Moskou Stad en Omgeving, De „Vandersteng" in onze stad De gouden Halter-parade werd een succes EEN KLUIZENAAR HUIST IN DE EGMONDERMEER Ziekte in 't gezin Men ga dit „all-round" schip zien! Kr Fraaie show rond uitstekend turnen De voor 1949 begrote kapitaalsuitgaven Berqen St Pancras Broek op Langendijk DRAINEERBUIZEN STOEL'S Onder druk var Wesieui Tito blijft een plek in 't syst AVONTUUR Voor de tweede maal zal het fraaie schip de „Vandersteng" van het comi té „Onze Marine" een bezoek brengen aan onze stad. En langer dan de vorige keer zal het hier aan de Kanaalkade aan de touwen blijven. Het arriveert vandaag en is tot en met a.s. Maandag te bezichtigen. Ja, daar gaat het om. Vele schepen komen en gaan in onze goede stad, niet-bevoegden hebben ech ter geen toegang als zij hier afmeren en dat is soms jammer, want hoe wei nig helaas weten wij landrotten af van het boeiende en drukke werk van de mensen van het water: En dat, terwijl wij onze vaderlandse glorie toch voor een groot deel aan het bedrijf op het water, aan de scheepvaart te danken hebben. Is niet nog- die scheepvaart In al zijn vormen een groot nationaal be lang? Wat zou Nederland zijn zonder zijn koopvaardij, zonder zijn Koninklijke Marine, zonder zijn riviervaart? Zeker de meeste onzer hebben wel eens iets gelezen over „Pamir, het laatste zeil schip", meegeleefd met de spannende avonturen van Graaf Luckner in de „Zeeduivel" of met ontzag kennis ge nomen van de prestaties van onze vloot bij de slag op dc Javazee in Van Kampen's „Ik val aan, volgt mij". Nu hebt ge echter gelegenheid om zelf eens een kleine blik achter de schermen te werpen. De „Vander steng" stelt U daartoe in de gelegen heid. Kapitein Th. Bijlsma en zijn manschappen zullen u bij een bezoek iondleiden op het prachtige schip, dat met de modernste middelen waar over de scheepvaart beschikt, is uit gerust. Men zal u brengen op de brug en ge zult u een ogenblik wanen in de stuurhut van een onzer grootste zeeschepen. Al de instrumenten als het kompas, het radiotelefonisch zend en ontvangapparaat, dat gelegenheid geeft met de schepen op zee te spre lten, de zeekaarten, het zal u worden geloond en ge zult vernemen op welke wijze zij de man aan het roer in staat stellen zijn weg over de lange deining te vinden. Het schip van „Onze Marine" is in zijn geheel „model" uitgerust. Alles aan boord is het bekijken meer dan waard. De keurige hutten van de be manning, de machinekamer, de grote filmzaal, de hypermoderne ontvang- ruimte, ja ook een prima bar, zoals die op de grote passagierschepen aanwe zig is. De „Vandersteng" van het Comité „Onze Marine" is tot stand gekomen op initiatief van de heer A. W. P. Angenent, voorzitter van het Comité. De verwerkelijking van zijn initiatief is mogelijk geworden door de zeer grote medewerking van de Neder landse industrie, die het doel, dat dit schip beoogt: Het Nederlandse volk, dat toch zo nabij het water leeft, wier ganse geschiedenis als het ware met duizenden banden met het water verbonden ts, mee zee-„minded" te maken, meer belangstelling bij te brengen over de scheepvaart in al zijn Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en ziek- gevoel bovendien 'n „Mijnhardtje" nemen Persoonlijk kampioenschap 2e klasse libre De wedstrijd om dit kampioenschap tus sen de acht geplaatsten werd gister avond in café Venneker voortgezet en v/el met uitstekende resultaten voor di verse spelers Zo wist C Middelbeek van