Aanvaarding is definitief van Atlantisch Pact verzekerd Kort Bestek - KOMT Palar verklaart: Republikeins leger is thans in het offensief De Paus veroordeelt scherp de actie tegen de Katholieke kerk K.L.M. viiegt driemaal per week Amsterdam-Batavia vice versa oog Maandag 21 Febr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 43 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Amerika komi iegemoei aan wensen voor snelle hulpverlening Vliegtuigbotsing boven Coventry Batavia spreekt zijn mededelingen tegen Mullaert veroordeeld tot 12 jaar Weerbericht Grote betoging te Rome tegen proces- Mindszenty Constellations met slaapgelegenheid HOE rap snelt onze beschaving voor waarts, vrienden! We weten alleen niet waarheen. Amerika heeft nu een straalvliegtuig dat op een hoogte van 12 kilometer voortsuist met een snel heid, welke die van het geluid verre generaal Nozaki Seiji, die in 1944 overtreft. Het is de „Consolidated Wultee"; stroomlijntype, naar achte ren gespreide vleugels, 5900 kilo zwaar, spanbreedte 9,54 meter. Zijn DE beweging van Gary Davis, die het wereldburgerschap ter wereld bracht, heeft veel aanhangers in Keu len Welgeteld 4115 personen hebben zich laten inschrijven. De Franse journalist Mouton, die tijdens de be- rASTE GROND IGE verhouding is luding. De mense- hier tegenover de Zo'n persoonlijke gekenmerkt door het gesprek, van ter menen zou, dat :ze dialoog slechts ts een ademtocht, Want de dialoog ns, waar ze zich en daad in één. dialoog van werk- ma zal hieronder t. LIJKE DIALOOG God z'n aanvang, nu is het woord scheppingswoord ident zijn, is over- schter betreurens- jchepping zo vaak sch is misverstaan i geen wetenschap, ménselijk product. Gods scheppings- r in de erkenning, wij allen door God •ereld is Gods we llens de schepping ireld horen samen; ïoren samen. Met ;e God zijn bedoe- echter geen dia- t eerste woord van lord van de mens I zal gegeven die- de vorm van een stwoord van onze jnverantwoorde- jk beseft, dat God zal tevens besef- taak is opgelegd, voordelijke dienst 'antwoordelijkheld, deel van de god- Maar dit gesprek s het God, die het el met het woord: t woord is tevens ids openbaring is ren en werk van [em heeft God zich is, als de heilige als de rechtvaar- hartige. Hoe groot woord der open- beseft ieder, die t bezit. i dit woord der twoord van onze alleen, of zelfs de de dialoog af- iste antwoord van olging. Navolging en alsof. Navolgen -n. Indien iemand en, zo zegt Jezus, izelf en neme zijn nij. Wat deze na- enen, hebben we et nationaal-socia- rd. !SPREK niet ten een laatste keer d. Hij spreekt van woord is weer een i vrijmaking van ■mhartigheid, van t, van wraak, wellust. Kunt gij Jezus Christus be- ilijk! En kunt gij :egen wie al deze hebben gelopen? nt gij ten slotte e meer glorieus al hten heeft over- onmogelijk! Het Jhristus is Gods S- laatste goddelijk enselijk antwoord, twoord van onze lekering is de om- Bekering is ver-i ctereigenschappen, 1 ïumeur, van je ge zichten en hebbe- is fundamentele hopping. .DIA van de dla- en mens. Deze t ik zei het al ie relatie. Maar ien van deze dia- Gods woord en antwoord zal van dienen te zijn. oorzaak, dat deze weinige woorden, en worden, nooit Want ons ant- d bereikt nooit de ;eft onze verant- ooit zijn laatste nze navolging ge- irtelaarschap Is tens, dat wij met sn heten? g tussen God en doortrekt de ge- ilukkig te prijzen esprek deelneemt. leelontsteking! Gorgel regelmatig net Superol. Eén abletje opgelost n een glas water doet wonderen. