LINOLEUM Sidonius de Jong Parijse gratie in een Alkmaarse zaa KROMMENIE Stad ai Omgeving, r AGENDA Ook Nieuw boll Show van modellen voor hei komend seizoen Donkerblauw met wit favoriet Betere kousen Kousenbar Firma Heiloo Schoorl IJmuiden Jonge kwekers w Parijse gratie in een Alkmaarse zaal. Smaakvolle toiletten, voorgedragen door elegante mannequins, streng-klassieke tailleurs, wijde mantels en japonnen zonder tal. Een mode-show, tot in de puntjes verzorgd door de firma B. W. G Lienesch. Enkele honderden dames, zelfs hier en daar tersluiks een heer, waan den zich enige uren lang in de straten van de Franse hoofdstad en lieten het oog te gast gaan aan deze voorjaarsweelde, waaraan alleen het ontluikende groen van acacia's en linden ontbrak, om de illusie volkomen te doen zijn. Er gaat van deze modeshow slechts één roep uit. Dit was volmaakt. Hier toonden mannequins met onnavolgbare charme de creaties, die voorbestemd zijn om in het komende seizoen de harten der vrouv.en te verrukken, al dan niet gepaard gaande met een frontale aanval op de portemonnaie van de heren der schep ping. Die overigens geen goede heren der schepping zouden zijn, als zij voor zoveel schoons niet in de buidel tastten. Omzweefd door welluidende muziek zat het talrijke publiek en genoot van al wat mevrouw Maggy Slerenberg en haar zeven gratiën aan oogverrukkends wisten te brengen. Met deze modeshow, die gehouden werd in de smaakvolle kleine zaal van de Harmonie, is een oude traditie in ere hersteld. En dat is goed, want de mode is nog altijd in staat, de harten der Eva's sneller te doen kloppen. Zo was het ten tijde van Cleopatra, zo zal het zijn tot in lengte van eeuwen, zolang er man nen cn vrouwen zijn als Christian Dior en Maggy Rouff en zolang er manne quins zullen bestaan om het schoons te étaleren en zakenlieden, om het te verkopen. Het begon met enkele klassieke tail leurs, van overheersend grijze tint. De jasjes zijn van normale lengte, de rok reikt tot pl.m. 35 cm van de grond. Een afwijking vertonen de mantelpak ken dit jaar. De rok is van voren glad cn heeft achter een of meerdere plooi en. Een donkerblauwe tailleur had een nieuwe roklijn, glad over de heupen en van 10 cm boven de knie klokkend. Veel mantelpakken of deux-pièces ble ken gecompleteerd met royale swag gers met grote platte of dubbele op staande kraag, raglanmouwen en bre de manchetten. Reeds spoedig viel het op, hoe ge lukkig de keuze was, door in deze show mannequins te laten delen, die niet alleen in het gelukkige bezit wa ren van etherisch slanke figuren, doch ook de maat der Hollandse vrouw be naderden. Creaties voor maat 40 kwa men zo evenzeer tot hun recht als die in 44 of 46. De Nederlandse vrouw met het vollere figuur kreeg zodoende ook zeer mooie draagbare dingen te zien. Bijzonder de aandacht trok een lichtgrijze getailleerde mantel met een cape, die midden op de mouw was be vestigd. Heel mooi voor lange, slanke vrouwen. Een vuurrode hoed met zwarte veer rondde het geheel af. En ook dit viel op. Uiterste zorg was besteed aan het geheel. Mevrouw Sie- renberg hééft niet volstaan met de toi letten, zij deed ook de accessoires uit- stekend tot hun recht komen, waaron der exclusieve tassen van Flandria. Zij zelf liet op sierlijke wijze een model van Engels katoen zien, wit met lichtgroen bedrukte stof. Alle aanwezigen waren verrukt over dit materiaal, dat niets op katoen gelijkt. Voor een aantrek kelijke prijs wordt hier een onkreuk baar weefsel gebracht, stevig als lin nen en prachtig wasbaar. Een zeer aantrekkelijk verschijnsel mag het genoemd worden dat men het bewijs kreeg, dat ook voor zeer matige prijzen mantels en japonnen bereik baar zijn. Ook waren er copieën van modellen der Franse modehuizen als Christian Dior en Jacques Fath. Al het getoonde was bovendien te bestellen. Bij de sportieve mantel werden klei ne hoedjes gedragen, meest gegar neerd met bloemen, veren