Twee jeugc Noorse Stad en Omgeving. Ir. Stallinga besprak de coöperatie ■jfaddei Ms Veelbelovende uitvoering van de „Tokkelaars" De „Orpheus'-familie vierde feest Zweden en Denemarken als voorbeeld gesteld AGENDA Zang, installaties en cabaret Kees Broekman Uit gaande van de land- en tuin bouw kringen in het rayon Alkmaar werd Zaterdagmiddag in Het Gulden Mies de eerste van de serie van drie lezingen gehouden over onderwerpen waarvoor, de land- en tuinbouwer zich in het bijzonder zal interesseren. Door verhindering van de heer Lint horst Homan werd de eerste spreek beurt vervuld door ir. P. Stallinga, se cretaris van de Bond van Coöp. Zui velfabrieken in Leeuwarden, over het onderwerp „De coöperatie in het al gemeen en speciaal op zuivelgebied in Denemarken en Zweden". De bijeenkomst, die niet druk be zocht was, stond onder leiding van de heer E. Dz. Govers, die in het bijzon der de heer H. K. Koster welkom heette en er zijn waardering over uit sprak, dat ook de directeur van de landbouwwinterschool in Alkmaar door zijn tegenwoordigheid bewijs van zijn belangstelling had gegeven. De bedoeling van deze lezing was iets te horen over de coöperatieve beweging in de Scandinavische landen en iets meer te leren over de coöperatieve ge dachte. Rede van de heer Stallinga. De Deense exportslachterijen heb ben mede veel betekenis door de ver werking der bijproducten. Wat mais is voor de Canadese veehouder, is on- dermelk voor de veehouderij in Dene marken. Vroeger kocht Duitsland de Deense varkens, maar de handel was niet bevredigend. In 1887 verbood Duitsland deze varkens en kwamen de exportslachterijen op de voorgrond. Men slaagde er langzamerhand in een type varken te fokken, dat een we reldreputatie kreeg als baconvarken. Nu vormt dit 80% van de export. In 1930 omvatte deze een bedrag van meer dan 12 millioen kronen, waarvan 4.37 voor de boter en 5.10 voor de ba con. Er zijn thans een zestigtal coö peratieve exportslachterijen, die ook runderen slachten. Een bezwaar zijn de hoge transportkosten. Vele bedrijven hebben nevenbedrijven voor de ver werking der afvalproducten. Zo zijn er b.v. coöperaties voor de verkoop van darmen, van medische praepara- ten enz. en overal is de coöperatieve gedachte doorslaggevend. In Zweden kwam men veel later tot het oprich ten van coöperatieve exportslachterijen en is de band veel losser. In het Zui den van Zweden heeft men wel een centrale organisatie voor de verkoop van slachtvee gekregen. Men heeft daar grondig de werkmethodes, de af zet en de propaganda in de juiste ba nen gebracht. Men kent daar ook de coöperatieve aankoop van veevoeder en de centrales zijn uitgegroeid tot krachtige organisaties ook voor de coöperatieve aankoop van meststof fen. Een coöperatieve kunstmestver- eniging maakte een einde aan de té hoge winsten. Door het oprichten van een eigen cementfabriek traden dui zenden toe en konden lagere prijzen gesteld worden. Zweden is meer uit gesproken landbouwgebied, 94% ak kerbouw en 6% weiland. De helft wordt gebruikt voor veevoer en de rest voor graan- en zaaizaden. In 1904 waren er ongeveer 5 centrale coöpe raties, thans 23. De grootste omvat 200 plaatselijke verenigingen met 2000 boeren. Een later opgerichte centrale organisatie omvat thans de gehele centrale aankoop. Wat de coöperatieve crediétorgani- saties betreft heeft Denemarken vele spaarkassen, maar het was voor kleine bedrijven wel ééns moeilijk om aan geld te komen. Later werden de toe standen rijp voor het oprichten van coöperatieve credietinstellingen. Deze moesten in 1925 liquideren, maar er is nu een nieuwe gezonde organisatie met meer dan 2000 coöperatieve leden. In Zweden was er vóór 1915 geen enkele coöperatieve leenbank, mede doordat de wetgeving zich daartoe niet leende. Daarin is later verandering gekomen, maar men verleent geen crediet aan niet-leden. Alles is aan gesloten bij een tiental centrale ban ken, waardoor de Nationale Centrale Bank wordt gevormd, waar men de uitgesproken aansprakelijkheid kent. De