ediende Het is Amerika ernst met het Atlantisch Pact Sultan Hamid teleurgesteld over houding van Nederlandse regering Kort Bestek Sowjetgeneraal betitelt „Krav" als een verrader Roofoverval op Schager postkantoor 3040 10 uari a.s. EXT ER DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Interim-regering op de lange baan geschoven Zal Dr. Beel het kabinet overtuigen Wordt- antwoord aan Veiligheidsraad uitgesteld? Complete onzin Kravchenko's ex-vrouw met mes bedreigd Gesneuveld in Indonesië Scandinavië krijgt óók wapens bij sluiting van drielanden-overeenkomst Gemaskerde hield ambtenaar met revolver in bedwang Buit ruim f 10,000,- Weerbericht es, ren, m. wit ,et ^728 8 ,ed- «ot istiek 1** NacM- kt 670 106 vaniseerd, 975 NOON loc. dot 003 tde pot, dan temperatuur EE. Deze is grove ftiee. thee korter kid zich te s fijne geur ite verteren. e rest sterk. Alkmaar is vorige betrek blad. annen. Kwamen met kracht af. „Hoe weet u verall verbaasd, rnders duidelijk mden nog meer e van de brand meiten". BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Woensdag lóFebr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN T46e Jaar&ang No- 39 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent pei millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Het plotselinge vertrek van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon naar Nederland voor overleg met de Nederlandse regering wordt in welingelichte kringen te Batavia in verband gebracht met het plan van het kabinet, zoals dat na het aftreden van minister Sassen geformuleerd werd. Nadat dr. Beel het standpunt van het kabinet, dat volgens persberichten o.m. het accepteren van de resolutie van de Veiligheidsraad inhoudt, telegrafisch was medegedeeld, zou dr. Beel het besluit hebben genomen in rechtstreeks overleg met de regering de gecompliceerde politieke situatie in Indonesië te bespreken. Sultan Hamid H, hoofd van de daerah West-Borneo, verklaarde gisteren: „Ik ben teleurgesteld, dat mijn vertrouwen in Nederland niet is bewaarheid." dit vervolgens toeschrijft aan een col lege dat tot dusver altijd heeft gestre den voor een ontwikkeling langs revo- lutionnaire weg. Velen onzer vragen zich thans af of Nederland misschien bang is, dat voor de wederopbouw van Nederland zo broodnodige Marshall hulp zal worden stopgezet. Het spijt mij, dat ik dan moet consta teren, dat Nederland op het critieke ogenblik niet in staat blijkt te zijn, een regering met ruggegraat voort te bren gen. Ik herinner mij de woorden van minister Stikker, dat slechts algehele uitputting Nederland er toe zou kun nen brengen, om van de ingeslagen koers af te wijken". Hij zeide dit in commentaar op de jongste politieke ontwikkelingen, in het bijzonder het vertrek van dr. Beel en dr. Koets. „Immers, toen wij aan het einde van het Haags overleg naar Indonesië zouden terugkeren, zou op korte termijn een interim-regering worden gevormd. Maar wegens strijd tussen de politieke partijen in Neder land werd zelfs op de avond van het afscheidsdiner in Scheveningen, op de dag vóór ons vertrek dus, dit plan ver anderd en op de lange baan geschoven. Op dit ogenblik wenst de Nederlandse regering eerst de uitspraak van de Bij eenkomst Federaal Overleg, het colle ge van de hoogste verantwoordelijke leiders der deelgebieden", aldus deelde Hamid aan de Nieuwsgier mede. Zonder ruggegraat. Daartegenover stel ik, dat de Neder landse regering, die het tot in den treure ik herhaal: tot in den treure heeft gehad over haar verantwoor delijkheidsbesef jegens deze gebieds delen, blijkbaar niet bij machte is ge weest, om alle consequenties te over zien, welke zouden voortvloeien uit het inzetten der tweede politionele