N Stad en Omgeving. Opvoering van „Taal der eeuwen" KOUDE dagen WARME Kleding AGENDA Meer loon betalen zondertoesternrping van Vadertje Staat is verboden Eerste Kam< van „Bi' KOUSEN in fijne kwaliteiten Links en rechts. Ziet etalage, Langestr. 93 aatsie Voor Goed bezochte avond van Ned. Herv. Ver. Kinderzorg De ..avond" gisteren door bovenge noemde vereniging gegeven in 't Gul den Vlies, was druk bezocht, wat ds. Wesseldijk, die een openingswoord sprak, aanleiding gaf de hoop uit te spreken, dat alle aanwezigen de bij zondere vreugde zouden mogen sma ken, die er behoort te zijn in de ge meenschap van Christus, omdat het hier geldt een stichting van de Ned. Herv. kerk. Vaak leven personen en groepen langs elkaar heen, maar geluk kig is dat in de laatste jaren anders geworden, zodat men mag zeggen, dat er een werkelijke gemeenschap groei ende is. Hiervan getuigt het werk. dat onder leiding van ds. Van Deth te Haarlem (de „Kinderzorg-pastor") ge daan wordt in het belang van het ver waarloosde kind. Spreker was ver heugd over het feit, dat leegstaande weeshuizen in Schagerbrug, Enkhui zen, Hoorn, Edam en Purmerend in deze kinderzorg zijn ingeschakeld en opnieuw reden van bestaan kregen. Nu er door verschillende oorzaken geen gebruik meer van wordt gemaakt door wezen, hebben zij hun deuren geopend voor het verwaarloosde kind. Tenslotte sprak ds. Wesseldijk een woord van welkom tot de aanwezigen speciaal tot de commissaris der Ko ningin in deze provincie, dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, en burge meester mr. dr. H. J. Wytema. Baron de Vos van Steenwijk sprak een inleidend woord over het spel Taal der eeuwen", dat opgevoerd werd door wezen en oud-wezen van het Bur gerweeshuis te Haarlem en regenten van deze instelling. Spreker wees er op, dat zij reeds 554 jaar bestaat en dat genoemd spel bij de viering van het 550-jarig bestaan voor het eerst werd opgevoerd. Hij legde er de nadruk op, dat er in de loop der jaren veel is ver anderd in de opvoeding der wezen en dat het Burgerweeshuis thans naast de wezen ook kinderen huisvest, die uit anderen hoofde werden toevertrouwd aan de zorg der regenten, waarvan spr. voorzitter is. Het geheel is en blijft een zaak van christelijke liefde. Het spel Hierna werd een begin gemaakt met de opvoering van het spel, dat in zes taferelen verschillende episoden weer geeft uit het bestaan van het Haarlem se weeshuis: de dreiging van gedeelte lijke ontvolking van het tehuis door de voorgenomen overbrenging van 150 wezen naar de landbouwkolonie te Veenhuizen (in 1825), wat voorkomen werd door de standvastige houding der regenten en de offervaardigheid van het kerkelijk publiek; een vergadering van regenten uit 1673, waarbij bleek hoe lichamelijke kastijding en opslui ting gebezigd werden als straffen voor r ongehoorzaamheid en een tekort aan eerbied en dankbaarheid jegens regen ten; de houding van wezen en wees huis tijdens het beleg van 1572 en voorts de stichting van het weeshuis door ridder Cuser, die in 1394 zijn kas teel en landerijen schonk aan de stad Haarlem als een veilig tehuis voor we zen. In een eigenaardige opbouw (alle taferelen trokken voorbij in een droom der kinderen) werd duidelijk gemaakt, dat voortdurend is voortgesponnen aan de gouden draad van erbarming vo'or vereenzaamde kinderen, waarvan het begin gemaakt werd door de daad van naastenliefde van een oude, eenzame ridder. Een daverend applaus klonk aan het einde, toen de speelgroep het lied van het weeshuis had gezongen. Ds. Klein Wassink sprak aan het ein de van de avond een woord van dank aan allen, die hadden meegespeeld en aan hen, die voor de voorbereiding van deze opvoering zich hadden ingespan nen. Onder bijvalsbetuigingen uit de zaal bood hij de directeur van het weeshuis, de heer De Nie, bloemen aan. welke door deze hoffelijk werden overgedragen aan een der vrouwelijke medespelenden. Spr. besloot met de wens, dat de aanwezigen zouden zijn gesticht door een gevoel van gemeen schap in Kinderzorg. Zr. v. 