MM avontuur Residentie Probeer dai eens, Mevrouw! Recepten van Kers de Radio-kookleraar Geklede blouses voor minder-slanken Wetsontwerp Materiële Oorlogsschade Heffingen ineens Puzzle-rubriek ScaldiS RODE HOESTPOEDERS Hei Radioprogramma Nieuwe avonturenvan Pim, Pam en Pom Bergen BRUINE BONENSOEP. (Volledig maal). Driehonderd gram bruine bo nen, 2)4 liter water, 60 gram bo ter, 50 gram vet, 300 gram ge hakt, aan balletjes, 60 gram bloem, 2 gesnipperde uien, 1 mes punt tliym, 1 laurierblad, 1 kruid- nageltje, wat selderijgroen, fijn gehakt, )4 blikje tomatenpuree, 1 theelepel paprika, 1 flinke beker melk, wat soepenaroma en zout. Laat de bruine bonen 24 uur in de helft van het water (recept) weken, breng ze daarna met het weekwater aan de kook en laat ze zachtjes goed gaar koken, wryf de bonen daarna met kookvocht door een zeef, doe het vet in een pan, laat dit flink warm worden en fruit hierop de gesnipperde ui met de krulden, voeg hierbij de toma tenpuree, de doorgewreven bruine bonen met kookvocht en rest van het water. Breng de soep aan de kook en laat zachtjes doorkoken. Maak van de bloem en de melk een klontvrij papje, roer dit papje bij de soep, voeg er de gehakte sel derij cn de paprika aan toe, laat de soep vervolgens 10 minuten zachtjes koken onder toevoeging van de balletjes gehakt. Breng de soep op smaak met wat zout en soepenaroma, roer er bij het op dienen de boter en gehakte peter selie door. NOORSE STOKVIS STAMPPOT. 2%kg. aardappelen (geschild), kokende melk, zout, 30 gram bo ter, 1 pond stokvis, 1 knolselderij, 4 dikke preien, 3 grote uien, 1 pitje knoflook, indien niet gewenst laat men dit er uit, zout, peper, 50 gram vet, 1 flinke eetlepel mos terd, 3 eetlepels slasaus. Laat de stokvis een nacht in koud water weken. De vis precies onder water, verwijder eventueel vel en vinnen en snijd de vis aan kleine stukjes. Schil de knolsel derij daarna op een rauwkostschaaf aan reepjes en roer de mosterd met de slasaus door elkaar. Kook de stukjes stokvis met de prei, de knolselderij, iets zout en wat week water van de vis gaar, daarna op een zeef of vergiet goed droog uit laten lekken, vang het kookvocht op, kook de aardappelen in het kookvocht van de vis en de groen ten gaar. Stamp ze vervolgens tot purée en roer deze met de boter en wat kokende melk op het vuur goed luchtig en smeuïg. Bak de ui-snippers met de gehakte knof- loof in de koekenpan met het vet goudbruin van kleur. Roer nu de gare vis, de groenten, de ui en het sausje van mosterd en slasaus door de puree, breng het geheel op smaak met zout, peper en fijne nootmuscaat. Laat het geheel nu flink warm worden en dien het op met gehakte peterselie. VIS FILOSOOF (zéér pikant warm schoteltje voor 12 uur bij de broodtafel). Een hoeveelheid gare vis, 6 18 gare koude aardappelen, sap van )4 citroen, 2 grote uien, gesnip perd, 2 theelepels mosterd of een theelepel sambal Oelek, 5 eetlepels bouillon of viswater, 1 eetlepel tomatenkatchup, wat gehakte peterselie, wat fijne beschuit of paneermeel, wat boter. Maak de gare vis aan kleine stukjes, snijd de koude aardappel aan dunne plakjes, maak van de bouillon of viswater met de mos terd of de sambal een sausje. Be strijk de binnenkant van een vuur vast schoteltje met boter en be stuif met paneermeel of beschuit, beleg het schoteltje met aardap pelschijfjes, bestrooi met gehakte peterselie en doe er een weinig van het sausje over, vervolgens hierop een laagje vis besprenkeld met citroensap, leg hier dan over een laagje aardappelen, een laagje vis en ten slotte afdekken met een laagje aardappel. Bestrooi het geheel met wat fijne beschuit of