Ook Nieuw Zeeland heeft zijn bollenvelden Nieuwe landbouwwerktuigen aan de markt gekomen Eerste steen voor woningen te Oterleek gelegd besluit over :se motie tori den Jonge kwekers wacht een goede toekomst Heer-Hugowaard Zij hadden veel succes in Amerika Hensbroek Casiricum Steiger wordt verbeterd •orngeerd. rechtgesteld emen Is hedenochtend t doodvonnis voltrok, zen Duitse commissa- Albin Rauter. vernemen, zijn da vaarop afwijzend js d buiten voorkennis ning van betrokkene. n naar Batavia? eer bevoegde zijde te Nederlandse rege. ond een voorlopig rd naar aanleiding motie in de Veilig. sluit is om advies Beel en dr. Van stelt zich voor om s van bovengenoem- ewonnen tot een de- komen. i wij nog, dat dr. ;reid verklaard heeft ring mocht besluiten aan een preliminaire ivia, als voorzitter ie delegatie op deze reden. met voetbal- itionafs iging „Foresters" te litiatief genomen om irs uit Heiloo wat rikkeling" bij te il komt de bekende ter, de heer de Nijs dse voetbalinterna- mde Jager. Op die ten worden gesteld le drie gasten van voetbalervaringen ïet belooft een in- worden waarvoor belangstelling zal is op deze avond ïr" vergaderde eniging „De laatste ond haar algemene Rode Leeuw onder de heer Fr. Mosk. ird wenste de waar de voorzitter, de lie nog steeds ziek algeheel herstel toe. vereniging een vrij de financiën wa- gegaan. Helaas had de heer Hoogland, eend te moeten De letie, die hij gedu- dat de vereniging ld. De voorzitter lor wat hij in deze De laatste eer" had ;1 van het bestuur functionaris een waardering aan te 3e vergadering met begroet. Besloten et penningmeester met het secre- agenda voor de op r te houden bonds- n naar deze ver- moemd de heren Koel. Medegedeeld bij begrafenissen a gemaakt van de van de secretaris ze aan, dat het g en er in het af- en en 2 niet-leden [evolge besluit van ig blijven leden die de 60-jarige ikt, bij verhuizing reiiiging. Bij over- irdebestelling ge- ireniging in hun maar komen de ig van de oude de penningmeester en uitgaven met saldo, dat op !1,04 bedroeg, was 2.22. De vereniging iteruit geboerd, nissie bij monde imeyer had gerap- 5 stukken en be- orde had bevon- eidende penning- J. Hoogland, ge- iankzegging voor anciële commissie gewezen de heren oy en A. Selhorst. ciezing werden de •eden zijnde leden, Hoogland en W. Allen verklaar- functie weer te DM1YIINGEN ld gisteren uit 300 schol, 300 wijting, 7 schar, 100 ma- iring, 120 poon, 30 leng, 40 haai, 50 diversen. IJm. 43, 12200; 117, Prinses varte Zee, f 8230; 7210; KW. 122, D 79, f 1550; IJM. 249, f 519; 213, 5ch. 2, f 930. T\E BLOEMBOLLENTEELT is voor onze begrippen zó specifiek Nederlands, dat we ons nauwelijks kunnen voorstellen, dat elders ter wereld de gedachte kan ontstaan het ook maar eens te proberen en mocht men de kans hehhen gewaagd, dan nog ligt het resultaat ver beneden wat onze bollenkwekers in de loop der eeuwen hebben bereikt. Een Nederlandse bloembol streeft alle elders gekweekte producten voorbij. Toch is er één land, dat binnen enkele jaren kans heeft gezien een teelt van bloembollen op te zetten, die de Nederlandse wel eens zou kunnen gaan evena ren, al behoeven onze kwekers zich niet bezorgd te maken, dat zij er ernstige concurrentie van zullen ondervinden. De Nederlandse exporteurs hebben er trouwens zelf toe meegewerkt de kiem te leggen voor een bloembollenteelt aan het andere einde van de aardbol, waar de klimatologische omstandigheden en de gesteldheid van de bodem van die aard zijn, dat met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid geen fiasco voor een geheel nieuwe teelt behoefde te worden gevreesd: Nieuw Zeeland. Nieuw Zeeland is een geweldig land dat weliswaar pas kortgeleden zijn poorten opende voor Nederlandse emi granten, maar waar de mogelijkheden van een ontplooiing van jonge arbeids krachten misschien wèl zo groot zijn als in Canada; dit