Sukarno alleen bereid tot deelneming als Republiek hersteld wordt Russische buitenlandse politiek heeft volkomen gefaald Kort Bestek Maandag 7 Maart 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargans No. 55 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verwarring rond de Ronde Tafel-conferentie Weifelachtige houding der Federalisten Overleg tussen Londen en Den Haag Attlee voert besprekingen te Berlijn Russische UNO-ambte- naar te New York gearresteerd Predikanten smeken om genade Tragiek te Sofia Crote brand in oude pakhuizen Te Amsterdam MAARSCHALK STALIN ZOEKT TOENADERING Wysjinsky moet de brug bouwen, waarop Oost en West elkaar kunnen ontmoeten Washington verwachtte Molotofs aftreden reeds enige maanden BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Matige wind tussen Oost en Zuid. Veranderlijke bewolking met aanvankelijk hier en daar nog enige lichte sneeuw. Vannacht en morgenochtend lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. zij Vrijdag langdurig had vergaderd en Donderdag tot ver na middernacht bij een was. De volgende bijeenkomst is thans bepaald op a.s. Donderdag. Offi cieel wordt gemeld, dat daarna vermoe delijk een afvaardiging van de BFO naar Bangka reist. Aneta verneemt, dat deze delegatie, die aanvankelijk Zater dag naar Bangka zou vertrekken, zal bestaan uit Premiers en Walis Negara van deelstaten onder voorzitterschap van Hamid II. Algemeen acht men thans uitstel van de aanvangsdatum der Ronde Tafel conferentie hierdoor onvermijdelijk. Canada zal niet neutraal blijven De Canadese premier Louis St. Lau rent heeft verklaard, dat Canada in 'n oorlog tussen de Verenigde Staten en de Sowjeunie niet neutraal zou kunnen blijven. Hij voegde hieraan toe: „Wij liggen nu eenmaal tussen deze beide grote mogendheden in en de oorlog zou, gewild of ongewild, zich op de stoep van ons nationale tehuis afspe len". President Sukarno heeft geweigerd de Nederlandse uitnodiging tot het deelne men aan de Ronde Tafel-conferentie te aanvaarden, zolang de Republikeinse re gering niet in Djokja is hersteld. Dit antwoord van Sukarno is Zaterdag door de resident van Bangka aan de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, overhandigd. Sukarno verklaarde, dat hij de uitnodiging m principe aanvaardt. Z«n antwoord wenst echter niet vooruit te lopen op een beslissing van de Com missie der Ver. Naties voor Indonesië. De Republikeinse leiders blijven op Bangka, omdat het hen verboden is naar Djokja terug te keren. De houding van de Federalisten inzake de Ronde Tafel conferentie is nog niet bekend. Volgens welingelichte kringen is er in de geheime zitting van de BFO na de terugkeer van de contactcommissie uit Bangka enige verwarring ontstaan. Welingelichte kringen menen, dat de Federalisten na kennis te hebben geno men van het verslag uitgebracht door de contactcommissie, die Bangka be zocht, een resolutie hebben aangenomen waarin werd aangedrongen op aanvaar ding van de Republikeinse eis betref fende het herstel van de Republikeinse regering in Djokja en betreffende de bevoegdheid tot toezicht bij de bespre kingen op de Ronde Tafel-conferentie door de commissie der V.N. Voorts zou de resolutie bij beide regeringen aan dringen op afkondiging van de order tot staken van het vuren en op een geza menlijke poging tot herstel van rust en orde. Tot nu toe is officieel niets betref fende deze resolutie gepubliceerd, maar volgens betrouwbare bronnen in Bata via zouden de Nederlandse autoriteiten deze resolutie onaanvaardbaar hebben verklaard. Hierna zou de geldigheid van de resolutie in de BFO zijn be twist. Overleg tussen Londen en Den Haag. Agence France Presse verneemt uit officiële