VOOR ALTIJD Pi LAT US De Roi word Stad en Omgeving. Boeiende en leerzame ballet-avond AGENDA Si Pancras Burgerlijke Stand Warme Flanellen DAMESPYAMA's Nederland van Veilighi he id Komt 't tot econ sancties AVONTUUR Res De balletavond, die gisteravond in het Gulden Vlies gegeven werd is, al was de belangstelling niet zo groot, toch voor mevr. Soiiia Gaskell en de danseressen en danser een groot en verdiend succes geworden. Mevr. Gas kell, Russische van geboorte, die ech ter onze taal verrassend goed beheers te, zij het dan met accent, had zich iot taak gesteld, de aanwezigen in te lichten over het ontstaan en de groei van het ballet. Om datgene wat zij over de dans vertelde, ook practisch duide lijk te doen uitkomen, waren drie dan seressen en 'n danser meegekomen, die zich als zeer goede krachten op ballet- gebied deden kennen en het gesproke ne uitstekend illustreerden. Via de twee typen de volksdans en de ballet kunst (de eerste vooral in Spanje en Rusland) kwam zij tot Poolse dansen en de speciale danskunst in het Noor den van Rusland die aan strenge vor men gebonden was. In Italië kreeg het ballet mede onder de invloed van de Comedia dell'arte nieuwe vorm, om daarna in Frankrijk over te gaan tot het hofballet. Bijzondere figuren wa ren daarna Maria Taglione en Fanny ïllsler. Toen kwamen er weer grote veranderingen door Isodora Duncan en later Fokine. Zij oefenden grote in vloed uit op de nieuwe richting, die de balletkunst insloeg. Anna Pavlova kwam. een danseres die een wereld naam verwierf en wier uitbeelding van de ^Stervende Zwaan een wonder werd. Diaghileff was daarna de grote man, die de gehele balletkunst een ander aspect gaf. En zo wist de inleidster op inderdaad bijzondere wijze de aanwe zigen een inzicht te geven in de zo prachtige en subtiele balletkunst, die zich momenteel, vooral door de Franse en Engelse balletgroepen ook in ons land, in een zeer grote belang stelling mag verheugen. Marie Jeanne van der Veen en "Louki van Oven demonstreerden eerst de be- ginoefeningen, zowel in volks- als bal- letdans, aan de „bar". Van Pieter van der Sloot zag men een vlotte Zuid- russische volksdans, van Louki van Oven een Zigeunerdans, van Maria Matthijsen, die Elly Huisman verving, een tweetal goed uitgevoerde nummers en een prachtige dans van Marie Jean ne van der Veen en Pieter van der Sloot, waarin men met genoegen zal geconstateerd hebben hoe onze vroege re stadgenote zich op bijzondere wijze heeft ontwikkeld tot eer. uitnemende danseres, die alles tot in de fijnste de tails beheerst en uitwerkt. Pieter van der Sloot stond haar op kranige wijze ter zijde. Na de pauze sprak mevr. Gaskell iets minder en werd er meer gedanst. Lou ki van Oven waagde zich aan „de Ster vende Zwaan", wat natuurlijk een po ging bleef, maar toch zeker beloften inhield voor de toekomst. Bijzonder was de beroemde „Pas de Deux" uit de Notenkrakers-suite van Tsjaikowski, gedanst door Marie Jeanne van der Veen en P. van der Sloot. Een dave rend applaus beloonde dit prachtige nummer. De gedanste pantomine, die het programma besloot, werd op boei ende wijze uitgevoerd door Marie J. v. d. Veen, Louki van Oven en P. v. d. Sloot. Verschillende malen werden de uitvoerenden teruggeroepen, een hulde waarin zij mevr. Gaskell en ook de pianiste Christine Nijst terecht lieten delen. Aan Marie Jeanne v. d. Veen en Louki van Oven werden bloemen aan geboden. De avond als geheel was boeiend en heeft veel voldoening ge schonken. G. Ned. Vrouwenbeweging tegen het Marshall-plan Gisteravond heeft de afdeling Alk maar van de Nederlandse Vrouwenbe- 1 Weging ter gelegenheid van de „Wereld- vrouwendag" een propaganda-bijeen- komst gehouden, die onder leiding stond van de afdelings-voórzitster, me vrouw T. Hoogland-Van 't Hoff. .Behalve met een rede, uitgesproken door de presidente, werd de avond, waar een veertigtal dames acte de pré- sence gaf. gevuld met declamatie van mevr. Narold, met een tombola, een verloting en samenzang. Nadat geza menlijk het