blijkt al hier uit, dat het na Engeland, de Verenigde Staten en Canada, die in de afgelopen dertig jaren de bloembollenteelt zijn begon nen, niet geaarzeld heeft eveneens een kans te wagen, waarbij geholpen dooi de Nederlanders, die hun handelsgeest niet hebben verloochend, maar niet bang zijn voor concurrentie. Kunstmatige winterslaap VANWEGE de lange afstand, die Ne- derland van Nieuw Zeeland scheidt zelfs door de lucht duurt een reis onder de gunstigste omstandigheden nog een week moet een regelmatig vervoer van bloembollen van ons'land uit naar het land der Maori's uitgeslo ten worden geacht. Toen men dit ex periment eens heeft ondernomen, heeft ondernomen, bleek, dat de ver voerde bloembollen in Nieuw Zeeland moeilijk tot bloei kwamen en na aan komst eerst moesten „acclimatiseren". Pas na twee jaar begonnen de ge- importeerde bollen te bloeien. Men heeft daarna getracht een soort win terslaap van de bollen tot stand i brengen door kunstmatige beïnvloe ding, maar al mag dit uit technisch oogpunt gezien geslaagd heten, prac- tisch kon deze methode niet verder worden toegepast, omdat de kosten van het eindproduct daardoor zó hoog werden, dat het veel eerder de moeite loonde in Nieuw Zeeland zelf een kwekerij te beginnen. De vraag naar bloemen en planten is er zo groot, dat dit verantwoord was en men is er dan ook inderdaad toe overgegaan. Na verloop van betrekkelijk korte tijd breidden de kwekerijen zich uit, die thans gelegen zijn in de omgeving van Wellington en in de provincies Canterbury en Otago. De afzet is zelfs zo groot geworden, dat niet eens meer aan de vraag kan worden voldaan. Dit is onder meer een gevolg van het feit, dat Australië zich heel erg voor bloembollen interesseert; tulpen, hya cinthen, irissen, narcissen en gladiolen. Het moet voor onze jonge Nederland se emigranten, die in December j 1. met de „Volendam" naar Nieuw Zee land zijn vertrokken, een prettige ge waarwording zijn, dat zij in hun nieu we vaderland een stukje van hun ge boortegrond kunnen weervinden. Een goede toekomst UET SPREEKT VANZELF, dat de belangstelling van onze bollenkwe kers naar deze Nieuwzeelandse teelt uitgaat. Maar er zullen ongetwijfeld ook jonge Nederlanders zijn, die de drang in zich voelen deel te nemen aan de ontwikkeling van een cultuur in een vreemd land. De bollencultuur is zeer arbeidsintensief. De arbeids krachten zijn in Nieuw-Zeeland ech ter schaars. Daarom is men er toe overgegaan de bloembollenbedrijven te mechaniseren, waarbij gebruik wordt gemaakt van pootmachines, die de bol len uitzetten op 60 cm plantwijdte. Toch blijft deze cultuur de persoonlij ke zorg van de teler vragen en er is daarom van de Nederlandse ervaring op dit gebied gebruik te maken ten behoeve van een voorspoediger ont wikkeling dezer jonge Nieuwzeelandse bollenkwekerij. Voor vakbekwame, jonge bollenkwekers zou hier een goe de kans liggen zich een toekomst op te bouwen. Of de Nederlandse bollen kwekerij zijn eigen jonge krachten kan missen, is een andere zaak. In deze kringen zijn wel eens bezwaren ge opperd tegen emigratie naar het bui tenland, waar de vakkennis en vakbe kwaamheid ten nutte worden gemaakt om de eigen Nederlandse teelt op den duur schade aan te doen. Wij kunnen met dit laatste motief echter niet meegaan. De geweldige be volkingsvermeerdering van Nederland, zijn steeds toenemend gebrek aan goe de cultuurgrond, de beperking van de teeltgronden voor de bloembollen, de „ronduit zorgwekkende economische toestand" zoals minister Van den Brink zich heeft geuit zijn allemaal factoren, die er voor pleiten de jonge mensen, die bewijzen er de geschikt heid voor te bezitten, te laten gaan waarnaar zij wensen. En dan ligt er voor hen In Nieuw Zeeland een goede toekomst. Naaldensmokkel met auto van consulaat De Belgische douane van de grens plaats Tulje aan de Duits-Belgische grens had