bron, dat thans langs diploma tieke weg tussen Londen en Den Haag overleg wordt gepleegd inzake de In donesische kwestie. De Engelse gezant in Nederland, Sir Philip Nicols, heeft in de loop van de laatste dagen verscheidene malen een onderhoud omtrent genoemde kwestie gehad met minister Bevin, die hem ge vraagd zou hebben de Nederlandse re gering te wijzen op de voordelen, die zij op korte of lange termijn zou trek ken uit het aanvaarden van een ruime re politiek in Indonesië. Uitstel aanvangsdatum RTC? De bijeenkomst Federaal Overleg is Zaterdagochtend bijeengeweest, nadat Premier Attlee die een bezoek aan Berlijn brengt verklaarde de luchtbrug naar Berlijn als „een van de wereld wonderen" te beschouwen. Hij uitte deze woorden, na een rondrit door de stad te hebben gemaakt, waarbij hij ook een bezoek had gebracht aan het Amerikaanse vliegveld te Tempelhof en aan het eindpunt van het door de Britten bevlogen Luchtbrug-traject Gatow. Juist toen Attlee zijn bezoek had gebracht, begon het verkeer op de luchtbrug hinder te ondervinden van een zware sneeuwstorm. De voornaamste onderwerpen, die Zondag door premier Attlee met voor aanstaande Duitse politici zijn bespro ken, waren: Een uitbreiding van het vervoer over de Brits-Amerikaanse „luchtbrug". Het tot stand brengen van nauwere politieke en economische betrekkingen tussen Berlijn en de Westelijke zones van Duitsland Een uitbreiding van de bevoegdheden der Berlijnse gemeen telijke autoriteiten. Het invoeren van de Westelijke mark als het enige wet tige betaalmiddel in de Westelijke sec toren van Berlijn. WERELDBURGER No. 1 NAAR NEDERLAND Als de Nederlandse regering geen bezwaar maakt, dan bestaat de moge lijkheid, dat wereldburger no. 1 Garry Davis in April naar ons land komt. De bond van Wereldburgers, afd Neder land, heeft een telegrafisch verzoek aan de Nederlandse regering gericht met het verzoek Davis voor de maand April, een verblijfsvergunning voor ons land te verstrekken. Als dit verzoek wordt ingewilligd zal Davis een tien tal lezingen houden in verschillend plaatsen van ons land, de eerste waar schijnlijk in Utrecht. Gromyko op de plaats van Wysjinsky Het officiële Sowjetrussische nieuws agentschap „Tass" heeft bekend ge maakt, dat de Sowjetrussische raad van ministers Andrei Gromyko tot eerste onder-minister van Buitenlandse Zaken heeft benoemd. Hiermede neemt Gro myko de plaats in, die door Wysjinskl werd bekleed voordat hij tot minister van Buitenlandse Zaken werd benoemd. Gromyko heeft, evenals Wysjinskl, bij het grote publiek vooral bekendheid verworven door de redevoeringen, wel ke hij in de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft gehouden. Dodelijk ongeval te Wognum Zaterdagmorgen is de heer J. Don ker uit Benningbroek in de Kromme Elleboog te Wognum, met zijn fiets te gen een Naco-bus gebotst, waardoor hij zwaar werd gewond. Vermoedelijk met een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen is het slachtoffer, nadat dokter Boeckhorst de eerste hulp had verleend, naar „De Villa" te Hoorn overgebracht. Nader vernemen we, dat de heer Donker 's avonds aan zijn ver wondingen is overleden. Verdacht van spionnage Te New-York zijn de 32-jarige Goe- bitsjef, lid van de Sowjetrussische de legatie ter V.N. en de 27-jarige Judith Coplon, een ambtenares van het Ame rikaanse ministerie van Justitie, gear resteerd. Zü worden ervan beschuldigd te hebben samengezworen teneinde spionnage te bedrijven. De ambtenares werd naar New-York gevolgd en betrapt toen zij in contact trad met de Sowjetrus. Goebitsjef wordt de derde secretaris van het Rus sische secretariaat bij de UNO genoemd. Toen Judith Coplon gearresteerd werd, had zij in een