amburg" Dak van bioscooptheater te Schagen ingestort In Heerhugowaard verdienen leden van stembureaux een goede boterham Europa moet zich verenigen in een geest van vrijheid R ellijke unstenaars isfrafre van ichf- Zeer veel stormschade in onze provincie f 5.000.- woei weg... Griep eiste weinig slachtoffers On ze Damrubriek Ook West-Duitsland in de Europese Unie Benelux-problemen Munt-vraagstuk vormt een Hindernis AVONIUUR ESIDENTiE is niet waar edel- vel goed aan de wilde de presi- e dat dit niet het edelachtbare heren ■m van mening en aankoop van zeven behoorlijk. Een irklaringen klopten i de eerste getuige, ie stad Hamburg" bad verklaard. Vol- igen zou het initia- zijn uitgegaan daar i het café aanwezig lordenwisseling tus- it plaats vond. ie dan ook dat het- ïad gelegd bewezen sdeeltelijke ontken aal, vorderde een i zes jaar met af- ir preventief. Daar had aangevraagd dat hij pogingen md te verlaten om te ontlopen. waarom mr. Keu- svangenneming eis- het Hof enige mi- l ging. tspraak. gen bben de werkende stenaarscentrum in te Bergen de met tegemoet geziene ii. De danszaal, bij- ;rd met fantastische tieken, was geheel dschap dat men ge- ■ten" van Bergen lie hoe dan ook met eling houden, sche- 'oor dit gezelschap ars een demonstra- macht zoals-ik niet it had, maar zelfs gehouden. Van acht en onthaald op een erschillende schets- eer ook tien dames het publiek deel- igymnastiek. Zelfs ek, een klakkeloze Avro (Hoe is de dermate gespeend in zich geschaamd e demonstratie te egon met de pop- f, de décors en de én woord „af". El ian besteed en het critiek doorstaan. >pen van Roland ïan, Sax, Bos Eys- ers Mooy en Kou verbeeldingen van ijn, de Dood van 3 en van vele Je- dierfiguren, maak- indruk. Maar tekst n zo beneden alle pointe en scherpte, ms begreep wat er De entourage, bij deed de verwach- ir aan geen ver- voldaan. En waar de pauze tallozen re de voorz. van 't niet geweest, die', eerman, de enige i. Mr. Kamp droeg en was het licht- Zeker was nu en :nkast interessant, litrees, verzonk on- ■en onrijpe school- ichten waren mis- De vergelijking ;n gewone burger en ieder een voor- rt. En dan valt de ste van de bruiloft is te maken voor die met zijn voor- i gaf. iet verbijstering af de Bergense kun- isteren indien het aankomt. Het was ian een vervelende aelediging voor de v, d. W. e Stand Martinus, zoon 'eld en Catharina irtus Hovinga te Eezinga. [aretha Johanna lende te Texel. van Lammert 'ilhelmina Perfors, arnelis Plomper. den OMMINGEN ïisteren uit 1800 kis- 125 haring, 350 bot, uw( 200 wijting. 200 70 haai, 80-hake 6 iwler f18,140; IJM I „Zeehond" f 10,000; 81 f 3250; 91 f 2320; .6 f 2580; 107 f 2635; f2110; 88 f 5770 75 10; 5 f2516: 54 f2590; 38 f3300; 56 f2715; 4 f2496; 151 f 2360; 04 f 2427; 50 f3010; 53 f 7560; 87 f 5535; f 876; BU 33 f 2824; 276 f 1070; 52 i.015 Te Schagen is de stormschade bij zonder groot. Hedenmorgen tussen 8 uur en half negen heeft de hevige storm hier een zeer grote schade aan gericht. Het toneel was het Theater Royal, de Schager bioscoop, is prac- tisch geheel verwoest. Twee buiten muren zijn ingestort en het onder het aanwezige materiaal als cou lissen, projectieschermen en verlich tingsmateriaal is een grote ravage aangericht. Drie piano's zijn geheel vernield. Het dak van de bioscoop bestaande uit hout en asphalt werd door de storm weggevaagd. Stukken er van werden over de omliggende huizen verspreid en richtten daar schade aan. Een zijmuur van het toneel staat nog overeind. De achtermuur is gedeelte lijk ingestort. Het wankele geval wordt nog bij elkaar gehouden door de