bondslied was gezongen, heeft mevr. Hoogland een inleiding ge houden, waarin zij zeide, dat de acht ste Maart voor de vrouwen een dag is om eisen te stellen voor gelijke rechten. In dit verband noemde spreekster de namen der voorgangsters Rosa Luxem burg. Aletta Jacobs, La Passionaria, Suze Groeneweg. Stond 8 Maart, aldus spr. in het teken van de gehuwde ambtenares, thans is het een dag van strijd en bezinning. Terugblikkend op het verleden sprak mevrouw Hoogland over de gebeurte nissen van het afgelopen jaar. waarbij zij de koloniale „oorlog" in Indonesië besprak en de „SS-methoden", die daar door de Nederlandse militairen vol gens spreekster worden toegepast. Als gevolg van deze oorlog, aldus mevr. Hoogland, stijgen in ons land de prij zen. Thans echter is de tijd aangebroken om te zaaien voor de vrede. De voor stellen in de UNO tot behoud van die vrede werden verworpen door impe rialistische machten, zo zeide spreek ster. die vervolgens het Marshall-plan aanroerde, dat volgens haar de Ne derlandse industrie lamlegt toenemen de werkloosheid brengt en indruist te gen de belangen van het Nederlandse volk. „Daarom willen wij", aldus spr., „het Marshall-plan doen mislukken en ageren tegen de leugenpropaganda en tesamen met het IVV en de internatio nale jeugd strijden voor de vrede". Tenslotte besprak mevr. Hoogland ong enkele doelstellingen van de Ned. Vrouwenbeweging. Buurtver. „Bloemwijk" op excursie Dinsdagmiddag om twee uur heerste op het Boomkampplein een gezellige drukte. Het bestur ging n.l. met de clames-leden een bezoek brengen aan de Keramische Industrie (Pottenbak kerij) te Bergen. Nadat de voorzitter, de heer J. Jonker, de dames een har telijk welkom had toegeroepen, wei'd precies kwart over twee per extra bus naar Bergen gereden, waar allen in een opgewekte stemming de fabriek binnenstapten, en daar al direct grote bewondering kregen voor dit mooie kunstwerk. We zagen o.a. het vormen van allerlei voorwerpen, het schilde ren, het glazuren, het bakken in de grote electrische ovens enz. enz. Het bestuur en de dames hadden grote bewondering voor dit mooie werk, waarvoor wij allen een grote waardering hebben gekregen. Hierna bracht de voorzitter woorden van hartelijke dank aan de Directie voor de spontane ontvangst en de rondleiding, terwijl de heer Ruiter uit handen van de voorziter voor het personeel wat rookwerk in ontvangst mocht nemen. Hierna ging het gezelschap wande lende door Bergen, daarna werd in „De Oude Prins" een kop koffie ge dronken. Om vijf uur stond de bus weer klaar, die ons in korte tijd naar het Boomkampplein terug bracht. Na een een kort woord van de voor zitter, waarin deze mededeelde, dat meerdere excursies op het programma van „Bloemwijk" staan, riep hij de dames een hartelijk tot weerziens toe. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur Nood lot (18 jaar). Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: San Antonio (18 jaar). Cinema Amerikaan, 2.30 en 8 uur: War schau Concerto (14 jaar). Harmonie (kleine zaal, 7.30 uur: Voordrachtavond van het „Nut". Gulden Vlies, 8 uur: Taal der eeuwen. BONNEN HALEN, 9 MAART ALKMAAR: Letters L en N. SCHERMERHORN: Alle inwoners. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Noodlot (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: San Antonio (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Warschau Concerto (14 jaar) Gulden Vlies, 8 uur: De Mof. BONNEN HALEN, 10 MAART. ALKMAAR. Letters: M en O. BROEK OP LANGENDIJK: Alle in woners. Burgerlijke Stand Geboren: Marijke, d. van C. J. Brouwer en J. M. van Weenen. Adriaan W., z. van H. van Gooi en J. H. Nijdam. Josephus T. M„ z. van P W M Aalbers en J G Peeters. Wim, z. van W. Renooij en P. T. C. F. J. Blauw. Catherina J., d. van P. H. Romer en T. Ruijgh. Getrouwd: Gijsbertus Liedorp en Josina A. van Kooten. Jordanus A. van der Vliet en Grietje de Jonge. Overleden: Cornelis Stam. wedr. van N. Blom, 73 jaar. Hendrika C Wapstra, wed van J. van 't Veen, 84 jaar. Sijke