actie, hetgeen men zou mogen ver wachten van een regering, die zichzelf respecteert. Voorts, dat zij, na deze consequenties te hebben ervaren, daarvan zeer beslist terugschrikt en Nieuwe datum: I Maart De Commissie van de Ver. Naties voor Indonesië heeft Dinsdagavond een telegram aan de Veiligheidsraad ge zonden. Hierin wordt voorgesteld de datum, waarop volgens de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari zou moeten worden gerapporteerd in zake de vorming van de Federale In terim-Regering en aanbevelingen zou den moeten worden gedaan om te ko men tot oplossing van de tussen beide partijen bestaande moeilijkheden mocht op die datum geen overeen stemming zijn bereikt te verande ren van 15 Februari in 1 Maart. Dit voorstel wordt gedaan in verband met de huidige ontwikkelingen in Den Haag. Sultan Hamid zag nog slechts twee mogelijkheden, namelijk dat de Ne derlandse regering thans rfóor dr. Beel zou worden overtuigd van het feit dat uitvoering van de volledige resolutie van de Veiligheidsraad niet mogelijk is of dat de Nederlandse regering zal heengaan. Hij zeide, er vertrouwen in te hebben, dat de eerste mogelijk heid zal worden verwezenlijkt. Reorganisatie der Europese economische samenwerking Onder voorzitterschap van de Bel gische minister-president Paul Henri Spaak, die tevens president is van de Oiganisatie voor Economische Samen werking, zijn de vertegenwoordigers van negen Europese landen gister te Parijs bijeengekomen ter bespreking van de reorganisatie Van deze orga nisatie. Ter conferentie waren vertegenwoor digd Engeland, Frankrijk, Belgie, Ne derland, Zweden, Italië, Zwitserland, Turkije en Eire. ENGELS—NEDERLAND SE HANDELSBESPREKINGEN Op 21 Februari zullen te 's-Graven- hage de EngelsNederlandse handels besprekingen worden hervat, die han delen over het goederenverkeer tussen Nederland, Engeland en Indonesië. De onderhandelingen werden onderbroken na vanaf 3 Februari te Londen te zijn gehouden. BE VERDEDIGER Anton van dei- van de verradei van der Waals, de Rotter damse advocaat mr. J. E. van der Starp heeft een brochure over het England- Spiel geschreven, waarin hij met vele grote woorden de Britse Intelligence Service, de Nederlandse rechtspleging, het Bureau Nationale Veiligheid en de Overheid te lijf gaat. De kern van zijn betoog wordt gevormd door een her ziene uitgave van de fantastisch -leu genachtige verdediging, die de V-man Van der Waals heeft uitgedacht om zijn schuldig hoofd te redden. Wij kunnen dit laten voor wat het is: onzin. Onzin in het quadraat is, wat de heer Van der Starp daaraan uit eigen inven tief vermogen heeft toegevoegd. Zo be weert hij onder meer, dat de Neder landse Overheid vorig jaar aan Schreieder, na zijn vrijlating, een nieu we auto ter beschikking stelde en dat zij hem liet logeren in het duurste re geringshotel, het „Kasteel Oud-Wasse naar". Dez- bewering behoort gebrand merkt te worden als behorende tot de lasterlijke leugens, waarmede sommige niet nader te kwalificeren figuren de laatste tijd colporteren in een zielige, maar onbeschaamde poging om een slechte zaak goed te praten. De feiten zijn met 's heren Van der Starps beweringen in flagrante strijd. Schreieder heeft na zijn vrijlating niet gelogeerd in „Kasteel Oud-Wassenaar" en niet in enig ander hotel (natuurlijk niet!), maar hij was ondergebracht op een zolderkamer in een particulier huis en hij stond onder toezicht. De Over heid heeft hem geen auto ter beschik king gesteld (geen nieuwe en geen oude, natuurlijk niet!); de enige auto, waarin Schreieder gezeten heeft en waarin hij gefotografeerd werd, was de oude, gammele en zeer rumoerige D.K.W. van het Haags Fotobureau, ge vestigd aan de