onmaak KALKSMl i Oude of nieuwe wegennamen in Bergen Onderling Veefonds Nieuwe Niedorp maakte zeer goed jaar 4 extefT) 'v;' schuimt niet krassen ALLEEN OAT IS VIM I ,HET WITTE KRUIS' 'RSVS VOOR OPLEIDING VERZORGSTER begint op 15 APRIL a.s. school te Alkmaar. Enige reien geplaatst, minimum 3 Directrice der Landbouw- raatweg 23, Alkmaar, waar verstrekt. 0 5 Levering I. 2315 - Alkmaar VLECHTEN enz. enz. atelier vervaardigd l. Schoonheidsspecialist i TELEF. 4453 f I Weinigen in Bergen weten, dat hun dorp 8 twee Nassaulanen en twee Lindenlanen I rijk is Toch is het zo Nu geeft dit geen aanleiding tot hinder lijke verwarring, omdat de oorspronke lijke Lindenlaan en de oorspronkelijke Nassaulaan wegen zijn bij het Oude Hof, waaraan gelukkig (nog) geen huizen staan De Lindenlaan loopt van het Rondeel naar de stenen brug voor het Hof, en de Nassaulaan van de westelijke Kattenberg haar het Melkbruggetje ■- onzes inziens is het jammer dat een jaar of vijftien terug twee wegen in de .nieuwe kwartieren de zelfde namen ge kregen hebben Natuurlijk zou het te ver voeren deze namen nu nog te veranderen^ maar het blijft een feit, dat de namen van de oorspronkelijke Nassaulaan en Lindenlaan enkele tientallen jaren gele den nog op kaarten van Bergen voor kwamen en dus nog' in gebruik waren Zij hadden derhalve niet behoeven te worden veronachtzaamd Een andere naam bij het Oude Hof is de Witte van Haemstedelaan, welke loopt -van de Ronde Kom tot het huis van bur gemeester Huygens Deze naam, die eveneens wat in het vergeetboekje dreigt te geraken, zou men nieuw leven kunnen inblazen door de Duitse weg langs het huis van de burge meester naar de Nesdijk ook zo te noemen Witte van Haemstede zal voor Bergen zeker niet onbelangrijker geweest zijn dan bijvoorbeeld burgemeester Lovink (1945— ?4Q) of Jan Apeldoorn (wethouder) en andere Het gemeentebesttuur neme de zaak eens in overweging Jaap Weyandweg, Weth. Milten- burgweg of.... Veerdijk je? Wij hebben nog iets op 't hart En wel dit: Dinsdagavond heeft de Raad met acht stemmen voor en vijf tegen, besloten, de nieuwe verbindingsweg van de Oude Ber- gerweg naar de Kcgendijk „Jaap Weyand- !weg" te noemen Nu er zal wei niemand bezwaar tegen hebben om een weg naar deze bekende kunstschilder te noemen Integendeel! Maar wel juichten wij het voorstel van de R K fractieleider Ellis toe, om deze naam te plaatsen in een ander rayon (om geving Buerweg bijvoorbeeld), echter.... om een heei andere reden, dan de heer Elils, die de naam Wethouder Milten- tenburgweg'' bepleitte De „nieuwe" verbindingsweg Kogendijk —Oost Bergerweg is geen nieuwe weg! Op de bekende kaart van de Heerlijk heid Bergen van W en J Blaeu (niet van de heer Blauw, directeur Gemeente-wer ken!) staat duidelijk aangegeven 't Veer- tlijckje, lopende van Den Koogh Dfjck naar dat gedeelte van De Heer Wegh (dit is de Bergerweg), wat wij nu „Oude Ber- i «gerweg" noemen ,,'t Veerdijk] e'> zou in deze twintigste eeuw allerminst een vreemde benaming zijn De Kogendijk is immers ook al lang geen dijk meer? Men denke aan de nog heden ten dagje gebruikelijke namen: J. VAN Die is van de kapitein. Het een geluk dat de kapitein zlat Wj hem tenminste m Lal,ge wil nog even Tot nu toe is hij erin ge- ;Jig te ontkomen hoewel er naar hem wordt gezocht, ,,'t ff'f*e Chef daar in de ket- eten denkt de Lange ter. voortsluipt. g r 'cgmond aan Zee „De Egmonden" gaat Dr. Euwe uitnodigen Dezer dagen vergaderde de schaak club De Egmonden in haar clubgebouw aan de Boulevard. Besloten werd de speelavond te ver zetten van Donderdag- op Woensdag avond. Deze 'wijziging gaat ^reeds Woensdag 23 Maart in. Naar aan leiding van een bestuursvacature werd behalve tot aanvulling tevens tot uit