Dijkstra, gehuwd met J. H. Sommer, 48 jaar. Theodoras Bakkum. gehuwd met A. Korver, 56 j. Ned. Bridge-Bond Pareneompetitie Voornaamste einduitslagen Hoofdklasse (6 paren): 1 H H Plas Vink, Alkmaar 220.33; 2 fam. Bloem- raad. Krommenie 207.17; 3 H H More lisPadt, Castricum 204. Ie klasse (16 paren): 1 H H van EikPeters, Castricum 232,27; 2 mw. Goedharthr. Klerk, Koog a/d Zaan 226.68; 3 fam. Luyt, Krommenie 222.24; 4 H H Klei-Kok, Oostzaan 221.44; 5 H H Spaanderde Herder, Wieringen 213.74; 6 D D Klerkvd Lijn, Koog a/d Zaan 209.71; 7 H H KuiperBonte, Oostzaan 209.71; 8 mw. Beekerhr. Kraan, Wieringen 196.60. 2e klasse '(16 paren): 1 D D Kollis Couwenhoven. Purmerend 246.72; 2 fam. Abspoel, Wormerveer 216.70; 3 fam. Dietz, Wormerveer 216; 4 D D Halbesmade Jager, Krommenie 208.35; 5 fam. Smit, Wormerveer 205.41; 6 mw. Padthr. Lute, Castricum 200.47; 7 H H VeerboomBoom, Oostzaan 197.63; 3 D D Smitvd Kleij. Koog a.d. Zaan 196.96. De eerste patiënten zijn opgenomen In de Zweedse paviljoens, die op het terrein van de Stadskwekerij zijn geplaatst zijn gister de eerste patiën ten opgenomen. De paviljoens worden geëxploiteerd door de Alkmaarse Ver eniging ter Bestrijding der Tuberculose. De verzorging en verpleging is opge dragen aan het Centraal Ziekenhuis. In deze barak kunnen in totaal 36 pa tiënten worden opgenomen. De offi ciële opening der beide paviljoens, die met elkaar in verbinding staan, zal later geschieden. EEN SHOW-BOAT IN DE PROVINCIE Morgen arriveert voor de Handels kade alhier een schip van de Harder wijk-lijn van de rederij Zwaag uit Amsterdam. Het schip, dat ongeveer 45 meter lang is, gaat een bijzondere opdracht vervullen. Voor de firma Jac. v. d. Laarschot zal het namelijk worden in gericht als reizende expositie. Ter ge legenheid van het 12,'j-jarig bestaan dezer firma is het denkbeeld gerezen, door de provincie te trekken met een tentoonstelling, ondergebracht op een showboat, naar Amerikaans voorbeeld Het vaartuig wordt voor deze gele genheid speciaal verbouwd, en zal na de gedaanteverwisseling op Maandag 14 Maart a s. voor de winkeliers uit Alkmaar en omgeving te bezichtigen zijn. Het publiek heeft tot deze expo sitie geen toegang. Na een zwerftocht van drie weken door de provincie zal net schip op Vrijdag 1 April nogmaals te Alkmaar ligplaats kiezen. SNIP EN SNAP-ïtEVUE „TOT GENOEGEN" Zaterdag 12 en Zondag 13 Maart des avonds S'uur geeft René Sleeswijk's Neder landse Revue ln Hef Gulden Vlies alhier twee opvoeringen van de revue „Tot Ge noegen" met Willy Walden en Piet Muy- selaar Verdere medewerkenden zijn Het ty Berger Jean Smits, Miny Bracke, het danspaar Ida Hajos en Surany. de tap- dancers Rodney en Sann en „The, 12 Na tional Lovelies'» De muzikale leiding is van Bill Stanford, de muziek en arrange menten van Tom Erich De balletten zijn Gntworpen door Leslie Gonda Willy Walden en Piet Muyselaar krijgen in tal van komische scènes volop gele genheid hun veelzijdig talent te tonen Als grote verrassing brengen zij ditmaal een fantasische imitatie van de Andrew Sisters Er zijn mooie finales De revue bevat iets geheel nieuws voor ons land, nl de twee pantomimes „Au bonheur des dames" en ,,'t Was in de Mei" BEGROTINGSVERGADERINGEN De burgemeester heeft de leden van de Raad opgeroepen voor een vergade ring tegen Donderdag 17 Maart te 13.30, voort te zetten te 19 30 en zo nodig te vervolgen op Vrijdag 18 Maart en voort te zetten te 19.30 uyr. Heer-Hugowaard De N.K.J.B. bespreekt de zomersport Maandagavond vergaderde de NKJB in haar clublokaal De opkomst der leden was goed De voorzitter, de heer S Groot, heette alle leden van harte welkom ln het bijzonder de heer Van Woerkom, die deze avond, als voorzitter van de Propaganda-club, een woordje tot de le den zou richten De heer Van Woerkom bracht ln ver schillende, tot heden toe duistere zaken, verlichting en opklaring Overeengekomen werd, dat de propaganda is en blijft een onderdeel van de NKJB en niet, zoals oorspronkelijk de bedoeling was om dit