zuivelfabrieken in Zweden hebben meestal haar credieten bij particulie re banken. De centrale bank contro leert ook de plaatselijke. In Denemarken kent men ook an dere coöperaties b.v. die van zaaizaad en pootgoed. In Zweden verzorgt een grote organisatie ook de afname daarvan. De zuivelcoöperatie. In Zweden ontwikkelde zich tussen 1850 en 1881 de zuivelbereiding, waar voor men bekwame werkkrachten uit andere landen aanstelde. Er ontston den vele fabriekjes, die eigen omge ving verzorgden. Na de uitvinding van de centrifuge verschenen er meer zui- velcoöperaties en kwam er een afzet- coöperatie van geproduceerde boter. Men kwam tot fusievorming vooral op het gebied van consumptiemelk en in 1905 werd in Stockholm een grote or ganisatie opgericht en kreeg men ook door een betere wijkindeling een be tere opzet. De melkcentrale verwerkt er nu het zevende deel van de pro ductie. Er was sedert 1907 een grote concurrentie oissen de fabrieken, maar langzamerhand sloten de coöpe- rators zich aaneen en kwamen tot cen tralisatie. Kleine fabrieken werden tot één grote gecombineerd. In 1930 brak een landbouwcrisis uit en maakte men zich zorgen voor de toekomst. Men had daar twee dingen nodig, ten eer ste een doelmatiger inrichting van de zuivelindustrie en ten tweede een be heersing van de prijzen. Ten slotte kwam er één grote organisatie. Het i aantal zuivelfabrieken daalde en er kwamen meer goede grote fabrieken. Elke fabriek mocht slechts melk be trekken uit het eigen werkgebied. Had een fabriek producten over, dan moest men deze leveren aan een Bond, die een tekort had. Hield een bond over, dan leverde hij het surplus aan de landelijke organisatie. Men kreeg zo vele voordelen, ook wat be treft het op prijs houden der produc ten. Zweden voerde vroeger boter naar Engeland uit. Daalden de prijzen dan geschiedde dit ook op de binnen landse markt hoewel de,export soms gering was. Door een kleine omslag op andere producten kreeg men de gel den om de uitvoer te subsidiëren wat ook de binnenlandse prijzen weer ten goede kwam. Spr. toonde door een voorbeeld aan hoe men b.v. in Gothen burg tot gezonde toestanden was ge komen. In Denemarken komt de zuivelcoö peratie meer met die in ons land over een. Er zijn nu een 1600 kleine fabrie ken georganiseerd in 24 gewestelijke zuivelbonden, die samen de Deense zuivelbond vormen. Daar is een besluit dat met het 3/4 deel der stemmen is genomen voor alle leden van kracht. Door wettelijke voorschriften kwam men daar tot verlaging van de melk prijzen. De Deense boei voelt niet veel voor samenwerking van fabrieken en acht elke fabriek in een dorp een be langrijk cultureel centrum. In Zwe'den is men meer kaufmannisch aangelegd. Daarom ziet men in Zweden een veel sterkere rationalisatie dan in Dene marken. Er werden vragen gesteld. Nadat de heer Govers de gelegen heid had geopend vragen te stellen, wees de heer Schroevers er op, dat de verbruikscoöperatie anders dan in De- .ncmarken, hier nooit opgang heeft ge maakt. Is ze daar wel van belang voor de boeren gebleken? De heer Stallinga merkte op, dat De nemarken een andere inslag heeft en men daar onder de invloed staat der Volkshogescholen. 'De Denen zijn in sterke mate gemeenschapsmensen.. De tedrijfscoöperatie heeft zeer velen te gen aannemelijke prijzen aan de be nodigde bedrijfsbenodigdheden ge holpen. De voorzitter vroeg of de coöperatie ve winkels in Denemarken in verband staan met de grote coöperatie, waarop de heer Stallinga opmerkte, dat de verbruikscoöperaties in de regel los staan van de landbouwcoöperaties. Op een vraag van de heer Roeper of Nederland wat de coöperatieve ge dachte betreft nog veel van de Scan dinavische landen kan leren, ant woordde de heer Stallinga bevesti gend. Na een studiereis naar Zweden en Denemarken heeft men in Z.O. Ne derland reeds met succes de daar ge volgde methode in praktijk gebracht Zowel de heer Stallinga als de voor zitter beantwoordden de heer Blauw op diens vraag of men bij navolging von het Zweedse voorbeeld