Stad en Omgeving. Res Gouden tijd voor de kermis is voorbij AGENDA Nederland f Inschrijvingen dit jaar lager Onschuldige verdachten Bergen „Mensen in pension" Egmond aan Zee Zilveren feest van Tavenu De Rijp Warmenhuizen IJ muiden Casiricum j^aatste jieuws Wasserij „DE VALK", Motorrijwiel Cor Nung, ee AVONTUUR IDE! Voor de verpachting van standplaat sen op de a.s. Alkmaarse kermis, welke gistermiddag ten overstaan van de hoofdinspecteur van politie, de heer KUpma, werd gehouden, bestond bui tengewoon grote belangstelling. Om precies half twee werden de beide grote bussen geopend en stroomde een stortvloed van brieven op het groene laken van de lange tafel waarachter „voorritter" Rijpma en de zijnen had den plaatsgenomen. Het was interessant vanuit ons hoek je voorin de deftige trouwzaal die bonte menigte (de zaal was stampvol) kermisexploitanten gade te slaan. WU zagen heren gestoken in een onberis pelijk kamgaren costuum, oude rotten in het vak, die het kermisleven op het lijf gegrift scheen, dames met grote gouden oorringen in Perzisch bont ge stoken, welgedane mannen met dikke bundels papieren puilend uit hun jas zakken, kortom, de belangstelling voor deae inschrijving was overweldigend. Duidelijk was te merken, dat de gou den tijd voor de kermis-exploitanten voorbij is. De inschrijvingen waren veel lager dan vorig jaar het geval was. Nu is een inschrijving van ruim 1400 gulden voor de poffertjeskraam op de Stenenbrug een uitzondering, vorig jaar daarentegen noteerden wij bedragen van drie- of vierduizend gul den. Opmerkelijk was ook het grote aantal gegadigden, die met een suiker- kraam of een nogatent op de kermis wensen te compareren. Het feit, dat het snoepgoed van de bon is, valt ook hier onmiddellijk op. Deze etablissementen vertonen een duidelijke voorkeur voor de Nieuwesloot als standplaats. Pieling uit Groningen bood f 370 voor die standplaats en f 310 elders. Kallenkoot wil f 175 betalen, f 100 voor elders. De Nies-Aarsen schreef in met een oliebollen- en gebakkraam voor een eerste plaats voor f 837. tweede en derde resp. f 587 en f 487. Haarler uit Nijmegen deed een bod van f 225 voor een oublie-, wafel- en pindakraam. Siljn collega Koostra, die noga en sui kerwerk verkoopt en op de Laat wil staan, schreef in voor f 45. Mits ge plaatst op de Nieuwesloot wil H. Speelman voor een noga- en suiker- kraam f 460 betalen. Mullens' moderne patates-frites-kraam schreef in voor f 400. Wat de grotere bedragen betreft: Sipkema's stoomcaroussel f 1750, The ater Mullens f 1800, J vd Lindens Beig- netkraam (Stenenbrug) f 1427, de auto scooter van de Verenigde Amuse mentsbedrijven f 1288, cakewalk van Alkmaarse kinderen naar Bio-vacantieoord Ieder, die de bioscoop bezoekt, zal steeds getroffen worden door de aar dige filmpjes van het Bio-Vacantie- oord, welke Stichting tweemaal per jaar in de bioscooptheaters ten behoe ve van het zwakke Nederlandse kind collecteert. Ook het bioscoopbezoekend publiek in onze gemeente is steeds bereid voor het goede doel een steentje bij te dra gen. De Stichting ..Bio-Vacantie-oord" waarvan de bestuursleden hun func ties geheel belangeloos waarnemen, zendt uit geheel Nederland arme kin deren, in de leeftijd van 614 jaar, naar het ideale Bio-Vacantie-oord ..Russenduin" te Bergen aan Zee, on- geeacht de religieuze of politieke ge zindheid der ouders of verzorgers. Het enige doel, dat door het bestuur der Stcihting Bio-Vacantieoord wordt na gestreefd, is, dat deze kinderen aldaar nieuwe krachten en nieuwe levens vreugde zullen opdoen. Donderdag ver trekken uit onze gemeente acht kin deren naar dit ideale vacantie-oord. Wij twijfelen er niet aan of ook deze kinderen zullen t.z.t. gesterkt en vol nieuwe energie terugkeren. HET „ORKEST ZONDER NAAM" Ditmaal onde, de titel „In de Roos" maakt het populaire „Orkest Zonder Naam" met de Drie Musketiers een wintertournée door het land en zal daarbij ook Alkmaar aandoen. Ger de Roos en zijn mannen, welbekend door de frisse radiouitzendingen, tonen een avond lang, dat zij ook „over het voet licht" kunnen