of een toef lint. Een extra-applaus kreeg een man tel van zware donkerblauwe ottoman- zijde, glad tot taillehoogte en met een zeer wijde rok met ingezette zakken. Een donkerblauw met witte zijden japon, eveneens met grote zakken vormde voor deze mantel de onder grond. Japon en avondtoilet Middagjurkjes geven zowel beschei den klokkende rokken als de zeer wijde rok met ongestreken plooien. Daarbij grotere hoeden. Veel driekwart mouwen met uitstaande manchetten en vaak lange handschoenen in har moniërende kleuren trokken eveneens' de aandacht. De jongste mannequin droeg een eenvoudig lichtgroen jurkje met veter garnering en daarover een wijnrode fingertip. Een blikvanger voor de tengere vrouwen was een geklede witte blouse met zwarte, zwaarzijden rok, van ach ter sterk gerimpeld en langer vallend. Er waren sprookjesachtig mooie cock tail japonnen, waaronder een van zwarte moiré-zijde met een kanten bovenstuk in Empirestijl en gevoerd met bleekgroene zijde, evenals de bij passende bolero. Een copie van Chris tian Dior van zandkleurige stof, met brede over de schouders vallendq fichukraag, gegarneerd met vergulde notedoppen, deed een stilte in de zaal vallen. Avondtoiletten vormden het sluit stuk van deze prachtige show, waar voor de heer Nottelman, de bedrijfs leider der firma zo ontzaglijk veel werk verzette en waarvoor hij met zulk een groot succes werd beloond. Des avonds decreteert de mode voor jonge meisjes aangesloten lijfjes met boothals en grote uitstaande kraag, wijde rok van organdie. Voor vollere figuren een zwart-zijden japon met brede revers en een bescheiden vier kant decolleté op de rug. Voor groot gala toonde men een toilet van goud brokaat, met één gedecolleteerde schouder, op de andere een enorme strik en middenachter op zithoogte eveneens een strik, met een iets sle pende rok. De ruimte ontbreekt ons, om te ver halen over alles, wat het vrouwenhart verrukte. Wel willen wij nog vermel den, dat, zoals mevrouw Sierenberg ons mededeelde, alleen zij, die een be staande eerste-klas zaak bezitten toe gang hebben tot de grote Franse mo dehuizen van naam. Mede door dit feit konden zulke prachtige Franse model len getoond worden. Zo liep de show, die twee en een half uur in beslag nam naar het einde Een uitstekend thé-complet en andere culinaire genoegens droegen er het hunne toe bij, om de vele dames hun normale leven voor enkele uren te doen vergeten, en zich te laten gaan in hun bewondering voor deze sierlijke charme, die de Parijse boulevards bin nen de muren van onze oude stad to verden. De modeshow van de firma Lienesch is een evenement geworden, die nog lang in het geheugen zal blij ven. koopt U in onze Lentedroom ragfijne natuurzijde linksgeweven 5.62 „Fantasia" linksgeweven, prachtkous 4.05 „Rayonette" geplatteerd, (ondoorzichtig) prima kwaliteit 4.35 voorradig in 81/? - 9 diverse modetinten. Een oude bekende in nieuwe gedaante Meer dan 75 jaar geleden vestigde zich de heer Lind als zadelmaker aan de Herenstraat, in het pand waar nu de slagerij van Olie gevestigd is. In 1892 verhuisde hij naar de overkant, terwijl op het vorige pand een servi tuut kwam te rusten, waarbij het werd verboden ter plaatse opnieuw een zadelmakerij te vestigen. In 1908 nam de zoon van de heer Lind de zaak over en thans drijft weer diens zoon, de heer A. P. Lind, de winkel in leder waren, waarbij de zadelmakerij door het voortschrijden van de tijd op d? achtergrond raakte. Een bloeiend bedrijf behoeft nu en dan uitbreiding en als dat niet moge lijk is, dan modernisering. Zo onder ging ook deze winkel een gedaante verwisseling. Het interieur, zoals zich dat nu aan de bezoeker voordoet, is U'terst modern uitgevoerd. Daarbij >s het zeker een bijzonderheid, dat net de heer Lind zelf was, die het grootste gedeelte van de betimmering persoon lijk uitvoerde. Daarbij had bij de volle medewerking van de aannemer, de firma v. d. Idsert, die