Historie van Bergens oudste gebouw Ook Randers kan Zondag kampioen worden Indonesie-debatten in de Tweede Kamer 375 jaar geleden werd de kerk 'n ruïne Een grafkelder en „doodwegen" Heiloo NV.ALKMAARSE WASSERIJ teuws gaafste N Treinramp in Frankrijk Reeds 20 doden JJET ONTZET VAN ALKMAAR, dat door de bewoners van die stad tel- kenjare opnieuw herdacht wordt op 8 October, is de laatste keer met extra luister gevierd, omdat het toen juist 375 jaar geleden was, dat van Alkmaar de Victorie begon De belegering door de Spanjaarden heeft niet slechts op Alkmaar haar stempel gedrukt, ook de omgeving heeft ervan te HJden gehad, ja, draagt er thans nog enkele sporen van. Eén van de spre kendste souvenirs uit de Spaanse tijd is wel de Ruïnekerk te Bergen, waarop \vy in het onderstaande ons licht willen doen schUnen. De Bergerkerk is tot 1574 in het be zit der Roomskatholieken gebleven, ofschoon reeds in 1565 Hendrik van Brederode, Heer van Bergen (bekend als de man van het Verbond der Ede len en van het Smeekschrift) het ge bouw voor de Protestanten had opge ëist. Op 21 Februari ging, zoals wij reeds zeiden het hele dorp in vlam men op. Bij deze brand is ook het Hei lig Bloed verloren gegaan. Eerst in 1587 werd door de Protestanten met gedeeltelijke herbouw van de kerk be gonnen, nadat een belangrijk deel van het kerkeland was verkocht. In 1595 kwam de consistoriekamer gereed en in 1597 was de restauratie van het koorgedeelte voltooid. Met ge bruikmaking van de grote stenen van de toren had men het koor door een muur afgesloten. Het ons bekende to rentje moet als versiering van deze vlakke muur in dezelfde tijd zijn aan gebracht. Uitwendig heeft de ruïne na die tijd geen grote wijzigingen meer ondergaan. Tijdens de slag bij Bergen in Sep tember 1799 tussen de Engelsen en Russen enerzijds en de Franse en Ba taafse troepen aan de andere kant was de omgeving van de ruïne het strijd toneel. De Russen die bij de kerk ach tergebleven waren moesten zich na een handgemeen overgeven. De kerk UET MAG ALS BEKEND veronder steld worden dat aan de voor avond van het beleg van Alkmaar, te Egmond verwoest zijn de beroem de abdij, het Slot aan den Hoef en de Slotkapel (thans Ned. Herv. kerk) al les op last van Sonoy, de vertegen woordiger van de Prins voor het Noorderkwartier. Op de 21ste Febru ari van het jaar 1574 werd het nabu rige Bergen eveneens op bevel van Sonoy, geheel in de as gelegd. De prachtige kerk, het Rechthuis, het Hof het oude Kranenburgh, het Huis Ramp en alle andere gebouwen, waarin de Spanjaarden de winter hadden kun nen doorbrengen na hun (eerste) ver geefse poging om Alkmaar te ver meesteren, werden een prooi der vlammen. Ten onrechte wordt door velen ver ondersteld, dat de Berger kerk eerst in 1799 (dus nu 150 jaar geleden) tij dens de slag bij Bergen die een ge volg was van de Engels-Russische in vasie ten Noorden van Petten, tot een ruïne is geschoten. Omdat Bergen op 21 Februari voor de 375ste maal (in stilte) de verwoesting herdenkt, wil len wij hier een en ander vertellen uit de geschiedenis van dit kerkgebouw. Bij de beschrijving van de gebeurtenis sen vóór 1574 moesten wij met enige reserve te werk gaan, daar schier alle oorkonden die op die tijd betrekking hebben, bij de brand zijn verloren ge gaan. De kleine hoogte, waarop zich thans nog de ruïne bevindt (vanouds het centrum van het dorp) speelde wel licht al een rol in de tijd van onze heidense voorvaderen. Overblijfselen van dieren werden namelijk bij het begin van deze eeuw tijdens opgra vingen ontdekt. De gedachte aan een offerplaats is dus niet ongewettigd. Reeds