BELEVENISSEN IN ABESSINIE WEEKBLAD VOW JONGENS-EN MEISJES Hfercte oplossing Leopold denkt niet aan aftreden fillm li jii p li avontuur DOOR Residentie EN HIER DE ZAK VOL BRIEVEN: Delegatie van Belgisch verzet bij de Vorst Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom rzqgitr- Onze Damrubriek i m Betje Wery pleegde verraad uit angst Primaat verzo hem uit de g Verzoek tot stakii het proces vervi Merle Cochran i Brussel en Den 1 Weerbericht Pim was oen pongen, die voor z'n zeven jaartjes, die hij nog maar telde, toch al heel wat had meegemaakt. Veel meer dan anderen .van zijn leeftijd Stel je voor, dat jullie al eens zo'ti reis hadden beleefd als hij. Helemaal van Holland naar Abessinie, waar zijn vader als koffieplanter werkte in een mooie bergachtige streek dicht bij de plaats Gohdar. Met een prachtige boot, waarop Pim nooit thuisraakte, zo in gewikkeld liepen alle gangen dooreen, was hij er met zijn ouders heenge gaan. Langs Belgie, Frankrijk en Span je waren zij gevaren, helemaal naar het Zuiden voorbij Gibraltar, de Mid dellandse Zee op, waar hij van ai het nieuwe, dat hij zag, uitbundig had ge noten. Maar toen zij vanuit het Suez- kanaal in do Rode Zee kwamen, vond hij dat zij toch maar beter thuis had den kunnen blijven, zó afschuwelijk warm was het daar geweest. Zelfs Pim, die goed tegen de Warmte kon, log slap en lusteloos op een dekstoeltje en geen ijsjes en koele limonades konden hem verfrissen. Maar toen zij eenmaal in Djiboeti aankwamen en met een heel andere trein, dan je in Holland zag, de verre tocht naar de hoofdstad Addis Abeba aanvingen, genoot hij weer volop. Dat was dus het nieuwe land, waar zij nu voorgoed zouden gaan wonen. De prachtige natuur in het bergland, de onbekende bloemen cn bomen en voor al die vreemde mensen, dat alles boei de hem heel erg. En toen kwam nog het nieuwe huis, helemaal wit stond het daar in de' felle zon met een prachtige grote open voorgalerij. En inplaats dat een meis je moeder kwam helpen in de huis houding, zoals in Holland, kwam daar een negerbediende, die heel erg vrien delijk! was, vond Pim en waarmee hij veel prettiger kon opschieten, dan met Annie thuis, die altijd zo druk met de stofzuiger was en nooit tijd had voor hem. En wat een grote tuin was erbij, 't Leek wel haast een bos zo groot. Wat zou hij daar fijn verstoppertje in kunnen spelen! De woorden die jullie moesten vin den waren: 1. Piloot. 2. Eend. 3. Rood. 4. Zolder. 5. Inbreker. 6. Kurk. De eerste letters vormden, van boven naSr beneden gelezen, het woord PER ZIK. Er waren heel veel goed oplossingen deze week. De prijzen werden gewon nen door: Jaap Zwaan. Tolke, Schagen. Jet Braak, Grote Noord 57, Hoorn. Corrie Visser, Polderstraat 10, Alkmaar. Henk Minneboo, Visscherstraat 26. Beverwijk. Wim Boxma, Bothastr. 36, Den Helder. Gefeliciteerd allemaal! De boeken worden toegezonden. ONZE MEDEDELINGEN Enneke van Dèssel, Alkmaarseheweg 174, Beverwijk, zoekt eenR. K. corres pondentievriendinnetje. Enneke is elf jaar en zij is een sportief meisje. Op school zit zij in de vijfde klas. Mej. Visser, hartelijk dank voor dat grote pak zilverpapier en de postze gels. Deze week zal ik u schrijven. Coba Kramer, Ged. Turfhaven 22, Hoorn, wil graag corresponderen met een meisje van haar eigen leeftijd. Coba is elf jaar oud en zit in de zes de klas. Zij houdt heel veel van gym nastiek. Wij hebben ook een nichtje in Vlaar- dingen (Z.H.) Zij wil graag correspon