Stationsweg te 's-Gra venhage. Wat mr. Van der Starp hierover schrijft is complete on_in. Uitroepen als „leugens" en „verrader" klonken Dinsdag door de rechtszaal en werden geuit door een Sowjetrussische legergeneraal en Victor Kravchenko. De officier generaal Leonid Roe- denko, niet te verwarren met generaal Roman Andrevich Roedenko, de Sow jetrussische openbare aanklager in het proces te Neurenberg, getuigde tegen Kravchenko. Roedenko was indertijd hoofd van de Sowjetaankoopoommissie te Washington, waartoe ook Krav chenko behoorde voordat hij zijn Sow- jetburgerschap opgaf. Roedenko keek de eiser recht in de ogen en zeide: „Ik beschouw Kravchen ko als een verrader van zijn land, een oorlogsmisdadiger en een misdadiger volgens de gewone wet. Daarom zou hij moeten terechtstaan voor een militair tribunaal in de Sowjetunie". „3 April 1944", aldus de generaal, „vernam ik uit de kranten, dat de ingenieur van de derde rang Kravchenko zijn militaire eed had gebroken en was gedeserteerd" Gen. Roedenko beschuldigde Kravchen ko ervan te behoren tot een groep, die een nieuwe wereldoorlog wilde ontke tenen. „Wij zijn bezig met plannen om ri vieren. die naar het noorden stromen naar het zuiden te laten stromen en oasen in de woestijnen te scheppen", aldus Roedenko. Kravchenko: „Jullie zouden je beter bezig kunnen houden met de vrijheid van de mens in plaats van met oasen in woestijnen" (Hilariteit en applaus op de publieke tribune). Generaal Roedenko verzocht hierop om maatre gelen tegen interrupties. De voorzitter van de rechtbank, Henri Durkheim zeide de zaal te zullen doen ontruimen indien „er geen einde kwam aan het onbehoorlijk gedrag tegenover een generaal van een vreem de mogendheid" Ondervraagd over Kravchenko's ver klaring in zijn boek. dat hij (Krav chenko) een hoge functionaris was van de raad van volkscommissarissen van de U S.S.R. gaf de generaal ten ant woord, dat hij leidende functionarissen van de raad persoonlijk kende en nog nimmer gehoord had. dat Kravchenko. z-ch onder hen bevond. De advocaat van Kravchenko, mr. Izard vroeg: „Wat zou er met Kravchenko gebeuren als hij in de Sowjetunie zou zijn en over Stalin zou spreken als hij in zijn boek doet?" Roe - denko antwoordde: „Geen Sowjetbur- ger zou op een dergelijke manier over Stalin kunnen spreken". Kravchenko stond op om een verklaring af te leg gen, doch de president waarschuwde hem: „Ik zal geen beledigingen tegen over deze getuige toestaan. „Krav chenko antwoordde: „Ik ken geen woord dat beledigender is dan ver rader". De president: „Dat is een van de dingen waar het in dit proces om gaat en daarom is het woord verrader toegestaan" Kravchenko: „Ik moet hem als een marionet behandelen. Hij is een poli tieke generaal, een vertegenwoordiger van de Sowjetrussische communistische partij en niet een vertegenwoordiger van het leger. Hij is geen beroepssol daat. Dat hij hier in uniform verschijnt is een maskerade om indruk te maken op het publiek. „Met nog meer stem verheffing en zwaaiend met zijn armen riep Kravchenko uit: „Te Stalingrad stierven duizenden van mijn landgenoten. Zij stierven voor Rusland en niet voor Stalin. Maar hij (Roeden ko) maakte daar gebruik van om zijn gouden epauletten en medailles te krij gen". Mr. Nordmann van de verdediging stond op en protesteerde hevig, uitroe pend: „Hij verwierf zijn rang te Stalin grad. Hoed af voor het Rode Leger". Enige minuten lang werd er door elkaar geroepen zodat men niet meer kon horen wat er gezegd werd. Generaal Roedenko en zijn attaché verlieten de zaal door een deur achter de bank der rechters. Andere Sowjet- getuigen, o.w. de vroegere mevrouw Kravchenko, gingen door een zij-uit gang de zaal uit Met