bekwame leiders zou kunnen vinden bevestigend. Er is hier altijd een bestuur dat ook toezicht kan uitoefenen en men moet er aan denken, dat niet alleen het technische maar ook het administratie ve deel van het bedrijf onder goede leiding komt te staan. De heer Frans wees er op, dat de coöperatie, ondanks de daarvoor gevoerde propaganda, zich in Zuid-Holland minder sterk ontwik kelt en wees daarbij op de zelfkazende boeren. De heer Stallinga herinnerde er aan, dat de mentaliteit van de boeren b de grote steden wel enigszins anders is. Het zelfkazen zal wel verdwijnen naar mate de goede boerinnen op de hof steden gaan ontbreken. De voorzitter sprak, na een hartelijk dankwoord aan de spreker de hoop uit, dat vele belangstellenden zich zul len opgeven als de drie kringen der landbouworganisaties een kijkje in de Scandinavische landen gaan nemen. Burgerlijke Stand Geboren: Frank, z. v. P. Houtza ger en G. Brand. Dina W., d. v. J. J. Sanders en W. Ekkel. Hille J„ z. v. H. Homma en R. Slooten. Elisabeth, d. v. R. Koster en J. E. Bieman. Bernardus A. N. M., z. v. N. Leek en J. M. J. Pife- ters Gerard, z. v A Kruidenberg en A. Hoogland. Johanna M., d. v. D. van' den Berg en J. Bos. Petronella M. M„ d. v. F. H. C Dingerdis en M. Stoop. Joke, d. v. J. Th. Broersma en J. C. Geerligs Gehuwd: Jacob Plant en Guurtje van Beekum. Overleden: Liskjen Feenstra, oud 74 jaar, wed. v. P. Duijff. Pieter Akker man, oud 72 jaar, geh. m. P. H. Beun. Marritje van Waveren, oud 80 jaar, wed. v. D. Homma. Catharina Gorter, oud 89 jaar, wed. v. F. Platzer. Fijgje Bot, oud 67 jaar, wed. v. G. Radema ker. AMBTSJUBILEA De heer H G. Vos, machinist bij de N.S. te Alkmaar herdenkt 26 Februari a.s. zijn 40-jarig dienstjubileum. De heer C. M. Kamp, ambtenaar bij de N.S. te Alkmaar dienst Vervoer herdenkt op 27 Februari a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum. FAILLISSEMENT Op 10 Februari is uitgesproken het faillissement van M. J. Hoogland, ga ragehouder, Kanaalkade 3 te Alkmaar. Rechter-commissaris is mr. J. N. Alblas te Bergen, curator mr. H. Lesterhuis te Alkmaar. BENOEMD Benoemd tot schrijver 2e klasse ter griffie van de Arr. Rechtbank Alkmaar de heer J. W. van Dierman alhier, (Ontleend aan onze advertentie rubriek). MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het dal der beslissing (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Op naar 't Westen (tot 14 j. ond. geleide); Cinema Americain, 8 uur: Passagiers in de nacht (18 jaar). Gulden Vlies: KRO-tournee „In de roos". Wapen van Heemskerk, 8 uur: Prof. Henri Ravos, telepaath. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Muziektuin, 2.30 uur: Jaarvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen. BONNEN HALEN ALKMAAR: Letters D en F. BERGEN: letters H t/m O. Werkkleding:, Bergen, letters L t/m Z; Langedijk letteres L t/m Z. Schrik! U maar niet, want wij brengen uitkomst voor U, dank zij onze „Kousen-Service"! Uw kousen worden binnen 2 da gen bij ons gerepareerd en op nieuw gevormd (ook Uw Nylons repareren wij zonder prijsver hoging) en hoe keurig ze er dan uilzien, kunnen wij U niet beschrijven, doch dat zult U bij de eerste kennismaking met onze nieuwe „Kousen-Service- Afdeling" ondervinden. «J? ff LANGESTRAAT 6S ALKMAAR AlkmaarHeiloo nog niet dubbelsporig Reeds eerder deelden wij mede, dat met Ingang van 15 Mei a.s. het tr ject AlkmaarAmsterdam evenals vóór September 1944 wederom geheel dubbelsporig zou kunnen worden be reden door het gereed komen van de herelectrificatie van het baanvaak Cas- tricumAlkmaar. Naar wij vernemen zijn voor de laat ste 4 km daarvan n.l. het traject Heiloo Alkmaar geen voldoende rails van het zwaarste profiel beschikbaar zodat over deze kleine afstand voorlopig nog met enkel spoor moet worden gereden. Mutaties bij 't Staats bosbeheer De heer P. Boodt, houtvester bij het Staatsbosbeheer ter standplaats Alk maar zal eerlang wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd 's lands dienst verlaten. Tot zijn opvolger is benoemd de