deren met een meisje in Noord-Hol land. Het is Ria Lukassen. Zij is 10 jaar oud en haar adres is: Messchaertplein 53. Vlaardingen. Wim Verduin, Reigerstraat 26, Den Helder, heeft een postzegelverzame ling en wil nu graag met andere jon gens en meisjes postzegels ruilen. HERHALING PRIJSRAADSEL Voor Jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar In de onderstaado zinnen zitten na men van Nederlandse plaatsen verbor gen: 1. Ja heerlijk maar.,., met wie? Broertjes of zusjes had hij niet. En vriendjes? In Holland kende hi) er ge noeg. Hier had hij er niet één. Wél zag hij achter het huls een paar kin deren spelen, maar zo heel andere, dan hij van vroeger kende. En ze speelden heel andere spelletjes. Ver drietig stond hij maar etet toe te kij ken en voelde zich in zijn hartje toch maar half gelukkig. Moeder kreeg dat al gauw in de ga ten en had te doen met haar kereltje, 't Ergste van alles vond ze wel, dat hij niets van het nieuwe taaltje be greep, dat er rondom hem gesproken werd. Op een keer bracht de bediende zijn zoontje Bwanna mee, daar had moe der om gevraagd, 't Was een alleraar digst negerjongetje en net zo oud als Pim. Hij zou, zolang deze nog niet naar school ging zijn kameraadje zijn, dat iedere dag mocht komen spelen. Ze keken elkaar wel een beetje gek aan, toen ze voor het eerst kennis maakten in de nieuwe bloementuin. Bwanna vond dat Pim er gek uitzag en Pim dacht jaloers: „hij hoeft zich 's morgens niet aan te kleden, wat fijn". Maar toch, al vonden Zij elkaar wat vreemd, het spelen ging al gauw heel aardig, moeder had een leuk spelletje bedacht. Om beurten wezen zij allerlei aan. Zij begonnen met bloemen en bo men. Telkens noemde Pim de Hol landse en Bwanna de Abessijnse naam ervan. En zij schaterden van de pret iedere keer als zij elkaar napraatten. Want Bwanna kon geen Hollandse G zeggen en Pim hoorde telkens onver staanbare klanken uit Bwanna's mond. Iedere dag echter probeerden zij het weer, totdat Pim er aardig in thuis raakte. Mr.T niet alleen praatten zij met elkaar, neen, Bwanna liet Pim ook zien hoe vlug hij wel in bomen kon klimmen op blote voeten en hoe hij paard dorst rijden zonder teugel. Pim werd er stil van en vol bewon- De oudere jongens en meisjes mogen verborgen plaatsnamen opzoeken. Ver scheidene kinderen vroegen mij om ook eens zo'n prijsraadsel voor de jon geren te geven. Hier komen dan een paar zinnen, waarin jullie verborgen vruchten kun nen vinden, Doe je best maar' 1. Ik geloof dat Jaap eerder thuis komt dan Koos. 2. Dat komt omdat de school van Jaap ruim een half uur eerder uitgaat dan de school van Koos. 3. 's Avonds mogen de jongens niet meer buiten in 't donker spelen. 4. Jaap en Koos gaan deze zomer lo geren in Almelo en in Deventer. Dit prijsraadsel is dus voor jongens en meisjes beneden 12 jaar. De oplossingen kunnen vóór Zondag 13 Februari worden gezonden naar het bureau van dit blad. dering trachtte hij dat na te doen. Meestal kwam hij echter op zijn neus te liggen en ging 'e avonds met een verstuikte voet cn blauwe plekken naar bed. Maar toch vond hij al deze dingen veel echter, dan met een auto,- ped spelen of een vlieger oplaten, zo als thuis. 