Zwaarste straf voor Kardinaal Mindszenty? Kort Bestek Prins Bernhard brengt zijn twee dochters naar Tirol Sowjetunie biedt Noorwegen een non-aggressie pact aan Maandag 7 Febr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 31 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Primaat: „God is mijn getuige, dat ik geen vijand ben van 'tHongaarse volk" Dinsdag uitspraak van het Hof Weerbericht H.M. de Koningin volgt dezer dagen WÊÊmmfmm Ernstig verkeersongeluk onder Abbenes Scherpe aanval op Atlantische Unie Een nieuwe poging tot Scandinavisch Pact DE KARDINAAL BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAAESCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTE1N Hoewel de aanklager van de Hongaarse regering in het proces tegen de Prins Primaat, Kardinaal Mindszenty voor geen der beschuldigden een bepaalde stra eiste, doch een streng en historisch vonnis, ze.de h<j in zijn requisitoir dat het Van sabotage zou getuigen, als hij tegen de Kardinaal met de zwaarste straf zou eisen. Onder de zwaarste straf verstaat het Hongaarse strafrecht de dood door ophanging. Hij verzocht om een vonnis „dat men zich zou herinneren en een zware slag zou toebrengen aan de verraders van ons land een vonnis „dat de rechten van het Hongaarse volk zou verdedigen". Het proces eindigde Zater dagavond met de mededeling, dat het Hof te Boedapest Dinsdag om 9 uur uit spraak zal doen. zou worden als afbreuk doende aan het grote belang van zijn oprechte verkla ring van berouw. Wat de zwarte handel in dollars be treft was de verdediger van oordeel, dat de kardinaal niet schuldig geacht kon worden aan een overtreding, waar hij zo weinig van af wist. De verdediger zeide, dat hij een zware taak heeft gehad, doch getracht heeft, alles te doen wat hij in het belang van zijn cliënt en in overeenstemming met de oirbaarheid en de eer van zijn be roep achtte. De laatste woorden van de verdedi ger waren: „Ik vraag het gerechtshof een wqs vonnis uit te spreken, omdat dit proces na eeuwen nog bekend zal zijn en de rechters aan do geschiedenis verantwoording zullen moeten afleggen. Ik vraag om een mild oordeel naar de stem van uw geweten. Ik vraag het Hof de clementieclausule van de Hongaarse wet toe te passen, waarin wordt gezegd dat het Hof onder bepaalde omstandig heden het zelf uitgesproken vonnis kan verzachten". „God is mijn getuige' Om 19.00 uur plaatselijke tijd begon kardinaal Mindszenty zijn laatste plei dooi. Hij zeide: „Ik sta hier voor de rechtbank van het volk. Ik heb een ho ge positie in het land. Ik ben reeds een halve eeuw oud en in die tijd wordt iemands mentaliteit doortrokken van zekere vaste principes. Deze principes zijn in het leven van de mens even vast gebouwd als het ijzer en de rails die in de aarde worden gelegd. Zij voeren naar een bepaalde plaats en wijzen de weg, evenals de rails. De principes ge ven in het leven van de mens de rich ting aan. Nu sta ik voor de politie en de rechters. Men stelt mij vragen en ik antwoord. De vragen zijn van dien aard De openbare aanklager der Hongaar se regering dr. Gyula Alapi, verklaar de in zijn uitvoerig requisitor, dat Kardinaal Mindszenty hier niet terecht Stond als de leider van het katholicis me, doch slechts als een individueel per soon, die misdaden heeft begaan en j&arvoor moet boeten. In den brede uitweidend over het mo- ï^prchistische complot, waarvan kardi naal Mindszenty de grondlegger zou zijn geweest, verklaarde de officier van justitie dat de Hongaarse kerkvorst de hulp had gevraagd van de Amerikaan se gezant te Boedapest, Chapin, en deze ook had gekregen. „In plaats van mede te werken aan de vreedzame wederop