heer ir. I. Sepers, tot dusverre houtvester bij het Staatsbos beheer ter standplaats Bergen op Zoom. Hij zat 21 jaar in de gevangenis Zoals men zich zal herinneren, werd in het begin van deze maand inge broken bij de heer N. in de Juliana van Stolberglaan. De vermoedelijke dader werd toen door de politie ge signaleerd Verleden week Vrijdag werd de man, een 57-jarige Amster dammer, door de hoofdstedelijkle po litie aangehouden. De man ontkende aanvankelijk iets met de diefstal in Alkmaar te maken te hebben, doch moest later voor de aangevoerde be wijzen zwichten. Hij had nog enkele van de diefstal afkomstige goederen in zijn bezit; later kwam bij een huis zoeking nog meer te voorschijn. De politie is er van overtuigd, dat deze man, die reeds 21 jaar in diverse .ge vangenissen doorbracht, ook schuldig is aan tien tot vijftien andere inbra ken, die de laatste weken in Alkmaar en omgeving zijn gepleegd. VERZOEK OM SUBSIDIE De besturen van de Postharmonie, de RK Harmonie St. Caecilia en de Chr. Muziekvereniging Soli Deo Gloria heb ben aan de gemeenteraad verzocht een subsidie voor 1949 uit de gemeentekas te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor dit te behandelen bij de gemeente begroting voor 1949. NIET GEACCEPTEERD De heer A. de Vries te Harderwijk heeft aan de raad medegedeeld dat hij de benoeming tot onderwijzer aan de Bosboom-Toussaintschool niet kan ac cepteren. Met een loterij-drama tot slot Voor deze uitvoering was de zaal van ..Het Wapen van Heemskerk" tot de laatste plaats bezet, en voor zover we ons herinneren heeft dit ensemble nog niet zo'n grote belangstelling gehad. Het uit te voeren mandoline-program- ma was wel wat monotoom, het appel leerde te veel aan een zelfde genre, daar stond echter tegenover dat de uitvoe ring ervan over 't algemeen zeer goed was en de voordracht muzikaal met in acht nemingen van de juiste nuance ring. We willen speciaal vermelden de mars van K. Moed en Vineta-klokken van Lindsay-Theimen., De directeur Wim Haanraadts kan over de muzikale resultaten van deze avond meer dan tevreden zijn. De jonge Tokkelaars speelden een drietal stukjes welke bij het publiek een groot succes hadden. Er was nog gezorgd voor een artistieke afwisseling welke muzikaal op een hoger niveau stond, n.l. enkele kleine liederen van Mozart, welke door de heer Jan Schats met goede voor dracht werden gezongen, met begelei ding van één mandoline. Wanneer de begeleiding door het gehele ensemble was uitgevoerd, zou het zeker meer ef fectief zijn geweest. Declamatie en Mej. van 't Hof declameerde de met suc ces, oa. het bekende gedicht ,De Bruid van de Hertog". Haar medewerking stond op het programma niet vermeld. Dan was er nog het WEHA's Hawaii- ensemble. Dit kleine groepje had bij het publiek veel bijval en dat een en ander niet al te zuiver klonk werd niet kwa lijk genomen, het succes was groot. Wanneer we de prestaties van deze avond beschouwen, dan kunnen we niet anders dan vaststellen dat de „Tokke laars" nog veel kunnen bereiken. Maar nogmaals speel niet te veel in één stijl, en breng in uw program ook eens stuk ken desnoods in bewerking van promi nente componisten, dan heeft zo'n uit voering tevens een culturele inslag. Het succes van deze avond werd een beetje overschaduwd door het Loterij-drama. Op het laatste moment werken bij gebrek aan vergunning door de politie de prij zen in beslag genomen. Een volgende maal beter. Arie van Lienen kampioen van West-Nederland Onze stadgenoot Arie van Lienen, heeft gisteren een uitstekende prestatie verricht door worstelkampioen van West-Nederland te worden in de „licht- midden"klasse. Het is de tweede maal dat Van Lienen deze titel in handen kreeg en zijn superioriteit wordt wel bewezen door het feit, dat hij beide ke ren ongeslagen bleef. Ditmaal had hij bovendien nog een zware handicap, daar hij in zijn tweede party een ge kneusde rib opliep, waarvan hij danig last had. Al zijn partijen won hij op touché binnen de formidabele tüd van vier minuten. Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 21 Febr. 45000 kg Rode kool 12.30—13.20; 30000 Kg Witte kool 9.40; 42000 Kg Gele kool 10.8011.10; 18000 kg Uien 9.40 en grove 8.40. LANG. CENTRALE, 21 Febr. 194S. 55000 kg Rode kool 12.8013 50; 6600C kg Gele kool 10.80—11.20; 93000 kg Witte kool 9.40; 300 kg Witlof 34—39; 14000 kg Uien 8.409.40. W ARMENHUIZEN, 19 Febr. 1949. 117200 kg Rode kool 12.10—13.50; 26400 kg Gele kool 10.20—11.80; 80000 kg D. witte kool 8.90; 500 kg Groene kool 17 —18.30. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 175. Pim, Pam en Pom weten niet, hoe ze de voorzitter bedanken moeten. Ze hebben de eerste prys ge wonnen, die behalve uit een zilveren wisselbeker óók nog uit tweehonderd gulden bestaat. Terwijl Pim de voor zitter en de beer achtereenvolgens nog eens hartelijk bedankt, wordt hij plotseling aan zijn staart getrokken. 176. „Ja, wie doet dat?" wil hij uitroepen, maar bij het omkijken ziet hij Kobus, het konijn staan, die opge wonden in de verte wijst. „Pim," fluistert hij. „We moeten hier van daan. Daarin de verte komt de veldwachter aan!" Angstig kijkt Pim in de aangewezen richting. Kobus heeft gelijk. Daar nadert de veld wachter met een vreselijk boos ge zicht. Het mannenkoor „Orpheu»" heeft er nu eenmaal bijzonder slag van een feest-avond perfect te organiseren en er voor te zorgen dat de gezellige sfeer contsant bewaard biyft zonder ooit in het banale te vervallen. Dit viel ook wederom Zaterdagavond in de grote zaal van 't Gulden Vlies te constateren. De zaal was voor deze gelegenheid gezellig ft la cabaret in gericht en de grote „Orpheus'-familie leden, donateurs en belangstellenden, heeft zich weer ter dege geamuseerd. De voorzitter, de heer Velthuis, be trok in zijn welkomstwoord ook de nieuwe dirigent Joep Schreurs uit „Gepantserde dieren" De heer W F Dorgelo, secretaris van de afdeling Alkmaar der Nederlandse Na tionale Historische Vereniging hield dezer dagen voor genoemde vereniging een voordracht over: „Gepantseerde dieren, in het bijzonder Stekelhuidigen'» Spreker wees allereerst op het merk waardig© feit, dat allerlei dieren door een of andere lichaamsbekleding tegen dier lijke vijanden, maar ook tegen chemische invloeden worden beschermd Zelfs een weerzinwekkend schepsel als de spoel- worm, levende in het darmkanaal van mens en dier, wordt door een ,,cuticula" beveiligd tegen de verterende werking van enzymen De stekelhuidigen hebben hun naam te danken aan kalkstekels, in geplant op een kalkskelet, die min of meer kunnen bewegen en bij enkele soor ten zelfs giftige stoffen kunnen afschei den Het zijn uitsluitend zeedieren, die over de gehele wereld verspreid zijn en tot de oudste wezens op aarde moeten worden gerekend Fossielen aijn reeds bekend uifc het Siluur, maar de meeste wormen vindt men in Jura en Krijt in de mergelgrotten en krijt-afzettingen in Zuid-Limburg ko men onder andere veel zeeëgels voor Aan het strand vinden wij vooral zeesterren, zeeëgels en ook wel eens slangsterren Voor de zeelelies en zeekomkommers moeten wij naar de sub-tropen en tropen Het merkwaardige van al deze dieren is de meest radiaire bouw, met de mond in het midden, waardoor ze op het eerste gezicht weinig dierlijks hebben De meeste zeelelies zitten vast met een lange steel en lijken daardoor veel op een plant Wat wij verder bij geen andere diergroep. aan- ti effen is het zg watervaatstelsel, waar door een groot aantal zuigvoetjes in ac tie kunnen komen om te kruipen, maar ook zoals bij de zeesterren, om een mos sel 'te openen De voeding is bij de zee ster bepaald walgelijk, want de maag wordt naar buiten gestulpt in de mossel, die dus binnen haar eigen schelpen wordt verteerd De ronde zeeappels hebben een soort gebit, vijf tanden, beweeglijk ver bonden me't een skelet, de lantaren van Aristoteles genaamd, en schrapen daar mee wieren van stenen «enz af De zee- klitten, die dunne borstelvormige stekels hebben, kruipen in het zand en eten zand waarin toch altijd het nodige voed sel zit Tussen