Nederland accoord met voorbereidende conferentie Kort Bestek anten naar den VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Militaire activiteit bij Akaba in strijd met bestandsvoorwaarden p vergadering wveilingen Dinsdag 15 Maart 1949 146e Jaargang No. 62 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Palar is het er mee eens, mits uiterste termijn wordt gesteld Jongen ging op stap met een 16-jarig meisje V/eerbericht Voortgezet debat in de Veiligheidsraad Nieuw geneesmiddel tegen suikerziekte Russen in ongenade Doodstraf geëist tegen Van Rappard Hij ging nog verder dan de N.S.B. Dr. Bunche rapporteert de Veiligheidsraad Amerika handhaaft' Marsha9S-huip Mededeling ord-Holland heeft zich r de zeven bestuurs- :arvergadering van het imers van het Centraal ieantwoorden. De voor- rsehillende belangwek- Nederlandse tuinbouw grens gepasseerd zijn, rgekomen, dat door de l vernietigd moesten oducten uitgezonderd, 340 millioen gulden, met de Amerikaanse 187.000 ton verzonden, de zullen alle produc- ili zal voor 3 millioen nuden worden aange- dsen van andere pro- Prins antwoordde tekorten gesuppleerd it het 1 pet. Afzet- Ikers (Noordermarkt- preekbuis van de N.- :rs, die de voorkeur procentuele heffing, t gewenst, dat het C. mogelijke diepe inzin- izen tevoren verzekert de overheid. kon de Noordhol- begrijpen, doch het is een landelijke ver- echter bereid een in een gebied meteen zoals bijv. de bloem- oek. Daar er voor te noodzaak bestaat, •nenteel geen toezeg regering verwachten, ibleem om het vernie- :ten tegen te gaan, werkterrein van de n standsorganisaties, vel iets van de op 20 te houden conferen- iall-landen in Europa, lillende belangen van tlanden dan ook uit- le heer Dekker (Ha- een voorstander van ngen, in tegenstelling Slob (Langedijker el die als koolbou- eluid liet horen, eid inzake het 1 pet. goedgekeurd. Medege- voor de pruimenpulp lag mogelijk is. in de periode van 31 Maart 1950 op heffen van de bruto or iedere aanvoerder :hte producten en het heffing te storten in eed de heer Rusten- E niet met een y„ pet. den. De heer Prins 'el de 1 pet. hard er nu nog af, aldus ischien in komende iet gezegd kan wor- ïs (Amsterdam) brak t proefveldwezen in i vroeg gelden be en voor de proeftui- n en Heemskerk. De provinciale bond, de i te Santpoort moest 'stellen. Dit ligt niet Het wetenschappelijk ;esubsidieerd, de ser- kwekers niet. ildc aan het bestuur. reurs (Amsterdam) het bestuur van het voor het beleid in- srdrag met de Ame- sautoriteiten, dat 10 E wel de levering oente omvatte. Op heer Volkers, oaar van de exporteurs met de gelden van gelopen, deelde de dat de exporteurs en te nemen. Er ntraal Bureau geen le zaak zelf ter hand mmissieloon waren een subsidie van ;ve van de Stichting en ten laste van het kon men zich ver- voorstel over het ewerken aan de io- Eoofdafdeling Tuin de stichting genoot iet. De heer Schel- g naar de concrete itichting en wees op nbtenarij, de 'heer erust over het blan- le heer de Weyer te ïl voor het C.B. te ïoest toegeven, dat Landbouw voor de verdienstelijk werk voordelen zijn, dat 'ficieel adviesorgaan en o.m. medezeg- het samenstellen gaties. Ook het in- d tussen de kwekers !ze stichting. Alleen root agrarisch blok n medewerking en 'al zich echter ver- igelijkheid dat do economisch beleid ls dit de voorwaar- is, dan zeggen wij alitiek kan beter door het centraal erdeling telt zes erkgevers en zes s de werknemers nde groep ook uit hierin geen veran- n worden. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C.-KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten „Zoon van rijke Amerikaan" Een jonge kerel met een geruit jasje en een Schotse das stond Maandag met een half schuldbewust gezicht in het verdachtenbankje van het Amsterdamse gerechtshof. „Omdat hij op 19 Augustus 1948 een 16-jarig meisje uit Nieuwer Amstel zonder de wil van haar voogden doch met hare toestemming heeft weg gevoerd met het oogmerk om zich haar bezit in of buiten echt te verzekeren". De president drukt het wat populair der uit: „Je hebt haar gewoon ge schaakt en je bent nooit van plan ge weest haar te trouwen. Je hebt het meisje gemeen bedrogen". De jongeman schudt het hoofd. Hij wilde het meisje oprecht huwen. Welis waar had hij haar niet de gehele waar heid verteld. Hij vertelde haar de zoon te zijn van een Amerikaanse industrieel doch in werkelijkheid was hij nog niet zo lang geleden uit een Rijksopvoe' dingsgesticht ontvlucht; iets waar hij overigens een meester in was, want dit was hem al een dozijn maal gelukt. Met het meisje was hij via Belgie naar Frankrijk gereisd. De gendafmes bleken de geïmproviseerde huwelijksreis van het jeugdige tweetal niet overmatig te kunnen appreciëren en ze leverden de overmoedigen dan ook prompt aan de Nederlandse justitie over. Acht maanden celstraf legde de recht- I bank de jeugdige avonturier op. Maandag, bij de behandeling in hoger beroep, bleek de proc.-generaal, ror. Fabius het geheel met deze straf eens. De thans 19-jarige jongen voelt ech ter maar weinig voor de gevangenis. Ij Hij wil in een gezin worden opgeno men; daarom heeft hij zelfs ook een brief aan de Koningin geschreven. „In een gezin met meisjes zeker" merkte de procureur-fiscaal op. „Dan loop je toch weer weg" zei de presi dent. De verdedigster, mej. Nieboer, kwam reftig voor de jongen op. Hij is van jongs af aan in inrichtingen groot ge- bracht. Zijn vader is op zee. zijn moe der leidt een eigenaardig leven. Is het een wonder, dat deze knaap zo is opge groeid? „In Rotterdam is een tehuis voor werkende jongens, heb je daar wel eens van gehoord?" vroeg een der raadsheren. Dat had hij en hij voelde er veel voor. Uitspraak op Maart. Verwachting tot Woensdagavond. Tamelijk heldere nacht met in het binnenland weinig wind en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag: toenemende bewolking met later voornamelijk in het Noorden van 't land enige regen. Geleidelijk aanwakkerende wind uit richtingen tussen Zuidwest en Noordwest. Weinig verandering van temperatuur. voorgestelde Deze is al- Nederlandse Aan het einde van de zitting van de Veiligheidsraad, die Maandagavond het debat over de Indonesische kwestie voortzette, legde dr. J. van Royen een ver klaring af. Hjj maakte bekend, dat de Nederlandse regering bereid was deel te nemen aan een voorbereidende conferentie te Batavia, onder auspiciën van de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië. Het doel van deze conferentie zou zijn de voorwaarden voor en het tijdstip van een Ronde Tafel-conferentie te Den Haag te bepalen. Dr. Van Royen zeide: „Wij verklaren met de meeste nadruk, dat de voorgestelde overdracht van souvereiniteit wezenlok, volledig en onvoorwaardelijk zal zijn". Deze verklaring volgde op een vrij uitvoerig debat over de nieuwe aspec- ten in de kwestie, dat werd geopend door 'n vertegenwoordiger van Pakistan. Hij sprak de ernstige bezorgdheid van zijn regering uit over de aarzelende houding van de Raad. Mijn regering beschouwt het houden van een Ronde- Tafel-conferentie als