spelen. Het geheel wordt gebracht in een stijlvolle om geving, waarvoor speciale decors, door Joop Geesink ontworpen, werden ge maakt. Het „Orkest Zonder Naam'- komt op Maandag 21 Februari in Het Gulden Vlies. „DAGERAAD OF DUISTERNIS" Donderdag 17 Febr. om 8 uur hoopt in de serie Winterlezingen in de Geref. Kerk aan de Oudegracht te spreken de heer mr. C. van Rij van Amsterdam. De titel van het onderwerp luidt: „Da geraad of Duisternis". Deze lezing han delt speciaal over Russische toestanden, eu zal ongetwijfeld vele bijzonderhe den geven over de hedendaagse poli tiek, economie, enz. van de Sowjet-re- publiek. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER Joannes Maria N, zedendelict; 1 jaar gevangenisstraf met aftrek. Lourens Gerard v. d. K., zedendelict; 3 mnd. voorwaardelijk met 3 proefja ren. Hildegard T-, Bergen, mishandeling; f 20 subs. 10 dagen. Catharina v. H„ Bergen, mishande ling; f 20 subs. 10 dagen. dezelfde ondernemers f 1255, Sipkema's benzine-autoracebaan f 1200, eenwerp- lent op het Canadaplein (zonder con currentie) f 1200, Lamerus' lichtspel (op de Nieuwesloot) f 1003, op het Canadaplein f 905. - En dan zijn er natuurlijk weer de hangpaardmolens, luchtschommels. voetbalspelen, werptenten, behendig heidsspelen, de steilwand, zweefmo lens, kinderdraaimolens en wat meer tot het kermisvermaak behoort, om van de palingkramen, ijswagens en dergelijke maar te zwijgen. Inderdaad, er was veel, zeer veel belangstelling voor deze inschrijving, maar de prijzen, die de ondernemers bereid zijn te betalen voor een stand plaats, zijn lager dan ooit. De gouden tijd voor de kermisexploitant is voorbij. Roekeloze meisjes reden oude dame aan Wij hebben er gister melding van gemaakt, dat de 69-jarige mevrouw T. Zaterdag van haar rijwiel is gevallen eu met een gecompliceerde beenbreuk naar het Centraal Ziekenhuis overge bracht is. Men deelt ons mede, dat de oude dame in het Kennemerpark bij de Emmabrug juist op haar fiets gestapt was toen zij door twee ongeveer 18- jarige meisjes onderste boven werd ge reden. De meisjes trokken zich van het slachtoffer niets aan, lieten haar op de weg liggen en trapten nog een beetje harder om weg te komen. Het is te hopen dat de politie haar onderzoek naar de identiteit wvan deze jeugdige vandalen met succes zal be kroond zien. Het wordt hoog tijd dat dergelijke weggebruikers (en gebruiksters) eens door de rechter op hun onverantwoor delijk optreden worden gewezen. Burgerlijke Stand Geboren: Adrianus C zoon van A van de Pol en C L Boshuizen Hans C, zoon van R J Zwaan en M van Gulik Cornells A, zoon van A A Bruijn en C van Lienen Angelina J F, dochter van JAM Mulder en H A Muller Gerard, zoon van W Buter en M de Moei Getrouwd: Nlcolaas A Veldt en Margaretha A de Boer Gerardus J Bruin en Charlotte E Koppen Pleter stoop en Johanna W Weegels Antho- nius Verdwaald en Hendrlka J Grapen- daal Overleden: Sijtske Former, SS jaar, weduwe van R Peereboom Johannes C T.ieertes_ 75 jaar, gehuwd met A J C E Rooders' Geerge Brügeman S3 jaar, weduwe van C Trompetter Geertrutda C Voorman, 69 jaar, weduwe van J p Hulskamp Lodewijk Jupijn, 74 jaar, gehuwd met W E Langendam Elizabeth M H J Rapmund, 66 jaar, gehuwd met J L Buijtendljk Dieuwertje Berkhou wer, 78 jaar weduwe van W Swaan Chauffeur was dronken Gisteravond, omstreeks kwart voor elf, reed een personenauto over de Geestersingel in de richting van het Kanaal. Bij de Raad van Arbeid sloeg de chauffeur noch rechts, noch links af, doch reed recht door op het Ka naal aan. De auto raakte bekneld tus sen de spoorrails, die langs de Helder- se weg lopen en bleef daar muurvast zitten. De politie haalde de chauffeut uit de auto. Deze bleek dermate onder de in vloed van sterke drank, dat hij zich van het voorgevallene niets herinner de. Hij werd in het bureau van politie ingesloten. De wagen werd later door een andere auto losgetrokken. DE POLITIE VOETBALDE Het elftal van de gemeentepolitie te Alkmaar liet gisteren weer op ondub belzinnige wijze blijken, dat het ern stig van plan is het kampioenschap te