Stad en Omgeving, Uitstekend initiatief van Vereniging van Fabrieksarbeiders AGENDA Gezelschap-Boubsr in .De zaak A.D. Finale persoonlijk kampioen schap Ie klasse libre Vergadering van „Hei1 Texels Schapenstamboek" Carnavalsstemming op bal- masqué Schoorsteenbrandjes Schaaknieuws D.O.S. Warmenhuizen Tuin bouwvereniging „De Noord" vergaderde Mooie Nutsavond Burgerlijke Stand Egmond aan Zee Uitvoering Vios Slompeforen Graslandcursus Kennemers bijna veilig ADO deed het slecht L.S.V.V.—Texel 1—2 Om tweeërlei redenen mag de propa- ganda-feestavond van de afdeling Alk maar van de Ned. Ver. voor Fabrieks arbeidersisters), welke Zaterdagavond in het Gulden Vlies werd gehouden, met een sterretje gemerkt worden. Het was verheugend, het gezelschap-Bouber te zien in een stuk, dat zich verre ver- beft boven het genre-Mottige Janus en Oranje Hein en het was even verblij dend, dat de Ver. v. Fabrieksarbeiders de keuze liet vallen op een toneelspel, waarvan met Ds. Buskes gezegd mag worden, dat het „volkstoneel" is in de volle en beste zin van het woord. De auteur Hans Tiemeyer confron teert ons in „De zaak A.D." met het probleem van de rijpere jeugd, die de bezetting „beleefde". Deze jeugd vocht m de illegaliteit, bouwde zich idealen Of begaf zich op het duistere, maar winstgevende pad van de zwarte han- c'el. Anderen 'werkten in Duitsland en leerden „organiseren" doken onder en brachten de tijd door in gedwongen le digheid. Deze omstandigheden schie pen de brandende kwestie van de jeugdcriminaliteit,, een probleem, waar van men het bestaan wel vermoedde, maar de gedachte daaraan vervaagde, vluchtig als benzine. In ..De zaak A.D." werpt Tiemeyer evenwel een scherp licht op dit vraag stuk. De drie verdachten van de moord op de politicus en journalist Eduard Masters stellen hun problemen, waaruit de achtergrond en de motieven blijken De inspectrice van de Kinderpolitie een sobere en daarom juist zo'n over tuigende creatie van Aaf Bouber grijpt de gelegenheid aan om ons allen aansprakelijk te stellen in tegenstelling met de Kinderrechter (Hans Tiemeyer), die deze jeugdcriminaliteit als een ver schijnsel wil zien. In de pauze treedt de rechter naar voren en vraagt de mening van het publiek in hoeverre en hoe wij aan sprakelijk zijn voor het gehele mense lijke bestaan. Dat het publiek in het Gulden Vlies van deze gelegenheid een dankbaar gebruik maakte om zijn me ning bij monde van enige aanwezigen kenbaar te maken, pleit voor de wijze, waarop men de opvoering volgde en moet de organisatoren de zekerheid hebben gegeven, dat hun greep een goede is geweest. Dat men sterk overhelde naar het standpunt van de inspectrice is niet belangrijk en behoeft geen verwondering te wekken. Hier aan zal ook het sentiment niet'Vreemd geweest zijn. Hoofdzaak-is, dat het ge zelschap Bouber de belangstelling heeft gewekt voor een 'vraagstuk van deze tijd. Tiemeyer liet zijn „troupe" de trappen van het toneel afdalen om de moeilijkheden van de jeugd voor de voeten te leggen van het volk. Het ge zelschap-Bouber, waarin Aaf Bouber, Lena Kemper, Hans Tiemeyer en Her man Bouber een hecht fundament vor men, omringd door uitstekende jonge ren als Ans Koppen, Piet v. d. Meulen en Cor Witschge zocht en vond zijn grote kracht in eenvoud en menselijk heid. Hulde daarom aan het gezelschap Bouber en hulde aan de afdeling Alk maar van de Ned. Ver. v. Fabrieks arbeidersisters). j. Bus kampioen Na spannende wedstrijden in de laat ste twee dagen is tenslotte J. Bus van Excelsior er in geslaagd het le klas libre kampioenschap van Alkmaar te behalen met 10 winstpunten. Hij werd op de voet gevolgd door