een mes bedreigd. De communistische afgevaardigde Fernand Grenier verklaarde tegenover Reuter, dat een man de vroegere me vrouw Kravchenko met een mes be dreigd had. Deze man was verschei dene keren met exemplaren van het boek van Kravchenko op Sowjet-getul- gen afgekomen en had hun verzocht hun namen er in te schrijven. Toen zij weigerden bedreigde de man hen met een mes. Reuter verneemt, dat de bedoelde pian ook Kravchenko heet. Hij zeide te Charkof geboren en geen familie van Victor Kravchenko te zijn. Twee dodelijke ongelukken binnen kwartier Nabij Steenwijk werd de buurtschap Tuk opgeschrikt door twee dodelijke verkeersongevallen binnen het kwar tier op de rijksweg SteenwijkHee renveen. Omstreeks 19.00 uur reed de heer M. Boltjes uit Heerenveen met zijn motor uit de richting Heerenveen toen hij door een tot nu onverklaar bare oorzaak slipte. Hij reed tegen een boom, werd veertig meter weggeslin gerd, sloeg tegen een tweede boom en werd op slag gedood. Dr. Brouwer had nauwelijks de dood geconstateerd, toen hij van de onge- valsplek werd weggeroepen voor een even droevig verkeersongeval, dat op dezelfde rijksweg enige honderden meters verder in de richting Steenwijk gebeurde. De 12-jarige jongen Dries Kleinsmid raakte waarschijnlijk met zijn fiets de stoeprand, waardoor hij op de straatweg terecht kwam. Een naderende vrachtauto kon het slacht offertje niet meer ontwijken, dat door de auto werd overreden en eveneens op slag werd gedood. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: sold. J. W. van de Beek uit Voorst (Gld.); serg. J. G. de Geus, uit Rotterdam; korp. W. Vonk uit Berkel en Rodenrijs; sold. G. F. de Bruijn uit Gouda; huzaar S. van Ber- neveld uit Groenekan (gem. Maartens dijk); sold. P. G. Boeijen uit Oss; korp. B. Bogaart uit Leerdam; sold, D. de Bruijn uit Boscoop; le luit. J. F. S. de Jongh uit Utrecht; wachtmeester R. Veenstra uit Zwaagwesteinde (gem. Dantumadeel)sold. F. H. Klein Gun- newiek uit Lindvelde (gem. Eibergen); sold. A. Koster uit Axel (Zeeland); sold. J. G. Westerhuis uit 's-Graven- hage; sold. J. M. Blom uit Eindhoven; serg. maj. instr. P. J. Zijlstra uit Moer- capelle. Kon. Ned.-Ind. Leger: Zestien mili tairen, allen afkomstig uit Indonesië. (Van onze diplomatieke medewerker) UALVARD M. LANGE, DE NOORSE MINISTER van buitenlandse zaken, is, naar ik vernomen heb, enigszins teleurgesteld uit Washington teruggekeerd. In antwoord op de door hem gestelde vragen heeft zijn Amerikaanse collega, Dean Acheson, te kennen gegeven, dat Noorwegen, wanneer het deelnemer zou worden aan het Atlantisch pact, natuurlijk de wapens krijgt, welke het voor zijn defensie behoeft vooropgesteld natuurlijk, dat het Congres een nieuwe leen- en pachtwet goedkeurt. Ook ontving hij de verzekering, dat geen van de landen van het pact vestiging van militaire bases in vredestijd van Noorwegen zou eisen. Tot zover was alles in orde. Maar Achesons mededeling, dat de Ameri kaanse grondwet het verschaffen van specifieke veiligheidsgaranties uitsluit, kwam voor Lange als een koude douche. Zoals begrijpelijk zoekt Noorwegen beloften van automatische hulp, vóórdat het stappen neemt, welke Moskou nog woedender zouden maken dan het ai is. Eisenhower naar Griekenland? Te Athene verneemt men uit de Ver. Staten, dat generaal Eisenhower van 15 tot 30 Maart een bezoek zal brengen aan Griekenland. QVERIGENS is er sprake van de mo gelijkheid van een compromis tus sen de Amerikaanse constitutionele moeilijkheden, Zwedens neutraliteits- principe eg het Noorse en Deense ver langen naar bescherming. Dit vergelijk zou voorzien in de vorming van een onafhankelijk Scandinavisch defensie pact, dat aan Noorwegen en Dene marken