Rondelafelconferentie moet Unie construeren it Sultan Hamid wenst Nederland geluk Kort Bestek Oorlogsdreiging drijft Europa bijeen Nieuwe rechtstragedie te Sofia it Maandag 28 Febr. 1949 VËRENIOÖENOORD-HOLLANDS*: 146e Jaargang No. 49 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Internationale positie van ons land versterkt Nederlandse delegatie wordt heden gevormd SCHEPEN IN NOOD ,Wij blijven prijs stellen op samenwerking" Churchill en Spaak spraken in Brussel Beklaagden barstien in tranen u>t BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 EEDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAHSCHL COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Naar wjj vernemen stond voor van daag op de agenda van de gewone we kelijkse bijeenkomst van de Minister raad de samenstelling van de Neder landse delegatie voor de Rondetafelcon ferentie van vertegenwoordigers van alle delen van het Koninkrijk, die Za terdag j.l. om elf uur in Den Haag en tegelijkertijd te Batavia is aangekon digd. Aangenomen kan worden, dat mr. H. J. van Maarseveen, minister van Overzeese Gebiedsdelen ad interim, als voorzitter zal optreden. Verder zullen nog enige ministers, 'n aantal Kamerle den en een staf van adviseurs deel uit maken van de delegatie, benevens de vertegenwoordigers van de beide ge biedsdelen in de West. Deze laatste vooral met het oog op de thans te ne men beslissing of Suriname en de An tillen aan de zijde van Nederland dan wel Nederland alleen partner in de Ne derlands-Indonesische Unie zullen of zal zijn. Overigens is deze beslissing niet de belangrijkste. Uit gezaghebbende bron kunnen wij mededelen, dat de confe rentie bedoeld is om tot tastbare resul taten te geraken en niet alleen om over leg te plegen. Vandaag of morgen zul len alle partijen uitgenodigd worden. Dat zijn, behalve Nederland en de West de voorlopige federale regering te Ba tavia, het bijzonder federaal overleg, de deelstaten en de Republiek benevens de Commissie voor Indonesië van de Verenigde Naties. Of allen de uitnodi ging zullen aanvaarden staat nog niet vast. Blijkens het communiqué wordt er rekening gehouden met de mogelijk heid, dat sommigen zullen weigeren. Aan de uitnodiging is geen enkele voorwaarde verbonden, waartegenover staat, dat Nederland van de Wederpar tij (en) ook geen enkele voorwaarde voor de deelneming zal aanvaarden. De taak van de conferentie zal niet meer en niet «minder zijn dan de grondwetten te maken voor de Unie en voor de Ver. Staten van Indonesië, het verdrag op te stellen tot oprichting van de V.S.I. en de grondslag te leggen voor een duur zame samenwerking tussen de beide souvereine staten, waarin het Konink rijk onder de Unie-overkapping zal uit eenvallen. Er is geen agenda Er is geen plan Uit het overleg zal alles moeten wor den opgebouwd. Waartoe dit kan leiden weet niemand, maar in Den Haag meent men, dat het bijeenroepen der conferen tie reeds voldoende is om de interna tional positie van het land aanzienlijk te versterken. Van Nederlandse zijde is men bereid alle plannen in overweging te nemen, die niet in strijd met de Grondwet zijn, ook het overslaan van de interim-pe riode. Dr. L. J. M. Beel, de hoge vertegen woordiger van de Kroon, die als de va der van dit plan kan worden beschouwd zal voor de conferentie niet uit Bata via terugkeren, maar men zal hem da gelijks op de hoogte brengen. De zittin gen zullen voor het merendeel besloten zijn. In politieke kringen wordt de bespre king met grote belangstelling tegemoet gezien. Men voelt de aankondiging als een opluchting en men waardeert haar als een welgemeende poging om uit de impasse te geraken. Hier en daar vreest men echter voor de gevolgen en meent men, dat Nederland al bij voorbaat te veel heeft losgelaten. BFO aanvaardt1 de uitnodiging Aneta verneemt uit federale kring, dat de Bijeenkomst Federaal Overleg, die hedenmorgen in vergadering bij een is geweest, in principe zal beslui ten, de uitnodiging tot deelneming aan de Rondetafel Conferentie aan te ne men. De omvang van de delegaties der deelstaten is