mmumf n „Opdat recht gesch Wantrouwen is ongegrond tegen het Atlantisch Pact en gevaarlijk Bij aanval op Europa komt Amerika toch automatisch in oorlog Direct na ratificatie komen reeds reserves naar Europa Gij snakt "»*r/WEM! Amerikaanse erfenis van 40000 dollar met doodsbedreiging Bulgaarse communisten willen „omschakeling1' der kerken Lichte oorlogsschade vrijwel hersteld n Cultureel Nieuws VRWDAG M PBBBUTA* 1M». (Van onze diplomatieke medewerker) Misvattingen omtrent het Atlantisch pact zpn op het ogenblik in West- Europa, óók in Nederland, aan de orde van de dag. De verspreiders van die verkeerde opvattingen die lang niet altijd te goeder trouw zijn laden een grote verantwoordelijkheid op zich. Wanneer men ten rechte aanneemt, dat West-Europa staat en valt met het At lantisch pact, moet het evenzeer juist zijn, dat zonder voldoende vertrouwen in de doelmatigheid van dit verbond de Westerse wereld geen toekomst meer heeft. Dit nu is de waarheid omtrent het Atlantisch pact: Precies een jaar ge leden, nadat de communisten zich van de macht in het strategisch zo belang rijke Tsjechoslowakije hadden meester gemaakt, schreeuwden de West-Euro peanen, die het Russische gevaar dicht bij bun grenzen zagen opdoemen, om een Amerikaanse garantie. De Ameri kanen verklaarden, dat zij misschien wel bereid waren, zich bij een allian tie aan te sluiten, maar dan moesten de Westeuropese landen eerst bewijzen dat zij bereid waren gezamenlijk hun defensie te organiseren. In samenwer king met een allegaartje van naar verhouding kleine, los van en dikwijls tegen elkaar werkende legermachten, zagen de nuchtere Amerikanen na de ervaringen van twee wereldoorlogen geen heil meer. De Westelijke Unie heeft het ge vraagde bewijs met bekwame spoed geleverd en Amerika, gehouden het gegeven woord gestand te doen, aar zelde geen ogenblik zijn belofte in ver vulling te doen gaan. Maar gedurende al die tijd moeten de Westerse diplo maten hebben geweten, dat er een Amerikaanse grondwet bestaat met een Hoofdstuk 8, Artikel 1, dat het recht van oorlogsverklaring, met uitsluiting van iedere andere instantie, aan het Congres toekent. Druk heeft men zich daarover in verantwoordelijke krin gen nooit gemaakt het heeft ook de Noorse minister van buitenlandse za ken, Lange, niet verhinderd als een warm supporter van het geprojecteer de verdrag van Washington naar zijn vaderland terug te keren. Waarom zou men ook? Zoals de toe stand zich ontwikkeld heeft, moet aggressie van de zijde van een totali taire mogendheid, op welk deel van de vrije wereld ook, Amerika onmid dellijk in de oorlog slepen. De beslis sing over oorlog of vrede zal het Con gres reeds uit handen genomen zijn, voordat het bijeen komt. Terwijl dus het debat over de vraag, onder welke hypothetische voor waarden Amerika ten behoeve van Europa in de oorlog zal gaan, zon der enige zin en in hoge mate verwar ring stichtend is, blijft als tweede punt, waarover misverstand bestaat, de vraag tot welke practische maatregelen de Amerikanen bereid zijn om West- Europa te beveiligen. De ongelovigen argumenteren, dat een papieren garan tie alleen niet voldoende zal zijn om de Russen van een aanval op een zwak West-Europa af te houden; dat integen deel de Russen, wanneer zjj zich maar eenmaal sterk genoeg voelen, West- Europa zonder dralen zullen bezetten om vervolgens, als onbeperkte heer sers over geheel Europa en het groot ste deel van Azie, Amerika tot de eind strijd te dwingen. Dit is zeker juist, maar ongetwijfeld onjuist is het om hieruit de conclusie te trekken, dat Amerika niet verder dan een papieren garantie zou willen gaan. Tegelijk met of kort na de aan vaarding van het Atlantisch pact door de Senaat zal aan het Congres een leen- en pachtwet in vredestijd