do laatste tijd veel belang stelling voor een auto van het Neder landse consulaat te Aken, die verschil lende malen de grens aldaar passeerde. Bij een grondig onderzoek van de wa gen werd een aanzienlijke partij spe ciale naalden, die gebruikt worden in de Belgische textielindustrie, in beslag genomen. De chauffeur H. en J. B., em ployé van het Nederlandse consulaat te Aken, werden gearresteerd en overge bracht naar Verviers. B. is inmiddels uit de dienst bij het Nederlandse con sulaat ontslagen. Éénjarig knaapje verdronken Gistermorgen is het zeventien maanden oude zoontje Willem van de fam. G J Kuiperij, wonende aan de Nieuwstraat, op de tuin van de fa. Kruit te Schagen, in een onbewaakt ogenblik in de langs de tuin lopende sloot geraakt en verdronken. De moeder van het knaapje was aan de schoonmaak begonnen en het jongetje speelde buiten. Hoewel een gedeelte van de sloot was afgezet, is het kindje bij een ander deel van de sloot terecht gekomen en daar te wa ter geraakt. Na enige tijd miste de moeder haar kind, waarna zij aan het zoeken ging; haar zuster was hierbij behulpzaam. Vrij spoedig werd het knaapje gevonden. Pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet meer baten; het jongetje bleek reeds overleden. De deernis met de zo zwaar ge troffen familie Kuiperij is algemeen; het was 't enige kindje. Coöp. BESPREKINGEN TUSSEN ISRAEL EN TRANSJORDANIE HERVAT. De wapenstilstandsdelegaties van Is rael en Transjordanie zijn Donderdag voor het eerst sinds een week weer bijeen gekomen om te pogen de be staande meningsverschillen uit de weg te ruimen. Beide delegaties hebben van de pauze gebruik gemaakt om met haar reger'ngon te confereren over de te volgen gedragslijn. WORDT RADIO BERLIJN OPGEHEVEN? Het is mogelijk, dat Radio Berlijn, het machtige propagandamiddel van het Sowjetrussisch militair bestuur, moet worden opgeheven, nu de Westelijke mark het enige wettige betaalmiddel ir- West-Berlijn is geworden, aldus heeft een personeelslid van dit radio-station verklaard, die onbekend wenste te blij ven. De studio's bevinden zien name lijk in de Britse sector en 80 van het personeel, waaronder technici, musici en omroepers, woont in West-Berlijn. PROTESTSTAKING OP FRANSE VLIEGVELDEN. Drie duizend arbeiders van de vlieg velden Orly en Le Bourget hebben be sloten gedurende 24 uren het werk stop te zetten, daar de directie van „Air France" hun looneisen van de hand heeft gewezen. GEEN STAKING IN ARGENTIJNSE VLEESINDUSTRIE. Over de looneisen van de 100.000 arbeiders in de Argentijnse vleesin dustrie is in beginsel overeenstemming bereikt, zodat de onmiddellijke drei ging van een staking, die de industrie verlamd zou hebben, is afgewend. ONEERLIJKE ATELIERMEISJES De Amsterdamse politie heeft vier ateliermeisjes gearresteerd, die in verloop van een half jaar voor enige duizenden guldens aan confectiegoe- deren hebben gestolen bij de firma waar zij werkten. Huiszoeking bij hen gedaan heeft een groot deel van het goed weer te voorschijn gebracht. Arrestant had pech Een ondernemende arrestant van de politie te Amsterdam heeft tevergeefs een ernstige poging gedaan uit de cel, waarin hij was opgesloten, te ontsnappen. De cellen van het bureau heb ben een gepleisterd plafond, waarboven een ruimte van onge veer een halve meter, opgevuld met zeegras. De arrestant, een 30- jaripe zeer goede bekende van de politie, die wegens diefstal met braak was gegrepen, had gezien dat de cel naast de zijne open stond. Hij heeft ongemerkt een gat in het plafonds van zijn eigen cel gemaakt, is daardoor geklom men en maakte daarna van boven af een gat in het plafond van de ongebruikte cel. Al kwam hij hierdoor halverwege in vrijheid de cellengang is me een apart hek afgesloten - hij was nog niet tevreden en besloot verder le zoeken. Hij dook dus opnieuw in het zeegras en trachtte een an dere