Vóór Vrijdag staat of valt het Belgische kabinet lux Kort Bestek v.n VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Denemarken ruilt Groenland niet voor wapens Op 4 April uitspraak in proces- Kravchenko WoensHag 23 Maart '49 T46e Jaargang No. 69 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN *Ej )beron R.K.O. 280 65' piste te 'AN EXTER Misschien vervroegde verkiezingen Desertie in Meidagen van 1940 Bevin naar Duitsland Zes maanden voor de schenner van Diana" 4 rantsoenen sigaretten Bende van 500 man uiteengeslagen Hachelijk avontuur van politie-patrouille Rasmussen over het Atlantisch Pact „Krav" verkoos de Amerikaanse vrijheid Weerbericht Gevallen in Indonesië Dr. Bunche laakt de aanwezigheid van Britse troepen bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a. kaptein ALKMAAfiSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten methode van ik mijn gezicht ■omige schuim 'p. Ik laat het 't Maakt je diut ?ccp ZEEP treePBi per rol 59C rail, rs, steunen meter 17# kwaliteit, welke de oorlog nog igen wij als spe- i groot slechts 25 dellen, zij bren- rwoning 1.35 95 65C practisch voor kleine hoeveel- elig Huishoud-afde- is zo bekende j-percu- 6« iiverse STDERNEMING te ikennis genieten au van dit blad. mocht hebben, Por „In orde kapitein". ;ijn kleine hut terug, begint het door t® over te schrijven. Gistermiddag heeft de Belgische prins-regent Spaak en minister De Schrijver Voorzitter van de Katholieke Volkspartij, in audiëntie ontvangen. Hierna had Spaak een lang onderhoud met De Schrijver over de politieke toestand. In Belgische kringen is men algemeen van oordeel dat voor t vertrek van Spaak naar de Ver. Staten, waar hij het Atlantisch Pact zal ondertekenen, op Vrijdag ».s. bekend zal zijn of het parlement al of met ontbonden zal worden en of de vervroegde verkiezingen in Mei zullen doorgaan. „Er zijn drie middelen om de begro ting in evenwicht te brengen: bezuini gingen, belastingen of die twee samen. Het ziet er niet naar uit, dat men krachtige beslissingen wil nemen". Over het plan het parlement te ont binden zeide hij: „Eigenlijk bestaat er geen onenigheid in de regering. Nie mand heeft me gezegd, dat mijn plan niet aanvaardbaar is". Tenslotte dacht minister Eyskens niet, dat het wets voorstel ter vervroeging van de datum, waarop de vrouwen kiesrecht zullen hebben, deze week nog zou worden in gediend. Hedenavond zal minister Eyskens ■zijn financieel plan in de kabinetsraad uiteenzetten. Tijdens de bijeenkomst van de con tactcommissie van de Belgische Socia- listische partij en de Katholieke Volks- partij, gistermorgen, is overeengeko men, dat de afgevaardigden van de so cialistische partij het plan van minister Eyskens zullen onderzoeken en even tueel tegenvoorstellen zullen doen. De senaatsfractie van de Katholieke 'Volkspartij heeft gistermorgen verga derd. Na een toelichting van de poli tieke toestand en het voorlezen van eea samenvatting van het economische en1 financiële herstelplan van minister Kkens, heeft de fractie haar instem ming met dit programma te kennen gegeven en haar vertrouwen uitgespro ken in de CVP-ministers en de onder handelaars van de partij. De fractie is bovendien van oordeel, dat de moei lijkheden van de regering op parlemen tair plan uit de weg geruimd dienen te worden. De socialistische senaatsfractie is gis- termorgen eveneens in vergadering bijeen geweest. Voor Donderdagmorgen is de algemene raad van de Belgische iCcialistische partij bijeengeroepen. De socialistische senaatsleden geven er de voorkeur aan hun standpunt