wor den voorgelegd. In het kader daarvan zullen aan West-Europa in het eerste jaar van het Atlantisch pact wapenen en andere militaire uitrustingsstukken tot een waarde van 3 milliard gulden ter beschikking worden gesteld. Reserves van het Amerikaanse leger zullen waarschijnlijk direct na de ra tificatie van het pact naar Europa worden verscheept, zodat men hier niet eens behoeft te wachten op het ogen blik, dat de Amerikaanse fabriekspoor- ten hun nieuwe stroom van wapenen gaan uitspuwen. Het plan-Marshall, waarvan de mi litaire betekenis moeilijk te overschat ten is, wordt met onverminderde kracht verder uitgevoerd. Ik weet, dit alles is misschien nog niet genoeg. Het zal wellicht nodig zijn, dat het Ame rikaanse leger sterker strijdkrachten in Europa en het Verre Oosten station- neert. Maar waar de Amerikanen reeds vóór de sluiting van het pact „a" heb ben gezegd in Groot-Brittannie heeft al sinds vele maanden een vloot van machtige Amerikaanse superfor ten haar bases zullen zij na de slui ting zeker niet weigeren de „b" er aan toe te voegen. Er wordt veel gesproken over de Amerikaanse verplichtingen, ook West Europa heeft een taak te vervullen. In de eerste plaats zal het, door de eigen industrie en landbouw uit te kammen, de mannen moeten vinden, die de Amerikaanse wapenen kunnen bedie nen. Verder is het dringend nodig, dat het met de grootste spoed naar een oplossing in Zuid-Oost-Azie (ook in Indonesië!) streeft. En ten slotte moet het de beste middelen vinden om Duit sers en Italianen ten bate van de ge meenschappelijke zaak emplooi te ge ven. Wanneer men hiervoor in West- Europa evenveel aandacht over zal hebben als voor datgene, wat men van Amerika meent te mogen eisen, zal het Atlantisch pact werkelijk worden, wat men er van hopen moet: een in strument om Rusland van aggressie te weerhouden en de democratische we reld de kans te geven in een gevoel van veiligheid te werken aan de schep ping van een maatschappij, waarin welvaart, sociale rechtvaardigheid en vrijheid zullen heersen. Een opzienbarende kaart _5£f£~) rr^-^ticoN i NG S« C* BERG ftrrirraf USSR MARINE BASIS 20.000 MAN RAKET STARTBANEN 2000VLIEGTUIGEN Nieuwe Joegoslavische eisen aan Oostenrijk Joego-Slavie heeft nieuwe eisen be kend gemaakt ten aanzien van 't toe komstige Oostenrijk. De voornaamste punten van deze eisen zijn o.m. recti ficatie van de huidige grens, politieke economische en culturele autonomie voor dat deel van „Sloveens Karin thie" dat tot de Oostenrijkse Repu bliek zou blijven behoren dit gebied is het meest Zuidelijke deel van Oos tenrijk) substantiële herstelbetalingen van Oostenrijk aan Joego-Slavie en tenslotte het waarborgen van minder heidsrechten aan die Kroaten en Slo venen, die buiten het autonome ge bied zouden blijven. Een Oostenrijkse zegsman heeft te kennen gegeven, dat het ontbreken van overeenstemming over het Oostenrijkse verdrag en de bezetting van Oostenrijk een negatie ve uitwerking op de internationale betrekkingen hebben. Daarom^ werd aangedrongen op de grootste spoed bij de afwikkeling van de hangende kwesties. Uw ademhalingsorganen zyn door taai sl|jm verstopt. Los dat lastige en gevaarlyke slym op! Neem nog vandaag verzachtende, slijmop- lossende en krachtig Ingrijpende Drie ter dood veroordeelden in cassatie Door de Bijz. Raad van Cassatie werd Woensdag het beroep behandeld van 3 ter dood veroordeelden en wel van A. Kaper, tijdens de oorlog werkzaam bij het bureau Joodse Zaken en de S.D., Pieter Schaap, die zich met ongeveer dezelfde werkzaamheden bezig hield en Joh. van Zanten, die werkte bij de Landwacht en de S.D. Alle drie hadden de dood van vele landgenoten op hun geweten. De procureur-fiscaal vroeg voor de eerste twee verwerping van hét beroep, in verband met de