D Inhoud en invloedssfeer van het Atlantisch Verdrag Kort Bestek - 79.— Moord te Heemskerk na 12 jaar thans opgehelderd Ook de C.P.N. solidair met Thorez en Togliatti Engeland: Malta der toekomst De aardappelteelt in gevaar 4250 49* 70* ARTIKELEN RS BEREIK DIVAN KLEDEN Woensdag 9 Maart 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146ejaargang Na. 57 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Eén voor allen, allen voor één Onmiddellijke actie bij een aanval Financiële stabilisatie in Europa Besprekingen fe Parijs ten einde Levenslang voor vier Bulgaarse predikanten Man door zijn echtgenote en haar minnaar tijdens gezélschapsspelletje gewurgd Zelfmoord voorgewend Weerbericht In volgénde oorlog veel zeeslagen onder water met snelle, nieuwe wapens Nederlandse ijsclub in Ha mar ikt, met décor en zeer ge- 3n 3.53 3°® 6 en 5-delige mpleet, 17.69 14" annetjes, ^eep, extra en, in reseda - diverse 52.15 4517 •ten, com pi. ra. ne glazen laden, ast met slechts 24*® pels en vorken, inte- en >mpleet 2350 skaat" oor bekende voor- /i ponds soorten 1 1.11 5TREREN WIJ PRIJZEN! per stuk INTERESSANTE ETAGE. of kale plekken fcN EXTER ;ig en eenvoudig in- ■hikt is om het dek ken. De Lange heeft ;ave voor dat soort tijd geweest, dat hij d van maakte om. aar? BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro .87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten In Washington is besloten de ont werptekst van het Atlantisch Verdrag onmiddellijk aan de regeringen van de V.S., Engeland, Canada, Frankrijk en de Beneluxlanden voor te leggen. Volgens Reuters diplomatieke mede werker behelst het ontwerp 11 artike len, waarvan de voornaamste zijn. De ondertekenaars zijn verplicht sa men te werken op economisch, poli tiek en militair gebied; zij zullen el kaar bijstaan en te zamen overleggen. De ondertekenaars worden onbewim peld verplicht een aanval op één als een aanval op allen te beschouwen en onmiddellijk tot actie over te gaan. apart of collectief, voor het handhaven of het herstel van de veiligheid. Het verdrag doet geen afbreuk aan bestaande internationale verplichtin gen, die de ondertekenaars reeds op zich hebben genomen. Waarnemers te Londen geloven, dat de geografische omschrijving van het gebied, dat bij het Verdrag betrokken is, als volgt luidt: Het gebied van elk der partijen in Europa of in het Noord- atlantisch gebied, of hun bezettings- Maandag werden de besprekingen be ëindigd, die te Parijs gehouden zijn tus sen de ministers van buitenlandse zaken en van financiën van Engeland, Frank rijk, Italië, Nederland, Zweden en Turkije en de Zwitserse gezant, tezamen vormend de consultatieve groep van de O.A.E.C. Besloten werd dat 1949 voor Europa een jaar van financiële en monetaire stabilisatie moet worden. Men is voor nemens de monetaire en financiële situatie op korte termijn te gaan be studeren. Men mag verwachten, dat er dan ook critiek zal worden uitgeoefend als er landen zijn, welke nog niet in voldoende mate tot het herstel van de monetaire en financiële toestand heb- b n bijgedragen. Een zeer moeilijk punt der bespre kingen vormde de vraag wat er te ge beuren staat als de Marshall-hulp is afgelopen. Er is ernstig van gedachten gewisseld over de maatregelen welke nodig zijn als zulks het geval is. In dit verband is het onvermijdelijk te bezien hoe de importen uit de dollargebieden van goederen, welke niet strikt nodig zijn, kunnen worden verminderd. Hier