Heijnis, Mors en De Haas, terwijl ook Haakman, Adams en De Vries goed spel leverden en zelfs de laatstgeplaatste Schot Jr. nog twee partijen wist te winnen. Voor J. Bus is het een mooi resultaat na serieuze beoefening van het spel. De heer Rolie reikte gisteravond in Café te Bos de prijzen uit. Onder het aanbieden van bloemen feliciteerde hij de kampioen Bus en wenste hem ver der nog veel succes. Ook voor de an dere spelers had spreker woorden van waardering. Hij dankte de heer N. Wester voor de uitstekende verzorging van het tournooi en de heer te Bos voor de zeer goede verzorging van het materiaal. Alle spelers gingen ten slotte met mooie en nuttige prijzen naar huis. Zoals uit onderstaande eindstand blijkt is door de heer Heynis met zijn gemiddelde van 5.43 het sterkst ge speeld. De eindstand was als volgt: car. h.s. m.p. gem. J. Bus 1321 33 10 4.83 L. Heynis 1260 49 8 5.43 J. Mors 1209 38 8 5.08 M. de Haas 1156 34 8 5.07 C. Haakman 1199 27 6 5.17 J. Adams 1294 36 6 4.79 W. de Vries 1228 36 6 4.45 Th. Schot Jr. 1232 29 4 4.40 NEDERLANDS HANDELS REGISTER Nieuwe inschrijvingen: Kunstnijver- heidsbedrijf „Het Ambacht", Heiloo. Butterlaan 4, eigenaar J. Bolten. Mevrouw G. J. Slinger-van Wijk, Alkmaar, Emmastraat 97, Assurantie- bezorgster. Eigenaresse mevr. de wed. G. J. Slinger-van Wijk. J. de Moei, M. J. Valentijn, admini straties, assuranties, belastingen. Alk maar, Hoornse Kade 15. Venn.: J. de Moei en M. J. Valentijn. Opheffingen: P. H. Bakker, Lyceum straat 24. Binnenlandse groothandel in chocolade, suikerwerk, biscuits, enz. (Ontleend aan Het Nederlands Han delsregister). Vooraf sprak het hoofdbestuurslid, de heer De Vries een propagandistisch woord, waarin hij herinnerde aan de strijd der arbeidersklasse aan het be gin van deze eeuw; het feit memoreer de. dat de Fabrieksarbeidersbond weer 28.000 leden telt tegen 32500 in 1932 en de verzekering gaf, dat zo het ooit nodig zou zijn om het stakingswapen tet hanteren de bond in staat was een staking financieel mogelijk te maken. Spreker verwachtte weliswaar niet veel stakingen in de toekomst, maar er zijn tekenen, die erop wijzen, dat een wijziging in de conjunctuur aanstaande is. De heer De Vries wees de aanwe zigen op hetgeen in de vier na-oorlogse jaren door het kabinet Schermerhorn- Drees en het ministerie-Drees is be reikt en bracht hulde aan de premier voor het feit, dat hij in deze uiterst moeilijke tijd zijn woord gehouden heeft. Spr. besloot met de opwekking propaganda te maken voor het NVV en de Ver. v. Fabrieksarbeiders, opdat de invloed van de arbeiders zou groeien, tot heil en verheffing van deze klasse. Vrijdag vond in Kinheim te Alk maar de Algemene Vergadering plaats van bovengenoemde organisatie. Om pl.m. half elf opende de voorzitter W. vd Oord Cz. uit Barsingerhorn de ver gadering en deelde mede, dat hij een bezoek heeft gebracht aan Brussel, waar een grote demonstratie wordt ge houden betreffende de prestaties van de Nederl. landbouw en veeteelt. Er was een grote stand aanwezig o.a. van de koeien, warmbloed paarden en schapen, uitgerust met veel fotomate riaal en rijk voorzien van allerlei fol ders en boekwerken. Deze stand mag zich verheugen in een levendige be langstelling, vooral van de zijde der Vlaams-sprekende boerenbevolking van België. Vervolgens bespreekt de voorzitter de economische stand van zaken be treffende de schapenhouderij en merkt op, dat de schapenstapel in haar ge heel inkrimpt, mede in verband met het feit, dat de melkerij beter wordt betaald. Medegedeeld wordt verder, dat het Centraal Bureau voor de Scha penfokkerij in Nederland cijfers wenst te verzamelen