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten rte Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson heeft in een conferentie met Congresleiders bereikt, dat aan de opvatttingen der Euro pese landen over snelle militaire hulp der V.S., zodra die nodig mocht worden, grotendeels wordt tegemoetgekomen. Weliswaar zal in het Atlantisch Pact geen automatische verplichting worden opgenomen om de strijdkrachten van Amerika te gebruiken tegen een aanvaller, maar de bewoordingen van het Pact zullen toch niet elke zinspeling uitsluiten op de mogelijkheid, dat de V.S. er toe kun nen besluiten in het onverhoopte geval hun strijdkrachten tegen een aanvaller te gebruiken. Waarnemers zijn van oordeel, dat de gunstige ontvangst door de commissie aanzienlijk heeft bijgedragen tot het vooruitzicht van een spoedige beëindiging van de onderhandelingen over het pact. Deze waarnemers menen dan ook, dat de kans op een grote meerderheid in de Senaat voor het pact in niet geringe mate vergroot is. XTadal hij zijn besprekingen met de Congresleiders had beëindigd heeft Acheson te Washington een informele conferentie gehouden met vertegen woordigers van de landen van het pact. Franks, de Britse ambassadeur, zeide na afloop,' dat de bespreking informeel was. Men had de toestand aan een over zicht onderworpen en er was een pro gram opgesteld voor het houden van vergaderingen van een meer formeel karakter. De eerste zou in het midden deze week gehouden worden. Silvercruys, de Belgische ambassa deur zeide, dat Franks' verklaring leek op een damesjurk: zij was lang genoeg om het object volledig te bedekken en kort genoeg om interessant te zijn. Koningin Juliana morgen naar Tirol Het ligt in het voornemen van de koningin om Dinsdag naar Oostenrijk te vertrekken om zich bij haar man en kinderen te voegen. H. M. zal prinses Margriet meenemen opdat ook deze met haar zusjes van de hoge lucht zal kunnen genieten. Tegen het einde van de week zal de koninklijke familie zich naar Zwitserland begeven, waar zij de gast zal zijn van de gemeente Zermatt. De duur van de afwezigheid van de ko ningin zal geheel afhangen van de ont wikkeling van de politieke toestand. Tijdens de afwezigheid van H. M. zal prinses Wilhelmina de zorg voor haar jongste kleinkind te Soestdijk op zich nemen. Zuiveringsacties worden voortgezet In een overzicht van de militaire si tuatie in Indonesië wordt melding ge maakt van zuiveringsoperaties, die met succes worden voortgezet. Bij de voort gezette patrouille-activiteit in het Ban- tamse is een der voornaamste bende-Iei- ders Djallani gearresteerd. In middf-n- Java in het gebied tussen Bandjanega- ra en Magelang werden de aanvankelijk aggressief optredende benden ver strooid. Tegen de restanten is een op ruimingsactie ingezet. Ten zuiden van Modjokerto werden zware verliezer toegebracht aan gewapende terreurgroe pen. Onder de druk van de Nederland se acties wordt het resterende bendewe zen in het nieuw bezette gebied van Oost-Java steeds minder actief. Nog steeds richten de benden haar activiteit in hoofdzaak op economische objecten en op de bevolking. Op Sumatra valt in het Noordelijke deel van de negara Sumatra Timur een opleving van de bende-activiteit waar te nemen. In het overige gebied werden aan de benden aanzienlijke verliezen toegebracht. Gaat Noorwegen zijn eigen weg? De Noorse minister van Buitenland se Zaken, Halvard Lange, heeft op een besloten vergadering van het reeds drie dagen durende congres der Noor se arbeiderspartij, een verklaring af gelegd over de stand der Noorse vei ligheid Van de 400 aanwezigen stem den 329 voorlopig voor een resolutie waar in de partij verklaart, dat „Noorwegen de vraagstukken aan gaande zijn veiligheid moet oplossen door bindende samenwerking met de Westerse democratieën". Naar