't Bleef echter niet Zo, ook Pim moest daar leren en dat viel hem niets mee, na dit heerlijke buitenleventje en deze vrijgevochten tijd. Maar daar ver tel Ik jullie een andere kêer van. Honderd-elf tenten waren op hot kampeerterrein gezet. Ik zag al meloenen in de winkels. Tante heeft een snee koek op haar boterham gelegd, Door natte voeten kun je ziek worden. Henk en Bertie liepen samen naar huis. Soldaten groeven loopgraven In de wei. In het bos stonden velerlei den nen en sparren. Jan zag een valk, maar hij dacht dat het een sperwer was. Ans ziet er moe uit, want ze is te laat naar bed gegaan. Je vindt onze boshut recht tegen over den dennenlaan. In de zinhen 4 en 9 zijn de namen van dorpen verscholen, 't Zijn twee bekende, grote dorpen in de provincie Utrecht. In de overige zinnetjes schui len de namen van steden. In elke zin zit slechts één plaatsnaam verborgen. Wie kan ze vinden? De oplossingen kunnen vóór Zondag 6 Februari worden gezonden naar het bureau van dit blad. Onder de goede inzenders worden boeken verloot. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Granaten, mijnen, munitie en ontstekingsmiddelen in handen van onbevoegden veroorzaken bijna da gelijks doden en gewonden, vooral onder de kinderen. Ruim op dat gevaarlijk bezit! Ga vandaag nog naar de politie! Hallo, jongens en meisjes! Wij beginnen vandaag met het briefje van Jacob Wiedljk. Je bent welkom Jacob! Ik vind het prettig dat je met ons meedoet. Annie Jonker, gelukkig <)at je de griep al weer achter de rug hebt. Van harte gefeliciteerd met het feest van Vader en Moeder. Wat zal het nu gezellig zijn bij jullie. Heb je hét boek al ontvangen? Wllma van Bueren, wat heb jij je op lossing aardig versierd. Je brief ziet er echt feestelijk uit zeg! Joanne Lange- baerd, dat was een erg leuke kaart die ik van jou kreeg. De oplossing was keurig in orde. Ga je nu al weer naar school? Coba Kaas, jij bent erg ver wend door Moeder en Trünie niet minder. Wat jammer dat Trijnie nog ziek is. Het is gezellig voor je dat je vriendinnetje nu ook meedoet. Metta Borst, ge lukkig dat je rapport goed was. Ja, nu moet je nog een klein beetje je best doen op het schrijven, maar dat ene puntje zul je wel weer ophalen hoor! „Zonne straaltje" en „Brutaaltje", zijn jullie al weer beter? Lief van Hanna dat ze mij schreef. Beterschap gewenst hoof en groeten aan Hanna. Cces Blom, het is prettig dat je meedoet, jongen. Wat heb je die perziken leuk getekend. Ik zou Wel trek hebben in zo'n perzik. Jij ook? Els van Lienen, tot mijn spijt weet ik geen geschikt gedicht voor je en eerlijk gezegd ben ik ook niet zo knap in 't dichten dat ik er een voor je durf te maken. Misschien kan een van de onder wijzers of onderwijzeressen op school je helpen. Hartelijk dank voor de aardige tekening, Els! Corrie Schilt, wat leuk dat ik de volgende keer zo'n mooie te kening van je krijg. Maar deze keer had je ook al aardig getekend zeg! Sia van Voorst en Toosje Botterman, bedankt voor de aardige kaboutertekeningen. Ze zijn heel grappig. Wat ontving ik weer een gezellig pak met oplossingen van de Berger Schoolvereniging! Alie Ranzijn, gelukkig dat je naam er nu bij stond, zodat ik je weer eens terug kan schrijven. Ja. de film „Bambi" was prach tig hè! Ik heb er ook van genoten. Beppie Tenkink, het raadsel viel dus erg mee. Daar ben ik blij om, Bep! Tineke van Leeuwen, ik spaar op het ogenblik nog geen theelood omdat ik niet weet wie ik er plezier mee kan doen. Weet jij misschien een adres? Jaap Zwaan, gelukkig dat Riet weer uit het hospitaal is. Ja, doe je best maar op de raadsels. Jaap. Dolf Rison, ik hoop voor je, dat je deze winter nog op de schaatsen komt. jongen. Het wintertje zal zeker niet geheel