over liepen de meningen uiteen. Zo kan men vaststellen, dat Engeland de meest strikte import-politiek volgde. Ook ons land kent een vrij strikte import-poli- -tiek, al is deze iets elastischer dan de Engelse. Een ander punt. dat behandeld werd, betrof het inter-Europese betalings verkeer en Je expansie van het inter- Europese verkeer. Wanneer de mone taire stabiliteit bereikt wordt, .waar over in het eerste punt gesproken werd, dan zullen de moeilijkheden in het in ter-Europese betalingsverkeer natuur lijk veel kleiner worden. Op het ogenblik moet een deel van de saldi in het inter-Europese betalings verkeer nog in goud of dollars worden afgedekt. Men wil thans een politiek ontwikkelen, waarbij zulks niet meer nodig is. Deze politiek houdt zeer nauw verband met de monetaire en financiële stabilisatie, welke men in de Europese landen wil bereiken. troepen in Europa, of eilanden, sche pen of vliegtuigen in het Noordatlan- tisch gebied. Algerie zou als deel van het Franse rijk eveneens tot dit ge bied behoren. De Zuidelijke grens van het gebied, waar de bepalingen van het Verdrag voor van kracht zijn, zou gevormd worden door de kreeftskeer kring, die 23 graden 27 minuten ten Noorden van de equator ligt. Gevallen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Kapt. H Klooster uit Groningen Van de navolgende personen, die reeds sinds 24 Januari 1949 als ver mist zijn opgegeven wordt thans ge meld dat zij gesneuveld zijn: Korp. G v Aggelen uit Wageningen. Korp. M H Geerling uit Hardinxveld. 2e It. J W Karssen uit 's Gravenhage. Korp. J T Keizer uit Laren (N.H.). Serg.-majoor P Minneboo uit Am sterdam. Korp. J Pronk uit 's Gravenhage. Pasundan neemt contact op met guerrilla's De Negara Pasundan heeft sedert eni ge dagen contacten opgenomen met enige strijdgroepen in dit gebied om in het belang van rust en orde de strijd te staken en mede te werken aan de verdere vreedzame opbouw van de staat Pasundan. De territoriale troe pencommandant van West-Java deelde mede, dat bedoelde contacten met in stemming van de Nederlandse autori teiten geschieden. De besprekingen hebben 'n gunstig verloop. Zodrimeer gegevens beschikbaar zullen zijn, zul len van militaire zijde nadere inlich tingen worden gegeven. Bespreking over Indonesië opnieuw uitgesteld Do Veiligheidsraad heeft besloten de bespreking van de Indonesische kwes tie tot Donderdagmiddag uit te stellen. Eigendommen verbeurd verklaard De vier hoofdbeschuldigden in het proces tegen de vijftien Bulgaarse predikanten zy'n gisteren te Sofia ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf en een boete van een millioen Leva. De hoofdbeschuldigden zijn Zlapkof, Ivanof, Naumof en Tsjernef. Tevens werd de confiscatie van de eigendommen van deze vier beschul digden bevolen. De~"dominees Misjkof, Wassef, Popof en Bezlof werden ieder tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld plus een boete van 250.000 leva. Zij werden voor de tijd van 20 jaar uit alle burger- en politieke rechten ontzet. Driankof, Stankoelof en Raitt- sjef kregen 10 jaar gevangenisstraf en werden voor de tijd van 15 jaar uit de politieke rechten ontzet. Bo vendien kregen Driankof en Stankoe lof elk 150.000 leva boete en ds. Raittsjef 10.000. Dimitrof werd veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf plus 8 maanden, een boete van 10.000 leva en verlies van politieke rechten voor 8 jaar, Ladin Popof, een broer van de eerder genoemde, tot 