de stekels staan nog dik wijls kleine tangetjes, mogelijk voor het reinigen van het dier bestemd De eieren van de zeeëgels waren voor veel zoölogen een prachtig object voor het onderzoek van de embryologische ontwikkeling Dit gebeur^ namelijk buiten het dier De z g pluteus-larven hebben al een skelet, maar zijn nog niet regelmatig van bouw Er zijn trouwens zeeëgels, die een bi laterale vorm behouden De zeekomkommers worden in de tro pen als „tripang" gegeten, evenals de eet bare zeeappel Schitterende stekelhuidi gen komen in de tropische zeeën voor De spreker liet een aardige verzameling van deze merkwaardige dieren bewon deren, o a het „Medusa-hoofd", een slang ster met vertakte armen, en demonstreer de tevens een aantal microscopische pre paraten WINKELSLUITING OP ZONDAG. Tegen een tweetal winkeliers werd gisteren procesverbaal opgemaakt we gens het verkopen van goederen op Zondag. A'dam. Aan zijn echtgenote werd als souvenir een Alkmaars kaasje aan geboden. Toen vond de installatie plaats van drie ere-leden de heren Smit, Groot en Hartog, die het gouden insigne der vereniging ontvingen. De leden van verdienste, de heren Bijlsma, Aukus, Paap en Prins en K. de Wit kregen een verguld bronzen legmedaille met inscriptie. Dat deze installatie onder grote instemming van de aanwezigen plaats vond be hoeft geen nader betoog. Als 2e diri gent van .^Orpheus" we^d benoemd de heer Kist. De kunstzinnige inslag op deze avond werd niet voorbij ge zien. Helt koor liet zich in een drie tal werken horen, het bekende „Zum Sanctus" en een Russisch volkslied werd gezongen o. 1. v. Joep Schreurs en wel zèèr mooi. Dit kleine voor proefje wees er reeds op dat Joep Schreurs niet alleen het metier be heerst, maar ook artistiek verantwoor de opvattingen huldigt. Hierna kwam aan de beurt het cabaretgezelschap van onze populaire stadgenoot André Carell. De charmante Marianne v. d, Berg zorgde voor fraai klinkende lecensliedjes. André Carell gaf o.m. op geestige wijze een relaas van zijn buitenlandse belevenissen. Jan Hagoort bracht het auditorium in verbazing als manipulator een deftiger term voor goochelaar De Moralis toonde zi!ch een groepje uit stekende acrobaten. Eddie de Jong oogstte weer veel suc ces als accordeonvirtuoos en verzorgde ook de klavier-begeleidingen. Dan was er nog een verloting met veel mooie prijzen. Na het succesvol afgewerkte cabaret-programma bleef men nog uren gezellig bijeen onder de vrolijke klanken van „The Musical Players. Ongetwijfeld zijn gillen met de herinnering aan een uitstekend ge slaagde feestavond huiswaarts gekeerd. M. St. Pancras Li Twee caféhouders kregen een procesverbaal, daar zij muziek lieten maken in hun zaak, zonder hiervoor vergunning te hebben. BerdosRanders Een talrijk publiek was op het Ber dos terrein getuige van de mooie, span nende wedstrijd tussen Berdos en de candidaten voor het kampioenschap in de 4e klasse A, de Randers. De eerste twintig minuten oefende Berdos een geweldige dru'- op het vijandelijke doel, maar de roodbroeken wisten alle ge vaar te bezweren. Dan plotseling een verrassende aanval van de Randers en J. Stroet geeft zijn club de leiding, 01. Meermalen komen de gastheren weer gevaarlijk opzetten en ook de gasten krijgen nog een kans, maar doelpunten blijven uit. Met 01 gaat de rust in Na hervatting van het spel dringt Berdos het eerste kwartier z'n tegen partij weer terug op eigen helft, tot plotseling J. Teigeler met een verre trap de keeper van de thuisclub verrast met een tweede doelpunt, 0—2. Beide clubs strijden onvermoeid verder. Ber dos krijgt z'n kansen, een -doelpunt schijnt in de lucht te hangen, maar de keeper van de Oudorpers is in prima conditie enFortuna is de gastheren minder welgezind. Het einde is in zicht. Dan 5 minuten vóór het eindsignaal klinkt, weten de Randers na een ver rassende aanval nogmaals te jco'en, EGMONDIA—ST. BAVO 0—2 St. Bavo heeft in deze wedstrijd de kans om aan degradatiewedstrijden te ontkomen met succes verdedigd. Hoe wel voor Egmondia niets