paneermeel, leg hier en daar een stukje boter, plaats het schoteltje in een warme oven en laat alles mooi bruin Worden. Geef er brood en boter bij. Als uw taille minder slank is, of u bent 'n beetje gedrongen, draag dan geen blouse in de rok. Een lang mo del, zoals het hier afgebeelde, zal u veel beter staan. De wite blouse is gegarneerd met drie fluwelen strikjes en met kant strookjes, die bij gekleurde zijde beter vervangen kunnen worden door ge- plissterde strookjes van hetzelfde ma teriaal. In de vestdelen maken we van boven 7 zoompjes, ieder met 1 cm. stofverbruik, waarna we de midden voornaad sluiten. De strookjes hech ten we even aan het vestje, voordat we het op de voorzijpanden stikken. We verbinden het voor- met de rug pand. Rugschouders iets inhouden. De gordel wordt aan de ingerimpelde on derkant van het lijfje gestikt. In de linkerzijnaad maken we een taille sluiting van ongeveer 14 cm. lengte. We werken het splitje in de onderkant van de mouw af, die we ingerimpeld tussen een 3 cm. breed boordje op polswijdte zetten, waartussen we van onderen eerst de kantgarnering ge naaid hebben. De mouw wordt over de kop even ingerimpeld en met de naad op de zijnaad vallend in het armsgat gezet. De andere blouse sluit middenvoor met knoopjes en lusjes. U knipt dan aan de linkervoorkant van gordel en vestje een overschietje van 2 cm. breed aan. De vestdelen zijn van bo ven tot 7 cm. breedte enige malen in gerimpeld. Tegen de voorkanten zetten we een belegje, waarbij we rechts ge lijk de lusjes meenaaien. Op de mid- denvoorlijn van de linkerkant zetten we de knoopjes. Bij een bovenwijdte van 100 cm. heeft u nodig ongeveer 1.80 m. van 90 cm. breed. 36 v6 Vervolg van pagina 1) In de wet op de vermogensaanwas- belasting en in de wet op de vermo gensheffing ineens zijn bijzondere voorzieningen voor door de oorlog ge troffenen opgenomen. Afgezien van bepaalde beperkingen en bijzondere gevallen (b.v. bij vergoedingen, welke minder dan 3000 bedragen) kan de betekenis van die bepalingen aldus worden samengevat, dat vergoedingen voor onroerende goederen, bedrijfsmid delen en huisraad slechts in aanmer king worden genomen voor natuurlijke personen tot het bedrag, waarvoor zij voor de vermogensaanwasbelasting in het beginvermogen zijn opgenomen en voor lichamen tot het bedrag van de boekwaarde bij het teloorgaan. Het daarboven uitgaande deel wordt buiten beschouwing gelaten. Gewijzigde bepalingen voor nieuwbouw en herstel Artikel 71 stelt thans financiële faci liteiten in het vooruitzicht voor de her bouw van woningen tot 1000 m3, al dan niet met bedrijfsruimte. Een vol ledige financiering van deze grotere panden ligt daarbij niet in het voor nemen. De regering is van mening, dat in deze gevallen van de getroffenen wel kan worden gevergd, dat zij een deel van de onrendabele top voor eigen rekening nemen. Voor de panden met een woongedeelte tot 600 m3 zal dit deel worden vastgesteld op 5 pet, voor die met een woongedeelte tot 800 m3 op 10 pet en voor de grotere op 15 pet van de stichtingskosten. Voor het herstel gaat de getroffen re geling nog verder. Wat dit betreft, stelt artikel 71 zonder meer, dat het herstel van woningen, al dan niet met be drijfsruimte, zal worden gefinancierd. De minister van Financiën is voorne mens in de desbetreffende financie ringsregeling de voorwaarde op te ne men, dat een herstelde woning van meer dan 750 m3 voor de bewoning door meer dan één gezin geschikt moet worden gemaakt. Tenslotte stelt thans artikel 71, dat op financiële faciliteiten mag worden gerekend bij de herbouw en het herstel van kleine bedrijfspanden, waaronder het begrijpt alle bedrijfspanden, waar van de bouwkosten per Mei 1940 niet meer dan 30.000 bedroegen. NACO-bus rijdt slaapkamer binnen Gistermiddag omstreeks vier uur is de NACO-bus van de l|jn Schagen— Alkmaar op de Stroet het huis van de heer H. de Pee binnengereden. Dit huis staat aan een bocht van de weg. De chauffeur van de bus wilde afrem men, maar de reminstaliatie heeft schijnbaar geweigerd. Met een flinke gang reed de NACO- bus tegen de voorgevel van het huis, brak de muur open en kwam in de slaapkamer tot stilstand. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De chauffeur liep enkele lichte ver wondingen op, door glasscherven van de gesprongen voorruit. De heer de Pee, die de laatste tijd bedlegerig is, bevond zich toevalliger wijze niet in de slaapkamer. De passa giers werden later met een andere NACO-bus naar hun plaats van be stemming vervoerd. De aangerichte ravage is uiteraard groot. KORTERE LOOPTIJD VOOR MARSHALL-PLAN? President Truman heeft tijdens zijn wekelijkse persconferentie medege deeld, dat het wellicht mogelijk zal zijn om het plan-Marshall in kortere tijd dan de oorspronkelijke geprojecteerde vier jaar te voltooien. Roof van kunstschatten opnieuw voor het Hof Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft terechtgestaan de thans 50-jarige industrieel uit Aerden- hout, Menten, die tijdens de oorlog de vertrouwde vriend was van de Duitse Sipo-generaal Schöngardt. Reeds her haalde malen heeft het Bijzonder Hof zich met deze gecompliceerde zaak be zig gehouden. M. zou lid van de S.S. zijn geweest en bij de Nederlandse consul in Krakau, de heer De Bruin, kunstschatten hebben geroofd. Ook thans weer ontsponnen zich felle de batten tussen de drie verdedigers en de leden van het Hof. Vóórdat Schöngardt werd opgehan gen heeft hij meerdere malen getracht K. te dekken en verteld dat M. niet *out" was. Een ter zitting aanwezig Pools dossier bracht aan het licht, dat M. als handlanger der Duitsers was opgetreden, en zich op grote schaal aan roof van kunstschatten had schul dig gemaakt. Nadat de verdediging had verklaard nog een aantal getuigen te willen horen, werd de zitting ge schorst en de verdere behandeling be paald op 10 Maart. Agent schoot arrestant neer De officier van Justitie bij de Haag se arondissementsrechtbank eiste an derhalf jaar gevangenisstraf tegen de 30-jarige Haagse politieagent G. de G. aan wie ten laste was gelegd dat hij gedurende de nacht van 23 op 24 Juni 1947 bij het overbrengen van een ar restant naar het politiebureau „deze opzettelijk met een pistool een dodelijk schotwond had toegebracht". ISRAEL VERZOEKT OPNIEUW OM TOELATING TOT V.N. Israel heeft opnieuw om toelating tot de V.N. verzocht. Verwacht wordt, dat de nieuwe lidmaatschapsaanvrage bin nenkort door de Veiligheidsraad in be handeling zal worden genomen. De Boekenweek officieel geopend Gisteravand is de Boekenweek 1949 officieel geopend met de traditionele litteraire gala-avond in de Amsterdam se Stadsschouwburg. Claudine Wits en Elias declameerde gedichten, waarna Albert Vogel Jr. „De Naumachie" van Louis Couperus voordroeg. De Neder landse Opera gaf een opvoering van Ravel's opera „l'Heure Espagnole". Onmiddellijk na de voorstelling volg de het „schrijversbal", waar verschil lende orkesten de dansmuziek verzorg den en waar Frangoise Flore, begeleid door Han Beuker, met haar chansons optrad. Eerst tegen het morgenkrieken luwde de feestvreugde. Tsjechische athleten niet naar het buitenland De voor Zondag 27 Februari vastge stelde ijshockey-wedstrijd tussen de Racing Club de Paris en een Praagse ploeg werd afgelast omdat de Tsjechi sche minister van