Potsdam, zinnebeeld van vergane glorie VenkcJc klLCKMANN kenrcollectie reisartikelen Koffers I IL PUC SCHUURPOEDER ONZE ETALAGE Residentie van Frederik de Grote is thans garnizoen van het Rode Leger Toast „op z'n best" Zijn er nog zo? Onder melkveehouders Agrarisch nieuws van alle kant wordt 18 millioen verdeeld Contact-orgaan Landbouwambachten opgericht A. L Gransbergen afwezig j^üofd"&kies» I Alkmaarsche Courant KOOPT NU EEN JAPON Langestraat hoek v. d. Boschstr. presenteren wij u een en de nieuwste voorjaarsmodellen in Damestassen en Boodschaptassen alsmede tal van modesnufjes in luxe lederwaren, parapluies enz. E SPAART ZEEP EN SCHUIMT X (Van onze correspondent te Berlijn). nOTSDAM is met de Duitse geschiedenis onafscheidelijk verbonden. De naam van deze stad, waar Barok en Rococo door Johann BoumannKnobelsdorjf, Karl von Gontard, Johann August Nahl en anderen een eigen „Pruisische" stijl kregen, wekt ook heden nog bij vele Duitsers weemoedige herinneringen op aan de glorietijd van het „Rijk". Zij zullen u vertellen van de „soldatenkoning" Frederik Willem I en zijn „lange kerels", van Frederik de Grote en diens roem rijke veldtochten, van Sanssouci, de Garnizoenskerk met het beroemde carillon, van schitterende Garde-regimenten. Potsdam was de residentie van de Pruisische koningen uit het Huis van Hohenzollernde bakermat van het Pruisische militarisme en van het Derde Rijk. Immers op 21 Maart 1933 opende Hitler in de Garnizoenskerk voor de graftombe van Frederik de Grote en in bijzijn van rijkspresident Hindenburg de eerste Rijksdag. Wat toen voor de Duitsers het begiv, van een nieuw bloei tijdperk scheen, dat vervuld zou zijn van de „Geest van Potsdambleek nader hand het begin van het einde, dat zich manifesteerde in het Verdrag van Pots dam, dat in de zomer van 1945 door de Grote Drie werd gesloten. VAN HET OUDE POTSDAM is niets meer overgebleven. Het is wegge vaagd als het Duizendjarige Rijk. En toch is er in zeker opzicht iets van het oorspronkelijke karakter van de stad behouden. Potsdam, vanouds de stad van militairen en ambtenaren, her bergt ook nu weer militairen en amb tenaren. Het grijs en het „koninklijk- Pruisisch blauw" heelt echter plaats moeten maken voor het khakibruin van het Rode Leger, bovendien is Potsdam de zetel van de communis tische regering en de Sowjet-militaire administratie van het land Branden burg. Dat in de deftige residentie van Frederik de Grote nu de communisten en de Sowjets het heft in handen hebben, wordt iemand onmiddellijk gewaar, als hij het station wil ver laten. Om de vijf meter staat op het perron een Russisch soldaat met de bajonet op zijn geweer, die de rei zigers scherp onderzoekend aankijkt, zodat deze zich benauwd afvragen wat er nu weer aan de hand is. Met het akelige gevoel, dat er iets boven hun hoofd hangt, lopen zij aarzelend door en ademen pas verruimd, als ztj onge hinderd de controle gepasseerd zijn en op straat staan. Het blijkt, dat het deze keer niet gemunt is op de reizi gers, die uit Berlijn komen, maar op degenen, die naar Berlijn wensen te gaan. Deze worden aangehouden en als zij niet kunnen aantonen, dat zij de aardappelen, die zij in hun koffertje bij zich hebben „eerlijk en door han denarbeid" hebben verworven, moeten zij mee naar de politiepost Maar ook de reiziger uit Berlijn blijft