zonder sneeuw en ijs aan ons voorbijgaan. Klaas Schipper, ik vind het ook prettig dat je met ons mee gaat doen. In welke klas zit je, Klaas? Corrie Visser, wat akelig dat je met je vinger tussen de deur hebt gezeten. Hoe kwam dat nu, meisje? Arm kind, wat zul je een pijn hebben, nu het topje van je vin ger af is. Ik hoop maar, dat de vinger spoedig weer geneest. Je mag mii „Tante Iet" noemen hoor Corrie! Gitta Vingerling, ben jij ook lid van „De Halter"? Ik heb gehoord dat er zo'n mooie uitvoering komt. Mag je daar ook aan mee doen, Gitta? Annie Prins, leuk dat jij met Hannie Tiessen correspondeert. Ja, zij doet al een poos met de Jeugdkoerier mee. Volhouden maar met de raad sels. Annie, dan win je ook wel eens een boek hoor! Anton Mol, heb je een prettige verjaardag gehad? Ik zal eens kijken of ik je kan helpen. Anton. Mis schien wel eeh beetje. Lijda Metzelaar, nu doch ik heus dat jii al twaalf jaar bent. Dat was een vergissing, zeg! Ja. dan stuurde je natuurlijk Het goede raadsel in. Sigarenbandjes en postzegels wil ik altijd graag ontvangen, Lijda. Katie Asjes, jij bent dus ook al een slachtoffertje van de griep. Gaan de lessen op school gewoon door. nu er nog maar een paar kinderen over zijn? Ik hoop dat je gauw beter wordt hoor Katie! Cootje Kolk, Dick Wit, Geri Ney, Jennie Perk, Tiny Schot, Nelly Waterdrinker, Marinus Mans, Henk van Osch. Berens Sietsma, Greetje en Jaap de Jong, jullie allen zijn van harte welkom bij ons. Maarten Morien, ja hoor. ik vind het prettig dat je meedoet en dat jij ook mee gaat helpen om postzegels te sparen. Jan Hubregtsen, wat heb je mooie teke ningen voor mij gemaakt. Wel bedankt Jan. Je hebt er al net zoveel plezier in als je zusje, geloof ik. Anneke Luths, natuurlijk mag je met ons meedoen, meisje. Ben je zelf ook eens in een kolenmijn geweest? Piet Smit, hartelijk dank voor de sigarenbandjes, jongen. Ja. postzegels zijn altijd welkom hoor! Ekkie Röge, nu ben je zeker al geïnstalleerd en draag je de welpenpet en das. Hans Appel, bedankt jongen en hartelijke groeten terug voor jou. Steefje Overhand, ik ben er blij om dat jij ook zo hebt genoten van de film „Bambi". Tot de volgende keer, jongens en meisjes! De briefjes van de kinderen tot 12 jaar, verwacht ik graag vóór Zondag 13 Februari. Hartelijke groeten van TANTE IET. „Door na de ineenstorting In België te blijven, heb ik mijn land willen redden. Mijn weigering om tijdens de bezetting te regeren was een stil, doch plechtig protest tegen het geweld, dat Belgle was aangedaan", Dit zelde koning Leopold tot een de putatle van het Belgische verzet, die hem te Pregny ln Zwitserland bezocht. Een der vijf gedelegeerden sprak do Koning toe en verklaarde, dat de leden der afvaardiging de overtuiging zijn toegedaan, dat de Belgische Sou- verein door zijn onwrikbare houding van lijdelijk verzet de eenheid van het land heeft weten te bewaren. Ko ning Leopold heeft hierdoor het on dergronds verzet alsmede de deelne ming van België aan de geallieerde oorlogvoering mogelijk gemaakt. „Door u aah de zijde van het actieve verzet te scharen", zo zeide de Ko ning: „hebt gy onze nationale tigd zij aan zij met de geallieerden te strijden". Tenslotte verklaarde de Vorst, dat zijn enige wens is Belgie te blijven dienen en dat hij trouw zal blijven aan de verplichtingen, die hij is aan gegaan, toen hij de eed op de grond wet aflegde. „Onze politiek is economisch herstel van