voorlichting weigert aan enige spelers, wie dan ook, ver gunning te geven het land te verlaten. Men schrijft in Parijs deze houding toe aan het feit dat al te veel Tsjechische athleten de laatste tijd geweigerd heb ben terug te keren nadat ze in het bui tenland waren opgetreden. Mistverdrijvers op vliegvelden Technici van de Amerikaanse lucht macht nemen proeven met een nieuw systeem van mistverdrijving op vlieg velden. Men maakt gebruik van de hete uitlaatgassen van vliegtuigstraal motoren, die op bepaalde afstanden langs de landingsbanen worden opge steld. De proeven worden genomen op vliegvelden in Duitsland. Men wil zo ver komen, dat het verkeer op de luchtbrug bij elke weersgesteldheid mogelijk is. PUZZLE 72. Welke dieren? (opl.) De tien bedoelde dieren waren: 1. Ratelslang, 2. Flamingo, 3. Nach tegaal, 4. Kabeljauw, 5. Schildpad, 6. Paradijsvogel, 7. Koningstijger, 8. Miereneter, 9. Zilvervos, 10. Kanarie vogel. Een buitengewoon groot aantal opl. kwam ditmaal binnen uit alle delen van ons land. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de wekelijkse prijs k ƒ5.ditmaal ten deel geval len aan mej, N. Molenaar, Lauriestr. E 26, Schagen (N.-H.) Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. PUZZLE 78. Welke deling? Ditmaal weer eens iets voor de cij- ferliefhebbers. Hieronder vindt men in diagram een opgaande deling, waarvan deler en uitkomst elk uit vijf cijfers bestaan, die samen juist de cijfers van 0 tot en met 9 vormen. Verder zijn alle cijfers 7, die in de bewerking voorkomen, aangegeven. x7xxx/xxx7xx7xxx/xxxxx 7xxxx xxxx77 xxxx7x xxxxxx xxxxxx xxxxx x7xxx xx7xxx xx7xxx Gevraag wordt deze deling geheel in cijfers in te zenden. Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 3 Maart aan de Re dactie van dit blad. (Onder de goede oplossers wordt weer een prijs van f 5.verloot). BEPERKING VERKEER VAN BUITENLANDERS IN TSJECHOSLOWAKIJE. De Nationale Vergadering van Tsjechoslowakije heeft haar goedkeu ring gehecht aan een wetsontwerp, waarbij de autoriteiten de bevoegd heid krijgen zo nodig de beweging van buitenlanders in het land te beperken en de Tsjechoslowaakse burgers ten strengste verplicht worden steeds hun verblijfplaats te melden. Naar verluidt wil Tsjechoslowakije evenals de Sowjetunie alleen pas poorten uitreiken voor speciale goed gekeurde reizen en deze by terugkeer intrekken. WEER POSTPAKKETTEN NAAR ISRAEL Het pakketpostverkeer met Israel, dat tydelljk was gestaakt, is hervat. Hierbij dient echter rekening te wor den gehouden met het feit, dat de verzending der pakketten geschiedt op risico van de afzenders. AMERIKAANSE VAKVERENIGINGS- LEIDERS BEZOEKEN ONS LAND Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Februari brengen drie Amerikaanse vakvereni gingsleiders op uitnodiging van de Eca-missie een bezoek aan ons land. Het zijn mr. Cornelius Miller, mr. Al lan Swin en mr. William Gausmann. NA GEBRUIK VAN ONZE ALOM BEKENDE P. POEDER 7 7, CT. ETUI 6 ST. 45 CT. RASKAMP N.V.RIJSWIJK (Z.-H. Nieuwe reisgids in oude gedaante Van de nieuwe zomerdienstregeling, die op 15 Mei a.s. ingaat, zal een reis gids verschijnen, die weer ongeveer de vóóroorlogse gedaante zal hebben en bovendien uitgebreider zal zijn. Het boekje zal 192 pagina's omvat ten en gedrukt zijn op fraai dun pa pier. Evenals voor de oorlog zal deze reisgids cursief gedrukt de aanslui tingen vermelden. Het formaat onder gaat een kleine wijziging. Het nieuwe boekje zal namelijk wel even hoog zijn als het vóóroorlogse, doch iets breder. Het stijve omslag, dat aan de voor zijde met een klep naar binnen wordt geslagen, zal aan de binnenkant het spoorwegkaartje van Nederland te zien geven. De achterzijde van het omslag, die eveneens met een klep naar binnen wordt geslagen, zal het spoorwegkaartje van de Benelux-lan- den bevatten. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 Dr W F Schroder 6,3o Voor de Strijdkrachten 7,15 Geestelijke liederen 7,30 Het ac tueel geluid 7,45 CMB-kwartier 8,05 Programma-proloog 8,15 „Eén ding" 9,30 Sweelinck-kwartet 10,00 Sans Souci 10,30 Gramofoonplaten 10,45 Avond overdenking 11,15 Lew White (orgel) 11,35 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara feliciteert 6,50 Herdenking Februari staking te Amsterdam 7,00 Denk om de bocht 7,15 Appèl voor de ex-politieke gevangenen VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8,05 Zang en piano 8,30 Jeugd in Ne derland 8,55 Zo juist verschenen VARA: 9,00 Men vraagt.... en wij draalen 9,30 ,,Het mysterie van de Prinsen gracht" (Hoorspel) 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 „Vandaag" 10,45 Avond wijding 11,15 Dr W F Storm 11,30 Gramofoonplaten VOOR ZATERDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 10,15 Muziek houdt fit 12,33 Amusements-orkest 1,00 Voor de Strijd krachten 3,30 Metropole-orkest 6,15 Journalistiek weekoverzicht 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Katholiek thuis front 7,25 Promenade-orkest 7,45 Uit zending voor de Nederlanders in Duits land - 8,05 De gewone man 8,20 Licht baken 8,50 Slavische dansen 9,00 Ne gen heit de klok 9,45 „Wie neemt de handschoen op?" HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7. 8. 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Frankie Carle en orkest 12,00 Vincen- tino 1,30 The Ramblers 6,15 Toe spraak door G P Bakker 6,25 Populaire liedjes en melodietjes 7,00 Artistlekè staalkaart VPRO: 7,30 Klankbeeld 7,45 Dra Anne H Mulder VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,12 Vara-varia 8,15 Accordeola 9,00 Socialistisch com mentaar 9,15 „Winter"» 10,00 Stradiva Sextet 10,25 Je moet maar pech hebben 183. En dan vertelt de veldwachter alles. Van de schadevergoeding, die Pim, Pam en Pom aan de schilder moe- teft betalen. „Maar dat kan veldwach ter", roept Pim. We hebben behalve deze beker ook nog tweehonderd gul den gewonnen. Zou dat genoeg zijn om de schade te betalen?" „Ja, ja, dat denk ik wel", zegt de veldwachter, uit het veld geslagen. „Oh. daar komt de schilder juist aan. Vraag het hem maar eens". 184. De schilder en de sluwe vos zijn nu ook gearriveerd en als de schilder hoort, dat Pim, Pam en Pom hem tweehonderd gulden schadever goeding willen geven, kijkt hij hen vriendelijk aan. In zijn hart is hij een goedig dier en hij vindt het erg op offerend van Pim, Pam en Pom, dat ze hem al het geld dat ze gewonnen hebben, willen geven. „Nee beste jon gens, dat is te veel!" zegt hij. „Met honderd gulden is de schade ruim schoots gedekt". 35 IN DE DOOR TJEERP ADEM A U kunt 't dan zo opstellen, dat geen on ingewijde de betekenis daarvan begrijpt. Wanneer u dat kaartje bij uw binnen komst aan een kellner of bediende geeft met het verzoek het voor u te telefoneren, zodra u hem een seintje geeft, zullen uw achtervolgers er niets van bespeuren. Het is alleen de kwes tie „Waar dacht u over, meneer?" vroeg Steensma geïnteresseerd. „Ik dacht er over", zei de heer Don ker, „hoe mijn mannen u kunnen her kennen. Laten wij afspreken dat u bij hun binnenkomst uw bril afneemt en de glazen met uw zakdoek oppoetst. Dat zal zeker niemands bijzondere aandacht trekken. Heeft u misschien bijzondere liefhebberijen?" „Hoe bedoelt u?" vroeg Steensma verbaasd. .Neem mij niet kwalijk, meneer", zei de heer Donker, „maar de