niet lang ongemoeid. Hij wan delt het stationsplein qp en schrikt hevig, want hij wordt staande ge houden door een Duitse politieagent, die zijn persoonsbewijs wenst te zien. Nu is die wel volgens voorschrift met een „B" afgestempeld, maar men kan nooit weten. Het duurt ook ongelofe lijk lang, tot de agent de legitimatie heeft bestudeerd. Hij doet het uitermate grondig en nauwgezet en stelt een paar vragen, die heel onschuldig klin ken, maar waarvan men de eigenlijke bedoeling niet zo gauw begrijpt. Maar dan geeft hij het papiertje terug, met een kort knikje, en men mag door lopen. In stilte benijdt men die oorlogs invalide daar bij de brug. Hij is blind en mist een been en wacht, totdat men hem een aalmoes in de verfom faaide uniformpet werpt. Hij is er het gelukkigst aan toe, zonder het mis schien te beseffen, want niemand die hem iets in de weg legt, die hem naar papieren vraagt of naar een politiepost brengt. Bij de tramhalte een gedrang van jewelste, Ruw banen zich Russische officieren en rpilitairen een weg door de menigte om als eersten in te stap pen. De zitplaatsen zijn voor hen en hun vrouwen gereserveerd. De oude aristocratische freule, wier vader nog aan het Hof is geweest en die ?ich ook nu nog een waardige houding tracht te geven, staat op het achterbalcon tussen tientallen passagiers inge klemd. Zij is niet meer in tel, niemand, die plaats voor haar maakt. Feitelijk is heel de oude society van Potsdam, zijn de oudingezetene adellijke offi cieren en hoge ambtenaren verdwenen. Verdwenen. VERDWENEN ZIJN OOK de getuigen van een groot verleden. Het be roemde Palais Barberina, het „Stadt- schloss", de koninklijke residentie meewarige puinhopen tussen puin. Het hoofdbureau van politie is echter weer opgelapt, in de buurt ervan staat de „Bauhof", een groot gebouw, waar alle historische monumenten, met roest overtrokken klokken en hekken, de hele rommel van Sanssouci en de an dere kastelen bijeen is gebracht om te worden gesloopt. Driehonderd arbei ders hebben daar voorlopig volop werk. Het gebouw was eertijds de ka zerne van het vermaarde eerste Garde- regiment Verder op staat nog een groot ge bouw, dat ongeschonden blijkt te zijn: de militaire gevangenis van het Rode leger. Aan het einde van de straat staat een poort, het „Jagertor". Hier is de zwarte markt, waar onder de ogen van de Duitse politie en de Russische militairen een drukke handel wordt gedreven. Af en toe grijpt men er een in de nek; dat is dan het risico. Maar tenslotte gaat niets in Potsdam, in de gehele Russische zone, zonder risico. En men moet toch eten. Aan een laan, waar links en rechts ervan uien en kool worden gekweekt, staat het witte paleis van de familie van Mackensen. Hier woont nu een Russisch generaal, maar hij moet het huis delen met tal van andere Russi sche gezinnen. De oude deftige meu belen zijn er nog, maar aan de muren hangen naast goedkope reproducties portretten yan Stalin, die er uitzien als aanplakbiljetten voor een verkiezings campagne. De kamers zijn vies en vuil en vol tabakrook. Beneden in een klein, bedompt kelderhoekje huist de eigenaar van het witte paleis, een oud heertje, telg van het oude geslacht. Hii is aangewezen om het huis te on derhouden. Hij mag daarvoor als be loning in de kelder blijven wonen. Het paleis heeft echter vele grote ka