Histori Stad en Omgeving. WAT DE THEATERS BRENGEN 375 jaargi Berg ens V.V.V. over „Het Oude Hof AGENDA Bewogen vergadering mei felle debatten Bestuur geniet vertrouwen VEILIG ZUINIG SNEL DUS CITROEN KEES KOSTER, Bergen, Tel. 2456 Comedia bracht: „De Held en de Soldaat" Portret van de week HARMONIE-THEATER ■m VICTORIA-THEATER CINEMA-AMERICAIN Heer-Hugowaard Een grafkei „doodwec -■V'-aAV tl l)e zaak, die de laatste weken Bergen in beroering houdt, en die zo lang zamerhand bekend begint te worden als de „kwestie Het Oude Hof" lokte gisteravond bijna tweehonderd leden van de V.V.V. naar de dancing van de Rustende Jager. Tijdens een bewogen vergadering, die tot diep in de nacht voortduurde, werd zonder hoofdelijke stemming en onder stormachtig ap plaus een motie aangenomen van de volgende inhoud: „De Vereniging ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen (N.-H.) op 18 Februari 1949 in algemene ledenvergadering bijeen, gehoord het voornemen van het gemeentebestuur en van Gedeputeerde Staten om de terreinen rond en nabij het Oude Hof te Bergen, bedoeld in het Koninklijk Besluit van 23 Februari 1940, op het uitbreidingsplan eea bestemming te geven; gezien het grote belang voor Bergen en het gehele land, dat dit unieke stuk natuurschoon in geheel ongerepte staat blijft behouden; overtuigd, dat zelfs zeer verspreide bebouwing van deze terreinen onher stelbare schade zou berokkenen aan de indrukwekkende schoonheid van dit gebied; met voldoening kennis genomen hebbende van een schrijven van Burge meester en Wethouders van Bergen d.d. 18 Januari 1949, waarin dit College mededeelt, dat de mogelijkheid open staat om met de eigenaar een voor beide partijen aanvaardbare regeling te treffen om alle in het Koninklijk Besluit bedoelde percelen tot bosterrein te bestemmen en dat het College deze mogelijkheid met beide handen zal aangrijpen, omdat het van mening is, dat er thans paal en perk gesteld worden aan verdere verkaveling van bos tot bouwterrein; dankbaar erkennende de grote welwillendheid van de 'eigenaar, de heer J. van Reenen, die tot heden dit eigendom altijd zonder enige beperking voor het publiek ter vrije wandeling beschikbaar stelde; overtuigd, dat met genoemde eigenaar een aannemelijke regeling is te treffen tot het behoud van bedoelde terreinen als bos; bereid om, indien voor het behoud van deze bossen financiële offers van de burgerij mochten worden gevraagd, het initiatief tot het inzamelen van die offers te nemen en daarbij voor te gaan; doet met de grootste aandrang een beroep op allen, die bjj deze zaak be trokken zijn, om te bevorderen dat bovenbedoelde terreinen rond en nabjj het Oude Hof te Bergen in hun geheel, zonder enige beperking, tot openbaar natuurreservaat worden bestemd en daartoe geen middel onbeproefd te willen laten". wel de gemeente welwillend genoeg was. In scherpe bewoordingen en op steeds fellere toon lanceerde spreker zijn aanvallen, tot de voorzitter hem heftig hamerend onderbrak en hem het woord ontnam. Andere sprekers kantten zich tegen de terugkeer van het vliegveld, had den critiek op het gebruik der wan delpaden door ruiters, en pleitten voor het behoud van het trammetje naar Bergen aan Zee. Om kwart over één werd ten slotte de vergadering gesloten. De vergadering werd onder meer bijgewoond door burgemeester dr. W. Huygens, door de heer Ivangh, con sul van de A.N.W.B., door de heer Dinkelberg, directeur der federatie van V.V.V.'s, terwijl in het bestuur baron Taets van Amerongen ook zijn plaats weer had ingenomen- Voorat had de voorzitter, de heer