Duitsland" Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur voor Duits land, heeft verklaard, dat de beschuldi gingen omtrent unfaire concurrentie welke geuit worden door de landen, die vrees koesteren voor een herleving van de Duitse exporthandel, het Brits- Amerikaanse militaire bestuur ln Duits land niet zullen weerhouden van zijn streven naar herstel van de Duitse eco nomie. Onze politiek is economisch herstel van Duitsland met inachtne ming van zekere beperkingen uit vei ligheidsoverwegingen, zo zeide hij. 145. Vóór Pim goed weet, wat er gebeurt, schiet hij met een daverende klap tegen een boom op. Door de schok tuimelen alle dieren door elkaar, Gelukkig gebeuren er geen verdere on gelukken, Alleen.... is bet hele club huis vernield en in stukken uit elkaar gevallen, 146. Zonder iets to zeggen staren I-im, Pam en Pom elkaar aan. „Zijn jullie allemaal nog heel?" vraagt Pim eindelijk aan zijn vriendjes. „Ja, wij wel", zegt Kobus. „maarons club huis niet." „Ach, dat is het minste", roept Pim alweer opgewekt. „Dan bouwen we weer een nieuw! Zo mooi was het toch niet". „Maar hoe staat het met de jeep?" Oplossing probleem 60. Stand: Zw. 8 sch. op: 7, 8, 10, 12, 14, 20, 25, 27. Wit 9 sch. op: 22, 23, 31, 35, 38, 41, 43, 44, 48. Oplossing: 1. 22—17 (27 x 47), 2. 35—30 (47 x 49 sl. 3 schijven), 3. 1711!! (49 x 19), 4. 11 x 4!! En nu nog even de volgende stand: In de part\j Ghestem—Post uit het laatste tournooi kwam na de 26e zet van wit de volgende stand voor: Zw. 13 sch. op: 1, 3, 4, 6, 7, 8, 13, 15, 16, 18, 19, 21, 26. Wit 13 sch. op: 22, 27, 28, 29, 30, 32, 35, 36, 37, 42, 43, 48, 50. Met zwart aan zet ging het nu als volgt: 26—31 37 x 17, 6—11, 17 x 6, 16— 21, 27 x 16, 18 x 47, 30—24, 19 x 30, 35 x 24, 15—20, 24 x 15, 47 x 24, 36— 31, 13—18, 31—26, 8—12, 26—21, 3—9, 43—39, 9—14, 39—34, 14—20. Winst voor zwart. Ter oplossing voor deze week: Probleem 61 van N. de Vries. m Zw. 10 sch. op: 1, 5, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 19, 25. Wit 9 sch. op: 16, 22, 23, 27 28, 30, 32, 37, 43. Wit speelt en wint. 17 (N DE So ADEMA ,Dan is u verkeerd aangesloten," antwoordde de rustige stem van de heer Van Waardenburg. Ir. Saeensma hoorde, dat onmiddel lijk daarna de hoorn op hét toestel gelegd werd. „Kom maar mee, Storm," zei hij. „Wa,... wat is dat in 's hemelsnaam voor waanzin?" stotterde de journalist verbaasd. „Dat is het eerste bedrijf, eerste toneel van het komende drama", leg de Steensma geduldig uit. „Je bent niet helemaal in orde", protesteerde de journalist, zijn brede schouders ophalend. „Tot morgen, Storm", zei Ir. Steens ma, zijn vriend hartelijk de hand schuddend. „Ik hoop je nog even te laten weten hoe laat ik de grote reis ga aanvaarden". DE GROTE REIS Ir. Jelle Steensma séhreef en postte in do namiddag enkele brieven en stelde orde op zijn zaken. Alles was nu Voor zijn vertrek ge reed en hij wachtte nog slechts op na dere instructie om zich welbewust in hei grote, geheimzinnige avontuur te begaven. Toen hij zich de volgende morgen gekleed en gesehoren had en aan het ontbijt verscheen, lag er een briet naast zijn bord op welker enveloppe zijn naam en adres getikt waren. Hij vroeg zijn hospita naar de her komst en het bleek, dat een onbeken de slagersjongen het kon ook wel een bakkersjongen zijn geweest de blief aan de deur had afgegeven met de mededeling, dat deze zo spoedig mogelijk aan de heer Steensma moest worden gegeven. Ir. Steensma sneed, nadat zijn hos pita