breiding besloten. Het bestuur bestaat thans uit de heren J de Waal. voorzit ter cn A Heere, secretaris-penning- meester en voorts G vd Brinke, J J v. Don en H Franse. Laatstgenoemde drie heren werden staande de vergade- ling gekozen. Omtrent de aankoop van schaak- klokken kwamen verschillende voor stellen naar voren: 1. uitgifte onder de leden van renteloze voorschotten ad 25, waarvan jaarlijks tenminste 2 af losbaar; 2. lij stencollecte langs de hui zen; 3. het organiseren ener verloting; 4. het organiseren van een voetbalwed strijd o.a. tegen de Bridgeclub. Het be stuur zal een en ander in overweging nemen en in de eerstvolgende leden vergadering met voorstellen komen. In verband met het behaalde kam pmenschap van het eerste tiental kwam het voorstel om in het komende seizoen een simultaan-seance te orga niseren. Het ligt in de bedoeling als eerste daarvoor uit te nodigen onze landgenoot, ex-wereldkampioen Dr. Euwe. Gezien het feit, dat vele leden uit Egmond-Binnen komen, w.o. verschil lende uit de Egmondermeer, 'kwam hel voorstel de schaakavonden in den Hoef te houden. Het bestuur zou deze mogelijkheid fiader overwegen. Tenslotte werd nog besloten tot uit breiding van schaakmateriaal en tot het aanleggen en bijhouden van een boek, waarin alle schaakverrichtingen, samenstellingen van bestuur en het komen en gaan der leden enz. voor de toekomst zullen worden opgetekend. Egmonda d Hoef Ook hier een kievifsei Ook in onze omgeving is thans een kievitsei gevonden, dit hoewel niet het eerste in den lande, toch wel vroeg genoeg komt. om vermeld te worden. e vinder, die het eitje gisteren aan trof in Egmond aan den Hoef, is de heer Nico Zonneveld Nzn., aldaar. Eqmondbinn en MOTORONGEVAL. Een motorrijder uit de richting van Egmond-Binnen komende reed gister middag nabij de grens van Castricum een jongetje aan. Het kind speelde na bij de woonwagen van zijn. ouders en wilde achter een voorbijrijdende vrachtwagen om de weg over steken. De juist uit de andere richting komen de motor greep het kind. Met een gro te wonde in het achterhoofd bleef het op de weg liggen. Dr. Moons verleen de de eerste hulp. De toestand van ventje is bevredigend. Veerstoot, Veerebrug, Veerhoeve, 't Ber ger Veerhuis Wij vinden het daarom jammer, dat de zoeven genoemde kaart uit plm 1650, waarvan de gemeente zelf een afdruk in bezit heeft, niet geraadpleegd is Namen als Molenstraat, Zakedijkje (Sa- cramentsdijk) Spaanse Pad, Russenweg, enz houden de herinnering aan het ver leden levendig Dit is met de naam Veer dijkje evenzeer het geval Wanneer zo'n oude naam voorhanden is, meet men daar onzes inziens dankbaar gebruik van maken Er zullen waarschijnlijk altijd nog ge noeg nieuwe wegen overblijven die naar bekende persoonlijkheden als Wethouder Miltenburg, Dirk Klomp, Piet Boender maker Jaap Weyand en ook Anthony Fokker wiens moeder en zuster lange tijd in Bergen woonden, genoemd kun nen worden Laten wij hepen, dat bij verdere naam geving" aan nieuwe straten en wegen in het steeds groeiende Bergen eerst de oude kaarten op tafel komen, dat de oude namen zo veal mogelijk bewaard blijven Daar moet men zuinig op zijn! Weet bijvoorbeeld iedere Bergenaar nog wel waar het Russengat is, en 't Mus- schennest en de Ziekenweide en de Ko peren Buis en de Holle Vijver en 't Wes terbosch en 't Van Brederodelaantje en •t Kapelweidje, en Zuidergeest en De Tol en de Schoolstraat en Westdorp en 't Rampenbosch? HISTORICUS Veertig jaar wassen en plassen De was- en strijkinrichting „De Le lie" van de fa. C. Veer, vader, zoon en schoonzoon, herdenkt haar 40-jarig bestaan. Het was in 1909, dat de oud ste firmant, gewapend met een was bord, een boender en een oude fiets de strijd om het bestaan