J, H. Roggeveen, in zijn inleidend woord er op gewezen, dat de V.V.V. het recht meent te hebben, iets te zeggen over het Oude Hof. Dit na tuurreservaat, aldus de heer Rogge veen, is steeds behouden gebleven dank z(j de ijver van de V.V.V. Hierbij stipte spreker de werkzaamheid aan van wijlen de heer Dirk Klomp, die jaren lang de grote stuwkracht is ge weest. Met voldoening gewaagde de heer Koggeveen van het antwoord, dat van B. en W. werd ontvangen op een aan de gemeenteraad gezonden adres, in welk antwoord B. en W. mededelen, alsnog een mogelijkheid te hebben ge vonden, verkaveling tot bouwterrein van het betreffende gebied tegen te gaan. In dit verband bracht de voor zitter dank aan dr. Hemelrijk, die in hartstochtelijke bewoordingen voor 't behoud heeft gepleit. Overige agendapunten. Nadat de kwestie van het Oude Hof was afgehandeld, ging men over tot de behandeling van de agenda, waar bij zich verhitte debatten ontwikkel den. In de boezem van de organisa tie werkte een oppositie, bestaande uit leden van de zich noemende V.F.H.B. (Vrije Federatie van Horeca-Bedrij- ven). Mej. Kreb en de heren De Lange en Peetoom maakten zich tot tolk van deze oppositie, waarbij harde no ten werden gekraakt en waarbij de verwijten en verontschuldigingen niet van de lucht waren. De V.F.H.B. bleek de zgn. bemid- delingsbijdrage als voornaamste grief te hebben. Mej. Kreb bracht o m. naar voren, dat de V.V.V. anderen voor het tekort wilde laten opdraaien, i.e. Ho reca. Hierop sprak de heer Beyne- veld Sr. onder donderend applaus woorden van vertrouwen in de secre taris-penningmeester, mr. F. Zeiler, uit en de heer Diesfeldt Sr. plaatste de opmerking, dat V.V.V. dient te be tekenen Vereniging voor Vreemdelin genverkeer en niet Verbond, van Vak groepen. Een stem uit de vergadering onderbrak het dispuut met de uitroep: „Laten wij handelen in de geest van Dirk Klomp, die deze twist vreselijk zou vinden." De verhoudingen in de organisatie kwamen duidelijk tot uiting bij de verkiezing van een bestuurslid in de vacature-Roggeveen. De heer Rogge veen trad volgens rooster af, doch was herkiesbaar. Van de 190 aanwezige leden kwa men op de heer Roggeveen 143 stem men, 46 op de candidate der oppositie, mej. Kreb en 1 op de heer Finkensie- per. Met nadruk had de heer De Lange vooraf betoogd, dat het hier niet ging om een candidaat van een bepaalde groep, doch om een lid zonder meer. De heer Roggeveen zeide, zijn be noeming te aanvaarden op voorwaar de, dat niet achter elke boom een boeman zou staan en dat men in het vervolg prettig zou kunnen samenwer ken. Hoewel aarzelend, werd deze toezegging bij monde van de heer De Lange verkregen. Tot lid van de financiële commissie, welker werk in orde werd bevonden, werd gekozen de heer Slikker in de vacature-Frankemolen. Tijdens de verkiezingen droeg de voorzitter zijn hamer over aan baron 'Taets. Felle bewoordingen. B(j de rondvraag, waar ook de heer J. J. Dinkelberg, directeur der fede ratie van V. V. V.'s, gelegenheid vond een opwekkend woord te spreken, maakte de heer Schuil zich tot tolk van enkele aanwezigen door burge meester Huygens te verwijten, een precedent te hebben geschapen, hoe- Hallo Scheveningen-radio! Vrijdag 25 Februari zal de heer H. T. Hylkema, ing. bij de Nederl. Telegraaf- maatschappij „Radio Holland" een in teressante lezing houden voor de V.U. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Het dal der beslissing (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Op naar 't Wes ten (tot 14 jaar onder geleide); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Passagiers in de nacht (18 jaar); Harmonie Theater, 3 uur: Hotel du Nord (Volksuniversi teit) ZONDAG Harmonie Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Het dal der beslissing (14 jaar); Vic toria Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Op naar 't Westen (14 jaar onder geleide); Cinema Americain, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Passagiers in de nacht (18 jaar). MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het dal der beslissing (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Op naar 't Westen (tot 14 j. ond. geleide); Cinema Americain, 8 uur: Passagiers in de nacht (18 jaar), Gulden Vlies: KRO-tournee „In roos". BONNEN HALEN. ALKMAAR: de letters A, C en E. BERGEN: de letters A t/m G. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Dit week-end hebben dienst de artsen B. J. Leeuwenberg, Oudegracht 283, tel. 2384 en J. Maats, Steynstraat 1, telefoon 2387. Apotheken: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. de NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN HENSBROEK, geen dienst. OUDE-NIEDORP, 10 uur ds. Appel. ZUID-SCHARW OUDE, 10 uur, de heer Kordöffer. Levertijd 2 weken AUTO ONGEVAL Donderdagmiddag werd de .kleine tweezitter van de heer D. de Boer te Spreker zal een causerie houden onder Schermerhorn nabij de woning van de de titel „Hallo, Scheveningen Radio", welke zal worden toegelicht met licht beelden en eigen gramofoonopnamen, terwijl tevens van de zaal uit verbin ding gemaakt wordt met een schip op zee. In deze-causerie zal iets verteld v/orden over het radiotelegrafie- en radiotelefonieverkeer aan boord van schepen. Op de grote vaart speelt de telegrafie de grootste rol, op de kust vaart. en visserijvloot de telefonie. Het ligt in de bedoeling van de heer Hylke ma vanuit de zaal een gesprek te voe ren met een schip op zee. Dit gesprek zal in de zaal met luidsprekers hoorbaar worden gemaakt. De verdere toelich ting bestaat uit lantaarnplaatjes en gramofoonopnamen. De technische zijde zal oppervlakkig worden behandeld, zodat het geheel voor een ieder begrij pelijk is. Deze lezing is ook toeganke lijk voor niet-leden. Aanvragen voor scholen zijn te rich ten tot het secretariaat van de V. U., van Houtenkade 42. heer Broersen, Noordervaart, Scher merhorn door een geheel met stenen beladen transportauto van de fa. van Bekkum te Purmerend geducht aange reden, waarbij o.a. het linker achter wiel totaal vernield' werd. Het politioneel onderzoek zal de schuldvraag hebben te onderzoekeh. „WONINGINRICHTING" Maandagavond organiseert het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling een lezing, die gehouden zal worden in het A.B.B.-gebouw aan de Koningsweg. Mevrouw I. F. de KeizerToot zal spreken over het onderwerp „Woning inrichting". Zij zal haar lezing door lichtbeelden verduidelijken. Het was in September 1904, dat in ons land de eerste voorstelling werd gegeven van: Arms and the Man" één van de „Pleasant plays" van G. B. Shaw, en wel door het Rott. Toneel gezelschap, met de heer en mevr. Tar- taud, Henriëtte van Kuyk en Alex Faassen in de hoofdrollen. Nieuw was het stuk van gisteravond dus niet. On der verschillende titels, zoals: Oor logsmannen, Mensen en Wapenen, Helden, werd 't stuk telkens weer op het repeftoire genomen en vooral ook Eduard Verkade en wijlen Enny Vrede hebben er vele successen mee behaald. En zie, thans heeft ook Co- media het onder regie van Johan de Meester nog weer eens gebracht onder de titel: „De Held en de Soldaat". In het stuk wordt het oorlogvoeren