mannen, die u te hulp komen, zullen u waar schijnlijk als goede kennissen begroe ten. Ik weet niet in welke gelegenhe den u verkeert, maar ik heb niet al- Tijd medewerkers in rok of smoking bij de hand, al zal ik er natuurlijk wei voor zorgen, dat ze er behoorlijk uit zien. Evenwel, zou uw gezelschap een zeker contrast in standing en bescha ving kunnen opvallen. Ik weet niet of u mij begrijpt „Volkomen, meneer", zei Steensma geïnteresseerd. „Voor dat geval", legde de heer Donker uit, „zal het wenselijk zijn, dat u ter verklaring van uw relatie zeke re gemeenschappelijke liefhebberijen beeft, postzegels, schaken, of wat dan ook. In verenigingen, welke de lief hebbers daarvan omvatten, vindt men gewoonlijk vogels van zeer diverse pluimage. Ik wil maar zeggen, meneer, dat het niemands verwondering zal wekken, als u kennis heeft aan scha kers uit meer eenvoudige kringen als blijkt, dat u in dezelfde vereniging on derling wedstrijden speelt. Voetbal zou ik u in dit geval niet aanraden. Dat is te populair. Er kon allicht een suppor ter in de buurt zijn, die zich er over verbaasde, dat hij niemand van u her kende". „In orde mijnheer", zei Steensma te vreden. „Ik geloof, dat u de situatie over het algemeen goed heeft beke ken. Laten we het maar op postzegels houden. Daar heb ik tenminste nog enig verstand van". De heer Donker nam een kaartje uit zijn zak en schreef er zijn tele foonnummer op. „Prachtig", zei Steensma, het kaartje in zijn zak stekend. „Ik weet niet wel ke condities u stelt, mijnheer". ..Dat is afhankelijk van wat u in de toekomst van mij zult verlangen", antwoordde de heer Donker. „Kunt u hei billijken, als ik u maandelijks een nota doe toekomen?" ..Volkomen", zei Steensma. „Ik hoop, dot ik uw hulp weldra niet meer no dig zal hebben". ..Vanzelfsprekend", zei- de heer Don ker glimlachend. „Wat dat betreft, ge voel ik mij in dezelfde precaire positie als de doktoren. Hoe minder men ze nodig heeft, des te beter. Kan ik u nog ergens mee van dienst zijn, meneer?" „Dank u", zei Steensma. „Zou u zo vriendelijk willen zijn", zei de heer Donker, „even voor het venster te gaan staan. Wanneer uw huis geschaduwd wordt is het moge lijk, dat men er zich over verbaasd, dat de slager hier zo lang binnen is gebleven. Vanzelfsprekend heb ik al die tijd in de keuken met uw bedien de gesproken. Wanneer men u voor het raam ziet staan, zal men niet op de gedachte ko men, dat ik hier zit. Ik ga nu naar de keuken, blijf daar nog even en be ëindig mijn praatje daar in de open deur, zodat iedereen kan zien, dat ik net Bastiaan in gesprek ben geweest". „In orde mijnheer", zei Steensma. Hij slenterde langzaam naar het ven ster en keek naar de wolkengevaar ten, die door de Zuidwestenwind over de residentie werden gedreven. ..Ik zal hier intussen verdwijnen", rei de heer Donker. „Keert u zich voor eerst niet om mijnheer. U kunt er op rekenen, dat alles in orde zal komen". „Dank u", antwoordde Steensma, terwijl hij wat dode blaadjes uit de voor het raam staande kamerplanten plukte. Toen hij zich enkele minuten later omkeerde, was de slager met zijn vleesmand verdwenen. Steensma zette zich weer achter het schrijfbureau en dacht met voldoening asn het zo juist gevoerde gesprek De heer Donker zou ongetwijfeld een bruikbaar medewerker zijn. Hij had blijk gegeven de precaire situatie vol komen te begrijpen. Voor het eerst sedert de heer Van Waardenburg hem had verlaten, had hij een gevoel van betrekkelijke vei ligheid gekregen. GESCHADUWD „Bastiaan", zei ir. Steensma de vol gende middag, „in welke etablissemen ten vertoonde meneer. Van Waarden- burg zich sedert zijn terugkomst in