Stad en Omgeving, „Nederland tussen de mogendheden AGENDA Aeolus' adem raast over de stad em ladd&b Nogmaals „De Stad Hamburg" Dak va Se Haagse Comedie" bracht de Erfgename Uitstekend spel Bezoek kwam door het erkerraam Brandweer wenste geluk Procureur-fiscaal eiste onmiddellijke gevangenneming Bergense kunstenaars gaven demonstratie van onmacht Zeer ve< AVONTU Van afzijdige natie tot lotgenoot Op duidelijke en gedocumenteerde wijze hield de heer H t'h G J van der Mandere, de bekende weekoverzicht spreker van de Avro, gisterenavond voor de plaatselijke afdeling van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie een Inleiding over bovengenoemd onderwerp. Nadat de heer H W Holsmuller, waar nemend voorzitter der vereniging, de inleider en een flink opgekomen au ditorium had welkom geheten, nam de bekende spreker direct het woord om ons in zes kwartier uit de aard der zaak in sneltrein-tempo mee te nemen langs de wegen der historie, die Nederland gedurende de laatste eeu wen verbonden met de omringende staten. Na de Napoleontische tijd was Ne derland moe. Het voerde dan ook van- 1830 af tot in de twintigste eeuw een politiek van afzijdigheid. Men vond ons land louter vertegenwoordigd op internationale conferenties, die zich bezig hielden met economische, rechts kundige- of wetenschapelijke onder werpen. Vooral op zakelijk gebied speelde ons land niet de onverschillige rol (men denke aan de Congo). Ook zou tenslotte van een Hollander op nieuw het initiatief uitgaan om te ko men tot een tractaat betreffende het internationale privaatrecht. In 1893 had daartoe in ons land de eerste interna tionale conferentie plaats. Uit diverse besprekingen groeide het eerste per manente Hof van Arbitrage, dat in 1913 dank zij de gift van Andrew Car negie zijn tenten kon opslaan in het Vredespaleis. Vandaar ging de vol kenrechtelijke ontwikkeling verder. Belangwekkend was hetgeen de spreker mededeelde over de wijze, waarop Nederland door een bijzondere omstandigheid op het kantje af tijdens de eerste wereldoorlog nog niet in oor log raakte met Duitsland. De vertrou wensman van de geallieerden, de heer Van Aelst, wist via een zeer krasse leugen (Mevr. Treub zou op sterven liggen, terwijl zij in waarheid kern gezond was) minister Treub uit het comité-generaal van de Kamer weg te krijgen en hem de mededeling te doen, waar alles op dat moment van fhing. Vervolgens schetste de heer Van der Mandere de tweespalt met Belgie, welke gedurende de negentiende eeuw zo dikwijls onze politiek heeft be heerst en die een zeker einde vond teen Koning Leopold in 1938 aanwezig was bij de doop van Prinses Beatrix jn Den Haag. Toen begreep men, dat samenwerking noodzakelijk was. Onze afzijdigheidspolitiek veranderde in die jaren in zelfstandigheidspolitiek, .Tijdens de tweede wereldoorlog sloten ■wij ons noodgedwongen aan bij de ge allieerden. Op 17 Maart 1948 werd het De Haagse Comedie bracht gister avond in het Gulden Vlies als abonne mentsvoorstelling een opvoering van „De Erfgename", een toneelspel in zeven taferelen door R. en A. Goetz, geschreven naar de novelle van Henry James: „Washington Square". Het stuk was thans uitstekend ingespeeld en heeft hier een groot en verdiend succes behaald, in 't bijzonder door 't zeer goede spel van Cees Laseur, Mary Dresselhuys (die als gast bij de H. C. optrad) en Jan Re tel in de hoofdrollen. Het stuk speelt omstreeks 1860 ten huize van dr. Sloper aan Washington Square in New-York. Dr. Sloper heeft zijn vrouw verloren bij de geboorte van zijn dochter Elisabeth, doch hij hoopt nu als deze dochter groter ge worden is, in haar het beeld van zijn aangebeden vrouw terug te vinden.Maar de dochter blijkt een schuw in zich zelf gekeerd meisje en voldoet in geen enkel opzicht aan de grote verwach tingen van de vader. Tot