't VeenWapstra ten grave gedragen Zuster van 't VeenWapstra, één der oudste soldaten van het Leger des Heils te Alkmaar, werd gisteren graf waarts gedragen. Zij bereikte de leef tijd van 84 jaar. Gedurende ruim 60 jaar was zij een hard werkend lid van haar zo geliefde organisatie. Steeds kon er op haar hulp en medewerking worden gerekend. Zij bezat een vast geloof en een vurige geest, en haar ijver en toe wijding waren een aansporing voor al haar medestrijdmakkers. Iedere tak van het Leger des Heils-arbeid had haar volle belangstelling en zij nam hieraan deel met haar gehele persoonlijkheid. Jarenlang was zij verbonden aan de Leger des Heils Reclasserings Brigade en zowel in de diensten in de Korps zaal, als in de openluchtsamenkomsten trad zij sterk naar voren door haar krachtig getuigenis en haar spontaan en gevoelvol gezongen liederen. Zij is voor ontelbaar velen tot grote zegen geweest. Om 1.45 uur werd in de Korpszaal een uitvaartdienst geleid door brigadier Van Eecken. Daarna stelde de grote stoet zich in marsformatie op om zich naar de Algemene Begraafplaats te begeven, voorafgegaan door de korps officieren met de vlag waaraan wit- paarse linten waren bevestigd, waar achter een Leger des Huls muziekcorps volgde, de lijkauto aan weerszijden ge flankeerd door witgesjerpte zusters Heilssoldaten. Op vele plaatsen langs de te volgen weg trok deze bijzondere stoet grote belangstelling. De dienst op het kerkhof werd even eens geleid door brigadier v. Eecken. De zangbrigade zong over het „Won derschoon land van Licht en Vreê!" Eén der soldaten sprak namens het corps enkele woorden ter nagedachtenis van de overledene, waarna deze dienst be ëindigd werd met dankgebed door ka pitein Knippenberg van Haarlem. 's Avonds vond in de Leger des Heils- zaal een gedenkdienst plaats, waarin verschillende personen het leven van zuster van 't Veen herdachten. Speelgoed voor vaders Waarschijnlijk hadden we vroeger allemaal een spoortreintje. Het waren in onze prille jeugd houten wagentjes, die niet op ralis liepen maar aan éten touwtje over de weg werden getrok ken. De goederenwagens waren bela den met blokjes en de locomotief leek cp een dromedaris één bult met dit verschil dat er ook nog een „schoorsteen" op stond en dat er wie letjes onder zaten inplaats van poten. Toen wij groter waren werden wij eigenaar van heel wat ingewikkelder spoorweg materiaal. Er waren rails bij die rond de tafelpoten gelegd werden eri de locomotief, die net echt" leek, kon met een sleuteltjedat vrijwel altijd zoek was worden opgewonden. Helaas was het materiaal van een zodanige constructie, dat het devies „vlug. veilig en voordelig" niet altijd in practijk gebracht werd. De locomo tief liep nog al eens uit de rails en de passagiers van de platte goederenwa gentjes steenen poppetjes van mijn jongste zusje lagen meer op de-rails dan dat ze in de coupé zaten Het leven ging verder. Er kwamen andere dingen om over te denken dan spoorwegproblemen met beschilderd blikmateriaal en we dachten, dat we er als wereldwijze mannen geen be langstelling meer voor haddén, tot