geheel onvoldoen de. Uitgenodigde vertegenwoordigers van Indonesië op deze conferentie zou den door het volk als „ja-knikkers" van de Nederlandse regering worden beschouwd. De gedelegeerde waar schuwde de Nederlanders goed te be denken dat het gevaarlijk is de ont waakte volken van Azie te weerstaan. Tenslotte eiste hij vasthouden aan de resolutie van 28 Januari j.l. De Republikeinse vertegenwoordiger Palar, uitte nogmaals de vrees, dat de Nederlandse regering niet werkelijk de bedoeling had om de souvereiniteit aan Indonesië over te dragen. Hij ondersteunde de Canadese sug gestie voor een preliminaire bespre king tussen Nederlanders en Republi- kleinen onder auspiciën van de UNCI maar was van mening, dat hiervoor een uiterste termijn moest worden vastgesteld, omdat uitstel de situatie zou verslechteren. Na Mahmoed bey Fawzi van Egyp te betoogde mr. B. R. Sen van India, dat een preliminaire conferentie alleen tot doel kan hebben een herstel van de Republikeinse regering te Djokja. De Rus Jacob Malik verklaarde zich tegen elk deelnemen van de UNCI aan de door Nederland Ronde Tafel-conferentie, leen een sluier om de aggressie te verbergen. Sir Terence Shone van Engeland, steunde het Canadese voorstel om voor bereidende besprekingen te houden onder auspiciën van de Commissie der Ver. Naties. Wij willen de welge meendheid der Nederlanders in geen enkel opzicht in twijfel trekken, doch niemand kan het bestaan van deze ge voelens van twijfel ontkennen. Doch wij moeten de laatste Nederlandse voor stellen zonder vooringenomenheid in beschouwing nemen. „Wij zijn van mening dat de Raad door middel van de Commissie voor Indonesië alles in het werk moet stel len om de voorwaarden te scheppen, onder welke het de Indonesische rege ring mogelijk zal zijn erin toe te stem men, deel te nemen aan de Ronde Tafel-conferentie. Wij ondersteunen daarom het Canadese voorstel, om een voorbereidende conferentie te houden". De vergadering is verdaagd. In Amerika staken 425.000 mijnwerkers De productie van steenkool in de V.S. heeft Maandag practisch stilge staan toen 425.000 mijnwerkers in alle mijnen ten Oosten van de Mis sissippi een staking van twee weken begonnen. De staking, die tevens minstens 69425 spoorweglieden zonder werk heeft gebracht, werd door John Lewis, voorzitter van de mijnwerkersbond, uitgeroepen uit protest tegen de aan stelling van James Boyd tot direc teur van het bureau voor de mijn bouw door president Truman. Men verwacht niet, dat de Amerikaanse industrie, noch de Marshall-versche pingen naar Europa veel hinder ervan zullen ondervinden. De staal-industrie zal niet direct door de staking ge troffen worden, omdat zij een voor raad heeft van ongeveer 70.000.000 ton steenkool, die voldoende is voor 45 dagen. Illinois is een „eiland" in het stakingsgebied, want 17.000 mijn werkers aldaar, die lid zijn van de onafhankelijke progressieve mijnwer kersbond, blijven werken. Ruim 2 millioen bijeen voor Koningin Wilhelmina-fonds Gisteravond werd in het Amster damse stadhuis in aanwezigheid van het Nationaal Comité de stichtingsacte van het „Koningin Wilhelmina Fonds" verleden. Uit de acte blijkt, dat het Neder landse volk tot op heden een bedrag van 2.081.127,51 gulden bijeen heeft ge bracht voor het fonds ter bestrijding van de kanker, dat Koningin Wilhel mina ter gelegenheid van haar vijftig jarig regeringsjubileum werd aangebo den. Dit bedrag is thans door burgemees ter d'Ailly in zijn hoedanigheid als voorzitter van het comité overgedra gen aan de