op 4e, vergadering van Panderdag toe te lichten. Er is nu geen enkele beslising genomen. Minister Eyskens heeft zijn oordeel over het hoofdprobleem van de rege- fibgsmoeilijkheden als volgt gegeven: cor- Enge- Ceneraal-majoor staat terecht Gisteren stond voor 't Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag terecht de 63-jarige generaal-majoor b. d. J. Har- berts, die in de Meidagen van 1940 Commandant was van het He leger korps. De beschuldiging luidde, dat géneraal H. door desertie zijn troepen in de steek had gelaten en eigenmach tig bevelen van de commandant Veld leger had overschreden. De advocaat fiscaal heeft geconcludeerd, dat er geen sprake was van opzettelijke ongehoor zaamheid en vroeg daarom vrijspraak. Reeds onmiddellijk na de capitulatie werd deze zaak aanhangig gemaakt en de NSB maakte er destijds een propa- ganda-stunt uit. Het He legerkorps be stond uit de lie en TVe divisie en was ingezet bij de Grebbeberg. Op 13 Mei heeft generaal H. zijn commando-post te Doorn ontruimd en deze naar Jaars veld overgeplaatst. Uit de verklarin gen kwam vast te staan, dat generaal H. dit besluit later aan de c.v. heeft medegedeeld, die het kon billijken, als zijnde weliswaar vrijpostig, doch niet temin 'n gelukkige keuze. Lafheid kon generaal H. zeker niet ten laste wor den gelegd, aldus de advocaat-fiscaal. Beklaagde heeft er steeds naar ge streefd. de bevelen doelmatig te doen zijn. De verdediger, mr. Beelaerts van Blokland sloot zich bij het requisitoir aan. Over 14 dagen zal het Hof uit spraak doen. Drie mogendheden- conferentie over Wesf-Duitsland Naar Reuters diplomatieke respondent verneemt, hebben land, Frankrijk en de Verenigde Sta ten besloten driemogendhedenbespre- kingen over Duitslands toekomst te houden, wanneer hun ministers van buitenlandse zaken voor de onder tekening van het Atlantische pact te Washington zijn. Volgens gewoonlijk welingelichte klingen te Londen zullen de bespre kingen de algemene vooruitzichten na de instelling van een Westduitse rege ring betreffen en houden zij geen ver band met het bezettingsstatuut en de cntmanetlingsplannen. Gewoonlijk welingelichte diploma tieke kringen te Londen verwachten, dat vóór eind Maart en mogelijk eind deze week uiteindelijke overeenstem ming over het bezettingsstatuut zal worden bereik. Bij de besprekingen over de ont manteling heeft men aanzienlijke vor deringen gemaakt en ook deze kwestie zou zijn geregeld alvorens de mi nisters te Washington bijeenkomen. Ter bespreking van de grenscorrecties In antwoord op een telegram van de minister-president van RijnlandWest- falen, Karl Arnold, heeft Bevin ver klaard dat hij zich na zijn terugkeer uit Washington naar Duitsland zal be geven. De Britse minister van buiten landse zaken is door Arnold uitgeno digd om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de toestand, in verband met de voorgenomen grenscorrecties tussen Duitsland en de Beneluxlanden. Bevin zegt voorts in zijn antwoord, dat hij ook het land NoordrijnWest- falen zal bezoeken en dan gaarne de gelegenh«"'-i te baat zal nemen om met dr. Arno j te spreken over problemen die van gemeenschappelijk belang zijn. Te Londen is men van mening, dat deze kwesties van gemeenschappelijk belang vermoedelijk ook de territoria le eisen van Nederland zullen om vatten. „Herostratus en Koster, de belagers van Diana", zo vergeleek de Rotter damse officier van justitie, mr. J. van Oosten, gistermiddag in zijn requisi toir in de zaak tegen de 46-jarige J. C. Koster uit Naaldwijk, de man, die in 336 