wé gistermiddag plotseling in de étalage van een radiohandelaar op de Dijk een uitgebreid spoorwegemplacement za gen. Er waren huisjes en boompjes en rotspartijen en wissels, stations en hal tes waarin overal lichtjes brandden als bewijs, dat het miniatuur-personeel op zijn post was. Er liepen rails kris kras door en over elkaar, er reed met lampen op een Diesseltrein met gestroomlijnde wagons, die gevaar loos de weg kruisten van een goederen trein vol tank- en kolenwagens. En door dat alles heen spoorde een soort boemeltreintje dat in de wirwar van rails weer zijn eigen weg vond. We hebben er als grote mannen er stonden er meerdere vol bewon dering naar staan kijken om gezamen lijk tot de conclusie te komen, dat de ze Marklincreatie het mooiste beweeg bare speelgoed was, dat we ooit aan schouwd hadden. We hebben er allemaal onze mening over gezegd, welke belangstellend werd aangehoord door een paar jochies met natte neuzen die ons in de weg ston den. We hebben daar buiten voor het raam gezamenlijk gezegd, dat ie „lek ker ging" als de man in de winkel op allerlei knoppen drukte om de treinen niet alleen vooruit, maar ook achteruit te laten rijden en we hebben allemaal spijtig gezucht toen de Diessel vlak vóór de tunnel ontspoorde en de loco motief met alle personenwagens op haar rug lag. Want het devies „vlug, veilig, voor delig" was ook hier niet altijd van toe passing. Het ging niet zo vlug als we het in gedachten allemaal wilden, het was gezien de catastrophe vóór de tunnel niet zo veilig als de passa giers hadden mogen verwachten en het kan een voordelige aanbieding zijn geweest, maar iets als dit zal toch ah tijd wel een dure geschiedenis blij ven, welke de post speelgoed" op ons huishoudboekje verre zal overschrij den. Jammer, want onze kinderen zouden er ongetwijfeld met belangstelling naar kijken, al zouden ze er natuurlijk zelf niet aan mogen komen. Want zo iets is veel te kostbaar om het door jongens te laten verknoeien. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken is het faillissement van R. Visser, commissionnair in za den en bloembollen, Dr. Schaepman- straat 20 te Alkmaar. Rechter-commissar'- de heer mr. H K. A. Stoffels te u-gen. Curator is mr. G. van F!" bidegracht 102 te Alkmaar. NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP IE KLAS CADRE Over het gehele land worden nu in verschillende districten voorwedstrij den gespeeld voor de finale van het kampioenschap le klas cadre 35/2 van Nederland. Onze stadgenoot G. Wessels van de Optimisten is ingedeeld in de Haar lemse groep van 5 spelers en wel mot J. A. Lamers uit Beverwijk, H. Schoen uit Zaandam, J. Steffers uit Haarlem en O Trimbors uit Amsterdam. Heden, Vrijdag en Zaterdag worden de wedstrijden in Haarlem gehouden Aantal gewonnen partijen en algemeen gemiddelde zijn de factoren, die hier over de plaatsing in de finale van 8 spelers beslissen Wij geven onze stad genoot voor deze groep een goede kans óp de eerste plaats. (Ontleend aan onze advertentie rubriek), DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur; Noodlot (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: San Antonio (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Warschau Concerto (14 jaar) Gulden Vlies, 8 uur: De Mof. BONNEN HALEN, 10 MAART. ALKMAAR. Letters: M en O. BROEK OP LANGENDIJK: Alle in woners. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het geheime commando (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het verloren spel (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Het lokkende spel (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Voor altijd Pilatus (ab.voorstelling) BONNEN HALEN, 11 MAART ALKMAAR: Letters P en Q. OUDORP: Alle inwoners. Muziekavond „Ontspan ningsvereniging Stadhuis Alkmaar" Gisteravond waren wij in het Pavil joen Kinheim getuige van een zeer ge slaagde muziekavond, georganiseerd door bovengenoemde vereniging. Voor deze avond had men zich van de medewerking verzekerd van het Alkmaars Klein Orkest met als piano solist de dirigent G. Pranger. Het personeel van het stadhuis was in flinken getale aanwezig. Van de burgemeester was bericht van verhin dering binnengekomen. Deze werd ertegenwoordigd door mr. Veendorp. Na een inleidend woord van de heer De Munk zette het orkest direct in met een pittig gespeelde mars „Hand in Hand" van F. v. Blon. Wij schreven onlangs dat dit Alkmaars Klein Orkest meer van zich zou laten' horen en dat heeft het deze avond in bijzondere mate gedaan. Het orkest is met enige instrumenten, waaronder een hobo, uit gebreid en de bezetting is thans zo, dat men kan spreken van een homo geen ensemble. Wanneer dit dilettan ten-ensemble met dezelfde ijver en vol ledige aanvaarding der intenties van de heer Pranger blijft doorwerken, krijgen wij in Alkmaar een orkest dat de sympathie van het kunstminnend .publiek zal verwerven. Van het orkest hoorden wij o.m. een zeer goed uitgevoerde „In einem Chin. Tempelgarten" van Ketelby, een niet tenvolle geslaagde „Duizend en een nacht" van Straucs, en een prima uitgevoerde ouverture „Der Kalif von Bagdad" en „Per aspera ad astra", mars van Urbach. Als experiment gaf de heer Pranger een piano-solo „Prélude van Rachmaninof" met begeleiding van het orkest. Wij hopen dit nummer, "rr.eer - ophet- programma te zien. De heer Pranger was de piano-solist op deze avond en de werken -.Is: Po lonaise in Cis", Scherzo E-mol, beide van Chopin. „Dance" en „Jardine sous la pluie" (als men de regen zo hoort, dan heeft regen ook weer haar beko ring), beide van Debussy, Vonden in hem zowel muzikaal als technisch een uitstekende vertolking. Het was van de heer Pranger goed gezien vóór het ten behore .brengen de stukken met een korte en duidelijke uiteenzetting toe te lichten. De heer G. Janssen van de gemeente secretarie was aan het einde van de avond de tolk der aanwezigen door het orkest en zijn dirigent hartelijk dank te zeggen voor al het moois deze avond gebracht. Tot de heer Pranger richtte hij zich met de volgende woorden: „ik dacht van enkele mijner muzikale leennissen, dat zij Chopin en Debussy konden spelen, nu weet ik echter beter". Een spontaan applaus onderstreepte deze hartelijke woorden. ieuws Zo ziet het Nedcrlands el/tal er uit, dat Zondag a.s. in het Olympiscn. Stadion te Amsterdam tegen Belgie uitkomt. Van boven naar beneden en van links naar rechts: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Steenbergen (S.V.V.) en Schijvenaar (E.D.O.). Midden: van Schijndel (S.V.V.), Möhring (En schede) en de Vroet (Feijenoord) - aanvoerder. Voor: Lenstra (Heeren veen), Wilkes (Xerxes), Brandes (Feijenoord), Rijvers (N.A.C.) en Clavan (A.D.O.) Wie wil een noodlijdend buitenlands kind opnemen? Ruim een jaar geleden werd de eer ste oproep tot het Nederlandse volk gericht hulp te verlenen aan het in benarde omstandigheden verkerende buitenlandse kind. Sindsdien is van vele zijden een toenemende activiteit ontplooid. Ook in onze gemeente wer den reeds een groot aantal kinderen uit het buitenland ondergebracht en drie maanden liefderijk verpleegd. Zoals waarschijnlijk bekend