Holland?" „Was u van plan naar buiten te gaan, meneer?" informeerde Bastiaan een beetje ongerust. „Er zal niet anders opzitten, Bas tiaan". zei Steensma. „De tijd van een lichte verkoudheid is nu wel verstre ken en de heer Van Waardenburg zal zich wel eens moeten vertonen. Trou wens ,Ja, meneer?" zei Bastiaan, vragend CDkijkend. „Trouwens, dit gevangenisleven be gint me te vervelen", zei Steensma ongeduldig. „Ik krijg zo langzamerhand het gevoel, dat ik in een belegerde ves ting zit. Dat is benauwend, Bastiaan. Ik wil er eens uit". Bastiaan knikte. ,.U vroeg, waar de jonker 's avonds wel eens heen ging, meneer. Hij ver meed de Witte en andere gelegenhe den, waar hij in te intiem gesprek zou kunnen geraken. Meestal zocht de jon ker verstrooiing in de een of andere goede gelegenheid. Hij soupeerde vaak in Paulez, ook wel eens in De Witte Brug, maar dat is wel ver van huis, al* ik dat mag opmerken, meneer" „Natuurlijk mag je dat", zei Steens ma. „we zijn in zekere zin krijgsmak kers. Bastiaan, We mnetpn s^men over leggen". (Wordt vervolgd) Met grote vreugde geven wij kennis van de geboor te van ons Dochtertje en Zusje WILLIE. A. M. DE WAAL DE GRAAFF. J. C. DE WAAL ANNIE. Alkmaar, 24 Febr. 1949. Nieuwesloot 9. Tijdelijk: Centraal Zie kenhuis. De Heer en Mevrouw MALCORPS— BOESENKOOL geven met blijdschap ken nis van de geboorte van hun dochter JACOBA HERMINE. Hasselt, 23 Febr. 1949. Heden overleed ten huize harer dochter ons lief Moedertje en Oma NEELTJE KOSTER, Weduwe van JAN HEINIS, in de ouderdom van bjjna 86 jaar. Heiloo: Jb. HEINIS. G. HEINIS— v. d. OORD. Amsterdam: E A. C. GOVERS heinis. JOH. W. GOVERS en Kleinkinderen Amsterdam, 24 Febr. 1949. Hunzestraat 105 huis. De teraardebestelling zal plaats hebben te Alkmaar op de Algem. Begraafplaats Maandag 28 Febr. nam. 3 uur. Heden overleed, vrij onverwacht, zacht en kalm, onze lieve zorg zame Vader, Behuwd- vader, Zwager en Groot vader, de Heer FREDERIK RISKANTER, Wedn. van Elisabeth Kramer, in de ouderdom van 68 jaar. M G. C. PRUIJS— BISKANTER. W. PRUIJS FREEK. Wed. BISKANTER— WIJTMAN. Alkmaar, 25 Febr. '49. Laat 67. Condoleantieadres W. Pruijs, P. C. Hooft- straat 21. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 28 Febr. a.s. op de Gemeente Be graafplaats te Alk maar. Vertrek vanaf p. C. Hooftstraat 21 nam. 2 uur. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van onze ge achte Directeur, de Heer H. H. E. IIAIJTEMA, in de ouderdom van 51 jaar. Het gezamenlijk per soneel van Haijtema's Graan- en Kunst mesthandel N.V. Alkmaar, Middenmeer 23 Prachtige film over Het is in Bergen moeilijk sen warm te maken voor ei een filmvertoning of een v Men is te hokvast of te on\ Het was zeker jammer, d avond niet meerderen de ning, uitgaande van de V< landse Zendingscorporaties, bijgewoond. Een goede honderd belang waren in de Ruïnekerk aanv ds. Bekius. met een kort v avond inleidde, waarna de 1 van Oegstgeest, een toelicht; film gaf. Een zendingsfilm. in de die daaraan in de regel geh was deze film zeker niet. W niets van het machtige t door de zending in Indones is of wordt. Geen christe christelijke scholen of mee dingswerk. Deze film, over het eilani schoonste van de Indisch» geeft niet anders dan authe namen van het leven en d< woonten van dit in hoofdza; dense volk. Hun werken wahs, de hanengevechten, e lang volksgebruik, maar i eeuwigdurende angst en vrc boze geesten.die de vreugc leven bederven. Meer dan een evan, spraak of een- ouderwetse film gaf deze sprekend duidelijk de behoefte aan gelie van de genade en li weer. Bali telt pl.m. 2 millioei

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6