betreffende de melk productie van schapen. Er wordt een bedrijf gezocht, waar schapen op hun melkgift gecontroleerd kunnen wor den vanaf de werpdatum. en er wor den fokkers gezocht die schapen voor dit doel beschikbaar stellen. De on kosten hieraan verbonden worden ver goed. De melk zal door een controleur worden onderzocht. De rekening 1948, sluitende met een nadelig saldo van f 357.15 en een to taalbedrag in ontvangsten en uitga ven van f 25838.46 wordt goedgekeurd evenals de begroting 1949 die sluit met een nadelig saldo van f 540 op 'n totaal bedrag van f 14840 in ont vangsten en uitgaven. Vervolgens komt de verkiezing van twee leden van het bestuur wegens periodieke af treding van de heren W. vd Oord Cz. Barsingerhorn en Joh. J. Roeper Johz. te Texel aan de orde. In de plaats hiervan worden de heren D. Appel Heerhugowaard en L. B. Koning Lz. te Texel gekozen. Tot leden van de financiële commissie rekening 1949, begroting 1950 worden benoemd bij acclamatie de beren G Oortwijn, H J Keyser Cz. en Th. J. Wit. Vervolgens krijgt de secretaris der N W F, ir. Haverhals, het woord, die een praatje houdt over het economisch aspect van de schapenhouderij in het algemeen. Spr. merkt op, dat de melkprijs nu goed is, doch dat de vleesprijzen beneden de wereldmarkt prijzen liggen. Dit kan echter door het optreden van plotselinge verschui vingen anders worden. Bovendien is er nog een belangrijke mogelijkheid n.l. de export. In dit verband noemt spr. vooral Tsjecho-Slowakije. Ook in België. Frankrijk en Italië kunnen schapen geplaatst worden. Spr. dringt er dan ook met klem op aan, iedere gelegenheid, die zich voor doet te baat te nemen om de aandacht op deze export te vestigen. Resumerende komt spr. tot de slot som, dat het er voor de stamboekfok kerij niet slecht voorstaat, er zijn nog genoeg mogelijkheden. De heer Govers bepleit een centrale keuring van vachten van ingeschreven ooien en rammen, een mening, die door het bestuur nog niet wordt ge deeld. Verder raadt hij aan actie te voe ren om te komen tot een export van zuiglammeren tegen een lonende prijs De kans op succes is groot. Ir. W. van Oyen breekt een lans voor het hou den van slachtproeven van grove en fijne schapen en een propaganda-actie voor het gebruik van schapenvlees. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willie, dochter 'van J. C. de Waal en A. M. de Graaff. Maria A„ dochter van J. de Groot en E. W. Admiraal. Hendrik J., zoon van H. van der Schilden en J. C. Meulenbelt. Overleden: Frederik Biskanter, oud 68 jaar, weduwnr. van E. Kramer. NACHTDIENST APOTHEKEN. In tegenstelling tot onze eerder ge dane mededeling wordt de nacht dienst van apotheken deze week waar genomen door de „Apotheek Wanna, Ritsevoort", Ritsevoort 5, Alkmaar, telefoon 2082. JUBILARIS BIJ DE POLITIE De hoofdagent J. Dalenberg is mor gen 25 jaar in dienst van de politie. De jubilaris zal om half twaalf recep tie houden in het gebouw der Ned. Hervormden aan de Heul, waar ook de deputatie van het corps haar op wachting zal maken. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het verbor gen leVen van Walter Mitty", 14 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Ik herinner me moeder (14 jaar); Cinema Ameri- cain, 8 uur: Missie naar China (18 jr.) DINSDAG Bioscopen als op Maandag. Gulden Vlies, 19.30 uur: Cantate De schoonste feestdag. BONNEN HALEN. ALKMAAR: Letter H tot Helder. KOEDIJK (Hes): Alle inwoners. Het Dansinstituut „Arendsen" kan Inet tevredenheid terugzien op het bal-masqué, dat Zaterdagavond in ,,'t Wapen van Heemskerk was georga niseerd. Er heerste een echte, welhaast zui delijke