nog niet bekend. Voorts wordt vernamen, dat de con tactcommissie der BFO Dinsdag een be zoek van een dag zal brengen aan de Republikeinse lefders op Bangka. Ook West-Indie vertegenwoordigd Naar het ANP verneemt ligt het in de bedoeling, dat ook de gebiedsdelen Suriname en de Nederlandse Antillen bij de Ronde Tafel-conferentie verte genwoordigd zullen zijn. Naar verluidt verwacht de Nederland se regering, dat de Ronde Tafel-confe rentie op 1 Mei a.s. geëindigd zal zijn. Overbrenging uitnodiging aan Republikeinse leiders. Naar Aneta verneemt, is mr. A. H. C. Gieben, adviseur-generaal voor justitie( Zaterdag naar Bangka vertrokken, om de uitnodiging van de Nederlandse re gering over te brengen aan de Republi keinse leiders. Dr. P. J. Koets zal heden per vlieg tuig naar Bangka reizen voor het geven van eventuele nadere toelichtingen. Vrijdag zijn enige Republikeinse poli tieke gevangenen te Batavia vrijgela ten, onder wie Latumeten en Sastrosu- wignjo van de persafdeling der Republi keinse delegatie, tegen wie ook de rechtsvervolging is ingetrokken. Voorts werd een aantal van de poli tieke gevangenen vrijgelaten die wer den vastgehouden iq het voormalige ge bouw van de Republikeinse delegatie, namelijk Sujoso. Suratman, Erwin, Ra- tulangi, Enoch, Erwin en Gondokuso- mo, die gisteren naar Bandung vertrok ken. De hevige storm heeft weer verschei dene zich op zee bevindende schepen in nood gebracht. Twee met schelpen geladen tjalken afkomstig uit Oude Pe- kela bevonden zich ten Zuiden van Terschelling op de Waddenzee in een benarde positie. De reddingboot Bran- daris en de sleepboot van de rederij Doeksen voeren uit en hebben schepen en bemanning behouden in de haven van Terschelling binnengebracht. Ter hoogte van Kloosterburen aan de kust van Groningen werden gister avond noodseinen opgemerkt, die bo ven de Waddenzee de lucht inschoten. De reddingboot Insulinde uit Oost Maxhorn is op onderzoek uitgevaren. De waterstand in de haven van Den Helder was gisteravond met bijna twee metergestegen. De aanlegsteigers ston den gedeeltelijk blank. Dit had tot ge volg, dat de passagiers van de Texelse boot slechts via een haastig geïmprovi seerde stellage het schip konden verla ten. Voor vervoer naar Texel gereed staande auto's konden niet aan boord genomen worden. Het Engelse stoomschip „William Homan" heeft geseind, dat het zich even ten Zuidwesten van Helgoland in zinkende toestand bevond. Twee sleep boten zijn uitgevaren. Het Noorse motorschip „Trappes" is op 70 mijl ten Oosten van Schotland lek geslagen. Er bevindt zich reeds zes voet water in het ruim, de pompen werken niet meer. Verschillende leden van de bemanning zouden het schip reeds verlaten hebben. De destroyer „Ulster" is naar 't in nood verkerende schip vertrokken. In een rede voor Radio Batavia heeft ne voorzitter yan de BFO, sultan Hamid U, verklaard het initiatief van de Ne derlandse regering om reeds thans te komen tot een Ronde Tafel-conferentie v<>or de overdracht van de souvereini- teit van ganser harte toe te juichen. „Niet alleen zullen onze reeds in kiem aanwezige contacten met onze Republi keinse landgenoten hierdoor dadelijk kunnen worden vergemakkelijkt en ge ïntensiveerd doch tegelijkertijd zullen wij allen met alle betrokkenen om een tafel verenigd dadelijk en zonder ver dere omwegen spijkers met koppen kun nen slaan, waarna met de verdere ge zamenlijke opbouw aanstonds een aan vang kan worden gemaakt." „Dat daar bij de oprechte bijstand van de commis sie van de Verenigde Naties tot oplos sing van het Indonesische probleem, nu deze ook door Nederland wordt aan vaard, door ons niet zal worden afge wezen, behoeft hier geen verdere toe lichting. Ik wens vanaf deze plaats de Nederlandse regering met haar initiatief van harte geluk. Het plan tot vervroeging van de sou- vereiniteitsoverdracht heeft mijn volle sympathie en heeft in de gehele BFO dadelijk weerklank gevonden. Het plan is door ons onverwijld in studie geno men. Blijvende samenwerking. Dat wij op blijvende samenwerking met Nederland blijven prijs stellen be