veroveren. Het elftal van de politie te Bloemendaal moest gisteren met 91 het onderspit delven tegen de Alk- maarders. Het is nu vrijwel zeker, dat pas na het spelen van een beslissings wedstrijd tussen de gemeentepolitie te Alkmaar en de rijkspolitie van het district Alkmaar, bekend zal zijn, wel ke van deze twee elftallen zich kam pioen kan noemen. LAATSTE NIEUWS Over de griep-epidemie Slechts een paar druppels ODOL MONDWATER behoeden ook U tegen de ergste gevolgen van griep. Beslissingswedstrijden De regeling voor de beslissingswed strijden tussen B.K.C., Succes en A.D.O. '20 is als volgt: 20 Febr. op het Helderterrein, aan vang 2.45 uur: B.K.C.Succes; 27 Februari de verliezer van B.K.C. —Succes tegen A.D.O. '20, op het veld van Alkm. Boys te Alkmaar; 6 ktoart: De winnaar van B.K.C. Succel tegen A.D.O. '20, op het veld van li.R.C. in Den Helder. De wedstrijd SchagenPurmersteijn wordt a.s. Zondag gespeeld op het Sportpark te Alkmaar. HOTEL DU NORD VOOR DE V.U. Zaterdagmiddag zal de tweede V.U. filmmiddag plaatsvinden. Gebracht wordt een reprise van de buitengewoon sterke speelfilm Hotel du Nord. In deze film vieren Annabella, Jean Pierre Aumont, Arletty en Louis Jou vet, triomfen. L. J. Jordaan heeft aan deze film destijds waarderende woor den gewijd. Onze stadgenoot drs. P. Gootjes is uitgenodigd, dit jaar als examinator voor Bedrijfseconomie zitting te ne men in de examencommissie voor de acte Handelswetenschappen M. O. te 'a-Gravenhage. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: The Jolson Story, 14 jaar onder geleide; Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: De el- lendigen, 14 jaar; Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: The Climax, 18 jaar. Hotel Centraal, 8 uur: Ned. Ver. van spiritisten „Harmonia". DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: The Jolson Story, 14 jaar onder geleide; Victoria Theater, 8 uur: De ellendigen, 14 jaar. Cinema Americain, 8 uur: The Climax, 18 jaar. Victory Hotel, 8 uur: Lucht vaartavond van Noordhollandse Aero club. (-Dag 'n B3 Jong echtpaar woont in een cel De woningschaarste kan vreem de verrassingen opleveren. Een jong echtpaar in Beverwijk, dat wel inwoonde, maar niet in het bezit was van een huisvestigings vergunning en op grond daarvan op straat is gezet, woont thans in een cel in het politiebureau te Beverwijk. Waarmede bewezen is, dat de Beverwijkse politie agenten de vriendelijkste mensen van Beverwijk zijn, want on danks het verzoek van de Wet houder van Volkshuisvesting om ergens een plaatsje voor dit echtpaar in te ruimen is er tot nog toe geen ander dak dan het dak van een cel in het bureau voor hen gevonden. Volkomen onschuldig stonden de gebroeders S. te Langedijk gistermor gen voor de Meervoudige Kamer op het matje. In ieder geval beweerden zij dit in alle toonaarden en volgens hun verklaringen zouden niet zij maar getuige J. Th. K., een gymnastiekle raar uit Langedijk, voor het beklaag- debankje moeten staan. Deze getuige vertelde namelijk, dat de gebroeders hem een pat slaag had den gegeven. De gebroeders gaven 'n andere lezing en beweerden dat getui ge van leer was getrokken. Nu was het vervelend voor de gebroeders dat zij 's avonds aan v. V. hadden verteld, dat getuige K. door hen was bewerkt en een politieagent kwam bovendien nog getuigen dat zij nogal ongunstig be kend stonden. Mr. Meischke meende dat de beide verdachten wel schuldig waren en eis te tegen ieder f 60 subs. 30 dagen. Bo vendien was het zaakje niet zonder kosten geweest.. Getuige K. diende een nota ad f 82 voor geleden schade in, welke vorde ring door de officier werd toegewezen. Voor de tweede maal. De Alkmaarder Anthonius S. F. S. stond voor de tweede maal terecht. De eerste maal dat deze zaak werd be handeld meende de rechtbank, dat een nader getuigenverhoor noodzakelijk was. De officier had S. ten laste gelegd dat bij distributiebescheiden, die hij als begrafenisondernemer onder zich had, had achter gehouden. Na het ge tuigenverhoor meende mr. Meischke bij zijn eis van de vorige maal f 200 boete