uit be trouwbare bron wordt vernomen, sprak de partij zich uit voor steun aan de politiek van het kabinet ten opzichte van de veiligheid. Tal van Deense kranten brengen berichten, dat Noorwegen besloten heeft toe te treden tot het Atlantisch Pact en dat het vastbesloten is. dit zonder verwijl ten uitvoer te leggen. Deze berichten werden te Kopenha gen met grote teleurstelling ontvangen De voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken Bomholt ver klaarde, dat de mogelijkheden van een Scandinavisch verdedigingspact thans uitgesloten moet worden ge acht. Denemarken zou zeer nauwkeu rig alle mogelijkheden moeten over wegen, voor het besluiten neemt over de te volgen gedragslijn, aldus Bom holt. Veertien personen gedood Bij Coventry is een Dakota van de BEA, die op weg was naar Schotland, in de lucht in botsing gekomen met een „Anson" van de RAF. Bij dit ongeluk kwamen veertien personen om het le ven. Het vliegtuig van de BEA had zes passagiers aan boord en een bemanning van vier. Ook de vier inzittenden van het militaire vliegtuig vonden de dood. Ten tijde van het ongeluk speelden vele kinderen in de nabijheid van ae ramp. Verschillende werden bijna ge raakt. Een meisje werd bijna getroffen door een vallende schoorsteen, die door een groot stuk van een vleugel werd weggerukt. Tot op acht km van Coven try kwamen brokstukken omlaag, som mige gloeiend heet De medische dienst was volgens ooggetuigen binnen enkele minuten aanwezig. Weer normaal tabaks- rantsoen? By de bonaanwijzing van 25 Februa ri zullen er naar het Hbld. verneemt vermoedelijk vier rantsoenen tabak voor de heren en twee voor de dames worden aangewezen. Driehonderd doden door instortende muur Een 9 meter hoge muur is te Cicade a Praia op een der Kaap Verdische eilanden op een menigte mensen te recht gekomen, die in de rij stonden voor maaltijden, die van regeringswege verstrekt worden. 300 mensen werden gedood, velen gewond. ZEVEN DODEN BIJ SCHEEPSRAMP Een klein Noors motorschip is Zon dag, tijdens een dichte mist, in de aan de Westkust van Noorwegen gelegen Sogne-fjord aan de grond gelopen, waardoor drie Deense passagiers en de uit vier koppen bestaande Noorse be manning het leven hebben verloren. Drie planters vermoord nabij Medan Drie Nederlandse planters werden ge dood en vier personen gewond bij een aanval door een gemaskerde bende op twee ondernemingen van de maatschap pij „Arendsburg" nabij Medan. De ge- doden zijn de hoofdadministrateur de heer J. L. F. de Meyere, de secretaris K. J. Fortanier en de administrateur C. H. Oldings, wiens vrouw en drie em ployes werden gewond. De aanval had 's avonds laat plaats. De ondernemin gen liggen ongeveer 20 km buiten Me dan. Er zijn vele tabaksschuren ver brand. Ter Sumatra's Oostkust is men door deze brutale overval in de nabijheid van Medan, nadat het in Deli op alle ondernemingen geruime tijd rustig was geweest diep geschokt. Mr. Zaaijer gaat in cassatie Het B.G. te s-Gravenhage veroordeel de de voormalige illegale werker M A. E. Mullaert, die onder druk van de SD (die ook zijn vrouw had gearresteerd) de namen van zijn medewerkers had genoemd, tot 12 jaar gevangenisstraf. De proc.-fiscaal had de doodstraf ge- eist. Tegen het vonnis is echter cassatie aangetekend door de proc.