heeft het Nederlands UNAC comité zich be reid verklaard, de voor het buitenland bestemde 55 pet van het door dit co mité waarbij Alkmaar zich niet on betuigd heeft gelaten ingezamelde geld te besteden voor de opneming van buitenlandse kinderen. De reiskosten der kinderen, het ver blijf in het ontvang-centrum, de me dische keuring, de eventuele opname in een ziekenhuis e.d. vragen veel geld. Hoewel reeds enige duizenden kin deren naar ons land kwamen is deze hulp maar zeer gering in vergelijking met de grote nood die in vele gezinnen heerst en waarvan men zich slechts ten voorstelling kan maken wanneer men zelf de betrokken plaatsen heeft bezocht. Daarom wordt een dringend beroep gedaan op de Nederlandse gezinnen een kind gedurende drie maanden op te nemen. De plaatselijke commissie verzor ging buitenlandse kinderen van het Humanistisch verbond en Hurr.anitas doet een dringend beroep op de bur gerij van Alkmaar om zich beschik baar te stellen drie maanden een bui tenlands kind (de eerste groep die wordt verwacht komt uit de Weste lijke zone van Berlijn en Frankrijk) te verzorgen. Men kan zich opgeven bij onder staande adressen: mevr. Eriks. Wester- weg 338; mevr. Fels. Westerweg 134: mevr. Van der Meer, Com.-msstraat 3: mevr. Tappe. Westerweg 258. Zij die niet in staat zijn een kind on te nemen, doch nochtans deze arbeid een warm hart toedragen, kunnen hiervan blijk geven door eten gift, het zij in geld of kinderkleding, aan een van de hierboven genoemde adressen. Laatste concert Alkmaarse Kamermuziekvereniging Woensdag 16 Maart geeft de Ka- merm. Vereniging haar 4de en laatste concert in dit seizoen. Op die avond zal het zéér bekende Röntgen-Kwar- tet optreden. Dit kwartet behaalde reeds in verschillende landen van Europa, ook in Indië, grote successen. Hier volgen enkele persberichten: De Volkscourant - A'dam: Een buitengewoon homogeen ensem ble, dat onder de bezielende leiding van zijn 1ste violist voortreffelijk musiceert. Het kwartet bracht de hoorders in verrukking door een su blieme voltolking van het delicate kwartet van Ravel. Nieuwe Courant - Den Haag: Samenspel en innerlijke variabele bewogenheid zijn voortreffelijk en van warm beheerst leven. Alles vloeit uit een heldere bron van inspiratie, en de homogeniteit op expressief gebied is goed en soepel. Trouw - Den Haag. De prachtige klanktimbres in het „Trés Lent" uit het-kwartet van Ravel stempelen dit ensemble tot één vah de ee-ste rang. Het Vrije Volk - Leiden: Het publiek werd onthaald op een muciseren van zéér hoog gehalte, waarbij elk der mucisi zich een mees ter toonde. Voor de politierechter Er wordt zo vaak over te lage lonen geklaagd, dat het verblijdend is te ver nemen, dat er ook werkgevers zijn, die hun personeel extra betalen. Dan zijn de werknemers content en de patroon die dit vrijwillig doet natuurlijk ook. Iedereen is tevreden maar dan komt Ruime keuze in: Winterjassen Tweedjassen Shawls Handschoenen (wol gebreid of nappa gevoerd) Slobkousen Windjacks Wollen sokken en sportkousen KOSTER KLEDINGMAGAZIJNEN- ALKMAAR Langestraat 20-22 Magdalenenstr. 