mers. Deze schoon Se maken gaat ver boven zijn kracht. Hij is zwaar onder voed. Het vuil hoopt zich overal op, maar de Russen trekken zich er niets van aan. Zij laten de oude man onge moeid. Toch is hij over ons bezoek alles behalve verheugd. „Ik leef hier ver afgescheiden van de wereld", zegt hij, „maar ik begrijp niet, waarvoor jullie uit Berlijn hier naar toe komen Hij schudt zijn grijze hoofd en zwijgt cp onze verdere vragen. Hij is bang, dat hij al te veel heeft gezegd. Als wij even later een collega van de plaatse lijke krant aanklampen, toont ook hij zich zeer terughoudend: „Waarde vriend, je gaat naar Berlijn terug, maar ik zit hier in Potsdam. Wij heb ben hier de SED (Socialistische Een heidspartij van Duitsland) en als ik iets uit mijn mond laat vallen, komen zij mij weghalen Op weg naar het station komen wij langs de „Hollandse Wijk". In de 16e eeuw, toen Potsdam nog een vissers dorp was, gingen zich hier Nederland se vissers vestigen, die hun woningen in goed vaderlandse trant bouwden. De S-trein naar Berlijn staat op het punt van vertrek. De stationschef geeft reeds het sein, ais een hoge Russische officier hem toeschreeuwt, dat hij de trein nog ten minste drie minuten moet laten wachten. „Kameïad komen!" Maar de stati onschef trekt er zich niets van aan: „Hier ben ik de baas, meneer!" De Rus vloekt en tiert, maar de trein vertrekt naar Berlijn, dat vrij is, al zucht het onder de blokkade.... Scheepvaartberichten Aagtekerk, R'dam—Sydney, 2-3 van Port Said Aldabi R'damBuenos Aires, pas seerde 2-3 Fernando Noronha Algenib, Bahia—Antwerpen, passeerde 2-3 St Vin cent Celebes New York—Java 3-3 te Port Said Ceronia (t), 3-3 van Singa pore te Colombo Drente. 27-2 van Soe- rabaja naar Semarang Esso Amsterdam (t>, 2-3 van. Aruba naar R'dam Groote- beer. 2-3 van Soerabaja naar Batavia Hilversum, 3-3 van Aberdeen te Havre Johan van Oldenbarnevelt, BataviaA'- dam, passeerde 2-3 Algiers Kertosono, Java—New York, 2-3 van Penang naar Colombo Limburg 1-3 van Tarakan naar Soerabaja Marken, New York- Java, 2-3 te Penang Muiderkerk, 2-3 van Fieetown te Tacoradi Nigerstroom W- Afrika—A'dam, 2-3 van Havre naar Ant werpen Overijsel, vermoedelijk 5-3 v Tacorali n Middlesbro Rotti, Singapore —A'dam. 2-3 v Belawan Ruys 2-3 v Ma nilla te Zamboanga Sibajak 2-3,12 u v Batavia naar R'dam Stad Dordrecht, 1-3 van Vlaachngen te Huelva Taro, R'damMontevideo passeerde 28-2 St Vin cent Tosari, 2-7 van Makassar te San- gir-eilanden verwacht Utrecht 28-2 van Makassar te Bal Ik Papan Volendam Sydney—R'dam G-3. 2 uur. te Hoek van Holland verwacht Waterman passeerde 2-3, 5 uur, Kaap Guardaiui INTERNATIONALE VOGEL BESCHERMING Alleen voor bedrijven op de zandgronden Voor de verdeling van de door de regering toegezegde achttien millioen gulden, ter ondersteuning van de voor vele bedrijven op de lichtere gronden onvoldoende melkprijs in de periode November 1947 tot eind October 1948, zullen alleen in aanmerking komen de veehouders op de zandgronden. Aangezien in de officiële publicatie gesproken was van „lichtere gronden" meende men in Friesland, dat .ook de laagveengebieden in die provincie een uitkering uit de f 18 millioen zouden moeten krijgen. Het algemeen spraak gebruik in Friesland verstaat namelijk onder lichtere gronden ook de veenge bieden. In overig Nederland bedoelt men