meer op het spel stond, gaven de Egmonders be hoorlijk partij. Na 20 minuten gelukte het St. Bavo met een algemene aanval de leiding te nemen. Met de stand 01 brak de rust aan. Na de rust werd het en vrij ruwe wedstrijd. Egmondia pro beerde tevergeefs de gelijkmaker te forceren. De keeper van St. Bavo was in prima vorm en op hem strandden heel wat aanvallen. Eeri kwartier na de rust wist St. Bavo de stand op 02 te brengen en speelde toen verder een gewonnen wedstrijd. Berg en „DE DRIE MUSKETIERS" Onlangs traden in St. Pancras de Drie Musketiers op. Zij waren uitgenodigd door de vereniging voor Volksonder wijs, afdeling St. Pancras. Zij gaf een feestavond voor de leden van haar vereniging en de huisgenoten. Na het openingswoord door de voorzitter, de heer P. de Ruyter, en een korte inlei ding over het onderwerp „Waarom de openbare lagere school", kwamen de Drie Musketiers aan het woord. Deze heren, Leo Norden, Kees Nat en Henk Smal, toonden was ze waard waren. Het werd wel duidelijk, dat de Drie Musketiers, zoals zij zelf zongen één waren en toch drie. Wat zij boden was goede en beschaafde kleinkunst en hun muzikale prestaties waren alles zins te bewonderen. Hun slotnummer. „De drie Tirolers" vormde wel het hoogtepunt van deze avond. Tussen de verschillende bedrijven door werd de traditionele verloting gehouden. De ge lukkigen hadden mooie, maar vooral lekkere prijzen, 't Was bij twaalven toen door de voorzitter. De Ruyter, het sluitingswoord werd uitgesproken. mmen BOND VOOR STAATS- PENSIONNERING Vrijdagavond had in café Swart een propaganda vergadering plaats van ge noemde afdeling. De heer Greeuw van Heiloo hield een boeiende rede waarbij hij doel en streven van de bond op dui delijke wijze uiteenzette. De bekende bondsfiim ,Oene en Auke" werd ge draaid. Na afloop gaven 20 aanwezigen "•h op als lid. BURGERLIJKE STAND G eb o r e n; Petrus Adrianus, z. v Maarten Bernardus Janssen en Maria Bloetjes. Westerweg 16. Maria Cathari na Elisabeth, d. v. Johannes Wester en Geertruida Luken, Filarskiweg 2. Gehuwd: Pieter van Hooff en Cat harina Bijwaard, Heer-Huqo waard BENOEMD. Mej. H. v. d. Meer te Heerhugowaard is benoemd als onderwijzeres aan de Chr. school aldaar. Het totaalklassement van -het w< wel aanmerkelijk anders uit dan d; waren het twee Noren die de twee was een Noor. De Hongaarse student Fajor en daar in Zwitserland drie en vier. I rassing zijn geweest dat deze rUde en dat alleen Lundberg de enige behoort. Geen afstand werd door Ken Henry, de lange magere Ami 1500 meter werd gewonnen door vinnige mannetje met zyn groene meter waren voor Kornel Fajor, d opvallende stül van dit wereldkanc Deze Scandinavische nederlaag i weet dat na 1905 het wereidkampii uit de Noordelijke landen. Een fantastische 10.000 meter De 21-jarige Kees Broekman uitstekend gereden. Vooral zijl tegen Pajor op de 10.000 meter imponerend. Dat hij genoegen r nemen met de tweede plaats is licht gedeeltelijk te wijten aan 't zachte ijs, waarvan Pajor aanm lijk minder last heeft gehad da; Hongaar ruim 20 pond lichter li de Nederlander. Pajor en Broe! streden op de 10.000 meter niet i tegen elkaar, maar ook tegen d van Lundberg, want de rijders i ten minstens 24 sec. sneller zijr de Noor om aanspraak op de tb kunnen maken. Na drie ronden, de 25, lagen Broekman, die de le had, en Pajor reeds zes seconden op de tijd van Lundberg. In de t ronde reden beiden een tijd ve seconden. Acht seconden was hel schil nu geworden. En met elke gende ronde klom de voorspror de tijd van Lundberg naar boven publiek was_ volkomen stil geworc de Noorse journalisten, allen de digen in de schaatsensport, keki kaar veelbetekenend aan. Die N landse rijder, de opvolger van Eden en dat jonge studentje van dapest gingen de tijd van Lunc hun favoriet voor de wereldtitel, morzelen. Prachtig draaiden b rond, in elke ronde gingen er niet den van seconden af, maar twee drie volle seconden tegelijk. Na ronde, dus op de helft van de af: was de tijd van Pajor 9.21 sec van Lundberg had 