-fiscaal. Hij is van mening, dat Mullaert aiet een illegaal werker is, die onder dwang heeft „doorgeslagen". Volgens de pro cureur-fiscaal was hij ondergedoken en "errichtte hij om aan geld te komen wat schrijfwerk voor een illegale groep. Hij werd gearresteerd en vertelde on middellijk aan de S.D. alles, wat hij wist. Vervolgens werd hij in vrijheid gesteld ten einde de illegale groep te helpen vangen, en terwijl hij deze ge makkelijk had kunnen waarschuwen, heeft hij haar, aldus de procureur-fis caal, op doortrapte wijze in handen van c'e SD gespeeld. Op dergelijke wijze heeft hij zes maanden later ook een aantal Joden verraden. Volgens de pro cureur-fiscaal is dit een van de schan delijkste verraadzaken geweest, die in Den Haag zijn voorgekomen. Wij vernemen van mr. dr. K. W P. Klaassen, de raadsman van M., dat het hem bevreemdt, dat niet de advocaat fiscaal, mr. De Jong, die het onderzoek in de zaak heeft geleid en tot de dood straf heeft gerequireerd, cassatie heeft aangetekend, doch mr. Zaayer, die de behandeling voor het Hof zelf niet heeft gevolgd. Mr. dr. Klaassen ver klaarde voorts dat met zekerheid vast staat, dat M. goede diensten aan de ille galiteit heeft bewezen Onder de naam Rietveld verrichtte hij koeriersdiensten Ook verschafte hij onderdak aan ver schillende onderduikers. Vijftig doden bij treinramp in Frankrijk Nabij het station Port d'Atelier in Oost-Frankrijk is een locomotief op een sneltrein gebotst. Volgens de huidige gegevens zijn bij deze treinramp vijftig personen gedood en 35 personen ernstig gewond. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond. Tijdelijk veel bewol king met voornamelijk in het Noorden en midden van het land hier endaar enige lichte regen of motregen. Meest matige, langs de Waddenkust vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Kas geroofd nadat bediende was weggelokt Dezer dagen heeft een onbekende uit ee. tot kantoor ingerichte wagon van de N.V. In- en Verkoopcentrale „Onder ling Belang" te Rotterdam al het in kas zijnde geld n.l. 2722 gestolen. De 19-jarige kantoorbediende, die zich alleen in de wagon bevond, werd opge beld door iemand, die voorgaf dokter te zijn. Deze verzocht hem even te willen nagaan, wie van de kolenwer- kers op het terrein getuige was geweest van 'n auto-ongeluk op de Coolsingel. De kantoorbediende ging op zoek, maar op het terrein bleek niemand van een ongeval af te weten. Toen de be diende onverrichterzake in zijn kan toortje terugkwam, bleek zijn kas leeg geroofd te zijn. De Nederlandse troepen in Indonesië zijn geheel in het defensief tengevolge van de actie van het republikeinse le ger en de guerrillatactiek van de bur gerbevolking, zo heeft de heer Palar, re publikeins afgevaardigde bij de Veilig heidsraad op een persconferentie ver klaard. Volgens inlichtingen van de noodre- gering op Sumatra, overtreft de militai re toestand verre de vroegere republi keinse berekeningen. Ook deelde hij mede op gezag van dezelfde bron dat 213 Nederlandse sol daten wegens oproer geëxecuteerd zou den zijn. „Op dit ogenblik is, naar Palar mede deelde, de republikeinse regering bui ten de bezette steden in geheel Java in functie", aldus het bericht. Van de Schwangi-divisie zouden 18 bataljons of wel 14.000 man, op West-Java intact zijn. Van officiële zijde te Batavia wordt hierover het volgende medegedeeld: De verklaring van Palar stelt duide lijk in het licht, dat de nog resterende groepen der republikeinse strijdkrach ten zich niet het minste gelegen laten liggen aan het ook tot hen gerichte be roep van de Veiligheidsraad om het vuren te staken. Het is juist, dat deze groepen voortgaan met het verstoren van orde en rust door het plegen van moorden op personeel van ondernemin gen en het begaan van andere misdrij ven, vaak gericht tegen de eigen be volking. Hoewel de situatie een grote waak zaamheid van de Nederlandse troepen vordert, is de voorstelling van zaken, door Palar gegeven, als zouden de Ne- PROTESTVERGADERING VAN KATHOLIEKE JEUGD. Ruim 18000 