Kxcelsior met een gemiddelde van 10,— spelend van v d Pavert te winnen, die ook met 7.13 speelde Th Schot Jr verloor bij verrassing van een met 5,gemiddelde spelende Kamp, maar later won Schot Jr van J Ruiter met een gemiddelde van 8.82 Inderdaad er wordt „hoog'' gespeeld G J Doeschot kwam ook boven de 5,in zijn partij tegen Kranenburg (5,85) De strijd om de titel belooft wel de nodige spanning vormen en uitingen. Hoe nodig dat wel is, blijkt uit vragen als „Waar zit de rem of waar is nu eigenlijk het gaspedaal van uw schip?" Dat men voorts met het doen bezichtigen van de „Vandersteng" in een behoefte voorziet, blijkt wel uit de zeer grote belangstelling, welke in elke aanleg plaats wordt getoond. Onlangs maakte de „Vandersteng" op uitnodiging nog een trip naar Gent, waar leerlingen van niet minder dan vijftig onderwijs instellingen het schip bezochten. Spoe dig komt ook Antwerpen aan de beurt. De „Vandersteng" is tot en met Maandag te ljfzichtigen van 1012 uur v.m. en van 25 uur en 710 uur n.m. Onderwijsinstellingen, vooral scholen hebben nu eens een prach tige gelegenheid om de leerlingen een boeiende les te geven over onze na tionale „schipvaert". Een gelegenheid, die men niet voorbij moet laten gaan 4 LI' -■ 'i' "S-'; - v 4 'TB Ha»»*»'.. De gedetailleerde uitslagen van gisteren ■waren: P Kamp 30 16 5, Th Schot Jr 30 15 4,30 G J Doeschot 28 34 5,35 D Kranenburg 28 23 4 C Middelbeek 150 15 35 10.- M v d Pavert 15 17 7,13 Th Schot Jr 17 34 8,82 J Ruiter 17 14 4.35 Geschrokken van een paard De Alkmaarder Hendrik F. T. werd onlangs door de Alkmaarse kanton rechter tot f 6 boete veroordeeld. T. was namelijk vorig jaar, toen hij een vrachtwagen bestuurde van een paard geschrokken waardoor hij plotseling moest remmen en zijn stuur omgooien. Hierdoor werd een personenauto ge ramd. Daar die veroordeling van de kantonrechter inhield dat T tevens verantwoordelijk voor de schade werd gesteld was hij in hoger beroep ge gaan zodat de Meervoudige Kamer deze zaak kreeg te behandelen. De officier van justitie was van me ning dat men verdachte zijn handels wijze niet kon verwijten. Requirant zeide dat de reacties van T. volkomen begrijpelijk waren en eiste vernieti ging van het vonnis van de kanton rechter en vrijspraak. Over veertien dagen volgt de uitspraak. Bur^erliike Stand Geboren: Elisabeth M., d. v. M. E. Wen tink n W. P. van der Riet. Gehuwd: Pieter J. A. Booij en Jo hanna L. Henke. Jan Bart en Catha- rina de Waard. Overleden: Clemens Melker, oud 72 jaar, geh. m. A. Komen. De revue-commissie van de Halter had alles in het werk gesteld om de gymnastiek-revue, die ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan zou worden opgevoerd, boven alle andere uitvoe ringen te laten uitsteken. Of dit gelukt is kunnen wij niet zeggen daar wij slechts de na-oorlogse uitvoeringen zagen. „De Gouden Hal ter-parade 1949" is in ieder geval wel de beste revue die wij van de Halter zagen. Deze gouden parade is 'n groot se show geworden rond vaak uitste kend toestelturnen, waarmee de Hal- ter-keurploegen bewezen met recht de tweede plaats bij de verenigingskam pioenschappen te hebben bezet. Décors en costuums hadden een belangrijk aandeel in het welslagen van deze re vue. Voorzitter Keurslag opende de eerste uitvoering met een speciaal woord van welkom aan de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, de wethou ders Bakker en Slingerland. Voorts bracht spr. dank aan ir. Knol, door wiens