te maken tot een neven-organisatie van de KVP, afdeling Heerhugowaard-Noord De gelden, welke ln het vervolg door propaganda worden verdiend, mogen zij in hun eigen kas storten, zij zullen dus in de kas van de NKJB overgaan Toch zal de propaganda de verplichting hou den, om, indien de NKJB in finaneële nocd verkeert, deze bij te staan Voor de districtsdag te Heerhugowaard- Zuid zal het bestuur uit zijn leden drie voetballers aanwijzer^ die op 1 Mei aan staande kunnen mee voetballen Het punt, omtrent hetwelk men het slechtste toti overeenstemming kon ko men was wel de bespreking van de zo mersport Na stemming werd besloten om een wandel- en athletiek-club op te rich ten en zich hieraan deze zomer te wij den Kapelaan van Leeuwen zei dat het zeer moeilijk was om de athletiek goed te beoefenen Vooral wat de centen be treft, er is nog heel wat materiaal voor nodig Na de rondvraag, waarin enkele in terne kwesties werden besproken, ging de voorzitter tot sluiting over Koedijk Uitvoering gymnastiekver. „Voorwaarts" Deze uitvoering, die werd gegeven in zaal Schuit vobr ere-leden, donateurs en genodigden, trok veel belangstelling. De voorzitter kon na een vaandelgroet en een openingslied naast de reeds ge noemden welkom heten de afgevaar digden van de zusterverenigingen uit Alkmaar, Bergen en Heiloo. Het is een goede en correcte uitvoering geworden, die »jrd afgewisseld met enkele caba retnummers. De rhythmische oefenin gen om maar een van de vele hoogte punten te noemen, vielen bijzonder op. Onder grote bijval van het publiek werd aan de leiding van de uitvoering: mej. Borjeson en de heren Jac Schuit en P. Hartland een cadeau als blijk van waardering voor hun vele bemoeienis sen aangeboden. Daarna volgde nog een bal. Geboren Ritske H, zoon van Sj Velstra en J Tienstra Hendrik K? zoon van Joh van der Molen en J Koedijk Giretje C, dochter van D Peereboom en H J Visser Frans N, zoon van D Leijen en A Glas (geboren te Alkmaar) Overleden: Ar ie Hoogalnd, 66 jaar, weduwe van N Wielings (overleden te Castricum), Maria van Kleef? 91 jaar, weduwevan E v d Waal Loop der bevolking Ingekomen: Willem Buis van Texel naar Bovenweg 271a Ida ten Wolde van Assen naar Benedenweg 119b Vertrokken: Andreas A Gerritsen "an Bovenweg- 274 naar Naaldwijk Ja cobus Kriek van Bovenweg 290 naar Castricum Dirk Kansen van Beneden weg 36 naar Alkmaar Trijntje Koedijk, van Bovenweg 208 naar Rotterdam De Rijp Film over Java voor de Huisvrouwen Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling De Rijp-Graft, draaide in het Wapen van de Rijp de film „Java's pracht en praal". Mevr. Dalenberg opende de avond en heette in het bijzonder de heren, die het deze maal vergund was de avond bij te wonen en de operateur, de heer Tan, van harte welkom. De film was opgenomen door de filmdienst van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland". Het eerste deel behandelde de reis naar Indonesië met het vlaggeschip van de Mij. Nederland dc „Oranje". Hierop nam de film het publiék mee op een zwerftocht door de steden, cultures en de prachtige na tuur van het eiland Java. Bijzonder mooi waren de opnamen van de Rijks plantentuin te Buitenzorg en de na tuuropnamen van de vulkanen. Met interesse werden de beelden van de diverse-cultures, waaronder thee, rub ber en kina-cultures en de pasar, d.i. de Indonesische markt, gevolgd. Het beeld en het geluid der film waren uitstekend en de aandacht van het tal rijke publiek werd dan ook van begin iot eind geboeid. Mevr. Dalenberg sloot de avond en dankte de heer Tan voor zijn buiten gewoon interessante film. 