hoeft hier nauwelijks gezegd. Ook voor ons is de Unie een zeer levende gedach te, doch wij menen met nadruk te moe ten waarschuwen de uitvoering van het door ons zozeer toegejuichte plan tot vervroeging van souvereiniteitsover- dracht thans mogelijkerwijze te vertra- V/eerbericht Weersverwachting geldig tot Dins dagavond. In de avond in het Z.O. van het land nog weinig bewolking met plaatselijk lichte vorst. Overi gens toenemende bewolking met tijdelijk sneeuw of regen en weer aanwakkerende wind tussen Z. er W. Morgen overdag meest zwaar bewolkt met enkele buien, onge veer dezelfde temperatuur als vandaag en vooral langs de Wad deneilanden tijdelijk weer tot storm toenemende en geleidelijk naar W. tot N.W. ruimende wind. gen door als conditio sine qua non te stellen, dat de Unie reeds in haar defi nitieve vorm tot stand zou moeten zijn gekomen voordat van overdracht van souvereiniteit sprake zou kunnen zjjn. Men zal ertegen dienen te waken de gewekte verwachtingen thans door on nodige vertragingen de bodem in te sjaan." Hamid zeide voorts, dat een na dere verklaring met betrekking tot de ze materie niet onwelkom zou zijn. Hij sprak de verwachting uit dat het de Nederlandse regering met de spoedige overdracht inderdaad ernst zou zijn en zeide er niet aan te twijfelen dat we gen gevonden zullen worden om inder daad op zo kort mogelijke termijn de overdracht te doen geschieden. „Van daar ook dat ik mij overtuigd houd van de volle medewerking van alle betrok ken partijen". Aan het slot van zijn rede zeide de voorzitter van de BFO „het besluit tot opheffing van de beperkingen in de be wegingsvrijheid van de Republikeinse leiders hebben wij met grote voldoening vernomen". Sultan Hamid besloot zijn rede met de woorden: „Het volk, te lang leeds het slachtoffer van verwarring, verwildering en ontreddering, mag van ons verwachten dat wij alle krachten zullen aanwenden om snel een positieve en constructieve oplossing te vinden, die de nationale idealen bevredigt en gezamenlijke arbeid voor vrede en wel vaart mogelijk zal maken. Laten wij ons bewust zijn van onze verantwoordelijkheid. Laten wij de han den ineen te slaan en gezamenlijk op trekken - in snelmarsen - naar ons ge meenschappelijk ideaal: de vrije sou vereine verenigde staten van Indone sië". „Wij Indonesieërs zijn het die onder elkaar en met Nederland tot resultaten zullen dienen te komen, waarbij eens gezindheid in eigen kring een eerste eis is. die wij onszelf zullen'moeten stel len" In het Academisch Paleis te Bus sel houdt de Europese Beweging een vierdaags congres, waaraan de meest prominente figuren uit het W est-Europese politieke leven deelnamen. Tijdens de rede van Winston Churchill. Links naast hem Guy Mollet (Frankrijk); rechts de Belgische premier Spaak, die het congres presideert. Gevechten in Bangkok In de hoofdstraten van Bangkok is strijd uitgebroken tussen elementen van de Siamese marine en het Siamese le ger. Kort tevoren had een nog niet ge- identificeerde groep radio-Bangkok ('n regeringsstation) bezet. Men deelde me de, dat de Siamese premier, Songkram Phiboel, en zijn kabinet waren afge treden en dat men een nieuwe premier had benoemd. Tussen middernacht en het aanbre ken van de dag was er een krachtig ar tillerie-, mortier- en machinegeweer vuur te hpren. Er zijn doden en gewonden. De ge vechten tussen elementen van marine en leger, die begonnen bij het aanbre ken van de dag, waren tegen de mid dag afgelopen. Veertien mijnwerkers ingesloten Veertien mijnwerkers zijn Zondag ochtend op een diepte van 42 meter in een loodmijn nabij Benton (USA) in gesloten. Een brand aan de oppervlakte heeft een kraan vernield, waarvan de bran dende wrakstukken de ingang van de schacht volledig versperren. Verondersteld wordt, dat de mijnwer kers naar een gang zijn gevlucht, waar heen de redders via een leiding door het puin lucht aanvoeren. Drie uren na de ramp hebben zij nog allen tekenen van leven gegeven. Tijdens de te Brussel gehouden eerste zitting van de internationale raad der Europese beweging hebben Winston