begon, de grondslag legde voor 't nu zo bloeien de, moderne bedrijf. Zorgen, teleur stellingen, tegenslagen waren ruim schoots zijn deel, maar Veer wist van aanpakken en doorzetten, al maar wassen, al maar plassen, per aspera ad astra .langs hobbelige wegen be reikt men de sterren en de jubilaris slaagde. Begonnen aan de Geesterweg te Alkmaar, verhuisde hij later naar de Oudegracht, waar een paar ma chines plaats konden vinden, om la ter alles te verplaatsen naar de Baan gracht. De handkar maakte plaats voor paard en wagen, die op hun beurt moesten wijken voor een auto. 20 ja ren werd gezwoegd op 't Zeglis, maar het ging steeds excelsior. In 1946 werd domicilie gekozen aan het Achterpad te Bergen. Heel wat herinneringen uit het begin van zijn loopbaan weet de heer Veer nog op te halen: hoe hij soms elf centen in een week verdien de, hoe hij soms tot 's nachts twee uur in het touw was, hoe de Duitse kroonprins op Wieringen tot zijn klanten behoordeenz. Hij houdt zich aan de Zwitserse spreuk, die wil, dat we leven ais een zonnewijzer, de prettige, heldere uren slechts tellen en de duistere in de duisternis laten. Op de druk bezochte receptie in het Oranje Hotel kwamen vele vrienden, kennissen enz. de familie Veer de hand drukken, hun gelukwensen met het bereikte en alle goeds toewensen voor de toekomst, 's Avonds was bet feest in de tot een bloemenhof herschapen zaal van het Oranje Hotel. Nadat al len de vele fraaie bloemstukken hadden bewonderd en enkele ogenblik ken hadden stilgestaan bij het prach tige staaltje van banketbakkerskunst (een wasserij met bleekveld en droog lijn vol met alle mogelijke textielpro ducten en geflankeerd door twee le lies) staken verschillende sprekers hun rhetorisch vuurwerk af en werden cadeaux aangeboden. En toen... reed, terwijl Han Moeskops lustig op het klavier trommelde, de rode auto van De Lelie het toneel op, nu niet met een lading was- en strijkgoed, maar met een vrachtje artisten; het Ber gens Cabaret o.l.v. H. Dekkinga, dat tot taak had de avond te maken tot een onvergetelijke feestavond en daarin volkomen slaagde. De confe rencier, de heer Dekkinga, had gauw contact met de zaal en lijmde de ver dere nummers handig aan elkaar, de schetsjes, de zangnumfeers van de Krontjong Wongs, de Zingende Zwer vers, de solozang, de voordrachten ende hersengymnastiek. Het was alles tiptop. En nu op weg naar de gouden mijlpaal! Goede reis en behouden vaart! Burgerlijke stand Geboren: Anna Elisabeth Maria, d. van Th. Verduin en C. M. de Waard. Petrus Joseph, zoon van R. Dekker en J. M. Peetoom. Henriëtte Theresia Josepha, dochter van J. Wokke en M. Dekker. Maria, dochter van D. Sluis en C. Boon. Ondertrouwd. C. J. Punt en Th. G. Gieling J. Nool en E. G. Buisman. K. Velilnga en G. E. Buisman. Gehuwd: E. B. Groot en T. C. M. Hoedjes. J. J. Hoedjes en A. G. Godijn. A. A. Wissink en F. Nijboar. Overleden. Pieter Bult, 65 j., ongh. Akersloot LEDENVERGADERING VAN HET WITTE KRUIS Zaterdagmiddag vergaderde de afdeling Akersloot van het Witte Kruis in het café van de heer J Vennik aan het Schouw De heer J v d Schaaf bracht verslag uit als afgevaardigde naar de Algemene Vergadering Besloten werd de Emmabloem-ccllecte te houden in April en de echtgenoten van de bestuursleden te laten collecteren Hierna zette de secretaris uiteen, welke informaties hij had ingewonnen over een te stichten badhuis bij he^ hoofdbestuur en het PEN terwijl de penningmeester een eenvoudig ontwerp vertoondê Ge zien de hoge kosten en het gróte risico voor de vereniging werd beslot'en om gemeentelijke steun te vragen De rekening en verantwoording van de_ penningmeester vertoonde een gim- t-i beeld van de financiële toestand der vereniging De