stichting. Nog steeds komen bijdragen voor het fonds binnen. Zo werd juist een cheque ontvangen van de Nederlandse Vrou wenbeweging in Australië. Uit Rotter dam kwam nog een bedrag van f 1250 binnen. Dr. Samuels protesteert bij Kamers en Regering Dr. Samuels om wiens methode ter genezing van kanker onlangs een ver nietigend rapport is uitgebracht, heeft zich in een adres tot beide Kamers ge wend. Hij beweert hierin dat het rapport van nul en gener waarde is, ómdat cir ca 130 door hem genezen patiënten hebben geweigerd zich te laten onder zoeken, en omdat de commissie be stond uit incompetente of hem vijandig gezinde personen. „Het is aan geen twijfel onderhevig", aldus dit adres, „dat het mij gelukt is de oorzaak en de genezing van kanker te vinden". Het adres betoogt voorts, dat de rap porteurs deze beweringen op generlei wijze heeft kunnen weerleggen. „Ik verwacht", zo besluit Dr. Sa muels, dat de kamer hierover haar afkeuring uitspreekt en de minister van Sociale Zaken hierover interpel- leert". Eenzelfde adres heeft Dr. Sa muels aan de regering gestuurd. Nederland ook in Stille Oceaan-pact? Volgens minister Dedman wil Australië een Stille-Oceaanverdrag op lange termijn. Dit zou een verbreding betekenen van het verdrag tussen Australië en Nieuw-Zeeland en een garantie geven voor het aanblijven van India, Pakistan en Ceylon in de Brjtse gemeenschap. „Australië hoopt, dat de V. S., Nederland en de Zuid- Amerikaanse staten deel zullen nemen aan het Stille-Oceaanverdrag, aldus de minister. MANDALAY IN HANDEN VAN KARENS Volgens Birmese persberichten heb ben de Karens de tempelstad Manda- lay, ongeveer achthonderd kilometer ten noorden van Rangoon, na gevech ten die drie dagen geduurd hebben, thans geheel bezet. Buiten de stad duren de gevechten voort. Belgie's defensie eist 10 van gehele begroting Volgens de Brusselse correspondent van „La Metropole" is het onjuist, dat de Belgische bijdrage tot de ver dediging van West-Europa tot critiek aanleiding zou hebben gegeven. „Wat onze. militaire verplichtingen betreft, blijken deze zich te beperken tot het op de been brengen van het jaarlijkse normale effectief van 44.000 man. Het is echter niet uitgesloten, dat op de buitengewone begroting nog een ex tra bedrag voor de landsverdediging uitgetrokken zal moeten worden." Volgens het blad maken de mili taire uitgaven 1/10 gedeelte van de gehele begroting uit. Twee Duitse artsen, verbonden aan het laboratorium in Bad Reichenhal, hebben verklaard, onder de naam „myrtilin" een geneesmiddel tegen suikerziekte te hebben bereid. Het is een van phyllin afgescheiden gistproduct, dat gebruikt kan worden bij de behandeling van insulaire diabetes en van andere suiker ziekten. Myrtilin wordt uit kof fiebonen of thee bereid en wordt als een giftvrij middel voor bloedvorming en voor het stimu leren van de hartwerking be schouwd. De 45-jarige Voznessensky, voorzit ter van de staatscommissie voor het ontwerpen van plannen en plaatsver vangend voorzitter van de minister raad der Sowjetunie, is door het praesidium der opperste Sowjet ont slagen. De opperste Sowjet hechtte even eens haar goedkeuring aan een besluit, volgens hetwelk Goliakof als voorzit ter van het hoog gerechtshof is ont slagen. Op voorstel van een vrouwelijk lid werd Popkof ontslagen als lid van 't praesidium der opperste Sowjet „daar hij niet langer te Leningrad werkt". Hij werd daar als burgemeester ont slagen. Nieuwe Sowjet-nota aan Zweden De Sowjetunie heeft een nieuwe di plomatieke nota aan Zweden