vóór het jaar 1000 stond op de zelfde plek een kleine, waarschijnlijk houten kapel, die gewijd was aan de HH Petrus en Paulus. Omstreeks vijf tig jaren, geleden vond men de vloer ervan terug onder de fundamenten van de tegenwoordige kerk. Omstreeks 1350 schijnt de kapel wegens bouwval ligheid te zijn afgebroken. De kerk wordt gebouwd NADIEN IS DE BOUW ter hand geno men van een grote stenen kerk, waar van nog heden ten dage de afmetin gen zijn te zien in de overgebleven fragmenten. Het Gothische bouwwerk moet zijn voltooid tussen de jaren 1350 en 1420, in elk geval ten tijde dat de Heren van Haemstede het be wind voerden over de Heerlijkheid Ber gen (1285—1438). Het familiewapen der Haemstede's (drie liggende balk jes met kruisjes) moet nog niet lang geleden, hoewel beschadigd en ver weerd aan de Zuider-ingang te zien zijn geweest. Zolang Bergens „trots en eer" nog niet gereed was, ging men ter kerke in een kapel aan de Kerke- dijk. Toen in 1915 de nieuwe begraaf plaats werd aangelegd en de Kerke- dijk werd rechtgetrokken stuitte men op de overblijfselen van deze verge ten kapel. Een en ander is thans te bezichtigen in het museum. De toren van de grote kerk, die aan de Westeringang binnen de kerk was geplaatst, had een hoogte van naar schatting 70 meter. Twee uitkijkpos ten maakten het mogelijk, in zee te zien. Ter weerszijden van het priester koor bevonden zich de Noorderkapel en de Sacristie. In 1595 werd de laatste vervangen door de consistoriekamer, thans kenbaar aan het rechthoekige venster. eHt koor en de Noorderkapel zijn in de oorspronkelijke vorm be waard gebleven. Onder deze Noordelijke uitbouw ligt een grafkelder, die even oud schijnt te zijn als de kerk zelf. De kel der is afgedekt door een zware steen, die slechts door middel van een dom mekracht kan worden gelicht. Of de Heren van Haemstede hier hun laatste rustplaats hebben gevonden staat niet vast. Wel zijn er bijgezet de heren Studler van Surck en de Gra ven van Nassau-Bergen (resp. bezit ters van Bergen in de 17e en 18e eeuw) met hun familieleden. Een zes tal kisten, waarvan één met glazen deksel is nog aanwezig. Volgens een oude mondelinge over levering bestond er een onderaardse gang, die leidde van de grafkelder naar de Oude Prins, destijds woning van Bergens geestelijkheid. Reeds in de 18e eeuw liet men vergeefs naar deze gang graven. Het zou tot om streeks 1881 duren, eer de volksmond gedeeltelijk gelijk kreeg doordat bij graafwerk de grond instortte en het bestaan van de gang geen fabeltje bleek. Het mirakel van Bergen DE BERGER KERK was ook de be waarplaats van het befaamde kistje met het Heilig Bloed, daterend uit 1421, toen het na de St. Elisabeths- vloed in Bergen aanspoelde. Het Hei lig Bloed is in 1574 verloren gegaan. Het mirakel van Bergen genoot een grote vermaardheid. Ter ere van het Heilig Bloed werd in 1422 reeds een kapel opgericht en zieken en gebrek- kigen kwamen naar hier om genezing te zoeken. De kapel is reeds eeuwen verdwenen en niemand weet, hoe het 'lebouwtje er eigenlijk heeft uitgezien. werd door de Bataafse aanvoerder Van Damme tot hospitaal ingericht. Een kogelgat in de muur getuigt nog van de daar gevoerde strijd. De „Doodwegen" Reeds in de Middeleeuwen schijnen ooievaars op het oude kerkedak te hebben genesteld, boven het koor. Toen omstreeks 1900 de lindebomen rondom het oude kerkhof te hoog werden, hebben de geluksvogels Ber gen als woonplaats vaarwel gezegd. In de tweede helft van de 18e eeuw kwam het nest op het veel lagere muurgedeelte tegenover het postkan toor. De thans geroofde klok, die in 1943 door