kapspanten maar men vreest, dat. wanneer de storm aanhoudt, o.ok de nog staande resten worden verwoest. De schade wordt geschat op f 25.000 a f 30.000. De firma Schenk en Boom. eigenaresse van de bioscoop is tegen stormschade verzekerd. In de Regentenstraat is de geheele voorgevel van een blok woningen waarin drie .gezinnen wonen ingestort De gevels van andere woningen in de ze straat worden door palen gestut. Dak afgerukt. Te Slootdorp is vanmorgen om kwart over vier het kamp „De Terp" jioor de storm eveneens geteisterd. Het dak van een der barakken werd afge rukt en ongeveer 60 meter verder door de ramen van een rijwielloods gewor pen. De hierin staande rijwielen van de arbeiders zijn grotendeels Vernield. De arbeiders van de verwoeste barak, 110 man, zijn tijdelijk in de cantine van het kamp ondergebracht. Bliksem ingeslagen. Te Middenmeer sloeg de bliksem in het graanpakhuis van de firma Hayte- ma. Er brak geen brand uit, maar de Voorgevel van het pakhuis stortte in terwijl het dak van golfplaten door de storm werd meegenomen en elders neergeworpen. Balkon zweefde door de lucht. In Heiloo op de hoek van 'de Sta tionsweg en de Regentenstraat kwam een boom dwars over de Straatweg te vallen. De politie regelde het verkeer, terwijl het obstakelwerd ODgeruimd Diverse huizen, vooral aan de Wes- terweg zagen zich van dakpannen be roofd. Zelfs balkonnetjes kwamen zwevend naar beneden. Een kabel van het electrische net begaf het, doch het euvel werd spoedig hersteld. SCHEPEN IN DE HELDERSE HAVEN OP DRIFT. Hedenmorgen vroeg is Hr. Ms. Tor pedojager „Piet Hein" welke in de ha ven van Den Helder lag gemeerd aan zestien trossen, van de touwen gebro ken en op drift geraakt. Ook een lan dingsvaartuig sloeg los. Beide schepen dreven in de macht van de orkaan naar het zuidelijke ondiepe deel van de ha ven, het z.g. Kuitje. waar de oorlogsbo dem aan de grond liep. Vijf marine- sleepboten voeren ter assistentie uit. Om 9 uur met stil tij toen het water zijn hoogste stand had bereikt slaagden de schepen er in de „Piet Hein" uit zijn gevaarlijke positie te verlossen. Een uur later was het schip weer op zijn oude plaats. Op het fort Kijkduin stortte een schuur in; waardoor een arbeider een hersenschudding opliep. Te Enkhuizen liepen vele huizen ern stige schormschade op. Diverse daken van huizen in de stad werden stukge slagen. OOK STORMSCHADE IN HENSBROEK De storm heeft te Hensbroek zeer grote schade aangericht, welke duizen den guldens beloopt. Vooral de rieten daken van boerderijen kregen het bij zonder zwaar te verantwoorden. Tal loze dakpannen zijn gesneuveld en vele ruiten ingewaaid, o.a. van 't gemeente buis en de etalage van de winkelier Kossen. Het gemeentelijk aanplakbord sieeg tegen de grond. De dakleien van de Ned. Herv. kerk kregen het zwaar te verantwoorden. De draden van het electrisch net kwamen over de weg te liggen. Gelukkig was de stroomtoevoer verbroken. AFSLUITDIJK PRACTISCH ONBERIJDBAAR De ANWB-wegenwacht waarschuwde hedenmorgen dat de Afsluitdijk door overslaande stortzeeën voor motorrij ders practisch onberijdbaar is. Toen hedenmorgen een zuster van de R.K. Meisjesschool te Heiloo met een enveloppe inhoudende een bedrag van 5000 onderweg was om deze ergens te bezorgen, woei de wind de enveloppe uit haar hand. De 5000 aan bankbiljetten woei naar alle kanten door de lucht. Met man en macht toog men aan het werk om de biljetten te ver zamelen. Men slaagde er ten dele in. Ongeveer 4200 werd terug gevonden. De rest is nog zoek Zweeds vrachtschip gestrand Voor de kust van IJmuiden kwam het 1838 bruto