bemiddeling nieuw materiaal in de leslokalen was gekomen. De heer F. Koch ontving een onderscheiding in verband met zijn 40-jarig lidmaat schap van de vereniging. Hierna was 't woord en daad aan de medewerkers van de revue, die ongeveer vier uur de zaal van de ene verbazing in de ander liet vallen. Niet dat er geen zwakke punten waren. Na tuurlijk waren die er en vooral zo'n eerste opvoering, waarbij de zenuwen altijd een rol spelen loopt niet altijd even gesmeerd. Toch was dit laatste niet het zwak ke punt waar wij op doelden. Het wa ren de schetsjes, of beter gezegd, de schetsspelers die niet onze onverdeel de bewondering genoten. Vooral de drie komieken poogden wel eens al te komisch te zijn. Wat minder kwasi komische gezichten en bewegingen zouden het geheel zeker ten goede ko men. Maar nu willen wij eerst aan het turnen, dat toch de hoofdzaak is, eni ge regels wijden. Het eerste nummer dat wij zagen was de evenwichtsbalk waaraan slechts twee dames werkten, maar wat die twee. Nel en Clara, op dit toestel pres teerden was uitstekend. Nel Rampen bewees dat zij nog steeds tot de bes te behoort en Clara Post liet zien, dat zij haar inzinking na de Spelen weer te boven was. Ringzwaaien en brug was eveneens goed om niet te verge ten de knotsoefening. De heren vonden wij het beste aan het paard, waarop diverse uitstekende oefeningen werd gedraaid. Brug en rek waren ook goed, doch het was jammer dat sommige turners wel eens te veel van hun krachten vergden, waardoor mislukkingen voorkwamen. Wat dit betreft zouden wij de veteranen Schuit en Jonker, die ook nog meewerkten als voorbeeld willen stellen. De gebroeders Halterina traden op als verhuizers. Wij zouden dat stel niet graag als verhuizers hebben, maar als acrobatische clowns hebben zij hun roeping misgelopen Natuurlijk waren er ook weer de balletten, waarvan wij het koksballet veruit het beste vonden. Een uitstekend nummer brachten Wim en Trijnie de Haan, terwijl ook de zang van Truus Schot en Wim Schuurman algemene waardering on dervond. De finale was uitstekend ge vonden. Wij zagen de oprichting van de vereniging, damesturnen zoals dat omstreeks 1915 gebeurde en wat voor al bewondering wekte een rolschaats- demonstratie van Wim Veldstra, Wim de Haan, Koen de Haan en Jaap Lan- genberg. Dit viertal heeft met deze revue wel bewezen zeer veelzijdig te zijn en niet in het minst door de wijze waarop zij met medewerking van de heren K. Boot en D. Slinger deze gou den Halter-parade in elkaar hebben gezet. Last but not laest noemen wij nog de muziek die Tonny Willemsen ge deeltelijk zelf heeft gecomponeerd en met zijn orkest uitstekend naar vpren bracht. Bijna zouden wij nog de Bale ro's, een acrobatengroepje, hebben vergeten. Wat deze vier heren en da mes brachten behoorde ook tot de beste programmapunten. Alzo is deze revue een waardig sluitstuk van de eerste 50 levensjaren van de Halter geworden en het zal niet meevallen om in de komende ja ren de gouden parade te overtroeven. Vele werken voor Daalders Aannemersbedrijf De Dienst der Zuiderzeewerken heeft het onderhoud van de Meerdijk van de Noordoostpolder gegund aan P. Daal ders Aannemersbedrijf N.V. alhier voor 182.000; het onderhouden ge durende 1949 van de Rijkszeewerken op en nabij Wieringen; de Rijkshaven werken op Wieringen; de Balgzanddijk en het Balgzandkanaal met de daarbij behorende grond- en kunstwerken tus sen Ewijcksluis en Oostoever en ten slotte gedeelten van