bouw van zijn land, rekende de kardi naal op een nieuwe oorlog. In stede van te werken voor de volksdemocratie, smeedde hij een samenzwering, met het doel de Habsburgers weer te doen te- jSigkeren". De zwaarste straf. Er bestaat geen land in de gehele we reld, dat op een dergelijke misdaad niet de zwaarste straf zou stellen. De Hon gaarse democratie bezit ditzelfde recht en ik zou als openbaar aanklager van de Hongaarse regering mijn eigen be roep saboteren, indien ik niet overeen komstig handelde". Vervolgens sprak de officier van justitie uitvoerig over het vraagstuk van de godsdienstige vervolging. Hij kon moeilijk aannemen, dat iemand waar dan ook, zou kunnen zeggen, dat de verkoop van dollars op de zwarte toarkt een aangelegenheid was van Igodsdienstige activiteit of dat een der gelijke verkoop op de zwarte markt plaats vond omdat de,/ godsdienst dit voorschreef. Wat de beschuldigingen van landver- laad en spionnage betreft, zeide de of ficier van justitie dat alle gevonden do cumenten door alle beschuldigden echt waren verklaard en noch de kardinaal, noch één der andere beschuldigden de beschuldigingen had ontkend. De kardinaal had om gewapende tussen komst door de Ver. Staten gevraagd. Hij had niet geaarzeld een spionnage- organisatie op te bouwen en had te vens toegegeven, dat hij spionnage had verricht tegen de Sowjetunie. Kardi naal Mindszenty heeft zijn schuld toe gegeven; hij gaf toe, dat hij de leider was van de organisatie en hij heeft dui delijk verklaard dat hij thans zijn han delwijze betreurt, aldus de officier. De verdediger Nadat dr. Alapi was uitgesproken, stond de verdediger van kardinaal Mindszenty, dr. Kalman Kiczko, op. voor het houden van zijn pleidooi voor zijn cliënt. De verdediger die door de kardinaal zelf was uitgekozen en niet, zoals aanvankelijk was gemeld, hem vas toegevoegd begon zijn pleidooi met te zeggen, dat hij allereerst wenste te constateren, dat hij volkomen vrij i was geweest bij het voeren van zijn verdediging van de kardinaal De voor naamste stelling, welke door de verde diger van kardinaal Mindszenty naar .voren werd gebracht, was, dat het ge rechtshof er rekening mee zou houden, dat de kardinaal een „naïef" man was en dat hij in zijn paleis „in een ivoren toren" had geleefd welk feit hem vat baar had gemaakt voor allerlei soorten van geruchten, zoals dat, waarin werd beweerd, dat in 1947 een oorlog voor de deur stond. Dit gerucht leidde tot het opstellen van de lijst der „nieuwe regering" met kardinaal Mindszenty aan het hoofd, die na een Amerikaanse overwinning de macht in Hongarije zou hebben over genomen, aldus de verdediger. I Een groot gedeelte der verdedigings rede was gewijd aan de kwestie van de brief, die de kardinaal bekent geschre ven te hebben aan de Amerikaanse ge zant Chapin en waarin hij om een auto en een vliegtuig verzocht om uit de ge vangenis te kunnen ontsnappen. Dit is slechts 'n nieuw bewijs van de naieve- teit van de kardinaal en het Hof moet het als zodanig opvatten Het zou niet eerlijk zijn, indien deze brief beschouwd dat ik mijn eigen ziel net zo moet ant woorden als u. God is mijn getuige, dat ik altijd goede bedoelingen heb gehad. Ik heb nimmer tegen de wetten van de staat willen werken en als dit toch ge beurd is, heb ik het hier verteld zon der opsmuk. Het is mij nu duidelijk ge worden, zoals ik verder reeds heb ge zegd. Ik heb mijn spijt betuigd en dat doe ik thans weer. Ik geloof dat ik thans vele dingen an ders zou doen, ook ai kan ik niet de principes veranderen, die leiding aan mijn leven hebben gegeven. God is mijn getuige, dat ik geen vijand ben van het Hongaarse volk. Ik ben geen