uitweg te vinden. Toen werd zijn vluchtpoging ech ter ontdekt en weldra klom de brigadier-wachtcommandant ook door het gat om de gravende arrestant te achtervolgen. Na een korte schermutseling in het cjuis tere en kriebelende vulsel, was de arrestant weer gepakt. Hij is thans in een moderne en hechte cel op het hoofdbureau opgesloten. Steeds wordt de mens vernuftiger in zijn methoden de natuur naar zijn hand te zetten. Nu heeft een bekende Amerikaanse fabriek weer nieuwe werktuigen geïntroduceerd, die weldra ook in Nederland te krijgen zullen zijn. Daarmede zijn opzienbarende suc cessen geboekt en is het werk van de boer weer vereenvoudigd. Mestlader Om de mest te laden in schuren en stallen wordt een vorklader gebruikt, welke gemonteerd is aan de voorzijde van de trekker en doo. 1 man bediend kan worden door middel van de hy draulische hefinrichting met vingertop regelaar. Hij kan in elke ruimte wer ken, waar de tractor kan binnenrijden, en hoewel hij het meest tot zijn recht komt in vereniging met de mestver- spreider, waarbij hij 25 vrachten per dag kan laden, kan hij worden ge bruikt om elke aanhangwagen en ver spreidei te vullen. Dit apparaat heeft een laadvermogen van 150 kg; beno digde werktijd 4sec. en het gewicht va- de lader is 135 kg. De vork neemt automatisch door middel van een spi- raalveer zijn oude stand weer in, na zich te hebben geleegd. Het gehele apparaat is zeer eenvoudig en een ieder, die 5 minuten geoefend heeft, kan ermee overweg. Mestverspreider Wanneer deze gebruikt wordt teza men met de lader, maakt dit werktuig het mogelijk om mest te laden, te transporteren er. te spreiden, zonder dat de bestuurder een ogenblik zijn zit plaats verlaat. Het is een tweewielige aanhangwagen, getrokken door de tractor, waarbij het -mestspreidings mechanisme door de wielen wordt aan gedreven en waarbij het iqogelijk is op effectieve wijze alle soorten van mest te spreiden (2'A acre is 1 ha) in banen van (ca. 2 m). De regeling van de te verspreiden hoeveelheid geschiedt door een enkele hefboom. Aardappelrooimachine De rooimachine wordt aangedreven door de aftakas en bestaat in werke lijkheid uit twee draaiende werprade- r.en. Het eerste werpt de aardappels van de rij in het pad en de tweede scheidt de aardappelen van grond en loof. De voornaamste bijzonderheden zijn, dat de aardappels niet worden be schadigd, dat de machine makkelijk te manoeuvreren is en dat het werktuig door de vingertopregelaar omhoog wordt gezet. Wicdgarnituur Dit belangrijke werktuig verwijdert het zomervuil, wanneer het verkeert in de groeiperiode van de eerste twee groene bloedjes boven de grond. Het bestaat uit zorgvuldig gefabriceerde verende tanden, gemonteerd in drie rijen, verbonden aan de driepuntop hanging achter aan de tractor. Voor het vervoer is het mogelijk het geheel terug te brengen tot een breedte, die binnen de afmetingen van de tractor valt. Woelmachine De belangrijkheid van luchttoevoer en het breken van banken onder de bouwvoor is nog slechts weinig be kend. Deze woeler wordt hydraulisch bediend en door middel van de drie- punts ophanging aan de tractor beves tigd. Het werktuig is berekend om te werken op een max. diepte van 50 cm. Er wordt daarbij geen losgewoelde grond naar de oppervlakte gebracht. Kipbare aanhangwagen De nieuwe aanhangwagen is stevig geconstrueerd op een stalen chassis. De twee wielen bevinden zich geheel ach teraan en de bak heeft een inhoud van ca. 4 m3. en een gewicht van ruim 3 ton. De zijkanten en de achterzijde van de trailer kunnen worden afgeno men. Kippen tot een hoek van 40 gr. wordt verkregen door middel van olie druk uit de oliepomp van de tractor en door middel vap automatische af sluiting. Het gewicht van de gehele aanhangwagen, ongeladen tezamen met het hefmechanisme is ca. 720 kg. Vaste aanhangwagen Wat betreft de vaste aanhangwagen is het