v. Chr. de Diana-tempel in Ephese in brand stak om zijn naam bij .het na geslacht bekend te maken en de man, die op 11 Maart j.l. in het Boymans museum de aandacht op zich wilde vestigen door het schilderij „Diana in bad" met een mes te beschadigen. De conclusie van het psychiatrisch rapport luidde, dat verdachte vermin derd toerekeningsvatbaar is en dat zijn geestesstoring op het ogenblik een ziekelijk karakter draagt. De officier van justitie eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden onvoorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, onder toezicht- stelling van het genootschap Rotter dam en van een door dit genootschap aan te wijzen psychiater, alsmede voorwaardelijke beschikbaarstelling van de regering. Op verzoek van de officier van jus titie wees de rechtbank onmiddellijk vonnis. Koster werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf door te brengen in een bijzondere strafgevan genis en voorts conform de eis van de officier. Naar de N.H.C. verneemt zal deze week in weerwil van de staking in de sigarettenindustrie te Amsterdam, die nu reeds anderhalve maand duurt, het volgende rantsoen rookartikelen be schikbaar worden gesteld: vier rant- söene:: voor de heren en twee rantsoe nen voor het vrouwelijk deel van de bevolking. Dezer dagen begaf een uit 27 man bestaande politie-patrouille van het de tachement te Salatiga vergezeld van zes man van het IVG-personeel zich naar het gehucht Djomblang (Tengaran), teneinde enige leden van de „Pasukan Merbabu" te arresteren. Verwacht werd namelijk, dat een aanval door de bende gedaan zou kunnen worden. In Djom blang aangekomen werd de patrouille door brengunvuur ontvangen van een ter plaatse aanwezige bende. De pa trouille ging onmiddellijk in stelling en beantwoordde het vuur. Met de minuut werd het vuren van de bende heviger en toen werd geconstateerd dat aanra king was verkregen met een gewapende bende van de Pasukan Merbabu, ter sterkte van circa 500 man. Door kundig optreden van de sectie commandanten der politie-patrouille werd een massale aanval der bende uit drie richtingen, waarbij de patrouille door 6 brenguns, mortieren en hand vuurwapens werd beschoten afgeslagen Het zichtbaar aantal doden bij de aan vallen bedroeg zeven. De sectie-com mandant Wijono schoot bij deze felle aanval de beruchte Subroto dood. Na meer dan een uur met deze sterke bende in vuurgevecht gewikkeld te zijn. dreigde munitie-gebrek bij de pa trouille, waarop twee politieagenten zich naar de Solose weg begaven om munitie en versterkingen te halen. Twee passerende trucks met 30 genie soldaten van de KL kwamen op ver zoek onmiddellijk te hulp. Ter plaatse aangekomen bleek de guerrilla-bende ook versterking te hebben gekregen Daarop werden twee politie-agenten weggezonden naar Salatiga ten einde meer militaire versterkingen te halen. Van hieruit werden 40 mannen van de AdnjingHitam-troepen derwaarts ge zonden. Intussen kwamen twee jagers van Semarang, waarop de bende over haast de vlucht nam met achterlating van enige doden brengun-patronen, -tier- en handgranaten, en waarde volle papieren. Aan de zijde van politie en militairen vielen geen slachtoffers De dessa Djomblang bleek niet meer bewoond te zijn, doch werd uitsluitend t jruikt als schuilplaats van de Pa sukan Merbabu. Een toto van John George Haigh, de Engelse „blauwbaard", die er van wordt beschuldigd het lichaam van mevr. Durand Deacon in een zuurbad te hebben vernietigd. Het spoorloos verdwijnen van vele an dere meest rijke vrouwen wordt eveneens aan Haighs