te moeten persisteren. Niet de manier. De dames Cornelia M. P. en Engeli- na J. uit Alkmaar en Heiloo waren niet verschenen. Zij hadden enkele ruiten ingeslagen bij een andere dame, die bezoek had van een goede kennis van de verdachten. Dat ruiten inslaan moest een einde maken aan de visite. Ter zitting kwam niet vast te staan, of dit inderdaad gelukte, maar wel bleek, dat de officier zich niet kon ver enigen met de handelwijze der ver dachten. Tegen Cornelia M. P. werd f 30 subs. 15 dagen geëist en tegen Engelina J. f 15 subs. 10 dagen. DE HELD EN DE SOLDAAT Vrijdag 18 Februari 8 uur wordt in 't Gulden Vlies als tweede abonne mentsvoorstelling van serie C „De held en de soldaat" een plezierig stuk van de wereldberoemde toneelschrij ver George Bernard Shaw door „Co- media" (dir. Cor Hermus) opgevoerd. Medewerkenden zijn: Ank v. d. Moer, Jopie Tourniaire, Han Bentz v. d. Berg John Soer, Lous Hensen, Julius Ver- straete, Guus Hermus, Hans Everts. Regie en decors: Johan de Meester. De toneelvereniging „De Maskerspelers" gal Dinsdagavond voor een goed bezette zaal in „De Rustende Jager" een opvoe ring van Bromet's comedie „Mensen in Pension" Met dit stuk met zl3n vlotte dialogen, zijn ernstige scènes, zijn komi sche gedeelten en een intrige die de* no dige spanning bracht en zorgde, dat de aandacht tot de ontknoping vastgehouden werd, handhaafden de Maskerspelers hun oude roem De spelers kweten zich uitstekend van hun taak Wies Meyer—Van Geemen was een goede hospita, het middelpunt van dit grote gezin, Jaap Ellens de gesjochten student, die doorlopend in de penaire zat, Jan v d Zwan de acteur, die leed onder de vernietigende kritieken, die de niets waardige journalist, uitgebeeld door J Beeldman in verschillende bladen schreef, To Oldenburg—Van Geemen vertolkte de rol van het zielige onderwijzeres je, dat zo wreed ontgoocheld werd, toen zij tot de ontdekking kwam, dat de attenties van de journalist niet haar, maar haar spaarduitjes golden Gerard Meyer maak te iets moois van de rol van de klep tomaan, de zielige jonge man, die niet het verschil wist tussen het mijn en het dijn 'Chris Meyer was de stille dokter-schrij ver die niet alleen als vrederechter fun geerde, maar ook geluk bracht in het leven van het onderwijzeresje, en Riek Hartland het handige dienstmeisje De Maskerspelers en hun regisseur Ger- rlt Kooyman kunnen met voldoening te rugzien op deze avond: er was in de zaal zowel in het pension van Gootje vreugde en tevredenheid NIE#W RIJWIELPAD Naar wij vernemen zal getracht worden een fietspad aan te leggen dat zal lopen van de koloniehuizen (El zenlaan) in Noordelijke richting door de duinen langs de (Duitse) marine stelling en dat zal aansluiten op de Eerste Zeeweg. Men hoopt het nieuwe pad in het najaar gereed te hebben. Tavenu heeft Zaterdagavond het 25- isrig bestaan met de leden en oud leden gevierd, met een feestavond in het oud-kath. verenigingsgebouw, die klonk als een klok. De presidente, mej. Jansen, gaf een inleiding, waarin zij naar voren bracht, hetgeen de vereniging in de afgelopen 25 jaar heeft gepresteerd en dat was heel wat .Tot aangename verpozing en nuttige uren, deed veel voor de nood lijdenden, zowel in eigen gemeente, als elders, verzorgde de kerkgewaden, steunde het verenigingsgebouw en nog veel meer. Mevrouw Lampe huldigde de be stuursleden, die de vereniging 25 jaar trouw bleven. De presidente, mej. Jan sen, kreeg een prachtig groot wand bord van Delfs blauw, met de initialen „Tavenu" en de anderen een ver kleinde uitgave. Namens de oud-leden sprak mevr. de Groot, die haar gelukwensen verge zeld deed gaan van enkele mooie boekwerken. Daarna begon de feestavond, Waarbij Tavenu toonde, ook naast het nuttige het aangename te kunnen verzorgen. Ter afwisseling van zang en dans voerden de leden verschillende aardige toneelstukjes op en zo vierde men feest in de allerbeste stemming en was het half vijf eer men het wist. Mr. Spit maakte zich tot tolk der genodigden en dankte bestuur en leden voor de aardige feestavond, die men geboden had. Bovenal