er vrijwel algemeen de zandgrond mee. De veehouderij-commissie uit de Stichting voor de Landbouw heeft de Friese aanspraken aan een uitvoerige discussie onderworpen. Zij kwant ten slotte tot de conclusie, dat aan de Di recteur-generaal van de Landbouw voorgesteld dient te worden, dat wel de boeren op de zandgronden, maar niet die in de veengebieden voor de verdeling van het beschikbare bedrag in aanmerking behoren te komen. De totale melkproductie in Neder land raamt men voor het tijdvak No vember 1947 tot en met October 1948 op 3.600.000.000 kg. Hiervan leverden de zandgronden 50 pet, dus 1.800.000.000 kg. De bedrijven op deze gronden zul len dus een toeslag van 1 cent per kg. ontvangen. Terwijl vogels tot de beste insecten bestrijders behoren en hun bescher ming daarom een groot landbouwbe lang is, worden in de Middellandse Zee landen, aldus „De Boerderij" jaarlijks millioenen vogels gevangen en gedood voor consumptie en hun veren. Niet alleen zangvogels worden bedreigd maar ook de weidevogels. Mede daar door gaat in ons land de stand van kieviten, welke zich voeden met en gerlingen, emelten, slakken enz. sterk achteruit. Het blad vraagt tegen de massa-vernietiging van deze nuttige vogels maatregelen in het kader van de wereld-organisatie voor landbouw en voedselvoorziening. POOTAARDAPPELTEELT 1948 In 1948 werden van 47.704 ha aard appelen 34.989 ha voor pootgoed goed gekeurd, waarvan 14.885 ha Bintje, 4776 ha Eersteling, 3546 ha Eigenhei mer en 4850 ha Voran of samen 28.057 ha en 6932 ha overige aardappelrassen. In de provincie Groningen werd goed gekeurd 1479 ha. Friesland 10468 ha, Veenkoloniën 2327 ha, Drente 3863 ha Overijsel 1159 ha, Noord-Holland 7315 ha en Zeeland 3065 ha en de Noord- Oostpolder 154 ha. SUIKERBIETENPRIJS De suikerprijs is vastgesteld 39,50 per 100 kg waardoor de suikerbieten prijs met enkele guldens per 1000 kg zal kunnen worden vernoogd. Voor de landbouwers is dit zeer belangrijk, wijl de oppervlakte bieten dit jaar vermoe delijk verhoogd zal worden van 46.000 op 60.000 ha. EEN GELE SERING. Een gele sering heeft de bloemist G. Maarse Jbz. te Aalsmeer gekweekt. Hij kreeg de naam „Yellow Wonder". LANDELIJK MANTELCONTRACT TUINBOUW Het voor de tuinbouw tussen werk gevers en werknemers overeengeko men landelijk mantelcontract voor het tuinbouwbedrijf voor 1949'50 is door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. De belangrijkste wijzi gingen zijn de onderscheiding van ar beiders in vakarbeiders en ongeschool den, de mogelijkheid dat arbeiders met twee jaar onafgebroken dienstverband als vaste arbeiders worden beschouwd en de opzegging van losse arbeiders welke plaats dient te hebben op de wekelijkse loonbetalingsdag. VERBOUW RODE PEEN Op landbouw- en veehouderijbedrij ven mag tot dusverre geen rode peen worden geteeld. Deze verbouw is na melijk gereserveerd voor de tuinbouw. Naar wij vernemen is het resultaat van tussen de Stichting voor de Land bouw en het Bedrijfschap van Groen ten en Fruit gevoerde besprekingen dat ten behoeve van de veevoedervoorzie ning veehouders in het vervolg voor eigen gebruik Flakkeese Peen zullen mogen verbouwen, terwijl doorgedraai de peen ter beschikking van drogerijen zal worden gesteld. STEUNUITKERING BOEREN BEDRIJVEN Met de uitkering van de compen satiebijslagen voor de boerenbedrijven