gewicht ca. 630 kg. Het laadver mogen van 3 ton is hier min of meer te beschouwen als minimum, daar de constructie van het chassis wel een ton gewicht meer toelaat. Automatische koppelhaak Dit mechanisme maakt het mogelijk een werktuig veilig te bevestigen door slechts de tractor achteruit te rijden, waarbij de aankoppeling kan worden verricht zonder dat de bestuurder zijn zitplaats verlaat. Wanneer het gebruikt wordt met de aanhangwagen, heeft het tevens het voordeel, dat het gewicht gedeeltelijk wordt overgebracht naar de achterwielen van de tractor, wat het slippen voorkomt. En als er nu maar geld is, dan kan het werk met hernieuwde kracht wor den begonnen. NIEUW DIENSTROOSTER AMSTERDAM—BATAVIA Met ingang van 3 April zullen de vliegtuigen van de Bataviaroute der KLM in plaa.: van Maandag, Donder dag en Zaterdag des morgens vroeg, van Schiphol vertrekken; Zondag, Woensdag en Vrijdag des avonds laat. Des Zondags gaat het „slaapvliegtuig" naar Indonesië, des Woensdag het vlieg tuig met vier-en-een-halve ton post en des Vrijdags met twintig passagiers en anderhalve ton post. Boerenleenbank vergadert Een hogere rentevoet zou voor de leden aanlokkelijker zijn Momenteel telt de vereniging 150 leden, waarmee een record is bereikt sinds het bestaan der bank Woensdagavond vergaderde, onder ma tige belangstelling, de Coöperatieve Boe renleenbank van Heerhugowaard-Noord In zijn openingsrede heette W Bakkum, namens het bestuur en de Raad van Toe zicht alle leden hartelijk welkom, in het bijzonder de heer Groen, als oud-direc teur der Bank Verder maakte de heer Bakkum bekend, dat zeer veel van het geblokkeerde geld aan belasting is ge stort, ruim f 100,000— Over de crediet- verlenging was de bank tevreden Dit was in het belang van de bank en er was afgelopen jaar een redelijke winst ge- maakt De secretaris A Overtoom Hz las de uitvoerige notulen voor, welke onder dank werden goedgekeurd De financiële-commisie, bij monde van de heer Th Annes, had alles in orde be vonden De vergadering keurde de betref fende stukken goed Tot leden van de financiële-commissie voor 1949 werden be noemd: P Mul en Corn Plak Uit het jaarverslag, rekening en balans tekenden wij het volgende op: Ingelegde spaargelden op 31 Dec 1948 f 791,947,84; tegoed van de voorschotnemers 3l-l2-'48 f 18,480,25; tegoed rekeninghouders 31-12- *48 f 785,013,60; schuld rekeninghouders 31-l2-'48 f 20,071,79; Winst over het jaar 1948 f 1,756,33; De totale reserve bedraagt f 13,911,90 De vergadering keurde het voorstel van het bestuur, om de winst 194£ op de re serve te storten, goed Het aftredende bestuurslid Ant Bos Jnz, werd met grote meerderheid her kozen Als aftredend lid van de Raad van Toezicht werd de neer Ant Groot Jnz herkozen Door het bestuur werden de verschillen de rentevoeten voor het komende jaar voorgesteld, waarmee de vergadering na enige bespreking accoord ging De heer N J Doodeman vroeg of het niet mogelijk was om de rentevoet voor leden iets le verhogen, daar er momenteel zo'n klein verschil is tusschen leden en niet-leden Voor het volgend jaar zal dit punt door het bestuur in overweging genomen worden De stier overzij Woensdagmiddag j 1 kwam de heer Pauw, ui Veenhuizen, langs de Midden weg naar huis gereden Hij was met een stier naar de keuring geweest Op de driesprong, MiddenwegDonkereweg ge komen, waar de gemeente aan het ver straten is, kwam de driewielige wagen ongelijk te staan, waardoor de stier zijn evenwicht verloor en het gevolg was dat de gehele wagen omviel Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, alleen wat materiële schade „HET BEGON IN DE GRACHT" De plaatselijke Toneelvereniging ,,'t Vi ooltje" gaf twee maal een geslaagde op voering van het blijspel ,,Het begon in de Gracht" Het is een heel aardig blijspel, waarin we heel goede spelmomenten heb ben gezien, speciaal in het eerste en