voor het mate riaal moest zorgen. De winkel biedt een fleurig beeld en dat niet in de laatste plaats door de uitstekende ver lichting, uitgevoerd volgens het nieuw ste systeem. Maar ook werd hier op een verbluffende wijze met de ruimte gewoekerd, door economische toon banken, een kofferplank langs de wan den en daarin nissen, in de vorm van 't embleem van de firma. Crème-kleu rige verf en een teakhouten parket vloer maken van de lederwarenzaak var de heer Lind een winkel, waar het prettig kopen is. En waarheen dan ook zeker vele Alkmaarders hun weg zul len vinden. Burgerlijke Stand Geboren: Lucia M M, dochter van J W Fransen en M Swart Alida W C, dochter van N G Beentjes en C C Esman Marina G, dochter van J M Verheij en G J Mooij Ondertrouwd: Willem de Smit en Maria P Wouters Henkie G J El- jon en Catharina C van Tijuijen Jo hannes Vroegop en Anna G Ooijevaar Nicolaas J Kuijper en Hendrika Visser Jacob F Koelemeij en Truus Hofland DOOR EEN PAARD GETRAPT Een knecht van de heer De Boer. melkhandelaar aan de Heilooërdij k, werd hedenmorgen in de Corfstraat door een paard getrapt. De trap kwam zo ongelukkig aan, dat hij een hoofdwonde opliep, die in het Sint Elisabeth-ziekenhuis gekramd moest worden. WIE NAM VERKEERD RIJWIEL MEE' Door een dame is aangifte gedaan, dat haar fiets, die bij tandarts Tondu stond, verdwenen is. Een minder goed rijwiel is blijven staan. Degene, die per abuis een verkeerd rijwiel heeft meegenomen, wordt ver zocht zich even bij de politie te willen melden. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Keizerwals, tot 14 j. onder geleide; Victoria Theater, 8 uur: Rio Rita, tot 14 jaar onder ge leide; Cinema Amerlcain, 8 uur: Hoog spanning, 18 jaar. Luth. kerk, Oude gracht, 3 en 7.30 uur Maranatha- conferentie. BONNEN HALEN, 25 MAART KOGERPOLDER: Alle inwoners. WEST-GRAFTDIJK: Alle inwoners. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9 uur: Keizers- wals, tot 14 jaar onder geleide; Victoria Theater, 7 en 9 uur: Rio Rita, tot 14 jaar onder geleide; Cinema Americain, 7 en 9 uur: Hoogspanning, 18 jaar.,Sted. Museum, 1012, 26 en 79 uur: Ten toonstelling „Maatschappelijk werk Toen en Nu". Gulden ATies, 7.30 uur: Zang- en balletklasse heer en mevrouw Pranger. Gulden Vlies, 1.30 uur: Vergadering Alkmaarse Exportveiling. In beperkte mate vrij verkrijgbaar in houtnerf dessin, als onderstaande tekening. Leverbaar in diverse kleuren. Breedie 200 cM. Prijs per Meter 111.50 Speciale Tapijtzaak Mient 19, Alkmaar Twee fietsendieven gegrepen Gisteren probeerden twee mannen bq verschillende opkopers hier ter stede een dames- en herenrijwiel te ver kopen. Toen de politie de beide heren aan de tand voelde, gaven zij tot de fietsen in Haarlem gestolen te hebber. Zowel de rijwielen als de daders, een 24-jarige- en een 22-jarige lc, werkman, zijn hedenmorgen naar Haarlem overgebracht. Hervormde Jeugdraad vraagt uw aandacht Gij, die Zondag 12 Maart 1949 uw Zondagavond zo goed besteedde, door naar ds. J. Dikboom te komen luisteren en daar zeker iets gehoord hebben wat hen tot nadenken zal hebben gestemd, worden thans weder door de Hervorm de Jeugdraad uitgenodigd om a.s. Zon dagavond 7 uur in de Kapelkerk de Jeugddienst te komen bijwonen, waarin ds. van Wijngaarden van IJmuiden een preekdienst zal houden met als onder werp „Kruisridders". Juist in deze dagen met het uitzicht op „de Goede Vrijdag en Pasen" doet de Hervormde Jeugdraad een beroep op U, jongeren, om deze dienst niet te verzuimen. Waarschuwing Het Gemeentebestuur van Alkmaar ontvangt regelmatig verzoeken om toe Wijzing van woonruimte van inwoners dezer gemeente, die om één of andere reden hun zaak, annex woongelegen heid, hebben verkocht en deze aldus moeten ontruimen. De grote woningnood is oorzaak, dat aan hen binnen afzienbare tijd geen andere woonruimte kan worden toe gewezen. Ter voorkoming van moeilijkheden wordt aan hen, die hun zaak en woning