Elisabeth plotseling als het ware tot nieuw le ven wordt gewekt door de geïntrodu ceerde Maurice Townsend, een vlotte jongeman, charmeur. Elisabeth is een gemakkelijke prooi voor deze slechts op haar geld beluste avonturier. De dokter doorziet de mooiprater direct. Maar Elisabeth heeft eerst nog harde lessen nodig voor zij de fortuinjager in zijn ware gedaante ziet en dienover eenkomstig behandelt. In een keurig décor is deze geschie denis op buitengewoon sterke wijze gespeeld. Cees Laseur speelde één van zijn mooiste rollen als dokter Sloper. Prachtig van opvatting en beheerst. Mary Dresselhuys heeft in de rol van Elisabeth een verdiend succes behaald. Zij wist de overgangen en wisselende stemmingen prachtig uit te beelden met een stijging tot het laatste toneel. Jan Reel was zo overtuigend, dat hij velen aan zijn grote liefde en edele bedoe lingen deed geloven. Hij speelde de rol vol raffinement. Marie Meunier en Annie Leenders sloten zich bij het spel der hoofdfiguren in mooi samenspel aan, evenals Nel van Arem als de zus ter van Maurice en Corrie Weier als de gedienstige, terwijl Jos van Loon en Koos Simonis als het nichtje en haar verloofde het geheel completeerden. Hulde aan Cees Laseur voor het uit stekende vlotte samenspel, waarvoor hij als regisseur de verantwoording droeg. Na het slottafereel werden de uit voerenden door luid applaus meerdere malen teruggeroepen. Aan Mary Dres selhuys werden mooie tulpen geof freerd. G. Brussels Pact ondertekend. Dit heeft onze toekomstige politiek bepaald. Ons lot is nu nauw met de andere vier Westeuropese staten verbonden. Hun voorspoed kan onze voorspoed worden. Hun ongeluk het onze. ■Tenslotte behandelde de spreker de nog niet op een traditie, van eeuwen gefundeerde diplomatie der Ver. Staten, die er nog een is van vallen en opstaan. Wij zien dat ten aanzien van het Indonesische vraagstuk, wij heb ben dat gezien bij de wirwar rondom de onderhandelingen over het Atlan tisch Pact. Tenslotte, zo zeide spreker, moet ons land zich gelukkig prijzen in dit stadium van buitenlandse betrek kingen Minister Stikker op het depar tement te hebben. Hij is een man, be- gifigd met een grote mate van reali teitszin. Stikker moet Nederland op nieuw leren buitenlandse politiek te voeren, zo als dat eens geschiedde toen ook uit Amsterdamse kooplieden di plomaten van wereldfaam groeiden. Na een dankwoord van de heer Holsmuller werd de vergadering ge sloten. Lezing Volksuniversiteit uitgesteld De exclusieve lezing met lichtbeelden van de Volksuniversiteit, die morgen avond in het Gulden Vlies gehouden zou worden, gaat door onvoorziene om standigheden niet door. TONEELJUBILEUM LOU BANDY. Zaterdag en Zondag a.s., des avonds 8 uur komt de gevierde humorist Lou Bandy in 't Gulden Vlies zijn dertig jarig jubileum vieren. Dertig jaarlang heeft hij het volk van Nederland ver maakt met zijn grollen en grappen, komische en ernstige levensliedjes en nog altijd is hij de grootmeester op dit terrein gebleven. Het bekende theaterbureau FaveurRinket heeft voor een uitstekend bijprogramma ge zorgd. Hierin treden o.a. op de Anne- belle's en Co, Frans van Valkenburg, Co vd Heide Weimar, de goochelaar Niberco en Les Berlusons met hun melange-act. TRAININGSRIT WIELRENVER. „ALCMARIA VICTRIX" Ondanks het ongunstige weer waren Zondag toch een 15-tal renners aan de start voor de eerste trainingsrit van 't seizoen '49. De A en B klassers reden gezamenlijk een afstand van 27 km. en in deze rit is gebleken, dat J. Hen- nink en J. Mol al behoorlijk in condi tie zijn. J. Peereboom ontpopte zich als een veelbelovende nieuweling. De volgorde van aankomst was: 1. J. Hen- nink, 2. J. Mol, 3. J. Peereboom (B.), 4. P. de Groot, 5. P. van Berkum, 6. J. Groot, 7. M. de Bruijn (B.), 8. H. v. d. Sluis (B.), 9. J. Haanraads (B), 10. E. Zwart (B.) In de rit van 18 km. voor de C- klasse kwam E. Belles als eerste aan. A.s. Zondag wordt een begin gemaakt met de voorjaarscompetitie in com binatie met de clubs „Kennemerland" te Beverwijk en „De Bataaf" uit Half weg. DE DERDE GILT. De uitvoering door „Danza" ten bate van de Alkm. Ver. tot Bestrijding der T.B.C. is een groot succes ge worden. Een bedrag van 325.werd aan de Alkm. T.B.C.