de Duitsers werd gestolen en nooit teruggevonden, luidde vóór de oorlog behalve voor de dienst, ook voor sterfgevallen, één keer voor een kind, twee keer voor een ongehuwde volwassene, drie maal voor een gehuw de, en vier keer tenslotte voor iemand die door een ongeluk om het leven was gekomen. Bij begrafenissen luidde men eveneens. In geval van brand klepte de klok. In 1808 werd het verboden, rondom de kerk te begraven. Doch het kerk hof bleef tot 1864 de enige begraaf plaats in Bergen. De Karei de Grote laan, die uitkomt op een van de brede kerkhofpoorten heette nog in 1911 „Doodweg" of „Dood wallen". Vroeger waren er twee doodwegen in Bergen, de één vanuit Oostdorp en de ander vanuit Westdorp naar de kerk (in heel oude tijden de Kerke- laan, later de Hoflaan). Op verzoek van de bewoners van de Oostdorper Doodweg werd deze naam gewijzigd in Karei de Grotelaan, zulks naar de stichter der doodwegen, Karei de Grote. Een fraaie opname van Bergens Ruïnekerk op een wintermiddag Alcmaria ontmoet nieuwe kampioen Randers zal Zondag weer een stap dichter bij het kampioenschap kunnen komen door met twee punten uit Ber gen terug te keren. Bovendien heeft Zeevogels nog niet van RK AFC ge wonnen, zodat het zelfs mogelijk is dat Alkmaar Zondag zijn tweede kam pioen kan begroeten. De ploeg uit het Ooievaarsnest dient er echter terdege rekening mee te houden dat Berdos nog een struikelblok kan betekenen. Alcmaria Is de eerste vereniging die de kampioen in deze afdeling zal ont moeten. Het zou juist iets voor de wit- hemden zijn om met een overwinning uit de Zaan terug te keren. Twee Amsterdamse overwinningen. De Amsterdamse kampioens-candida- ten in 2 A spelen beide thuiswedstrij den. HVC gaat naar AFC en Velox brengt een bezoek aan DWV. Vermoe delijk dus twee Amsterdamse overwin ningen. De mogelijkheid dat AFC wint en DWV verliest, waardoor The Reds dus kampioen zouden zijn, lijkt ons niet waarschijnlijk. Voor Zaandijk is de ontmoeting te gen Vriendenschaar zeer belangrijk daar een overwinning van de Zaan- kanters de mogelijkheid om op het laatste moment nog twee plaatsen te stijgen open blijft. Kennemers naar OSV Het zal voor Kennemers niet mee vallen om zonder kleerscheuren en met winst bij OSV vandaan te komen. Doch zelfs een nederlaag maakt de zaak voor de Beverwijkers niet hope loos. SchagenPurmersteyn in Alkmaar. In 3 A wordt Zondag alleen de wei nig belangrijke wedstrijd KWHel der gespeeld. Van meer belang jzijn straks de beslissingswedstrijden die Bergen De politie meldt: Gedurende het tijdvak van 11 tot en met 18 Februari werden aan he^ politie-bureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeveen: beursje met inhoud; bril met étui; rijwielsleutel; haar kam; drie sleutels met ring De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: rode portemonnaie (inhoudende f 0,25); een groene ceintuur; negen gonje-zakken; bruine vulpen, merk ,,Moor"; bruine vulpen Inlichtingen te bekomen aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Karei de Grote laan 17, telefoon 2444 elke werkdag tus sen 10 en 11 uur DOKTERSDIEN ST OP ZONDAG Morgen, Zondag 20 Februari, wordt de medische dienst te Bergen waargenomen door dokter Van Gelder, Telefoon 3027 tussen ADO, Succes en BKC gespeeld moeten worden. Op het Alkmaarse Sportpark wordt Zondag de beslissingswedstrijd Scha genPurmersteyn gespeeld. De verlie zer zal deel moeten nemen aan de de- gradtie wedstrijden. Weinig kans voor Schoorl en LSVV. Het is mogelijk dat Zondag in 4 A beslist zal worden welke ploegen het kind van de rekening zullen worden. In ieder geval zal