rijkswegen even eens aan P. Daalders aannemersbedrijf voor 163.620. VERBORGEN SCHOONHEID Men schrijft ons: De lezing „Verbor gen schoonheid" van Cees Scholtz en Jan Ivangh vindt niet plaats op 11 Fe bruari zoals wij abusievelijk meldden, maar op 16 Februari. De animo voor deze lezing is zeer groot en wij raden u aan u vroegtijdig van kaarten te voorzien. Door het vele materiaal wat vertoond wordt begint de lezing om half acht. Klaverjasnieuws Enige dagen geleden vertelde men ens dat er plannen bestonden om in het volgende seizoen klaverjaswed- strijden te organiseren, met als inzet het kampioenschap van Alkmaar. Dat kampioenschap zal ook inder daad worden verspeeld, doch reeds over enige weken. De Doormars or ganiseert namelijk op 10 Maart een klaverjasdrive, waaraan een ieder kan deelnemen. Het koppel dat met de eer gaat strijken, zal zich klaverjaskampi- oen van Alkmaar mogen noemen. In café ,.De Ooyevaar" op het Ritse voort heeft men inmiddels de derde klaverjasvereniging opgericht en er gaan geruchten, dat nog twee ver eniging^ in oprichting zijn. Het is dus schijnbaar niet alleen de griep, die snel om zich heengrijpt. In leder geval schijnt Alkmaar thans door een klaverjaswoede te zijn bezeten. Adam en Eva, de club die tien da gen geleden het leven zag, werd her doopt. De eega van één der bestuurs leden scheen het zaakje niet te ver trouwen. Tegen klaverjassen had zij geen be zwaar, maar Eva moest er maar bui ten blijven, meende zij. „Adam en Eva" is nu geworden „Du Passage", hetgeen in ieder geval een naam is die meer cachet aar de zaak geeft. Jeugdregistratie door hef Gewestelijk Arbeidsbureau In de komende weken zal in de plattelandsgemeenten rondom Alkmaar een enquête worden gehouden onder dat gedeelte van de jeugd, dat niet meer behoort tot de schoolbevolking. In de week van 12 tot 17 Februari wordt een begin gemaakt in de ge meenten Schoorl en Limmen en in de daarop volgende week in de Egmon- den, terwijl de gemeente Bergen spoe dig zal volgen. Men hoopt op deze wijze een antwoord te krijgen op de vraag, in hoeverre de jeugd maatschap pelijk nuttige arbeid verricht, in hoe verre de jeugd een vakopleiding volgt en of het uitgeoefende beroep aansluit bij de genoten opleiding. De gegevens die deze enquête ^1 verstrekken, kun nen mogelijk de wenselijkheid aan tonen van uitbreiding van mogelijkhe den voor de jeugd, om een degelijke vakopleiding te kunnen volgen op ba sis van aanleg en capaciteit. De regi stratie is geheel in het belang van de jeugd, zodat op volledige medewerking van jeugd en ouders mag worden ge rekend; in de gemeente Alkmaar heeft deze enquête tot resultaat gehad, dat 95 pet van de jeugdigen, die daarvoor in aanmerking kwamen, aan de oproep voor het geven van inlichtingen ge volg gegeven hebben. DIERENBESCHERMING Sinds enige dagen zwerft in de om geving van het Scharloo een klein smoushoudje. Gister (Maandag) is in de omgeving van Rochdale Oost een klein hondje aangereden. Het diertje wordt thans verzorgd in de Wollebrandsstraat no. 6. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baan- straat. Gehakt zonder bon en geld Zaterdagmiddag in een slagers winkel in Enkhuizen. Een juf frouw kwam de winkel binnen; 'n pannetje tegen zich aangedrukt. „Slager, mag ik twee pond gehakt van u, doet u 't maar in m'n pan netje". De slager draaide gehakt en woog een bal van twee pond af. Die werd in 't pannetje gedeponeerd, dat de juffrouw stijf tegen zich aangedrukt hield. Toen kwam het op bonnen geven en betalen aan. „Ach, nou heb ik toch m'n por- temonnaie vergeten", zei de juf frouw, „ik zal even 't pannetje laten staan". De slager had daar geen bezwaar tegen. Na vier uur stond 't pan netje nog op de toonbank. Toen keek de slager er in en zag een bodemloze pan ,My home is my castle" In de Egmondermeer, onder de rook van Alkmaar, staat een houten schuur tje, dat op het eerste gezicht niet ver schilt. van de vele andere die men op het platteland aantreft. Dit bouwsel, dat ver in de polder verborgen is, op een plaats waar zelden een vreemdeling komt, maakt een verlaten indruk. Het is opgetrokken van gecarbolineumde planken. Groot is dit schuurtje niet. Het is drie nieter lang, twee meter breed en het dak, dat enigszins schuin loopt, is hoogstens twee meter boven de begane grond. Het enige wat opvalt is de ka chelpijp die uit een der zijwanden steekt. Bij dit gure winterweer maakt dit gebouwtje een trieste en verlaten indruk. Het is bijna niet te geloven, dat een mens hier zijn intrek heeft geno men. De 75-jarige vrijgezel Kees Koppes heeft het zijn gehele leven als een ideaal beschouwd, een huisje voor zich zelf te hebben. Hij woonde bij zijn fa milie in, en hij had het daar goed. Toch was hij niet tevreden en steeds deed hij ondanks het verzet van zijn familie, pogingen een huisje voor zich alleen te krijgen. Vorig jaar zomer zag hij zijn dromen in vervulling gaan. Van een boer uit Bergen kreeg hij toestemming op diens land een klein schuurtje te laten plaat sen. Als tegenprestatie zou Kees dan v/at „stekels pikken" en op het vee let ten. - Daar woont hij dan, ver van de be woonde wereld, in 't houten schuurtje, waarvan de ruimte bijna geheel wordt ingenomen door een bed. Het licht, dat door een klein raampje naar binnen valt. vermag hoogstens de duisternis in schemer om te zetten. Tegen een der wanden van dit verlaten hutje liggen wat bossen riet opgestapeld, waartus sen een stukje zeep verdwaald is (waswater kan de man halen uit de Hoevervaart, die vlak achter zijn huis je stroomt). Tegen een andere wand van dit schamele onderkomen is een kolenhok neergezet Om niet te veel last van zijn buren de koeien, te neb ben. heeft Kees een randje prikkel draad om zijn huisje gezet en zo heeft hij nog een erf ook. Tegen de ratten en muizen is deze afscherming echter niet voldoende. Van de zomer was er nog geen vloer in het hutje aangebracht en stond het „meubilair" in het gras. De oude baas gaat overdag hier en daar wat werken. Zijn voedsel kookt hij zelf of hij gaat het halen bij zijn fami lie, die erg gekant is tegen deze manier van wonen. Van al deze tegenwerpin gen' trekt Kees zich echter niets aan. In dit 's zomers mooie, 's winters gure, doch steeds verlaten land, vindt hij de rust, waaraan hij behoefte heeft. Vele duizenden guldens zullen ge moeid zijn met de uitvoering van gro te kapitaalswerken. Daaronder ressorteren o.a. de aan koop en verbouwing van de burge meesterswoning tot een bedrag van f 40.000, van twee barakken voor jeugdverenigingen voor f 14.404, het aanbrengen van een monumentale klok in de raadszaal voor f 1000 en het aanschaffen van motormateriaal voor de politie wat f 3000 zal kosten. Ook het onderhoud van onze open bare werken eist zeer grote bedragen. De walmuren van Voormeer en Ver- dronkenoord moeten vernieuwd wor den waarvoor plannen in voorberei ding zijn en wat f 11000 zal kosten; een verbetering