-vereniging ter hand gesteld. Het bestuur der Alkm. T.B.C.-vereniging brengt hartelijk dank aan alle „Danza"-leden Het der de schaap is hiermede over de brug Wie volgt? (Ontleend aan onze advertentie rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het verbor gen leven van Walter Mitty", 14 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Ik herinner me moeder (14 jaar); Cinema Ameri- cain, 8 uur: Missie naai- China (18 jr.) Gulden Vlies, 19.30 uur: Cantate De schoonste feestdag. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Het verborgen leven van Walter Mitty", 14 jaar. Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Ik herinner me moeder, 14 jaar; Cine ma Americain, 8 uur: Missie naar China (18 jaar). Gerechtsgebouw, 16.30 u.: ledenvergadering „Pro Juventute" BONNEN HALEN. ALKMAAR, 2 Maart: B van Blom tot einde B. ST. PANCRAS: Alle inwoners. De heer en mevrouw K. Kossen, woonachtig op de Laat, vierden giste- ïen hun koperen huwelijksfeest. Dit op zichzelf zou geen reden zijn, daar aan enkele regels te wijden, ware het niet, dat de heer Kossen in de Alk- inaarse samenleving een bijzondere plaats inneemt. Hij is namelijk chef- materiaal bij onze Alkmaarse Vrij willige Brandweer. En hoewel hij er zelf zeker niet op had gerekend, heeft de brandweer hem gisteravond een ge lukwens aangeboden, die klonk als een klok. Het korps „Kracht en Vlugheid", waaruit de heer Kossen zijn tegen woordige functie aanvaardde, heeft hem in zijn geheel een bezoek ge bracht, Ter gelegenheid van de fees telijke gelegenheid waren de brand weerlieden wat zonderling uitgedost. Enkelen droegen uniform, anderen weer verschenen in burger, maar zon der uitzondering droegen zij het hoofd deksel. dat bij een bruiloft behoort, namelijk de hoge hoed. En de brandweer gaat maar zelden langs de voordeur een huis binnen. Zo cok hier. De brandweerlieden prefe reerden een ietwat omslachtiger weg n.l. via een meegebrachte ladder door het erkerraam. Hun komst, waarvan de heer Kossen niet op de hoogte was hebben zij aangekondigd met luid ru moer van zevenklappers, donderbussen en voetzoekers. De brandweerlieden die mét hoge hoed en feestneus, doch zonder laarzen de ladder beklommen en die zo onverwacht hun opwachting kwamen maken, werden op hun tocht begeleid door de opgewekte klanken van een pierement, dat voor deze ge legenheid was gehuurd en dat de feestvreugde kwam verhogen door de ene melodie na de andere, die de feest-' gangers met krachtige stem meezon gen. Bij een bruiloft behoren ook toe spraken en cadeaux. Voor het gespro ken woord zorgden de heren Van de Poll, Dirkmaat en De Visser, ieder op hun eigen manier, gevolgd door nog enkele anderen. En een geschenk had Kracht en Vlugheid meegebracht in de vorm van tal van kleine geschenken, die door ieder worden begeerd, zoals een doos sigaretten, een fles geestrijk vocht en wat dies meer zij. Helaas bleken al do fraaie verpakkingen slechts lucht te bevatten. En men kon het dan ook niet over het hart ver krijgen, nog langer te wachten met het echte cadeau, bestaande uit een pracht "an een koperen waterketel. Geruime tijd is Kracht en Vlugheid op de Laat de gast geweest van de verraste fami lie Kossen. Storm van orkaankracht richt veel schade aan De lucht mag dan weer blauw z(jn, de zware regen- en sneeuwwolken verdwenen, de stormwind, Acolus' adem, heeft er nog niets van zijn kracht bij ingeboet. Met