De Ronde Tafel-conferentie moet worden uitgesteld Groter agrarische export naar Engeland op komst Nederland machteloos tussen druk van Veiligheidsraad en besluiteloos heid der Indonesiërs Komt 't tot economische sancties Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur AVONTUUR Er komt tekening in de landbouwpolitiek Het Radioprogramma de (Van onze parlementaire redacteur) RONDE TAFEL-CONFERENTIE, die de Nederlandse regering op Zaterdag 12 Maart In Den Haag wilde doen bijeenkomen en waarvoor uitnodigingen waren gestuurd aan de B.F.O., de Republiek en de U.N.C.I., zal stellig op deze datum niet beginnen. Niet, omdat de regering haar heeft uitgesteld, maar omdat er Zaterdag niemand zal zijn. Hiermede is tevens de impasse geschetst, waarin men voor de zoveelste keer bij de oplossing van de Indonesische kwestie ver zeild is geraakt. Nederland wacht af. Na de oproep van de regering voor de Ronde Tafel-conferentie en haar mededeling van de spoedige overdracht van de souvereiniteit aan de te vormen Verenigde Staten van Indonesië, meent zij, voorlopig althans, uitgepraat te zijn. Nieuwe Initiatieven zijn van haar, zo ver nemen wij uit gezaghebbende bron, niet te verwachten. naar Djolcja moeten kunnen terugke ren. Nederland maakt er in de eerste plaats bezwaar tegen, dat de Republiek een uitnodiging, die van geen enkele conditie vergezeld was, beantwoordt met een aanvaarding van de uitnodi ging, waaraan wèl voorwaarden ver honden zijn. Afgezien echter daarvan meent de regering, dat in geen geval de terugkeer van Sukarno c.s. naar Djokja met volledige bewegingsvrij heid en vrijheid van handelen kan worden toegestaan. Dat zou, zo vreest men, tot de aantrekking van allerlei ongewenste elementen leiden. Versto ring van de orde, de rust en de rechts zekerheid zou er het gevolg van zijn. Bovendien zou deze terugkeer een mo rele nederlaag voor Nederland beteke nen, die het kabinet niet aanvaarden kan. Onwil dus van de Republiek en een afglijden van de federale staten, op welker steun ons land tot dusver heeft kunnen rekenen, maken het de rege ring aan de ene kant moeilijk. Aan de andere kant staat de Veiligheidsraad met de stok in de hand om ons land te dwingen de door hem aangewezen weg te volgen. Machteloos. Tussen deze twee molenstenen dreigt Nederland machtelioos vermorzeld te worden. De regering is van oordeel, dat zij thans in de eerste plaats heeft Wat kan zij trouwens doen? Aan de ene kant is duidelijk te verstaan ge geven dat de Resolutie van de Veilig heidsraad slechts in zoverre uitgevoerd kan worden, als met Nederlands ver antwoordelijkheid in overeenstemming is. Dat de regering dezelfde doelein den nastreeft als in de resolutie zijn vastgelegd laat geen twijfel. Haar voorstellen wijze ten overvloede dui delijk in deze richting. De vraag is, wat de Veiligheidsraad zal doen, nu zij van de UNCI een rap port ontvangen heeft, dat gewaagt van een verzuim van de Nederlandse rege ring om de resolutie uit te voeren en nu de militaire waarnemers daar over heen nog eens gerapporteerd hebben op een wijze, die er stellig niet toe bij draagt onze positie tegenover de Vei ligheidsraad, tegenover de Verenigde Naties en tegenover de internationale wereld te versterken. De nieuwe acti viteit van de Oosterse staten maakt bovendien onze internationale positie steeds hachelijker. Wellicht is het niet uitgesloten, dat het op economische sancties tegen Nederland uitloopt. Het heeft dat