Stad en Omgeving, „De vlag uit" voor terugkerende militairen zeker verdiend AGENDA Het Groot Yorkshire Varkensstamboek ieuws Laatste N Geslaagde avond van de Band Berger Kunstkring Vergelijkingen met het buitenland Éénmaal - andermaal Haarlems deurwaarder verduisterde f 34.000 Mevr. A. Koenen-Hoek,, voorzitster van de afdeling Alkmaar van de Band Nederland-Indonesie kon gisteravond een flink aantal aanwezigen op de con tactavond van de Band in het Wapen van Heemskerk welkom heten. In haar openingswoord deelde zfj o.a. mede, dat 17 Maart a.s. zes en dertig familieleden van militairen in Indonesië te Alkmaar voor het Strijdkrachtenprogramma in Engels correspondent had geschreven na een bezoek aan Indonesië. Deze noemde het Nederlandse leger het won derlijkste ter wereld, omdat de soldaten zo bijzonder veel werk maken van hulp aan de bevolking. Zelfs de leden van gevechtseenheden nemen aan die prachtige taak deel. Het is dan ook zeker gerechtvaardigd, aldus spreker, als men in Holland bij thuiskomst van de jongens de vlag uitsteekt. Zij hebben dat ten volle verdiend. De avond werd verder gevuld met het vertonen van een aantal films, die ook weer zeer juist waren gekozen. Zij gaven een beeld van de gelegenheid zullen worden gesteld veje terreinen van het leven in de tro pen en de aanwezigen een beter in om via de aether aan hun verwanten in de Tropen groeten over te brengen. Lr zal ook worden gezongen. De Band Is van plan de jongens overzee met Pinksteren een verrassing te sturen. Hulp van Alkmaarse zakenlieden zal daartoe mede worden ingeroepen. Ten slotte heeft men het plan opgevat te trachten de militairen op hun verjaar dagen een pakje te zenden. Na deze mededelingen kreeg de spre ker van deze avond, de Majoor J. C. Lindgreen van de Leger-Voorlichtings- dienst het woord. En het was een goed woord, dat hij bracht voor deze kenne lijk merendeels ouders, vrouwen of verloofden van in de Oost verblijvende militairen. Hij vertelde hun hoe de jongens in het voor hen zo onbekende land aankomen en er ongeveer drie maanden tijd hebben om „klimaat te schieten". Hoe zij zijn gelegerd in de kampementen en welke gelegenheid hun in de steden tot ontspanning gebo den wordt. Weer moeilijker hebben -"e jongens het, die op de buitenposten zit ten. Teruggekeerde vrijwilligers uit Limburg hadden verteld, dat het werk thuis in de mijnen, dat dan al zwaar heet, veel lichter is dan het werk van de soldaat op patrouille. Aan veel din gen moeten de Nederlandse jongens in de tropen wennen. Het zich elke dag baden, het eten van rijst en het roken van minder goede sigaretten. Dit laat ste vindt zijn oorzaak in het feit, dat de kosten van de bezetting in Indonesië door de Federale Staten wordt opge bracht en er geen geld is om virginia- tabakken of sigaretten in te voeren. Een wonderlijk leger Met nadruk liet de spreker uitkomen welk karakter dit leger heeft: n.l. het herstellen van orde, rust en veiligheid, factoren waarop alleen een zekere en welvarende toekomst kan worden ge bouwd. Hij las een artikel voor, dat een Non-stop gymnastiek- uitvoering 'Gisteravond gaf de Chr. Sportver eniging „Jong Holland" in het Gulden Vlies een non-stop gymnastiekuitvoe- ring. Na het zingen van het eerste vers van ps. 105 ging de heer Knaap voor in gebed. In zijn openingswoord zei de heer Knaap, dat het niet de bedoeling van de vereniging is te streven naar topprestaties, doch naar een