11 Vadertje Staat er tussen om roet in het een te gooien. Men mag zijn arbeiders wel een te hoog loon gunnen maar het niet geven. De zakenman H. W. H. te Alkmaar had van het College van Rijksbemid delaars in October toestemming gekre gen hogere lonen uit te betalen. De toestemming kwam juist even te laat daar hij in September voor die extra beloning bekeurd was. Mr. dr. J. M. Vellinga wilde rekening houden met de gegeven toestemming en eiste f 40 of 24 dagen hechtenis waarmee de politierechter mr. Peere boom accoord ging. De Berger aannemer J. J. N. had zijn werklieden niet alleen te veel uit betaald maar dit bovendien in zijn boe ken nog verdoezeld. De klanten waren wel op tijd bediend maar werden de dupe van de hoge lonen, omdat zij die tenslotte moesten betalen Ook de staat had aan het kortste eind getrokken, doordat slechts belasting over de nor male lonen betaald was. Mr. Vellinga eiste ditmaal f 1000 boete of 3 maanden en de politierechter maakte er f 750 of 7 weken van. P. de G. uit Akersloot zorgde voor een beetje variatie. Hij betaalde name lijk te lage lonen doordat hij de over uren van zijn melkknecht negeerde. Hij stopte de man eens een klontje bo ter en een pint melk toe maar dat is nu juist niet wat de staat onder de naam „loon" verstaat. De verdachte vertelde, dat hij van, een en ander niet goed op de hoogte was maar omdat ieder geacht wordt de wet te kennen eiste de officier f 175 of 30 dagen wat door de politierechter tot f 150 of 30 dagen gereduceerd werd Laatste voordrachtavond van het „Nut" Het was gisteren weer de laatste lezingavond van dit seizoen voor de leden van het departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Ditmaal leidde de voor zitter, de heer J. J. Feringa, een oude bekende, n.l. de heer Tsjalling P Terpstra uit Amsterdam in. Hij sprak de hoop uit, dat deze hernieuwde kennismaking de reeds gemaakte zou verstevigen. Deze is in vervulling gegaan. De heer Terpstra sprak onder de titel: „Naar het blauwe Siljanmeer, het oog van Zweden" over zijn verblijf in dat land in 1946. Vóór de pauze be schreef hij zijn reisroute en vertelde vele voor ons Nederlanders aardige bijzonderheden. De salonboten, die de verbinding tussen Denemarken en Zweden onderhouden, waren door grote luxe een verrassing voor de Nederlandse reiziger. Ook was hij ver baasd te zien hoe de dames in het restaurant rustig een havanna of een pijpje shag rookten. De Zweedse heren hebben echter ook hun eigen manieren. Als de boer naar het veld gaat, zal hij er dikwijls voor zorgen eei, hoeveel heid bonbons in zijn zak te hebben. De mannen zijn verzot op snoep. Voor de vrouwelijke aanwezigen was het aardig te horen, hoe hun Zweedse col lega's „soep" bereiden: De ingrediën ten, die daartoe dienen, zijn: melk groenten en kandijsuiker. Resultaat: een honingzoet goedje, dat wel niets met soep gemeen heeft, maar toch wel lekker smaakt. De grote gastvrijheid van de Zweden mocht de heer Terp stra, die er met zijn tent opuit was ge trokken „aan den lijve" ondervinden. Het oög van Zweden, het Siljanmeer is historische grond. Hier was Gustaaf Wasa. de bevrijder van Zweden, on dergedoken. Van daaruit leidde hij de strijd tegen de Denen. Na de pauze waren de vertoonde lantaarnplaatjes een prettige aanvul ling op het gesprokene. Jammer, dat de spreker zo dikwijls het woordje „en" bezigde. Dit was wel eens hin derlijk bij het aanhoren van zijn, zoals gezegd, overigens boeiend betoog. Ongecorrigeerd H.M. de Koningin uit St. Anton vertrokken Hedenochtend heeft Koningin Julia na met prinses Margriet in een speciale trein St. Anton verlaten. Prins Bern- hard was aan het station aanwezig om afscheid te nemen. Bij hem waren de prinsessen Beatrix en Irene. De lands regering van Tirol was vertegenwoor digd door dr. prins Hohenlohe. Ook an dere autoriteiten waren aanwezig. De Koningin nam ook hartelijk afscheid van haar ski-leraar Albert Funder. Het publiek was in groten getale tegenwoor dig en bracht de Koningin een harte lijke ovatie. Enige