aftredende secretaris werd bij ac clamatie herkozen 5chermerhorn Florslia op 2, 3 en 4 September Maandagavond vergaderde de Flora- lia-vereniging Schermerhorn in het café van de heer P. Treiture. Na een welkomstwoord van de voor zitter, de heer J. Klippel, bracht de secretaris; de heer Benjamin, verslag uit over het jaar 1948. Spreker begon met op te merken, dat het jaar 1948 beter is geweest dan 1947, in welk jaar een flink verlies is geleden. De inzending van de planten was het vórig jaar niet al te best, daaren tegen was de inzending van snijbloe men en bouquetten zeer 'goed. Ook de deelname aan de volksspelen was Oe- viedigend. De op 24 October 1948 gehouden jaar lijkse feestavond van de Floor is een succes geworden, mede door de mede werking van de beide plaatselijke toneelverenigingen. Hulde werd ge bracht aan de heren Kuijper en Sas burg voor hun jarenlange medewer king bij het beoordelen der inzendin gen. Ook burgemeester Driessen werd dank gebracht voor zijn medewerking. Na dit prima .verslag van de heer A Benjamin was het woord aan de penningmeester, de heer K. A. M. Da- gelet, die een duidelijk overzicht gaf van de financiën der vereniging. Het saldo op 1 Januari 1948 bedroeg 172,66 en de ontvangsten 1504,85. De uitgaven beliepen 1427,79. Het batig saldo is dus met een bedrag van 77,06 toegenomen en bedroeg per 1 Januari 1949 255,72. De heer Woelders deelde de verga dering mede, dat de boeken en beschei den in orde waren bevonden, zodat de rekening aldus werd vastgesteld. Aan de leden zullen dit jaar worden uitgereikt; 1. Geranium; 2. Fuchsia; 3. Goudge rande Coleus. De eerste twee planten kunnen zo wel binnen als buiten worden ge kweekt. De kinderen krijgen de Dub bele Afrikaan. De tentoonstelling zal worden ge houden op 2. 3 en 4 September 1949. De feestavond zal nog nader worden bekend gemaakt. Ook zal er een verloting worden ge houden met als hoofdprijs een heren- of damesrijwiel naar keuzl en diverse andere mooie prijzen. Prijs per lot zal f 1 zijn. Tot 1 Mei 1949 zal gelegenheid be staan om bij de heren A. Molenaar Sr. en Jr. dahliastekken te bestellen. Op Zaterdag 3 September a.s. zal 's avonds hersengymnastiek worden gehouden, waaraan een ieder kan deel nemen. De heren P. Kluft, K. A. M. Dagelet en A. Molenaar, die dit jaar moeten aftreden, werden met algemene stem men herkozen. De vereniging telt momenteel 178 leden. Men verwacht dat dit aantel wel enigszins zal toenemen in verband met vestiging en huwelijk. Hierna sluiting. CANDIDATENLIJST PARTIJ VAN DE ARBEID In een onlangs gehouden vergade ring van de afdeling Schermerhorn van de Partij van de Arbeid, werd de navolgende candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen samengesteld 1. B. Plugboer; 2. K. Muntjewerf; 3. W. Lakeman; 4. A. de Boorder; 5. W. Ie Maire; 6. J. Lakeman Sr.; 7. S. Hout- kooper; 8. T. Boonaeker. Hensbroek „HELPT ELKANDER" Het plaatselijk ziekenfonds „Helpt Elkander" besloot in zijn jaarvergade ring een tweetal bestuursvoorstellen niet te aanvaarden, n.l. om te komen tot een jaar vrijstelling van contribu tie en dm in het vervolg geen jaarver gaderingen moer te houden, gezien de geringe belangstelling hiervoor, waar bij dan de leden de verslagen zouden worden toegezonden. De bestuursleden C. Evers en W. Dekker werden her kozen. Het bezit der vereniging be droeg per 1 Jan. 1948 1241,87 en -per 1 Jan. 1949 1325.78, alzo een vooruit gang van 83.91. KERKELIJKE VERKIEZING. Bij de Zondag j.l. gehouden verkie zing van notabelen der Ned. Herv. Ge meente te Hensbroek zijn herkozen de heren C. Boot en J. Oudendijl. Candidaat M. B. Meyboom te Hil versum heeft toezegging gedaan op het beroép der gecombineerde Ned. Herv. gemeenten