's Middags werd voor de jeugd de zelfde film vertoond. Ook toen was de belangstelling zeer groot. In de pauze deelde Ds.' Kastein mede, dat op 31 Maart a.s. in de Ned. Herv. Kerk een film en lezing zal worden ge i/ouden over het onderwerp „Voogdij kinderen". Hij wekte het publiek op deze avond te bezoeken. Geslaagde uitvoering van Bato Zondag gaf de gymnastiekver. „Bato" te de Rijp, in café Zomerdijk een goed verzorgde uitvoering. Zij bracht'n uit gebreid programma voor het voetlicht. Mej. A. Bruin opende en heette spe ciaal welkom burgemeester Dalen berg, waarna als eerste nummer werd opgevoerd, de vrije oefening voor da mes. Dit nummer bracht direct de juiste stemming, door de keurige verzorging en het zuivere rhythme. Het is ondoen lijk alle nummers te beoordelen. We noemen slechts het hoogrek heren en bij de dames de hoogbrug. Bij deze oefeningen viel vooral de heer C Klinkhamer op en bij de dames mej. Annie Klinkhamer. Het door meisjes van 1112 jaar uitgevoerde boeren- dansje viel bijzonder in de smaak, door de juiste kleurenbojichting en zuivere uitvoering. De door de dames B. Ak kerman en A. Verwer verzorgde zang met guitaarbegeleiding. was een gezel lige afwisseling, waardoor eei) mooi ge heel werd verkregen. Het was jammer dat het tone» 1 iets te klein was voor- het door dames en heren uitgevoerde nummer tremplin paardspringen. Na afloop dankte de voorzitster mej. A. Bruin, de pianiste, en bood haar bloe men aan. De directeur, de heer J. J. v d. Jagt. zag zich beloond door een har telijk dankwoord en het aanbieden van een rokertje. Voor de heren C Blaauw en H. Eiik was het een jubileumavond Deze heren waren 25 jaar lid van „Bato". Zij werden met een toepasselijk woord toegesproken door de voorzit ster, die hun tevens het voor deze gele genheid ontworpen speldje van het II.N G V. uitreikte. Een gezellig bal sloot deze mooie avond. W ARMENHUIZEN, 8 Maart 1949. 2400 kg Rode kool 13—14; 1700 kg Gele kool 12.40; 6000 kg Deense witte kool 10 40; 1000 kg Peen 3 30. Het toneelstuk van""^ Jet HeydendaelJ nE CRISIS die ons toneel sinds jaren doormaakt, heeft tenminste dit geruststel lend karakter, dat er al heeft het er lang op geleken niet van een slepende ziekte sprake hoeft te zijn. Men wijt die crisis aan een zekere een zijdigheid van het repertoire der gezelschappen, die naar verhouding te weinig Nederlandse stukken spelen. Waar de fout in oorsprong ligt hij dc auteurs wier werk dat van buitenlandse schrijvers bij lange na niet evenaren "kon, of bij de regisseurs en acteurs, die aan Nederlandse toneelschrijvers weinig tege moetkomendheid betoonden kan men in het midden laten, daar blijkt, dat er in ieder geval thans Nederlandse toneelauteurs zijn wier werk zeker een op voering verdient, en ook dat de gezelschappen geleidelijk meer en meer werk van eigen bodem op de planken brengen. Het Amsterdams Toneel Gezelschap heeft zo het drama „Voor altijd Pilatus" van Jef Heydendael op zijn repertoire genomen. En terecht. Want dit stuk, waarvan bij A. J. G. Strengholt te Am sterdam een goed bezorgde uitgave verscheen, is als toneelwerk en niet enkel als Nederlands toneelphenomeen van bijzonder belang. Het is geen toneelstuk in de gewone zin, het heeft vele zwakheden, maar meer nog opmer kelijk goede eigenschappen, die het een grootse alure verlenen „yOOR ALTIJD PILATUS" onthult ons de Pilatus-figuur, die zich na het grootste drama aller tijden het lijden en de kruisdood van Christus steeds herhaalt. Deze Pilatus is niet de man, die Christus' doodvonnis helpt wijzen zonder te beseffen wat er eigen lijk gebeurt. Hij is niet de figuur van de alleen-maar-slappe man, die beslis singen moet nemen ir zaken waarmee hij eigenlijk geen raad weet. Hij komt hier veeleer naar voren als de mens, die schippert en steeds weer tot schip peren bereid is; de man die gebieder wil zijn en tevens martelaar en die zo uit een soort masochistisch gevoel zich zelfs aangetrokken weet tot zijn slachtoffer, Christus, die hem immers een nederlaag doet lijden. Pilatus is hier de man die de draagwijdte van zijn daden en hun verhouding tot de „Umwelt" wel degelijk ziet of althans duidelijk voelt, maar toch tot half slachtigheden vervalt, omdat zijn in nerlijke gespletenheid hem altijd weer voert tot halfslachtig schipperen: zo kan hij een op bloed beluste menigte tevreden stellen en tegelijk zijn han den wassen in het water der onschuld. Het