onverminderd geweld rukt hij aan daken en muren, buigt stoere bomen en jaagt het water uit de grachten en singels in milliar- den druppels over de walltkant. Uit zee brult hij aan en als hij zijn adem even moet inhouden voor de onverzet telijke duinenrij, bezint hij zich niet lang, doch stort zich met hernieuwde woede op het lage land daarachter. Onbelemmerd raast hij zo voort, tot de huizen, de bomen, de kerken en torens van Alkmaar zijn vaart ten tweede male pogen te stuiten. Dan pas toont hij zijn ware gedaante. Hinder palen kunnen hem slechts kwader ma ken. Fluitend en huilend van razernij holt hij door de straten rent om de hoeken en botst tegen een ieder die op zijn weg komt, met hard geweld. In het voorbijgaan grijpt hij hier een oude boom en smijt hem tegen de grond, daar pakt hij een dozijn dak pannen en laat ze in de nauwe straten kletteren. Zijn adem blaast tegen een spiegelruit, die in duizend diggelen gaat Zijn grijpende arm slaat rond 'n verweerde topgevel en doet het stenen gevaarte op het Luttijc Oudorp belan den,met zijn andere hand drukt hij 'n (onbewoonde) woonschuit in de Schelphoek van de wal en beukt hem verderop tegen de kant. Niets is be stand tegen zijn allesvernielende woe de. Een sterkstroomkabel op de Ka naaldijk rukt hij los, zodat vonken en vlammen in het rond spatten. Het oude Waaggebouw wekt zijn ergernis en hij koelt zijn woede op de dakgoot, zodat de nietige mensjes daar in de diepte zich haasten, een afzetting te maken, opdat niemand getroffen worde. En wie 'zich op straat waagt, vindt hem tegenover zich, die wilde wind. Probeer niet, hem te dwarsbomen. Hij ontziet u niet. Hij rukt aan uw jas panden, aan uw hoed, aan uw rok. Hij maakt" van mensen, die daarheen wil len. waar hij vandaan komt, gebogen zwoegers, die zich de adem afgesneden voelen in hun tobben tegen-de-wind- in. Hij verandert hen, die met hem meelopen in wat belachelijke stakkers, die een houding aannemen, alsof ze een steile helling afdalen en hij heeft er een duivels plezier in. onverwachte rukken te geven aan iedere hoed, die hij maar te pakken kan krijgen. Men zou wensen, drie handen te bezitten, één om zich vast te klemmen, één om zich de wind van het lijf te houden en één om steeds maar weer naar de hoed te grijpen. Vele moeders zullen zich een ogen blik bedacht hebben, voor zij hun kleuters naar school stuurden en te recht. Want wie zich op straat waag de liep grote gevaren. In de binnen stad struikelde men over stukken dak pannen en brokken steen, en onophou delijk rinkelden de glasscherven voor de voet, elders in de stad lagen de wegen en lanen bezaaid met twijgen en takken, die het lopen allesbehalve tot een genoegen maakten. En boven alles uit stond de zware stem van de Maartse storm, die zijn woede uitbrulde om de hinderpalen die hij op zijn weg ontmoette. Een stem, die het stadsrumoer zelfs demp te tot een angstig gefluister en die van de kinderstemmen vage, bange ge- luidsfiarden maakte. De mensheid, die zoveel geweld ge laten over zich heen moet laten gaan. kan niet anders dan onder de indruk komen van de macht van deze storm de eerste, die zich dit jaar van kwaad heid opblies tot orkaankracht. DE WAAG IN DE STORM Een deel van de Houttil langs het Waaggebouw is vanmorgen door mid del van hekken afgezet, daar er gavaar bestaat dat een groot stuk loodbescher- ming van het dak van de Waag zal los laten. Schrikt U maar niet, want wij brengen uitkomst voor U, dank zij onze „Kousen-Service Uw koufen worden binnen 2 da gen bij ons gerepareerd en op nieuw gevormd (ook Uw Nylons repareren wij zonder prijsver hoging) en hoe keurig ze er dan uitzied, kunnen wij U niet beschrijven, doch dat zult U bij de eerste kennismaking met onze nieuwe „Kousen-Service- Afdeling" ondervinden. Edn kwart eeuw glazen wasserij Het bekende