vijand van onze boeren en arbeiders, van wie ik er een ben. Ik wens hun geen enkel recht te ontnemen. Thans wens ik iets te zeggen, dat hier eigenlijk niet thuis hoort. Maar ik wil het in ieder geval zeggen. Het betreft de kwestie van de agrarische hervor ming en de kerk. Ik wens te verklaren, dat de Hongaarse bisschoppen hun ze gen hebben gegeven aan hen die land hebben gekregen. Later werden hier en in het buitenland ook verklaringen van hen uitgegeven, waarin werd gezegd dat de kerk de grond niet van de kleine boeren wenste terug te nemen. Ook het Vaticaan is het hiermede nooit oneens geweest. Het keurde deze handelwijze van de Hongaarse bisschoppen #goed. God is mijn getuige dat ik mij geen vijand van de vrede voel. Ik ben niet tegen vrede tussen de Staat en de Kerk. Ik vind het juist dat de verzoening tus sen kerk en staat, wanneer die tot stand komt, duurzaam en hecht is. Ik blijf bij de brief die ik aan de minister van jus titie heb gezonden en die hier is voor gelezen. Dat ik bij sommige handelingen in conflict met de wet kwam heb ik mij riet tevoren gerealiseerd. Ik erken mijn schuld op dit punt en ik heb aangebo den alles terug te betalen. Vanochtend heb ik lange tijd gebeden" (hier zegt de kardinaal in het latijn een gebed op) Hij vervolgt: „Geef ons vrede in deze dagen zoals het oude gebed luidt. Ik heb gebeden om vrede, voor mijn kerk en voor de Hongaarse staat, waarvan ik een goed burger wens te zijn. Ik bad ook voor de vrede van mijn eigen ziel. vonnis te vellen, dat in het buitenland vonnis te velen, dat in het buitenland en hier vrede en verzoening zal bren gen". Hierop keerde de kardinaal van de microfoon naar de beklaagdenbank te rug, waar hij ging zitten Weersverwachting geldig tot Dins dagavond. Aanvankelijk enkele overdrijvende wolkenbanken, la ter verder toenemende bewolking en in het Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. Ma tige en in het Noordwesten van het land tijdelijk krachtige wind tus sen Zuid en Zuidwest. Vannacht alleen in het Zuid-Oosten van het land nog plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag iets zachter dan vandaag. In verband met het verwachte ongunstige weer is Z. K. H. Prins Bernhard in tegenstelling met zijn aanvankelijke plan, vandaag naar Oostenrijk te vertrek ken, reeds gistermiddag kort na 12 uur per vliegtuig van Soesterberg opgeste gen. De Prins, die in zijn eigen Dakota vloog, werd vergezeld door zijn beide oudste dochters, Prinses Beatrix en Prinses Irene. Ook de verzorgster van de prinsesjes, mevrouw Penning, maakte de tocht mede. gezelschap Op het vliegveld te Friedrichshafen werden de Koninklijke gasten onder meer begroet door generaal Bathouart, als plaatvervanger van de Franse hoge commissaris voor Oostenrijk. De reis naar Bregenz werd voortge zet in een door de spoorwegen beschik baar gestelde salonwagen. Ook te Bre genz werden zij door de autoriteiten welkom geheten. Twee vijfjarige meis jes in de plaatselijke klederdracht bo den een bouquet mimosa aan in de kleuren van het Huis van Oranje De beide prinsesjes toonden zich zrer verheugd over deze begroeting en ga ven de meisjes suikergoed Prins Asch- win filmde het gehele toneel. Prins Bernhard dankte voor de ont vangst en zeide verheugd te zijn weer in Oostenrijk te komen. Om vier uur des middags verliet de groep Bregenz en reisde zonder onderbreking door Prinses Irene als bruids meisje In de dorpskerk te Wassenaar is Za terdag het huwelijk van jhr. Henri de Jonge van Ellemeet, adjudant van de bevelhebber der zeestrijdkrachten en mej. Violet Charlie del Court van Krimpen ingezegend. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door H. M. Ko ningin Juliana, die met haar oudste dochter H. K. H. Prinses Beatrix even vóór twaalven het kerkgebouw betrad. H. K. H. Prinses Irene was een van de bruidsmeisjes. Negentien doden bij bus ongeluk Bij Radolfzell aan het Bodenmeer is een autobus met skiërs bij een scherpe bocht van de weg gegleden en van een steile helling gekanteld. Negentien lon- ge mensen kwamen hierbij om het le ven en twintig raakten gewond, zo deelt bet Duitse nieuwsbureau DPD mede. Het gezelschap was op weg van Radolf zell naar de Feldberg, de hoogste top hot Zwart» woud. naar St. Anton, waar het om half acht arriveerde. Waarschijnlijk zal H.M de Koningin met Prinses Margriet Dinsdag of Woensdag eveneens per vliegtuig vol gen. Het verblijf in Tirol zal ongeveer drie weken duren. Daarna zullen de vorstelijke vacantiegangers zich naar Zetmatt in Zwitserland begeven, waar Koningin en Prins ook het vorig jaar enige weken hebben doorgebracht- De Hongaar Kornel Pajor vestigde een nieuw wereldrecord op de 5000 meter tijdens de wedstrijden om 't Europees kampioenschap schaat senrijden te Davos. Hij bracht dit op 8 min. 13,5 sec. Pajor tijdens de race waarin hij dit record behaalde Zeven auto's en een motor vernield Zaterdagmiddag om kwart over drie is op de rijksweg Amsterdam-Den Haag onder de gemeente Abbenes een ernstig gecompliceerd verkeersongeluk ge beurd. Toen door nog onbekende reden een personenauto in de dikke mist mid den op de rechterbaan stilhield, botste een daarachter rijdende auto hier tegen op. Twee achter deze auto rijdende per sonenauto's reden eveneens in deze volgorde tegen elkander op. Tenslotte reed een motorrijwiel tegen de vierde auto op. De gevolgen van deze botsing waren ernstig. In totaal werden twee personen zwaar en een vijftal licht ge wond. Toen een auto rijdende op de linker baan tijdens het voorbijrijden het on geluk zag gebeuren, remde de bestuur der plotseling zo hard, dat een achter hem rijdende auto in volle vaart op hem inreed. Een derde auto reed op deze nummero twee in. Hier waren de gevolgen minder ernstig. Wel werd ten gevolge van dit ongeval een viertal personen licht gewond, maar dezen konden, na ter plaatse te zijn verbon den, hun reis voortzetten. Met vereen de krachten werden de twee rijbanen weer vrij gemaakt, zodat het verkeer na twintig minuten weer voortgang kon hebben. De Sowjetunie heeft Noorwegen in een nieuwe nota voorgesteld een non- aggressie-pact met haar te sluiten. In de nota wordt gezegd, dat de Sow- jetregering de mening van de Noorse regering ten aanzien van de bedoelin gen en aard van de Atlantische Unie niet deelt. Het is duidelijk, dat de Atlantische Unie een beperkte groep van staten is, aldus de nota, die niet de bedoeling heeft de vrede en internationale veilig heid te consolideren, daar de Atlanti sche Unie wordt opgericht door een be paalde groep van grote mogendheden en niet de bedoeling heeft alle vreed zame landen te verenigen maar erop gericht is de ene groep landen op te zetten tegen andere staten. „De opneming van Noorwegen in die groepering kan niet alleen de con solidatie van Noor wegens veiligheid niet dienen, maar kan integendeel er toe leiden, dat Noorwegen verwikkeld wordt in de politiek van een bijzondere groepering van mogendheden die vér strekkende aggressieve doelen nastre ven. In de verklaring van de Noorse rege ring op vragen van de Sowjetunie is er een suggestie, dat een aanvalsdreiging zou kunnen komen van de zijde van de Sowjetunie. Een dergelijke suggestie is van alle grond ontbloot, daar de Noorse regering geen rechtvaardiging of reden heeft om te twijfelen aan de bedoelingen van