5 jaar gevangenisstraf. De predikanten Dinef en Zaharief werden elk tot 1 jaar gevangenis straf en tot boeten van resp. 10.000 en 5000 leva veroordeeld. Daar het hof rekening houdt met de tijd, die deze beiden reeds in de gevangenis hebben doorgebracht, zullen zij onmid dellijk worden vrijgelaten. Dr. Drees opent de B^nelux-conferentie De ministeriële Beneluxconferentie zal Donderdagmorgen om 10 uur wor den geopend in het gebouw van de Eerste Kamer. De minister-president, Dr. W. Drees zal voor de aanvang der conferentie een kort begroetingswoord spreken. Donderdag zal er in de Ridderzaal een receptie gehouden worden. Vrij dagavond biedt het ministerie van Bui tenlandse Zaken in kasteel Oud-Was senaar een diner aan, waaraan door de deelnemers aan de conferentie en genodigden, ongeveer 100 personen, zal worden deelgenomen. HET BELGISCH ELFTAL OP 13 MAART. De samenstelling van het Belgische elftal, dat Zondag 13 Maart te Am sterdam tegen Nederland zal uitkomen is als volgt: Doel: Meert (S. C. Anderlecht). Ach ter: Aernaudts (Berchem Sport) en Gil- lard (Standard) Midden: Mees (Ant werp F. Carre (F. C. Luik) en Henriet (S. C. Charleroi). Voor: Lem- berechts (F. c. Mechelen), Govard i JC n Mermans <S. C. Ander- ïf^l' C°PPens 'Beerschot A. C.) en Thirifays (S C. Charleroi). Reserves: Daenen Tilleur)Hendrickx (Lyra). Coppens (F. C. Mechelen) en F Chaves (La Gantoise). Verwachting tot Donderdag avond: Matige, af en toe vrij krachtige wind uit Oostelijke rich tingen. In het algemeen meer bewolking dan vandaag maar overwegend droog weer. Van nacht meest lichte vorst en mor genmiddag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. In Heemskerk is een moord opge helderd, welke 12 jaar geleden daar is gepleegd, nadat tot dusverre steeds was verondersteld dat door het slacht offer zelfmoord was gepleegd. Twaalf jaar geleden, in het voorjaar van 1937, heeft de ongeveer 28-jar;ge W„ wonende aan de Rijksstraatweg 6 te Heemskerk, zich door ophanging van het leven beroofd. Het huwelijk van de man was niet bijster gelukkig geweest en alge meen werd aangenomen dat hierin het motief lag van de door W. gepleegde daad. Het onderzoek der politie en de lijkschouw brachten toenmaals geen bezwarende feiten aan het licht, mede in verband met verklaringen van om wonenden die het stoffelijk overschot in het bij de woning behorende schuurtje hadden aangetroffen. Thans, na twaalf jaar, schijnt de po litie over zodanige aanwijzingen te be schikken, dat twijfel bestaat of hier in derdaad wel sprake is geweest van zelfmoord. De mogelijkheid werd n.l. verondersteld, dat het hier een door derden gepleegd misdrijf zou kunnen betreffen, m.a.w. de aanwijzingen gaan in de richting van moord. Na het overlijden van W. is zijn echt genote hertrouwd met een te Beverwijk woonachtige melkhandelaar. Ook dit huwelijk schijnt niet gelukkig te zijn geweest. Althans is bekend dat de vrouw tijdens de bezetting, nadat haar man naar Duitsland was weggevoerd, betrekkingen met Duitse militairen heeft onderhouden Na de bevrijding is zij dan ook als ..moffengriet" aange duid. werd haar haardos in het open baar afgeknipt en heeft zij enige tijd in een kamp vertoefd Echtpaar aangehouden. Uit de ons later ter beschikking ge komen gegevens blijkt dat door de Be- verwijkse politie in verband met het hierboven aangeduide misdrijf, het echtpaar S is aangehouden. Het onder zoek der politie heeft thans definitief uitgewezen