glazenwasserij- en schoonmaakbedrijf van de heer G. Evers en Zn. in de Julianastraat her denkt vandaag het feit, dat de zaak, die thans tot een der grootste benoorden het IJ is uitgegroeid, een kwart eeuw geleden door de toen vier-en-twimig jarige heer G. J. Evers werd opgericht. Het bedrijf, dat zijn werkzaamheden in Alkmaar en de omgeving verricht (voor de weer ingebruikneming werd b.v. het Bio-vacantieoord te Bergen aan Zee schoongemaakt) werd gedu rende 22 jaar mede gevoerd door de heer L. Evers. In 1941 nam de heer H. L. Evers de directe leiding van het be drijf over. Thans wordt er met zeven man personeel gewerkt en heeft men ruim 1800 cliënten. Het is overigens voor de gehele familie dit jaar een kroonjaar. De ouders zijn straks vijftig jaar getrouwd. De oude heer Evers wordt tachtig, mevr. Evers 75 jaar. Ook in het glazenwassersbedrijf is in do loop der jaren heel wat veranderd. Het gevaar-element was vroeger veel groter. Oudere vaklieden, want ook dit werk is zeer zeker een vak, zijn dik wijls volledig „gebroken" geweest. Val partijen kwamen toen veel meer voor dan nu. Vandaag is het feest voor het bedrijf. Velen zullen hun gelukwensen aanbie den en groot zal ook het aantal herin neringen zijn dat in kleine kring uit de voorbije periode wordt opgehaald. Burgerlijke Stand Geboren: Francisca A. M., dochter van N. Hes en M. Woutering. Jim my, zoon van A. van der Laan en B. Spaans. Pieternella H., dochter van J. Asjes en G. Sluis. Cornelis H„ zoon van A. W. H. Fischer en A. Krijgsman. Gehuwd: Henry A. J. Biemans en Apolonia M. Gaarthuis. Johannes de Wit en Johanna S. B. Kramer. Joseph D. H. Savonije en Johanna M. Bertrums. Overleden: Hendrik Vos, oud 70 jaar, geh. met A. J. Swier. Hans W. Wouters, oud 5 maanden. Jannetje Jongkind, oud 79 jaar, wed. van P. Olie. Jacoba Pik, oud 70 jaar, wed. Van G. W. Henning. Obda m SCHOORSTEENBRAND Te Obdam ontstond hedenmorgen een schoorsteenbrand bij de winkelier Commandeur, welke echter zonder assistentie van de brandweer werd ge blust. Heiloo H.S.V. STELT ZICH VEILIG. HSV heeft zich Zondag veilig gesteld door op overtuigende wijze van RCZ te winnen. Het spelverloop was als volgt: RCZ mocht tegen de van doel tot doel staande storm aftrappen. Hierdoor gesteund was HSV veel sterker, het geen zij na 7 min. uitdrukte door een doelpunt van haar linksbuiten. Spora disch kwam R. slechts over de helft. Na 20 min. verhoogde de linksbuiten de score, nadat een RCZ-speler de bal van richting veranderde. HSV bleef aanval len en na 25 min. was het de HSV-links- binnen, die o.i. in buitenspelpositie de bal kreeg toegespeeld, waarna hij geen fout maakte. Nog voor de rust ver grootte de HSV-rechtsbuiten met een hard schot de score tot 40. Na de rust was RCZ overwegend ster ker, doch de HSV-verdediging met de keeper aan het hoofd verdedigde met man en macht haar voorsprong. HSV zag zelfs kans door een uitval van haar midvoor, nogmaals te doelpunten, 50. Wat RCZ ook probeerde, het mocht niet baten een tegenpunt te scoren. UITREIKING EHBO-DIPLOMA. In de afgelopen week werd een Een heidsdiploma EHBO van het Oranje- kruis uitgereikt aan de dames A. Bak ker, Jo Linsen, A. Stuyfbergen, A. Ad miraal, N. Zoon en C. Rozing en aan de heer J. Zoon. Voor de tweede maal stond voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam terecht een exploitant van „De stad Hamburg", een café aan de Kooltuin. De eerste maal was het G. B. en gister middag stond op het matje Matthijs van Eeten, die „De stad Hamburg" ex ploiteerde voor B. De procureur-fiscaal, mr. Keune, legde verdachte ten laste dat door zijn toedoen een cliënt in een concentratie kamp terecht was gekomen. Mr. Keune eiste zes jaar gevangenisstraf en on middellijke gevangenneming. In October 1941 zat deze cliënt met een kellner van verdachte te praten, bij welke