van die tijd wel op echt geestige wijze ge hekeld en met grote bekwaamheid stelt Shaw de figuren van Bluntschli en Sergius. van Raïna en Louka tegen over elkaar, met daarnaast de familie Petkoff. In de voorstelling van Comedia werd het stuk, vooral in het derde be drijf geheel naar de klucht gespeeld, wat ten slotte de aanwezigen nog het best bleek te voldoen. Het eerste be drijf was vrij zwak, het tweede werd beter en het derde gaf veel voldoening Een handicap was de zwakke rolken- nis van enkele optredenden en ook kwamen er versprekingen voor, wat wij bij Comedia niet gewend zijn. Men had het stuk zeker enige tijd niet ge speeld. Ank van der Moer voelde zich als Raïna niet geheel zeker, al had zij mooie momenten bij wat zwakke rol- kennis. Han Bentz van den Berg had een wat afwijkende opvatting van de rol van Bluntschli in vergelijking met zijn voorgangers, maar in die zeker te aanvaarden opvatting was hij uitste kend. Guus Hérmes dreef de rol van Ser gius steeds meer naar het komische. Jules Verstraete was een uitnemende majoor Petkoff. Truus Dekker heeft de kansen in de rol van Louka niet vol doende benut. Zij kan deze rol onge twijfeld beter spelen. Johan Soer had van Nicola de bediende, weer een heel apart type gemaakt, dat wel de aan dacht trok. Jopie Tourniaire was ver dienstelijk als Raina's moeder. Voor elk der bedrijven was een aardig decor gemaakt. Aan 't slot wer den de uitvoerenden door luid applaus meerdere malen teruggeroepen en aan Ank v. d Moer werden anjers aange boden. G. Uitbreiding P.O.A, N.V. Gistermorgen heeft POA NV in hét perceel aan de Payglop een showroom voor kantoormeubelen geopend. Door verbouwing in het betrekkelijk nog nieuwe pand is men er in geslaagd ruim 50 vierkante meter achter de boek- en kantoorboekhandel' vrij te maken. Er is een uitgebreide collectie kan toormeubelen als schrijf- en tel-maebi- nes, stalen en houten bureaux, kortom alles wat tot een moderne kantoor installatie behoort. Voor zover ons be kend is deze showroom enig in Noor delijk Noordholland en wij zijn er van overtuigd, dat het POA NV zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. WIE MIST EEN AUTOPED? Reeds ongeveer tien dagen staat hier op het bureau van politie een auopted, waarvoor zich nog geen eigenaar heeft plaatst naar Boertange, provincie Gro- OVERGEPLAATST Met ingang van 1 Februari j.l. is de Opperwachtmeester-Brigadecomman dant der Koninklijke Marechaussée H. J. Kolenbrander te Alkmaar overge- gemeld. mngen. Bijzondere bewaarkoolteelt- vergunningen De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord-Holland maakt de bewaar- kooltelers in de Provincie Noord-Hol land bekend, dat voor het teeltjaar '49 bijzonder bewaarkoolteeltrecht kan wordeiv aangevraagd. De hiervoor be stemde aanvraagformulieren zijn ver krijgbaar bij de Plaatselijke Bureau houders of ten kantore van de Provin ciale Voedselcommissaris voor Noord- Holland te Alkmaar. De aanvraagfor-/ muiieren moeten vóór 1 Maart 1949 zijn' ingediend bij het Bureau P.V.G. STUURLOOS Van een personenauto, die gistermid dag om 5 uur op de Nieuwesloot ter hoogte van de Marktstraat reed, brak plotseling de stuurstang. De chauffeur zag geen kans de auto direct tot (Stil stand te brengen en reed op 'n vracht auto in. De personenauto raakte klem onder de laadbak van de vrachtauto, waarbij beide wagens werden bescha digd. De luxe auto moest door een kraan wagen van de fa. de Vries worden weggesleept. Er deden zich geen per- lijke ongelukken voor. „HET DAL DEK BESLISSING" Een gezellige ouderwetse film, waarin