echter prees hij de blijmoedige geest, die in de ver eniging heerst en die ook deze feest avond beheerst had. Vooral voor de blijmoedigheid waarmede dit feest was aangeboden sprak hij zijn dank uit, ook tot alle anderen, die aan het wel slagen hadden meegewerkt. De K.A.B. vierde feest Zondag herdacht de afdeling de Rijp van de KAB haar dertigjarig bestaan. Na de H. Mis werd gezamenlijk ont beten in de zaal van de heer Blokdijk. Na afloop van het ontbijt, sprak de district-bestuurder de heer G. J. Jaar- veld een feestrede uit. De heer Jaarsveld memoreerde in het kort het ontstaan en de groei van de arbeiders-beweging. Dankbaar kon worden geconstateerd, dat de resultaten heel bevredigend wa ren. Veel is bereikt, niet alleen voor de arbeiders doch ook voor hun gezin nen en daardoor voor geheel Neder land. De KAB is een organisatie geworden die een aantal leden telt van rond 280.000. Pastoor Coppens, bood hierna als geestelijk adviseur, zijn hartelijke ge lukwensen aan. Door de voorzitter van de afd. de Th. Sombroek werd dank gebracht aan de sprekers, in 't bijzonder dankte hij de heer Noè, voor zijn aanwezig heid en was blij dat de heer Noè, die een van de pioniers was en een groot aandeel heeft gehad in de bloei van de afdeling, aanwezig kon zijn. De avond was gereserveerd voor het meer officiële gedeelte. Van de geboden gelegenheid, om be stuur en leden te feliciteren werd ge bruik gemaakt door burgemeester Da- lenberg, die o.m. van mening was, dat de KAB in deze periode de belangen van de arbeiders op behoorlijke wijze had behartigd en verdedigd, waardoor haar bestaan volkomen is gerechtvaar digd. De heer G. de Jong sprak namens de Hanze, en bracht hulde aan de heer Noè als één van de actiefste pioniers. De heer G. J. Visser sprax namens de LTB en de heer G. Weel namens de afd. Beemster van de KAB. De voorzitter van de gem. toneel vereniging „Pro Domo" uit Bergen, die deze avond haar medewerking zou verlenen, sprak als laatste, woorden van felicitatie en gaf een korte inlei- diiig op het door zijn vereniging op te voeren toneelstuk, wat als titel droeg, „Onder Eén Dak", van Jan Fabricius. Door goed spel en juiste weergave zorgde „Pro Domo" voor een waardig slot van deze heel goed geslaagde feest dag. Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 16 Febr. '49. 135000 kg Rode kool 12.2013.30; 87000 kg Witte kool 8.90; 36000 kg Gele kool 10.2011.20; 24000 kg Groene kool 18 34; 16000 kg Uien 4.60—9.20, grove 5.80—8.20, drielingen 3.60—7.20; 2200 kg Aardappelen: Eigenheimers 4.60 4.70. LANG. GROENTENVEILING, 16 Febr, 47000 kg Rode kool f 12.10—f 12.40; 82000 kg Gele kool f 10.20—f 10.80; 50000 kg Witte kool f 8.90; 2500 kg Wit lof I f 38—f 43, II f 22—f 35; 9000 kg Peen f 5.80—f 6.70; 20.000 kg Uien f 8.20 -f 8.20. Vereniging van Plattelands vrouwen Dezer dagen hield de af. Warmen huizen van de bond van Plattelands vrouwen haar eerste vergadering. De voorzitster mevr. HemanTer burg heette de aanwezige dames har telijk welkom, in het bijzonder de spreekster mej. H. G. Dijkstra uit Alkmaar, die een praatje zou houden over maatschappelijk werk ten platte- lande. Mej. Dijkstra begon met iets te vertellen over de geschiedenis van het maatschappelijk werk, het ontstaan en de groei van het werk. In de crisisja ren kwam de noodzaak naar voren om voorlichting te geven aan het be drijf, maar om een zuiver resultaat te verkrijgen moest er ook voorlichting aan de huisvrouwen gegeven worden. In samenwerking met de Stichting voor huishoudelijke voorlichting kwa men er toen leraressen die op huisbe zoek gingen. De noodzaak bleek van maatschappelijk werkster en zo ont stond „de stichting voor maatschappe lijk werk ten plattelande". De taak van een maatschappelijke werkster is: helpen bij zorgen en dan het preventieve werk, Het zorgenwerk bestaat uit: huisbezoek, gezinsverzor ging, kraamverzorging en kinderbe scherming. Het preventieve werk uit huisbezoek, b.v. voorlichting over kin deropvoeding, huisinrichting enz. Het houden van „praatjes" op vrou wenclubjes. Het organiseren en hou den