goede nabuurschap van de Sowjetunie ten aanzien van Noorwegen, hetgeen elke mogelijkheid van een aanval uitsluit. Het is de Noorse regering bekend, dat de Sowjet unie altijd een vriendschappelijke hou ding ten opzichte van Noorwegen heeft aangenomen en tijdens de jaren van de tweede wereldoorlog heeft zij haar aan deel in Noorwegens bevrijding van ae fascistische aanvallers bijgedragen. De troepen van de Sowjetunie werden vrij willig uit Noors grondgebied terugge trokken en zelfs eerder dan de Noorse regering zelf had gewenst. Indien de Noorse regering echter nog steeds aan de bedoelingen van goede nabuurschap van de Sowjetunie ten op zichte van Noorwegen twijfelt, stelt de Sowjetregering, teneinde elke twijfel ten aanzien van de bedoelingen van de Sowjetunie weg te nemen, de Noorse regering voor een non-aggressiepact met de Sowjetunie te sluiten en op die wijze een eind te maken aan alle twij fel". De nota werd Zaterdag aan de Noor se minister van buitenlandse zaken, Lange, overhandigd, vóór diens vertrek naar de V.S., waar hij besprekingen zal vceren over het voorgestelde Atlanti sche Pact. Noorwegen, Zweden en Denemarken hebben besloten tot een nieuwe poging om een onafhankelijk Scandinavisch militair verbond te vormen, aldus wordt van betrouwbare zijde te Kopenhagen vernomen. DS. J. VAN DORP OVERLEDEN. In de nacht van Zaterdag op Zondag is in Engeland de oud-prc-dikant bij de Ned Herv. kerk te Londen, ds J. van Dorp, overleden. Ds. van Dorp is o.m. predikant geweest te Egmond aan den Hoef en in Hoorn. jyjOCHT er in een uithoek van uw gemoed soms twijfel wo nen ten aanzien van de gevechts- waarde onzer militaire carriers, dan zal de slag bij Grubbenvorst uw duis ternis verlichten. Er reed een carrier over de weg en de rem was geblok keerd. Toen kwam er een bocht en ging het verkeerd. Het ding schui verde door een houten hek, knakte een paal van de lichtleiding, wierp een ijzeren paal met waslijnen ter aarde, rameide twee zware raster- palen en bepaalde zich tenslotte tot het uitploegen van een 20-meterige li gusterhaag. Het dorp zat een uur zon der licht en de generaal heeft de stootkracht van zijn leger geprezen. Z! Oorlogsgeesten waarden gisteren óók over 't voetbalveld van Muntendam, waar Hoogezand op bezoek was. De back Van der Veen kreeg een schop tegen 't been. Het brak als een dorre twijg. Daarop voelden twee spelers boksneigingen. Een ervan kreeg een gat in 't hoofd. Vervolgens bezette het publiek het veld en vocht iedereen tegen iedereen, terwijl de politie zich sportief tegen allen keerde. Er waren veel blauwe plekken. Géén doel punten. LIET wordt er voor de haring niet lolliger op. Als eerste Neder landse vissersschuit kreeg de IJmui- den V een viszoeker aan boord. Dat is een vierkant kastje met een kaart er in en op die kaart is in één oogopslag te zien of het de moeite waard is, op de plaats, waar het schip dobbert, de netten uit te werpen. Zwemt er geen vis, dan is er op de kaart niets te zien en kan men wel doorvaren. Is er weinig vis, dan wordt zulks door lichte strepen aangegeven. Zware strepen beduiden: massa's vis en gooi de netten maar uit. Het aparaat (Ame rikaans natuurlijk) kan verder de diept» waarop da via tich bevindt ''siiiiituiuaiuiiinmiitiiiiiiiiiiiiiiiiHiicaeuaiimiitiitiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiniiiuiiuiniuiiiiuiiii. aangeven en signaleert bovendien de aanwezigheid van wrakken e.d. Ten slotte geeft het nog een seintje wan neer men over zandgronden vaart. Al die- wijsheid zit in één klein kastje. Het werkt verschrikkelijk ingewik keld, maar dat is te moeilijk om 'e vertellen. We snappen het zelf niet. JN de