aan zich zelf te wijten zou men kunnen beweren. Doch ook de andere kant mag niet uit het oog verloren worden. Aan de tot de fede ralen en de Republiek gerichte uitno diging waren geen voorwaarden ver bonden. De BFO scheen aanvankelijk dan ook wel bereid om naar Den Haag te komen, doch men wenste, dat dit in overleg met de Republikeinen zou ge schieden. Vandaar dat een delegatie van de BFO op Bangka besprekingen heeft gevoerd met de nog steeds aldaar vertoevende Republikeinse leiders. Men Is daar tot een zekere mate van overeenstemming gekomen en het lag in het voornemen in de BFO een re solutie aan te nemen, waarin het standpunt van de federalisten werd omschreven. Federalen weifelen Aangezien tijdens het gesprek van de federale vertegenwoordigers op Bangka tegenover de Republikeinen blijkbaar een te grote tegemoetko mendheid is betoond, ontstond in de BFO-kringen de vrees, dat men zich te sterk aan de Republiek zou binden. Deze week zal opnieuw een delega tie van de BFO en wel een op hoog niveau met de Republikeinen in overleg treden. Tot zo lang laat de be slissing van de federalen in elk geval op zich wachten. Intussen heeft de Republiek ver langd, dat enkele voorwaarden ver vuld zouden moeten zijn, alvorens de invitatie voor de Ronde Tafel-confe rentie in Den Haag geaccepteerd zou kunnen worden. De voornaamste daar van is, dat de gevangenen op Bangka AMELAND GEÏSOLEERD DOOR LAAG WATER Voor de eerste maal deze winter kon de postboot „Waddenzee", die de postdienst West-Ameland-Hollum on derhoudt, tengevolge van de lage wa terstand op de Wadden niet varen, waardoor Ameland geïsoleerd is. Op de Wadden bevindt zich reeds enig drijfijs. RASMUSSEN NAAR WASHINGTON Een officiële Deense woordvoerder heeft te Londen medegedeeld, dat de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Gustav Rasmussen, Woensdag per vliegtuig rechtstreeks uit Kopen hagen naar Washington zal gaan, om besprekingen te voeren over deelne ming van Denemarken aan de onder handelingen over het Atlantisch verdrag. af te wachten, wat de federalisten en de Republiek zullen doen en in de tweede plaats, wat de Veiligheidsraad beslissen zijn. Men stelt zich in Den Haag de vraag of geen enkele invloed uitgeoefend kan worden en denkt, wat de Veilig heidsraad en daarachter Amerika en Engeland betreft, aan de dreiging om de zaken er in Indonesië dan maar bij neer te gooien als ons land niet de redelijke gelegenheid geboden wordt om op met zijn verantwoordelijkheid overeenstemmende wijze op korte ter mijn tot een oplossing te komen. Mr. Sassen begint blijkbaar achteraf toch school te maken! Men zou wel eens willen zien, wat Amerika en Engeland zullen doen, als Nederland Indonesië, met uitzondering van enkele gedeelten eventueel, zoals Nieuw-Guinea, Oost- Sumatra en West Borneo, zou over leveren aan de communistische krach ten, die op het vinkentouw zitten. Inmiddels blijft de situatie wel bij zonder hachelijk, ook wat het moreel van onze troepen in Indonesië aangaat. Waar vecht men voor, waarvoor sneu velen onze jongens, als Nederland zijn zaak in Indonesië niet kan behartigen op een ook tegenover de federalen en de Republikeinen billijke manier? We zullen spoedig uit de impasse moeten komen, wil de Indonesische geschie denis niet tot tragische consequenties leiden. N V. SOLVOLITH COMPANY AMSTERDAM DE GOEDE NAAM VAN DE FABRIKANT IS DE WAARBORG VOOR DE KWALITEIT Vijftig procent meer dan vorig jaar Met Engeland