gezonde lichaams-ontwikkeling. Hierna werd voor een vrijwel geheel gevulde zaal 'n programma afgewerkt dat voor het grootste deel uit gymnas tische oefeningen bestond. Daaraan werd zowel door dames als door heren deelgenomen. Het bleek deze avond nogmaals, dat voor het beoefenen van gymnastiek geen bepaalde leeftijd vereist is. We zagen kleine jongens halteroefeningen doen en bokspringen en we zagen cudere heren ,die, ondanks hun leeftijd vitaal genoeg waren om aan het laag- rek en hoogrek oefeningen te maken, waarop menig jongere jaloers kon zijn. De dames lieten enkele vrije oefenin gen zien en zowaar verscheen er op 't toneel een grote balk, waarop allerlei evenwichtsoefeningen werden gede monstreerd. Ook het ringzwaaien ontbrak niet op 't programma en hier bij viel de goede afwerking op. Tussen de verschillende oefeningen door werden enkele schetsjes opge voerd. Hiervan willen wij nog speciaal de poppendroom noemen, waarin de kleine Elly Wagenaar op alleraardigste wijze de hoofdrol vervulde. De heer Dekker nam het vocale gedeelte van het programma voor zijn rekening. Aan het slot dankte de heer Jansen allen, die aan het slagen van de avond hadden meegewerkt. Spreker zei ge constateerd te hebben dat vooral in het afgelopen jaar van het 25-jaar oude Jong Holland de prestaties zich in stij gende lijn bewegen. De heer Jansen dankte hier vooral de beide instruc teurs de heren Heinis en Nol. Hierna werd de avond met dankge bed besloten. DAMCLUB WDO. Woensdagavond speelde de Alkm. Damclub WDO met twee tientallen in Heerhugowaard tegen de damclub al daar. De partijen ontliepen elkaar niet veel. Het eerste tiental speelde ge lijk en het tweede tiental van WDO won met II9. Donderdagavond werd de onderlinge competitie voortgezet. De uitslagen waren: Groep 1: J. Hartog—A. Burgert 0—2, C. Dammer P. Veer 11, C. BooyJ. van Bee- kum 02. Groep II: R. ZaadnoordijkJ. Veer man 20, D. DavelaarC. Fok 02. Groep III: J. Schipper Jr.G. vd Kuyt 0—2, C. van BeekumJ. Deich- mann 02. DIERENBESCHERMING. Aan de knop van de deur vastge bonden van een woning aan de Ken- nemerstraatweg werd aangetroffen een klein pl.m. 10 weken oud foxhondje. Wie ontfermt zich over dit diertje? Adres inspecteur C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. zicht in de maatschappij en het land, waarin hun vaders, zoons of verloofden een grote taak verrichten. Het is een avond geworden, welke juist in het ka der van doel en streven van de Band lag en daarom zeker als geslaagd mag worden beschouwd. DE KAASMARKT Aangevoerd werd heden 1 stapel boe renkaas, wegende 537 kg., prijs f 80:50 per 50 kg. De handel was vlug. Artistiek cabaret Het bekende ensemble Wim Sonne- veld trad Donderdagavond in De Rus tende Jager voor de Berger Kunst kring op met een programma, dat bui tengewoon in de smaak viel van het publiek, dat de zaal tot het laatste plaatsje vulde. Vóór de pauze werd gegeven „Het lied van Pierrot", een pantomime van Wim Sonneveld. Schitterend beeldde Hetty Blok de oude vrekkige koppe laarster uit; prachtig waren ook Wim Sonneveld als Pierrot, de arme dichter die van liefdesverdriet niet meer kon zingen. Lia Dorana als Colombine, Cruys Voorbergh als Harlekijn, die met Colombine ging strijken, en Geor gette Hagedoorn als Muze. Velen zullen even vreemd hebben gekeken naar dit stuk, waarvan enkele scènes deden denken aan Les enfants du paradis van Jean Barault, maar al len waren vol