Churchill en de Belgische premier Spaak het woord gevoerd. Churchill begon met te verklaren, dat de V.N. niet beantwoordt aan de ver wachtingen, die de wereld heeft ge koesterd. „De wereld" zo zeide hij „is er zich van bewust gewoiden, dat deze organisatie structurele fouten vertoont en niet over de noodzakelijke autoriteit beschikt om een nieuwe oorlog te voor komen. Deze indruk is nog versterkt aoor de vooruitgang, die de communis tische ideologie in de wereld maakt". „Het heeft geen zin, aldus de Britse taatsman, het dak van een paleis te bouwen, indien de fundamenten niet be staan waarop het moet worden opge trokken". De Engelse oud-minister verklaarde vervolgens van oordeel te zijn, dat de veiligheid in de wereld slechts in het kader van regionale organisaties ver kregen kan worden. „Wij zijn hier ver enigd", aldus Churchill, „om een van de voornaamste regionale organisaties op te richten". Churchill zeide vervolgens, dat de Europese beweging ten doel heeft de rechten van de mens te verdedigen. „Helaas", zo zeide hij, .beschikt een groot aantal staten niet meer over de noodzakelijke vrijheid om deze rechten te verdedigen daar zij zuchten onder het juk van het Kremlin. Wij verheugen ons er echter over de vertegenwoordigers dezer landen, die aan de tyrannie hebben kunnen ont snappen, hier aanwezig te zien. Binnen de grenzen van een verenigd Europa zal het niet mogelijk zijn, dat mensen als kardinaal Mindszenty het slachtoffer worden van een onrechtvaardig proces, geënsceneerd door Moskou". Als Europese beweging, aldus Chur chill, moeten wij bereiken dat de Oost- europese landen, welke thans onder 'n terreur leven, die tot nu toe onbekend was in de geschiedenis, zich uiteinde lijk met ons verenigen. De Britse oud-premier besloot zijn rede met de verklaring dat de gevaren waarvoor Europa staat slechts afgewend kunnen worden door een gezamenlijke actie van alle Europese volkeren. Paul Spaak. De Belgische eerste-minister Paul Henri Spaak, bracht hulde aan Chur chill en dankte hem voor „hetgeen hij gedaan heeft om de wereld van de na- zi-tyrannie te bevrijden". Sprekende over de Europese bewe ging zeide de Belgische premier: „Wij zijn onze tegenstanders er dankbaar Het proces tegen de vijftien Bulgaar se predikanten te Sofia is voortgezet met het verhoor van ds.' Ivanof. Hij verklaarde op instructie van de Ame rikaanse geheime dienst met andere leden van de Opperste Raad van de Evangelische kerk Petkof's oppositie beweging te hebben gesteund. Wij moeten, aldus Us. Ivanof, op een vraag van de aanklager, onze politieke ar beid vermommen. Wij moesten doen of wij geheel on politiek waren. Hij zeide, dat zijn houding ten opzichte van het commu- jyjoskou grijpt ernaast. De Sowjets hadden de Franse regering om uitlevering gevraagd van drie der door Kravchenko opgeroepen Russische ge tuigen. Maar Frankrijk heeft laten we ten dat ze alle drie ontheemden zijn, die in Duitsland verblijven en dat Moskou zich dus maar wenden moet tot de Westelijke militaire bestuurders. In de Westelijke Amerikaanse staten Ne braska, Iowa en Missouri veroorzaakt smeltende sneeuw grote overstromin gen; het verkeer ligt lam en tal van gezinnen werden al geëvacueerd. De Avro heeft tegengesproken dat de be faamde oplichter „professor Roskam" wel eens een achttientalige Nieuwjaars- uitgeroepen. Hij stierf tien jaar later in Rome. De paus heeft drie rijden de bioscopen van de Katholieke actie in Italië gewijd. ^lle drukkerijen en uitgeverijen in Bulgarije worden genationali- liseerd. In een jaar tijd zijn 6000 mensen uit Tsjechoslowakije getrokken, omdat ze andere lucht nodig hadden. De Amerikanen willen een Christe- wens voor haar microfoon heeft uitge- üjke Universiteit cadeau geven aan de sproken. Men heeft geen taal of teken van hem gehoord. Japanners; het zal ze 10 millioen dollar kosten. Daarvan nemen de kerken 1 millioen voor hun rekening. Vier '"Breda is voor merkwaardig uitgedos te lieden, die onder aanvoering van prins Maskerado de Tweede, heerser over de geurige singels, ridder van de kwakkelhut, enz enz., op