gevoerde besprekingen hebben geleid tot een overeenkomst, welke in een belangrijke uitbreiding van het wederzijds handelsverkeer voor 1919 voorziet. Het resultaat is vooral voor de Nederlandse land- en tuinbouw alsmede voor de voedselvoorzienings- sector van uitzonderlijk belang. In het thans tot stand gekomen han delsverdrag is in een agrarische export van circa 465 millioen gulden voor het jaar 1949 voorzien tegen een bedrag van 300 millioen gulden in 1948. In 1949 zal Nederland dus naar waarde voor ruim 50 pet. meer producten uit de land- en tuinbouw alsmede uit de voedselvoor zieningssector aan Engeland kunnen le veren dan in het jaar 1948. De belang rijkheid van de Engelse markt in dit opzicht blijkt wel uit het feit, dat de landböuwexport circa 70 pet van de totale Nederlandse uitvoer naar Enge land uitmaakt en voorts dat deze markt 25 pet van de gehele Nederlandse agrarische exportplanning voor 1949 omvat. In April zal onderhandeld worden over contracten op lange termijn voor de levering van land- en tuinbouwpro ducten. Ten aanzien van de nu tot stand ge komen overeenkomst valt in het alge meen op te merken, dat voor een groot aantal producten minimum contingen ten werden vastgesteld. Suezkanaal wordt halve meter dieper Blijkens een kortgeleden bekend ge maakt besluit van de Suezkanaal Maatschappij zal de Egyptische rege ring in deze maatschappij „een bevoor rechte partner" worden. Zeven van de tvee en dertig commissarissenzetels zullen door Egyptenaren worden bezet. Er is ook een Nederlandse commissaris. De Maatschappij heeft 4.500.000 pond bestemd voor nieuwe projecten, w.o. een kanaal van 6 mijl lengte tussen Ferdam en Kantara, dat parallel aan het hoofdkanaal zal worden gegraven. Het Suezkanaal zal een halve meter dieper worden gemaakt en dan komen op 13.5 meter. Het meer van Tunsah zal worden uitgediept. Een arbeiders stad zal worden opgericht. 6. Pim, Pam en Pom gunnen zich geen tijd meer om over het raadsel van de echo na te denken, want Moe der heeft geroepen, dat het eten klaar is en dat vinden de drie hondjes op net ogenblik belangrijker, want hun magen jeuken geducht. En het ontbijt ruikt heerlijk! „Zo en nu maar gauw eten zegt Moeder. ..En niet schreeu- we nhoor, jullie waren daarnet weer duchtig aan de gang. Nu Moeder hoeft niet bang te zijn, want Pim, Pam en Pom hebben op het ogenblik 'n razen de trek en willen niets liever dan al leen maar eten. Pim is een eindje ach teraf gaan zitten, vlak bij een grote struik. Dat is zijn lievelingsplekje. .Maar hij komt niet tot rustig eten. want juist als hij een hap wil nemen, roort hij een stemmetje achter zich: „Pim!" Verbaasd kijkt hij om, maar ziet niets. „Pim", hoort hij weer roe pen. „Kom eens even hier". Nieuwsgie rig loopt hij naar het bosje toe, maar ziet niets. Schouderophalend loopt hij terug naar zijn bord, maar.... dan ziet hij tot zijn grote schrik, dat het hord leeg is! 44 IN DE i DOOR Residentie tjeerd adema En toch Toch werd dit huis aan twee kan ten door onzichtbare en gevaarlijke individuen met boren, zagen en lopers bewerkt. Toch trachtte men in het holst van de nacht hier binnen te drin gen, terwijl men toch weten kon, dat de bewoners gewaarschuwd waren en niet in hun slaap overvallen zouden v orden. Wat beoogden deze mannen? Was datgene, wat zij blijkbaar zochten van zo grote betekenis, dat een georgani seerde bende onder leiding van enkele intellectuelen niets ontzag om het be oogde