wensen te verkopen dringend aange raden zich vooraf tot het Gemeente lijk Bureau voor Huisvesting, Oude gracht 92, alhier-, te wenden. De eerste aardbeien Het is weer de tijd van de eerstelin gen en het steeds vermelden ervan is geen gewoonte meer. Doch bijzonder en vermeldenswaardig is wel, dat van daag, 25 Maart, in Alkmaar op de exportveiling de eerste aardbeien en wel drie doosjes werden aangevoerd door A. Ligthart, Eendrachtspolder No. 1. Onderlinge zwemwedstrijden D.A.W. Teneinde de jongste leden van DAW in de gelegenheid te stellen te tonen, welke resultaten hun training heeft afgeworpen, organiseert deze vereni ging Zaterdag 26 Maart a.s. in de Alk maarse Overdekte van 67 uur n.m. onderlinge wedstrijden over 25 m. voor de leeftijdsgroepen van 8 tot en met 10 jaar en 11 en 12 jaar. Als aanvulling zwemmen de oudere leden de programma-nummers van het derde deel van de Kringcompetitie. Ter afwisseling is er een demonstra tie schoonspringen, terwijl de figuur zwemsters een staaltje van hun kun nen ten beste zullen geven. De ouders van de jongere DAW-ers werden speciaal uitgenodigd deze wed strijden te bezoeken, aangezien na af loop in het restaurant van de Over dekte een ouderavond zal worden ge houden om het contact tussen ouders en bestuur en technische leiding an derzijds te verstevigen, hetgeen niet zal nalaten een gunstige invloed uit te oefenen op de ontwikkeling van de zwemsport in Alkmaar. Dames, opgepast! Gisteren en eergisteren is bij de politie door dames aangifte gedaan, dat zij tijdens het winkelen van hun portemonnaie en portefeuille waren beroofd. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, hoe gemakkelijk het voor de dieven is in een drukke winkel of voor een etalage uit een openstaande boodschappentas te pakken, wat van hun gading is. De Langestraat is voor hun het operatieterrein bij uitstek. De beide dames, die nu weer beroofd zijn, missen respectievelijk een portefeuille, waarin zich 40 en twee textielkaar- ten bevonden en een portemonnaie in houdende 20 en 23 punten. BOTSING DOOR ONOPLETTENDHEID. Gistermiddag om half zes vond in de langestraat een botsing plaats tussen twee wielrijders. Een der fietsers moest plotseling uitwijken voor een dame die, zonder op het verkeer te letten, overstak. De fietser kwam in botsing met een tegenligger, waardoor een voorwiel werd vernield. De beide ielrijders kwamen met de schrik vrij .AANRIJDING Gistermiddag om vijf uur reed een rachtauto, die geladen was met zand, over de Nieuwlandersingel. Bij het passeren van het Overdiepad ver zuimde de chauffeur voorrang te ver lenen aan een doktersauto, een nieuwe Ford, die rechtsaf de Baansingel wilde oprijden. De Ford werd aan de linker zijde geheel in elkaar gédrukt, doch de dokter bleef ongedeerd. J. v. Beekum kampioen afd. 1 W.D.O. Gisteravond zijn de wedstrijden voor de onderlinge competitie van WDO voortgezèt. In Ad. 1 werd J. van Bee kum nummer één, doordat hij zelf van E. Hofman won en H. Kruidervan C. Dammer verloor. Voor van Bee kum een mooi succes. H. J. Toepoel speelde remise met J. Kaal, evenals C. Booy met P. Veer. In Afd. II werd de partij W. Vroling C. Fok remise. In Afd. Ill won A. Deichmann van van Weely, terwijl de partijen J. Hommavan Weely en G. van Beekum tegen G. vd Kuyt remise werden. In deze afd. is het kampioen schap zo goed als zeker voor vd Kuyt. Jong Holland-nieuws Jong Holland 1 speelt Zaterdag zijn laatste competitiewedstrijd en wel te gen Blauw Wit in Wormerveer. Eèn puntje zal reeds voldoende zijn om de kampioensvlag te mogen hijsen, doch wij geloven dat ook de volle winst mo gelijk is. In ieder geval hopen we Za terdagavond de derde Alkmaarse kam pioen te kunnen begroeten, en tegelijk de derde Alkm. 4e klasser, daar het kampioenschap tevens promotie bete kent. Good Luck Jong Holland. RANDERS SPEELT ZONDAG EERSTE PROMOTIEWEDSTRIJD Het programma voor de promotiecom petitie waaraan