op de zandgronden en de overbrug gingsbijslagen voor die beneden 8 ha, niet op zeeklei gelegen, zal spoedig een begin worden gemaakt. Het be treft hier een totaal bedrag van onge veer 40 millioen gulden. BENOEMING LID BONDSRAAD In de vacature wijlen Jan Dekker te Anna Paulowna is tot lid van de bondsraad van de Alg. Ned. Landarbei- dersbond benoemd de heer M. Dijksma te Slootdorp. „Inventarisatie" van problemen De landbouwers hebben talrijke ge meenschappelijke belangen, die zij heel verstandig gezamenlijk in verschillen de soorten organisaties behartigen. Toch blijkt telkens, dat de samenwer king nog verder doorgevoerd kan wor den. Zo is dezer dagen in Den Haag opgericht het Contact-Orgaan Land- bouwambachten. De stoot hiertoe is gegeven door de Federatie van Loon bedrijven in de Land- en Tuinbouw in Nederland, de Federatie van Land- en Tuinbouwwerktuigen exploiterende Coöperaties en de Stichting voor de Landbouw. Een van de eerste werkzaamheden van het Contact-Orgaan zal zijn een „inventarisatie" van problemen, waar voor overleg wenselijk is, o.a. het lid maatschap van en de contributierege ling van de Eigen Vervoerders Orga nisatie, de wegenverkeersregeling, de belastingen op motorrijtuigen, de tarie ven der landbouwambachten, de vesti gingseisen in de landbouw, de positie der Woltersomse organisaties, het in stellen van centrale diploma's voor de landbouwambachten. Het secretariaat van het Contact- Orgaan Landbouwambachten zal een rapport opmaken over de stand van zaken van verscheidene dezer proble men, welk rapport zal dienen als ba sis voor verdere besprekingen en ac ties. Wat het overleg over de tarieven der landbouwambachten betreft, besloot de installatievergadering, dat het uitslui- end zal geschieden met de vrije orga nisaties en dat getracht 2al worden meer vrijheid voor de vrije organisaties te bereiken. Advertenties tTot onze diepe droef heid overleed heden, na een kortstondige ziekte, na voorzien te zt)n van de H. H. Sa cramenten der sterven den, mijn lieve Man en onze geliefde Zoon, Broeder, Behuwdbroe- der en Oom, de Heer HENDRIK CORNELIS JACOBUS VAN OS, op de leeftijd van 44 jaar. Alkmaar, 3 Maart 1949. Laat 189. Uit aller naam. M. I. VAN OS— BOUMA. De plechtige H. Uit vaartdienst zal plaats hebben op Zaterdag 5 Maart a,s. des morgens te 9.30 uur in de Paro chiekerk van de H. Do- minicus, waarna de be grafenis te plm. 13 uur °P het St. Adelbertus- Kerkhof te Bloemen- daal. Geen bloemen, geen bezoek. Rozenkransbidden des avonds te 7 uur in de Kapel van het St, Eli- sabeth-Ziekenhuis. Hiermede geven wij met leedwezen kennis van het overlijden van onze geachte patroon de Heer H. C. J, v. OS. Het gezamenlijk personeel. 3 Maart 1949. Voor het medeleven en de deelneming, betoond na het overlijden van onze lieve Man en Vader, de Heer SIMON KOSTER, betuigen wij onze hartelij ke dank. Uit aller naam, M. E. KOSTER— WALRAVE. Eergen, Maart 1949. Loudelsweg 111. WAT VERKADE U BIEDT: -/EN hartig hapje op zijn tijd valt bij ieder in de smaak. Zorg daarom dat U altijd wat Toast in huis hebt. Met lever- of vispastei, kaas of worst kunt U een smakelijke schotel samenstellen. On misbaar op avondjes en bij onverwacht bezoek. Maar denk er aangebruik de Toast van Verkade want dat is toast „op z'n best". 