koffertje uittreksels van vertrouwelijke mededelingen. Hierin kwamen ook geheime data voor. De in lichtingen waren mét opzet zo gegeven, dat miss Coplon in de val zou lopen. De borgstelling van Goebitsjef is be paald op 100.000 dollar, en die van mej. Coplon op 20.000 dollar. Omtrent de diplomatieke onschend baarheid der UNO-ambtenaren wordt gezegd, dat deze enkel van kracht is bij de uitoefening van hun functies en niet geldt voor hun bedrijvigheid buiten de UNO. Alexander Panjoeskin, ambassadeur van de USSR in de Ver. Staten, heeft de Amerikaanse regering officieel ver zocht Goebitsjef wederom op vrije voe ten te stellen. Zaterdag, op de zevende dag van het proces tegen de vijftien Bulgaarse pre dikanten, kwamen voor de laatste maal beschuldigden aan het woord, Sommi gen van hen spraken beheerst, anderen vroegen onder tranen om een licht von nis. Naubof sprak gedurende vier minu- Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor elf is brand uitgebroken in de oude pakhuizen „De Vrede" aan het Prinseneiland te Amsterdam. In een der oude gebouwen was de meubelfa briek van de firma Zoetmulder geves- vestigd, daarnaast bevond zich een alu- miniumbedrijf en in het derde pand lag een grote hoeveelheid geneesmidde len van de Amsterdamse kininefabriek opgeslagen ter waarde van ongeveer zeshonderdduizend gulden. Bovendien hadden nog enkele kleine bedrijfjes on derdak in de hoge smalle pakhuizen. De brandweer rukte met zeer groot materiaal uit. Drie Magirusladders, twaalf spuiten en twee drijvende brand spuiten deden alles wat zij konden om het vuur te bestrijdgp. Om twee uur was men het vuur meester en kon be gonnen worden met de nablussing. Enkele ogenblikken nadat de brand weer was gearriveerd ontplofte op de tweede etage van de meubelfabriek 'n vat cellulose en vloog op straat. Vanaf dat ogenblik was de hitte zo groot, dat de brandweerlieden de vuurhaard niet meer konden benaderen. Na enige mi nuten was 't zeer brandbare materiaal opgebrand, maar inmiddels stond het gehele pand in lichtelaaie. Toen de brand in de meubelfabriek bedwongen was, stegen grote rookwolken op uit de panden 79, 81 en 83 en moest ook daar onmiddellijk het vuur bestreden wor den. Ooggetuigen verklaarden hoe na de ontdekking een steekvlam van der tig meter uit een openstaand luik in horizontale richting wegspoot en de ge hele omgeving in gloed zette Hoewel °e eigenaars van de meubelfabriek aanvankelijk onvindbaar waren, wordt door deskundigen niet aan kwaadwil ligheid gedacht. In afwijking van de geruchten, die °,pterrein van de brand de ronde deden, zijn er geen persoonlijke onge lukken geburd. De schade aan de vpr- r llende bedrijven staat nog niet ge- neel vast, doch is uiteraard zeer groot. De toestand in Djokja Aneta's speciale correspondent in Djokja meldt dat bij zuiveringsacties in en rondom de stad de bekende com munistenleider Moh. Jusuf is gearres teerd. Mevr. Sukarno en mevr. Hatta hebben thans op militair verzoek het paleis van Sukarno, waar zij geheel vrijwillig verbleven, verlaten. De bei de dames genoten algehele bewegings vrijheid. Mevr. Sukarno verklaarde te genover Aneta, dat zij geen plannen had om naar Bangka te vertrekken. Zij zeide wat zij goed was behandeld en geen enkele klacht had. Zij wacht thans op bericht van haar echtgenoot met wie zij geregeld contact onder houdt. ten, vrijwel voortdurend in tranen, en zeide, terwijl hij de microfoon omklem de: „Ik dank u voor de ondervonden vriendelijkheid. Ik heb gezondigd te gen mijn volk en de gehele wereld. Geef mij een licht vonnis. Ik zal de rest van mijn vermogens aan het Bul gaarse volk wijden". De voornaamste beschuldigde, Ziap- kof, brak terstond in huilen