dat W. door zijn vrouw en haar minnaar 12 jaar geleden is ge wurgd. Met een stuk touw, waarmede het lijk later door de dader in het schuur tje achter de woning is opgehangen Bij de moord is men zeer geraffi neerd te werk gegaan. Uit de afgelegde verklaringen is ge- I bleken dat het misdrijf is gepleegd bij I een ten huize van het slachtoffer ge houden gezelschap-spelletje, waarbij de man aan een stoel werd vastgebon den, waarna beiden hem hadden ge wurgd. Zoals boven gemeld is S. later met de echtgenote van het slachtoffer ge trouwd. Als gevolg van onderlinge ruzie is de zaak thans aan het daglicht gekomen. De man zowel als de vrouw hebben een volledige bekentenis af gelegd. TWEE MILLIOEN TIJDSCHRIFTEN VOOR DE MILITAIREN OVERZEE De lectuuractie van de NIWIN heeft in de eerste twee maanden van dit jaar reeds goede resultaten gehad. Ruim twee millioen tijdschriften en dertig duizend boeken werden in 1949 door 't iectuurdepót NIWIN-Rode Kruis ver zonden aan de miltairen overzee. Water over de zee dragen De bevolking van de Neder landse eilanden Curasao en Aru ba, die permanent van grote droogte te lijden hebben, zullen spoedig water, afkomstig uit Ier land, kunnen drinken. Tanksche pen van de Anglo Saxon Petro leum Company met bestemming voor de olieraffinaderijen op deze eilanden, zullen in de toekomsi elk geregeld 12.000 ton water in laden te Belfast. Tot nu toe is de bevolking der eilanden aangewe zen geweest op regenwater of ge distilleerd zeewater. De kosten van een scheepslading water van Belfast bedragen 450 pond ster ling. Foster Dulles over Sowjeï-politiek John Foster Dulles, afgevaardigde van de V.S. bij de V.N., heeft op een congres van Amerikaanse protestan ten te Cleveland verklaard, dat hjj geen verantwoordelijke functionaris van enig land kent, die gelooft, dat de Sowjetunie „thans verovering door openlijke militaire aggressie over weegt." Nederlandse communisten achter de Sowjetunie In een ziting van het partijbestuur der CPN (De Waarheid), die Maandag werd gehouden, is een resolutie aange nomen, waarin het communistische partijbestuur vaststelt, dat de Ameri kaanse oorlogsvoorbereidingen tegen de Sowjetunie de volksdemocratische landen en het werkende volk in. ver sneld tempo plaats hebben. Het stelt tevens de toenemende geest van avontuur en radeloosheid bij de imperialisten vast, die het gevolg is van de naderende economische wereld crisis en de groeiende inwendige moei lijkheden in het kamp van de Marshall- staten. Het partijbestuur deed 'q oproep om geen enkel oorlogspact, als 't Westelijk Pact van Brussel en 't thans voorbereide Atlantische Pact, geen buitenlands op perbevel over het Nederlands leger en de Nederlandse vloot, geen enkel be vel van buitenlandse instellingen of machthebbers als geldig voor het Ne derlandse volk te erkennen. Het verklaart zich solidair met de rede voeringen van Thorez in Parijs en Togli atti in Rome verklaart zich solidair met alle strijders voor de vrede, in het l?