waardering voor het meesterlijke spel. Na de pauze trad het gezelschap op met een zeer gevarieerd eabaretpro- gramma, dat artistiek op hoog peil stond. Georgette Hagedoorn bracht o.m. het laatste liedje van Louis Da vids: Klap eens in je handjes. Lia Do rana kwam met een ondeugend liedje met het refreintje: als je de geliefde man niet met je kussen hebt weten te behouden, dan zullen je tranen hem niet bij je terug brengen. Het hele gezelschap had groot succes met Humulus de Stomme en verschil lende chansons mimees. als Marlbo rough va - t - en guerre, een oud Frans straatliedje met een levend draaiorgel en.Zeg kwezelken wilde gij dansen, een schitterend slotnummer, dat ge volgd werd door een minutenlang ap plaus. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Noodlot (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: San Antonio (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Warschau Concerto (14 jaar) Gulden Vlies, 7.30 uur: Gymnastiek- uitvoering „Jong Holland". BONNEN HALEN, 4 MAART: ALKMAAR: I en J. HENSBROEK: Alle inwoners. WOGMEER: Alle inwoners. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Nood lot (18 jaar); Victoria Theater, 7en9.30 uur: San Antonio (18 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Warschau Concerto (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Jubileum-voorstelling Lou Bandy. AANBESTEDING VAN DE KERMIS Donderdagmorgen vond te Bergen de inschrijving plaats voor de op 2, 3, 4 en 5 Juli te houden kermis. De prijzen, die de ondernemers bereid waren te besteden voor een standplaats, ver schilden niet veel van die van het vo rige jaar. Er waren inschrijvingen voor een draaimolen, een hangmolen, een zweefmolen, een rups, een autoscooter, een schommel, een spin, een golfbaan, en een Karimata en verder voor tal van kramen. BERGENS BRANDWEER De brandweer die steeds paraat is en na oproep per telefoon no 2626 on middellijk uitrukt om de strijd tegen de rode haan aan te binden, mocht de zer dagen na haar optreden te Bergen aan Zee, van de Nederlanden 1845 een zichtbaar blijk van waardering ont vangen in de vorm van een enveloppe met inhoud. Warmenhuizen VERKEER ONDERVINDT HINDER VAN KABEL AANLEG In ons dorp met haar smalle ver keerswegen is de PTT al ruim drie weken bezig met het leggen van een zwaardere telefoonkabel. Het verkeer onderwindt hiervan veel last. Soms staan achter el kaar zeyen of meer auto's uit twee richtingen. Zij kunnen dan geen kant heen. Aan het noordeinde gebeurde het, dat over een lengte van een ki lometer de sleuf werd gegraven en 'n paar dagen bleef openliggen. Thans is daar de sleuf gedicht met zandmaar nog niet bestraat om dat eerst de telefoonaansluitingen op de nieuwe kabel moeten worden aan gesloten en daarna de oude kabel uit de grond wordt gehaald. Door de harde wind ontstond een ware zandverstuiving. Op de koop toe moesten verscheidene hekken het ont gelden. Thans is men aan het Zuideinde van het dorp bezig. De toegepaste' methode is voor de aannemer zeer zeker de voordeligste manier. Of het de voor geschreven manier is, is voor velen onzer een vraag.... Dezer dagen ge raakte de heer Jo Dekker, expediteur alhier met zijn vrachtauto in de sleuf van de PTT-kabel. Met behulp van de vrachtauto van de heer Gomes wist men de wagen weer op de begane grond te krijgen. Heiloo WINTERZON KRISTAL VITA VONK BIRD'S EVE De algemene vergadering van het Noordhollands Groot