de kamer had verlaten, voorzich tig de enveloppe open. Zij bevatte weer een onbedrukt visitekaartje waarop de volgende me dedeling getypt was. Doe alsof u de stad verlaat en vervoeg u hedenavond om 10 uur aan het hotel Terminus. U is de handelsreiziger Willem Smit, 32 laar oud, geboren in Dedemsvaart. Ga direct naar de kamer, die reeds telefonisch voor u besproken is. Ferdinand. Jelle Steensma las de mededeling driemaal over eer de betekenis daar van goed tot hem doordrong. Hij stond nog wat onwennig tegen over do nieuwe situatie, maar be greep, dat hij er allereerst voor had te zorgen do instructies letterlijk op te volgen. Hij raadpleegde een spoorboekje, Het leek hem 't verstandigst oro- streeks vijf uur te vertrekken en een kaartje naar Leiden te nemen vanwaar hij met het treintje van omstreeks kwart voor tien naar de residentie terug zou kunnen keren, In de boemel vanaf Heemstede naar Den Haag ver wachtte hij 's avonds laat geen ken nissen te zullen ontmoeten. Hij helde de redactie op en deelde liet uur van zijn vertrek aan Storm moe, die beloofde de vrienden van zijn plotselinge aftocht op de hoogte te zullen stellen. Hij had hun tot dus verre het grote nieuws nog verzwegen om te voorkomen, dat zij zich naar Steensma's kamers zouden uegeven en hem met hun begrijpelijke nieuws gierigheid nodeloos last zouden ver oorzaken. „Dank je, Storm, je bent een beste", zei Steensma prijzend. „Als je ge legenheid hebt, zou ik jou wel graag v/at vroeger hier zien. Laat je spul len maar overbrengen, dan kun je vanavond mijn kamer al betrekken. Ik zal de juffrouw er aan herinneren schone lakens op mijn bed te leggen" „Dat mag je vooral niet vergeten", spotte Storm. „Zal ik maar vast een kaartje voor je kopen? Je moet be denken, dat je de kans loopt, dat onze nobele vrienden je op het station geen ogenblik alleen laten en als ze ver wachten, dat je naar Parijs gaat kun je moeilijk een kaartje naar Voor schoten of naar Rijswijk nemen. Ik moet vanmiddag helaas naar een ver gadering van het rundveestamboek, maar om vier uur zal ik wel present leunnen zijn. Strookt dat met je mys terieuze plannen?" „Uitstekend", zei Steensma glim lachend. „Tot ziens, ouwe jongen". Na de lunch rekende hij met zijn hospita at en betaalde haar de kamer huur voor het eerstvolgende kwartaal met de mededeling, dat zij de heer Storm in die tijd als zijn gast moest beschouwen. Tegen vier. uur kwam deze enigszins nerveus opdagen. Hij gruwde nog van do rundveevor- gadering waar een vervelende spreker eindeloze statistieken over de invloed der tuberculose op de melkgift en het vetgehalte had voorgelezen. (Wordt vervolgd) In politieke kringen te Bruttel js men van oordeel, dat Koning Leopold naar aanleiding van dit bezoek nog. maal» tot uitdrukking heeft ivillen brengen, dat htj niet voornemen» is afstand te doen van de troon. Ver. wacht moet dan ook worden, dat het gehele konlngsvraagstuk tegen het naderen van de verkiezingen in de herfst van dit jaar, opnieuw in het brandpunt van de belangttelllng zal komen te staan en hierbij een belang rijke rol zal spelen. HOTELMAATSCHAPPIJ KOCHT ZWARTE LEVENSMIDDELEN Woensdagmorgen behandelde het Ge- echtshof te 's Gravenhage de zaak van de exploitatie-mij. van het Zeebad Scheveningen. Ten behoeve van de maatschappij was voor f 86.000 aan .zwarte" levensmiddelen ingeslagen. De directeur was door de rechtbank ver oordeeld tot een boete van f 3000. De officier, die f 