katholieke jongeren uit alle delen van ons land zijn gister middag bijeengekomen in het RAI-ge- bouw te Amsterdam om te proteste ren tegen het vonnis, dat te Boeda pest is uitgesproken over kardinaal Mindszenty. derlanders slechts de grote steden heb ben bezet, van elke zweem van waar heid ontbloot. Dank zij het optreden de zer troepen slinken voor de guerrilla troepen de mogelijkheden om hun acti viteit te ontplooien met de dag. Ook de indruk, die Palar tracht te vestigen, als zoude er nog een door Voor een geweldige mensenmenigte, die te Rome bijeen was gekomen om te protesteren tegen het proces, waarin kardinaal Mindszenty tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft Paus Pius XII een toespraak gehouden, waarin hij constateerde dat de veroor deling van de Prelaat aan de oevers van de Donau in de wereld een uitbarsting van verontwaardiging heeft teweegge bracht. Deze veroordeling staat niet alleen, zo vervolgde de Paus. „Zij is 'n schakel in de keten van haat, die de dienaars der kerk vervolgt. De vervolgers be schuldigen en slepen hen niet alleen voor de rechtbanken, maar zij willen hen ook vernederen voor hun volk". „De kerk van Christus gaat voort op de weg, die door haar Goddelijke Ver losser is gewezen. Zij zal niet beven voor de bedreigingen^van wereldlijke machten. Zij kan den keizer geven wat des keizers is, doch zij kan nooit verra den of verzaken wat God toekomt. Het is welbekend, wat de totalitaire en anti godsdienstige staat van haar verwacht en verlangt als de prijs van tolerantie en erkenning. Dergelijke staten willen een kerk hebben, die zwijgt, wanneet zij moet spreken, een kerk, die de God delijke wet overtreedt door deze aan menselijke verlangens aan te passen, juist wanneer zij deze wet luide moet verkondigen en verdedigen. Is dit de „militaire gouverneurs" geleide repu- blikeinse weermacht bestaan mist elke gl] hefhebt, f l grond. Van enige muiterij onder Nederland se troepen op Sumatra is geen sprake en dientengevolge evenmin van „het executeren van 213 Nederlandse solda ten". De heer Palar heeft zich hier be diend van berichtgevers, die zich er gens in de bergen in een volledig ge- isoleerde positie bevinden en geheel zijn aangewezen op hun eigen fantasie. Kunt gij u een opvolger ven Petrus voorstellen, die voor zulke eisen zou zwichten?" De ongeveer 250.000 koppen tellende menigte antwoordde op deze vragen met luide uitroepen van afkeuring. „Kunnen wij blijven zwijgen, wan neer een staat, de grenzen van zijn be voegdheid overschrijdend, zijn macht misbruikt om de kerkelijke organisatie te ontwrichten en bovenal de geeste lijke middelen om doelmatige zorg aan De KLM heeft vorige week bij wijze van proef op de Amsterdam-Batavialijn een z.g.n. „sleeper" ingezet, een Constel lation met slaapaccomodatie voor 16 passagiers. Gezien de uitstekende resul taten zal vermoedelijk Dinsdag 22 Febr. weer een Constellation met sleep-acco- modatie voor 16 passagiers vertrekken. Aan boord van deze machine zal zich waarschijnlijk dr. L. J. M. Beel, bevin den. Op Donderdag 24 Febr. vertrekt een Constellation, welke alleen post, dus geen passagiers vervoert. Naar wij verder vernemen opent de KLM met ingang van Maandag 28 Febr. een geregelde driemaal wekelijkse dienst Amsterdam-Batavia v.v. De nieuwe Batavia-dienst zal als volgt worden uitgevoerd: Elke Maandag vertrekt een volledig uitgeruste machine met slaapaccomo datie voor 16 passagiers. Elke Woensdag vertrekt een van alle overbodig meubi lair ontdane Constellation, welke uit sluitend post vervoert. Elke Vrijdag vertrekt een Constellation, welke post en 20 passagiers zal vervoeren. Deze ma chine heeft