carnavalsstemming. Overal in Wapen schalde de lach, werd er gedanst en gehost. Post-harmonie, twee bands en een echt Amsterdams pierement hielden de stemming er uit stekend in en slechts weinigen gingen vóór het sluitingsuur (4 uur) naar huis. Het aantal gecostumeerden was vrij groot en meerdere fraaie en originele costuums waren aanwezig. Zo was er een olifant, begeleid door een charmante dame. Deze groep won een eerste prijs, doch de jury had geen gemakkelijke taak deze toe te kennen, daar er ook nog een tweetal leuke beertjes rondhuppelden die, even als de olifant, tot aan het demasqué, uitstekend in hun rol bleven. Het zou te veel ruimte vergen alle gecostumeer den de revue te laten passeren, doch de twee jongedames, die de Lente ver tegenwoordigden, willen wij nog even apart vermelden. Doordat deze dames zo bijzonder smaakvol gekleed wa ren. wekte het geenszins verwon dering dat deze „Lenteboden" met een eerste prijs gingen strijken. Rest ons nog te vermelden, dat de heren over 't algemeen 'n pover figuur sloegen tegenover de vertegenwoor- sters van het zwakke geslacht. Het was zelfs zo, dat de jury geen prijs kon toekennen aan individuele heren voor het fraaiste of origineelste costuum. Tengevolge van de harde wind, zijn op verschillende plaatsen in de stad schoorsteenbrandjes uitgebroken. Zaterdagavond kwart voor zes brak een brandje uit aan de Boezemsingel. De politie bracht spoedig redding. Ook aan de Omval brak Zondagmid dag een schoorsteenbrandje uit. Hier wisten omwonenden het vuur met en kele emmers water te blussen. In een pand aan de Dahliastraat raakte roet in de schoorsteen in brand. De bewoners konden het vuur zelf be dwingen. De uitslagen van de onderlinge com petitie van j.l. Vrijdag waren: Groep I: PrangerNijman Jr. 01; R. v. WezepKooy Sr. 10; P. Obdam Pranger 10; J. Nijman Jr.J. Slik ker 1—0; BakkerW. Speets C. MazereeuwJ. Molenaar y„\ A. BurgertVan Vliet 10. Groep II. W. DoevenW. A. van Leeuwen 01; Van' HovenWillems 10; AppelJansen 10; WoutersA. de Rooij 01; WoudaPronk 01. C. KooyGodijn 01. Woensdag 2 Maart speelt het 2e tien tal in Egmond zijn laatste competitie wedstrijd tegen Egmonden, de kam pioen van de vierde klasse D. NICO AKKERMAN's KOORKLASSEN TREDEN OP. Nico Akkerman's koorklassen zullen Dinsdag om half acht in 't Gulden Vlies een uitvoering geven, .Het pro gramma hiervoor is zeer aantrekke lijk samengesteld. Behatoe koorzang vermeldt het programma: Declamatie en ook een schimmenspel. Geruime tijd wordt deze uitvoering reeds se rieus voorbereid en we twijfelen er dan ook niet aan of de musicus Nico Akkerman zal er wel voor zorgen, dat de vocale prestaties in orde zijn. BENOEMINGEN. De heer A. Driessen, rijksklerk 2e klasse ten parkette kantongerecht Alk maar is benoemd tot rijksklerk le klas se in vaste dienst ter griffie kanton gerecht Hoorn. De heer J. Bestebreurtje, meester knecht bij de arbeid in de strafge vangenis Alkmaar is benoemd tot werkmeester bij de arbeid (afd. kleer makerij). AANRIJDING Zaterdagmorgen om half tien reed een auto over de Kennemerstraatweg in de richting Alkmaar. De chauffeur wilde links af de Prins Bernhardlaan inrijden en lette hierbij niet voldoen de op het hem tegemoetkomende ver keer. Een motorrijder, die met matige gang van de tegenovergestelde kant naderde probeerde door remmen een botsing te voorkomen, doch hij slipte en viel tegen het rechter portier van de auto. De motor werd beschadigd, doch de bestuurder liep geen letsel op. GYMNASTIEKUITVOERING „JONG HOLLAND" Donderdag en Vrijdag worden voor de sportvereniging „Jong Holland" be langrijke dagen. De afd. gymnastiek geeft dan