van cursussen en dan het jeugd werk. Verder is er nog een reizende tentoonstelling die van het maatschap pelijk werk een duidelijk beeld geeft, vele voorbeelden uit de prac- tijk toonde spreekster aan hoe nodig, nuttig en belangrijk werk dit is. De voorzitster dankte spr. hartelijk voor haar uitgebreid „praatje" en over handigde haar als blijk van waarde ring een eigen gebakken cake. Na nog enige huishoudelijke zaken te hebben besproken, waarbij zich nog nieuwe leden opgaven, sloot voorzit ster deze eerste goed geslaagde avond. Graftdijk-I.V.V. II 2—2 Graftdijk verschijnt met een invaller doelverdediger. Beide ploegen zijn aan elkander gewaagd, met Graftdijk iets meer in de aanval. Na een half uur spelen krijgt Graftdijk een vrije schop toegewezen. Deze wordt door Leeg water genomen en door midvoor Hoek, in zuivere buitenspelpositie, in een doelpunt omgezet. Wel protesteerde IVV maar de scheidsrechter wees be slist haar het midden. Vóór de rust bleven beide verdedigingen verder de baas en werd er niet meer gescoord. Na de rust, welke de scheidsrechter geen goed had gedaan, ging de strijd ook verder gelijk op. Ook nu bleken beide verdedigingen de beste gedeelten van de ploegen. Na een half uur spe len kreeg de middenvoor van IVV de bal toegespeeld binnen het strafschop gebied van Graftdijk. Rechtsback Blok ker tikte hem echter de bal van ach teren weg. Tot grote verwondering liet de middenvoor zich echter ker mend op de grond vallen en wist zo doende een strafschop te verdienen. Deze strafschop werd door hem zelf genomen en in een doelpunt omgezet. Ook verder had hij kennelijk geen last meer, want hij startte op iedere bal die hem werd toegespeeld. Maar Graftdijk liet het hier niet bij zitten en zette direct een tegenaanval op. Van links werd de bal keurig voor het doel geplaatst en door Jos schitterend inge schoten. 21. Hierna raakte Graftdijk een beetje uitgespeeld en werd de druk op het Graftdijk-doel steeds sterker. Uit een der anvallen werd de bal van rechts scherp voor het doei geplaatst en doelverdediger Slooten ,door de zon gehinderd, bekeek de bal niet goed en tussen hem en de paal verdween de bal in het net, 22. IW gesteund door dit succes zette alles op de aanval, met 70 af en toe een gevaarlijke uitval van Graftdijk. Beide doelverdedigers moes ten nog herhaaldelijk redding brengen, maar lieten zich niet meer passeren. Het was voor beide elftallen gelukkig dat de scheidsrechter even later het einde floot, want zijn beslissingen wa ren niet altijd juist. Daardoor kreeg de wedstrijd een rom melig karakter en wisten de spelers soms niet, wie van beide de vrije schop moest nemen. Met deze stand kunnen beide elftallen wel tevreden zijn. In een zeer aantrekkelijke wedstrijd verloor Graftdijk 2 van Zeevogels 2 met 21. VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer bestond gisteren uit: 300 kisten kabeljauw^ 250 wijting, 150 koolvis, 35 schelvis, 30 lengf lo fijnvis 90 schol, 10 makreel, 20 heilbot^ 45 schar, 30 bot, 10 hake, 10 haring en 50 kisten diversen Besommingen: IJM 29 „Zeemeeuw" f 12,760; IJM 54 „Limburgia" f21,250; KW 125 f 3080; IJM 241 f 285; IJM 11 f800 OP 1 MAART POLITIEK DEBAT IN DE EERSTE KAMER De Eerste Kamer zal op Dinsdag 1 Maart beginnen met de algemene poli tieke beschouwingen over de Rijksbe groting voor 1949. De vergadering wordt op de volgende dagen voortgezet. Dan zullen ook de financiële beschou wingen gehouden worden. Purmerender markt PURMEREND, 15 Februari 1949. Men kon aan het aanbod van runde ren nog niet zien dat we met de win ter al aardig opschieten daar de aan voeren de laatste weken vrij stabiel blijven, maar met de handel gaat het er ook niet op vooruit, daar 't heden morgen maar een vrij stille boel was. Met de verse melkkoeien was het al heel stroef. Wel ziet men een heel goed gebruiksbeest nog verhandelen maar de prijzen van f 800.en hoger liggen maar zo niet meer klaar. Gok v/as het met de geldekoeien maar heel kalm. Er is onzekerheid over wat er dit jaar door de regering zal worden gedaan. Worden de prijzen voor het