doel te kunnen bereiken? Onwillekeurig dacht hij aan de heer Van Waardenburg. Niemand van deze insluipers ver moedde blijkbaar, dat de kostbare stukken niet meer in dit huis waren, maar zich waarschijnlijk in de porte feuille van de handelsreiziger Smit bevonden, die spoorloos was verdwe nen. Daarom bleef aller aandacht op dit pand en zijn bewoners gevestigd en v/aren de kostbare documenten volko men veilig. Jhr. Van Waar.denburg had dat alles voorzien. Waneer de verwisseling ont dekt werd, zou een scherpzinnig man als de heer Schroder of hoe hij dan in werkelijkheid ook mocht heten, onge twijfeld op het thans gevolgde spoor te ruggaan. Dan zou de logeerpartij in Hotel Terminus opnieuw worden be keken en men zou op het spoor van de handelsreiziger Smit kunnen komen. Een schurend geluid stoorde zijn over peinzingen. Hij zag. dat een staafje door een "an de boorgaatjes werd gestoken en regelmatig heen en weer werd ge trokken De inbreker zaagde het slot uit. Is. Steensma keek belangstellend toe. Het ging langzaam maar zeker. Binnen een half uur kon het slot verwijderd zijn. Hij besloot de post bij de voordeur nog eens te inspecteren en vond Bas- tiaan een beetje slaperig op een stoel in de gang zitten. „Hoe staan de zaken hier, Bastiaan?" „Ik heb sinds een kwartier niets mee% gehoord, meneer", zei de knecht. „Zouden ze 't hebben opgegeven?" „Misschien aan de voordeur. Basti aan", zei Steensma. „Het heeft toch ook geen nut in dat slot te zitten prut sen. Wat drommel, die kerels hebben zo vaak gehoord, dat we met knippen en kettingen hebben gesloten, dat ze toch moeten begrijpen, dat ze met die lopers niets bereiken". Bastiaan knikte. „De maan komt op, meneer", zei hij tevreden. „Het begint gelukkig wat lichter te worden". „Des te beter", zei Steensma. „Dan zullen onze vrienden zich moeten haas ten, Bastiaan. Ze kunnen niet aan het werk blijven, als er verkeer in de straat komt. Over een half uur is het licht en laat genoeg voor de eerste passanten. Heb ja wal aana een gerou Frankrijk sluit verdrag met Vietnam Te Parijs is een verdrag ondertekend door de president van de Unie, Vin cent Auriol en Bao Da. In de overeen komst zijn de bases bepaald, waarop de toekomstige betrekkingen 'tussen Fi ankrijk en Vietnam zullen steunen. Vietnam is In het kader van de Franse Unie onafhankelijk en op ad ministratief gebied volstrekt auto noom. Op diplomatiek gebied kan Viet nam buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers, geaccrediteerd bij het Vietnamese staatshoofd eri' de president van de Franse Unie toelaten. Vietnam kan diplomatieke vertegenwoordigers in sommige landen en eventueel bij het Vaticaan accrediteren, mits de presi dent van de Franse Unie zulks goed keurt. Vietnam zal een nationaal leger hebben met Franse instructeurs en specialisten en in vredestijd een ge mengde staf, die de samenwerking zal waarborgen. In oorlogstijd zal de ge meenschappelijke staf onder het bevei staan van een Fransman. INSTALLATIE WERKGELEGEN- HEIDSCOMMISSIE Ter voorbereiding van maatregelen om bij eventuele wisselingen in de con junctuur massa-werkloosheid te keren heeft de regering onlangs een inter departementale commissie voor de werkgelegenheid in het leven geroepen, in welke commissie alle ministeries zijn vertegenwoordigd, die op het voorko men van werkloosheid invloed kunnen uitoefenen. De commissie, waarin tal van deskun digen zijn benoemd en die onder voor zitterschap staat van mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het mi nisterie van Sociale Zaken, is thans door minister Joekes geïnstalleerd. NEGEN JAAR IN PLAATS VAN DOODSTRAF Maandagmiddag veroordeelde het Bijzonder Geechtshof te Leeuwarden de 41-jarige voormalige „Kriminal- Sekretai;" W. Rudolph, die zich had schuldig gemaakt aan mishandelin gen en arrestaties, en het deelnemen aan executiepelotons, waardoor vele Nederlanders de dood vonden, tot 9 iaar gevangenisstraf met aftrek. Veer tien dagen geleden eiste de procureur fiscaal de doodstraf. LUC VAN DAM NAAR PARIJS Luc van Dam zal op 19 Maart in het Paleis des Sports te Parijs een wed strijd boksen tegen Gilbert JStock, de broer van de Franse kampioen Jean Stock. Onderhandelingen zijn gaande voor een derde wedstrijd in dit sei zoen van Luc van Dam te Parijs en wel in de maand April tegen een nog nader aan te wijzen tegenstander. Uitspraken Meervoudige Kamer te Alkmaar Johan de K„ Amsterdam, verkeers overtreding, f 50 subs. 20 dagen. Hermanus Petrus de L„ Alkmaar, verkeersovertreding, vrijspraak. Gerardus Petrus P., Venhuizen, over treding jachtwet, bevestiging vonnis. Jan de B., Medemblik, overtreding Visserijwet, 25 subs. 10 dagen. Jan B., Urk, idem, 50 subs. 20 dagen. Nicolaas Petrus Cornelis E., ver keersovertreding, Alkmaar, bevestiging vonnis. Fokke P., Urk, overtreding Visserij- wet, 60 subs. 10 dagen. Albert van V., Urk, idem, 60 subs. 10 dagen. Dertien personen stalen landingsmatien te Vlaardingen In het afgelopen jaar zijn ten nadele van het havenbedrijf Vlaardingen-Oost te Vlaardingen 400 z.g. landingsmatten ontvreemd. De matten die als beton- gaas in de handel zijn en een waarde vertegenwoordigen van f 100 per stuk, lagen daar opgestapeld op een terrein, dat vrij gemakkelijk va nde wég af te bereiken is. In verband met deze grootscheepse diefstal zijn 13 personen aangehouden, die zich hetzij als chauffeur, expedi teur of werkzaam in de avondlijke of nachtelijke uren aan deze roof schuldig maakten. Twaalf personen zijn voor de officier van Justitie te Rotterdam ge leid. Bovendien werd tegen zeven an deren proces-verbaal opgemaakt we gens heling. K.L.M. OVERWEEGT BENOEMING IR. ASJES. Ter voorziening in de functie van directeur productie der K.L.M., welke functie bekleed is geworden door de bij de ramp te Prestwick omgekomen heer W. C. van Veenendaal, wordt de benoeming van ir. D. L. Asjes over wogen. Ir. Asjes, die thans werkzaam is voor de B.P.M. in Venezuela, verwierf bekendheid door zijn deelnemen aan de Melbourne-race met de Postjager. Gedurende de oorlog diende hij als reserve-officier bij de luchtmacht van het K.N.I.L., waar hij zich o.m. als commandant van het 18e esquadron onderscheidde. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de door het ont slag nemen van dr. E. Brongersma, te Heemstede, opengevallen plaats in de Staten deg provincie Noord- Holland, mevrouw mr. E. van Eck- Thiel, te Haarlem, benoemd tot lid van deze Staten. PRINSES WILHELMINA BEZOCHT KUNSTTENTOONSTELLINGEN H.K.H. Prinses Wilhelmina bezocht gistermiddag de kunsttentoonstelling van de „Vereniging van Beeldende Kunstenaars Laren-Blaricum" in Ham- dorff (Laren), en in de Kunstzaal Van Lier (Blaricum). De Prinses werd ver gezeld door een hare hofdames. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de heer S. L. Mansholt, ern stige critiek bespaard en zijn begroting zonder hoofdelijke stemming geaccep teerd. De fractie van de CPN vroeg aantekening, dat zij tegen was en wel, omdat voor de kleine boeren niet ge noeg gedaan zou worden. In zijn beantwoording van de vjjf sprekers zeide de bewindsman, dat er naar wordt gestreefd de inkomsten van de landarbeiders zo veel mogelijk in overeenstemming te brengen met die van de kleine boeren. Waar het volgens de heer Mansholt op aankomt ls dat de productiviteit wordt verhoogd, dat productie en af zet met elkaar in evenwicht gebracht worden en dat naar stabiliteit in de prijzen gezocht wordt. De productie kan men dus nog niet aan haar lot overlaten. Voorlopig zullen zekere voor schriften nodig blijven en de georgani seerde landbouw ziet dit in. In de nieuwe landbouwpolitiek is de kwes tie van het veevoeder centraal. Neder land zal er op bedacht moeten zijn zelf voldoende veevoeder te produceren, want het is niet verantwoord een vee stapel op te bouwen op onzekere basis van de veevoer-import. De minister zette uitvoerig uiteen, dat hij, om de moeilijkheden, die de overvloedige productie van aardappe len heeft veroorzaakt, te verminderen, gedaan heeft wat in zijn vermogen lag. De landaanwinning zal beleidvol moe ten geschieden, teneinde in tijden van werkloosheid voldoende objecten voor tewerkstelling achter de hand te heb ben. Pachtverhoging zal slechts worden toegestaan, om de eigenaren in staat te stellen de cultuurgrond te verbeteren en in stand te houden. DE INKOMSTEN VAN PROF. MENGELBERG Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Heuven Goedhart (Arb.) heeft de minister van financiën uiteen gezet, dat tussen dr. Willem Mengel berg jaarlijks f 10.000 wordt uitbetaald, gebouw een overeenkomst bestaat sinds 1938, krachtens welke de heer Mengel berg jaarlijks f 10.000 wordt uitbetaald Prof. Mengelberg, die zich reeds vóór de oorlog in Zwitserland vestigde, krijgt niet in Zwitserse francs uitbe taald, terwijl het bedrag, dat de Neder landse Bank maandelijks vrijgeeft, oor spronkelijk f 200 bedroeg, doch later verhoogd werd tot f 450 per maand voor levensonderhoud. Er bestaat geen aanleiding, aldus minister Lieftinck, -in deze regeling veranderingen aan ts brengen. NONSTOPVLUCHT VAN 5000 MIJL Bill Odom, een 29-jarige voormalige oorlogsvlieger, heeft een wereldrecord, gevestigd door een nonstopvlucht van vijfduizend mijl van Honoloeloe naar Teterboro in New Jersey te volbren gen. Dinsdagnamiddag kwam hij te Te- terboro aan met zijn kleine eenmoto- rige machine van 185 paardekrachten, de „Waikiki Beach". Zijn prestatie iroet nog officieel worden vastgesteld. Men schat de door hem afgelegde af- rtand op 4999 h 5010 mijl. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Prikkebeen 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8.05 M GeerinkBakker 8,10 „Sam son et Dalila" 9,05 Dr A van der Hoe ven 10,45 Avondoverdenking 11,20 Dr A J v d Graaff 11,35 Gramofoonplaten HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Kwartet Jan Corduwener 6,45 Piano-duo 7,00 Mr Th A Fruin 7,15 Het nieuws uit Indonesië VPRO: 7,30 Jeugdliederen 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,20 Promenade orkest 9,00 Tribunaal der gemeenschap (Hoorspel) 9,50 Malando 10,20 Mu ziek 10,45 In de tuin der poëzie VOOR DONDERDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7. 