register ton metende Zweed se vrachtschip „C. A. Banck" in nood te verkeren. In de zware storm werd het schip, dat in ballast vaart, in de richting van de kust gedreven. De red dingboot „Neeltje Jacoba" en de sleep boot „Noord-Holland" zijn uitgevaren. Ook het .reddingstation Zandvoort hield materiaal in gereedheid. Het schip was bestemd voor Amsterdam en zou bij de Amsterdamse Dokmaatschappij in repa ratie gaan. Later in de nacht is het schip gestrand op de kust nabij Bloe- mendaal. Alleen de eerste machinist is van boord gegaan. De andere leden van de bemanning bleven op het schip. Pools schip bij Terschelling vergaan Het Poolse schip „Katowice" heelt in de nabijheid van Terschelling schip breuk geleden. Het schip is in tweeën gebroken. Sleepboten van de firma Doeksen op Terschelling en de red dingboot Brandaris zijn ter assistentie uitgevaren. De Poolse vrachtboot „Katowice" is verloren gegaan. Het schip is gebro ken en is een prooi van de ziedende golven geworden. De motorredding boot „Brandaris" is in de directe na bijheid en neemt op het ogenblik de bemanning over. Koedijk VERLOTING VAN AURORA Zondagavond vond dan de trekking plaats van de grote Aurora-verloting in Zaal Schuit. De trekking werd vooraf gegaan door enige concertnummers, waarna de verloting o.l.v. burgemeester Schellinger plaats vond. Er waren zeer vele zeer mooie prijzen. De hoofdprijs, een herenrijwiel, viel op lot no. 1929, wed. Bakker, Koedijk; de tweede prijs, een autoped, werd gewonnen door de houder van lot. no. 2477, vermoedelijk iemand uit Langedijk. De financiële resultaten van de ver loting e.a. kunnen nog niet bekend worden gemaakt. De voorzitter van Aurora deelde ons desgevraagd echter mede, dat de bazar ongeveer f 3000 had opgebracht, terwijl de opbrengst van de oude muziekinstrumenten ver moedelijk f 600 zal zijn. Aanvankelijk rekende men voor de nieuwe instru menten ongeveer f 1500 nodig te hen- ben, maar de aanschaffingskosten 'ui len iets hoger zijn. Men hoopt echter nog op enige geldelijke meevallertjes, zodat het gestelde doel wel bereikt zal worden. Aldus de voorzitter. De Raad bijeen Onder voorzitterschap van burgemees ter Sutman Meijer kwam de raad der gemeente Heer-Hugowaard Vrijdag avond in openbare zitting bijeen. Ingekomen waren de jaarverslagen over 1948 van de o.l. scholen te Zuid en Noord* Over de goede samenstel ling was de raad bijzonder tevreden. In één der laatste raadsvergaderin gen waren bezwaren naar voren ge bracht tegen het ontwerp dansveror- dening 1948. B. en W. meenden nu een en ander te kunnen ondervangen door te bepalen dat de burgemeester ont heffing voor het tappen van drank kan verlenen, indien het dansen geschiedt na en in aansluiting op toneel-, mu ziek- en andere uitvoeringen. De heer Groenland (zelf caféhouder) kwam met een voorstel om deze limiet te elimineren. Zijn voorstel werd met 9-4 stemmen verworpen, terwijl dat van B. en W. werd aanvaard. Ingeko men was een protestschrijven van de afd. H.H.waard van de alg. Ned. Geheel- onthoudersbond aangaande de gevoer de besprekingen in de raadsvergade ring van 30 Nov. bij de behandeling van deze dansverordening. I.v.b.m. het hierboven genoemde agendapunt wero dit schrijven voor kennisgeving aan genomen. Niet noodlijdend, dus. Neen, niet de bloementjes buiten gezet, maar dan toch een verhoging van presentiegelden voor leden van stembureaux tot f 10.per dag. Het bedrag der exploitatievergoeding L.O. 1949 werd per leerling- nepaald op f 24.41 en voor bruikleen gebouwen op f 19.78. Het voorschot werd be paald op f 24.41 per leerling. Ditzelfde