Schoorl hier welbij- behoren daar tegen Wieringerwaard geen winst is te verwachten. LSVV moet al van Watervogels winnen om nog een theoretisch kansje hebben. Geen beslissingen in 4 B. In 4 B is nog geen enkele beslissing mogelijk. BSV verkeerd hier in een lastige situatie en als Zondag niet van Zouaven gewonnen wordt kunnen er nog moeilijkheden komen. WW en Grasshoppers zullen hun thuiswed strijden tegen Andijk en de Rijp ver moedelijk winnen. Wat onze voorouders schreven Wij lezen in de Alkmaarsclie Courant van 19 Februari 1848 het volgende: De ondergeteekende berigt bij dezen aan zijne geëerde Stadge- nooten, dat door hem ten behoeve van de ongelukkigen door de overstroming te Werkendam en omstreken zijn ontvangen de vol gende giften, als van Q. N. f 3, van A. Z 4, van J. C. f 5, van N. N. f 1, van N. N. f 2, van D. de V. f 2.50, van G. van L. f 10, van N. N. een coupon betaalbaar met f 1.23y, en van T. K. 1.26y,, uitmakende tezamen de som van f 30, welk bedrag door Zijn Ed. naar de bestemde plaats is over gemaakt. Mogen de edelmoedige gevers in de bewustheid wèl gedaan te hebben, de beste voldoening vin den voor dit werk hunner Christelijke liefde en mededeel zaamheid! J. T. L. ABRESCH. Marktbericht NOORDER MARKTBOND NOORD-SCHARWOUDE, 19 Febr. 1948. 41000 kg rode kool 12.10 13.20; 13000 kg gele kool 10.10 11.10; 6500 kg witte kool 8.90; 2600 kg uien 3.90; Grove 4.80. SAMENSMELTING COMITÉ S. Dezer dagen deelden wij reeds mede, dat er sprake was van een fusie tus sen de diverse comité's die zich be ijverden bij eventuele nationale ge beurtenissen. De diverse comité's heb ben nu het volgende rondschrijven aan diverse verenigingen e.d. verzonden: Daar voortaan de verjaardag van de Koningin (30 April) en de Bevrijdings dag (5 Mei) zeer dicht op elkaar vol gen en dus de beide daaraan verbonden jaarlijkse feesten bezwaarlijk door ver schillende comité's kunnen worden ver zorgd, hebben het Bevrijdingscomité, het Jubileumcomité en de Oranjevere niging van Heiloo een samenspreking gehouden, om te komen tot een doel treffende oplossing. In verband hierme de is in principe besloten tot le. op heffing van het Jubileumcomité en ten 2e. samensmelting van Oranjevereni ging en Bevrijdingscomité. Daartoe zijn genoemde comité's over eengekomen een gezamenlijke openbare vergadering uit te schrijven op Woens dag* 23 Febr. a.s. des avonds 8 uur in „De Oude Herberg", ter bespreking van de voorgestelde samensmelting. De co mité's vertrouwen gelet op het be lang voor geheel Heiloo dat velen hun interesse voor deze samensmelting zullen tonen, en de avond van 23 Febc vrij houden, om deze vergadering bij te wonen. AANBESTEDING ULO-SCHOOL B. en W. hebben dezer dagen de aan besteding gehouden van a. aanbouw van drie leslokalen aan de bestaande Ulo-school; b. meer bij toepassing van riftvloeren; c. verplaatsen en in richten tot kantoor van een schoollo kaal. Ingeschreven werd als volgt: B. Hoetjes en Co. 31.496, 1536, 3044; fa. R. Bot en Zn. 34.200, 1700, 3721; IJ. Kronenburg 34.550, 1782, 4145/ Gebr. Schuit 34.950, 2000, 3500; v. d. Wal en Smit 35.433, 1500, 3750; fa. M. v. Steeg 35.800, 1800, 3250; fa. Faust 35.934, 1754, 3944; N. Visser 36.000, 1550, 3975; Rirzi en Stor 36.200, 1600, 3900; fa. Kievit en Impink 36.390, 1525, 4100; fa. B. v. Zaal 37.000, 1750, 2100; P. Kaan dorp 37.166, 1800, 2200; fa. Gebr. Tromp 37.400, 1700, 2800; fa. P. en G. Buur 37.460, 1950, 2790; fa. G. Kunst 37.490, 1975. 