22 '/z ct per zakje! ARTS TOT 21 MAART Nette pientere loopjongen gevraagd in grossiersbe- drijf. Leeftijd ongeveer 16 jaar. Br. met inl. en met opg. van loon onder No. A 105 bureau van dit blad. AVONDWERK gevraagd, onversch. wat, door energiek persoon, boekh.k. en admin. onder legd. Schrijft U even onder no. A 110 bur. v. d. bl. en hij komt met U praten. WONINGRUIL AmsterdamAlkmaar. Aangeb. flatje omg. Apol- lolaan. pr. uitzicht. Ge vraagd woning Alkmaar of omg'. Brieven onder no. A 104 bureau van dit blad. EEN NET KOSTHUIS gevraagd. Brieven onder no. A 101 bur. van dit blad Wed. van midd, lft. zoekt langs deze weg KENNISMAKING met Heer van midd. lft. Brieven onder no. A 103 bureau van dit blad. H. H. KLEERMAKERS! GROOTWERKER heeft nog enige tijd over om vesten te maken. Brieven onder no. A 102 bureau van dit blad. I pijn ol een kou of B griep onder de leder. 7. I MIJNHARQT'a POEDERS H helpenUereliOoorOct I Kaopkra chtige Lezers et Er zit niet alleen stijging in ons a b o-nn em enten- aantal, maar ook de Handeldrijvende Middenstand ziet zijn belang en ad verteert in steeds toenemende mate in de die niet bjj Hilckmann kopen? Na lezing van het onderstaande niet één! Koopjes, koopjes en nog eens koopjes. En vele artikelen voor halve punten Prima damesdirectoires halve puntenwaarde 3 p. 2.20 Interlock heren hem den, met korte mouw, halve puntenwaarde 4 p. 4.10 Interlock herencamiso- les, halve puntenwaar de, 3 pt. 2.40 Interlock dames-direct, ook wit 2.90, 2.73 Enorme keuze reeds vanaf 14.50 In extra wijde maten 39.90, 32.50, 25.50 Nieuwste dames mantels 49.75 Plastic mantels 8.75 Mantelpakjes 44.25 Damesrokken de grote mode 23.75, 18.50, 15.75 Kinderjurken, nergens zo mooi en voordelig, vanaf 5.68 Kindermantels pracht stof 3020.—, 14.50 Kousen Reclame!! 2 paar op 1 punt, per paar slechts 75 Pracht assortiment kousen in de nieuwste voorjaarstinten, waar bij ook het gerenom meerde „Zusje van Nijlon" 4.40, 3.98, 3.30, 2.95, 1.15, 98 Onderjurken prima pasvorm 4.20, 3.90 Prima interlock heren broekjes 2.30 Interlock jongens hemd met mouwtje 1.44 Neteldoek voor gor dijnen, zonder p. 75 Witte damessokjes, halve p. waarde 1 p. 77 Grote keuze woll. sportkousen v.af 1.08 I Schaarse artikelen zolang de voorraad strekt. „Billijk man" Langestraat 27 Sinds 1687 Buideltasje, suède, plastic 14.75 Het nieuwste buideltasje met Franse sluiting Plastic damestasje grote coll. vanaf 6.25 Plastic damesbeursje 1.95 Pracht sortiment lederen manicure-etui's vanaf 4,90 Ziet onze enorme collectie Solide koffers vanaf 8.40 Pullmankoffers, diverse maten, vanaf 14.60 In de vanouds be kende VULCANFIBÊR, kwaliteit brengen wij een ruim sortiment. Herenp in saffianleder, vanhf 2.95 Herenportefeuilles, echt leder, vanaf 3.50 Rundbox vanaf 7.90 Bril-etui's, prachtsortering in leder uitvoering, vanaf 1.85 Vulpen-etui's, in div. kleuren, v.a. 95 ct. Etui voor vulpen en vulpotlood vanaf 1.50 Linnen boodschaptassen, solide uitvoering, vanaf ƒ7.90 Idem mot lederen ver sterking 10.25 Boodschaptassen in echt lederen uitvoe ring, prachtcollectie, Vanaf 18.90 tot 65 Reisnecessaires voor dames en heren vanaf ƒ16.50 tot ƒ49.50 Damesparapiuies, prachtdessins, vanaf 11.50 tot 15.90 Chamberlain parapluies met plastic knop, vanai 13.50'—26.90 HOEK v. d. BOSCHSTRAAT 'n Erdal-producidus goed V I IM 1

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5