gezonden, waarin er op aan wordt gedrongen, dat de Zweedse politie „ophoudt Sow- jet-burgers die naar de Sowjetunie willen terugkeren, te vervolgen". Reeds op 28 Febr. werd een nota van dezelfde inhoud aan Zweden gezonden, welke nota op 2 Maart zonder meer door Zweden werd afgewezen. De nieuwe nota werd, strijdig met de diplomatieke gewoonten, door de Sow- jet-ambassade aan de pers bekend ge maakt, voordat zij aan de Zweedse re gering werd overhandigd. „Eén volk, één rijk, één Führer" dat was de leuze van de 49-jarige dr. Ernst H. Ridder van Rappard, de leider van de N.S.N.A.P., Nat. Soc. Nederlandse Arbeiders Partij, die Maandag voor het Haagse bijz. Hof te recht stond. In 1941 trad hij als Unterscharfüh- rer tot de S.S. toe. De eerste getuige JE. H. S. uit Am sterdam verklaarde dat de partij van de Duitsers geld ontving. De leider kreeg een maandsalaris van f 500. De 40-jarige W. A. L., tijdens de be zetting partijsecretaris en plaatsver vangend leider der N.S.N.A.P., ver klaarde, dat de Duitsers bij hun komst in ons land f 25.000 aan zijn partij hadden gegeven. Later moesten zij echter dit geld weer terug hebben. „Ja, zo waren die Duitsers", zei president Mr. Ikman van Burck. Van Rappard grijs en met een goed verzorgd uiterlijk, werd hierna ge hoord. Hij beweerde niet geweten te hebben, dat Nederland na de capitu latie in Mei 1940 nog in oorlog met Duitsland was. „Onwaarschijnlijk voor een doctor in de staatswetenschappen" vond de president. Verdachte gaf toe, dat hij getracht had de onwil van het Nederlandse volk tegen de Duitse bezetting weg te nemen. Hij en zijn partij waren niet in principe anti- Oranje geweest. Een Oranje-vorst had gerust onder Hitier kunnen staan. De president noemde de redevoerin gen van verdachte „het meest vuile landverraad", een uitlating waarmede Ridder van Rappard zich niet accoord verklaarde. Ridder van Rappard hief na de af kondiging van het uniformverbod in 1939 de partij op en vertrok naar Dusseldorf. „Om vuil werk te doen", zei de president. Van Rappard meldde zich spoedig bij de Duitse weermacht en werd in gedeeld bij een „Einheit zu besonderen Verwendung". De manschappen van dit commando werden geoefend met Nederlandse uniformen en Neder landse wapenen om als voorhoede van het Duitse leger Nederland binnen te vallen. Verdachte verklaarde, dat hij weggegaan was van deze afdeling, toen hij de bedoelingen begreep. De Nederlandse regering had hij echter niet gewaarschuwd. „Toen pleegde U landverraad" riep de president. Ver dachte ontkende. Van Rappard vocht in Griekenland en in Rusland als Obersturmführer kwam hij terug naar Nederland. Hij was o.m. Ortskommandant van Velp en Bodegraven. Doodstraf geëist, In zijn requisitoir zei de proc.-fiscaal mr. Van Doorn, dat Van Rappard vol ledige aansluiting bij Duitsland wilde. Deze man heeft een zwaardere straf verdiend dan Mussert, want hij ging in zijn verraad nog verder dan Mus sert en diens N.S.B. Hij moet daarom gestraft worden met een straf die pre ventief werkt en de Staat beschermt tégen trouweloze en gevaarlijke indivi duen. De proc.