namelijk haar jaarlijkste uit voeringen. Er wordt hard gewerkt om deze avonden te doen slagen en, hoewel diverse herenleden uit moesten vallen, is het wel zeker dat het publiek een aantrekkelijk programma krijgt voor gezet. IETS BIZONDERS VOOR DE POSTDUIVENHOUDER. De alom bekende heer L. Donders uit Tilburg, de voorzitter van de Brabantse Postduivenkampioenendag en zelf een der grootste duivenhouders uit het Zui den, heeft zich bereid verklaard op Donderdag 3 Maart a.s. een lezing te houden voor de leden van de Alkmaar se Concourscommissie. Deze lezing is geheel gratis toegankelijk en wordt ge houden in het café van de heer A. Ha ring aan de Oudegracht te Alkmaar en vangt aan 's avonds om 8 uur. Nu het kweek- en vliegseizoen voor de postduivenhouder voor de deur staat zal menigeen gaarne van de gelegen heid gebruik maken het een en ander van deze bij uitstek deskundige te ver nemen. Het is een bekend feit, dat de postduivenhouder nooit uitgestudeerd raakt en steeds voor nieuwe moeilijk en mogelijkheden komt te staan. Er valt dus deze avond weer wat te leren. Laten de postduivenhouders tonen, dat zij deze gratis toegankelijke lezing op prijs weten te stellen door in grote getale van hun belangstelling blijk te geven. Donderdagavond hield deze vereni ging een algemene vergadering in het Veilingkoffiehuis. Aanwezig waren 17 leden. De voorzitter, de heer A. Hop man betreurde de geringe opkomst. De heer D. Mink merkte op dat het da gelijks bestuur zich weinig heeft aan getrokken van het voorstel betreffende kool-afzetregeling. De voorzitter gaf hierover een duidelijke uiteenzetting. Thans wordt door de kooplieden veel kool aan de huizen gekocht, wat niet de volle instemming had. Een schrijven van de Peulvruchten-Studiecommissie om meer peulvruchten te gaan verbou wen, was ingekomen. Op 4 Maart zal een vergadering door de Peulvruchten- Combinatie worden belegd waar een uiteenzetting zal worden gegeven. Besloten is aan de Plantenziekten- kundige Dienst een subsidie te ver lenen. Verder kwam in bespreking het nut van de tuinbouwgids, een prima handleiding van 1000 bladzijden voor de prijs van 3.bij afname van 10 stuks tegelijk. De meeste aanwezigen gingen tot bestelling van dit boekwerk over. Voor de vergadering van de H.M.v.L. afd. Tuinbouw-die 25 Februari te Am sterdam zou worden gehouden, kwam de heffing in bespreking. Breedvoerig is gediscussieerd over de toepassing van heffing per procent of per ge wicht. De afgevaardigden kregen vrij man daat. Van de overige voorstellen van diverse afdelingen vonden de meeste instemming. Tot afgevaardigden wer den gekozen de heren P. Mink en W. Gutker Cz. Voorzitter deelde mede dat voorstellen voor de centrale vergade ring vóór 15 Maart a.s. moeten worden ingediend. De heer Jb. Dekker informeerde naar de zaadkool regeling. De voorzitter zeide dat deze in de politieverordening is vastgelegd. Wanneer iemand in over treding is geeft men dit door aan het bestuur. De heer P. de Geus zou na mens het veilingbestuur een verzoek aan het gemeentebestuur willen rich ten om de sloot langs de Dorpsstraat te laten uitbaggeren. De heer C. Mink stelde voor om voortaan monsters te laten nemen van de geleverde kunstmest. Hiertoe is be sloten. Ook stelde hij voor om het sa laris van de secretaris penningmeester te verhogen. Het werd nu gesteld op 50. De heer C. Barsingerhorn Jz. klaagde over het te snel varen met de motorschuiten. Voor een geheel gevulde zaal gaf Zaterdagavond het Nutsdepartement zijn laatste avond in de kolfbaan van de heer Slikker. Op deze avond was uitgenodigd het N.A.O. uit Nieuwe Niedorp onder lei ding van haar