toestaat, naast de wapens, wel ke zij uit Zweden kunnen ontvangen, ook militaire, uitrusting uit de landen van het Atlantisch pact te betrekken. De Deense minister van buitenlandse zaken, Rasmussen, heeft reeds een vlie gertje in die richting opgelaten, kenne lijk met de bedoeling een Amerikaanse reactie uit te lokken. Deze is tot nu toe uitgebleven en dus blijft in ieder ge val voorlopig alles bij het oude: geen Amerikaanse wapens voor landen buiten het Atlantisch pact. Noorwegen is door deze stand van zaken in een moeilijk parket gebracht. Het is nog altijd het antwoord schuldig op de Russische nota, welke in Oslo on middellijk voor het vertrek van minis ter Lange naar Amerika werd overhan digd. Gaan de Noren naar hun gemoed te werk, dan valt dit antwoord even standvastig als het vorige uit. Maar pen dergelijke standvastigheid kunnen zij zich eerst veroorloven, wanneer zij we ten, dat hun lange kust niet langer on beschermd is, zoals zij in 1940 was en Overeenstemming op Rhodes? Uit welingelichte kring wordt ver nomen, dat tussen Joden en Egyptena- ren bij de wapenstilstandsbespre kingen op Rhodos een overeenstem ming spoedig zou kunnen worden verwacht. Over diverse door de Jo den bezette plaatsen in de Negeb en andere wrijvingspunten in dit gebied schijnt een oplossing te zijn gevonden. Hedenmorgen om tien over half zes, juist op het tijdstip, dat het grootste deel van het postpersoneel weg was om de post uit de trein te halen, drong door de niet gesloten achterdeur van het postkantoor aan de Laan te Scha- gen een gemaskerd persoon binnen. De enig aanwezige beambte zekere B. werd onder bedreiging met een revol ver gedwongen de brandkast te ope nen. De daarin aanwezige geldkist met ruim tienduizend gulden moest h(j vervolgens aan de voeten van de indringer plaatsen. Deze verdween met de trommel op dezelfde wijze als hij was gekomen. Onmiddellijk nadat de rover vertrokken was, belde de be ambte de politie op, die direct een groots opgezet onderzoek instelde. De gehele omgeving werd afgezet en speurhonden werden ingezet. De poli tie in de gehele provincie is gewaar schuwd. Voor zover bekend waren er geen andere daders. Het blijkt, dat de dief waarschijnlijk goed op de hoogte van de plaatselijke toestand was. Hij heeft het tijdstip afgewacht waar op van de vier op het kantoor aan wezige mannen er drie met postzakken naar de, trein waren. Overgebleven was de 20-jarige J. Bongerman van het adminstratief per soneel. Deze deed de achterdeur open toen er gebeld werd en zag een man van gewoon postuur die het gelaat bedekt hield met een blauw gestreepte zakdoek. Deze dreigde hem met een revolver en drong hem de brandkast te ope nen waaruit de rover een trommel met ruim f 10.000 heeft meegenomen. De politie heeft de omgeving van het postkantoor afgezet en stelt, on der leiding van groepscommandant, opperwachtmeester Van Dijk van de Rijkspolitie, een nauwkeurig onder zoek in. Daarbij is de assistentie inge roepen van wachtmeester Van den Brink uit Heiloo, die met zijn politie hond naar Schagen is vertrokken. De postbeambte was in staat de rijkspolitie een vaag signalement van de dader te geven. Hij is ongeveer 1.68 m lang, heeft achterovergekamd krul lend haar, is tenger van gestalte en gekleed in een donkere regenjas. Hij maakte gebruik van een grote leger- revolver met ronde loop. MacArfhurs verzoek om meet troepen afgewezen De Amerikaanse minister voor het ieger, Kenneth Royall, heeft medege deeld, dat het departement van het le ger een verzoek wan generaal Douglas MacArthur, de geallieerde opperbevel hebber in Japan, om meer troepen, van de hand gewezen. Royal legde deze verklaring af, toen hem vragen werden gesteld