-fiscaal eiste daarom de doodstraf. DIRECTEUR AVIOLANDA VEROORDEELD De Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft de 58-jarige P. A. van der Velde, di recteur van de maatschappij voor vliegtuigbouw Aviolanda te Papen- drecht, veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van f 30.000 subs zes maanden hechtenis. Ten behoeve van de vij andelijke oorlogvoering zou hij /lieg- boten van het type „Dornier" hebben vervaardigd en afgeleverd. OOK DAAR Officieel is bekend gemaakt, dat 5 Britse soldaten zijn gedood, toen hun troep te Kajang in een door opstan delingen gelegde hinderlaag viel. Dr. Bunche heeft de Veiligheidsraad meegedeeld, dat 10 Maart een Israëli sche strijdkracht, „die 150 manschappen en 25 voertuigen sterk geschat wordt" de stad Oemm Rasj aan de Golf van Akaba op Palestijns grondgebied heeft bezet. Dit is het eerste rapport van de be middelaar na de Transjordaanse be schuldiging van 10 Maart, dat de Joden posities van het Arabisch legioen in de Oostelijke Negeb aanvielen. Deze be schuldiging werd geuit een dag vóór dat te Rhodos de wapenstiistandsover- eerikomst tussen Israel en Transjorda- nie werd ondertekend. Volgens het rapport, dat gebaseerd is op inlichtingen, die door een waar nemer der V.N. ter plaatse verkregen zijn, bestond het enige tot nog toe ge melde incident uit een wederzijds vu ren tussen elementen van het Arabisch legioen en van Israel in de buurt van Ghamar, ten Noorden van Akaba. Tij dens dit vuren werd één pantserauto der Arabieren buiten gevecht gesteld. Dr. Bunche verklaart in zijn rapport, dat hij bij beide wapenstilstandsdele- y^merika is in alle opzichten een land van overvloed. De bevolking neemt er iedere maand met 100.000 zie len toe. Thans reeds 148 millioen totaal. In Californie kreeg de 39-jarige echt genote van de 87-jarige professor Law- son, in het achttiende jaar van haar huwelijk haar eerste kind. En nou willen de Berlijners ook nog naar Ame rika. Honderdduizend aanvragen liggen al te wachten; maar de eerste twee jaar worden er maar 12.000 toegelaten. In Zuid-Afrika mogen blanken en gekleurden niet meer naast elkaar in de autobussen zitten. Nederland en Italië hebben een handelsverdrag ge sloten. Italië zal kaas exporteren. Ne derland ook. Geleide waanzin. In Frankrijk wordt zoveel uranium (voor atoomknotsen) gevonden, dat het zelfs geëxporteerd kan worden. Vraag ge noeg. Jn Wenen vergaderden de huisjes melkers voor het verhogen der huren; honderden ontruste huismoeders drongen de zaal binnen en scholden de vergadering uiteen. Vijfhonderd sol daten van het Franse vreemdelingen legioen zijn scheep gegaan naar Indo- China. q Dertig Amerikaanse dames komen een studie maken van de Ne derlandse verhoudingen. Ze zullen er anderhalve dag over doen. Te Praag wordt verklaard, dat er geen Duitsers naar het Sudetenland zullen terugke- ren. „Wij voelen er niets voor, zelf weer bijtende luizen in ons hemd te halen", zei een rondborstige autoriteit. De gewezen kanonnenkoning Alfred Krupp, die 12 jaar in een cel moet zit ten, maakt kruisbeelden voor de ge vangeniskapel. In Eisa, waar het al lemaal een beetje scheef is, werd een communistische vrouwenvergadering verstoord, doordat men muizen in de zaal losliet. De vrouwen gilden zo hard, dat de beroemde toren trilde. £)e Amerikaanse kapitein Stokes vloog met een 4-motorige bom menwerper (straalkracht) met een gan getje van 1077 kilometer over Alaska. Record. In het jaar 1954 wordt in Madrid een wereldtentoonstelling ge houden. Om heer in het verkeer te worden nemen in Sliedrecht drie ver- Marshall gaat weer dollars strooien. pleegden uit het Hervormd rusthuis deel aan een verkeersexamen. Ze zijn met elkaar 241 jaar. In Vlagtwedde ontraadselde de pliesie een koffiesmok- kelgeheim; twee schippers en zes grensgangers zitten te zuchten. Het Kamerlid Borst heeft gevraagd het vet gehalte van de melk te verhogen, nu er weer slagroom kan worden afgeleverd. De zoon van wijlen