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Piuk de dag 12,33 Metropole-orkest NCRV: 6,15 CWV-kwartier 6,3o Voor de Strijdkrachten 7,15 Nederlandse or ganisten 7,30 Het actueel geluid 7,45 De Regerings-Voorlichtingsdienst ant woordt 8.05 Programma-proloog 8,15 Studio-Steravond 9,30 Familie-compe- titie 10,05 De vaart der Volken 10,25 Schubert-cyclus 10,45 Avondoverdenking 11.15 Gramofocmpiaten HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Ochtendvaria 12,00 HetLyra-trio 1,20 Orkest van Bandi Balogh 4,00 Assol*- timento 6,15 Sportpraatje 6,30 „Les Gars de Paris" 7,00 Kobus Kwint 7,10 Avro's avondschool 7,45 Gramofoon platen 8,05 In het Radio-Zoeklicht 8,15 Kamer-orkest t,10 „De getemde feeks" (Hoorspel) 10,15 Musicorda 10,45 Pijlers van Neêrlands welvaart 11,15 Gramofoonplaten tineerde inbreker aan het werk ge zien?" „Neen, meneer", zei Bastiaan opkij kend. „Kom dan maar eens even mee naar de keuken", nodigde Steensma uit. „Ik geloof, dat we een ogenblik onbe waakt kunnen laten". Bastiaan volgde zijn meester en bei den bekeken belangstellend het resi*!- taat, dat de blijkbaar haastig werken de inbreker aan de achterzijde bereikt had. De kring was bijna gesloten en een bergje fijn zaagsel lag op de vloermat. Dat zal niet lang meer duren, me neer", zei de knecht ongerust. Steensma knikte. „Er zitten nog twee grendels op de deur. Bastiaan en ten slotte ben ik er ook nog. Ga maar op je post terug ouwe jongen en waar schuw me als er iets bijzonders ge beurt. Heb je 't nog koud?" „Dat gaat wel, mijnheer", zei Bas tiaan huiverend. „We moeten maar voor onze eigen centrale verwarming zorgen. Bastiaan Schenk de fles op mijn kantoor maar leeg en breng er mij ook een glas van. Ik zou in staat zijn de kerel daar bui ten er ook een te presenteren. Het valt niet mee om in dit beestenweer in een vreemde tuin te staan zagen". Bastiaan glimlachte. „Ik zal u een glas brengen, mijn heer", beloofde hij. Hij voldeed even later aan zijn be lofte en keerde naar zijn post terug. Steensma keek bij het licht van zijn zaklantaarn op zijn horloge. Bijna half vier. Er zou spoedig iets moeten gebeuren. Hij stopte een nieuwe pijp en keek belangstellend naar het vlug heen en weer getrokken staafje. Die knaap daar buiten had dergelijke karweitjes blijk baar meer opgeknapt. Dit was be- roepswerk: vlug, handig en geruisloos. Hij bedacht geamuseerd, dat dit een goede slagzin voor een inbrekersbende zou zijn. .„Vlug, handig en geruisloos", dat was- zoiets als „vlug, veilig en voor delig" bjj de Spoorwegen. Zijn gedachten werden onderbroken door de knecht, wiens bleek, vermoeid gelaat zich om de hoek van de keu kendeur vertoond*. „Is er wat bijzonders, Bastiaan?" „Ze zijn weer begonnen, mijnheer", fluisterde de knecht. „Het schijnt nu harder te gaan. Ik bedoel, dat ze geen pogingen meer doen om hun werk to verbergen". Steensma keek verrast op. Er was iets onverklaarbaars in de situatie. Naarmate het lichter en later en onordoor gevaarlijker werd, scheen het de mannen daar aan de voorkant on verschillig te laten of zij al dan niet de aandacht der bewoners trokken. Zouden ze werkelijk verwachten, dat ze die zware vestingdeur...." Hij volgde de knecht en bleef ver baasd in de hall staan. Er was geen sprake meer van ge ruisloos werken. Die kerels daar buiten staken blijkbaar lukraak wat in het deurslot en rukten en trokken of ze de hele zaak wilden forceren. Dat was geen vakwerk meer, dat was gekken werk. Wanneer de bewoners van dit huis al niet lang wakker waren, moes ten ze nu wel in hun slaap gestoord zijn. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3