tussen de Boombrug en het z.g. „Groentje" met het maken van een nieuwe walmuur is op f 74000 geraamd en het maken van een rond- pont tussen Kennemersingel en Var- nebroek op f 27000. Een zeer groot bedrag zal besteed worden voor wijziging en uitbreiding van het Stationsplein ten behoeve van het auto- en autobussenverkeer wat niet minder dan f 185.000 zal kosten. Het verwijderen van asphaltblocks en het aanbrengen van een grof dicht as- phaltbeton-wegdek in de Langestraat vraagt f 32000 en dezelfde werkzaam heden op de Laat zijn op f 35000 ge raamd. Plannen zijn in voorbereiding om het Kennemerpark wat betreft de rijweg, het trottpir en de riolering te verbeteren voor een bedrag van f 1000 Uitgaven voor het onderwijs. Het onderwijs vraagt, zoals gewoon lijk, belangrijke uitgaven. Er moeten voor f 7000 nieuwe gym- nastiek-werktuigen worden aange schaft. Het aanschaffen van leerboe ken en de verandering van inrichting van schoolgebouwen enz. ten behoeve van het openbaar lager onderwijs vraagt voor het gewoon L. O. f. 5000, voor het voortgezet gewoon L. O. f 600, voor het ULO f 1200 en voor 't buitengewoon L. O. f 600. Tevens is gerekend op de bouw en de inrichting van een O. L. school in het Bergerkwartier wat niet minder dan f 181.200 zal kosten. Een verbou wing en uitbreiding van de school voor buitengewoon L. O. is op f 27.500 geraamd. In voorbereiding zijn plan nen voor 3e bouw van een nieuwe handelsschool waarvoor thans een be drag van f 12000 is uitgetrokken en voor het maken van plannen voor een tunnel in de Bergerweg f 3000. Herstel van oorlogsschade aan ge meente-eigendommen (gebouwen en inventaris) vraagt een bedrag van f 44.51. Er ziin plannen in voorbord ding voor bet bouwen van een aula op de Begraafplaats waarvoor f 2000 geraamd is. De verdere uitwerking van plannen voor een nieuwe rioolwg terzuiveringsinstallatie en een nieuwe i-iolering vergt een bedrag van f 10 000 en er ziin plannen in vooroe reiding voor de bouw van een nieuwe school voor voortgezet gewoon lager onderwijs waarvoor een bedrag van f 8000 bestén.d is Tn totaal is voor het onderwijs een bedrag van f 724 055 geraamd. Ongecorrigeerd.) Geen zes maar vier rantsoenen tabak In de bonnenlijst van a.s. Donder dag zijn, volgens het Vrije Volk, voor mannen vier in plaats van zes rantsoe. nen tabak aangewezen, voor vrouwen één in plaats van twee rantsoenen. Deze vermindering was te verwach. ten in verband met de staking in dé sigarettenindustrie te Amsterdam. In. tussen is het nu dus zeker, dat het Rijksbureau voor Tabak er niet toe overgaat de aanwezige voorraden aan te spreken. Aangenomen mag worden, dat dit niet gebeurt, omdat men het overigens nog niet vaststaande - I tijdstip van algehele opheffing der tabaksdistributie niet verder wil ver. schuiven. WEINIG SIGARETTEN IN DE WINKELS. Naar wij van de Vakgroep Detail, handel in Tabak- en Tabaksfabrikan. ten vernemen, zijn de Nederlndse st. garenwinkeliers, in verband met de moeilijke toestand in de sigarettenin dustrie, minder dan ooit in staat aan de vraag naar sigaretten te voldoen. Door de moeilijke toestand ln de ti. garettenindustrie is de productie bij. na gehalveerd. Het publiek zal zijn bonnen voor het grootste deel met kerftabak ge. noegen moeten nemen. EEN MOOIE PROMOTIE De heer M. v. d. \Voude, controleur bij de Rundveefokvereniging De Duin streek, is benoemd tot controleur stam- boekhouder der Rundveefokverenigini Haarlem. SLECHT SEIZOEN VOOR