Yorkshire Var kensstamboek werd dezer dagen ge houden in het Wapen van Heemskerk. De voorzitter, de heer D. Schoen uit Benningbroek, zeide, dat we wat de varkenshouderij betreft, in het teken van vooruitgang staan. Spreker waarschuwde echter tegen het gevaar, te veel varkens te gaan houden. De rek. 1948 sloot met een voordelig saldo van 5206,58 op een totaal be drag van 36970,69 in ontvangsten en uitgaven. De begroting 1949 sloot op een nadelig saldo van 2750. Tot bestuurslid werd gekozen de heer K. Braak te de Weere; tot leden van de financiële commissie rek. 1949. begroting 1950, werden benoemd de heren H. G. de Vries, J. Muijs. R v. Elderen en als plaatsvervanger de heer P. S. Met. Hierna sprak Dr. Ir. P. C. Labou- chère over het onderwerp ..Groot Yorkshire varkens buiten ons land". Een interessante lezing In Engeland wordt het G.Y. varken in hoofdzaak gebruikt voor de bacon- productie. De fokkers in Engeland ziin z.g. sportfokkers en letten vooial op het behalen van prijzen op de ten toonstellingen. Binnen het ras -is wei nig uniformiteit in type. Gelet wordt hoofdzakelijk op tentoonstellingscon ditie. Gegevens betreffende productie en afstamming zijn practisch zeer wei nig bekend. In Duitsland onderscheiden we een urietal bekende iokdistricten, n.é. Oost-Pruisen, Saksen en Ammerland. Hier is meer controle op de vrucht baarheid en vooral op het gewicht der dieren. Seiectien.esterijen Kent men er niet. Het G.Y. varken daar Das Deutsche Edeischwein genaamd wordt iets meer gefokt in de spekrichtmg. In Denemarken daarentegen fokt men weer sterk in de baconrichting, doch de fokkerij is hier sterk teruggelopen. Ook in Zweden wordt de G.Y. fokke rij meer gedreven in de baconrichting, doch is daar ook van weinig belang voor import in ons land. In Belgie neemt de fokkerij van G.Y. varkens de laatste jaren sterk toe. doch staat nog steeds in de kinder schoenen. De fokkerij is geheel geba seerd op Engelse import, doch het type helt meer over tot het Midden- Yorkshire ras, dat is meer spektype. In Belgie is een begin gemaakt met hel organiseren van mestproevcn, die te vergelijken zijn met onze Selectie- mesterijen. In Frankrijk daarentegen wordt meer gelet op de hoeveelheid vlees dan spek, omdat evenals bij ons, het laatste slecht verkoopbaar is. In Fiankrijk en Zwitserland bestaat voor onze fokkerij belangstelling. In Tsjechoslowakije is een zeel- uniforme fokkerij, gebaseerd op Duit se import. De Staatsbemoeiing is hier overheersend. In betrekkelijk korte tijd is hier veel bereikt. De landbouw organisaties kopen de dekberen en plaatsen deze in een bepaald district. Bij aankoop van een zeug richt de fokker zich tot die ori;z"ic'"4ie en deze bepaalt, of het gewenst is, dat er een zeug komt, of dat een betere wordt aangeschaft. COMITé TOT VIERING VAN NAT. FEESTDAGEN E.A. Het comité kwam een dezer dagen bijeen in café Admiraal aan de Heren weg om de bestuursfuncties onderling te regelen. De heer v. Riet werd als voorzitter benoemd, terwijl de heer Herm. Groot 2e voorzitter werd. De heer K. Helder werd secretaris en de heer Jac. Wassenaar penningmeester, De heer H. Pel fungeert als commissielid, terwijl mevr. Glijnis Schermerhorn waarschijnlijk om ge zondheidsredenen haar lidmaatschap van het comité beschikbaar zal stel len. Een vertegenwoordigster van de Bond van Plattelandsvrouwen zal haar plaats dan innemen. Een voorlopig pro gramma werd vastgesteld. Besloten