25.000 had geëist, ging in hoger beroep. De procureur-fiscaal heeft thans een boete van f 10.000 als mede een gevangenisstraf van 3 maan den voorw. geëist. De verdediger merkte op. dat de maaltijden niet tegen zwarte prijzen werden aan- '-oden. Uitspraak over 14 dagen. DE „FRANEKER" WEER NAAR NEDERLAND Wij vernamen, dat gezagvoerder de Kaas met do KLM-Constellation „Fra- neker" Woensdagmiddag van het vlieg veld Kemajoran bij Batavia zou starten op weg naar Mauritius. Verwacht wordt, dat de „Franeker" Vrijdag of Zaterdag des morgens Schiphol aankomt. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 332 Postgiro .87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 227 Directie: J. BIJLSMA en C. KRA1 In cassatie twintig jaar gettlst Gisteren werd door de procureur- fiscaal bij dc Bijzondere Raad van Cassatie een gevangenisedraf van 2 jaar met aftrek van voorarrest geëist tegen Betje Wery uit Amsterdam, die destijds wegens een geruchtmakende verraadzaak door het Bijzonder Ge rechtshof tot levenslang werd veroor deeld. De verdediger, mr. Th. Muller Mas- sis bestreed de te Amsterdam opgeleg de levenslange gevangenisstraf op grond van de dwangpositie waarin zijn cliënte zich zon hehben bevonden cn waarin zij haar verraad pleegde. Van haar familie zijn 91 personen tij dens de bezetting omgekomen. Haar ouders zijn behouden gebleven. Dit was volgens de verdediger het beste bewijs, dat zij inderdaad uit angst om haar ouders heeft gehandeld. De procureur-fiscaal noemde haar handelwijze lelijk en afstotend, al kon hij haar houding van „kat in be nauwdheid". wel enigszins begrijpen. 15 jaar geëist tegen kampcommandant Vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek eiste gistermorgen de advocaat fiscaal bij het Haagse Bijzondere Hof legen de 48-jarige P. A. Eickhoff, uit Zwanenburg (Haarlemmermeer). Verdachte was van 1942—1944 tolk en vertaler bij de „Germania Werf' te Kiel. In de maand Augustus 1944 liet hij zich door de Duitsers als pseudo- gevangene insluiten ln een concentra tiekamp op Helgoland, om daar de gevangenen uit te horen over hun poli tieke gezindheid. Na een korte spanne tijds werd hij commandant van 't kamp, Geschenkxendingen en invoerrecht De belastingheffing bü de invoer van goederen, welke door de in Indonesië, Suriname of de Nederlandse Antillen verblijvende militairen als geschenk worden verzonden naar familieleden oi kennissen in Nederland, is gedu rende de laatste tijd meermalen het onderwerp van klachten van de zijde van het publiek. Het publiek dient te weten, dat er twee soorten vrijstellingen pestaan. In de eerste plaats is er een algeme ne vrijstelling voor goederen, welke uit genoemde gebieden als geschenk naar Nederland worden gezonden en welke een waarde hebben vrn f 10 of lager en waarvoor niet meer dan f 4 belasting verschuldigd zou zijn. Bovendien bestaat er vrijstelling voor geschenkzendingen, rechtstreeks uit genoemde gebieden, onder auspi ciën van de NIWIN verzonden. Het gewicht per voor één geadresseerde bestemde zending mag niet hoger zijn dan 4 kg, de waarde niet meer dan f 25 en aan invoerrecht, invoerbelas- tin£ en/of accijns mag niet méér dan f 10 verschuldigd zijn. Deze vrijstellingen worden niet ver leend voor goederen, welke op be stelling worden toegezonden, noch op al dan niet ongevraagde toegezon den reclame-artikelen of handels monsters. DE BESMETTING MET MOND- EN KLAUWZEER Blijkens de in de Staatscourant ge