uit. „Ik weet, dat ik een grote misdadiger ben, aldus zeide hij. „Ik vraag u echter van mij geen nutteloze martelaar te maken, doch mij te helpen een held van het vaderlandse front en van het volk te worden". Tsjernef, Misjkof, Vassef, Harlan Po- pof, Drianof, Stankoelof en Bezlof ge tuigden allen berouw te hebben. Bezlof 7' 'de kalm: „Geef ons een kans om de schandelijke glorie uit te wissen, waar mede de radio en de pers in het bui tenland ons pogen te omgeven". Ook Raittsjef zeide snikkend: „Ik heb oprecht berouw". Ladin Popof huilde overvloedig en riep: „Ik beken mijn schuld". Dimitrof zeide: „Ik ben me ernst'g n.ijn zonden bewust. Ik wil mijn kracht voegen bij die van het Bulgaarse volk". Dinef zeide: „Wij begrepen het com- rrunisme en het marxisme niet. Wij zijn mensen, die door het nieuwe leven her- pgevoed kunnen worden". Het meest bewogen pleidooi werd uit gesproken door de 74-jarige Zajarief, die met gebroken stem zeide: „Ik heb 5i jaren en 41 dagen gegeven aan de dienst van de evangelische kerk. Toen zondigde ik. Geef mij een kans gezui verd naar mijn volk terug te keren". De president van het Hof deelde daar na mede, dat de zitting verdaagd werd tot Dinsdag, alsdan zullen de von nissen worden uitgesproken. Opnieuw Bulgaarse geeste lijken gearresteerd Naar officieus wordt gemeld, is op nieuw „een aantal" Protestantse Bul gaarse geestelijken gearresteerd. Details over deze arrestaties zgn nog niet bekend. Het bericht kwam binnen ten tyde, dat de ongeveer 60 predikan ten, die in Bulgarije zijn, bijeen waren om een nieuwe Opperste Raad van de Evangelische kerk te kiezen. De 15 dominees, die Dinsdag gevon nist zullen worden, waren allen lid van de Opperste Raad. (Van onze diplomatieke co ondent) Den overwinning van de realist Stalin op enige hardleerse fanatici in het Politburo, de erkenning van het volslagen fiasco ener buitenlandse politiek door het Kremlin, en het bewijs, dat de door het Westen in de „koude oorlog" toegepaste strategie, de juiste is ai deze dingen zijn, indien ik mij niet vergis, de conclusies, welke uit Molotofs vervanging als Russisch minister van Buiten landse Zaken door Wysjinsky getrokken mogen worden. Ik weet, dat deze op vatting op het ogenblik niet de meest gangbare is, dat men in brede diploma tieke kringen de mening huldigt, volgeWI welke het Kremlin, vertoornd over het in Scandinavië geleden échec de climax van een lange serie van nederla gen, besloten zou zijn tot een nog aggressiever politiek, tot een militaire be zetting van Finland en het uitoefenen van militaire druk op de korte Noors- Russische grens. Maar afgewogen tegen de argumenten, die voor een eventuele verscherping van Moskou's houding zouden kunnen pleiten, schijnen mij die, welke wijzen op een streven naar betere betrekkingen met het Westen, zwaar der toe. r.aar is in de eerste plaats het feit, dat een eventuele verscherping van de Russische politiek Moskou geenszins behoefde te bewegen tot het aanbren gen van een verandering aan het hoofd van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Molotof, die in 1939 de pro-Wes terse Litwinof opvolgde en tegenover elk voorstel van de democratieën steeds zijn vinnig „neen" gereed had. ware de geknipte figuur om een werkelijke oor logspolitiek in te leiden. In de tweede plaats is het duidelijk, dat slechts een man van grote macht en groot aanzien in staat zou zijn onder het oorlogsmoede Russische volk vol doende steun voor een uiterst riskante aggressiviteit te vinden. Molotof, lid van het almachtige Politburo, dat zowel de staat als de partij volkomen beheerst, is zo'n man. Wysjinsky niet. Zeker, hij heeft talrijke hoge functies bekleed, is reeds lang lid van