ïj- De financiële secretaris van de En gelse admiraliteit, Dugdale, heeft me degedeeld, dat vorderingen worden ge maakt met een nieuw onderzeewapen. Er wordt een radiologisch onderzoek ingesteld naar het penetratievermogen van gamma-stralen bij schepen in geval van een aanval met een atoombom. Organisator van wereld kampioenschappen in 1950? Er zijn in Hamar stemmen opgegaan om de mogelijkheid te onderzoeken de wereldkampioenschappen in het hardrijden het volgend seizoen, in 1950 te Hamar te doen houden met als or ganisatorde Koninklijke Neder landse Schaatsenrijdersbond. De plan nen hebben in zoverre reeds vaste vorm gekregen, dat Arve Sinnerud van de boerderij „Fjetre", waar Kees Broekman weken lang heeft getraind, een voorstel heeft gedaan aan het be stuur van de K.N.S.B. met de bedoe ling, dat de Nederlandse bond aan de International Skating Union vraagt de organisatie van de volgende wereld kampioenschappen aan Nederland toe te wijzen en deze wedstrijden dan in Hamar te doen houden. In Hamar denkt men aan de moge lijkheid om daar een Nederlandse ïjs- ciub te stichten, hetgeen destijds te Davos ook het geval is geweest. Zo doende zou die Nederlandse ijsclub de wereldkampioenschappen, indien er bezwaren tegen 't oorspronkelijke plan zouden mogen rijzen van de zijde van de I.S.U. kunnen uitschrijven. Te Groningen is in de ouderdom van 53 jaar overleden de heer H. La- meris, hoofdemployé der P.T.T. De heer Lameris was jarenlang voorzit ter van de Centrale Bond van P.T.T.- personeel. In een toekomstige oorlog, zo ver volgde hij, zal het mogelijk zijn, dat de Atlantische Oceaan de rol zal spelen van de Middellandse Zee in het verle den. Engeland zal dan de plaats van Malta innemen. De verklaring van de minister voor de marine. Sullivan, dat in een toe komstige oorlog evenveel zeeslagen on der als boven het oppervlak uitgestre den zouden worden, noemde Dugdale „geen droom". Moderne onderzeeboten zullen vijf weken onder water kunnen blijven en een snelheid van 20 knopen kunnen bereiken. Engeland werkt met zichtbare resultaten aan deze vraag stukken, doch er is geen reden aan te nemen, dat andere landen zulks niet met evenvrel succes doen. Er worden proeven genomen met onderzeeërs, wel ke veel dieper dan gewoonlijk duiken. Telefoonkabels tussen Nederland en Denemarken In de loop van het volgend iaar hoopt men gereed te komen met het leggen van twee telefoonzeekabels tus sen Nederland en Denemarken. Dit zal geschieden van Oostmahorn af naar Romö in Denemarken, een af stand van ongeveer 140 zeemijlen. Elke kabel wordt op afstanden van ongeveer 50 mijl van twee verster kingsapparaten voorzien, die op de zeebodem rusten, waardoor over eike kabel gelijktijdig 36 telefoongesprek ken kunnen worden gevoerd. AMENDEMENT VAN BREWSTER VERWORPEN De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft, vóór zij eenstemmig haar goedkeu ring hechtte aan de E.R.P.-machtigin- gen van 5.580.000.000 dollar, het amendement van de Republikeinse senator Brewster uit Maine verwor pen. Dit amendement beoogde het af snijden van ECA-hulp aan Nederland. Fte zenuwklap van zijn leven in casseerde de oude mijnwerker Dietrich in Aken. Drie maanden gele den kreeg hij van een Amerikaanse advocaat het treurige bericht dat een oom, die dertig jaar tevoren naar de Nieuwe Wereld stoomde, was over leden. De smart werd verzacht door de mededeling dat oom hem, als enige erfgenaam, 13 millioen dollar had na gelaten. En gisteren kwam er een briefje uit Amerika, dat het niet door gaat. De advocaat had zich in de naam vergist. Nou zit'ie te nuilen met de lamp uit. In een mijn bij Shinyanga (Tanganyika) werd 'n heldere blauw witte diamant gevonden van 114 ka raat. De mijn werd twee jaar geleden ontdekt in de tuin van dr. Williamson. Men bood er hem 5 millioen voor, maar hij ging liever zelf spitten. Australië zet dit jaar de deur open voor 110.000 immigranten. Allemaal