9.45 bedrage: voorsprong van Pajor en Broei 24 seco.iden, was voldoende oir Lundberg alle illusies omtrent hernieuwd wereldkampioenscha] ontnemen. Helaas werd ons één echter duidelijk. Broekman zou strijd tegen Pajor verliezen. Wei hij goed volgen, maar in elke verloor hij terrein, hetgeen ooi - anders kon, want Pajor gooide de tweede helft nog steeds ronde 44 en 45 seconden uit, een phe nale prestaties op dit zeer zwa dat nog moeilijker te berijden we het Hollandse in dooiweer. De schouwers, die over hun vert heen waren, moedigden Pajc Broekman aan geestdriftig a waren over de schitterende pres van deze buitenlandse rijders, voor een kennersvolk respect hf zo eindigde Pajor deze gedenk dig race met een prachtige ein* in de tijd van 18 min. 42 sec., tisch één minuut sneller dan berg. En Kees Broekman eindi] de tijd van 18 min. 53.3 sec. de! kilometer, dus bijna 50 second: ter dan de Noor, waarmede hij rijk de tweede plaats in dit ,v kampioenschap veroverde. Ee: merkelijke bijzonderheid was wel over de tweede 5000 meer deed ook 9.21 met andere woyde had deze rit zonder een enkele king gereden, volkomen gelijk: Van der Voort niet op 1 Ten slotte willen wij nog e\ prestaties der andere Nederk memoreren. Op de 1500 mete Broekman ook in het nadeel, Andersen en hij gingen als ze Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieüwsberichten om 7, 8 en 11 uur - NCRV: 6,15 Sport- rubriek &.30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Onder de NCRV-leeslamp 7,30 Het actueel geluid 7,45 Landbouwrubriek 8,05 Programma-proloog 8,15 NCRV- kwartet 8,30 Luisterspel 9,05 Met band en plaat voor U paraat 9,45 Zuid- Afrikaanse verzen 10,00 Hollands Strijk orkest 10,45 Avondoverdenking 11,15 Populair Avondconcert HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Gramofoonplaten 6,45 Parlementair overzicht 7,00 Mensen uit mijn va- cantie7,30 Viool en piano 8,05 Dingen van de dag 8,15 Pennies from heaven 8,50 De Ducdalf 9,10 Radio Philharmonisch-orkest 10,10 Lezingen dcor J van der K>eft 10,25 De nieuwe notenkraker 11,15 Dansmuziek VOOR DINSDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8. 1 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 12,33 Amusements-orkest 1,25 Piano-duo 6,20 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Een kwartierjte guitaar 7,50 „Dit is leven" 7,50 Rubriek van de Wederopbouw 8.05 De gewone man 8,12 Koning „Lear* (treurspel) 10,10 Omroep-Kamerorkest 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Amsterdams Ke nermuziekgezel- schap HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO; 8,15 Ochtendvaria —10,15 Arbeidsvitaminen 12.00 De Papavers 1,20 Het promenade- orkest 6,15 Tom Erich (piano) 6,30 Prof Den Hollander 7,00 Kobus Kwint 7,15 Achter het voetlicht 7,30 Radio muziekjournaai 8,05 In he^ Radio-Zoek- bc.ht 8,15 Bonte Dinsdagavondtrein 9,35 Als ik déér nog aan denk 9,45 Buitenlands overzicht 10,00 Maria Za- mora en haar Zuid-Amerikaans orkest 10,30 Cello en plano 11,15 Werken van Mozart Bereid met middelen tegen hoi Metx versloeg Piet v. d Piet van de Pol, de Rotterd: die gedurende 't kampionschap klasse groot biljart 71-2 met k schouders boven de overige 7 had uitgestoken, die tot Zondag toe gemiddeld 30 caramboles pe scoorde, die de eerste dag eer maakte van 227, waarmee hij 'n serie-record vestigde en die t ieder zijner wedstrijden een hoo, serie van drie cijfers bijeen tiki zich in de belangrijkste wedstr alle stuk spelen door het onu Jijke geduld, de bedachtzame de ijzersterke zenuwen van de i te en taaie runner-up uit het t< Metz had met veel moeite al z tijen gewonnen en er was geer die aan een nederlaag van v.d. loofde. Het ongelooflijke gebeurde ec d Pol werd geslagen waardoor genaar kampioen van Nederlan De eindstand ziet er als volg! 1 Metz 14 2100 113 1 2 Van de Pol 12 2053 73 5 Sweering 8 1769 144 1 De Ruyter 6 1650 122 1 Kruythof 6 1796 177 De Leeuw 4 1601 119 1 Kobus 4 1602 135 Van Lochem 2 1253 153

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2