praktijken toegeschreven. De Deense minister van buitenlandse zaken Rasmussen, heeft voor het par lement in een rapport over het Atlan tisch Pact verklaard, dat er geen spra ke is van vestiging van vreemde bases in Denemarken en dat Denemarken Groenland niet „verkocht" had in ruil voor wapenen. Bij zijn onderhandelingen te Wash ington had hij gesproken over de ba ses, welke de V. S. reeds op Groen land bezitten. De Deense bedoeling is, steeds meer van deze bases over te ne men. De regering was nog steeds van mening, dat een onafhankelijk Scandi navisch pact het beste de belangen van Denemarken, van Scandinavië en andere landen gediend zou hebben. Wanneer in de toekomst nau wer samenwerking tussen de Scandi navische landen mogelijk zou blijken, zou al het mogelijke gedaan worden om dit te bevorderen. De door Denemarken sedert 1864 be waarde neutraliteit zou het land niet langer buiten een oorlog kunnen hou- Zijn pleidooi voor „Les Lettres fran- eaises" voortzettend deed Maitre Nord- mann een felle aanval op de Verenig de Staten, waar de vrijheid heerst, die Kravchenko gekozen heeft". „Een beroemde Amerikaanse burger" moest echter zqn zoon naar een uni versiteit in de Sowjetunie zenden omdat de Verenigde Staten geen vrij heid van onderwijs geven voor de zoon van een negerzanger, aldus Nord- man, doelend op Paul Robeson. Ten bewijze van zijn stelling, dat anti-communistische schrijvers zoals Kravchenko dikwijls in het fascisti sche kamp terecht komen, vertelde Nordmann, dat Kravchenko's boek in Spanje gepubliceerd was en wees hij op het lot van de Franse ex-commu nist Jacques Doriot, die met de Duit sers in Rusland vocht en bij een lucht aanval werd gedood. De bewering, dat Kravchenko een agent van de Amerikaanse geheime dienst was, staafde Nordmann door erop te wijzen, dat eiser met valse pa pieren naar Frankrijk gekomen is on der speciale Amerikaanse protectie. Kravchenko die reeds meer dan een week niet aanwezig was geweest, werd gisteren opnieuw bestormd door auto- grammenjagers, meest vrouwen. Na een of twee weken zal de rechtbank uitspraak doen. Kravchenko hield gisteravond zijn laatste toespraak in dit langgerekte proces. Hierin maakte hij het denk beeld van het bestaan van een „ijze ren gordijn" tussen Oost en West be lachelijk. „Dit", aldus Kravchenko, „is niets anders dan een product van Generaal Sutopo door Neder landers gearresteerd Van militaire zijde is medegedeeld, dat dezer dagen de generaal-majoor van de T.N.I. Sutupo door Nederlandse troepen is gearresteerd. Sutupo is ge wond en in het hospitaal te Solo op genomen. Hjj was vroeger eerste lui tenant van het K.N.I.L., doch werd in 1935 uit de militaire dienst ontslagen. Donderdag extra boter De bonnenlijst van a.s. Donderdag vermeldt een bon van 250 gram rijst voor alle leeftijdsgroepen, 'n bon voor 125 gram koffie en een extra-bon voor 250 gram boter of vet voor de leeftijds- groeper, boven de vijf jaar en 125 gr. onder de vijf jaar aldus „Het Parool". VOOR 16000 AAN VULPENHOUDERS GESTOLEN Bij de Haagse recherche is aangifte gedaan van de diefstal van een grote hoeveelheid vulpenhouders, vulpotloden en balpuntpennen, welke een verkoop waarde van 16000 vertegenwoordigen. Oeze diefstal zou gedurende de laatste zes maanden zijn gepleegd. Verwachting tot Donderdag avond: Droog weer met weinig wind en nog enkele overdrijven de wolkenvelden. Gedurende de nacht en vroege ochtend plaatse lijk nevel of mist en tamelijk koud, doch bijna nergens nacht vorst. In de namiddag over het algemeen zonnig en zacht weer. J-Jet leven