historische verhaal heeft Heyen- dael zo van zijn methisch waas ont daan en de Pilatus-figuur neergezet in een nuchtere werkelijkheid, als de man waarin de moderne mens zijn eigen beeld-in-gemiddelde geprojec teerd ziet. Want deze Pilatus is inder daad de aan zijn historische tijd ont groeide gestalte van de mens, die zijn idealen heeft, maar daarentegen ook de daarmee averechtse wereld aan vaardt en zo in lafheid steeds weer het compromis sluit, altijd schippert. Dit is het „Voor altijd Pilaus"-motief, het verraad aan het ideaal en het ver raad aan zichzelf, dat de moderne mens meer en meer geneigd is zonder innerlijke discussie of zelfs maar ver ontrusting te accepteren. Dit Pilatus-conflict, dat zich niet be paalde tot het prijsgeven van Christus aan zijn vervolgers, maar zich nadien bleef manifesteren in de compromis kronkelingen der mensen, typeert de schrijver in slechts twee bedrijven, voorzien van proloog en epiloog. Het eerste bedrijf in de Romeinse kan selarij te Jeruzalem korte tijd vóór de kruisiging demonstreert de angst van de landvoogd Pontius Pilatus om zijn beslissing, die hij meer en meer als onrechtvaardig gaat beschouwen, en zijn panische zekerheid tenslotte, dat de opruier, die hij uitleverde aan de Joden, geen opruier is, doch naar diens woorden inderdaad Gods zoon. Het tweede bedrijf kort nadat Christus' graf leeg bevonden werd brengt Pilatus in eenzelfde situatie als tijdens het onderzoek tegen Christus. Twee Joodse fanatici brengen een man vóór hem, die zijn geloof in de godheid van Christus verkondigde, en zij dwin gen Pilatus de consequentie af van zijn eerste beslissing. Het conflic' in de Pilatus-figuur wordt daarmee bui ten de tijd gedragen evenals de be slissing, het verraad aan het ideaal. Dit is een bijzonder sterke vondst: het gehele probleem van Pilatus tegen over Christus te accentueren en gestal te te geven tevens (want de Christus figuur wordt zelf nergens ten tonele gevoerd) door een volgeling van Chris tus onder dezelfde omstandigheden voor de landvoogd te brengen, wiens problematiek door de herhaling ge ïntensiveerd wodt. Een vondst vooral van een uitzonderlijke dramatische werking, afgezien nog van de tragische symboliek: het grote dramatische con flict het vonnis over Christus, waar door aan Pilatus alle kansen op ver getelheid ontnomen werden, hier her haald ter definiëring van het Pilatus- conflict, dat van alle tijden en van alle mensen blijkt. Ix^ERKWAARDIG blijft overigens in dit werk van Heydendael ,dat het ontwikkelingsbeeld van het drama vooral scherpte krijgt door eigenlijke bijfiguren zoals de klerk Cornelius Pollio, de Joodse bekeerling Jonathan en zijn tegenstander Zadok, meer dan door de centrale figuur Pilatus, die hier en daar wat onwezenlijk blijft. De proloog en de epiloog de laatste hoort niet bij de oorspronkelijke opzet maar werd er eerst later bij geschre ven omdat het spel te kort bleek en het niet zonder conclusie scheen te kunnen stellen, zijn in dramatisch opzicht de zwakste delen van het werk. De proloog dient hier de over gang te zijn van levenswerkelijkheid naar toneelwerkelijkheid gesymbo liseerd door de acteur, die nog slechts ter. dele in toneelcostuum wat be spiegelingen wijdt aan de Pilatus- figuur om er zich geleidelijk en ten slotte geheel mee te vereenzelvigen maar de tekst heeft niet de hiervoor noodzakelijke spanning. De epiloog zonder welke het stuk het zeer ge voegelijk stellen kan, gelijk de uitgave bewijst mist een grote allure en heeft slechts de goedkope nadruk van het moraaltje na het verhaaltje, maar in de twee bedrijven zelf wist Hey dendael een nog jonge Amsterdam se tandarts, die behalve „Voor altijd Pilatus" o.a. de toneelwerken „Met wijs beleid". „Het gulden uur", „Ge- nadenrijke Walram" en „Ephialtes van Athene" schreef een bijzonder ster ke dramatische spanning te leggen, die in een vlotte, soms ook al te vaardig neergeschreven, dialoog knap opge bouwd werd en een buitengewone in tensiteit kreeg door de associatieve