geldt ook voor bijzondere scholen. Voor v.g.l.o. werd dit f 26.41. Er is een regeling krachtens welke ook bij het vrijwillig ter beschikking stellen van woongelegenheid een tegemoetkoming van overheidswege kan worden ver leend. Het Rijk vergoedt aan de ge meente 75 pCt. van de kosten der ge troffen voorzieningen tot een maxi mum van f 300 per perceel en voor verhuizing een bedrag, gelijk aan 50 pCt. van de huurwaarde der ontruim de woning. De raad besloot aan deze regeling mede te werken en een cre- diet van f 1.000 beschikbaar te stellen. Het wachten is nu op de klanten Vanzelfsprekend wordt geschooid personeel thans meer dan ooit op orijs gesteld. De raad besloot destijds dar ook om een toekenning te verlenen aan ambtenaren bij de studie voor vak- oxanens. De minister van binnenland- In 1918 was dat anders De griep is aan het afnemen. Talrijke personen hebben er een paar kwade dagen door beleefd, doch het aantal ge vallen met dodelijke afloop is gelukkig zeer beperkt gebleven. In 1918 was dat anders. In het artikel over de bereiding van het anti-griep-vaccin door Philips-Van Houten in Weesp, dat wij een maand geleden plaatsten, was op gezag van prof. dr. J. Mulder uit Leiden, die zich speciaal met de bestrijding van de griep bezighoudt, vermeld, dat het aantal slachtoffers in 1918 in ons land 50.000 bedroeg en over de gehele wereld, die toen zwaar door deze ziekte geteisterd wera, 200 millioen. Dat is een onwaarschijnlijk groot aan tal. Daarom hebben wij nog eens bij prof. Mulder nagevraagd. Deze deelt ons thans mede, dat zijn opgave tenge volge van onvoldoende voorbereiding op dit punt niet geheel juist was. In 1918 zijn een kleine 30.000 mensen in Nederland aan influenza (griep) over leden, als men alle longontstekingen er bij telt. Dit zou voor de tegenwoordige bevolking zeker in de buurt van 50.000 komen. Het getal, dat men in de literatuur vindt over het aantal slachtoffers over de gehele wereld, is zeer verschillend. Tien millioen is een hoge schatting. Vooral onder de negers en in Azië heeft de ziekte erg gewoed, doch nauwkeu rige getallen zijn daarover niet te krij gen. se zaken hield de touwtjes echter op andere wijze in handen en schortte de werking van het raadsbesluit tijdelijk op. Thans deelden Ged. Staten mede, dat bij wijze van voorlopige maatre gel tot uitvoering van het besluit kan worden overgegaan. Voorts berichtten Geduputeerde Staten dat er geen be- zwawren tegen de instructie van de keuringsveearts bestonden. De heer Bruin had geinformeerd naar de toestand van de bouwvallige toren te Veenhuizen. Hierop werd me degedeeld dat bij een onderzoek is ge bleken dat de verzakking is te wijten aan het ontbreken van een behoorlijke fundering. Het onderzoek zal nog wor den voortgezet. Op een vraag van de heer Kok werd verklaard dat de deplorabele toestand van de Kabel binnenkort zal worden verbeterd. De heer Schouten werd ge antwoord dat de Swanner kermis wat kramerijen betreft aan de weg zai worden gehouden, en dat de inrichtin gen een standplaats op het gemeente lijke sportterrein zullen krijgen. UIT HET HUGO-BOYS KAMP. Het tweede elftal heeft een mooie overwinning behaald op het SVW- team. Dit was een wedstrijd voor het gouden kruis. Jammer genoeg kun nen we ons derde niet feliciteren. Het kreeg klop van Hollandia 2. Ook onze jeugd deed het niet zo goed, geen van beide elftallen konden 'n puntje bemachtigen. Op de tech nische dag in Anna Paulowna heeft onze rechtsbuiten van het eerste een beste wedstrijd gespeeld. Zijn spel was goed en zijn snelheid bracht vele keren redding. „HET LIED VAN DE ZEE". Zondag- en Maandagavond bracht de gem. toneelvereniging „Pius XI" een. vissersspel in drie bedrijven, dat bij het publiek zeer in de smaak viel. Dit stuk gaf een duidelijk beeld van het ruwe zeemansleven. De opening nam Kap. van Leeuwen voor zijn rekening. Met een geestig woordje verzocht hij de aanwezigen, om van deze avond iets moois te maken, waarover een ieder na afloop tevreden kan zijn. Opmerken willen we, dat het een zeer moeilijk stuk was, maar dat Pius XI hiermee wederom een groot suc ces heeft behaald. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken is het faillissement van A. van Duin, loonsproeiër te Heer- Hugowaard, Veenhuizer Middenweg F 71. Rechter-commissaris mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake te Alkmaar; curator mr. A. V. M. Leesberg te Alkmaar. Oplossing probleem 62. Stand; Zw. 10 sch. op; 7, 8, 16, 18, 19, 23, 27, 28, 32, 37. Wit 10 sch. op: 26, 29, 34, 35, 38, 40, 43, 44, 47, 50. Opl. 1. 47-42 (37 X 30), 2. 35 x 11 (23 X 45), 3. 44-39 (32 x 34), 4. 26-21 (16 X 7), 5. 21 x 1! Heel mooi! Nu nog even het volgende standje van de heer Renooy. Zw. 3 sch. op: 13, 15, 45. Wit dam op 5. schijf op 50. Wit heeft zojuist dam gehaald en zwart is aan de zet. Zw. 13-18, wit 5-14, zw. 18-22, wit 14- 32, zw. 15-20, wit 32-38, zw, 20-25, wit 38-32, zw. 25-30, wit 32-43, zw. 30-35, wit 43-32, zw. 3540, wit 32-49 en zwart ver liest. Ter oplossing voor deze week: Probleem 63 van C. v. d. Kuilen V//. De politieke commissie der Europese beweging heeft Zondagavond de aan bevelingen opgesteld, die gister aan de plenaire vergadering werden voor gelegd. Aan die aanbevelingen ging 'n beginselverklaring vooraf, waarin o.m. gezegd wordt dat Europa zich moet verenigen in een geest van democrati sche vrijheid. Van de economische macht moet gebruik worden gemaakt voor het welzijn van allen. De arbei ders moeten in de leiding van de eco nomie medezeggenschap hebben. Men moet komen tot een synthese tusssen de vrije economie en de collectivisatie. De deelneming van elke staat aan de Europese Unie blijft ondergeschikt aan de aanvaarding van de beginselen van het handvest der rechten van de mens. Op dit ogenblik valt niet te rekenen op Zw. 11 sch. op: 8, 9, 10, 12, 14, 19, 20, 24, 29, 30, 40. Wit 11 sch. op: 17, 21, 22, 26, 28, 33, 35, 37 ,38, 43, 44. Wit speelt en wint. Corr. G. v. W. te O. Eindspel probleem Folman is remise. Volgens A. Renooy wel te winnen als witte schijf op 50 stond. K-kt u het nog eens na. Zoals gemeld, is de voorbereidende vergadering van de eerste ministers en de ministers van Buitenlandse Zaken der Beneluxlanden te Brussel Zon dagmiddag geëindigd. Naar tijdens deze ministersvergadering duidelijk tot uitdrukking zou zijn ge komen. hangt de economische Unie niet af van een beslissing, die de mi nisters der drie landen op 'n bepaald tijdstip kunnen nemen, doch van een geheel van omstandigheden. De belangrijkste hiervan is wel de omwisselbaarheid van de munt. Vol gens het advies van de technici zou een ondoordachte verwezenlijking van de economische Unie tot resultaat heb ben dat bij het openstellen der gren zen de Belgische producten weggezo gen worden naar de Nederlandse markt. Deze producten zouden dan be taald worden met Nederlandse gul dens, waaraan België niets zou heb ben. Zolang het Nederlandse produc tievolume geen evenwichtige handels balans met de Belgisch-Luxemburgse economische Unie mogeliik maakt, zou Nederland moeten beschikken over andere betalingsmiddelen om de con- vertabiliteit van de munt en de eco nomische Unie te verwezenlijken. België