eminente directeur, de heer Persijn. Na het welkomstwoord van de voor zitter werden op vlotte wijze de ver schillende nummers afgewerkt, een mooi gevarieerd programma met mu ziek, zang en soli's. De zang van mej. Gerda v.d. Water en mevr. Keuken was goed. De accor- deonnist Kater en ook de trompetist die op verzoek de Franse Reveille ten beste gaf, vielen zéér in de smaak. Bijzonder in de smaak viel het num mer melodieën van Steinroth, een pracht nummer. Het was een mooie avond en de aanwezigen hebben volop genoten. Na het laatste nummer werd N.A.O. beloond met een donderend applaus voor de uitstekende prestaties. De voorzitter riep N.A.O. geen vaar wel, maar een spoedig tot weerziens toe. Hierna volgde voor het bestuur van het Nutsdepartement een verrassing. Eén van de donateurs besteeg het po dium en bracht lof aan het wakkere Nutsbestuur. Hij memoreerde de prach tige Nutsavonden die het afgelopen seizoen waren gegeven en wekte ieder cp donateur te worden. Geboren: Alida Maria, dochter van Johannes Mekken en Cornelia Smit. Nicolaas Cornelis, zoon van Cornelis Nicolaas Nannes en Wilhelmina Jon ker. Clemens Cornelis Maria, zoon van Jacobus Hendrikus Beemsterboer en Catharina Tesselaar. Geertruida Catharina, dochter van Mattheus Jo hannes Pronk en Catharina Groot. Leonardus Johannes, zoon van Leo- nardus Henricus Hoogervorst en Ja- coba Maria Vink. Jacob, zoon van Pieter Cornelis Pie en Jacoba de Groot. Ondertrouwd: IJsbrand Kuindert Ma rie Kops en Wilhelmina Cornelia de Groot. Huwelijken: Lambertus Way en Cor nelia Blokker. Heiloo SUCCESVOLLE MIDDAG VOOR DOVES-JEUGD. De gymnastiekver. DOVES heeft gis terenmiddag haar serie uitvoeringen be sloten met het geven van een speciale middag voor de jeugd-afdelingen. Deze middag is bijzonder geslaagd. Wat er gepresteerd werd was van bijzonder goede kwaliteit. Het was trouwens een dubbel succes. Ten eerste had men deze jeugd niet op de avonden voor de se nioren en men kon voor hen een spe ciale attractie inlassen, die voor de gro tere wat kinderachtig zou geweest zijn, maar voor de jeugd zo attractief was, dat zij daar nog lang over zullen spre ken. Er is volop genoten. Het komische gedeelte werd prachtig verzorgd en sloeg geweldig in. Dat het bestuur en leiders van de diverse af deling alle eer van hun werk hebben gehad, behoeft nauwelijks betoogd te worden. DAMCLUB HEILOO Donderdag j.l. werden te Alkmaar de wegens ziekte uitgestelde partijen van de wedstrijd Damclub Heiloo IWDO 1 gespeeld. De uitslagen waren: J. van Beekum- K. Tuinman 20, G. BooyJ. de Geus 1--1, C. DammerC. de Graaf 11, J. KaalJ. de Goede 11, waardoor de einduitslag WDO IDamclub Heiloo I 119 is geworden. De uitslagen van de onderlinge wed strijd en luiden als volgt: Groep I: H. VerverC. Adrichem 20, J. GeuzebroekA. Dekker 20, Groep II: J. MarsmanP. Beukers 02, A. KroonC. de Jong 20, P. Oud J. Spaans 11. Groep III: J. HelderG. Snel 20, A. AllemanIJ. v. d. Blom 02, S. Melle- maG. Bruin 20, H. WeijersC. Lies hout 20, A. v. d. WerfD. Smit 11. De toneelvereniging Vios van de oud- kath. jongeliedenvereniging Vroom, Vrij en Blij, gaf in het Verenigings gebouw voor donateurs en genodigden een opvoering van het blijspel in drie bedrijven van H. Bakker „Adel in livrei". De voorzitter, kapelaan Roosjen, sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot burgemeester Niele, die een gewichtige vergadering verzuimde om deze uitvoering te kunnen bij wonen. Op vlotte wijze werd hierna het stuk opgevoerd, waarbij direct opviel de buitengewoon stijlvolle verzorging van het décor. De sfeer in een vertrek van een oud slot, met wapenrustingen enz. pakte de