tweede bedrijf Om de vlotte verwikkelingen werd tal loze malen hartelijk gelachen Mevr Bart—Groot opende als voorzit ster van de vereniging met een hartelijk welkom, terwijl de heer D Wit Sz na mens het publiek zijn warme dank be tuigde voc/r het geboden spel Er volgde een gezelig bal HANDELSCONFERENTIE MET TRIZONE Donderdag zijn in 's Gravenhage besprekingen begonnen over het lo pende handelsverkeer tussen Neder land en de Amerikaanse, Britse en Franse zones van Duitsland. Verte genwoordigers van Nederland en de betrokken Duitse gebieden en bezet tingsautoriteiten zullen in deze dagen van gedachten wisselen over het ge hele vraagstuk van het handelsver keer tussen ons land ea de Trizonc. OUDSTE INWONER 93 JAAR Vandaag wordt de oudste inwoner van onze gemeente, de heer H. Hogen- st.ijn, 93 jaar. Ofschoon de 93-jarige in de afgelopen winter ook danig de griep heeft gehad, maakt hij nu weer z'n dagelijkse wandeling. Graag praat hij over de „goeie oude" tijd. Veertig jaren lang was hij een z.g. „duinboer". Dat was in de tijd toen de bouwer zelf z'n duinaardappeltjes bij de gegoede stand in de steden bracht. De heer Hogenstijn heeft Castricum zien groeien tot de huidige gemeente. Maar weinige zijn er meer, waarmee hij herinneringen over die tijd kan op halen. VROEGE KAMPEERDERS Het kampeerterrein herbergt reeds de eerste vaste bewoners. Ook hebben enkele gasten al een weekeinde op het terrein doorgebracht. Alle beschikbare ruimte is voor deze zomer weer bezet, maar nog steeds komen aanvragen op het P.W.N.-kantoor binnen. Purmerender markt PURMEREND, 22 Maart. Aange voerd 527 runderen waaronder 63 vet te koeien, 2 stieren, 916 nuchtere kal veren, 14 schapen, 28 vette varkens voor de levering. 137 Melk- en kalfkoeien 525850 (stil); 279 geldekoeien 340550 (matig); 22 pinken 270360 (kalm); 18 graskal veren 180250 (kalm); 70 nuchtere kal veren (fokkers) 3685 (goed); 6 stie ren 425550 (stil); 534 schapen fok 70 110, weide schapen 5065 (kalm); 84 bokken en geiten 2070 (stug); 582 biggen 4072,50 (heel kalm); 64 paar den 350625 (stug); 2100 oude kippep en haneh witte en rode 2.402,60 p. kg.; 500 blauwe 2,502,75 p. kg.; 1100 jonge hanen, blauwe, 2,402,60 p. kg.; 150 jonge hennen 5.509 p. stuk; 350 eenden 24 p. stuk; 300 konijnen 1 11 p. stuk. 1 Stapel kaas, Edammer, we gende 302 kg., prijs f 78 p. 50 kg. Marktberichten LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE 25 Maart 16,000 kg rode kooi 15,60—26,10; 20,000 kg gele kooi 20,90—24,90; 15,000 kg witte kool 11,40—14,90; 1000 kg witlof: I 52 en II 36—49; 1400 kg bieten: I 7,30—8,50; 20,000 kg uien 910 WARMENHUIZEN, 24 Maart 95,100 kg rode kool 15,60—26; 15,300 kg gele kool 20—26,50; 10,900 kg Deense witte kool 13,50 —15,80; 15,700 kg uien 9,20—10,20 20,400 kg peen 6—2 Voor de eerste maal in het jaar 1949 kwam de raad der gemeente Donder dag in vergadering bijeen. De voorzit ter sprak de wens uit dat, alhoewel al weer een groot gedeelte van het jaar is verstreken, de samenwerking tussen de verschillende colleges gehandhaafd zal blijven. Behoudens enige goedkeuringsbeslui ten van Ged. Staten deelde de voorzit ter mede, dat een tweetal brandblus- apparaten in de gemeente zijn geplaast en wel voor Stompetoren bij J. Zwart en te Oterleek bij de Postcommandant der Rijkspolitie. In het voorjaar zullen een aantal sluitstukken voor brandkra- nen worden aangebracht terwijl voor een goede brandweervoorziening door het Waterschap de Schermeer de slo ten aan de Molenweg op een behoor lijke diepte zijn gebracht. De dorpsweg zal binnenkort van een nieuwe slijtlaag worden voorzien, en alle trottoirs wor den vernieuwd. Het door de storm om vergeworpen aanplakbord zal door een nieuw worden vervangen» Van de N. V. Industriële Maatschap pij Mabeg was ingekomen een schrij ven, waarin de mogelijkheid naar vo ren werd gebracht om eventueel in de