is een wonderlijk ding en in gans het universum is geen gecompliceerder verschijnings vorm dan het wezen, dat zich mens neemt. Ik ben wat filosofisch vandaag, vrienden, en dat is de schuld van die gebenedijde actrice Ank van der Moer, die zo prachtig speelde in Tramlijn Begeerte en van een zojuist binnen lopend bericht over die Chinese vrouw dr. Tsjong Kwai Lui, die in Amerika meegewerkt heeft aan de atoombom. De heer Truman heeft haar Ameri kaans burgeres gemaakt, want hij vertrouwt het niet erg als 'n vrouwtje met zo'n knap stel hersens naar het buitenland gaat. Twee kinderen van Eva: Ank van der Moer, die met haar stem, haar gebaar, haar Grote Kunst, een mens voor een paar dagen boven zichzelf uittilt en juffrouw Tsjong Kwai Lui, die haar best doet om met atoombommen de hele wereld tegelijk uit haar voegen te lichten, 'ik moet zeggen: laat Truman zijn Chineesje houden en geef mij Ank maar. Ten slotte zitten we allemaal liever met Ank in de tram dan met die atoomgriet in de boot. Ondertussen zitten knap pe lieden in Beiroet in al die warmte te vergaderen over de politieke rech ten van de vrouw. Zeker ongetrouwde stumpers. Voor gehuwde broeders vor men tie rechten der vrouwen geen problemen meer; die lossen ze zélf wel op! Hl mostervankomme! Al te lang hebben we gewerkt in de scha duw, waarin het onbekende helden- •nuuuiiuiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiniiiiiiiHiiiiiiiiniiiiiinuiiiiniiiiiuuuuiU) dom verkommert, maar het daghet dan toch in den Oosten. Er komt een film over het dagbladwezen. In de hoofdrollen: schaar en lijmpot en veel bezogen duimen. Over duimzuigerij gesproken in Dordt hebben ze de 70.000ste inwoner begroet met een ge meentelijk spaarbankboekje en een ju belkreet van de baker en de burge meester. Het kruimeltje heet Johannes van der Zee. Moge hij er steeds recht door gaan! Mineurklanken heeft de bisschop van Chelmsford laten horen over de „Church of England". Binnen afzienbare tijd zal zij geen staatskerk meer zijn, omdat het leven en de ge dachten der massa zich steeds verder van de principes der kerk verwijderen. Nou ben je al zes keer naar die wonderkapper geweest en d'r komt nog geen pluisje. De kerkleider vroeg: als de staat wel woonhuizen kan b'ouwen, waarom dan geen Godshuizen? In de hoofdstad van Albanië voelden ze de laatste tijd een onbestemd gemis. En nou hebben ze 't! Ze hadden er nog geen proces gehad. Maar er staan nu 21 mensen voor de groene tafel en men noemt hen spionnen, saboteurs, verraders en agenten van het buitenland. De stak kers zullen wel vlot bekennen. JTn hier moet een mens meelij mee hebben: De oprichter van de voetbalclub Roma, de 63-jarige Foschi, stierf aan hartverlamming toen hij hoorde dat zijn club een belangrijke wedstrijd verloren had. O Op de Schaykse heide is een trouwring ge vonden, die daar veertig jaar geleden door een pas getrouwd vrouwtje ver loren was. Hij is aan haar dochter gegeven. Het jonge mevrouwtje van toen is sinds vele jaren dood. Q In Aken heeft men de kostbare, uit de dertiende eeuw daterende schrijn, die het gebeente van Karei te Grote be vat, geopend om te zien, wat er van over was na het gesol, dat door de oorlog nodig was geworden. De schrijn heeft, toen de waanzin in 1940 losbrak, een plaats gevonden in een vochtige mijngang, maar het skelet van de grote Karei was nog in goede staat, o Bij het doorlichten van de bevolking van het tuindersdorpje Pijnacker kwamen de dokters tot de ontdekking, dat bij een man het hart rechts en de lever links zat. Constructiefout. geestelijke