Oostenrijkse autori teiten bleven tot Friedrichshaven in het gezelschap der Koningin. Van die plaats zou de Koningin per vliegtuig reizen. De prins, die sedert Dinsdag het bed heeft verlaten, zal met de beide ge noemde prinsessen nog enige tijd in St. Anton verblijven. Westmark enig betaalmid del in West-Berlijn Naar uit goed ingelichte bron wordt vernomen, zal binnenkort nog alleen de Westduitse mark wettig betaalmid del zijn in de westelijke sectoren van Berlijn. Ondanks de wens der geallieerde en Duitse overheid de beslissing tot op het laatste ogenblik geheim te houden, zijn al te veel lichamen bij de uitwer king van het nieuwe muntstelsel be trokken om het nog langer te kunnen verbergen. Door de economische en financiële aansluiting van de westelijke sectoren van de voormalige Duitse hoofdstad bij de Brits-Amerikaanse zone wensen de geallieerde autoriteiten in zekere mate de weigering goed te maken, Berlijn als twaalfde land in de wester se staat op te nemen. Het nieuws, dat de laatste hand ge legd wordt aan een nieuwe munther vorming, doet zich reeds in de wissel koers gevoelen. Huygen Tof 20 jaar veroordeeld Wegens het voeren van propaganda voor dienstname in vijandelijke krijgs dienst en de Germaanse statenbond is de voormalige secretaris-generaal van de N.S.B., C. J. Huygen, hedenmorgen door het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf met aftrek en ontzetting 'uit de rechten voor de tijd van het leven. Op 25 Februari was 15 jaar tegen hem geëist. DE 25.000 ER UIT Op no. 15992 van de Staatsloterij is de prijs van 25.000 gevallen. De brandweer op verkenning Dat onze gemeente zich in het be zit van een model-brandweer, uitge rust met prima materieel, mag ver heugen, is algemeen bekend. Teneinde de paraatheid zo mogeljjk nog op te voeren en op alle eventuali teiten voorbereid te zijn, heeft com mandant Van Maarleveld besloten reeds bij voorbaat de situatie van enkele grote gebouwen door zijn man nen te doen verkennen, zodat zij bij eventuele brand met de toestand ter plaatse bekend zijn. Zo verscheen gis teravond de ultra-moderne magirus- ladderauto voor hotel „Victory" en de magazijnen van de fa. Spruit in de Langestraat. Onder leiding van hoofd brandmeester De Wit beklommen de mannen van. het laddercorps deze ge bouwen, waarbij zij vervolgens een tocht over de daken maakten. Nog enkele andere percelen werden op de zelfde wijze verkend, zodat nog eens temeer blijkt hoezeer ons populaire keurcorps paraat is. KRAMER RESERVE VAN HET WESTELIJK ELFTAL Henk Kramer, de doelman van Alk maarse Boys, is uitgenodigd als reserve te fungeren voor het Westelijk elftal, dat Zaterdag a.s. op het Haarlem-ter rein tegen het Haarlems-elftal uitkomt. I. Berg en LOOP DER BEVOLKING Op 1 Januari 1949 bedroeg het aantal inwoners 3791 mannen en 4539 vrou wen, totaal 8330. Op 1 Februari waren deze cijfers tengevolge van de normale mutaties: 3797 mannen en 4531 vrouwen. Het totale cijfer liep dus met 2 terug tot 8328. VERPLAATST Gerekend per 1 Maart j.l. is de commies secr. der directe belastingen etc. W. J. F. F. Brink ter inspectie Alk maar verplaatst naar de inspectie der registratie en successie ter plaatse. PREDIKBEURT. Morgen (Vrijdag) avond zal in Waakt en Bidt een godsdienstoefening (biduur voor het gewas) worden gehouden vanwege de Geref. Kerk (onderh. art. 31), waarin zal voorgaan ds. W. van der Lingen. Marktberichten ALKMAAR, 9 Maart 1949. (Alkm. Exportveiling). Andijvie 7074; Spina zie 7478; Worteltjes 1020; Spruit- kool extra 65—80, I 50—63; II 29—42; Rode kool 1120; Gele kool 914; Prei 1221; Uien 7; Bieten 4.509; Rabarber 51; Knolselderie 57 50; Selderie 11 14; Aardappelen 6. W ARMENHUIZEN, 9 Maart 1949. 