Obdam-Hensbroek-Ursem. „MEMENTO-MORIS". De begrafenisvereniging „Memento- Mori" te HensbroekObdam hield zijn jaarvergadering. Het saldo per 1.1.'48 bedroeg f 1.240.78. De winst over 1948 beliep f 164,97, zodat 't saldo per 1.1.'49 bedroeg f 1.405. Bij de bestuursverkie zing werden herkozen de heren C. Boot en D. Leegwater. Als afgevaardigden naar de Bondsvergadering werden ge kozen de heren J. Vergaay en D. Leeg» water. Goedgevonden werd een extra contri butie te heffen van f 0.10 en f 0.25 resp. voor kinderen en volwassen. Si Pancras De „Tuinbouw" over aardappelmoeheid Maandagavond j 1 vergaderde de Tuin- bcuwverenigng „De Tuinbouw" in „Het V/apen van Vrone" Voorzitter De Vries opende en heette alle leden hartelijk wel kom, in het bijzonder de heer Van Her wijnen, ambtenaar plant'en-z.iektekundi- gendienst, die deze avond een kortet doch interessante uiteenzetting hield omtrent de aardappelmoeheid Bespreking zetkcolrcgeling Door het bestuur in samenwerking met de NAK, was een" kaart vastgesteld be treffende het planten van zetkcol Het had van de NAK evenwel Hcestemming gekregen om de scherpe punten van deze regeling af te schaffen, dwz deze regeling kan een beetje soepel werden toegepast Ret bestuur stélde de vergadering voor om in een geval te beslissen, daar zulk een uitzondering op de regeling moest worden gemaakt omtrent het planter^ van kool in de Daalmeer Nu deze kaart een maal was vastgesteld besliste de vergade- ringAmet 27 vóór-stemmers zich aan deze regeling te houden Aardappelmoe'heid De heer Van Herwijnen wees op de plannen van de regering ter bestrijding van de aardappelmoeheid De beste me thode van bestrijding is zeer zeker de wisselbouw en wel zo, dat er een maal in de drie jaar op het zelfde perceel aard appelen wordeij gebouwd „Dit is voor de kleine tuinders hier, zeer zeker een grote handicap", aldus de heer Van Herwij nen", daar wij hier uitsluitend op de vroege aardappeloogst zijn aangewezen Een grote bouwer in de Wieringermeer heeft hier niet zoveel last van daar hij meestal over tien of meer h a beschikt Maar hier wordt meestal het bedrijf op 2 of 3 h a uitgeoefend De heer Van Her wijnen illustreerde zijn uiteenzetting met duidelijke en interessante lichtbeel den wat door de leden zeer op prijs werd gesteld Naar aanleiding van de gestelde vragen tekenen wij aan, dat uithongering de enige manier van bestrijding is en dat door de N A C reeds monsters worden genomen van percelen land waarop aard appelen gebouwd zullen, worden Bij de rondvraag vroeg de heer G Booy o). alle aan de tuinders verstrekte kali v/el 60 pet bevatte Do'or de vereniging zullen bij de di verse kunstmesthandelaren monsters wor den genomen, welke naar Wageningen op gestuurd zullen worden Warmenhuizen f PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN De afdeling Warmenhuizen van de Bond van Plattelandsvrouwen hield dezer dagen haar maandelijkse bijeen komst in zaal Slikker, onder voorzit terschap van mevr. Heman-Ter Burg. Deze avond werd geheel verzorgd door eigen krachten. Mevr. Speets- Kuipqr las een Westfriese schetst ge titeld „Het concours te Noordschar- woude", waarna volgde mevr. Donia- Harkema met een schets uit „De knalclub van 3 A". Beide dames had den veel succes. Na de pauze deelde voorzitster mede dat een verzoek van hetFlo- ralia-bestuur was binnengekomen waarin werd verzocht de dames op te wekken hun medewerking te verle nen door het insturen van handwer ken voor de tentoonstelling die ver moedelijk op 3 en 4 September a.s. zal worden gehouden. Aan dit ver zoek werd gaarne voldaan en men hoopt dat alle dames aan de slag zul len gaan. t Mevr. SpeetsKuiper las een Westfr. stukje voor, getiteld „Verbeel ding", vervolgens kwam mevr. Rol met „Boutade" van de Genestet en me.i. Mijlhof met „Rotterdam" en mej. H. Gutker besloot met het lezen van een stukje levenswijsheid genaamd „Aaco". Hierop volgde de verloting van en kele Australische kledingstukken. De gelukkige winnaars van het prachtige ondergoed waren mevr. N. Sevenhuy- sen mevr. J. Koedijker. WARMENHUIZEN, 22 Maart 1949. 