aanwezigen direct. Komisch, maar teveel offrop te noe men, waren de verwikkelingen die ontstonden, doordat de berooide jonk heer De Beaucourt van rol verwissel de met zijn knecht Marcel De vertol king van deze' hoofdrollen was bij de heren L Wijker én J Glas in goede han den en zowel de jonkheer als de knecht speelden uitstekend. Na hen moet zeker direct de heer A Vuil ge noemd worden, die een uitstekende vertolking gaf van de rijkgeworden worstfabrikant Bolhuis. Ook de klei nere rollen waren in goede handen, vooral mej. Zwart, als de dienstbode en de heer H. Stam als Polak speel den uitstekend en tot grobt vermaak van het publiek. Er was een happy-end maar eerst na het middernachtelijk uur. Schuld hieraan was dan ook alleen de rijke lijk lange pauze van een uur, met een weliswaar voor de kas nuttige verlo ting. Pastoor van Zanten vertolkte de ge voelens der aanwezigen met een ge voelvol woord van dank aan de spelers en de regisseur, kapelaan Roosjen. Vrijdagavond werd in de openbare lagere school de laatste jes gehouden van de z.g. „Graslandcursus". Een 20-tal cursisten volgden de lessen van Ir. Groendijk. Moderne om- weiding, bemesting, kennis van de soorten grassen, ruiteren, grasdrogen en verschillende voeder-rantsoenen zijn in de lessen behandeld. Ir. Groendijk gaf tussendoor levens lessen mee aqp de cursisten, waar zij nog lang over kunnen nadenken. De heer J. Blaauw, voorzitter van de afdeling Schermeer der Hollandse Maatschappij van Landbouw, dankte Ir Groendijk voor de wijze waarop hij de cursisten de kennis van het gras land heeft bijgebracht. Spreker schetste met enkele' voorbeelden de strijd om het bestaan van de veehouder, waar bij hij deed uitkomen hoe een goede theoretische kennis de boer van groot nut is. Een woord van dank bracht hij aan het gemeente-bestuur van Oterleek, dat het goed verwarmde en verlichte schoollokaal gratis ter be schikking had gesteld. Verder bood hij de heer Groendijk een boekwerk aan. Burgemeester Posch dankte de heer Groendijk voor de wijze waarop deze de graslandcursus heeft gegeven. Deze cursus is zeer in de smaak gevallen, want verzuimen zijn er bijna niet ge weest. Verder vertelde hij van zijn ervaringen. Bij zijn bezoek aan het graslandbedrijf van de heer P. B. de Boer te Stiens, waar op 19 ha land 34 melkkoeien worden gehouden. De heer Nico Koning dankte namens de cursisten de heer Groendijk voor het houden van deze cursus. Met bij zonder genoegen had hij deze cursus gevolgd. Een direct gevolg van deze cursus is, dat verschillende boeren hun methoden van hooien en dergelijke zullen wijzigen. De heer Groendijk sprak vervolgens een woord van afscheid, waarbij hij mededeelde, dat inehet voorjaar een paar graslandbedrijven zullen worden bezocht om het geleerde aan de prak tijk te toetsen. Het kleine voetbalprogramma dat gisteren werd afgewerkt, leverde en kele, voor de bezetting van de onderste plaatsen belangrijke uitslagen op. In 2A behaalde Zaandijk een kleine doch nuttige 01 overwinning op WFC. Nu hebben de Zaandijkers tenminste nog kans gelijk te eindigen met Hil versum en Vriendenschaar. De wed strijd Volendamde Spartaan moest bij de stand 00 wegens de regen ge staakt worden. Afdeling 2 A WFC 20 6 4 10 22—28 16 Vr.schaar 19 5 3 11 29—49 13 Hilversum 19 4 3 12 24—51 11 Zaandijk 19 3 5 11 18—34 )1 Kennemers wist het sterke TOG een gelijk spel af te dwingen en heeft nu het lot in eigen hand. Afdeling 2B Rapiditas 18 6 4 8 33—41 16 Kennemers 19 6 2 11 36—48 14 OSV 19 5 3 11 21—34 13 SDW 20 3 3 14 19—52 9 3A. BKC stelde alle pogingen in het werk haar misstap van verleden week weer goed te maken. Het