be tekenis. die woord en handeling hier verleend werd in hun verband met het vonnis, waarmede Pilatus zijn naam voor de eeuwen doemde. £JE ZWAKHEDEN van dit stuk zijn minder belangrijk dan de goede eigenschappen waardoor het in hoge mate opvalt: een grote dramatische spanning en stuwkracht, een fel ver beeld leven ,der tragische karakters, een even gewetensvolle als knap be werkte intrigue-opbouw. Maar meer nog valt hier op de durf om uit te reiken boven het toneelpeil, dat in conventionaliteiten, genre- en salon stukken met bijbehorende kleinburge- lijkheden zich graag verliest, en voor al verdient hier waardering het ver mogen, waarvan de auteur blijk gaf, om van een grote visie uit in contact te blijven met het menselijke en uit de verbinding dezer twee elementen de kleine woofdsymbolen te vormen tot grootse en algemene levenssymbo- len. IJmuiden VISSERIJBESOMMINGEN De aanvoer aan de rijksvisafslag be stond gisteren uit 220 kisten wijting, 50 koolvis, 75 poon, 125 schelvis, 175 kabeljauw, 210 haring, 80 tarbot en tong, 340 makreel, 20 wolf, 450 schol, 200 schar 70 bot en 40 kisten met di verse vissoorten. De besommingen waren als volgt: trawlers IJm. 49 „Petten" f 24100, KW 134 KW 2) f 10800, motorloggers: KW 138 f 3070, 169 f 2090, 40 f 5970, 16 f 1050, 17 f 2680. 107 f 2120, IJm. 53 f 1715, kotters KW 210 f 2150, 77 f 2130, BU 33 f 1950, IJm 52 f 1730. 276 f 1760. NIEUWE TRAWLER GEARRIVEERD „Simon de Danser" is in IJmuiden gearriveerd. Echter niet dansend, maar zacht kabbelend over de weer rustige baren. Het is de tweede van de drie „verre-visserijtrawlers", die hun net ten zullen uitwerpen in de Noordelij ke Noordzee en de IJslandse wateren. De „Simon" meet 46,15 bruto-ton, is in 1944 op een Engelse werf gebouwd als mijnenveger en is voorzien van een ultra-moderne uitrusting. Hensbroek BURGERLIJKE STAND Ojeboren: Cornelia, d. vanA.Evers en N. Hoekstra. Annie, d, van K. Naastepad en A. Groot. Peter J„ z. van P. Burger en II. Pieters. Joseph J „z. van M. Mak en C. Heilig. Overleden: Simon Bakkum, echt genoot van C. M. van der Heiden, 51 jaar, overleden te Alkmaar. Purmerender markfoverzicht Het aanbod van de runderen op de markt was al op dezelfde hoogte, maar de handel wordt er niet beter op, ook ai door het koudere weer. Het was dan ook met de verse melkkoeien weer stil. Daardoor worden de prijzen ook niet beter Niet dat er van een inzin king sprake is. maar we gaan toch de laagte in. Met de geldekoeien is dit al hetzelfde. Er wordt wel verhandeld maar het gaat er zo .trekkerig" mee. de weiders doen dan ook hoegenaamd nog niets. In het jonge vee is ook nog niet veel te doen. Het aanbod van nuchtere kalveren begint nu goed los te komen. Het scheen wel, dat het aanbod van fokkers groter was dan de vraag, waardoor deze handel ook een stugger verloop had. Enkele, en dat waren dan cok heel beste, kwamen nog wel boven de notering. De levering van vette koeien was in getal niet beter, maar de kwaliteit wel daar er heel wat A on der waren. Op de wolvee-markt kregen we weer de nieuwe moeders met lamme tjes. Er waren heel aardige stelletjes bij. die zo van de f 80.tot f 110. konden opbrengen. Verder was er wei nig fokmateriaaV wel weideschapen, maar de weiders deden het ook maar heel traag, zodat de verkoop kalm aan gaat. Met de bokken en geiten was het weer mis. Beter ging het met de biggen, daar was een flink aanbod. Ze Itonden vrij vlug verkocht worden met vastere prijzen. Op de paarden-markt was enkel wat te doen voor de dood. Voor 't leven geen vraag. De pluimvee-markt was heel stil, klein aanbod en evengoed lagere prijzen. NAAR EEN SCANDINAVISCHE DOUANE-UNIE Hoewel zij niet in staat zijn ge weest overeenstemming te bereiken over een defensief verbond, zullen Zweden, Noorwegen en Denemarken op sociaal, cultureel en economisch ge bied blijven samenwerken, aldus ver- Klaarde de Zweedse premier Erlander te Helsingborg. Erlander, die op de terugreis is van Kopenhagen, waar hij een bijeenkomst heeft gehad met de Deense en de Noorse premier, deelde voorts mede, dat de besprekingen over een Scandi navische douane-unie worden voort gezet. Purmerender Itliiikf PURMEREND, 8 Maart. Aange voerd 427 runderen w.o. 70 vette koeien, 4 stieren, 846 nuchtere kalve ren, 22 schapen en 20 vette varkens voor de levering. 