128000 kg Rode kool 16.10—28.70: 24500 kg Gele kool 22—29.90; 27300 kg D. witte kool 11.40—13.60; 7550 kg Peen 6—7. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 17. En dan gaat Moeder Woeffie met haar drie zoons en Pepi het aap je, naar het hok terug. Pim, Pam en Pom willen Pepi van alles vragen, maar Moeder zegt dat ze eerst moeten eten. „Jullie rammelen van de honger en Pepi ook nog, dus ik wil geen woord horen voor de borden leeg zijn. Daarna kan Pepi ons alles vertellen" Nog nooit zijn de bordjes zo vlug leeg geweest als deze keer. Als Moeder weer buiten komt, ziet ze vier schoon gelikte bordjes staan. „Zo, hebben jul lie genoeg gehad?" Pim, Pam en Pom knikken. „En jij ook?" Vraagt Moeder aan Pepi. „Ja mevrouw", antwoordt Pepi. „Nu ik zou het ook wel denken" lacht Moeder. „Dit is eigenlijk je vier de bordje al". Pepi krijgt eeh kleur van schrik. Dit is waar ook. Dit is zijn vierde bordje. „Nu bloos maar niet", zegt Moeder. „We hebben het je al ver geven hoor. Als je ook in drie dagen niet gegeten hebt, lust je wel vier bordjes. Maar nu moet je ons alles eens vertellen". Maar t.b.c. onder vee blijft een probleem Men maakte het niet alle dagen mee uit de mond van een voorzitter te mo gen horen, dat de vereniging het afge lopen jaar goed heeft „geboerd". Dit optimistische geluid kwam van de heer Plantinga, voorzitter van het Onderling Veefonds, die op de alge mene jaarvergadering in de Prins Maurits in zijn openingswoord hiervan mededeling deed. Het afgelopen jaar had het fonds slechts drie koeien verloren, waarvan één ongeschikt voor de consumptie. Een unicum dus. De heer C. v. d. Oord bracht als kascommissielid verslag uit over de rekening 1948. Hieruit bleek, dat het Jonds kernge zond is en het voordelig saldo was mei f 726.68 toegenomen en bedroeg nu f 177,55. Secretaris Hart deelde mede, dat per 31 Dec. 1948 waren verzekerd: 376 koeien en 69 stuks jongvee. Op 31 Dec. 1947 bedroeg dit resp 32Ü koeien en 63 stuks jongvee. Het verzekerde aantal stuks vee steeg dus met 62. De heer IJ. Poland werd bij schrif telijke stemming met algemene stem men herkozen als commissaris. Voor de benoeming van kascommis sielid, wegens periodiek aftreden van de heer C. v. d. Oord, werd voorgesteld P Stapel. Deze laatste was echter niet aanwezig, maar de voorzitter zal dit verder met de heer Stapel wel even „in orde" maken. Het gaat er bij het Veefonds zeer gemoedelijk toe! Tijdens de rondvraag kwam het veelbesproken T.B.C.-probleem ter tafel. Uitvoerig werd deze materie bespro ken. De heer Poland stelde voor Jn de herfst een uiterst strenge controle toe te passen; een en ander uitgevoerd door de commissarissen. Enkele leden brachten naar voren, dat z.g. T.B.C.-vrije koeien en hiervoor ingespoten, na korte tijd „reageerders" blpken te zijn. De algemene gedachte was, dat het Nieuwe Niedorp TEUN DE JONG IN DE FINALE. Aanvankelijk stond 't er voor kapper de Jong in de demi-finale, de laatste voorronde voor het Landskampioen schap in Amersfoort, niet zo gunstig voor. Gehandicapt door ziekte was Teun niet in staat z'n training voort te zet ten. En een dergelijk concours eist nu éénmaal een tot in de puntjes verzorg de voorbereiding. Maar Teun de Jong heeft bewezen uit het goede „kappershout" gesneden tc zijn! In het eindklassement plaatste onze dorpsgenoot zich als vierde. Dat was prachtig werk! De