president Von Hindenburg, Oscar, staat terecht voor een zuiveringshof; hij wordt ervan ver dacht het testament van zijn vader ver valst te hebben om Hitier aan de macht te helpen. Maandag wordt te Loenen herbegraven het stoffelijk overschot van de KLM-telegrafist Beukering, be kend van de Pelikaanvlucht; hij stierf in een Duits concentratiekamp. I/ravchenko is nooit een hoog Rus sisch ambtenaar geweest, zei de verdediger van „Les Lettres frangaises" Maandag. Deze zomer wordt in Mos kou 't vierde traject van de ondergrond se in gebruik genomen. Q De Amerika nen hebben 'n apparaat gemaakt, dat op raketten wordt aangebracht en dan 60 verschillende gegevens tegelijk naar de aarde seint. Zeven leden van het Duitse Rode Kruis zijn in Lubeck ver oordeeld wegens roof en corruptie. In New Orleans zijn twee oliebronnen ontploft; schade 1 millioen. n In In donesië is de 78-jarige Fries Vrijburg aangekomen ,met 35 stuks melkvee waarmee hij boven Bandung zijn boer- derlj weer op gang wil brengen. gaties te Rhodos er op heeft aange drongen, dat zij „hun regeringen ver wittigen, dat militaire activiteit van deze aard, om het even of inderdaad een gevecht ontstond, beschouwd moet worden als in strijd met de bestands- voorwaarden". Volgens een mededeling van een woordvoerder van de Israëlische dele gatie is „een wijziging in het patrouil lestelsel in dit gebied" het enig wat in het Oostelijk deel van de Negeb deze week gebeurd is. Dr. Bunche wijst er in zijn rapport op, dat hij wegens „slechte verbindings middelen" niet over genoeg inlichtin gen beschikt om in dit stadium een ge detailleerd verslag te kunnen geven. Volgens het rapport kan de bewering nog niet bevestigd worden, dat de Jo den voor hun aanval op Oemm Rasj over een weg trokken, die Egyptisch grondgebied kruist. De Israëlische autoriteiten hebben toegegeven, dat zij deze plaats bezet hebben. Engelse nota aan Israel. Reuters diplomatieke correspondent heeft van gewoonlijk betrouwbare di plomatieke zijde vernomen, dat Enge land' Israel vorige week een nota heeft gezonden met de waarschuwing, dat Britse troepen in de Transjordaanse haven Akaba consigne hadden 't vuur te openen op welke strijdkrachten ook. die de Israelisch-Transjordaanse grens zouden overschrijden. Men gelooft, dat in de nota ook gevraagd werd naar de reden voor de Israëlische troepenbewe gingen in de afgelopen week, toen de driehoekige tip van Zuid-Palestina tussen de Egyptische en Transjordaan se grenzen met inbegrip van de 8 mijl lange kust aan de Golf van Akaba werd bezet. Een Israëlisch antwoord op de r.ota, dat naar men meent te weten in Tel Aviv werd overhandigd, zou Enge land verzekerd hebben, dat de bedoe lingen van de Israëlische troepen vre delievend waren. De Israëlische rege ring zou hebben verklaard, dat geen enkele voorziening van de V.N. de vrije beweging van Israëlische troepen in de Westelijke Negeb beperkte. Dit gebied werd aan Israel toegewezen volgens de delingsresolutie van de al gemene vergadering der Ver. Naties van November 1947. De Joodse minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret, is uit Tel Aviv r.aar de Ver. Staten vertrokken. Hij zal besprekingen voeren met zijn Ameri kaanse ambtsgenoot Acheson. DODELIJK ONGEVAL Gistermorgen is in de Watering straat te Amsterdam een 2%-jarig jongetje door een vrachtwagen over reden en op slag gedood. De vrachtwagen had gestopt. Toen de chauffeur wegreed was het knaapje ongemerkt op de treeplank geklom men. Het viel er af en kwam onder het rechteraohterwiel