werd op 30 April op bescheiden wijze enkele festiviteiten te organiseren ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana. Er zal o.a. poppen kast en goochelen gegeven worden voor de kleine kinderen, terwijl etn film vertoond zal worden voor de grotere kinderen. De festiviteiten op 7 Juli 1214-jarig huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen wat uitgebreider zijn, temeer omdat in deze tijdsperiode de weers omstandigheden waarschijnlijk beter zijn om meerdere spelen e.a. in de open lucl^ te houden. De bevolking zal door een prograrhma van een en an der op de hoogte worden gesteld en waarschijnlijk zal een bescheiden col lecte met bussen worden gehouden langs de woningen. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Marinus, z. van Simon Krom en Hiltje Grondsma. Jacobus Mattheus Antonius, z. van Johannes Pater en Johanna Maria Kruijenaar. Ondertrouwd: Klaas Dekker en Catharina Huizinga. Gehuwd: Johannes Franciscus Antoon Delij en Aaltje Tamis. Theo- dorus Schat en Alida Christina Bij waard. Overleden: Wilhelmus Tromp, 80 jaar. Trijntje Slikker, 74 jaar. Meintje Kleimeer 80 jaar. CANDIDAATSTELLING K.V.P. VOOR DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN Het bestuur van de K.V.P. kwam dezer dagen in vergadering bijeen en besprak o.a. de candidaatstelling voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen voor bovengenoemde partij. Besloten werd dat de candidaatstellingen bij het be stuur vóór Zondag 20 Maart moeten worden ingediend, ondertekend door minstens 10 leden tg mond aan Zee Egmonden I kampioen Door de 8—2 overwinning op DOS II uit Alkmaar. Woensdag j 1 is de Eg- monden I ongeslagen kampioen geworden van haar afdeling De gespecificeerde uitslagen luiden: J de Waal—Obdam 1—0; J Koopman—De Boer 1/2—Vi", J van Don—Van Hoven 1—0; A HeereNeuman Sr 1—0; J Zijp—Wil- lemse 1—0; G a'd Brinke—God je 1—0; A v d Berg—Wouters 1—0; H Franse—Van Leeuwen 0—1; C Blok—Appel 1—0; P ManteC Kool VzVa De thuisclub speelde aan de oneven borden met wit Het verloop van de competitie is als volgt geweest: Tegen MSC IV en V uit Den Helder en de Pion uit Venhuizen werd (drie maal dus) met 6l gewonnen; tegen KTV III uit Enkhuizen met 9V2—Va en tegen D O S II uit Alkmaar met 8—2 Zeker zal dit kampioenschap een sti mulerende werking uitoefenen op de toekomst van de club In dit verband her inneren wij gaarne aan het devies van de club„Wij willen sterker worden, wi] willen vooruit en hoger op" De eerste goede schrede is gezet en dus ziet de toe komst er, na e^n ruim 2-jarig bestaan hoopvol uit 't Was op een verkoping. Waar, dat doet er niet toe. 't Waaide nogal. De afslager was bezig een zelfbinder aan de man te bren gen. Hij klom hiertoe op een drie- wielige platte wagen. Het bod op de zelfbinder steeg hoger en hoger. Groter werd de spanning. En meer en meer gegadigden klommen op de wagen om een beter overzicht te krijgen Toen was het hoogste bod be reikt. En tevens het hoogst mo gelijke aantal passagiers op de platte wagen. Allemaal om een beter overzicht te krijgen Toen zei de afslager: „Één maal andermaalVerder kwam hij niet. Eerst langzaam en toen sneller en sneller zakten verkoper en adspirant-kopers naar beneden. Tenslotte ploften zij luid tierend tussen het pu bliek, dat in een luid gelach uit barstte. De wagen was gesneuveld. En de afslager kon opnieuw begin nen. Zonder een goed overzicht op een driewielige