geen slaapaccomodatie. In alle bovengenoemde gevallen is de rou te Amsterdam-Karthoum-Mauritius-Ba- tavia v.v. De vliegtuigen zullen na 2 dagen verblijf in Batavia de terugtocht aanvaarden. Het gebruik van „slaapvliegtuigen" is een zeer belangrijke verbetering op de huidige Batavia-route, waarbij betrek kelijk grote afstanden zonder tussen landing worden gevlogen. PAUS PIUS Xll wij mogen niet zwijgen.... de menselijke zielen te besteden tot een minimum reduceert? „Kunnen wij blijven zwijgen, wanneer net punt is bereikt, dat een priester met gevangenisstraf wordt gestraft om dat hij weigert het meest onschendbare en allerheiligste biechtgeheim te schen den?" Deze vragen werden door luide bij valskreten begroet. De Paus smeekte kracht en licht af over zijn toehoorders en over hen „wier harten nog voor de waarheid gesloten zijn" en gaf vervol gens zijn apostolische zegen. Kapitein Bakker verliet de „Oranje" Met 898 passagiers kwam gistermid dag het vlaggeschip van de Mij. Neder land de „Oranje" in de hoofdstedelijke haven aan. Kapitein I. Bakker, die op 18 Mei 1946 het commando over de Oranje kreeg en sedertdien alle reizen met dit schip naar en van Indonesië als gezagvoerder heeft gemaakt, verliet het schip voor goed. Des middags op het laatste deel van de reis, In het Noordzeekanaal heeft de bemanning van de Oranje afscheid van kapitein Bakker genomen. De hoofdmachinist, H Galavazi, bood met enkele hartelijke woorden de scheidende gezagvoerder een barograaf aan. „Die zal kapitein Bakker van pas komen, want hij is van plan op Terschelling een pluimveefarm te beginnen, waarvoor het even nood- zrkelijk is van de weersgesteldheid op ue hoogte te blijven als op het schip". Als begin van zijn farm bracht de heer Bakker twee Javaanse eendjes mee. HET PROCES TEGEN DE BULGAARSE BISSCHOPPEN. Volgens Radio-Sofia heeft een der beklaagden in het proces tegen de vijftien gearresteerde Bulgaarse Evan gelische bisschoppen, het hoofd der Congressionele kerk. Wassil Ziapkof, bekend ten behoeve van de V. S. ge- spionneerd te hebben. Hij onthulde verschrikkelijke feiten, die de activi teit der beschuldigden onomstotelijk vaststellen, aldus de radio. IIIIIIIIHIIIIIIllllllllllllllllltllllllllllllllUllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIUlllllIIIIII' eigen lawaai kan hem zogezegd niet de blad „Neue Politiek", bijhouden. Q De Griekse opstandelin gen hebben een vliegtuig neergescho ten, waarin twee waarnemers van de Uno zaten. „Eigen schuld, zeggen de partisanen. Ze hadden eerst een dorp gebombardeerd en gemitrailleerd". De waarnemers zijn dood. Engeland zal wapens geven voor vijf infanterie- bataljons van het Siamese leger om de communisten in Zuidoost-Azie te be strijden, bijzonder langs de grens van Malakka. Het Malakse hemd is nader dan de Indonesische rok en laat de rechterhand niet weten wat de linker doet! zetting de „Paris-Soir" vergoebbelste. kreeg levenslange dwangarbeid. Was 'ie als journalist al aan gewend. De Prawda schrijft: „Niemand ter we- jeld, die geen Russisch spreekt, mag zich nog tot de intellectuelen reke- vrouwen en meisjes in een kamp op-, nen". Iwan sjliktstde Wodka. (Eerste sloot en hen dwong tot prostitutie, In Duitsland wordt clandestien inge voerd het in Zwitserland verschijnen- dat de oude Hitlergeest wil vaardig houden. De Amerikaanse autoriteiten hebben de verkoop verboden, maar het vod brengt in de zwarte handel ongehoorde bedragen op. QNDERGESTOVEN door het zand staan in Egypte de draaimolen* var, Hommersons lunapark, waarmede de Nederlandse kermisgasten eens de nazaten van Toeth Moses en Ramses wilden verheugen. Het liep uit op de periode van Ache Nebbisj. De zaak ging op de fles. Maar deze week gaat de directie weer naar het Nijldal om de molens te laten draaien. De kinde ren van Egypte zullen opnieuw het geluk deelachtig worden dat gelegen is in luchtschommels en lachspiegels. Werd de wip niet uitgevonden door een Koning van Egypte? In Batavia is de doodstraf geëist tegen de Japanse Plesman heeft zijn Constellations voorzien van opklapbedden om in Batavia een uitgeslapen Beel af te leveren. 