110 melk- en kalfkoeien f 475f 820, handel stil; 199 gelde koeien 320520, stug; 18 pinken 280360, stug; 22 gras kalveren 175—240, matig; 50 nuchtere kalveren (fokkers) 3270, kalm; 4 stie ren 375450, stug; 391 fok- en weide- schapen resp. 75115.en 4662, matig; 53 bokken en geiten 2080, stug; 527 biggen 4075, goed; 47 paarden 350 650, stug. 2500 Oude kippen en hanen, rode en witte f 2.50f 2.75 per kg; oude kippen en hanen, blauwe 2.502.75 per kg; ionge hanen, rode en witte 2.502.75 per kg; 1300 jonge hanen, blauwe 2.10 2.15 per kg; 100 jonge hennen 5 8 50 per stuk; 150 eenden 24.50 per stuk; 200 konijnen 19 per stuk. (Var HE RONDE TAFEL-CON1 12 Maart in Den Haag waren gestuurd aan de B datum niet beginnen. Niet, er Zaterdag niemand zal men voor de zoveelste ke zeild is geraakt. Nederlan Ronde Tafel-conferentie er souvereiniteit aan de te voorlopig althans, uitgepra nemen wU uit gezaghebbe Wat kan zij trouwens ene kant is duidelijk te geven, dat de Resolutie v, heidsraad slechts in zoven kan worden, als met N< antwoordelijkheid in ov< is. Dat de regering dez den nastreeft als in de vastgelegd laat geen voorstellen wijze ten ove delijk in deze richting. De vraag is, wat de V< zal doen, nu zij van de Ui port ontvangen heeft, dat een verzuim van de Nede: ring om de resolutie uit nu de militaire waarnemer heen nog eens gerapporte op een wijze, die er stellig draagt onze positie tegenc ligheidsraad, tegenover Naties en tegenover de wereld te versterken. De viteit van de Oosterse st bovendien onze internatio steeds hachelijker. Wellich uitgesloten, dat het op sancties tegen Nederland Het heeft dat aan zich zou men kunnen bewerer de andere kant mag niet verloren worden. Aan de ralen en de Republiek ge diging waren geen voorv bonden. De BFO scheen dan ook wel bereid om na< te komen, doch men wenst overleg met de Republikei schieden. Vandaar dat van de BFO op Bangka heeft gevoerd met de nog vertoevende Republikein Men i? daar tot een zekei overeenstemming gekomen in het voornemen in de solutie aan te nemen, standpunt van de feder; omschreven. Feden Aangezien tijdens het de federale vertegenwoi Bangka tegenover de blijkbaar een te grote mendheid is betoond, ont BFO-kringen de vrees, te sterk aan de Republiek Deze week zal opnieuw tie van de BFO en wel niveau met de Repul overleg treden. Tot zo lang slissing van de federalen op zich wachten. Intussen heeft de langd, dat enkele voor» vuld zouden moeten zijn invitatie voor de Ronde rentie in Den Haag geae kunnen worden. De voorn, van is, dat de gevangenen Suezkanaal wordl meter diepe Blijkens een kortgeleden maakt besluit van Maatschappij zal de Egyi ring in deze maatschappij rechte partner" worden. vee en dertig commis zullen door Egyptenaren Er is ook een Nederlandse De Maatschappij heeft bestemd voor nieuwe een kanaal van 6 mijl Ferdam en Kantara, dat het hoofdkanaal zal wori Het Suezkanaal zal een dieper worden gemaakt op 13.5 meter. Het met zal worden uitgediept, stad zal worden opgeric IN DE DOOR TJEERD ADEMA LANG. GROENTENVEILING. 9 Mrt. 53000 kg Rode kool f 12 80— 19 90: 28000 kg Gele kool f 12.40—f 13: 73000 kg Witte kool f 9.40—f 10 40; 1000 kg Wit lof I f 53—f 60. II f 40—f 49; 15000 kg Peen f 2.50—f 5; 14000 kg Uien f 8.60- f 9.60. En toch. Toch werd dit huis ton door onzichtbare individuen met, boren, bewerkt. Toch trachtte holst van de nacht hier gen, terwijl men toch de bewoners gewaarscl niet in hun slaap ovei v orden. Wat beoogden deze datgene, wat zij blijkba: zo grote betekenis, dat seerde bende onder leid intellectuelen niets ontz oogde doel te kunnen Onwillekeurig dacht Van Waardenburg. Niemand van deze

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2