publiceerde statistiek van besmettelijke veeziekten, was gedurende de maand December 1948 in ons land het aantal b*>smette boerderijen zevenhonderd. In Noord-Holland werden 54 besmet te boerderijen geteld, waarvan 32 nieuw. op NEDERLAND KAN VEEVOEDER EN ALCOHOL KOPEN De Economie Cooperation Admi nistration heeft aan Nederland machti gingen verstrekt voor de aankoop van alcohol ter waarde van 10.000 dollar en yan veevoeder ter waarde van 500.000 Met grote belangstelling w de gehele wereld het proces Prins Primaat van Hongarije, Mindszenty gevolgd. Op de tingdag bracht het voorlezen brief van Mindszenty aan de van Justitie, waarin hij schub ten sensationele wending in van bet proces. De kardinaa daarna de gerechtelijke actie waarop de rechtbank na ber niet inging. De volgende beklaagde, dr. werd vervolgens gedurende verhoord. Na hem werd de dr. Zakar, aan een verhoor pen. Dr. Baranayi verklaarde, da rikaanse legatie te Boedapest de hoogte was gehouden var nen van zijn royalistische g sprak hij over rivaliteit in 2 hijzelf en kardinaal Mindszer een terugkeer van de vroeg' Nicolaas Horthy na een Ar overwinning op de Sowjetu: verhinderen. Daarom zou de tijdelijk staatshoofd willen v Otto von Habsburg zou kuni keren. Dr. Baranayi ontkende sc zijn aan verraad, doch tij kruisverhoor van twee uur bi schuld op alle punten, die t werden ingebracht en beschv andere leiders van de vóór- logse royalistische beweging kardinaal Mindszenty. Secretar Na een uur reces kwam h de namiddag opnieuw bijeen De president en de verdei dervroegen twee uur lang dl Zakar, de jeugdige privé-sec: de kardinaal. Veel van hetgeen Zakar 1 betrof besprekingen, welke naai gehad zou hebben met rikaanse gezant te Boedape; zeide, dat Selden Chapin gel hoogte was van de royalistisc teit en andere politieke acti kardinaal. Te kwart over vier kwam Mindszenty weer voor en bi heldere stem zijn verklaringe leggen. In antwoord op een vraag openbare aanklager, of hij de digingen gelezen en begrepe: of hij zichzelf schuldig gevoe de kardinaal: „Ik voel mijzi dig voorzover ik de daden,, ten laste worden gelegd, he en ik ben het ook niet oneer bijzonderheden van de tenlas Hij voegde er echter aan te de uit deze daden getrokken dat "zijn activiteit gericht wa Merle Cochran, het Amerifc van de commissie der Ver er ties voor Indonesië, is Woens uit Washington naar New 1 trokken, waar hij Donderdag onderhoud had met de Repi delegatie bij de Veiligheidsr chran is voornemens Dondei vliegtuig naar Brussel te reiz hij verwacht minister-preside te ontmoeten. Daarna zal 's Gravenhage reizen voor l gen met minister-president 1 minister Stikker. Vervolgens chran zich per vliegtuig naar hegeven zonder Australië aai Hardrijderijen ii Warmenhuizen St. Pancras Door de KNSB zijn voor weekeinde, ijs en weder dit de volgende wedstrijden uitg< Zaterdag 5 Februari: St. Wedstrijden over 500, 1500 ei Zondag 6 Februari: Warn wedstrijden om de S. I. S.-b 500, 1500 en 3.000 meter. De wedstrijden beginnen 's om 11 uur. De Staatscourant van Dond vat onder meer een beschik] lating prijzen van verpakt r en verduurzaamd roggebrood vrijlating prijzen mandarijne: Verwachting, geldig van avond tot Zaterdagavond: weer met weinig bewolki; zwakke wind. 's Nachts i Noordwesten van het lan< halve dicht bij de kust, vorst. In de rest van het matige vorst. In de midda, peratuur enkele graden bov vriespunt:

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6