jeugdige leeftijd van de derde verdachte wilde hij niet tot de doodstraf concluderen, wel tot het opleggen van een levens lange gevangenisstraf. Uitspraak in alle zaken over vier weken. Over de strijdmacht van de Sowjet- unie aan de Oostzee kunnen wij de laatste gegevens brengen, die (kenne lijk op inspiratie van een der bezet tingsmachten) in de belangrijkste Duit se couranten verschenen zijn. Deze kaart, die een interessant beeld geeft van de sterkte en de opstelling der Russische strijdkrachten en strijd middelen, heeft grote indruk gemaakt in de Scandinavische landen. Vandaar waarschijnlijk, dat haar juistheid ook niet is tegengesproken door Russische autoriteiten in Berlijn of in Moskou. Interessant is, dat het Rode Leger niet alleen de reeds door de Duitsers ingerichte grote terreinen voor start banen van raketwapens aan de Oost zee, heeft overgenomen, doch deze nog heeft uitgebreid met eigen startbanen, die in de Baltische landen werden in gericht. Rare geschiedenis te Hillegom Een zeer vreemde geschiedenis heeft zich dezer dagen in De Zilk nabij Hil legom afgespeeld, welke werd ontra feld, toen de prstoor van die parochie aan de Hillegomse politie een brief ter hand stelde, waarin een zekere K. prof. Mariazty, wonende aldaar, met de dood bedreigde. Het ging volgens de brief om een Amerikaanse erfenis van 40.000 dollar. Bij onderzoek is gebleken, aldus de N.Haagse Crt., dat een zekere J. G., wonende te Sassenhenn of Voorhout, een met de naam van prof. Mariazty ondertekend schrijven had gericht aan genoemde K., die in De Zilk woont, in welk schrijven hij hem had uitge nodigd op 5 Februari 1949, 11 uur, een bezoek te brengen aan het café van L. E. te Hillegom om aldaar een erfe nis van 40.000 dollar, „afkomstig van een overleden oom van hem uit Ame rika", in ontvangst te nemen. Met een van vreugde stralend ge zicht begaf K. zich naar het café om de komst van de professor af te wach ten, maar deze liet verstek gaan.In middels had K. aan ieder in De Zilk verteld, dat hij nu een schatrijk man was geworden en voortaan geen bo men meer hoefde te rooien. Kort na de teleurstellende tocht naar het café ontving K. weer een brief van de „professor", waarin deze hem mee deelde, dat hij doodgeschoten zou wor den als hij de erfenis niet zou komen afhalen. Op zijn beurt heeft K. daarop professor Mariazty met een doodsbe dreiging geantwoord, welk schrijven in handen kwam van de pastoor. De caféhouder E. heeft verklaard, dat het alles bij elkaar genomen een goed geslaagde mop is.De pastoor, die van het resultaat van het onderzoek in kennis is gesteld, kan dus gerust zijn. De Britse Raad van Kerken heeft ge heime orders gepubliceerd, die uitge vaardigd zouden zijn door het centraal communistisch hoofdkwartier te Sofia ten einde een actie te bevordéren tegen de Evangelische Kerken in Bulgarije, Volgens de Britse Raad der Kerken worden de gevangengenomen predi kanten in Bulgarije vastgehouden als gijzelaars voor anderen, die men niet kan vinden. Echtgenoten en familie van predikanten worden „gemarteld' om beschuldigingen te uiten en verkla ringen te tekenen, aldus de Raad. Bij de kerkelijke leiders zou er op aangedrongen zijn, dat alle predikanten en priesters zich moeten aansluiten bij het „Vaderlandse Front", moeten er kennen en prediken, dat de staat boven de kerk staat en van de kansel en in de kerkelijke pers anti-communistische en anti-Sowjetrussische propaganda moe ten bestrijden. „Communisten bezoch ten predikanten in hun woning en drongen onder het uiten van bedreigin gen aan, dat zij zich bij de communis tische partij moesten aansluiten", al dus deze publicatie. Vliegramp in Verre Oosten eist 23 slachtoffers Een toestel van de Cathay Pacific Air Lines" is gister in de heuvels bij de