DE ARBEIDER In deze lopende week zijn 18 personen in de overbruggingssteun opgenomen, waarvan 15 wegens vorstverlet en 3 we gens beëindiging van de werkzaamheden Wanneer het dooiende weer aan zal hou. den, kunnen verschillende van deze per. sonen in een werkobject van de Ned Heide-Mij geplaatst worden DIENSTPLICHT Van de lichting 1949 zijn voor onze ge- meente opgeroepen 5 jongen* voor de landmacht, opkomstdatum l en 2 Maart 1949 Voor de zeemacht is 1 persoon op geroepen, opkomstdatum 9 Februari 1949 te Voorschoten Van de lichting 1944 is ook 1 persoon opgeroepen Opkomstdatum 24 Maart 1949 Van al deze personen is tot heden toe aan nog slechts één uitstel verleend BENOEMD De heer P. Veenstra, wachtmeester bij de Rijkspolitie alhier, is benoemd tot hoofdagent van politie te Ureterp (Friesland). BENOEMD De heer C. v. d. Meulen alhier is be noemd tot onderwijzer aan de Christe lijke School te Wouterswoude. Pui-merende? markt PURMEREND, 8 Febr. 1949. Aange voerd 382 runderen, waaronder 58 vette koeien en 2 stieren, 3 pinken, 459 nuchtere kalveren, 16 schapen en 17 vette varkens voor de levering. 96 melk- en kalfkoeien f 510f 850, handel stug en duur; 168 geldekoeien f 350f 575, handel iets vlugger; 28 pinken f 290f 380, handel matig; 18 graskalveren f 160f 225. handel ma tig; 9 stieren f 300f 550, handel ma tig; 104 schapen f 60f 80, handel stug; lammeren f 40f 50, handel tug; 43 bokken en geiten f 20f 80, handel stug; 508 biggen f 40f 65, handel kalm: 45 paarden f 280f 630. handel stug: 20 kalveren (fokkerij) f 28—f 50, handel matig; 1900 oude kippen en hanen, rode en witte f 2.75 tol f 3.15 per kg; 1500 jonge hanen, blauwe f 2.20—f 2.30 per kg; 200 jonge hennen f 4f 8 per stuk; 200 eenden f 2f 3.50 per stuk; 300 konijnen f 1— f 9 per stuk. Dr. SCHEIJ VIERT GOUDEN JUBILEUM. Op 16 Februari 1949 zal het 50 ja ren geleden zijn, dat de bekende on in geheel Noord-Holland populaire dl'. L. T C Scheij aan de Rijksuniversiteit te Leiden de graad van «Doctor in de Scheikunde verwierf. Veel. zeer veel heeft dr. Scheij voor de Nederlandse Zuivelwereld gedaan Velen hebben van zijn kennis en ar beid geprofiteerd. Met eindeloos ge duld en veel tact heeft hij in Noorcj.- Uolland ziin arbeid verricht. Ziin tegenwoordige adres is Boslaan 10. Warnsveld. Marktberichten LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 36,000 kg rode kool 11,40—11,80; 70,000 kg gele kool 9,60—10,50; 50,000 kg witte kool 8,40: 2500 kg bieten 6,70—7,20; 7500 kg peen 5,70—6,50; 18,000 uien 8—9 WARMENHUIZEN, 8 Febr. 38100 kg rode kool 10.70—12.10; 15200 kg gele kool 9.7011; 3000 kg Deense wit te kool 8.60; 1000 kg peen 6. NOORDSCHARWOUDE, 9 Febr. 1600 kg aardappelen, Eigenheimers 4.80; 50000 kg rode kool 11.4011.80 32000 kg gele kool 9.60—10.20; 93000 kg witte kool 8.40; 20000 kg uien 89; 5000 kg peen II 6—6.50; III 5.50—5.70. ONGEVAL BIJ GYMNASTIEKLES. Gisteren vond in het gymnastieklo kaal aan de Nieuwesloot een ongeval nlaats Een 13-jarig meisje viel van de tremplingen brak hierbij baar linker pols. Nadat een verpleegster de arm had gespalkt, werd het meisje door de politie naar het Centraal Zie- kenhuis overgebracht. HET NEDERLANDS HANDELS REGISTER Nieuwe inschrijving: F. de'Boer, Alk maar, Stationsweg 176, Agenturen in I banket, chocolade, suikerwerken, pa-1 pier en touw. (Ontleend aan Het Nederlands Han-1 delsregister. BOUWMATERIAALBE DRIJF ALKMAAR LUTTIK-OUDORP 25 Te koop gevraagd i. g. st. verk. PIANO. Brieven