op onderhoudende wijze van het lief en leed van een arbeiders gezin verteld wordt. De geschiedenis speelt zich af in het staalstadje Pitts burgh omstreeks 1873, in de tijd, dat de dames nog deftig met de zoge naamde queue's getooid waren, dat arbeiders zich bewust begonnen te worden van hun rechten en vakorga nisaties zich lieten gelden. De fa briekseigenaar Scott is van de goede soort en is bereid de eisen van opge ruide stakende werklieden in te wil ligen, maar een der raddraaiers schiet hem neer en brengt zo rouw in de sympathieke familie, waarin Mary het-eenvoudige dienstmeisje, door haar charme en degelijkheid ver boven haar omgeving uitstekend, op het punt stond met de zoon des huizes te trou wen. Zoals gezegd, een onderwets gezel lig verhaal met een lach en een traan vooral tranen en een gevoelige weergave van menselijke emoties, waarin Gregory Peck, Greer Garzon De heer N. C. Dingerdis werd gistermorgen officieel gehuldigd, omdat hij 50 jaar kaasdrager is geweest. De loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland, overhandigde jubilaris de zilveren medaille der gemeente, Donald Crisp en Lionel Barryntore op uitstekende wijze de hoofdrollen ver tolken. „GO WEST". Misschien is „Go West" niet de bes te film, die wij van de Marx Brothers zagen, maar Graucho Chico en Harpo slagen er in het publiek hartelijk te laten lachen. In deze film geven Chico en Harpo enkele demonstraties van hun muzikale virtuositeit. De pianosolo van Chico en de harpsolo van Harpo zijn uitstekend. Het is jammer, dat in deze film niet meer muzikale prestaties te bewonderen vallen. Naast de hoofdfilm zagen wij nog een tweetal tekenfilms, waarvan vor- al de avonturen van de drie kleine poesjes opvallend goed zijn. „PASSAGIERS IN DE NACHT", Cinema Americain vertoont deze week „Passagiers in de nacht" met Tumphrey B'ogart en Lauren Bacall in de hoofdrollen. Vincent Passy Humphrey Bogart), onschuldig ver oordeeld wegens moord op zijn vrouw, weet uit de gevangenis te ontsnap pen. Hij vindt onderdak bij een jonge schilderes Irene Jansen (Lauren Ba call), die in zijn onschuld gelooft en hem wil helpen dit te bewijzen. Een gederailleerd chirurg opereert hem plastisch en geeft hem een ander ge zicht, waardoor hij in staat gesteld wordt zjjn rol van opgejaagde te wis selen voor die van jager. Een goed verhaal, hier en daar wel eens iets te traag, met een gave vertolking, ook van de bijrollen. De regisseur Delmer Daves heeft het nieuwe Amerikaanse experiment toegepast, n.l. de camera als eerste persoon, dat wil zeggen, dat de lens van het toestel als de ogen van Vin cent Perry fungeert. Een belangwek kende hantering van de camera, die hierdoor het bekijken van de film al de moeite waard maakt. Daves houdt dit vol tot de operatie en laat dan deze methode varen waardoor het verhaal zijn gewone verfilming krijgt. Het gebruikelijke interessante nieuws en een filmpje van de Neder landse Bioscoopbond gaan vooraf. JN HET HARTJE van Westfriesland, op de grens van Winkel en Aarts woud, heeft Kees Stet zijn jeugd doorgebracht. Er was toen nog geen Wieringermeer en de zeedijk met al zijn aantrekkelijkheden voor de jeugd was zijn speelplaats. Wij ver klappen geen geheim als wij zeggen dat Kees Stet bij de burgerlijke stand te Winkel als Piet Kroon staat ingeschreven. Eerst in 1925 werd, na een tocht met de Nederlandse Reis- vereniging, Kees Stet geboren en sindsdien bracht de heer Kroon ech te gezonde Westfriese humor door middel van het simpele boertje dat hij Kees Stet van Ierswoud noemde. Het zijn steeds originele