luiheid". Hij verklaarde heftig: ,er bestaat geen ijzeren gordijn en dat heeft dit proces duidelijk aan getoond". Kravchenko deed een beroep op de rechtbank een „duidelijk en streng vonnis" tegen de beklaagden te wij zen. De schrijver van het door Kravchen ko aangevochten artikel in „Les Let tres franeaises", Wurmser, hield de laatste toespraak van hijt proces. Hij verklaarde, dat degenen, tegen wie het proces in feite was gevoerd, niet Morgan en hij zelf waren, doch Marx, Engels, Lenin, Stalin en 't grote land, dat de onwrikbare toeverlaat vormt van millioenen arbeiders door de ge hele wereld. De rechtbank zal op 4 April uit spraak doen. Zonnebrandolie-automaat De Amerikanen zullen dit jaar op hun stranden toestellen plaat sen ter voorkoming van zonne brand. Om zich op een aange name en onschadelijke wijze te laten bruin branden laat men een muntstuk glijden in een soort benzinepomp en door middel van een slang met een verstuiver aan het einde zijn lichaamsdelen be spuiten met een geparfumeerde olie. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Korporaal A. M. ter Loo, uit Ouden bosch (N.Br.) Soldaat le kl. A. P. van der Vliet, uit Zoeterwoude. Soldaat P. A. Jacobsen, uit Renkum. Soldaat H. J. den Brok, uit Oss. Soldaat J. van Beek, uit Rotterdam. Soldaat T. Boer uit Sliedrecht. Korporaal D. J. van Hunnik, uit Vee- nendaal. Soldaat le kl. I. van den Bosch, uit Kesteren. Sergeant J. M. Harmsma, uit Hasker- land. 2e luitenant W. Warmer, uit Amster dam - C. Majoor C. de Zwaan, uit A'dam-C. Soldaat A. J. Ververda uit Wierden (O) Soldaat J. T. Hensgens, uit Kerkrade. Sergeant J. M. Hermens, uit Amsten- rade (L.) Sergeant H. J. J. in 't Hulst uit Venray Soldaat J. P. Willems uit Posterholt. Soldaat H. M. Raaymakers uit Veghel. Korporaal J. C. Snaterse, uit Gouda. Voorts sneuvelden 10 Indonesische mi litairen van het KNIL. Kindje door trein gegrepen Gistermorgen om half elf is op het baanvak Utrecht-Baarn nabij de onbe waakte overweg bij de Molenstraat te Soest het 2-jarig dochtertje van de fa milie V., dat tuss :n de spoorrails za te spelen-, door een trein overreden De bestuurder van de trein zag het kind in de mist. die boven de rails hing, voor een voorwerp aan. Toen hij op ongeveer 25 meter genaderd was, stond 't meisje plotseling op. Uit alle macht remde hij nog, maar het was reeds te laat. AFLEVERINGSVERBOD SPIRITUS EN GEDISTILLEERD OPGEHEVEN Met ingang van gisteren is het tij delijk afleveringsverbod van spiritus en moutwijn voor de spiritus- en mout- wijnfabrieken en van gedistilleerde dranken voor distillateurs opgeheven. De voorschriften ten aanzien van pro ductie en aflevering, welke golden op het moment, dat het afleveringsverbod werd opgelegd, blijven onverminderd van kracht, den. De V. N. alleen was niet vol doende voor waarborging van de vrede. Het voorstel van Rasmussen tot toe treding van Denemarken tot het At lantisch Pact zal als een parlemen tair wetsontwerp worden behandeld in twee lezingen. Een aantal jongelieden liet tijdens de spreekbeurt van Rasmussen van de publieke tribune af biljetten uitrollen waarop stond: „De jeugd zegt neen. Wij willen niet vechten voor Wall- street". Geen debat in Frankrijk De Franse Nationale Vergadering heeft met 410 tegen 182 stemmen een communistisch verzoek om een onmid dellijk debat over het Atlantische Pact verworpen. De communistische fractieleider, Jacques Duclos zeide dat het hier een oorlogspact gold en daarom wenste hij het debat. Het pact was strijdig met 't ï'rans-Sowjetrussische verdrag en het handvest