demi-finale in Amersfoort be stond uit drie wedstrijden. En nu gaat Teun op 19 April a.s. naar Arnhem om mede een gooi te doen naar de titel van landskampioen op kappersgebied. Heel ons dorp zal op die dag met hem meeleven en de beste wensen vergezellen hem! DOOPSGEZINDE GEMEENTE AVOND Dezer dagen sprak Da. Leistra Bakhoven uit Kampen op de Doopsgez. Gemeenteavond in de Doopsgezinde Kerk. Als onderwerp behandelde ;preekster het onderwerp „Bekering en Wedergeboorte". Het was Da. Leistra—Bakhoven toe vertrouwd een dergelijk zwaar onder werp verstandelijk eh aantrekkelijk naar voren te brengen. Na de pauze ontspon zich een aar dige discussie over het behandelde onderwerp. De meest onverwachte vragen wer den gesteld en zo mogelijk beantwoord. Voor de bezoekers zijn deze avonden niet alleen leerzaam, maar zij geven bovenal geestelijk voedsel, hetgeen de mens in het algemeen nog te weinig ontvangt. Juist nu in deze na-oorlogse jaren. De bezoekers van Donderdagavond hadden een bevredigend gevoel, toen zij de Doopsgez. kerk verlieten. Niet dat zij het allen zo roerend met elkaar eens waren, maar dat zij weer voedsel en stof hadden opgedaan, waarop men lange tijd kan steunen. De dank hiervoor komt toe aan Da. LeistraBakhoven. RANDERS—N.V.V. 4—1 Het is N.V.V. niet mogen geluk ken Randers de voet dwars te zetten en hun een nederlaag toe te brengen. Ein delijk is Ran 'ers met de hoogste titel in hun afdeling gaan strijken, begrijpelij kerwijs tot grote vreugde van de zijde der Alkmaarders. Toch hebben de N.V.V.-ers uitstekend partij gegeven en zij hebben het Randers nog tamelijk lastig gemaakt. De wedstrijd stond op een goed peil. Vooral doelman Floor kan op een uitstekende wedstrijd terug zien. Aan Randers intussen onze geluk wensen en sterkte in de aanstaande promotiewedstrijden. SPORTERS—DE RIJP 0—3 Op het N.V.V.-terrein werd de be slissingswedstrijd Sporters—De Rijp ge speeld voor de onderste plaats in de 4e klas K.N.V.B. Met een 30 neder laag werd Sporters naar huis gestuurd en is nu gedoemd degradatiewedstrij den te spelen. Het was een aardige wedstrijd, waarin de zenuwen een be langrijke rol hebben gespeeld. De Rijp beschikte over betere schutters wat tenslotte de dooi slag heeft gegeven. Het was een faire strijd die door een tal rijk publiek werd bijgewoond. constateren van T.B.C. heel moeilijk was. Talrijke voorbeelden uit de praktijk werden besproken over het inspuiten, behandeling enz., maar een oplossing bleef moeilijk te vinden. De voorzitter waarschuwde vooral geen vee uit vreemde stallen te kopen. Het enige juiste middel, aldus de heer Plantinga, was het fokken uit eigen stal en uit eigen T.B.C.-vrij vee. Na deze prettige bespreking sloot de voorzitter met een kort woord de ver gadering. DISTRICTSVERGADERING COÖP. „DE TIJDGEEST" De vorige week heeft er een ver gadering plaats gehad van de Coöp. „De Tijdgeest" uit Winkel voor de leden uit N.-Niedorp en Omstreken. Deze avond droeg meer het karakter van een feestelijke bijeenkomst dan een districtsvergadering. Het doel van de bijeenkomst was de band tussen de leden en de coöp. ster ke' te maken. Het programma was dermate samengesteld, dat het bestuur gc-rust kan zijn met het doel wat zij voor ogen hadden gesteld, n.l. het pu bliek te overtuigen, dat het volksbe lang slechts alleen gediend kan wor den door het winstbejag de wereld uit te helpen. De heer van Amstel heeft daartoe in een rede het zijne bijgedragen. Op hel dere en gloedvolle wijze heeft hij de coöperatieve gedachte gepropageerd. Er werd over het coöperatieve leven in Amerika een film gedraaid. Als attractie werd een heel mooie film vertoond over het werk en leven van de beroemde componist Toscanini. En tussen de films door