platte wagen te hebben. IJmuiden NIEUW RADIO-STATION Over enkele maanden zal op het Sluis- eiland in IJmuiden met de bouw worden begonnen van een nieuw radio-ontvang station voor de scheepvaart Het nieuwe „Rijkskuststation-IJmuiden" krjjgt een uiterst moderne outillage met een uitge breid antennepark Het oude radio-ont- vang-station werd in de oorlogsjaren ver woest Momenteel is de dienst zeer pro visorisch ondergebracht in een school gebouw 9 VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer bestond gisteren- uit 1170 kisten haring( 475 makreel 620 kabeljauw 290 koolvis, 10 leng, 90 wijting, 130 schel vis 20 bot, 20 fijnvis, 80 schol 20 schar 40 hake en 150 kisten diversen Besommingen: IJM 99 „Batavia" f 15,900; RO 53 „Dirkje" f 27,700; KW 161 f88; SCH 262 f 5048 Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 4 Maart. 110.000 kg rode kool 12.8015.40; 44.000 kg gele kool 10 8014.20; 16000 kg witte k-ool 9.409.60; 27000 kg peen 2.50—5.50. LANGEDIJKER GROENTEN CEN TRALE. 4 Maart. 50000 kg rode kool 12.80—14.30; 8000 kg gele kool 10.80— 14.30; 37000 kg witte kool 9.10—9.90; 2500 kg bieten I 6.80; 400 kg witlof I 46; II 38; 125 kg prei 11.60; 75 kg spruitkool 35. WARMENHUIZEN, 3 Maart. Aan voer 88600 kg. rode kool 12.8014.40; 9300 kg gele kool 10.80—13.30; 37600 kg Deense witte kool 9.409.90; 16500 kg uien 9.60; 10200 kg peen III 6II 7. HEM, 3 Maart. Gele kool 10.60 —13.20; rode kool 9.80—13.50; uien 7.60 9.60; kroten 6.20; witlof I 4045; II 3538; prei 1317; Goudreinetten 65 71; Bramley 49—56; Present van Enge land 6471; Winterjan 7074. Predikbeurten VOOR ZONDAG 6 MAAKT ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Wesseldijk; Woensdagav. half 8 tot 8 uur, oecumenische avondwijding; vrij toegang. Kapelkerk, 10 uur ds. Dik- boom; 5 uur ds. Den Oudsten. Rem. geref. gem., half elf ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), half elf, ds Makkink van Leiden. Doopsgez kerk, 10 uur, ds. Van der Sluis (coil. Broederschapshuis te Schoorl). Geref. kerk. 10 uur (H.Avondm.) en 5 uur (H.Avondm. en dankz.), ds. Von Meijenfeldt. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur (Heilig Avondmaal) en half 6 (nabetrachting) ds. Van der Lingen. Baptisten gem. (in Nieuwe Doele), 10 uur evang. Hof huis; half 8 jongeliedensamenkomst. Oud-kath. kerk, in de Luth. kerk, Oude gracht, v.m. half 9 dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat. half 10 en 4 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B., 3 uur jeugdclub; Donderdagav. half 8 evangelisatiesamenkomst, de heer Dam- muller. Leger des Heils, Limmer- hoek 40, 10 uur, heiligingsdienst; 12 uur Zondagsschool; 8 uur verlossingsbijeen komst. Ned. Leger des Heils. Hekel- straat, 10 uur wijdingsdienst; 8 uur openb. samenkomst; Dinsdagav. 8 uur openb samenkomst, majoor Van Riin Kerk van Jezus Christus van de hei ligen der laatste dagen (in Valk's lunch room), half elf Zondagsschool: 5 uur godsdienstbijeenkomst. Rozekruisers- genootschap. Oudegracht 114, half elf tempeldienst, de heer Rutgërs v. d. Loeff. Ver. van spiritisten Harmonia, in hotel Centraal, half elf morgenwij ding, de heer J. van Bergen van Amst. OMGEVING AKERSLOOT, half 10, ds. Van San ten. H.Doop, voorjaarszendingscollecte. MARKEN-BINNEN. elf uur, ds. Van Santen (voorjaarszendingscollecte) BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. S. Kranenburg. Geref. kerk, 10 uur (bidstond voor het gewas) en 5 uur ds. Telkamp. Maranatha, half elf ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10 ds. Bijlsma; half 4 ds. Kooy van Amsterdam. Geref. kerk, 10 en 3 uur ds Donner. Geref. kerk (Art. 31), 10 uur leesdienst; 3 uur ds. Van der Lingen. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur leesdienst. Doopsgez. kerk. 10 uur da. Schepman (coll. bouw- fohds). DE RIJP geen dienst. DIRKSHORN. herv. kerk, half 3 ds. Post. Geref. kerk. half 10 (voorb.) en 2.15 uur ds Van der Sluis. DRIEHUIZEN, 10 uur de heer Albertz. EGMOND AAN ZEE. herv. gem.. 10 en 7 uur ds. Roobol. Geref. kerk. 10 uur dr. Polman (H.Avondm;); half 5 leesdienst (dankzegging H Avondmaal). Oud kath. kerk. voorm 8 uur en 10 uur en -vond 7 uur. dienst EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur ds. Plug (coll noodl. kerken en perso nen). GRAFT. 10 uur. ds. Kastein. GROET, zie Schoorl. GROOT SCHERMER geen dienst. HEILOO. herv. gem., av. 7 uur ds. Bloemhoff Evangelisatie Kerklaan. 1015 uur ds. W. Volger v. Amsterdam. Geref. kerk (in evang.gebouw aan de Kerklaan). half 9 leesdienst: 4 uur Jr. Polman (HAvon'u. en dankzegging) HEER HUGOWAARD. herv. gem.. 2 uur. ds. Van Sa"*en. Geref. kerk. half 10 en half 3 en Woensdagav. half 8 (bidstond voor het gewas), ds. Huis- mans. HENSBROEK. 2 uur. ds. Van der Horst KOEDT.TK, 10 uur, de heer Slager. LIMMEN. 10 uur, ds. Den Oudsten. NOORD SCHARWOUDE, geref. kerk, 10 en 4 uur. ds. Haitsma. OTERLEEK. av. 7 uur, de heer Al bertz OUDORP. 10 uur. ds. Bosch. SCHERMERHORN. herv. gem geen dienst. Geref. kerk, 10 en 3 uur en Woensdagavond half 8 (bidstond voor het gewas), ds. Visser. SCHOORL. 10 uur, ds De Jong. ST. PANCRAS. geref. kerk, 10 uur en half 5 en Woensdagavond half 8 (bidstond voor het gewas), ds, Middel koop. STOMPETOREN. 10 uur, ds. Keja m. m. v. kerkkoor. Evangelisatie. 2 u„ de heer De Witt van Noordwijk aan Zee. URSEM, half elf. ds. Boers. WARMENHUIZEN. 10 uur. ds. Post WEST GRAFTDIJK. 10 uur, ds. Schaap van Purmerland (extra coll.) 1 Ongecorrigeerd Noorwegen verwerpt aanbod van Sowjetunie Noorwegen heeft het aanbod van de Sowjetunie voor een non-aggressiepact verworpen. De tekst van het Noorse antwoord op de Russische nota, die vandaag werd gepubliceerd, bevatte een beleefde verwerping van het Rus sische aanbod. Verklaard wordt, dat door toe te treden tot het handvest der V.N. de twee landen zich verbonden elkander niet aan te vallen. De Noor se nota zegt. dat de Noorse regering derhalve „de noodzaak niet inziet om deze belofte door eei) speciaal non- aggressiepact te herhalen. Zwaarste eis te Sofia De openbare aanklager Dimitri Georgief heeft tijdens de zitting van 't poces tegen de 15 Bulgaarse predikan ten verklaard, dat de beschuldigingen vele protestantse dominé's in Bulgarije bii hun spionnage-acitviteit hebben be trokken. Hij verzocht om een strenge straf voor de eerste vier beklaagden, die „goed werd betaald en bewezen hebben volkomen beginselloos te zijn. Zij moeten boeten op grond van wets artikel 112". (Dit artikel bepaalt als maximum de doodstraf, maar Iaat de mogelijkheid open van een minder- strenge straf). Georgief vergeleek 't proces met dat van kardinaal Mindszenty. Hij ver klaarde, dat geenszins alleen in Bul garije de kerk door buitenlandse mo gendheden voor eigen belangen wordt gebruikt. Evenals de aanklager in het proces tegen Mindszenty zei Georgief, dat het huidige proces niets te maken had met