Repulse-baai bij Hongkong in dich te mist neergestort. Alle negentien passagiers en de uit vier leden bestaande bemanning zijn om het leven gekomen. Alle passagiers waren Chinezen. De piloot diende vroeger bij de R.A.F. Somaliland onder Italiaans beheer? Graaf Sforza, de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, heeft aan de Kamer van Afgevaardigden verklaard, dat alle mogendheden hebben inge stemd met het teruggeven van Somali land aan Italië in trustschap. Sforza zou er aan hebben toegevoegd, dat een op lossing voor Tripolitanie mogelijk schijnt door oprichting van een aparte staat, die met banden van een over eenkomst aan Italië gebonden zou zijn. Eritrea gaf, volgens Sforza, de voor naamste moeilijkheid. RAAD VAN MIDDEN-JAVA GEÏNSTALLEERD Dezer dagen is de Raad van Mid- den-Java te Semarang geïnstalleerd. Twee-en-tachtig leden van de Raad, vertegenwoordigend 7.5 millioen in woners van Midden-Java waren aan wezig. Met 52 stemmen werd tot voor zitter gekozen dr. Raden Sudjito, die tijdens de Republikeinse tijd deel uit maakte van het K.N.I.P. In een toe spraak deed de nieuwe voorzitter een beroep op alle leden, om de partij belangen voorlopig opzij te zetten en hij besloot met te zeggen, dat de Raad bezield moet zijn van dezelfde wens, n.l. de vrije souvereine Staten van In donesië. Reeds 200 millioen voor herstel van zware schade verwerkt Ter gelegenheid van het feit, dat gigteren in Tiel de 50.000ste woning die na de bevrijding in Nederland werd gebouwd, gereed is gekomen, heeft de minister van Wederopbouw, mr. dr. J. in 't Veld. een bezoek aan deze stad gebracht en in de gevel van het pand, een winkelhuis, een gedenk steen onthuld. Bij die gelegenheid heeft de minister in 'n rede een over zicht gegeven van hetgeen op het ge bied van de wederopbouw reeds is gepresteerd. Het herstel van lichte schade, aldus de minister, waarmee een bedrag van ruim 300 millioen gulden was ge moeid. is practisch geheel voltooid. Voor herstel van zware schade is tot nu toe 200 millioen van de nodige 500 millioen gulden verwerkt. Voor de herbouw van boerderijen, kerken, zie kenhuizen enz. waarvoor 700 millioen nodig is, werd 100 millioen reeds ver bruikt. De felle critiek op de ambte naren van zijn departement achtte de minister misplaatst. De eerste drie ja ren na de eerste wereldoorlog bracht men het ook niet verder dan tot in to taal 80.000 woningen. In 1948 zijn ge reed gekomen 36.000 woningen, in '21 40.000. Maar in 1948 werd bovendien uitgegeven een bedrag van 50 millioen voor herbouw van verwoeste boerde rijen enz., plus 75 millioen voor her stel van oorlogsschade. Voor dit be drag had men ruim 10.000 woningen kunnen bouwen. De minister wilde echter met de be haalde resultaten niet tevreden zijnen had goede hoop, in het voorjaar van 1950 de 100.000ste woning te kunnen inwijden. Thorez moet' zich verantwoorden De Franse regering heeft er mee ingestemd, dat er heden een debat zal worden gehouden over de verklaring van Thorez, als zouden de Franse com munisten de Sowjettroepen met vreug de begroeten. De V.S. en Canada krijgen een radarscherm De Commissie voor Gewapende Dien sten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarin machtiging wordt verleend tot de constructie van een radarscherm ter bescherming van de strategische toegangswegen via de lucht langs de gehele grens van de V.S. De kosten zullen 161 millioen dollar bedra gen. De voorzitter van de commissie, Carl Vinson, verklaarde dat het radarscherm zou functionneren tezamen met een overeenkomstig scherm voor Canada, waarvoor eveneens plannen bestaan. LOUISE STRONG WORDT ONDERVRAAGD Van de schrijfster Louise Strong, die door de Sowjetrussische regering uitgewezen is, omdat zij 'n Amerikaan se spionne zou zijn, is bij