werden de aan wezigen onthaald op koffie en gebas*. Een verloting (de traditionele) was het sluitstuk van deze goed geslaagde avond. Het was voor voorzitter Gaaijaard een prettige taak het slotwoord te spreken. Hij drong er met klem op aan vooral de coöperatieve gedachte te propageren, wat z.i. niet alleen een volksbelang maar vooral een vredes belang was. ROLIEN NUMAN DECLAMEERDE VOOR HET I.v.A.O. Zondagavond trad de bekende VARA- voordrachtkunstenares Rollen Numan op voor het Instituut voor Arbeiders- Ontwikkelin De zaal was matig bezet. Rolien Numan droeg vóór de pauze „Het zevende kruis" voor, geschreven door Anna Schegers. Het is 'n verhaal van zeven gevangenen, die uit het be ruchte concentratiekamp Westhoven ontvluchten. De georganiseerde achter volging wordt ingezet en zes vluchte lingen worden gegrepen. De zevende ontkomt. Westhoven wordt gebombar deerd en de zes vluchtelingen laten 't leven hierbij. Er worden uit zeven bomen zeven kruizen ereed gemaakt Maar het zevende kfuis blijft leeg, want de zevende vluchteling baant iich een weg naar de vrijheid. Het lege kruis "ordt voor overgebleven gevangenen het symbool van de onverwoestbare kracht, die de mensheid naar de vrij heid voert. Na de pauze droeg Rolien Numan „Mozart, de lieveling der Go den" voor. Een episode uit het leven van Wolfgang Amadeus Mozart, uit de dagen dat de beroemde componist op kwam. Het was een avond van hoog staande kunst. Het gebodene werd zeer op prijs gestel1 en er werd met grote aandacht geluisterd. Rolien Numan oogstte aan het einde der avond een hartelijk applaus. Koedijk COÖP. AAN- EN VERKOOPVER. De Coöp. Aan- en Verkoopverenigiug Koedijk hield Maandagavond haar jaar vergadering onder leiding van de heer Stam, die voor de laatste maal de ver gadering leidde omdat hij de gemeente gaat verlaten. Medegedeeld werd dat het te kleine pakhuis zal worden uitge bouwd en dat de coöperatie Vlaardin- gen een zeer goede winst had gemaakt door het exporteren van kunstmest 'super). In het bestuur is besloten, dat de uitvoerder hetzelfde salaris zal houden. De prijzen der kunstmeststof fen zijn: kali f 14, super f 8, zwavel zure kali f 25.50, kalkammon f 15.90, zwavelzure ammoniak f 15.65, grani- ments f 20.60, kalksalpeter f 14.10. Re kening en balans werden goedgekeurd. Het winstsaldo van 1948 f 25.22 zal bij de reserve worden gevoegd. Het saldo per 1 Januari 1949 was f 1.357,64. Het jaarverslag meldde dat de boeken van de uitvoerder L. Visser in orde waren bevonden en dat de vereniging 132 leden telt. In de vacature van de heer K. Stam werd tot bestuurslid de heer I. Barsingerhorn gekozen. De secretaris, de heer J W Boldéwijn, dankte de scheidende voorz. die sinds 1917 lid.was en vanaf 1923 bestuurslid en overhan digde hem namens de vereniging een horloge als aandenken, waarvoor de heer Stam ontroerd dankte. Als plaats vervangende bestuursleden werden de heren K. Molenaar, Jn. Vries en Jb. Klomp gekozen. Salarissen en presen tiegelden hieven ongewijzigd. Besloten werd dat de Ver. weer brandstoffen zal betrekken waarvan ook niet-leder. gebruik kunnen maken. Leden, die wat traag zijn met betalen, zullen een waarschuwing ontvangen. NOORDERMARKTBOND, 23 Maart. 31000 kg Rode kool 19.5026.90, afw. 15.40—19.10; 15000 kg Gele kool 21.50— 31.80, afw. 14.40—20.90; 65000 kg Witte kool 11.50—16.50, afw. 6.20—8.70; 13000 kg Peen 2.50—7; 22000 kg Uien 4—10.20. LANG. GROENTENCENTR. 23 Mrt. 15000 kg rode kool f 17.30—f 27.70; 16000 kg gele kool 25.80—30.50; 38000 kg witte kool f 11.40—f 14.20; 500 kg Witlof I f 66 en II f 55;' 500 kg Bieten I 7.90; 15000 kg peen f 2.50f 3.10; Vrije export f 4.50; 20.000 kg Uien f 9—f 10.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5