blank. J-Jier het narighedenhoekje. In Dal- la (Birma) gingen twee rijst- pellerijen met rijstvoorraden ter waar de van 300.000 roepies in vlammen op. De Noorse minister Lange, die in een Duits concentratiekamp een bloed vatenziekte opliep, werd in een rust huis opgenomen. In Athene zijn drie communisten, waaronder een vrouw, terechtgesteld. De Spaanse rivier Trubia is buiten haar oevers ge treden; de wegen staan blank, n Engeland zijn ruim 375.000 mensen werkloos; het aantal steeg met bijna 50.000 per maand. Grote sohade in iMiiHiauiiuiiiiiiiniiiiniiiiiuiiiiiniiuiiiiiiiriiiiiiiiiiHiittUiiHiiiutiiiiiiiiiiiiiMiiiuiuimuiuiii de buurt van de Mormonenstad Salt Lake City door een aardbeving. In 'n Haagse bioscoop werd 'n jonge vrouw gevonden die gepoogd had zich te ver giftigen met een grote dosis slaap tabletten. In West-Duitsland meer dan een millioen werklozen. In Siam 38 samenzwerende communisten in d'r nekvel gepakt. Men beweert in Zuid-Afrika dat Hitier daar leeft. En vele andere zwarig- en narigheden, schrikflodders en stuipgeruchten. IJoeden af vo meneer Groene- veld uit Sappemeer. die een 3- jarige peuter redde uit het brandende Alwéér 'n half ons vlees extra! Dat loopt uit op massale vervet ting van héél het Nederlandse volk. huis van zijn buurman. Een minuut later stortte het dak in. Eergisteren kwam de dierentemmer Santas-Dumont weer voor het eerst in het Franse cir cus, waar vier maanden geleden een krokodil, die kiespijn had, hem in z'n nek beet. Eigen schuld: hij legde z'n hoofd tussen de kaken van de kaai man. En lag 'n half uur later in 't zie kenhuis. Nou ligt 'ie er wéér. Want bij het eerste wederoptreden sprong er 'n ontsnapte krankzinnige op hem toe en beet hem. Wéér in z'n nek! Zestig meisjes, die deelnamen aan een schoon heidswedstrijd in Lincoln (Groot-Brit- tannie), juichten de „koningin" en haar twee „hofdames" toe. Op dit ogenblik namen de „koningin" en de eerste hof dame hun pruik af. Het waren mannen. De prijs van vijf pond sterling werd toen maar toegekend aan Betty Wood- head, de deelneemster die derde geclas- seerd werd. Dé mannelijke winnaars allebei beroepsacteurs droegen lange avondkledij en hoge hieltjes. Zij werden vóór de wedstrijd aan een hele reeks mensen voorgesteld, zonder dat iemand het bedrog merkte. ginnen twee weken wordt in Enge land de textieldistributie opgehe ven. Een huilerige leugenaar van 28 jaar, die met miserabele verhalen pro beerde de portemonnee van een Am sterdamse dommee open te preken, biechtte 'n half uur later bij de politie dat hij 'n gezochte oplichter en oud- slippendrager van de Duitsers was. In Frankrijk zijn het afgelopen jaar 280.000 ambtenaren uitgeschakeld; er volgen er nog 7500. zonder met de volken van de Sowjet unie, die nooit enig volk hebben aan gevallen of zullen aanvallen en die de beschaving van het fascisme hebben gered. Mochten, ondanks de strijd der vre- deskrachten, de Amerikaanse oorlogs drijvers en hun handlangers in Duits land, Nederland en in andere landen, toch de aanvalsoorlog ontketenen, dan zullen ook de Nederlandse arbeiders en alle vooruitstrevende krachten, sa men met de Sowjetunie en haar bond genoten, naar het woord van Domela Nieuwenhuis reeds in 1891 gesproken, strijden voor het herstel van de we reldvrede door de overwinning van het proletariaat. Ook de Zwitserse Communistische partij heeft de verklaringen van Tho rez en Togliatti onderschreven. In een radiopraatje richtte dr. C. J. Briejèr, directeur van de plantenziek- tenkundige dienst, een ernstig woord tot onze aardappeltelers in verband met het optreden van de zo gevreesde aardappelmoeheid en de maatregelen, die van overheidswege tegen deze ziekte worden getroffen. Evenals de t.b.c.