haar aan komst bevolen te New York voor de grote federlale jurie, die een onder zoek naar communisme in de V.S. in stelt, te verschijnen. TELEFONISTE DOOR GASVER- STIKKING GEDOOD Gisternacht is de 47-jarige Rotter damse telefoniste F. J. R. Kniep, door gasverstikking om het leven gekomen. De buren, die een gaslucht bemerkten, gingen in haar woning kijken en za gen de gaskraan open staan. BOM OP RAILS BIJ MALANG Omtrent de treinramp bij Malang wordt nader gemeld dat de trein niet op een mijn is gelopen. De ramp is het gevolg van de ont ploffing van een zware bom die term asten op het landhoofd van de spoor weg geplaatst hadden met de bedoe ling haar te doen ontploffen, wanneer de trein uit Surabaja zou naderen, Ware zulks gelukt, dan zou de locomo tief voor het passeren van de brug ontspoord zijn en zou de trein in een ravijn gestort zijn. Het aantal doden blijkt vier te be dragen. Film als pleidooi voor de democratie atie I |7EN ONGEHOORDE, merkwaardige procedure bracht zo omstreeks 1908 falen moet gelden, om meer dan een die geëvenaar wordt door het knappe het in zijn parlementaire tradities vastgeroeste Engeland in beroering, reden verdient „The Winslow-Boy" en meer dan dat alleen ook bij- De admiraliteit, de ministerraad, het Lagerhuis werden gedwongen zich toch bijzondere waardering en aan- zonder gevoelige spel van Robert Do- bezig te houden met een vijftienjarige jongen. Acties weerden gevoerd tot dacht. nat, die van de bijna magische gestalte voor de Koning, die ten slote een petitie inwilligde onder het motto „Let van de advocaat sir Robert Morton met right be done". „Opdat recht geschiede". Daarmee werd aan de jonge George Vooropgesteld dient de betekenis van weergaloos talent een creatie maakte. Archer-Shee het recht verleend om tegen de Kroon een proces te voeren. deze film te worden. Want de he- Tegenover de twee „geweldenaars" en IN 1908 STUDEERDE hij op de ca- moest de ministerraad capituleren en strijd die zij vertolkt, voor een somsopmerMjjksterkebezetting 1 dettenschool te Osborne Onder zo verkreeg de jonge Archer-Shee in recht tegen alle willekeur, ontspoorde in bijrollen (Margaret beschuldiging een postwissel ter waar- Juni 1910 - twee jaar nadat hij van raditie en vooroordelen m, .s met al- Catherine Winslow en Kathleen Ham- de van een luttele paar shilling ge- de cadettenschool was gestuurd - leen indrukwekkend, maar stijgt boven on - vooral n het aatstedeelder stolen te hebben, werd hij van de van koning Edward VII toestemming b_e _eigen onde^erp - de voor zi^ üm voortreffel^k - al de d enstbod NIEUWE BIJEENKOMST VOOR DUITSE GRENZEN De zesmogendhedencommissie. die eventuele wijzigingen van Duitslands westgrenzen bespreekt, is na vele maanden deze week voor het eerst weer te Parijs bijeengekomen. De aanbevelingen van de subcom- msisie, die in October verslag uit bracht aan de zes regeringen, zijn reeds in beginsel aanvaard met enig voorbehoud, dat men thans in onder zoek heeft genomen. BELGISCHE COMMUNISTEN ZULLEN DEMONSTREREN De Belgische communistische partij heeft alle leden opgeroepen tijdens de redevoeringen die Winston Churchill en Paul Henri Spaak Zondag a.s. ter gelegenheid van het Europees congres op een' massa-vergadering in het Brus selse beursgebouw zullen uitspreken, een grote tegendemonstratie te organi seren om te protesteren tegen de Eu ropese unie. school gestuurd en zijn vader, over- van zijn burgerrecht gebruik te ma- eer opkomende familie Winslow (even- Violet) kan de vijftien-jarige Neil tuigd van de onschuld van zijn toen ken en zich in een geregeld rechts- tueel: Archer-Shee) - uit tot een al- Northdie_de jonge Winslow uitbeeldt dertienjarige zoon, begon een actie geding te verdedigen. Zijn onschuld gemeen menselijk vlak. Het gaat hier zich