politiek wordt het óók als maar ingewikkelder. De heer Toelpanof (Sowjet-propagandaehef in Berlijn) heeft uit Moskou een kolos sale uitbr nder gehad omdat hij de Duitsers niet genoeg enthousiast heeft gemaakt. Hij moet meer „begeesterde" Duitsers kweken. Die naar bed gaan met Stalin en opstaan met Molotof Maar voorlopig is 't grof sof met de mof door Toelpanof. Véél te veel propaganda onder 't Herrendom maakte de Amerikaanse ambassade secretaris Herbert Burgerman in Berlijn. Hij werkte er al 20 jaar, kreeg een infectie van het haken kruis, kroop in 1940 achter een zen der en maakte 5 jaar propaganda voor Hitier. Daar zijn ze vorige week IK heb mtyn schaatsen klaar staan pas achter gekomen. Nu zit 'ie in Washington in een cel Te wachten op duizend volt. n Prettiger zitten de filmsterren Humphrey Bogart en Bette Davis, want die verdienen per jaar 467 000 en 328.000 dollar. Deanna Durbin heeft het wat armoediger, die haalt maar 323 000 dollar. En bepaald sjofel was 't met Rita Hayworth. Die stakker moest d'r hele garderobe op peil houden met 94000 dollar Maar Ali Khan heeft zijn laatste tientje nog niet versnoept en voor Rita is de ergste kou wel uit de lucht. TN Weenen is het huilen vanwege de griep. Er liggen 32.000 men sen met aspirine op bed en ze hoesten de pannen van de daken. Franco heeft, na vele jaren, de Franse kran ten weer toegelaten binnen zijn rijks grenzen. Ze worden verslonden. D De zoon van Gandhi is directeur ge worden van het Indische Reuter- bureau. Mevrouw Perón heeft goedgevonden dat de regering-Perón de staat Israel erkent. De Prawda (Russische editie van De Waarheid) waarschuwt, dat er klachten binnen komen over Sowjetfabrieken. die slechte kleding, zwakke meubelen, be roerde ijzerwaren, gammele fietsen en weigerende horloges maken. Zij weten nu, hoe laat het is. In Hamburg preekte Synodepresident dominee Pi- belius over „trouw en eerlijkheid" Toen de preek uit was bleken dieven de koffer te hebben gestolen, waarin zijn colbertje, zijn agenda en het ont werp van een boek over de moraal zaten. „Ik hoop dat ze 't nauwkeurig lezen" zei de dominee. Op de pu blieke tribune van de gemeenteraad van 's Gravenzande zaten tien scho lieren. De meester had hen opgedra gen een opstel te maken over „de raadsvergadering". Alle lelijke woor den worden ge*chrapt. «jyjET GROTE BELANGSTELLING heeft de wereld 't proces tegen de Hongaarse Kardinaal Mindszenty ge volgd en met ontroering nam het be schaafde deel der mensheid kennis van de eis, die neerkomt op de doodstraf door ophanging. De merkwaardige gelatenheid, waar mede de Kerkvorst een groot deel van de tegen hem ingebrachte beschuldigin gen voor juist verklaarde en waarmede hij, uitgeput door urenlange kruisver horen, zelfs zijn befaamde vóór het proces geschreven brief herriep, heb ben in brede kring de mening doen postvatten, dat de Kardinaal door toe diening van een of andere stof tot een willoos slachtoffer van de regeerders der Hongaarse volksdemocratie werd gemaakt. Wij willen die mogelijkheid geenszins uitsluiten, maar wij achten deze situatie toch niet waarschijnlijk. Daartegen pleiten namelijk, behalve de verklaringen van zijn medeverdachten, ook verschillende uitlatingen van de Prins Primaat zelf. Met name de grote stelligheid, waarmede hij de conclusies van de openbare aanklager verwierp, als zou uit zijn handelingen het bewijs- voor hoogverraad te construeren zijn, wijst er op, dat Zijne Eminentie de vol ledige beschikking over zijn geestver mogens had. En voor wie daaraan niet temin nog twijfelen mocht heeft 's Kar dinaals rustige, maar krachtige laatste voord, dat als een kreet om erbarmen voor