gelegenheid de cliënt zich minder vleiend over de bezetters uit liet. Enige minuten nadat hij de zaak had verlaten, kwam verdachte met zijn vrouw, de Duitse Paula Urbann.'en de kellner naar buiten en brachten de man, die zijn ontevredenheid had ge uit, weer naar het café terug. Hier werd hij aan een aantal, in middels gearriveerde soldaten over geleverd. Het gevolg was een „rechts zaak" voor het Kriegsgericht" in Utrecht, waar van Eeten, zijn vrouw en de kellner, kwamen getuigen. Een veroordeling en transport naar Duitsland bleven niet uit. „Ik weet nergens van". De verdachte begon met de klas sieke opmerking, nergens vanaf te weten. Later draaide hij iets bij door te zeggen, dat getuige zelf een en ander had uitgelokt en dat een Duit ser die in het café aanwezig was, de opdracht had gegeven om de anti- Duitser op te halen. „Dat u nog een glas bier aan een Duitser verkoopt, is tot daar aantoe", zei de president, doch dat u maar stomweg een dergelijke opdracht uit voert kan ik mij niet voorstellen". ,Er wordt bovendien beweerd, ver volgde mr. vd Goot, dat er wel meer dingen bij u gebeurden die niet door de beugel konden". PROPAGANDA-AVOND Voor de tweede maal organiseerde de afd. Heiloo van de Bond voor Staats- pensionering een propaganda-avond. Had men de vorige keer cabaret, deze avond vermaakte de toneelclub van de buurtvereniging Op 't Nippertje met het blijspel 't Gouden Haantje de aan wezigen. Dit nog jonge gezelschap had veel succes, al was voor de toekomst nog wel enige verbetering mogelijk. De heer Greeuw, die even tevoren in Valk oog had gesproken, sprak na de pauze een propaganda-speech uit. Spr. had het verzoek gekregen van enige leden te spreken over de Bedrijfspensioenen, doch hij moest dit uitstellen tot een volgende gelegenheid, omdat voor een zo belangrijk onderwerp de tijd deze avond ontbrak. Na afloop gaven weder om verschillende leden zich op als lid. Onder gezellige muziek en een dansje bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Het was voor de afd. een bij uitstek geslaagde avond. Nieuwe Niedorp NIEUWE VADER EN MOEDER Met ingang van half Maart zal het tehuis van ouden van dagen weer een vader en moeder hebben. Het zijn de heer en mevrouw Mulder te Koedijk, die hiertoe werden benoemd en deze benoeming aanvaardden. Het echtpaar Mulder is in Koedijk zeer gezien en de heer Mulder neemt in diverse vereni gingen te Koedijk een vooraanstaande plaats in. Wij geloven wel, dat de ouden van dagen in het tehuis spoedig aan hun nieuwe vader en moeder zul len wennen! DOOPSGEZINDE GEMEENTE-AVOND. Dezer dagen werd er een Doopsge zinde Gemeenteavond gehouden, waar Da. Leistra uit de Beemster het mooie boek „De Paarden van Holst" besprak. Velen waren naar de Doopsgezinde kerk getogen om Da. Leistra te horen. Op prachtige wijze heeft zij de strek king van deze roman behandeld, of be ter gezegd: gedeclameerd. De avond werd afgewisseld met or gelspel en zang en om de gezelligheid te verhogen had „Moeke ter Haar" voor een smakelijk kopje thee zorg gedragen. De avond slaagde volkomen en het zijn hoogtequnten in het ge meenteleven, wanneer dergelijke avonden worden gehouden. Aan het einde der avond bracht de heer P. Stapel hartelijk dank aan Da. Leistra voor de gevoelige en soms ontroerende wijze, waarop zij de fi guren, die in het boek voorkwamen, voor de aanwezigen heeft doen leven. Marktberichten W ARMENHUIZEN, 28 Febr. 44.600 kg. rode kool 12.80—13, 19200 kg. gele kool 10.8011.50, 400 kg. D. witte kool 9.40. ALKMAAR, 28 Febr. Veemarkt. 41 vette koeien en 270 nuchtere kal veren, allen voor de Centrale. NOORDERMARKTBOND, 1 Maart. 