de regering, maar in de Sowjetunie zijn ministers enkel ho ge ambtenaren. Grote invloed hebben zij slechts wanneer zij naast minister ook lid van het Politburo zijn. Stalin bijvoorbeeld is minister-president en tevens secretaris van het politieke bu reau van de communistische partij. De ambtenaar Wysjinsky moet in zijn han den een veel soepeler werktuig zijn dan de machtige partijleider Molotof. In de derde plaats is er dit: de veran dering in de Russische regering zou overal ais een volslagen verrassing ge- Romen zijn, zo is gemeld. Uit betrouw bare bron weet ik, dat dit geenszins juist is en dat men met name in Wash ington reeds enige maanden met een dergelijke ontwikkeling rekening hield. pe meningen in de wereld zijn zeer verdeeld over de vraag, wat de vervanging van Molotof door Wys jinsky te betekenen heeft. Truman weigerde ieder commentaar; Eden zag weinig heil in de verandering: Vandenberg was van mening dat alles bij het oude blijft. In Frank rijk en Italië is men lichtelijk opti mistisch; in Scandinavië verwacht men dat Moskou aggressiever zal worden. Zelden is de wereldpers over een belangrijke gebeurtenis zo verdeeld geweest als thans. Terwijl het ene blad 'n juichtoon aanheft over ko mende toenadering, verwacht het andere een drastische verscherping van de Russische politiek. Onze doorgaans uitstekend ge'in formeerde diplomatieke medewer ker acht de verandering een gun stig teken. 4? week begint alweer met proble men rond Sukarno, Molotof, Wi- sjinsky en nog een heleboel an dere politieke vuurvreters. Laat u niet verontrusten, vrienden. Wie van de ene zenuwscheut in de andere tuimelt wordt mager en vervelend gaat snau wen en grauwen en verbetert er de wereld tóch niet mee. Warme voeten en een koel hoofd, dat is alles, n In De Bilt hebben de weermannetjes de schok van 'n aardbeving gevoeld, die ergens in de buurt van Afghanistan en China óók is gevoeld. Alleen sterker. Want daar was'ie. O In Malta is voor het eerst sinds mensenheugenis sneeuw gevallen. De kinderen renden huilend naar huis. En in Zuid-Italie ligt de witte wade een halve meter hoog. Zelfs de katten blijven binnen. In Maart! per extra KLM-er gingen de 23 op varenden van de „Katowice", die voor Terschelling in tweeën brak, naar hun Poolse vaderland. De eerste twee van de vijf treilers, die Neder land uit Duitsland terugkrijgt, zijn uit Cuxhaven naar ons land vertrokken; twee onzer oorlogsbodems, die in Cuxhaven waren aangekomen, blijven er nog liggen. De tijden zijn wél ver anderd. n De kwartjes, die gedurende de Kerstdagen in de bioscopen wer den geofferd voor het Bio-vacantie- iiiiiiuiMntiuiiiiiiiiuiiiiiiiiniiiiiiuiiiisiiiiiiuiiiiiiuiiHiiuiuiiiiHiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiaiuuiii oord, zijn eindelijk geteld. Bij elkaar 174.831 gulden en 79 centen. Mooi werk! Y ^are berichten over de griep. In de grote steden van Engeland wordt de ziekte kwaadaardiger; 251 mensen stierven in de laatste week van Febru ari. In Stiermarken stierven vorige week 42 mensen aan de griep; 2800 lig gen er in hun bed. In Beieren ligt een Er is vandaag weer zoveel apekool, dat we voor de hele week eten op onze rondt tafel hebben. derde deel van de bevolking onder de dekens, n Behalve geredde matrozen vervoert de KLM ook goud. In Frank fort zette een toestel 5 ton aards slijk aan de grond, dat in Amerika ge laden was. p Londen zit te wachten op een dreun. Scotland Yard kreeg een anonieme brief: Pas op, ze willen het Parlementsgebouw in de lucht vliegen! De directeur van de staatswarenh i- zen te Eisenach, Richard Strauss, vluchtte met zijn gezin naar West- Duitsland. Te Berlijn wordt gezegd dat de enorme fabrieksbrand in Leip zig