2835; fa. Albers 37.500, 1800, 2200; fa. C. Albers 38.000, 1500, 2200; D. Langedijk 38.011, 1800, 3400; E. de Groot 38.160, 1870, 1900; fa. Joh. Seysener 38.300, 1800, 2300; fa. A. v. Duin 38.300, 1950, 2100; fa. IJ. Kops 38.489, 1800, 3070; C. Noord 39.272, 1800, 3700; Philips Bouwbedrijven 39.493, 1820, 4192; Jac. Klaasse 40.170, 1920, 2800; G. Borsjes 40.200, 1850, 4700; Bouwbedr. Ver gouw 40.385, 1600, 3165; fa. de Haan en Reek 40.500, 1300, 3200; Bouwbedr. Vasbinder 41.350, 1582, f 4767; Bouwbedrijf Kennemerland j 41.720, 1900, 4770; P. Obdara 42.445 1850, 2800; F. H. Hogerwerf 42.600, 1970, 3970; fa. W. F. J. Bollen 52.400 1900, 4400. De begroting was 33.845, 1800 en 1828. De gunning is aangehouden. „DAMCLUB HEILOO". De gedetailleerde uitslagen van de voor de Kennemer Damkring gespeelde wedstrijd S.N.A. (Heerhugowaard) Damclub Heiloo, luiden als volgt: C. GroenveldH. Verver 11; P. GroenveldJ. Geuzebroek 20; A. Smit K. Tuinman 11; L. KonijnA. Dek ker 11; K. OudhuisJ. de Geus 11; J. TrompJ. Sprenkeling 02; A. Hoo- genboom—C. de Graaf afgebr. J. Borst S. de Geus 20; A. OudhuisC. Adri- chem 20; J. SmitJ. de Goede 02. Voorlopige uitslag 108. D. TrompA. Kroon 20, W. Ouds huisJ. Marsman 20, C. SteurJ. Spaans 11, H. OudshuisP. Oud 20, J. GrootP. Beukers 11, G. Appelman D. Langedijk 2—0, P. LaanC. de Jong 11, J. BerkhoutJb. Helder 02, N. VreekerB. Hofman 11, W. Groot H. Weijers 02. Totaal 12—8. VER. VOLKSHUISVESTING Dezer dagen heeft het bestuur van Volkshuisvesting, in overleg met het gemeentebestuur, de leden der vereni ging aangewezen, die in aanmerking komen voor het betrekken van de nieu we woningen aan de Nic. Beetsweg. Het ligt tevens in de bedoeling juder architectuur van de heer J. Rus Jr. we derom 6 woningen te bouwen aan de Holleweg (perceel^tofberg). Obdam INVENTARISATIE „DE TUINBOUW" De inventarisatie van tuinbouwpro ducten per 5 Febr. 1949 beliep: (de tussen haakjes geplaatste cijfers be treffen de inventarisatie per 1 Dec. 1948): 12 wagons rode kool (28); 7 wagons ggle kool (20); 8 wagons witte kool (27); 42 wagons uien (101); 195 wagons peen (312); 111 wagons kroten (174). (Vervolg van pagina 1) In de avondvergadering gaf de heer Goedhart (Arb.) zijn ontstemming te kennen over het optreden der Ne derlandse troepen tegen Republikeinse gevangenen. Hij vraagt een onderzoek naar deze voorvallen en kondigt een motie in deze richting aan Over het optreden van de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon zegt spreker, dat dit in sommige gevallen „allerongelukkigst" is geweest. Spreker betreurt dat dr. Beel in zijn functie zal gehandhaafd blijven. Motie van wantrouwen. De heer Schouten (AR) betoog de, dat het verschil van mening tussen mr. Sassen en het kabinet door de re geringsverklaring van dr. Drees was gebagatelliseerd. Het meningsverschil is echter nog steeds duister. Volledige opheldering is gewenst. Spreker meent, dat deze regering de resolutie van de V.N. volledig moet af wijzen. In zake de Republiek is net kabinet op de heilloze weg. Naar spre kers mening is de Republiek als partij in het geschil verdwenen en als de V."N. er anders over denkt dan moet Nederland zich hiertegen met aHe kracht verzetten. Een vervroegde over dracht van souvereiniteit is volgens spreker onmogelijk, gezien het omvang rijke werk dat nog gebeuren moet. Er bestaan nog steeds diepgaande tegen stellingen in het kabinet. Er bestaan grote principiële meningsverschillen tussen de P.v/dA. en de K.V.P., die de zwakheid van de regering veroorzaken. Dit verschil is niet te camoufleren met handige formuleringen. In dit beleid kunnen wij niet langer vertrouwen stellen. Spreker dient dienovereenkom stig een motie van wantrouwen tegen de regering in. De heer De Groot (CPN) is van mening, dat het aftreden van de heer Sassen spoedig gevolgd zal worden door dat van alle overige ministers. Alleen een regering, die doelbewust aanstuurt op vrede met het Indonesi sche volk, dat thans nog in verzet is, zal het probleem kunnen oplossen. De heer Gerbrandy (A.R.) be schrijft de politiek van de vorige kabi netten als „afbraak-politiek". Dit kabi net heeft de consequenties uit de mili taire actie van Dec. j.l. niet getrok ken. Het oude beleid van schipperen viert weer hoogtij. Nogmaals mr. Sassen. De minister-president antwoordde de sprekers. Hij verklaarde, dat, tndien de regering van de Republiek hiertoe een voorstel deed, hij bereid was de heer Hatta in Nederland te ontvangen. Betreffende het aftreden van de heer Sassen verklaarde dr. Drees, het niet juist te vinden hierover uitvoerige mededelingen te doen. De moeilijkheid ligt in de sfeer, waarin het conflict zich voltrok. Span ningen waren er al enige tijd. Hierover wens is niet te spreken. Tenslotte be trof het de vraag hoe met Amerika zou moeten worden onderhandeld. Dit kan ik in 's lands belang niet nader aandui den, Dr. Drees verklaart geen bezwaren te hebben gehad tegen de voorstellen van minister Sassen betreffende de politiek tegenover Amerika. Wij hadden alleen niet dezelfde verwachtingen hiervan. Op dit punt lag het verschil. Dr. Drees moet echter protesteren tegen de voor stelling alsof minister Sassen het sterke standpunt zou vertegenwoordigen en de regering het zwakke. Minister Van Maarseveen ver klaarde, dat de regering een federale interimregering zal pogen te vormen. Dit is ook het verlangen van de fede ralisten. Zou geen Republikein willen toetreden, dan kunnen wij hen niet dwingen. Ook kunnen wij het werk niet stopzetten vanwege de onwil van een der groeperingen. Minister van Maarseveen betoogde voorts, dat het vraagstuk der vrijlating van de Republikeinse gevangenen nog niet geheel met dr. Beel is doorspro ken. Hij kan hierover nog geen nadere mededelingen doen. De motie van Goedhart zou een ver keerde indruk kunnen maken. Als men met duidelijke, feitelijke gegevens komt. zal de regering alles onderzoeken. Hij geeft in overweging de motie terug te nemen. De heer Goedhart trekt hierna zijn motie in. Motie verworpen. De heren Romme en Oud verklaar den hun stem niet te kunnen geven aan de motie-Schouten. De heer de Groot zegt evenmin ver trouwen te hebben in de regering als de heer Schouten. Zijn motivering is echter geheel anders en daarom zal hij zijn stem hieraan niet geven. De heer Tilanus spreekt zich even eens uit tegen de motie-Schouten. De heer Van der Goes van Naters hoopt spoedig resultaat in het overleg over het vrijlaten van de Republikeinse legers. Hij is tegen de motie-Schouten. Bij stemming werd de motie-Schouten verworpen met 76 stemmen tegen, vóór stemden 15 personen. Hierna werd de begroting O.G. zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd met aantekening dat de communisten geacht worden te hebben tegengestemd. Het ligt in de bedoeling van de voorzitter de Kamer niet vóór 15 Maart bijeen te roepen. WE5TERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBEHANDELING Ongecorrigeerd Nabij het station Fortd'Atelier is een locomotief op een sneltrein gehotst. Naar AFP meldt zijn reeds een-en- twintig lijken en ongeveer vijftig ge wonden te voorschijn gebracht. Men meent, dat oen ongeveer even groot aantal slachtoffers zich nog onder de wrakstukken van de wagons bevindt. De locomotief, die op de sneltrein is gebotst, werd bestuurd door een jonge leerling-machinist. De wagons van de sneltrein