toekomst te geraken tot aansluiting aan de aan te leggen gasleiding naar de gemeente Langedijk. De raad was van oordeel dat dit weinig zin zou heb ben, daar door de meeste ingezetenen electrisch wordt gekookt, zodat de ver wachting gerechtvaardigd is, dat wei nigen zich op de gasleiding zouden aan sluiten. De voorzitter deelde tot slot mede dat B. en W. plannen hebben om te geraken tot het instellen van een vuil nisophaaldienst. Wel vreesde hij, dat de te betalen bijdrage niet laag gesteld zou kunnen worden in verband met de be trekkelijk geringe omvang der be bouwde kommen te Stompetoren en Oterleek. Ontslag en benoeming doodgraver. Aan de heer G. Kaaij te Stompeto ren werd met ingang van 1 April 1949 onder dankbetuiging eervol ontslag verleend als doodgraver van de alge mene begraafplaats te Stompetoren. Hierna ging de raad in comité ter bespreking van de ingekomen sollicita ties naar de gecombineerde functies van doodgraver te Stompetoren, dodr wie in de toekomst tevens de functie van hooisteker zal worden vervuld. Na opening der vergadering werd de heer Schram te Oterleek met 6 stemmen be noemd. De steiger wordt verbeterd. De hoofdschotel van deze vergade ring vormde stellig het voorstel van B. en W. om te komen tot verbetering van de aanlegsteiger te Oterleek. On langs is het water voor de steiger met behulp van een dragline op behoorlij ke diepte gebracht, terwijl nu de wal- schoeiing en t' wegdek aan 'n herstel ling moeten worden onderworpen. De heer Krijnse Locker lichtte de ontwor pen plannen toe, waaruit blijkt dat de steiger een lengte van 18 meter zal krijgen, terwijl een beton walschoeiing zal worden aangebracht. De kosten be dragen naar schatting f 3500. B. en W. stellen zich voor deze ver- beteringskosten in 10 jaar af te schrij ven. Met algemene stemmen werd be sloten de voorgestelde voorzieningen te doen aanbrengen. Hierna stelde de heer Leegwater de vraag of nog ba ten kunnen worden geheven, voor het gebruiken van de steiger. De voorzitter deelde mede dat door B. en W. besloten is hiertoe niet over te gaan, daar er voor gevreesd werd dat de kosten van controle het grootste deel, zo niet het gehele bedrag der ba ten zou bedragen. De heer Zwaan zag eveneens gaarne een inning voor gebruik ingesteld. Een heffing van liggelden zou volgens Zwaan niet moeilijk ten uitvoer te brengen zijn. De voorzitter wees nogmaals op het belang dat in feite het grootste deel der gemeente bij een goede aanlegsteiger heeft, maar de meerderheid van de raad zag niettemin gaarne een veror dening volgens welke gebruikers der steiger in de kosten bijdragen. De heer Schelling wees er tenslotte nog op, dat indien tot heffing van rech ten wordt overgegaan dit het beste zou kunnen geschieden naar rato van de verzonden tonnen goederen. B. en W. zullen dit alsnog onderzoe ken. De gemeenschappelijke regelingen met de gemeenten Schermerhorn en Oudorp inzake de toelating van leer lingen uit die gemeenten op scholen in deze gemeente en omgekeerd werd opgeheven. Een gelijkluidend besluit zal door de gemeente Oudorp en Schermerhorn worden genomen. Aan het verzoek tot het zich garant stellen door de gemeente in de ver- pleegkosten van tuberculose patiënten welke te Alkmaar verpleegd worden en welk verzoek door de Alkmaarse Ver. tot Bestrijding van t. b. c. was In gediend, werd voldaan. In de rondvraag wees de heer Zwaan er op, dat door du Prie de vanwege de gemeente geplaatste bomen op de ka de zijn verplaatst. De voorzitter zal dit onderzoeken. Rondvraag. De heer Leegwater vroeg of de agen da's der vergadering in het vervolg eerder kunnen worden toegezonden. De voorz. zeide dat de agenda's thans laat zijn verzonden in verband met het leg gen van de eerste steen door het ge meentebestuur van de nieuw te bou wen woningen. Deze eerste steenleg ging zou na afloop der raadsvergade ring plaats hebben. De