'es; volgende week verder). J.JET Russische persbureau poogt de laatste maanden 't ganse mensdom buiten de Sovjetunie een massaal minderwaardigheidscomplex aan te smeren. Bijna wekelijks wordt er een dooie Rus ontdekt, die de wereld een schop vooruit gaf door het uitvinden van een uitvinding. Wie ontdekte Amerika? Een Rus. Wie vond de eerste duikboot uit? Een Rus. Wie stoomde de stoommachine klaar? Een Rus. Wie schiep het wolkammasjien? Een Rus. Wie zweefde* het eerst met een zweefvliegtuig? Een Rus. Wie vond het motorvliegtuig uit? Een Rus. Over de overige uitvindingen komen nog nieuwe uitvindingen. Kameraad Molotof heeft patent aangevraagd op het vindsel van het veto O Schepen in de buurt van de Azoren vingen woeste SOS-seinen op van de Ameri kaanse 7000-tonner „William Phips" Torpedojagers voeren ter hulpe uit en vingen nieuwe kreten op. „Zij roken me uit!" „Ze willen me doodmaken!" „We zitten 60 mijl Westelijk Gibraltar. SOS". Heel de scheepvaart in de buurt hield de adem in. Wat drama, welke afgrijselijkheid speelde zich af op de oceaandeining? Onbeschadigd is de „William Phips" Gibraltar binnen gelopen. De marconist had een zenuw storing en seinde ijlend ijlseinen. Bevin waarschuwt West-Europa Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft te Bristol in een toespraak verklaard: „indien het Westen en andere vredelievende landen bij elkaar komen en tot volle dig wederzijds begrip geraken en de inspanningen voor hun verdediging coördineren, zal gedurende honderden jaren geen oorlog komen". Zonder de ze samenwerking zouden de landen van Europa afzonderlijk „genomen" worden, door stakingen, onrust en communistische omwentelingen. Op de ze wijze zou geheel Europa verloren gaan, aldus Bevin. Amerikaanse hulp was echter niet genoeg, zo vervolgde de minster. De landen van Europa moesten zelf tot elkaar komen. De da gen van de balans van de macht wa ren voorbij Samenwerking tussen de landen moest hiervoor plaats maken. Bevin zeide te hopen de installatie van de Europese raad over enige maanden als minister van buitenlandse Zaken mee te kunnen maken. Markos gevangen in Moskou? Radio-Athene meldt „uit betrouw bare bron" vernomen te hebben, dat generaal Markos, de op 8 Februari af getreden Griekse guerrilla-leider, zich thans in de Moskouse „Lublianka", een gevangenis, in arrest bevindt. Vol gens de radio werd Markos naar de Bulgaarse stad Stolnik „gelokt onder voorwendsel van een conferentie over partisanen". Daar zou hij door de Bul gaarse politie gegrepen zijn, die hem aan de Sowjet-autoriteiten overlever de. Kabinetszitting met Dr. Beel Vandaag is het kabinet weder bij een geweest. De beraadslagingen be treffende Indonesië werden bijge woond door de hoge vertegenwoordi ger van de Kroon, Dr. Beel. Acht doden by Poerwokerto Van militaire zijde wordt medege deeld, dat acht personen werden ge dood 5 burgers en 3 militairen toen een herstelploeg van de water leiding nazij Poerwokarto in een hin- erlaag viel. Onder de gedode burgers is het hoofd van de waterleiding te DE F 25.000 GEVALLEN Op nummer 12696 van de staats loterij is een prijs van 25.000 ge vallen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1