over be richten, dat Generaal MacArthur om meer vliegtuigen had verzocht met het oog op de communistische overwinnin gen in China. J)IT, VRIENDEN, zijn de dagen der grote onthullingen. Nederland bijt zich de tanden kapot op de gehei men van Schreieders England-Spiel en dat zal nog wel even voortgaan. Waar om zouden we de Russen ook niet een paar ontsluieringen gunnen? Hun „Ber liner Zeitung" bakt gepeperde Berliner bollen over de Amerikaanse geheime dienst, waarvan we u graag laten mee- eten. Gunter d'Alquen, de vroegere hoofdredacteur van het hoofdorgaan der SS, werkt voor minister Acheson en hij zoekt contacten met Duitsers, die ervaring hebben in het regeren van be zette gebieden. (Voelt u de knieperige kneep?) En Otto Skorzeny, die in 1943 Mussolini bevrijdde, is naar Amerika vertrokken om opgeleid te worden. Waarvóór staat er niet bij. (Snapt u de glodderige glibberboel?) Q Om weer op verhaal te komen een sappig nieuw tje over de vleesposiesie: Duitse geleer den hebben surrogaatvlees gemaakt, dat niet van echt te onderscheiden is. Plas ticbiefstuk en gummiklapstuk. Goed koop, gaar en lekker. In Turkije neemt de griepepidemie af. Maar de sneeuwval neemt er toe: 54 dorpen zijn geïsoleerd en wolven verslinden de schaapskudden. QHRISTINA Soederbaum, die blon de filmfee uit de Gouden Stad, heeft gewerkt voor de Hitlerpropagan- 1a; da Amerikanen wilden haar waar mimiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiifliiiinii laten optreden in Coburg, maar Duitse anti-fascisten hebben daartegen gepro testeerd. Q Op 10 Maart komt de op perste Sowjet van Rusland in vergade ring bijeen. De Amerikaanse schrijf ster Anna Louis, die in de Sowjetunie reisde om „achtergrond-inspiratie" op te doen voor een boek, is gearresteerd wegens spionnage. Zij zal over de grens worden gezet. In Westfalen worden strooibiljetten verspreid waarop het goeie, ouwe hakenkruis is afgedrukt. Ze willen het nog 's een keertje probe ren Heden nieuwe voorstelling van het circus-Kravchenko: leeuwen en baran an metienwerpert! JU O G MEER onthullingen! Nu weer over onze stamvaders. U kent toch de Neanderthalermens met dat ongun stige schedeldak? Griezelig idee, dat we daarvan afstammen. Maar het wordt beter. Ze hebben nu in Frankrijk een schede] gevonden, die een veel nettere ■ndruk maakt. Ongeveer 150.000 jaar oud ('t kan een schrikkeljaartje ver schillen, maar dat kan 'm de pet niet kreuken)Die mens heet de Fontecha- vada-mens, omdat 'ie in Fontechavada aie schedel achterliet. En die schedel bewijst (dat zeggen ze positief) dat de mensheid gedurende een lange periode van het quaternaire tijdperk door min stens twee geslachten is vertegenwoor digd. Je zou zo zeggen: die zijn er van daag nóg. JTR ZIJN NOG altijd veel te weinig heren in het verkeer. Vorig jaar gebeurden er 46.001 verkeersongeluk ken tegen 39.137 in 1947. Het aantal do den was in 1948 iets minder dan in '47 'resp. 882 en 900); de cijfers van gewon den zijn: ernstig 7321 (6895), licht 7584 '6571). Dat is veel te veel. Jeremia Blom heeft een potloodslijper uitgevon den, die gemonteerd moet worden op het stuur van een race-fiets; de draaiing ontstaat door kettingaandrijving op het achterwiel. Mits gedrenkt met benzine van hoog octaangehalte werkt het appa raat (bij landwaartse winden) als siga renaansteker en fluitketeltje. Het ketel fluitje fluit in rechte* bochten. ook op het ogenblik nog is. Onder deze omstandigheden wordt Lange's in Londen afgelegde verklaring, dat Noor wegen zich „langzaam haasten" zal, maar al te begrijpelijk. De automatische bijstand. De kwestie van de automatische by- stand heeft in de afgelopen dagen heel wat pennen in beroering gebracht. Sommige commentators