de kwestie van godsdienstvrijheid. Getuige wegens meineed in hechtenis De 41 jarige Haarlemse deurwaarder D. G. van W. ontving begin 1945 in opdracht van de inspectie van de prijs- beheersing op zijn bankrekening een bedrag van f 84.000, het bedrag van een boete die een Amsterdamse fabriek voor een overtreding was opgelegd. Hij had opdracht dit bedrag op zijn beurt aan de prijsbeheersing over te maken. Na de bevrijding stortte de deurwaar der f 50.000 op de rekening der prijs beheersing, doch de ontbrekende f 34.000 kwamen nooit meer te voor schijn. Deswege moest de deurwaar der zich gisteren voor de Haarlemse rechtbank verantwoorden. Hij is intus sen geschorst in de uitoefening van zijn beroep. De deurwaarder verklaarde tijdens het vooronderzoek dat hij de f 34.000 door zijn vader op de rekening van de Prijsbeheersing had laten storten, en hield deze bewering ook voor de recht bank vol. Pas in 1947 werd vanwege de prijsbeheersing een onderzoek inge steld naar de verdwenen geldsom en de verdachte had volgens zijn zeggen ge meend dat er op de girodienst een fout was gemaakt, daar hij nooit een stor- tingsbericht of een overschrijvingsbe wijs had ontvangen. De vader, als ge tuige gehoord, verklaarde onder ede dat hij de f 34.000 op de rekening van zijn zoon had teruggestort. De officier van justitie, mr. van de Valk Bouman, zag in tegenstrijdige verklaringen van de getuige aanleiding zijn inhechtenisne ming te verzoeken, waaraan de recht bank na beraad gevolg gaf. De vader zal thans wegens verdenking van mein eed moeten terechtstaan, terwijl de zaak tegen de zoon intussen geschorst wordt. Grofe havenf-entoonsfelling te Rotterdam Voornamelijk ter viering van het herstel van Rotterdams haven „in een zelfs voor Amerikaanse begrippen kort tijdsbestek", zal in Mei of Juni 1950 in het park een groots opgezette ha- vententoonstelling worden gehouden van internationaal karakter. De rivier- zal een bijzonder element in het ten toonstellingsbeeld krijgen. Men verwacht medewerking van de marine en van de rijksdiensten van Scheepvaart, Waterstaat en Visserij. Er zal een stichting in het leven worden geroepen, waarin de gemeente en het bedrijfsleven vertegenwoordigd zijn. In principe zal door de gemeente Rot terdam alles onder restrictie van goedkeuring door de raad een ga rantie worden verleend van een mil- lioen gulden, terwijl bij een eventueel nadelig saldo de eerste honderddui zend gulden ten laste van de gemeente zullen komen. Pollitt volgt Thorez Harry Pollitt, de secretaris-generaal van de Britse communistische partij, heeft Woensdagavond zijn houding omschreven ten opzichte van de on langs door Thorez en Togliatti de Franse en de Italiaanse communisti sche leider, afgelegde verklaringen. „Gij vraagt mij, wat ik zou doen", aldus Pollitt, ik zal heti u ronduit zeg gen. Precies hetzelfde wat Bevin en Attlee deden in 1920. namelijk: stakin gen organiseren en een raad van actie oprichten ter voorkoming van oorlog tegen de Sowjetunie." De secretaris van de Mexicaanse communistische partij, Dionisio Enci-- na, heeft meegedeeld dat hij in Mexico een gemeenschappelijk front gaat op richten, waarbij alle elementen zijn aangesloten, die besloten zijn zich te verzetten „tegen iedere imperialisti sche oorlog, die door de Verenigde Staten of Groot-Brittannie tegen de Sowjetunie zou kunnen worden uit gelokt".

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2