werden verpletterd. De spoor baan is over een grote lengte met stuk ken ijzer en hout bedekt. De machinist en de stoker van de locomotief, die tegen de sneltrein is gebotst, zijn onge deerd. Het schijnt, dat de schuld van het ongeluk berust bij de jonge leerling- machinist, die de locomotief bestuurde. Hij zou namelijk vlak voor het station van Portd'Atelier door een onveilig sein zijn gereden. Treinontsporing in Rotterdam Ook alweer door het te vroeg omzet ten van een wissel is Zaterdagmorgen om 6.10 uur op het eerste perron van het station D.P. te Rotterdam de ach terste wagen ontspoord van de electri- sche trein naar Dordrecht. De uit de rails gelopen wagon ramde de seinpaal, die daardoor op de bovenleiding terecht kwam. Het eerste perron werd over een lengte van bijna tien meter bescha digd, terwijl het achterste van de drie treinstellen, waaruit de trein was sa mengesteld, over een lengte van onge veer twintig meter aan de rechterkant werd opengescheurd. De passagiers kwamen met de schrik vrij. Doordat de ontsporing geschiedde op een plaats, waar verscheidene sporen parallel lo pen, heeft het treinverkeer van het ge beurde geen vertraging ondervonden, behalve de getroffen trein zelf, die pas na afhaking van het beschadigde deel weer kon vertrekken. De materiële schade is aanzienlijk. Steenkoolsituatie van Europa niet meer critiek In een overzicht van de internationale economische situatie, dat Zaterdag door de Ver. Naties is gepubliceerd, wordt opgemerkt, dat „de periode van critieke steenkooltekorten in Europa thans de finitief tot het verleden séhijnt te be horen". De meeste landen zijn in 1949 begonnen met voldoende kolenvoorra- den en vooruitzichten op een kolen- voorziening, die ongeveer gelijk is aan of groter dan vóór de oorlog. De indices der voedselproductie over de gehele wereld wijzen op een aan zienlijk ruimere voedselvoorziening in 1949. De wereldproductie van ruwe olie was het vorige jiar meer dan 70 groter dan vóór de oorlog. De tinproductie in Indonesië nam met bijna 100 toe. Viering koperen bruiloft Koningin en Prins Naar w'; vernemen worden plannen beraamd om aan koningin Juliana en prins Bernhard ter gelegenheid van hun koperen bruiloft als geschenk een nieuwe parkaanleg bij Huis ten Bosch aan te bieden. Aan deze aanleg zou ons volk eventueel provinciegewijs kunnen medewerken. Men is op deze gedachte gekomen, omdat de regering voorne mens is Huis ten Bosch te restaureren. BIJEENKOMST VEILIGHEIDSRAAD VERVROEGD De Veiligheidsraad heeft Vrijdag avond besloten de bijeenkomst, waar op de kwestie van het Gouverneur schap van Triëst besproken zal worden, Maandag te houden in piaats van, zoals eerder vastgesteld, Woensdag of Don derdag a.s. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 173. Pim, Pam en Pom maken met hun jeep een ere-rondje voor de toe schouwers, die allen hard in hun po ten klappen en hen vrolijk toewuiven. Maar het is nog niet afgelopen! Na het ritje moeten ze voor de jury ver schijnen om de eerste prijs in ont vangst te nemen. „Hier beste jon gens", zegt de voorzitter, een vriende lijk varken, en reikt hun een mooie zilveren beker over. 174. „Ja, deze beker krijgen jullie maar in bruikleen hoor! Dit is een wisselbeker en die wordt elk jaar op nieuw aan de winnaar gegeven Pro beert hem dus het volgend jaar maar weer te winnen." Pim, Pam en Pom willen de voorzitter hartelijk bedan ken, maar deze is nog niet klaar. „Nee, nee, we zijn er nog niet. Bovendien krijgen jullie tweehonderd gulden. Dat behoort bij de eerste prijs!"

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3