en Luxemburg zouden be reid zijn Nederland met alle midde len te steunen in ziin pogingen om de achterstand in te halen, en bij de ini tiatieven, die bet zou willen nemen. Een ander vraagstuk, dat ter sprake is gekomen, is dat van de waterwe gen. in het bijzonder de verbinding tussen Antwerpen en de Riin. Gezien de posities, die beide nartiien inne men. betreft het hier een zeer delicaat probleem. Volgens het advies van een technicus kan men de verwezenlijking van de economische Unie echter niet laten afhangen van het al dan niet aanleggen van een Moerdijkkanaal. de formele toetreding van „sommige Europese landen", maar men mag zich bij die scheiding niet definitief neer leggen. West-Duitsland moet worden uitgenodigd tot de nieuwe gemeenschap toe te treden. Daarenboven moet de Unie rekening houden met de tussen sommige landen en de overzeese gebie den bestaande banden. De betrekkin gen tussen de moederlanden en de po litiek autonome gebieden moeten ge vrijwaard en uitgebreid worden. Eu ropa moet de thans afhankelijke ge bieden helpen bij hun ontwikkeling naar een regime van politieke vrijheid. De Europese waarden moeten in nieu we politieke instellingen nieuw leven vinden. Nieuwe economische politiek Europa kan de stabiliteit niet terug vinden zonder het aanvaarden ener nieuwe economische politiek. Die poli tiek zal op de komende conferentie te Westminster worden onderzocht en zal de rationele benutting van de Europe se hulpbronnen beogen om de levens standaard van de Europese bevolking te verbeteren. Men zal een algemeen productieplan voor de Europese basis industrieën moeten uitwerken en moe ten overgaan tot de geleidelijke ophef fing van de thans bestaande hinder palen voor het vrije verkeer van per sonen, goederen en kapitalen. De politieke commissie heeft o.m. de volgende aanbevelingen opgesteld: Het is wenselijk, dat de afgevaardigden in de Europese vergadering verkozen worden door de parlementen van elk land. Het aantal afgevaardigden zal ten minste 300 moeten bedragen. Reeds bij haar eerste zitting moet de Euro pese vergadering vertegenwoordigers tellen van alle Europese democratische landen, West-Duitsland inbegrepen. Naast de nationale vertegenwoordiging moet ook een andere vorm van ver tegenwoordiging worden bepaald. De vergadering zal daarvoor markante persoonlijkheden verkiezen. De aanbevelingen werden gister door het Congres eenstemmig aan vaard. De internationale raad van de Euro pese Unie heeft zijn werkzaamheden gistermorgen besloten met een zitting onder voorzitterschap van de Neder lands^ gedelegeerde P J S Serrarens. ia kringen van de Europese bewe ging toonde men zich zeer tevreden ever de bereikte resultaten en men is algemeen van oordeel, dat deze zeer doeltreffend zullen blijken te zijn. OOK MULLAERT TEKENT CASSATIE AAN Naar wii vernemen heeft thans ook M A Mullaert cassatie aangetekend tegen de sententie van het Haaese Bij zondere Hof, waarbij hij tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 189. Het onderzoek van de jeep heeft uitgewezen, dat Pim, Pam en Pom een veel te hoge som hebben be taald. „We zouden de heer Vossen.a eens de waarheid vertellen", zegt de voorzitter. Maartie sluwe vos is niet meer te vinden. Hij heeft stilltejes de benen genomen en zal zich wel niet meer laten zien. „Dit is voor u het be wijs veldwachter", zegt de voorzitter, .dal dezë man niet in zijn recht stond. Mij dunkt, u kunt deze kleine jongens nu wel laten gaan". 