door sabotage is gekomen. JTn hier is weer een streepje aan de beschavingsbalk. De Amerikaan se vliegboot „Caroline Mars" maakte een vlucht met 269 personen aan boord Ander luchtige record. Vier Ameri kaanse „Shooting Stars" haalden 793 km per uur. Bij Washington landde een sportvliegtuig op een drukke ver keersweg en vervolgens voerde de bestuurder een wilde krijgsdans uit rond het toestel. De politie bekeurde hem. Hij had teveel getankt. Jenever. In Australië zijn 200.000 betrekkin gen vacant. Jeremia Blom, die op doktersadvies voorlopig buitenlucht moet hebben, is op de Veluwe een bun- singfokkerij begonnen. WYSJINSKY man des vredes Niet verwacht had men slechts, dat de ze zich zo spoedig zou voltrekken. Reeds tijdens de laatste Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in Parijs merkten waarnemers op, dat de aanvallen, welke Wysjinsky op het Westen richtte, veel gematigder waren dan men van hem gewend was. Ook scheen hij werkelijk naai een oplossing van de Berlijnse kwestie te streven. Het was op dit ogenblik, dat Charles Bohlen, de Russische expert van het Ameri kaanse Ministerie van Buitenlandse Za ken en ongetwijfeld een van de beste kenners ter wereld van het hedendaag- s< Rusland, tegenover enige vrienden de stelling poneerde, dat Wysjinsky spe ciale instructies had van Stalin om de deur voor een vergelijk met het Westen iii ieder geval open te houden. Molotof, wiens departement toen nog steeds de gebruikelijke onbehouwen taal tegenover de democratische wereld gibruikte, zou, aldus meende Bohlen, niet in deze instructies gekend zijn. In de vierde en laatste plaats moet hierop worden gewezen: Wysjinsky is op zijn hoge post niet voorbereid in de sfeer van het Kremlin, waar een waarschijnlijk sterke minderheid zich tegen Stalins soepelheid verzet. Voor „rust" is hij meer dan een maand lang naar de Tsjechische badplaats Karlsbad gezonden. Van dit venster in het ijze ren gordijn uit heeft hij de groeiende kracht van het Westen kunnen waarne men, terwijl hij er anderzijds alle ge legenheid had zich op de hoogte te stel len van de moeilijkheden waarmede Moskou in zijn Oosteuropese satelliet staten te kampen heeft. Uit dit alles mag men zeker niet con cluderen, dat de wereld nu een tijd van eeuwige vrede tegemoet gaat. Ook Sta lins einddoel is ongetwijfeld de commu- 1 nistische wereldheerschappij. Maar rea list als hij is, weet hij, dat het op dit ogenblik onmogelijk is, dit doel met de tot nu toe gebruikte aggressieve mid delen te bereiken. In een onvermijde lijk conflict zou de communistische we reld en niet de democratische zijn on dergegaan. Reeds thans zijn de gevol gen van de „koude ooi log" voor Oost- Europa van bijna catastrofale aard. Maar wanneer dit inzicht in Moskou het werkelijk gewonnen heeft, mag men hopen op een geleidelijke liquidatie \an de „koude oorlog", op een ophef fing van de Berlijnse blokkade en op ja ren van betrekkelijke rust. waarin Oost en West weliswaar niet innig met el kaar verbonden, dan toch in duldzaam- heid naast elkaar kunnen leven. Waak zaamheid zal natuurlijk ook dan voor het Westen geboden blijven. SYRIË WIL ONDERHANDELEN Syrië heeft besloten de uitnodiging van dr. Bunche voor onderhandelingen over een permanente wapenstilstand met Israel te aanvaarden, aldus heeft de voorzitter van de parlementscommis sie voor buitenlandse aangelegenheden te Damascus medegedeeld. WET OP DE MATERIELE OORLOGS SCHADEN In parlementaire kringen wordt de /erwachting uitgesproken, dat het wel licht begin Mei zal worden, eer de Tweede Kamer het wetsontwerp op de materiële oorlogsschaden in openbare behandeling zal kunnen nemen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1