niet handhaven, ook al is zijn spel voor eerherstel. Hij trachtte de com- kwam tijerbij overtuigend aan het uiteindelijk niet meer om de onbenul- ze er nie onver iens e ij mandant der cadettenschool te bewe- licht en hij verwierf zo inderdaad een "£e zaa* van de postwissel en de jon- gen tot een nieuw onderzoek. Toen volledige rehabilitatie. Sen, die onrechtvaardig uit de marine- „The Winslow-Boy werd. zo een film dit afgewezen werd wendde hij zich Naar dit geval, dat maandenlang de opleiding geweerd werd. Hier is het met bijzonder goede kwaliteiten, tot de admiraliteit, die het met haar Britse publieke opinie in opschudding tenslotte te doen om de zuivere waar- maar een film ook, die beter had kun- prestige echter onverenigbaar achtte, hield, schreef de bekwame auteur Te- den van de democratie, de eerste bur- nen zijn. Haar zwakheden schuilen dat zij een harer uitspraken zou her- rence Rattigan een uiterst zuiver en gerrechten, die gemakkelijk m ver- juist daar waar filmische mogelijk- zien Met een beroep op de Magna gevoelig toneelspel „The Winslow- drukking kunnen komen, wanneer het heden uitgebuit hadden moeten wor- Charta het oude handvest van bur- Boy". Op dit toneelspel is de film, die democratische staatsapparaat zijn soe- den om het drama een indringende gerlijke rechten, waarin bepaald door Anthony Asquith onder de titel Pelheid aan het verliezen is en onder meei dan oppervlakkige verbeelding wordt dat geen onderdaan des konings „The Winslow-Boy" (in het Nederlands de ban drergt te kome" van autontai- te geven. En haar goede verdiensten gestraft mag worden zonder onder- „Opdat recht geschiede") gemaakt re woekeringen die ondanks de demo- liggen juist in het tegenovergestelde, zoek en rechtsspraak, waarbij hem de werd, geheel gebaseerd. c,rat,le' waa"n Z1J m.e* thT® to? op het terrein dat voor de film niet gelegenheid moét openstaan zich te Bij een verfilming van een toneel- de k°P trachten op te steken Om de essentieel is en eerder aan haar vijan- verdedigen interesseerde hij twee werk dreigt steeds het gevaar, dat de Ies ln democratie is deze film on- dig: het toneel. Dat er ondanks deze Lagerhuisleden voor het onrecht de film niet los komt van het toneel, dat da.nka haar tekorten - zo heel sympa- dubbele zwakheid toch een opmerke- jonge Archer-Shee aangedaan. En zij het acteren te krachtig een stempel hjke rolprent voor de dag kwam, mag begonnen in het parlement te ageren drukt op de film en dat de camera Zij is het ook om de grote dramati- aan het onderwerp liggen, maar ook tegen de ministerraad, die niet ont- eerder fotografeert dan filmt, d.w.z. sche kracht van verschillende speel- en vooral aan het merkwaardige talent vankelijk bleek voor de petitie der dat het resultaat, het geheel der film- scéne's. Merkwaardigerwijs hangt deze van Anthony Asquith, die het mag Archer-Shees, waarin de Koning ver- beelden, statisch wordt en de dyna- kracht weer samen met het falen als al een noodsprong zijn en daarom ver zocht werd in een rechtsgeding tegen miek, de innerlijke beweging van het film: want zij schuilt juist in het to- werpelijk uit eigen zwakheden n^g een der instituten van de Kroon, de beeld, die juist het zuiver filmische neelmatige element. Het acteren be- een voordeel wist te distilleren. Dit admiraliteit, toe te stemmen. kenmerk is, mist. Ook hier is de ove- heerst de film te zeer, maar aan de voordeel komt hoofdzakelijk tot uiting Bijna vier-en-twintig uur lang wer- rigens zeer begaafde regisseur As- andere zijde dwingt het bewondering door een kinderlijke oprechtheid, een den er in het Lagerhuis heftige debat- quith niet aan dit gevaar ontkomen, af door zijn uitzonderlijk formaat. Sir van geen compromis wetende eerlijk ten gevoerd over de tot „cause célè- Zijn