voordrach ten die hun oorsprong vinden in normale dagelijkse voorvallen die Kees Stet ons op zijn bekende een voudige manier vertelt. „Oh.... jadat moet ik jollie ok nag afkes vertelle...." is steeds zijn entree voor een brok Westfriese humor waarmee Kees Stet niet al leen in Westfriesland maar overal in het land succes oogst. Deze week kwamen wij Kees te gen en stonden een gezellig praatje te houden over alles en nog wat, Piet Kroon alias Kees Stet maar de laatste schandaaltjes uit Aartswoud vormden natuurlijk de hoofd schotel. Veel belangrijks was het overigens niet en wij zouden juist ieder ons weegs gaan toen Kees ons staande hield en zei: „O.... ja.... dat moet ik jollie ok nog efkes vertelleDer weunde bai ons in Ierswoud een zekere Sijmen Knol en die had den toch wel zoon verlegen mooi koppeltje ganze op de werf lope. Maar nou was er zöon jongachtig kereltje van de praisbeheersing en die maakte z'n aigen nou zöo maar bang, dat Sijmen z'n witte ganze, zwart verkoupe zou en kaik, dat mocht vanzelf niet hè? Dat hai zou Sijmen welders efkes in de gate houwe. Op een goeie dag komt dat praisbeheersingsmanje op de fiets langs 't plasie van Sijmen Knol en leit er nou gien gans meer te zien weze, dat hai er op of. Hai zaide: zo, zo. de gansies verkocht? Nó verkocht direct niet oor, zaide Knol, maar ik had je alders een keer of Wat langs zien gaan, dat ik docht ok, ik mag hum wel efkes in de gate houwe. Maar de ganze bin ik kwait en ik hew vaif en twuntig golden voor 't stik, dat rooit er nag op, maar verkocht hew ik ze niet. 't Praizemanje sting al klaar met skraifgerai maar Sijmen zaide: je kenne die pepiere wel in je dizak doen oor mejöon, want je kenne main niks make. Sijmen haalde de Alk- maarsche krant uit de keuken en deer sting de volgende advertentie in: „Verloren 25.De eerlijke vinder krijgt een vette gans", te vervoegen bij Sijmen Knol, Ierswoud". Nö, zaide Sijmen je zelle 't niet gelouve wulle, maar de are dag kwamme der zoveul mense bai me an de deur die 25. vonden hadde, dat ik kwam ganze tekort". Peinzende over de mogelijkheden die uit dit verhaal bleken liepen wij naar de redactie en lieten van Kees Stet een portret van de week maken. D.A.W. naar Zaandam Zondagmiddag wordt in de over dekte zweminrichting te Zaandam het tweede deel van de Zwemcompetitie verzwommen, welke wordt georgani seerd door de Kring N. Holland be noorden het IJ. Deze competitie be staat uit een drietal ontmoetingen van de zwemverenigingen boven het IJ, waarbij alle zwemnummers voor alle categorieën éénmaal aan de beurt ko men, zodat alle leden van de aange sloten verenigingen kunnen deel nemen. De tijden van de eerste drie aankomenden per nummer per vereni ging worden samengesteld en de club, welke uiteindelijk het minst aantal Punten behaalt, is winnaar. D.A.W. is uit het eerste deel te voorschijn getreden met een voor sprong van 30 punten op haar naaste concurrent, Neptunus uit Zaandam, maar het is zeer de vraag, of de Alk- maarders deze voorsprong zullen kunnen behouden. Met de intrede van het nieuwe jaar zijn n.l. verscheidene goede adspiranten naar de dames of herenafdeling overgegaan, zodat eerst genoemde categorie enigszins ver zwakt aan de start komt. De vechtlust en het enthousiasme, dat de jonge D.A.W.