met prijsopgaaf, merk, enz. te richten on der no. 3976 aan Adv.Bur. K. ter Burg, t.o. de Grote Kerk. (Van CR BESTAAT' WEINIG hun militaire adviseur? oorlog met de Sowjetunie gegrond op de communi? tegelijkertijd op de Finnei militaire samenwerking n deze feiten moeilijk ander ter voorbereiding van een waren, hoewel echt deni unie en er bestond voor 74) uit het Oosterse bloc Sindsdien la er heel wt dat de Sowjets, zo zjj een ben, op het ogenblik of wensen. TEN WESTERSE COMM geacht mag worden zijl weten, gaf onlangs de volge ring van de verandering, w< Moskou voltrokken heeft, vertelde hij, verloor in 194? plan-Marshall werd aange de Kominform gesticht, z. over het Politburo, waarvai enige andere leden de meer me vleugel vormde. Op de eenkomst van de Kominfori Zhdanow de Franse en It£ munisten, dat de oorlog o was en dat zij zich daarop r bereiden. Na de dood van 2 ter zou Stalin opnieuw de in het Politburoachter z en de controle over de S heroverd hebben. Het ls natuurlijk onmogi stellen, of dit verhaal op v rost. Wel echter kan men zijn, dat wanneer het Kremlii besloten heeft, geen oorlog dit besluit genomen is onder het machtige Amerikaanse ningsprogramma en de groeii van West-Europa. De commu den niet van de democraten één ding, dat zjj bewonderen me industriële kracht van zolang z(j er van overtuigd ze ln samenwerking met snel tegen hen kan worden seerd, zullen zij de „oorlogsopl handschoen beslist niet toewi Er zijn nog twee dingen, op de eventuele oorlogs Moskou moeten werken, meer of minder duidelijk de economische overeenkomst Sowjetunie dezer dagen met haar Europese satelieten geslo om elkaar bij te staan teg»" tuur van het Marshall-pl; gaat verborgen achter de de overeenkomst en het pn de gevormde Raad van Economische Bijstand. Het legen in de afwezigheid van vische handtekening onder Marshall-plan". Uit beide cludeerd worden, dat Mosko moeite heeft dan het verwachtt organisatie van het imperium schillende en recalcitrante ke het langs Ruslands We gesticht. Tito, de Tito, de overtuigde comi tevens de leider van de n lijke beweging, welke is o het monopolistische So' moet strenger gestraft wor< sluiting van het Oosteuropese sche systeem moet hem in de brengen zich in de armen vai ten te werpen, maar Moskou blijkelijk niets beters verz enige wat het kan is naar wijzen en Zuidslavie tegeli; economisch paradijs voor waarvan de poorten door Titi voor het land gesloten moet Overigens schuilt misschien ironie in het feit, dat indien unie inderdaad in staat ware dijs van welvaart te scheppen ten voor een groot deel van verlost zou zijn. Indien soort Marshall-plan voor zou kunnen creëren en wam voering van dit plan de mil achter Elbe, Donau en Adr leven, een behoorlijk bestaa zou garanderen, ware de rustig naast elkaar voort beide grote economische rechtvaardigd. Maar de zojuist te Oosteuropese Economische IN DE DOOR RESII TJEERD ADEM A „Beste vrienden", zei „hartelijk dank voor jullie Ik hoop, dat het jullie al gaat". ,,'t Lijkt wel of ie naar constateerde Van Dijk, getrol de ernst waarmee Steensma vrienden afscheid had genom „Mag ik even uw biljet vroeg de conducteur op d staande. Hij bekeek het hem kaartje, knipte er een gaatje „Conducteur!" riep De Ridde man reeds bij de volgende „Riep u mij, meneer?" vroeg ducteur zich omkerend. „Voor u," zei de apotheker baasde beambte een gulden stoppend. „Kijk er eens,

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2