gehele jaar weer vastgezet of wordt alles volgens de geruchten met 8 Mei vrijgegeven? Er is niets funester poor de handel dan onzekerheid. Het aan» bod van pinken en graskalveren was heel gering. Ook daar was weinig be weging in. De nuchtere kalveren be ginnen nu wel wat beter te worden en op 25 Februari zal er ook gelegenheid worden gegeven tot het leveren van slachtkalveren wat iedere Vrijdag tot nadere aankondiging zal plaats heb ben. De fokkers waren heel aardig in trek daar Zeeland ook weer op het ap pèl was. De wolveemarkt was iets be ter bezet met weideschapen maar de weiders kochten maar heel stug in. De vraagprijzen waren dan ook zo om de f 60.wat de weiders te hoog bleek. Op de bokken- en geitenmarkt was 't weer een stugge boel. Op de biggen- raarkt was het vooral in de vroegte willig met iets vastere prijzen. Daar later bleek dat het aanbod weer mee viel werd het slot weer kalmer. Op de paardemarkt scheen het ook iets vro lijker en even duurder. De pluimvee- markt was hedenmorgen goed bezet met jonge en blauwe hanen, maar er was een stugge handel en lage prijzen. PURMEREND, 15 Febr. Aange voerd 386 runderen waaronder 55 vet te koeien, 3 stieren, 1 pink, 616 nuch tere kalveren, 20 schapen en 23 vette varkens voor de levering. 97 Melk- en kalfkoeien 500800 (stil); 198 geldekoeien 325560 (kalm); 24 pinken 280375 (matig); 8 graskalve ren 160—225 (matig); 180 schapen 62— 85. lammeren 4052 (stug); 61 bokken en geiten 2080 (stug); 461 biggen 40 67,50 (goed afloop minder); 45 paar den 3ÓÖ—650 (iets" beter); 38 nuchtere kalveren (fokkers) 3870 (gogd); 3100 oude kippen en hanen, rode en witte, 2,50—3.00 p. kg.; 2900 jonge hanen, blauwe. 2,10—2,30 p. kg.; 350 jonge hennen 46,50 p. stuk; 200 eenden 2 4,50 p. stuk; 300 konijnen 28 p. stuk. NEDERLANDERS BIJ DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN TE OSLO Aan de wereldkampioenschappen schaatsenrijden, welke Zaterdag en Zondag a.s. te Oslo worden gehouden, zal worden deelgenomen door rijders uit Nederland, Noorwegen, Zweden, Hongarije, Groot Brittannie. Finland, Korea, Polen en de Ver. Staten. Voor Nederland zullen uitkomen Kees Broekman, Jan Langedijk, Wim van der Voort en Anton Huiskes. HET VERTREK VAN H. M. DE KONINGIN Naar het ANP verneemt zal H. M. de Koningin zich in geen geval vóór het einde van deze week naar Sankt Anton begeven, waar Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene nu sinds 6 Februari vertoeven. DR. HIRSCHFELD NAAR PARIJS In plaats van minister Stikker, die in verband met de komende besprekingen in de Tweede Kamer in Nederland blijft, zal de regeringscommissaris in algemene dienst, dr. H. M. Hirschfeld de economische conferentie voor Euro pese samenwerking te Parijs, als Ne derlands vertegenwoordiger bijwonen. POSTZEGELVERZAMELAARS BIJEEN In de vergadering van de afdeling Cas- tricum der Nederlandse Vereniging van Postzegelverzamelaars heeft de heer Kei- ser uit Bussum een met photo-materiaal toegelichte lezing gehouden over het ont staan en de ontwikkeling van de postzegel ir. Zwitseland Voor de aanwezigen was zijn verhandeling over kleuren, druk- methoden en inkten papiersoorten en fou ten zeer leerzaam De causerie was voor al interessant omdat de heer Kelser een bijna complete verzameling van Zwitser land had medegenomen DAMCLUB SINT THOMAS De uitslagen van de onderlinge compe titie zijn: Eerste Afdeling: C v d Himst—P Hui ter 11; G SprenkelingC Reijnders 1—1; de Zeeuw—C Bakker 2—6; Tweede Afdeling: Th v d Aardweg- El Poel 2—0; S Groentjes—P v d Himst 0—2; G Tromp—W Baars 0—2; ,Joh van Velz,en—J Ijpelaan 2—0; J Steeman—C hut* l—l Noorderkade 68, Teleloon 3776, Alkmaar. Te koop: op mooiste stand van de Singel te Alkmaar,- klein, geheel modern in gericht HERENHUIS, vrij te aanvaarden. Brieven onder letter B aan Boekhandel Marie Oude- jans, Schoutenstraat 13, Alkmaar. Te koop aangeboden: 250 c.c. i. g. st. Rudge. Nieuwpoortslaan 82. QF HET TONEEL van het dam se cabaret „Alcazar" s jonge, slanke man, beschenen achijnwerperlicht. Zachtjes s] orkest „Chant hindou" van Korsakov. Het