Heemskerkse ADO moest met 21 haar meerdere in BKC erkennen. Zondag a.s. zullen Suc ces en ADO elkaar in Den Helder be kampen. Beslissingswedstrijden 3 A Succes 1 1 0 0 2—1 2 BKC 2 10 1 3—3 2 ADO 10 0 1 1—2 0 4A: Vrone wist in Wieringerwaard een 11 gelijk spel te behalen en hier door is de voetbalclub uit St. Pancras in veilig vaarwater gekomen. LSVV deed geen onverdienstelijk werk, door van Texel met slechts 21 te verliezen. LSW en Schoorl sluiten nu de rij in deze afdeling. RKAFC behaalde een 20 overwinning op Nieuwe Niedorp, doch deze uitslag legt geen gewicht meer in de schaal. Afdeling 4 A Randers 18 12 5 1 41—15 29 Zeevogels 19 11 5 3 31—15 27 Waterv. 19 9 6 4 36—25 24 Texel 20 10 4 6 43—30 24 RK AFC 19 10 3 6 43—27 23 Berdos 19 9 2 8 37—30 20 N.Niedorp 18 6 3 9 37—40 15 W.waard 19 4 7 8 28—48 15 Vrone 19 4 5 10 38—56 13 Schoorl 19 3 4 12 26—38 10 LSVV 19 2 4 13 21—56 8 In 4B verspeelde Grasshoppers een belangrijk puntje aan Zouaven. In de laatste wedstrijd van het seizoen zal nu beslist moeten worden wie zich kam pioen kan noemen. Sijbekarspel wist het tegen Oudesluis tot een overwin ning te brengen. Wij zijn benieuwd, of in dit district beslissingswedstrijden nodig zullen zijn. Afdeling 4B Grasshopp. 19 13 2 4 54—22 28 WW 19 10 7 2 37—20 27 St. George 18 9 5 4 36—25 23 Westfr. 18 9 4 5 38—27 22 Andijk 18 5 6 7 28—38 16 Bergen 19 7 2 10 30—30 16 Zouaven 18 6 4 8 31—32 16 Oudesluis 19 8 0 11 33—38 16 De Rijp 19 4 6 9 24—39 14 Sporters 19 5 4 10 21—40 14 Sijbec. 20 5 4 11 22—39 14 4C. HSV behaalde een stevige 50 overwinning op RCZ en steeg daardoor 'n plaats op de ranglijst. De kampioen DRC verloo: tegen WSV, terwijl CSV de punten deelde met Monnikendam. Zoals verwacht werd kon USVU het niet bolwerken tegen Assendelft. Afdeling 4 C DRC 18 14 1 3 45—19 29 Assendelft 20 11 4 5 51—37 26 CSV 20 8 9 3 26—16 25 WSV 18 10 3 5 36—19 23 Limmen 17 6 7 4 38—29 19 RCZ 19 9 1 9 40-36 19 HSV 19 5 6 8 31—35 16 Y-Boys 19 5 6 8 26-36 16 Monnikend. 19 4 6 9 22—35 14 ODIZ 18 4 3 11 20—39 11 USVU 19 2 4 13 20—54 8 Als LSVV aftrapt, heeft de thuisclub tegen de wind te spelen. Zo gebeurt het, dat Texel voor de rust steeds in de anval is, met een enkele uitval van de gastheren, die door gebrek aan schut ters evenwel op niets uitliepen. Na 15 minuten is het de linksbuiten van de gasten die hoog voorschoot en de bal wordt dan ook op keurige wijze ingekopt. LSVV probeert nu uit de ver dediging vandaan te komen, doch dit gelukt niet, daar de Texel-verdedigers met verre trappen en geholpen door 'n sterke wind, steeds weer de bal voor het LSW-doel brengen. Het is in deze periode dan ook aan het goede spel van de beide LSW-backs te danken, dat de stand ongewijzigd blijft. Na de rust is de strijd op de Texel- helft, en de gasten moeten dan ook alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. De keeper weet zich ook van zijn taak te vervullen en maakt enkele gevaar lijke schoten onschadelijk. Na ongeveer een half uur spelen gelukt het LSVV eindelijk om het verdiende doelpunt te scoren, 11. LSVV overtuigd van het feit, dat nog aan het degradatiegevaar te ontkomen is, speelt voor wat het waard is. In deze momenten echter is het de Texel-voorhoede die er tussen uitgaat en de rechtsbuiten krijgt dan ook een kans, welke hij prompt in een doelpunt omzet. Naar onze mening een klein misver stand in de LSVV-achterhoede, dat hiervan de oorzaak was. LSVV speelt nu met alles op de aan val om nog de gelijkmaker uit het vuur te slepen, wat echter met gelukt. Zo komt het einde van deze matige strijd, die onder goede leiding stond.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2