-ers tegenwoordig bezielt, kan zeer veel goed maken, zodat er nog van alles mogelijk is. Het programma van dit deel bestaat uit de volgende nummers: voor meis jes 50 m. schoolslag en 5 x 50 m. borst- crawl estafette; voor jongens 50 m rug slag en 3 x 25 m. wisselslag persoon lijk; de dame^. zwemmen 50 m. rug slag en 3 x 50 m. wisselslag estafette; en de heren 100 m'. borstcrawl en 3 x 1C0 m. wisselslag estafette. Dat deze wedstrijden volkomen aan hup doel: iedere zwemmer in de gele genheid te stellen aan wedstrijden deel te nemen, beantwoorden, bijkt wel uit het feit, dat alleen D.A.W. al met ruim 40 deelnemers naar Zaandam zal ver trekken. Jubileum-afvalwedstrijden Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van het district Alkmaar zijn door dit district af val wedstrijden georganiseerd tegen twee verenigingen uit Amsterdam, n l „Kets" en „Het Ey", n 1 wedstrijden van vijftallen Alkmaar bracht twee vijftallen „in het veld" Het eerste vijftal van Alkmaar won van „Kets" met 246 caramboles en het tweede van „Het Ey" met 294 caramboles Deze twee Alkmaarse winnende vijftal len zullen nu aanstaande Woensdag in Hotel „De Nachtegaal" om de zilveren beker spelen N De uitslagen van de eerste ronden waren: C de Boer - 150 40 19 3,75 Tuyereis 104 40 18 2,60 J Burger 175 18 30 9,72 Bos 118 18 34 6,55 A de Wit 200 21 25 9,52 Esser 126 21 34 6,— Venneker 250 17 67 14,70 NIessen 123 17 28 7,23 H Hoogland 242 15 61 16,13 Wijdeveld 300 15 92 20,— Tweede Wedstrijd: M de Haas 150 34 28 4,41 P Bood 106 34 22 3,11 D Buisman 115 19 17 6,05 Bregman 175 11 38 9,21 A van Lingen 200 12 52 16,66 Van Hilte 103 12 56 8,58 G Wessels 250 12 81 20,83 A Trimbos 208 12 53 17,33 J Feeke ?00 13 81 23,07 Beekman 129 13 54 9,92 Biljart-kampioenschap 712 V d POL IN KAMPIOENSVORM Gisteren zijn te Amsterdam de wedstrij den om het Nederlands Kampioenschap cadre 71-2 voortgezet; met groot succes voor v d Pol en Metz Ook Sweering blijkt in bijzondere vorm v d Pol won van Van Lochem en van De Ruyter (in 7 beurten), terwijl Metz afrekende met De Leeuw en Kobus Swee ring verloor onverwacht van Kruithof, doch won van Kobus De Leeuw behaalde zijn eerste overwinning met 17,64 ge middelde De gedetailleerde uitslagen waren: De Ruyter 300 26 53- 11,53 26 52 9,65 Sweering 300 22 36 16,63 Kobus 259 22 34 11,77 v d Pol 300 10 71 30.- Van Lochem 137 10 50 13,7 Metz 300 17 52 17,64 De Leeuw 249 17 75 14,64 Metz 300 16 60 18,75 Kobus 250 16 69 15,62 De Leeuw 300 17 99 17,64 17 29 6,17 34 74 8,82 34 29 6,64 7 136 42,85 De Ruyter 130 7 59 18,57 De stand na de vierde ronde is: 8 1200 43 227 27,90 70 98 17,14 106 83 10,62 95 74 10,46 72 99 13,27 86 69 12,75 De Rupter 3 863 76 59 11,55 Van Lochem 6 658 72 78 9,14 Kaaskeuring In café Centraal alhier werd gister een keuring gehouden van kazen, wel ke van zuivelfabrieken uit zeven pro vincies afkomstig waren. n.l. uit Noord-Holland. Zuid-Holland, Fries land, Drente, Overijsel, Gelderland, en Noord-Brabant. De keurmeesters en diverse belang stellenden hebben hier een uitgebrei de sortering ter vergelijking en beoor deling gekregen. De F.N.Z. nodigt voor degelijke ex posities een aantal fabrieken uit hun producten van een bepaalde week in te zenden, teneinde deze aan een ver gelijking te kunnen onderwerpen. De kazen werden bewaard in een centrale bewaarplaats bij de zuivel fabriek Aurora te Opmeer. De bedoe ling van deze kaaskeuringen is mede de keurmeesters gelegenheid te geven elkanders opvattingen te leren kennen en daardoor tot een meer uniforme op vatting te komen. Ook voor de aan wezige kaasmakers was dit een leer zame expositie. Aan een wisse dood ontsnapt- Donderdagmorgen kwam op de Provin- claleweg (Boterweg) een zware trailer met aanhangwagen volgeladen met aardappe len, aangereden De heer B, die met paard en wagen uit de tegenover gestelde richting kwamt zag reeds van verre, dat