volk en kerk klonk, die twijfel wel weggenomen. Voor de volksrechtbanK stond niet een geestelijk en lichamelijk gebroken man, die „misdaden" bekende. Er stond een voorvechter van de vrijheid, zoals hij die voor kerk en staat begeerde, een Man die, onomwonden zijn royalistische gezindheid erkennende, ver daarboven uit de vertegenwoordiger bleek van het brede geestelijke verzetsfront, dat al- lerwege daar ontstaat, waar een natie geslagen wordt in de boeien van een dictatuur. De eerstelingen van zulk een verzetsfront behoren tot de besten van een volk. En het is de onverganke lijke eer van Kardinaal Mindszenty, dat hij tot die allereersten behoorde. Heeft Kardinaal Mindszenty als pro minent verzetsman fouten gemaakt, doordat hij naar middelen greep die een valse schijn op hem konden laden dat dan de eerste steen op hem werpe wie zelf in het verzet zonder zonden bicef Principieel gesproken zouden daartoe slechts weinigen gerechtigd zijn want hoe logisch en hoe vanzelfspre kend het is, dat bij het ontwaken van het verzet fouten worden gemaakt, kun nen slechts zij begrijpen, die van nabij hebben gezien hoe het in eigen land '-e- gon. Dat begin was er een van vallen en opstaan. En dat kón ook niet anders. Met gretigheid wijst men er van ze kere zijde op, dat de tijdens het proces aan het licht gekomen financiële mani pulaties de instemming van de Kerk vorst hadden. Men vergeet daarbij maar al te graag, dat het verzet in tal van opzichten, door de strijd daartoe ge dwongen, zijn eigen wetten schrijft en dat de daaraan adequate moraal noch amoreel noch immoreel kan heten. Het zal voor velen misschien een merkwaar dige openbaring zijn. dat tijdens de be zetting van Nederland het kapitaal van ae Nederlands Hervormde zendings corporaties óók naar i het neutrale Zwit serland werd overgeheveld en dat de Duitsers, toen zij het in beslag wilden nemen, er naast grepen Het proces tegen Kardinaal Minds zenty is opnieuw een bewijs voor het onaantastbare feit, dat geestelijke aris tocratie (hetzij van kerkelijken huize, hetzij van humanistische origine) zich krachtens haar principes in naam "an ce menselijke waardigheid altijd moet verzetten tegen iedere vorm van dic tatuur Ot die van binnen dan wel van buiten de grenzen komt doet daarbij niets terzake. Daarom zal de figuur van kardinaal Mindszenty voortleven in de geest van allen, die de weg der vrijheid en der gerechtigheid verkiezen, ook als die neirbaan omtuind wordt met gevaar voor goed en bloed. Zijn offer staat als een lichtend signaal in de donkere nacht dezer tijden. Vijfhonderd „Superforten" voor Engeland Volgens de diplomatieke correspon dent van de „Sunday Dispatch" zal waarschijnlijk een vijfhonderdtal Ame rikaanse superforten het type vlieg tuig, dat gebruikt werd voor het neer werpen van de atoombommen op Japan aan de Britse RAF worden geleverd in het kader van het voorgestelde Noordatlantische pact Deze machines zouden gereserveerd worden voor strategische bombarde menten op lange afstand totdat de eigen zware bommenwerpers van de RAF met straalaandrijving gereed zijn voor eventueel gebruik. Groot-Brittannie zou volgens de cor respondent bommenwerpers met straal aandrijving leveren aan Frankrijk, Bel- gie, Nederland en Luxemburg. De RAF zou de hoofdmacht gaan vormen van de luchtmacht der Westeuropese Unie on der Britse leiding Aan de Westeuropese Unie zou ver zocht worden te zorgen voor levering van 23 divisies (Groot-Brittannie 5, Frankrijk 15 en Benelux 3) in spoed geval en eventueel van zestig divisies (Groot-Brittannie 14, Frankrijk 40, Be nelux 6) in totaal.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1