de uitgelaten- ste wijze Carnaval vieren. De Ameri kaanse autoriteiten in Duitsland hebben verboden in militaire personenauto's geheime bergplaatsen te bouwen. Na drie jaar smokkelen kan ieder z'n por tie binnen hebbenHet stoffelijk overschot van koning Alfonso de Der tiende zal uit Italië naar Spanje wor den gehaald. Op dezelfde kruiser als waarmee de monarch in 1931 het land moest verlaten toen de republiek werd Ga je gang; we krijgen er iedere maand één meer! Franse collaborerende gendarmen, die een verzetsgroep hadden uitgemoord, zijn ter dood veroordeeld. Het moge u verbazen, maar in Emmererfscheiden- veen woont een 25-jarige handelaar in gesmokkelde morfine. De eerste vier maanden is hij echter uitstedig. Hij werd gesnapt bij het afleveren van 19 ampullen. Licht zenuwscheutje: In de Russische sector van Berlijn worden veel Duitse (gelijkgeschakelde) politie mannen saamgetrokken „voor een aan tal speciale opdrachten". Verwacht wordt dat er weer een verscherping van de blokkade op komst is. B' itse geleerden vragen de regering om opheffing van de geheimhou ding van de resultaten van industrieel onderzoek door particuliere maatschap pijen. Allemaal krachtsverspilling, zeg gen ze. De Duitser Bruckner, die in een Duits kamp een groep Hilversum mers zwaar had mishandeld, hoorde 15 jaar tegen zich eisen. Hij bekende alles. Een inwoner uit Raamsdonksveer pleegde in 1947 een bomaanslag in Bre da, die een mensenleven kostte. Hij had nog een tweede aanslag in de zin, maar die werd verhinderd. Op 12 Maart komt het gevaarlijke heerschap voor zijn rechters, n Bij „de Droogdok" in Rotterdam is een voor Franse rekening gebouwde wijntanker te water gelaten die 3650 ton edel druivennat kan ver voeren. De schuit heet Bacchus. En men heeft het kind dus wel bij zijn naam durven noemen. nisme geheel veranderd was". Hij vroeg geen clementie en gaf toe een vooroordeel tegen het communisme te hebben gehad. Ik wees het af zon der te pogen het te begrijpen en schaam me, dat ik op de hulp van vreemde mogendheden heb gehoopt". 's Middags nam ds. Ziapkof in de be klaagdenbank plaats. Hij verklaarde op alle punten schuldig te zijn. 'Hij be kende in contact te hebben gestaan met de Britse geheime dienst en als spion voor de Engelsen en Amerika nen te zijn opgetreden. Tijdens zijn verklaringen barstte Ziapkof herhaal delijk in tranen uit. Hij noemde zich de verloren zoon, die naar zijn volk terugkeert". „Hij en zijn medebeschul digden waren schepsels van het Ame rikaanse kapitalisme, dat daarna zijn eigen scheppingen vernietigt", zo zeide 'hij wenend. „Kameraden rechtersvroeg Ziap kof, „wat zult gij met mij doen? Zult gij een nieuw mens uit mij maken? Een hoopje stof zou niemand van nut kunnen zijn, doch een nieuw mens zou nuttig voor ons land en ons volk zijn". voor dat zij ons drijven tot de vorming van een Europese Unie en de eerste daad die wij zullen stellen na de defi nitieve totstandkoming ervan zal de op richting van een standbeeld zijn ter ere van een vooraanstaande commu nist". Spaak zeide, dat Amerika aandringt op de vorming van een Verenigd Europa omdat het begrijpt, dat een verdeeld Europa oorlog en chaos betekent en dat het hiertegenover geen onverschillige houding kan aannemen. Door het pla i- Marshall heeft Amerika Europa in de gelegenheid gesteld een basis te vor men voor een Europese Unie. „Europa zal tot eenheid moeten ko men teneinde de menselijke persoon lijkheid, de democratische vrijheden en de beschavingsvormen, die ons lief zijn, te kunnen handhaven en verdedigen". Met betrekking tot de Europese as semblee van de Europese unie verklaar de Spaak dat deze waarschijnlijk nog dit jaar in vergadering bijeen zal ko men. De vorming van de Europese unie, zo zeide Spaak tenslotte, zal zich ech ter slechts stap voor stap kunnen vol trekken. Er zijn nog vele moeilijkheden te overwinnen en het zal een werk van vele jaren zijn. Het Verenigd Europa zal de beloning zijn van grote inspan ningen. Op de trappen van de Beurs. Gisteren sprak Winston Churchill op de trappen van het Brussels