65000 kg. rode kool 12.8013.50, 24000 kg. gele kool 10.8011.50, 72.000 kg. witte kool 9.90, 21000 kg. uien 2.809.60, 17000 kg. peen II 7, III 6. ALKMAAR, 28 Febr. Alkm. Ex portveiling. Bevelanders 4.50, Koop- mans Blauwe 5.506.50 witlof I 38 44, II 28—35, III 19—23, rode kool 716.50, savojfi kool 6.5011.50, groe ne kool 918, spruitkool extra 52 57, I 38—48, II 22—35, boerekool 21 34, andijvie 7174, rabarber 40 42, rode bieten 69, winterpeen 5.50 6.' waspeen 8—14, uien afw. 2.20 4.40, middelb. 6, prei 713, knolsoep 1.50—2.50, soepgroente 16—18, Verdachte: „Dat is niet waar edel achtbare". „U heeft zeker wel goed aan de Duitsers verdiend?" wilde de presi dent weten. Verdachte meende dat dit niet het geval was doch de edelachtbare heren verschilden met hem van mening en vonden bijv. een aankoop van zeven woonhuizen nogal behoorlijk. Een tweetal getuigenverklaringen klopten vrijwel met hetgeen de eerste getuige, de man die in „De stad Hamburg" werd gearresteerd had verklaard. Vol gens deze verklaringen zou het initia tief van verdachte zijn uitgegaan daar er geen Duitsers in het café aanwezig waren toen de woordenwisseling tus sen kellner en cliënt plaats vond. Mr. Keune meende dan ook dat het geen hij ten laste had gelegd bewezen was, ondanks de gedeeltelijke ontken- tenis van verdachte. De procureur-fiscaal vorderde een gevangenisstraf van zes jaar met af trek van de 3'/« jaar preventief. Daar verdachte een pas had aangevraagd vreesde mr. Keune dat hij pogingen zou doen om het land te verlaten om zijn verdere straf te ontlopen. Dit was de reden waarom mr. Keu ne onmiddellijke gevangenneming eis te, een eis waarmee het Hof enige mi nuten later accoord ging. Over 14 dagen uitspraak. Bergen Zaterdagavond hebben de werkende leden van het Kunstenaarscentrum in de Rustende Jager te Bergen de met grote belangstelling tegemoet geziene bonte avond gegeven. De danszaal, bij zonder stijlvol versierd met fantastische schilderijen en plastieken, was geheel gevuld met een gezelschap dat men ge voeglijk de „upperten" van Bergen kan noemen. Allen die hoe dan ook met kunst en cultuur voeling houden, sche nen aanwezig. En voor dit gezelschap hebben de kunstenaars een demonstra tie gegeven van onmacht zoals-ik niet alleen niet verwacht had, maar zelfs voor onmogelijk had gehouden. Van acht tot één uur werd men onthaald op een poppenkast en op verschillende schets jes, terwijl onder meer ook tien dames en tien heren uit het publiek deel namen aan hersengymnastiek. Zelfs deze hersengymnastiek, een klakkeloze navolging van de Avro (Hoe is de stand, Mieke?) was dermate gespeend van geest, dat velen zich geschaamd zuilen hebben deze demonstratie te moeten bijwonen. Het programma begon met de pop penkast. De kast zelf, de décors en de poppen waren in één woord „af". Er is zeer veel werk aan besteed en het resultaat kon iedere critiek doorstaan. Mooi gelijkende koppen van Roland Holst, Hubers, Koeman, Sax, Bos Eys- sen, en van de makers Mooy en Kou- wenaar, treffende verbeeldingen van Jan' Klaassen, Katrijn, de Dood van Pierlala, van Picasso en van vele Je roen Bosch-achtige dierfiguren, maak ten een schitterende indruk. Maar tekst en voordracht bleven zo beneden alle maat, ontbeerden zo pointe en scherpte, dat menigeen niet eens begreep wat er eigenlijk gebeurde. De entourage, bij elke scène opnieuw, deed de verwach tingen spannen, maar aan geen ver wachting werd ooit voldaan. En waar schijnlijk zouden in de pauze tallozen heengegaan zijn, ware de voorz. van 't KCB, Mr. Kamp, er niet geweest, dié. met de heer Schekkerman, de enige was die geest toonde. Mr. Kamp droeg in deze pauze voor en was het licht punt van de avond. Zeker was nu en dan ook de poppenkast interessant, maar wat dan even uitrees, verzonk on middellijk weer in een onrijpe school jongenssfeer. De andere voordrachten waren mis schien nog pijnlijker. De vergelijking drong zich op met een gewone burger mansbruiloft, waar een ieder een voor- stellinkje improviseert. En dan valt de vergelijking ten gunste van de bruiloft uit. Een uitzondering is te maken voor Jaap de Carpentier, die met zijn voor dracht inderdaad iets gaf. Men vraagt zich met verbijstering af of dit het nu is wat de Bergense kun stenaars kunnen presteren indien het op geestig vermaak aankomt. Het was eigenlijk veel erger dan een vervelende avond, het was een belediging voor de genodigden. v, d. W. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Martinus, zoon van Cornelis Zonneveld en Catharina Alida Schipper. Ondertrouwd: Albertus Hovinga te Alkmaar en Geertje Eezinga. Overleden: Margaretha Johanna Bakker, 16 jaar, wonende te Texel. Neeltje Volger, wed. van Lammert Mienis, 82 jaar. Wilhelmina Perfors, 66 jaar, echtg. van Cornelis Plomper. IJmuiden VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer bestond gisteren uit 1800 kis ten schol, 820 schar, 725 haring, 350 bot, 290 fijnvis, 450 kabeljauw, 200 wijting, 200 makreel 110 koolvis, 70 haai, 80*hakei 6 schelvis en 17 diversen Besommingen: 1 trawler f 18,140; IJM 15 „Cornelis'» f16,100; 29 „Zeehond" f 10,000; 53 f 1932; 204 f2017; KW 84 f3250; 91 f 2320; 108 f 2420; 89 f 3300; 16 f 2580; 107 f 2635; 51 f 2350; 17 f 3470; 64 f2110; 86 f5770; 76 f 7980; 59 f 1640; 190 f 3420; 5 f2516; 54 f 2590; 160 f 1678; 217 f 1950; 138 f 3300; 56 f2715; 125 f 3667; 169 f3618; 24 f 2496; 151 f 2360; 85 f 8980; 170 f 2670; 104 f 2427; 50 f3010; 53 f2314; 77 f 1085; SCH 53 f 7560; 87 f 5535; 118 f8110; 342 f 7585; 402 f 876; BU 33 f 2824; IJM 23 f 650; 229 f 1380; 276 f 1070; 52 i.4JL5 ük Te Schagcn is d zonder groot. Hedi uur en half negen storm hier een zeei gericht. Het toneel Royal, de Schager tisch geheel verwc muren zijn ingesti het aanwezige n lissen, projectieschi tingsmateriaal is aangericht. Drie piano's zijr Het dak van de 1 uit hout en asphalt weggevaagd. Stukk over de omliggend en richtten daar sc Een zijmuur van overeind. De achtf lijk ingestort. Het wordt nog bij elke de kapspanten mai wanneer de storm nog staande rester De schade wordt a f 30.000. De firm eigenaresse van de stormschade verzei In de Regentens! voorgevel van e waarin drie .gezini De gevels van and ze straat worden c Te Slootdorp is kwart over vier h (loor de storm eve dak van een der 1 rukt en ongeveer de ramen van een pen. De hierin st de arbeiders zijn De arbeiders van 110 man, zijn tijd van het kamp om Te Middenmeer het graanpakhuis ma. Er brak geen voorgevel van he terwijl het dak ve storm werd mees neergeworpen. Balkon zwi In Heiloo op de tionsweg en de I een boom dwars vallen. De politie terwijl het obstal Diverse huizen, v terweg zagen zich roofd. Zelfs bal zwevend naar ben het electrische net euvel werd spoedi SCHEPEN IN HAVEN Hedenmorgen v: pedojager „Piet H ven van Den Heli zestien trossen, v: ken en op drift g dingsvaartuig sloe dreven in de macl het zuidelijke ond ven, het z.g. Kuitj dem aan de gron sleepboten voeren Om 9 uur met i zijn hoogste stand de schepen er in c gevaarlijke positii uur later was he oude plaats. Op het fort schuur in,' waard hersenschudding i Te Enkhuizen li stige schormschai van huizen in de slagen. OOK STOI HEN De storm heefl grote schade aan den guldens belc daken van boerd zonder zwaar te loze dakpannen z ruiten ingewaaid huis en de etala Kossen. Het gen sloeg tegen de g: de Ned. Herv. k te verantwoorde: electrisch net kv liggen. Gelukkig verbroken. AF SI PRACTISCH De ANWB-wej hedenmorgen da overslaande stor ders practisch o DOOR TJEERD APE Twee politiem gesprek over he maar te roepen eer, veilig gelei Niets en niemai ren bedreigen. En tochei Hij had het ge ders steeds nade meer in een hoi Tot dusverre geslaagd zijn a men. Hij overwoog Donker te waar dat hem daarvoi gegeven. Met een tikje zijn verjaardags

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2