is doodstil in geworden. Dan neemt Cor N want so heet die jongeman da: Biihne een lange stalen pe linkerhand, met de rechter v even langs zUn wang, en 1: duwt hU de eerste pen door he vlees heen. Enkele dames lat willekeurig een zacht gillet}» Maar vóór zU zich volledig schrik hersteld hebben, heef! een tweede naald genomen, door een van zijn oorlellen I steken. Van zijn gezicht is de nen concentratie af te lezen. Ni In de half-dulstere zaal hoor vrouwenstem fluisteren: „M griezel". Als ik even opkijk, zie haar buurman, die van de em< sigaar bijna heeft ingeslikt, e ontwaardigde sst-beweglng Vier, vijf pennen gaan er op d« door het gezicht van de nieuv derlandse fakir. INDERDAAD: nieuwe Nederla: kir, want deze jongeman schouwd worden als de opvol Mirin Dajo, de Zaandamse wiens naam over de gehele we rcemd werd, en. die ten slotte eigen overdreven experimei en een ziekelijk geloof in zijn krachten en zijn religieuse best te gronde is gegaan. Cor Nun| geheel ander type. In uiterlijk al niets op de Zaankanter i sscetenbaardje en zijn dwepeni Cor Nung is een gewone jonge er tienduizenden in Amsterdai lopen. Tot voor kort werkte hij lasser in de haven, en waren leen zijn kameraden, die van tijd eens enige staaltjes van z voelloosheid" konden bewonder Cor Nung weet heel goed, i prestaties niet met godsdienst o tisme in verband mogen word bracht. Waar zij dan wel toe leiden zijn? Tot een enorm» kracht en concentratie, welke staat stellen spieren en zenuw zijn wil te onderwerpen, die het bereik van de wil van de mensen liggen. Slechts de z.g. sche spieren zijn in het algeir ieder mens, die geen afwijkin; aan zijn wil onderworpen, bijvo de spieren, waarmee wij onz maten bewegen. Verder besta half-motorische, half-sensorische rei> en zenuwen, zoals die, well oogleden in beweging brengen, spieren en zenuwen kunnen onze wil om functioneren, ma! kunnen er wel degelijk ook o vloed op doen gelden en dus n lieven onze oogleden laten zakk Nung nu, is een hele, door w na te volgen stap verder. Hij werpt ook de geheel sensoriscl ren waarop geen wilsuitoefenh gelijk is bij de meeste stervi aar zijn wil. Hii doet dit door sterke cor toe. Hierin komt zijn geschiedei die van Mirin Dajo overeen, d: haar wieg in een coneentrat stond. Alleen kwam er in dit geen schieten aan te pas. In leerde Cor namelijk een hypr kennen, die hem in talrijke g ken de werking van de wil en tekenis daarvan duidelijk i Wat grote indruk op Cor maak zijn bewering, dat men door concentratie van de wil zelfs kan uitoefenen op de bloedci: eu dat deel van het zenuwei waarmede men bij sterke pri pijn waarneemt. In het kamp ii met concentratie-oefeningen be; Daarbij kwamen geen stalen per pas, het was slechts training v wil. Eerst na de oorlog is hij v< eerst met doorboringen begonne voorzichtig, zoals hij trouwens is. Als marinier in het Camp L in de V.S. trad hij voor het eer welk optreden in de Amerikaan! niet onopgemerkt is gelaten. Ni diensttijd oefende hij in Nee lange tijd voor zich zelf, en nu hij dan zijn debuut als beroep Op de muziek van Rimsky Kc v/erkt hij voor een enthousiast gelijk angstig publiek pen na pi zijn huid. Als hij, aan alle doorboord door de zaal stapt, sommige dames het gezicht af: afstand kijken is nog heel wat dan dat hij zo maar vlak na staat. MA AFLOOP verklaart Nung zi reid om ons nog iets te ve dat hij nog niet in zijn prog had opgenomen. Hij laat ziel IN DE DOOR TJEERD ADEM A „Zodra ik mijn taak vervuld he de heer Van Waardenburg. „Wanneer dat precies zal zijn u niet zeggen. Dat hangt allerei van de terugkeer hier te lande v vooraanstaand staatsman, die ir teel voor gezondheid in het buit vertoeft, maar binnen afzienbai verwacht wordt. Ik zal hem pe lijk de mij toevertrouwde stukkei ten overdragen. Ik kan u verder meer zeggen zonder het in mij g< vertrouwen te beschamen. Rek er maar op, dat' binnen drie me alles achter de rug kan zijn. Laat ik u niet langer van uw rust beroven. Ik hoop voor ons 1 van ganser harte, dat u geluk zul ben".

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2