der V. N. Schuman, minister van buitenlandse zaken zeide dat de regering tegenstan der was van een debat op het ogen blik. Het pact zou echter ter ratifica tie aan het parlement worden voorge legd. Glimlachend wendde hij zich naar de communisten en zeide: „Gij hebt het middel om de ondertekening van het pact te verhinderen dat is de omverwerping van de regering". Schuman protesteerde tegen wat hij noemde „het voeren van een tenden- tieuse campagne tegen het pact. „Ik kom van Oost-Frankrijk dat zo zeer door de oorlog geleden heeft. Ik zou mij nooit met een pact inlaten dat het uitlokken van een nieuwe oorlog ten doel heeft", zo zeide de minister. Israel beklaagt zich Dr. Ralph Bunche, de waarnemende bemiddelaar der Verenigde Naties in Palestina, heeft gisteravond aan de Vei ligheidsraad gerapporteerd dat het on derhouden van patrouille-activiteit en 't versterken van de vóór het sluiten van de wapenstilstand in Palestina aan weerszijden van de grens in 't Akaba- gebied gelegen troepen „in strijd is met de wapenstilstandsvoorwaarden, die door beide partijen zijn aanvaard". Dr. Bunche deelde verslaggevers mede, dat hij sprak over „versterkingen van elke aard, de Britse inbegrepen" Een Britse woordvoerder te Lake Success zeide dat de aanwezigheid van Britse troepen te Akaba niets te maken had met de wapenstilstand in Palestina. Hij voegde hier aan toe, dat de aanwe zigheid van deze troepen volledig in overeenstemming is met de rechten, welke Engeland volgens zijn verdrag met Transjordanie bezit. Israel heeft bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend tegen de aanwe zigheid van de Britse troepen te Akaba. Amerikaans soldaat schenkt Breda lOOOO sigaretten Gistermiddag heeft de Amerikaanse ambassadeur. Dr. Herman B. Baruch, aan de burgemeester van Breda, de heer Prinsen, tienduizend sigaretten overgedragen, die verdeeld zullen wor den onder veertig burgers dezer ge meente, die in de bezetting aan Ame rikaanse piloten hulp hebben verleend. De zending sigaretten is een geschenk van de voormalige Amerikaanse sol daat Richard Reardon, die in de om geving van Breda neerstortte en zich met hulp van een onbekend gebleven Bredanaar in veiligheid wist te bren gen. Chinese communisten richten zich tot Indonesië In een uitzending van Radio-Noord Shensi hebben Chinese communisten de Indonesiërs aangespoord een „ver enigd militair front van het prolera- riaat" met Rusland te vestigen. Mits zij op eigen kracht konden steunen, moest het voor 70 millioen Indonesiërs abso luut mogelijk zijn hun strijd tegen de Nederlanders te winnen en evenals in China een volksrepubliek onder leiding van het proletariaat te vestigen. Het anti-imperialistische Sowjet-front staat aan de zijde van de Indonesiërs en is sterker dan de Anglo-Amerikaanse imperialisten, zo werd gezegd. De Republikeinse regering onder Moh. Hatta werd in deze uitzending veroordeeld als een reactionnaire bour- geols-regering. TIENDUIZENDEN SOWJET- SOLDATEN IN DUITSLAND AANGEKOMEN Tienduizenden Sowjetsoldaten, die in Oost-Duitsland zijn aangekomen, zul len, naar verwacht wordt, deelnemen aan de manoeuvres, die gisteren be gonnen zijn. De nieuw aangekomen troepen zou den voornamelijk bestaan uit 19 en 20- jarige soldaten, die hun dienstplicht vervullen en een vooroefening in de Sowjetunie hebben gehad. Verwacht wordt, dat deze troepen na de manoeuvres, die ongeveer een maand zullen duren, de plaats zullen innemen van de oudere soldaten, van wie velen oorlogsveteranen zün.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1