Randers zal deelnemen is nog niet geheel bekend. Wel worden Zondag in deze competitie reeds de eerste wedstrijden gespeeld. Randers gaat naar Succes. Wij Alkmaarders ho pen natuurlijk dat onze kampioenen daar succes zullen hebben. B.K.C. ont vangt Grasshoppers. TWEE VROEGE ZWEMMERS Het mooie weer van Donderdag was oorzaak, dat twee zwemlustigen een duik maakten in het Noordhollands Kanaal in de omgeving van de Nieuwe brug bij de Omval. Het waren Hans Mienis en Giel de Leeuw en zij zwom men er naar hartelust of het midden in de zomer was. Een voorbeeld, dat ongetwijfeld spoedig navolgers zal vinden. Nieuwe aanwinsten Openbare Leeszaal en Bibliotheek SOCIALE WETENSCHAPPEN, ALGEMEEN 300 B57 Bierens de Haan: Sociologie 1946 301 P65 Politeia: grote mannen over staat en maatschappij 1946 '47 2 dln, prtn 308 C48 Curie: Mijn wereldreis in oor logstijd 1947 STAATKUNDE 320 M 15 Matiariaga, de: Overwinnaars, waakt! 1946 325 D41 Diederich: Emigre ren.... waarheen? 1948 327 D21 Davies: Met een opdracht naar Moskou 1946 327 M12k Maasdijk, Van: Het kengetal 3 5 39 1948 Geïllustreerd 327 V67 Vlek- ke: Amerika en wij 1948 Geïllustreerd STAATHUISHOUDKUNDE 332 B89 Brouwer: De Amsterdammer Bank; 1871—1946 Geïllustreerd 335.3 F26 Fischer; Ik ging door Rusland 3e druk 1948 335.3 R22 Ravesteyn, Van: De wor ding van het communisme in Nederland; 1907—1925 1948 Geïllustreerd LANDSVERDEDIGING 355 H 71 Hofwijk: De hitte van de dag 1947 355 S74 Soldaat; Overzee 1948 OPVOEDKUNDE 371.3 D 10 Daalder: Toekomstmuziek 1947 Geïllustreerd 371,4 H62 Heyster: Levende opvoedkunde; dl 1 1948 Geïllustreerd 371,4 S 35 Stellwag: Moeilijkheden bij de opvoeding 1948 374 C16 Carnegie: Vlot spreken en mensen beïnvloeden 2 dln 374 F37h Foerster: Hoe word ik man 1947 (J) 377 K14.5 Kalmijn—Spierenburg: .Moeder, spréék!" 1946 Geïllustreerd FOKLORE VROUWENBELANGEN 390 G69n Graft, Van de: Nederlandse volksgebruiken "bij hoogtijdagen 1947 Ge ïllustreerd 390 H71 Hoffmann—Krayer: Feste und Brauche des Schweizervolkes 1940 396 B17 Balen, Van: Frederike 1947 396 S 31 Schenk: Vrouwen van Neder land 1898—1948 1948 Geïllustreerd 398 B92.7 BruiJn: Nederlandse sagen 1946 Ge ïllustreerd (J) is ook voor jongeren Predikbeurten VOOR ZONDAG 27 MAART ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds Den Oudsten; Kapelkerk: 10 uur ds. Wqk, 5 uur ds. Wesseldijk en av. 7 uur ds. v. Wijngaarden (jeugddienst). Rem. geret. gem., half elf ds. Rappold Luth. kerk (Oudegracht), voorm. geen dienst wegens ziekte van ds, Steenbeek; av. 7 uur de heer Schende laar van Den Helder. Doopsgez. kerk, av. 7 uur ds. Van der Sluis (koorzang) Geref. kerk, 10 uur dr. Polman; uur ds. Von Meijenfeldt. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur preeklezen; half 6 ds. Van der Lingen (extra coll. kerk). Baptisten gem, (in N.Doelen), 7.30 u. evangelisatiesa menkomst m.m.v. zanger Ad. Pape van Haarlem. Oud-kath. kerk, in de Luth, kerk, Oudegracht, geen dienst; Dinsdag 29 Maart av. 8 uur dienst met medita tie. Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., uur in Waakt en Bidt jeugdclub; Dins dagav. half 8 bijbelkring Houtweg 14 Donderdagav. half 8 in Waakt en Bidt evangelisatiesamenkomst, de heer Th Dikkes van Haarlem. Leger des Heils, Limmerhoek 40, 10 uur heili gingsdienst; 12 uur Zondagsschool; 8 uur verlossingsbijeenkomst. Ned. Le ger des Heils, Hekelstraat, 10 uur wij dingsdienst; 8 uur openb. samenkomst Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk': lunchroom), half elf Zondagsschool uur godsdienstbijeenkomst. Roze. kruisersgenootschap, Oudegracht 114, half elf tempeldienst, de heer P. van der Kooy. Ver. van spiritisten Har monia. hotel Centraal, half elf morgen wijding, de heer J. Heinis van Wormer veer. OMGEVING AKERSLOOT, half 10, ds. Van San ten (H. Doop; zendingscollecte). MARKEN-BINNEN, elf uur ds. Van Santen (zendingscollecte). BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds, Bekius. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Tclkamp. Maranatha, half elf ds Bremer. BROEK OP. LANGENDIJK, herv gem., half 10 en half 4 ds. Bijlsma. Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Honig van Amsterdam. Geref. kerk (Art. 31), 10 en 3 uur ds. Van der Lingen. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 u. ds Henstra Doopsgez. kerk. 10 u. da. Schepman DE RIJP, 10 u. ds. Kastein. Doops gez. kerk, 10 uur. ds. Keuning. Ev. luth. kerk geen dienst. Geref. gem. 10 en 3 uur, dienst. DIRKSHORN, geref. kerk, half 10 en 2.15 uur, eredienst. DRIEHUIZEN, av. half 8, de heer Albertz. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 en 7 uur, ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt; half 5 lees- dienst. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur dienst. EGMOND BINNEN. 10 uur ds. Plug. GRAFT, herv. gem., geen dienst. - Noordeinde, Doopsgez. gem., geen dienst. GROET, 10 uur. ds. De Jong. GROOT SCHERMER, 10 uur de heer Albertz. HEILOO, herv. gem., 10.45 uur, ds. Bloemhoff. Evangelisatie Kerklaan 10.15 uur, ds. Langman'van Amsterdam Geref. kerk (in evang gebouw aan de Kerklaan). half 9 ds. Von Meijenfeldt: 4 uur dr. Polman. H.-HUGOWAARD. herv. gem.. 10 uur ds. Dikboom. Geref. kerk, half 10 (H. Avondmaal) en half 3 (dankz. en af scheid) ds. Huismans. KOEDIJK. 10 uur, de heer Slager. LTMMEN, half 10, ds. Bloemhoff. NOORD SCHARWOUDE. herv. gem., 10 uur ds. Van Deth van Haarlem. Geref. kerk, in en 4 uur ds. Haitsma. OOST-GRAFTDÏJK, herv. gem., 10 u. de heer Henning. OUDKARSPEL, av. 7 u. ds. Schmidt. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem., 10 u. ds. Leendertz. Geref. kerk, 10 en 3 u ds. Visser. SCHOORL, zie Groet. SINT-PANCRAS, geref. kerk, 10 uur (voorb. H.Avondmaal) en 7 uur, ds. Middelkoop. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Keja. Evangelisatie, 10 uur de heer DammuL Ier van Alkmaar. URSEM. av. 7 uur ds. Spaargaren. ZUID SCHERMER, av. half 8, ds Keja. MAATSCHAPPELIJK WERK TOEN EN NU Men verzoekt ons mede te delen, dat de tentoonstelling „Maatschappelijk Werk Toen en Nu", welke deze week in het Stedelijk Museum aan de Breed- traat wordt gehouden, ook morgen, Zaterdag, geopend zal zijn op de be kende uren, waarvoor wij naar onze genda verwijzen. Een bezoek is zeer de moeite waard. „Damclub Heiloo" De heren Tuinman en Verver hebben twee beslissende wedstrijden gespeeld. De eerste wist Tuinman te winnen, terwijl de tweede partij ook remise werd. Indien de laatste partij ook rem. ordt is Tuinman kampioen. De stand in groep I is: beslissings wedstrijden: H. VerverK. Tuinman 11, K. TuinmanH. Verver 20, J. de GoedeC. de Graaf afgebroken. De uitslag in groep II is; A. Kroon— A. Winterink 20. De uitslagen in groep III zijn: S. Mellema—J. v. d. Blom 2—0, D. Smit- Lieshout 02, v. d. Werf—Jb. Helder P—2, Bruin—B. Hofman 1—1. Burgerlijke Stand Geboren. Johanna C A, dochter van C Spruijt en J Vennlk Ingrid A S, dochter van J A A Doevendans en J M Wijngaard Ondertrouwd: Johannes Mors en Catharina Kraakman Overleden: Aagje A H de Geus, 54 jaar, echtgenote van H W Bloemhoff Cornelis Jansen, 72 jaar, gehuwd met T dt Ruiter Ongecorrigeerd. Rauter terechtgesteld Naar wij vernemen is hedenochtend in de vroegte het doodvonnis voltrok, ken aan de gewezen Duitse commissa ris-generaal Hans Albln Rauter. Naar wij nader vernemen, zijn da gratieverzoeken, waarop afwijzend ij beschikt, ingediend buiten voorkennij en zonder toestemming van betrokkene, Voorlopig besluit over Canadese motie Dr. Van Royen naar Batavia? Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, heeft de Nederlandse rege. ring Donderdagavond een voor!opl{ besluit geformuleerd naar aanleidirq van de Canadese motie in de Veilig heidsraad. Dit voorlopig besluit is om advlei gezonden naar dr. Beel en dr. Van Royen. De regering stelt zich voor om Maandag na advies van bovengenoem- den te hebben ingewonnen tot een de- tinitief besluit te komen. Voorts vernemen wij nog, dat dr. Van Royen zich bereid verklaard heeft cm, indien de regering mocht besluiten tot het deelnemen aan een preliminaire conferentie in Batavia, als voorzitter van de Nederlandse delegatie op deze conferentie op te treden. Vraaggesprek met voetbal internationals De voetbalvereniging „Foresters" te Heiloo heeft het initiatief genomen om de voetballiefhebbers uit Heiloo wat meer „voetbal-ontwikkeling" bij te brengen. Op 4 April komt de bekende KNVB scheidsrechter, de heer de Nijs met twee Nederlandse voetbalinterna tionals in de Rustende Jager. Op die avond kunnen vragen worden gesteld terwijl daarnaast de drie gasten van die avond van hun voetbalervaringen zullen vertellen. Het belooft een in teressante avond te worden waarvoor ongetwijfeld veel belangsielling zal bestaan. Een ieder is op deze avond van harte welkom. „De laatste eer" vergaderde De begrafenisvereniging „De laatste eer" hield gisteravond haar algemene vergadering in De Rode Leeuw onder voorzitterschap van de heer Fr. Mosk. In zijn openingswoord wenste de waar nemende voorzitter, de voorzitter, de heer R. Wognum, die nog steeds ziek is, een spoedig en algeheel herstel toe. 1948 was voor de vereniging een vrij rustig jaar geweest; de financiën wa len niets achteruitgegaan. Helaas had de penningmeester, de heer Hoogland, na rijp beraad gemeend te moeten De- danken voor de functie, die hij gedu rende de 25 jaren dat de vereniging bestond, had vervuld. De voorzitter bracht hem dank voor wat hij in deze kwart eeuw voor „De laatste eer" had gedaan. Het voorstel van het bestuur cm de scheidende functionaris een stoffelijk blijk van waardering aan te bieden, werd door de vergadering met grote instemming begroet. Besloten werd verder om het penningmeester schap te verenigen met het secre tariaat. Ingekomen was de agenda voor de op 9 April te Alkmaar te houden bonds vergadering. Tot afgevaardigden naar deze ver gadering werden benoemd de heren M. Boschman en C. Koel. Medegedeeld werd, dat voortaan bij begrafenissen gebruik mag worden gemaakt van de Molenweg. Uit het jaarverslag van de secretaris Boschman stippen we aan, dat het ledental 1037 bedroeg en er in het af gelopen jaar 12 leden en 2 niet-leden waren begraven. Ingevolge besluit van de bondsvergadering blijven leden van de vereniging, die de 60-jarige leeftijd hebben bereikt, bij verhuizing lid van hun oude vereniging. BIJ over lijden zal de teraardebestelling ge schieden door de vereniging in hun nieuwe woonplaats, maar komen de kosten voor rekening van de oude vereniging. De rekening van de penningmeester sloot in ontvangsten en uitgaven met 2479,26. Het batig saldo, dat op Januari 1948 931,04 bedroeg, was teruggelopen tot f 702.22. De vereniging was dus 228.82 achteruit geboerd. Nadat de kascommissie bij monde van de heer A. Duinmeyer had gerap porteerd, dat zij alle stukken en be scheiden in de beste orde had bevon den, 'werd de scheidende penning meester, de heer J. Hoogland, ge dechargeerd onder dankzegging voor zijn accuraat beheer. Tot lid van de financiële commissie voor '49 werden aangewezen de heren A. Duinmeyer, A. Kooy en A. Selhorst. Bij de bestuursverkiezing werden de aan de beurt van aftreden zijnde leden, de heren C. Koel, J. Hoogland en W. Damiaans, herkozen. Allen verklaar den zich bereid hun functie weer te aanvaarden. VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer bestond gisteren uit 300 kisten kabeljauw, 350 schol, 300 wijting, 230 koolvis, 20 bot, 17 schar, 100 ma kreel, 50 fijnvis, 30 haring, 120 poon, 30 wolf, 10 puitaal, 20 leng, 40 haai, 50 hake, 250 schelvis, 50 diversen. IJm. 43, Simon de Danser, f 12200; 117, Prinses Beatrix, f 9030; 94, Zwarte Zee, f 8230; KW. 134. Katwijk 2, f 7210; KW. 122, 7640; 107, f 1140; HD 79, f 1550; IJM. 229, f 1583; 52, f 546; 249, f 519; 213, 675; KW. 77, f 917j Sch. 2, f 