film is in overwegend talrijke Cedric Hardwicke geeft in de rol van heid in de behandeling van het onder- bre" geworden Archer-Shee-zaak, die delen althans te sterk gebonden de rusteloos en verbeten vechtende werp. Een eerlijkheid die (en hier gaat hier tot aanleiding werd van een aan de sfeer van het toneel. Maar hoe- Winslow senior (in het historische ge- dan het voordeel werken) ons ont- steeds krachtiger wordende actie voor zeer dit tekortschieten in zuiver fil- beuren Archer-Shee senior) een bij- wapent en de zwakheden geringer doet democratische vrijheden. Na dit debat misehe kracht ook als een elementair zonder Indringende en gave vertolking, achten. LONG-SHOT 'J'ALRIJKEN HEBBEN jarenlang ge noten van de politieke prenten van dr. Louis Raemakers. Zijn tekeningen trokken niet alleen de aandacht in Ne derland, maar werden over de gehele wereld verspreid. Bij het begin van de eerste wereldoorlog trok hij direct partij voor Belgie en de geallieerde zaak. De Londense „Daily Chronicle" stelde hem als politiek tekenaar aan. Kopstukken als Wilson, Joffre, Chur chill e.a. zochten zijn kennismaking. De universiteit van Glasgow benoemde hem in 1924 tot ere -doctor. Raemakers woonde enige tijd in Londen, verbleef voorts in de Ver. Sta ten, vestigde zich later in Frankrijk, waarna hij definitief Brussel tot ver blijfplaats koos. Dit alles delen wij mede in verband met het feit, dat deze beroemde Nederlander op 6 April a.s. zijn tachtigste verjaardag hoopt te vie ren. Ter gelegenheid van dit feit zal in het Gemeentelijk Museum van zijn ge boorteplaats, Roermond, een tentoon stelling van zijn werken worden geor ganiseerd. Andere exposities. Tot en met 11 Maart is in Pulchri Studio te Den Haag het werk te bezichtigen van de Belgi sche kunstenaars Germaine Levy, Mar cel Baugniet en Charles Conrad. Het stadhuis te Heerlen zal binnenkort een expositie herbergen van werken van de Belgische schilder Baron Isidore Op- somer. De Franse schilder Durand Rose, wiens werk in de belangstelling van internationale verzamelaars staat, gaat een wereldtournee houden. „De Oude Lanteern" in Amersfoort krijgt de pre mière. Tenslotte het Amsterdams Ste delijk Museum. Op 11 Maart zal aldaar een tentoonstelling worden geopend van alle door de stad Amsterdam na de bevrijding aangekochte schilderijen, tekeningen, beeldhouwwerken en aqua rellen. 'pER AFWISSELING enkele ontdekkin gen. Zweedse archaeologen hebben in Labranda een Zeustempel opgegra ven. Deze tempel, die uit marmer was opgetrokken, werd waarschijnlijk door Pyntheas gebouwd, op wiens naam ook de tempel van Athene te Priene staat. De overblijfselen van het gebouw ma ken een volledige reconstructie moge lijk. De tempel dateert uit de tijd van koning Indrieus uit de derde eeuw vóór Chr. Bij Bautzen in de buurt van Dres den zijn enkele tot dusver niet uitgege ven walsen van Johann Strauss gevon den. |N DE VER. STATEN is een aanzien lijke toename in de productie van kerkelijke films te bespeuren. Zeer onlangs is een serie films verschenen onder de titel: „Met de ogen der kerk", die zich bezig houdt met actuele pro blemen van deze tijd en hun betekenis voor het kerkelijke leven. Enkele titels: „Het Neurenberger proces, de kerken en de internationale rechtvaardigheid" en „De mensheid in de eeuw van de atoom". En nog dit. De drie en zestig-jarige Amerikaanse dichter Ezra Pound, be schuldigd van verraad wegens zijn radiouitzendingen vanuit Rome tijdens de oorlogsjaren, heeft een prijs van 1000 dollar gekregen voor de beste poëzie. Een bekroning, die de gemoede ren in de V.S. nog al heeft geschokt. Pound werd in 1946 niet toerekenbaar verklaard en wordt thans in een inrich ting voor geesteszieken verpleegd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5