-patiënt moet ook het met aardappelmoeheid besmette land een tijdlang rust houden, d.w.z. er mogen geen aardappelen op worden verbouwd, totdat bij onderzoek is ge bleken, dat het land weer gezond is. Wil men de aardappelmoeheid uit bannen, dan mag men in de eerste plaats hoogstens ééns in de drie jaren aardappelen op hetzelfde perceel telen. Voor alle zekerheid kan men deze norm nog beter stellen op ééns in de vier jaren. Bovendien raadt de heer Briejèr dringend aan in het as. sei zoen niet meer dan één derde van voor aardappelteelt geschikt land met aard appelen te bebouwen, of in het uiter ste geval niet meer dan de helft. Doodstraf geëist tegen Beul van Ommen De voortgezette behandeling van de zaak tegen W. Fr. J. Boxmeer uit 'sGravenhage, die in de oorlog kamp bewaker in Ommen was, eiste de Am sterdamse advocaat-fiscaal mr. J. C. Jouet Faisser gistermorgen de dood straf. De verdediger van verdachte ver zocht het Hof een onderzoek naar de geestvermogens van zijn cliënt to doen instellen, welk verzoek werd In gewilligd. Gistermorgen veroordeelde het Bjj- zondere Hof te Assen de voortvluch tige W. A. Bos uit Vlagtwedde over eenkomstig de eis cot de doodstraf. De eveneens voortvluchtige A. Boelen te Emmen en T. Soestebier te Coe- vorden kregen levenslange gevange nisstraf. Tegen hen was de doodstraf geëist. Zij waren tijdens de bezettings jaren in dienst getreden van de A.K.D. Gisteren eiste de advocaat-fiscaal bij het Bijz. Hof te Assen de doodstraf tegen de 26-jarige G. A. M. Weimar uit Coevorden, die hij „de grootste bruut op landwachtgebied in Drente" noemde. Tegen de voormalige SS-er F. Merk te Coevorden werd levenslange gevangenisstraf geëist. Beiden zijn voortvluchtig. Het Hof zal op 22 Maart uitspraak doen. John Haigh klaagt dagblad aan De Engelsman John Haigh, de 39- jarige directeur van een maatschappij, die ervan wordt verdacht enige perso nen van het leven te hebben beroofd en hun stoffelijke overschotten in een zuurbad te hebben doen verdwijnen, op grond waarvan hij is gevangen ge zet, heeft een aanklacht ingediend tegen de „Daily Mirror" naar aanleiding van publicaties. JOURNALISTEN TOT ƒ50— BOETE VEROORDEELD De Haagse rechtbank heeft de jour nalisten W. H. Kruiderink en P. J. H. M. Corstiaansen, resp. algemeen hoofdredacteur en redacteur van de vakpers der Uitgeversmaatschappij „De Gelderlander" ieder veroordeeld tot 50.boete subs, tien dagen hech tenis. Beide journalisten weigerden hun bron(nen) te noemen, die leidden tot publicaties uit een vertrouwelijk rapport aan de minister van landbouw van de z.g. commissie-Kreukniet. Dit rapport handelde over de „margarine conventie". KINDJE GESTIKT. Maandagmiddag werd de vier maan den oude Jacobus B. Rijnders te Rot terdam, door zijn moeder dood in zijn wiegje aangetroffen. Het kind had met het gezichtje voorover in het kussen gelegen en was niet bij machte geweest zich om te keren. LANDBOUW- EN ZUIVEL- MACHINES Met ingang van 9 Maart 1949, zijn Ie prijzen van landbouwwerktuigen, landbouwmachines en landbouwtracto- ren, van zuivelbereidingsmachines en onderdelen, vrijgelaten. i

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1