82000 kg Rode kool 12.80—19.70: 11100 kg Gele kool 11.50—14.70; 14700 kg D. witte kool 9.40; 800 kg Bieten 6 80. LANGEDI.TKER GROENTEN CENTRALE 54000 kg. rode kool 12.8021.90, 80.000 kg. gele kool 14.5018.71, 40.000 kg. witte kool 9.4010.40, 600 kg. witlof 1 52—60, 2 41—51, 12000 kg. uien 8.609.60. NOORDERMARKTBOND 115.000 kg. rode kool 12.8021.40, afw. 7 5015.40, 140.000 kg. witte kool 9.4010.40, 25000 kg. gele kool 12—20, afw. 8.10—13.20, 14000 kg. uien 3.809.80, 6000 kg. prei 2.50 3.50. (Vervolg Een aantal leden bracl tweede hoofdschotel ter taf( slag van de gehuwde ambti als in het zedelijkheidsdeb; hier de scheidingslijn tusser links. Mr. Wendelaar (VVD) wa verlenen van ontslag niet Niet het sexeverschil moet slag geven, zeide hij, doch niet kostwinster zijn. Diame tegenover stond mr. De Wi die met cijfers aantoonde, d; zuim van de gehuwde ami en vooral van de gehuwde c ressen veel groter is dan va huwde mannelijke collega's leen dus, dat het dienstbelai gen de beroepsarbeid van dj vrouw verzet, ook principi hij deze arbeid onaanvaardb Roerend was de heer H. M hout (KVP) het hiermede legde er bijzondere nadruk gehuwde vrouw in het gt behoort. Een tussenstandpunt nam pater L. J. C. Beaufort (KV voortreffelijke en frisse ma in. Natuurlijk, zo gaf hij de Wilde en Van Lieshout tc huwde vrouw moet haar voornaamste taak vinden i zin. Het gezinsbelang is stei der alle omstandigheden prir dit mag niet betekenen, dat op beroepsarbeid van de vrouw beknot wordt, alleen misschien misbruik van ger worden. Laat een gezin zon ren zelf uitmaken, of de gaan werken. Burgemeesters aan 1 Vier burgemeesters, de Reijers (CH) van Kamerik e J. Tjalma (AR) van Hogeve M. Berger (KVP) van Venh de Dreu (PvdA) van Havel gewezen burgemeester,-mr. V delaar van Alkmaar bepleitte telijke belangen. Zij kwamei de autonomie van de gemeer dige wettelijke regeling van 1 weerwezen. snelle oplossing politievraagstuk, blijvende van het ambtenarencentrum organiseerd overleg, verph overheidsdienst van hen, die op lichtvaardige klachten, i het recht vreemd ompringe missies zijn uitgezuiverd, vooi zichtige wijze samenvoegen j, gemeenten. Met diepe droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze beste Vader, Behuwd- en Grootvader KLAAS ERIKS, Weduwnaar van Everdlna Egberts Oud-Direct, van de Friese Coöp. Zuivel Export Vereniging, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, op de leeftijd van 82 jaar. Alkmaar: Westerweg 338, A. ERIKS. A. M. ERIKS— BUYS. Leeuwarden, Mr. P. J. Troelstra- weg 70: H. S. FOKMA ERIKS. Ir. J. D. FOKMA. Veere, Kade: S. VAARZON MOREL—ERIKS. W. VAARZON MOREL. Leiden, Stationsweg 27: Mr. K. E. ERIKS en Kleinkinderen. Leeuwarden, 8 Maart 1949. Bildtsestraat 84. De crematie zal plaats hebben op Zaterdag 12 Maart 1949 te Wester- veld na aankomst van de trein 12.09. In gezin van 2 personi wordt gezocht een flink DIENSTMEISJE voor dag of dag en nacl Br. no. 4045 Adv.-bur. 1 TER BURG, Alkmaar. B. z .a. DIENSTBODE voor dag en nacht in All maar. Brieven onder n A 127 bureau van dit bla B. z, a. een FLINKE WERKKRACH voor de landbouw tege kost en inwoning met k vergoeding. Br. letter Boekhandel Marie Oud< jans, Schoutenstraat IJ Alkmaar. B. z. a. HUISNAAISTER. A. SCHOONAKKER, Oosl dijk C 11, Groot-Scherme: Gévraagd: FLINK MEISJE v. d. e. n., goed loon. Ir tem. Rest. „ZEEZICHT" mond aan Zee. Eg

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2