19H. „Goed goed", zegt de veld wachter tegen zijn zin. „Het is zo. De schade hebben ze betaald, maar de jeep neem ik m beslag. Die krijgen die honden niet terug voor ze een deugde lijk rijbewijs hebben gehaald". „Ja, daar kan ik niets tegen inbrengen", antwoordt de voorzitter zuchtend. „Jon gens, het spijt me voor jullie", ver volgt hij dan, zich tot Pim, Pam en pom wendend. „Veel geluk, en ik hoop jullie hier volgend jaar weer te zien Maar dan met een rijbewijs natuur lij!:'" Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Guus Jansen, piano 6,20 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Muziek 7,30 ,,Dit is leven" 7,50 Rubriek van de Wederopbouw 8,05 De gewone man 8,12 Vastenavond-parade 10,37 Actuali teiten 10,45 Avoridgebed 11,15 Gramo- foonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Tom Erich (piano) 6,30 „Wijsgerige verwon dering" door Drs W A Nell 7,00 Kobus Kwint 7,15 Vlotter Frans leren spre ken 7,30 Henriette Bosnians (piano) 8.05 In het Radio-Zoeklicht 8,15 Bonte Dinsdagavondtrein 9,35 Brieven over hersengymnastiek 9,45 Buitenlands over zicht 10,00 Pierre Palla's parade —10,30 Chailley kwintet 11,15 Reportage van de Carnavals-viering 11.25 Londer.s Philharmonisch-orkest VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 Te Deum Laudamus 11,15 Piet van Eg- mond (orgel) 6,00 One Nederlandse ko ren en korpsen 6,30 Voor de Strijd krachten 7,15 Prikkebeen 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 Kerkdienst 0,45 NCRV-kwartef 10,00 Radio Phil- harmonisch orkest 10,45 Avondoverden king 11,20 Dr A J v d Graaf 11,35 Strijkkwartet HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 èn 11 ijur VARA: 8,18 Gramofoonmuziek 12,38 The Kilima Hawaiïans 1,20 The Ramblers 5,15 Amerika zingt 6,20 Kwartet Jan Cor- duwener 6,45 Gramofoonplaten 7,00 Lezing door R A Kuin 7,15 Het nieuws uit Indonesië VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 Lezen in de Bijbel" VARA: 8,05 Dmgen van de dag 8,20 Instrumentale fragmenten 9,00 Duif en doffer (Hoor spel) 10,15 Malando 10,45 Van boek tot boek 11,15 De hit-kit 11,45 Gra mofoonplaten 38 IN DE DOOR TJEERD ADEM A Twee politiemannen stapten in druk gesprek over het trottoir. Hij had ze maar te roepen om de zekerheid van eer, veilig geleide te kunnen hebben. Niets en niemand zou hem meer kun nen bedreigen. En tochen Hij had het gevoel dat zijn tegenstan ders steeds nader kwamen en hij steeds meer in een hoek werd gedrongen. Tot dusverre was hij er nog niet in geslaagd zijn achtervolgers te ontko men. Hij overwoog de mogelijkheid de heer Donker te waarschuwén, maar begreep dat hem daarvoor geen kans meer werd gegeven. Met een tikje weemoed dacht hij aan zijn verjaardagsfuif. Hoe kort was het nog maar geleden, dat hij onbekom- mera in een kring van goede vrien den had gezeten en hun zijn verlangen uaar avontuur had kenbaar gemaakt Plotseling besloot hij naar hetzelf- deftige restaurant te gaan en daar te souperen. Zo ergens dan zo verwacht te hij zou hem daar in de loop van de avond wel een gelegenheid tot ont snapping worden geboden. Hij zag drie heren een tikje aange schoten langs hem gaan en in een bui ten wachtende taxi stappen. De chauffeur sloeg het portier dicht en zette zich achter het stuurrad. Nog voor de auto in beweging kwam, rukte Steensma het tegenover staande portier open en zette zich naast de chauffeur De man liet van verbazing het stuur los. maar Steensma drukte hem een bankbiljet in de hand, terwijl hij de naam van het restaurant noemde. „Vooruit!" gebood hij, „en rijd wat je kunt!" Als je me binnen vijf minuten op de plaats van bestemming brengt krijg je er nog een". De chauffeur knikte en spoog in zjjn nervositeit