hebben in Amerika's weigering, zich tot onmid- deliyke hulpverlening te verplichten, een verzwakking van het geprojecteer de pact gezien. Anderen gingen zelfs zover, daaruit de conclusie te trek ken, dat de Amerikanen eigenlijk niets meer voor het pact zouden voelen. Dat is natuurlijk onzin. De Amerikaanse regering heeft automatische bijstand nooit in het vooruitzicht gesteld. Misschien heeft zij wel naar een mid del gezocht om de betreffende bepalin gen van de Amerikaanse grondwet te omzeilen. Maar wanneer zij dat gedaan heeft, is zij daarvan zeer terecht terug gekomen. Het Atlantisch pact is in da Verenigde Staten nog altijd een deli cate kwestie. Het is de eerste maal, dat de Amerikanen, sinds zij onafhankelijk werden, aansluiting bij een bondge nootschap in overweging nemen. Een sterke traditie verzet zich er tegen. Daarom mag de regering tegenover da Senaat geen al te grote risico's nemen. Hierin een verzwakking van het voorgestelde pact te willen zien. is op zijn minst overdreven. Men zou er ver keerd aan doen, te veronderstellen, dat de Russen zich door bepaalde verdrags clausules zouden laten imponeren. Ik geloof zelfs niet, dat het veel indruk op hen maakt, dat het Atlantische pact het Westen enige goed uitgeruste divi sies méér zal verschaffen. Enkel en alleen de overtuiging, dat de machtige Amerikaanse industrie gereed en be reid is, voor de verdediging der .demo cratische wereld te werken, zal hen van aggressieve daden af kunnen hou den. Aanvaarding van het Atlantisch verbond kan hun deze overtuiging bij brengen. Het is daarom van het groot ste belang, dat de Amerikaanse Senaat deze overeenkomst in enigerlei vorm goedkeurt. Dat Washington daartoe de meest zekere weg bewandelt, bewijst slechts, dat het Truman en Acheson ernst is met dit pact. Half Maart ondertekening. ^AAR IK MEEN te weten, zijn de ver tegenwoordigers van de zeven op richter-landen thans zover gevorderd, dat zij het ontwerp-verdrag over veer tien dagen aan hun regeringen kunnen voorleggen. Ongeveer midden Maart kan dan de ondertekening geschieden. Nadat men oorspronkelijk aan Ottawa en Washington als plaats van deze his torische daad heeft gedacht, maken nu de in de Atlantische Oceaan gelegen Bermuda eilanden de beste kans. Daar, zo meent men, kan de eenheid van de naties, die om de Westelijke wereldzee gelegen zijn, het best gesymboliseerd worden. Niet te delen vermag ik het optimis me van degenen, die menen, dat spoe dig daarop een conferentie van oprich ters en uitgenodigden kan worden be legd, Over Italië's toekomstige deelne ming is men het nu wel zo ongeveer eens, maar het strategisch belangrijke Ierland wenst zijn toestemming tot deelneming afhankelijk te maken van aansluiting van Ulster bij de republiek van Dublin, een zaak met talrijke ha ken en ogen voor Londen. Over de moeilijkheden met de Scandinavische landen is al in den brede uitgeweid. De minste moeite zullen Portugal en IJs land opleveren. Ongetwijfeld zijn de opgesomde hindernissen voor de uit breiding van het pact niet onoverwin nelijk, maar er is zeker enige tijd voor nodig om ze uit de weg te ruimen. HARSTER 9 MAART VOOR HET HOF. Naar het ANP verneemt, zal Gene- raal-leutnant der Polizei en SS-Grup- penführer dr. Wilhelm Harster, van 15 Juli 1940 tot 29 Augustus 1943 „Be- fehlshaber" der SIPO en SD in Ne derland, 9 Maart a.s. voor het Haagse Bijzondere Gerechtshof terecht staan. Verwachting geldig tot Donderdag avond: Voor het Noorden van het land: matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Half tot zwaar bewolkt met plaat selijke nevel of mist, overigens droog weer. Weinig verandering in temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1