Beursge bouw waar een menigte van naar schat ting 5000 personen was verzameld. Churchill zei, dat „de ene helft van Europa thans in gevangenschap leeft en de andere helft op zijn hoede is. Het is gerechtvaardigd, dat deze laatste voorzorgsmaatregelen neemt". Toen Churchill zijn rede had uitge sproken hieven de communisten de In ternationale aan, die echter direct werd overstemd door de klanken van het mi litaire muziekcorps dat beneden aan het bordes was opgesteld. Ook de Nederlandse gedelegeerde, prof. Dr. H. Brugmans heeft het woord gevoerd. Prof. Brugmans, die zijn rede in het Nederlands uitsprak, herinnerde aan de dag dei bevrijding. ,Die bevrijding, die wij te danken hebben aan Winston Churchill, de man, die de communisten thans menen te moeten honen en uitfluiten. Wij willen hier echter vrij uitspreken, dat indien wij onze vrijheid hebben verdedigd, het niet is om deze weer prijs te geven. Vandaag zijn wij een eenheid met uit sluiting van degenen, die zichzelf en op eigen risico hiervan hebben uitgesloten. Zijn toespraak werd onthaald op een gemengd koor van toejuichingen en gejouw. Loon Jouhaux, voorzitter van het Franse vakverbond „Force Ouvriere" is op een plenaire zitting benoemd tot voorzitter van de Internationale Raad der Europese beweging. Jouhaux aanvaardde het voorzitter schap op voorwaarde, dat het lidmaat schap voor communistische staten open zal blijven, „indien en wanneer zij zich bij onze democratische organisatie wensen aan te sluiten''. Hij verklaarde: „constant en direct contact moet tussen de Europese beweging en de werkende klasse worden bewaard". Belgische kabinet in spoedzitting bijeen Het Belgische kabinet is Zaterdag in spoedzitting bijeengekomen om Belgie's grootste probleem: het vraagstuk der toenemende werkloosheid te bespre ken. Er deden geruchten de ronde omtrent een spoedig op handen zijnde kabinets crisis. Officieel is bevestigd, dat het kabinet de beslissing of de werklozen steun verhoogd zal worden, tot Don derdag heeft uitgesteld. Er is onenig heid in de Socialistisch-Ka'tholieke coa litie omtrent genoemd vraagstuk. LANDELIJKE OPERETTEBOND OPGERICHT Op initiatief van de Hengelose Opera en Operette Vereniging en de Bond van Amateurtoneel- en Operette Ver enigingen in Amsterdam is op een be sloten vergadering in de hoofdstad de Landelijke Operettebond opgericht waarbij alle amateurtoneel- en operet te-verenigingen gecombineerd zullen samenwerken. Er is een voorlopige commissie benoemd, die met het voor bereidend werk zal beginnen. Jongeman door instortende gevel gedood Tengevolge van de stormachtige wind is Zondagavond plotseling de ge ve? ingestort van de juwelierszaak Kerkhof te Ter Apel. Vier voorbijgan gers in de Zondagsavonds steeds druk ke hoofdstraat werden op 't trottoir on der het neervallende puin bedolven. Alle vier waren jongens van ongeveer 2f jaar oud. Een van hen was zo zwaar gewona, dat hij 'n half uur later over leed. De verwondingen van de drie an deren waren niet van die aard, dat op name in een ziekenhuis noodzakelijk was. Een 6-tal andere voorbijgangers liep voorts nog lichte verwondingen op De in het boven de winkel gelegen woonhuis aanwezige personen kwamen er met de schrik af. Benelux-ministers waren bijeen De voorbereidende conferentie van de eerste ministers en de ministers van Buitenlandse Zaken der Benelux-lan- den is Zondagmiddag te Brussel beëin digd. Verschillende punten zijn onderzocht, o.m. 1 de economische unie, waarvan de inwerkingtreding op 1 Jan. 1950 af hangt van de omstandigheden en van de beslissingen, die in Den Haag ge troffen zullen werden. 2. de scheep vaartwegen; 3. het Atlantisch pact. Opstand in Birma eiste 30.000 doden Thakin Noe, premier van Birma, heeft te Rangoon verklaard, dat 30.000 personen het leven hebben verloren tengevolge van de opstand in Birma. Hij deed een beroep op zijn landge noten met „terroristische activiteit" op te houden en de regering te steunen, opdat binnen een bepaalde periode al gemene verkiezingen kunnen worden gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1