de aanhangwagen geweldig slingerde Wat moest hij doen, doorrijden of staan blijven Hij verkoos het eerste en spoorde zijn paard nog wat aan Juist toen hij de grote wagen gepasseerd was, slingerde de aanhangwagen met 5 ton aardappelen geladen achter de autq van daan en reed rakelings langs de boeren wagen de sloot in De chauffeur be merkte van dit alles niets, doch keerde na enige tijd terug Noch de lading, noch de auto was verzekerd, zodat de schade post niet gering zal zijn De heer B is aan een* wisse dood ont snapt UET ONTZET VAN A kenjare opnieuw h extra luister gevierd, Alkmaar de Victorie slechts op Alkmaar hs lijden gehad, ja, draag kendste souvenirs uit d w ij in het onderstaand! UET MAG ALS BEK1 steld worden dat avond van het beleg vi F.gmond verwoest zij r de abdij, het Slot aan Slotkapel (thans Ned. les op last van Sonoy woordlger van de Pi Noorderkwartier. Op arl van het jaar 1574 rige Bergen eveneens Sonoy, geheel In de a prachtige kerk, het Rcc het oude Kranenburgh, en alle andere gebouw Spanjaarden de winter nen doorbrengen na h geefse poging om Al] meesteren, werden vlammen. Ten onrechte wordt ondersteld, dat de Berg! in 1799 (dus nu 150 jaa dens de slag bij Berge volg was van de ÏJngel vasie ten Noorden van ruïne is geschoten. Omi 21 Februari voor de stilte) de verwoesting len wij hier een en andi de geschiedenis van Bij de beschrijving van sen vóór 1574 moesten reserve te werk gaan, oorkonden die op die hebben, bij de brand zij gaan. De kleine hoogte, waa nog de ruïne bevindt centrum van het dorp) licht al een rol in de heidense voorvaderen, van dieren werden nai begin van deze eeuw vingen ontdekt. De ged offerplaats is dus nie Reeds vóór het jaar 100 zelfde plek een kleine houten kapel, die gewi; HH Petrus en Paulus. tig jaren, geleden vond ervan terug onder van de tegenwoordige 1350 schijnt de kapel we ligheid te zijn afgebroke De kerk NADIEN IS DE BOUW men van een grote sten van nog heden ten daj gen zijn te zien in fragmenten. Het Gothis moet zijn voltooid tus 1350 en 1420, in elk dat de Heren van Hae wind voerden over de gen (1285—1438). Het der Haemstede's drie jes met kruisjes) moet geleden, hoewel bescha weerd aan de Zuider zijn geweest. Zolang B eer" nog niet gereed ter kerke in een kapel dijk. Toen in 1915 de plaats werd aangelegd dijk werd rechtgetrokkei op de overblijfselen ten kapel. Een en ai bezichtigen in het mu De toren van de gr( de Westeringang binn geplaatst, had een b schatting 7Q meter. ten maakten het mo; zien. Ter weerszijden koor bevonden zich en de Sacristie. In 1595 vervangen door de thans kenbaar aan venster. eHt koor en zijn in de oorspronkeli. waard gebleven. Onder deze Noordel ligt een grafkelder, schijnt te zijn als de der is afgedekt door die slechts door middel mekracht kan worden Of de Heren van hun laatste rustplaats staat niet vast. Wel zi; heren Studler van Si ven van Nassau-Berg ters van Bergen in eeuw) met hun famil tal kisten, waarvan deksel is nog aanwezig Volgens een oude levering bestond er gang, die leidde van naar de Oude Prins, van Bergens geesteli; de 18e eeuw liet me deze gang graven. streeks 1881 duren, ei gedeeltelijk gelijk k: graafwerk de grond bestaan van de gar bleek. Het mil DE BERGER KERK waarplaats van het met het Heilig Bloed 1421, toen het na de vloed in Bergen aans; lig Bloed Is in 1574 Het mirakel van Be grote vermaardheid. Heilig Bloed werd in kapel opgericht en ziel kigen kwamen naar te zoeken. De kapel verdwenen en niemand "cbouwtje er eigenlijk

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2