in zijn handen, alsof hij een zwaar kaweitje ging opknappen. De taxi schoot met een sprong voor uit en vloog in een scherpe bocht op twee wielen de hoek van de straat om. Een verkeersagent hief gebiedend de hand op. „Doorrijden!" schreeuwde Steensma. De chauffeur beet op zijn tanden, gaf nog meer gas en reed de agent bijna onderste boven. Nog vóór deze van de schrik bekomen was, viel er van de taxi niets meer te ontdekken. De inzittenden bleken intussen nog r.iet zodanig onder de invloed van de zo juist verschalkte borreltjes te zijn dat ze niet ontdekt hadden, dat er blijk baar iets niet helemaal in de haak was. Ze bonsden op de ruiten en tikten met een sleutel op de tussenruit om de aandacht van de chauffeur te trekken. De snelheidsmeter wees inmiddels een nog hoger cijfer aan en weinige ogenbliken later remde de chauffeur voor de deur van het hotel-restau rant. Steeusnw drukte hem het beloofde in de hand en sprong uit de taxi. Hij keek achter zich, maar zag, dat er op dat moment van de dokters auto niet te bespeuren viel. Nog vóór de blijkbaar hevig ver ontwaardigde passagiers uit de wagen gestapt waren, was Ir. Steensma de portiersloge reeds langs gegaan, de zaal doorgelopen en regelrecht naar de toiletten gestapt. Hij greep haastig het kaartje van de heer Donker uit zijn portefeuille, vulde de naam van het restaurant in met het cijfer 3 en de toevoeging: onmiddellijk. Hij gaf het kaartje aan een oude bediende van de toiletten. „Je moet eens goed naar me luiste ren," zei hij. „Wanneer ik vóór het sluitingsuur bij je kom en je een gul den fooi geef omdat je niet kunt wis selen, moet je onmiddellijk onopge merkt dit nummer bellen en voorle zen, wat er op het kaartje staat. Je kunt er wel bijzeggen, dat je het van een heer uit het restaurant hebt gekre gen. Wanneer ik niet verschijn, is het op bollen niet nodig. Je moet dan het kaartje, vóór je naar huis gaat, ver scheuren. Hier heb je alvast een riks voor je moeite. Je spreekt niet over wat ik je nu gezegd heb en je laat nie mand er iets van merken. Heb je me goed begrepen?" „Uitstekend, meneer", zei de bedien de. het kaartje aannemend. Hij stak het ongelezen in zijn jaszak en streek met een borstel over de jas van de ingenieur, toen een bezoeker de deur van het toilet opende. „Zo is het in orde, mijnheer," zei hij ciitisch naar de jas kijkend. „Dank je," zei Steensma. Hij begaf zich naar de zaal, gaf jas en hoed af en ram plaats aan een ta- felte bij de orkestruimte. Hij zat er nog geen halve minuut, toen de draaideur in beweging kwam, de „dokter" met driftige pasjes naar pinnen stapte en zijn ogen haastig door de zaal liet gaan. Zijn blik bleef een ondeelbaar ogen blik op de ingenieur rtutery ma»r hij gaf geen blijk van enige verrassing. Hij reikte jas en hoed aan de jongen van de garderobe, zette zich aan een tafeltje bij de draaideur en bestelde een kopje koffie. VRIENDEN VAN DE POSTZEGELVERENIGING Ir. Steensma keek eens rond zich. Het was net of hij hier niet weg ge weest was. Hij zat ongeveer op dezelfde plaats, waar enkele dagen geleden de heer Van Waardenburg gesoupeerd had en aan de tafel waar hij met zijn vrien den had geklonken en gedronken, zat riu een vader met drie grote dochters. Zij namen miniatuur-hapjes van haar vruchtenijs en keken met gesluierde ogen naar de leider van de zigeuner kapel, oflijfkleurige man met een don kere haarlok over het voorhoofd, wiens spel nu eens diepe weemoed vertolkte om plotseling over te gaan in het woeste tempo van de czardas. (Wordt vervolgd). I J

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3