terecht. De Amerikaanse Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen heeft haar rapport gepubliceerd over het wetsvoorstel tot voortzetting van het plan-Marshall. Zij beveelt daarin aan dit wetsvoorstel aan te nemen en voor de landen van het plan-Marshall een bedrag van 1.150 millioen dollars toe te staan voor de periode April tot en met Juni 1949 en 4.280 millioen dol lars voor het daarop volgende jaar. In haar rapport somt de commissie het succes op, dat het plan-Marshall tot dusverre heeft gehad. Dit tweede en critieke jaar moet de deelnemende lan den nog dichter brengen tot het berei ken van de grote idealen van gemeen schappelijk welzijn en vrede. De commissie verwerpt de voorstel len om het plan-Marshall fundamenteel te wijzigen. De commissie heeft aan bevolen het bedrag van 940 millioen dollars voor Engeland geheel toe te staan. Duitser zwijgt liever over het England-Spiel De Groninger Kamer van het B. G. eiste gistermiddag tegen de Duitse Kriminal-assistent Afflerbach een ge vangenisstraf van zeven jaar. Hij maakte in 1944 en 1945 deel uit van twee executiepeletons te Westerbork en Norg. waardoor vijftien personen om het leven kwamen. Verdachte heeft geruime tijd dienst gedaan in Den Haag onder direct commando van Schreieder. Op een vraag van de pre sident hoe het mogelijk was, dat van honderddertig Nederlandse spionnen, die gedropt werden, honderdtien ver raden werden, deelde verdachte mede, dat hij hierover liever geen inlichtin gen wilde verschaffen. Met betrekking tot het seinen van mededelingen naar Londen door gevangen genomen Ne derlandse agenten, zeide verdachte, dat dit niet onder dwang geschiedde. „De gearresteerde agenten ontvingen een zeer goede behandeling in Haren, waardoor zij wankelmoedig werden". Drie „bollen-Zondagen" ontheffing rijverbod De minister van Verkeer en Water staat heeft bekend gemaakt, dat op de Zondagen 17 April (le Paasdag), 1 Mei en 8 Mei 1949 ontheffing zal worden verleend van het Zondagsrijverbod voor motorrijtuigen, zulks teneinde het brengen van een bezoek aan de ge deelten van ons land, waar bollenvel den of boomgaarden in bloei staan, mogelijk te maken. HOGERE KOLENPRODUCTIE In de memorie van antwoord over de ontwerp-begroting 1949 van de Staatsmijnen in Limburg, zegt de mi nister van Economische Zaken, dat de vooruitzichten voor de steenkolenpro- ductie voor 1949 enige verbetering heb- len ondergaan. In 1948 bedroeg de pro ductie van de gezamenlijke steenkolen mijnen gemiddeld 36205 ton per werk dag en de prestatie per mijnarbeider per ondergrondse dienst gemiddeld 1682 kg. In de maanden November, December en Januari j.l. waren deze cijfers respectievelijk 37450 ton en circa 1740 kg. DE ZAAK TEGEN GOEBITSJEF Valentin A. Goebitsjef, een Sowjet- russische ingenieur, die beschuldigd wordt van spionnage in Amerika, heeft verklaard de tegen hem inge stelde gerechtelijke vervolging als ..een comedie" af te wijzen. Hij herhaalde, recht te hebben on diplomatieke on schendbaarheid en hij verklaarde dat het tegen hem gevoerde proces hem de overtuiging had geschonken, dat er een campagne tegen de Sowjetunie werd gevoerd. Hierop viel rechter Refkind in: „€k stel mij voor ogen, dat u zich in een vreemd land bevindt en dat mogelijk de gewoonten en tradities, die essen tiële onderdelen' vormen van onze vrijheid, u onbekend zijn". ZIJ, DIE ZICII VAN HEDEN AF OP DIT BLAD ABONNEREN ONTVANGEN DE TOT 1 APRIL VERSCHIJNENDE NRS. GRATIS DE DIRECTIE f

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1