930. De BLOEMBOLLENTEELT is dat we ons nauwelijks kunnei kan ontstaan het ook maar een gewaagd, dan nog ligt het result loop der eeuwen hebben bereikt gekweekte producten voorbij. Toch is er één land, dat binne bloembollen op te zetten, die de ren, al behoeven onze kwekers concurrentie van zullen ondervii trouwens zelf toe meegewerkt de het andere einde van de aardbo de gesteldheid van de bodem grenzende waarschijnlijkheid gee te worden gevreesd: Nieuw Zeel Nieuw Zeeland is een geweldi dat weliswaar pas kortgeleden poorten opende voor Nederlands granten, maar waar de mogelijl van een ontplooiing van jonge a: krachten misschien wèl zo gro als in Canada; dit blijkt al hier het na Engeland, de Verenigde en Canada, die in de afgelopen jaren de bloembollenteelt zijn nen, niet geaarzeld heeft evenee kans te wagen, waarbij geholpe de Nederlanders, die hun handt niet hebben verloochend, maa bang zijn voor concurrentie. Kunstmatige wint VANWEGE de lange afstand, c ,v deriand van Nieuw Zeeland zelfs door de lucht du"r* e onder de gunstigste omstand nog een week moet een reg vervoer van bloembollen van o uit naar het land der Maori s ten worden geacht. Toen men periment eens heeft ondei heeft ondernomen, bleek, dat voerde bloembollen in Nieuw I moeilijk tot bloei kwamen en komst eerst moesten „acclimai Pas na twee jaar begonnen importeerde bollen te bloeien heeft daarna getracht een soo terslaap van de bollen tot brengen door kunstmatige ding, maar al mag dit uit oogpunt gezien geslaagd heter tisch kon deze methode niet worden toegepast, omdat de van het eindproduct daardoor werden, dat het veel eerder d< loonde in Nieuw Zeeland kwekerij te beginnen. De vi bloemen en planten Is er zo dit verantwoord was en men ook inderdaad toe overgegaan Na verloop van betrekkelij tijd breidden de kwekerijen die thans gelegen zijn in de van Wellington en in de Canterbury en Otago. De afz< zo groot geworden, dat niet aan de vraag kan worden vo is onder meer een gevolg va dat Australië zich heel bloembollen interesseert: tul] cinthen, irissen, narcissen en Het moet voor onze jonge Ne se emigranten, die in Decen met de „Volendam" naar Nie land zijn vertrokken, een pre waarwording zijn, dat zij in we vaderland een stukje van boortegrond kunnen weervind Een goede LIET SPREEKT VANZELF belangstelling van onze bc kers naar deze Nieuwzeelan uitgaat. Maar er zullen oni ook jonge Nederlanders zijn drang in zich voelen deel aan de ontwikkeling van ee in een vreemd land. De bol is zeer arbeidsintensief. De krachten zijn in Nieuw-Zee ter schaars. Daarom is mei overgegaan de bloembollenbec mechaniseren, waarbij gebrui gemaakt van pootmachines, len uitzetten op 60 cm i Toch blijft deze cultuur de ke zorg van de teler vragen daarom van de Nederlandse op dit gebied gebruik te m behoeve van een voorspoed wikkeling dezer jonge Nieuw bollenkwekerij. Voor vakl jonge bollenkwekers zou hier de kans liggen zich een toe te bouwen. Of de Nederland kwekerij zijn eigen jonge kra Arrestant had Een ondernemende van de politie te Amsterdc tevergeefs een ernstige gedaan uit de cel, icaartn opgesloten, te ontsnappen De cellen van het bure ben een gepleisterd waarboven een ruimte veer een halve meter, met zeegras. De arrestant jarige zeer goede bekendi politie, die wegens diefs braak was gegrepen, dat de cel naast de z% stond. Hij heeft ongem gat in het plafonds van cel gemaakt, is daardoor men en maakte daarna af een gat in het plafo ongebruikte cel. Al hierdoor halverwege de cellengang is me hek afgesloten hij wa: tevreden en besloot zoeken. Hij dook dus het zeegras en trachtte dere uitweg te vinden. Toen werd zijn vluchtpo ter ontdekt en weldra brigadier-wachtcommandc door het gat om de arrestant te achtervolgen korte schermutseling tere en kriebelende de arrestant weer gep Hij is thans in een hechte cel op het opgesloten. I

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2