heer Govers kwam nogmaals te rug op de vuilnisophaaldienst. Door hem zelf is reeds een onderzoek inge steld naar de hiervoor bestaande be langstelling, waaruit bleok dat van de zijde der bevolking hiervoor veel In teresse bestaat. Hij legde een lijst over van ingezetenen, die deel willen ne men. De voorziter zeide tenslote, dat hij met gefundeerde voorstellen zal ko- men. Ook zal nog een stortplaats moe ten worden gevonden,- waarvoor hij reeds een terrein op het oog heeft. Hierna begaf de raad zich naar de nieuwbouw om de eerste steen der te bouwen woningen te leggen. De burgemeester wees erop, dat het veel moeite heeft gekost om deze bouw doorgang te doen vinden. Bij het verschijnen van de circulaire van Gedeputeerde Staten betreffende de bouwvolumes heeft deze bouw nog aan een zijden draadje gehangen. Hij dankte de bouwkundige Kriinse Loc ker voor het vele werk dat deze heeft gedaan om het zover te krijgen dat de bouw doorgang kon vinden. Tevens dankte hij de raad voor zijn medewer king en zeide dat het snelle besluit van de raad er mede oorzaak van is geweest dat in Oterleek nu door de gemeente reeds vijf woningen tot stand zullen zijn gekomen. Tenslotte dankte hij de aannemer en diens personeel voor hum vlotte werkwijze. Hierna legden eerst de burgemeester en daarna de beide wethouders een steen aan de voorzijde der woningen. Deze eerste steenlegging mocht zich in veel belangstelling verheugen. De raad vertrok weer naar het raadhuis en de werklieden werd de gebruikelijke tractatie aangeboden. Uitvoering gvmn^stiekver. „Turnlust". De Gymnastiekvereniging Turnlust te Oterleek hield weer haar jaarlijkse uit voering. Er is een gezegde dat luidt: „Goede wijn behoeft geen krans" en met te verklaren dat dit wederom op de uit voering der gymnastiekvereniging van toepassing was zouden wij dus kunnen volstaan. Desalniettemin zullen wij in het kort een weergave van het vertoonde geven. Zoals gewoonlijk werd het programma, dat vlot werd afgewerkt, afgewisseld met zoals dit door de conferencier van deze avond werd aangeduid, enige bladvulling. Deze bladvulling kan het publiek nog steeds ten volle bekoren. Een schets, een lied vormt een welkome af wisseling in het gymnastiekprogramma. Zowel de damesnummers, de heren nummers als de overige nummers door meisjes, jongens en kleuters, verkre gen een verdiend applaus. Tengevolge van ziekte van de direc teur, de heer de Rie, stond de uitvoe ring onder leiding van het echtpaar SchuurmanDekker, alsmede van de trouwe secretaris der vereniging, de heer J. Slinger. Jaap Schuurman en Jan Slinger verdienen dan ook alle lof voor de keurige wijze waarop deze uit voering door hen werd voorbereid. Aan het slot van de avond overhan digde de voorzitter, de heer D. KaiJ, ben een stoffelijke blijk van waar dering der vereniging voor het vele door hen verzette werk. Burgemeester Posch betuigde Turn lust dank voor het gebodene namens de aanwezigen en stelde voor aan de heer de Rie, die de vereniging zovele jaren terzijde staat en momenteel in het ziekenhuis verblijft, voor zijn stuwen de kracht in onze gymnastiekvereni ging een versnapering of iets derge lijks te doen toekomen. Ook de ge dachten van de directeur der vereni ging zullen ongetwijfeld op deze avond naar Turnlust zijn uitgegaan. Een voor dit doel in de zaal gehouden collecte leverde een bedrag van 32 op. Een gezellig bal besloot deze uitste kend geslaagde uitvoering. De Schager Markt Voor de Centrale werden aange voerd 43 koeien, 4 stieren, 2 pinken, 1 slachtkalf, 344 nuchter kalveren en 7 schapen. De levering van slachtvee was deze week in aanbieding niet groter dan de vorige week. Maandag 21 Maart werden 214 nuchtere kalve- ïen aangevoerd, zodat de totaal aan voer 558 stuks bedroeg. Er was een grote drukte op de gebruiksveemarkt. De handel in kalf- en melkkoeien was wel iets beter dan de vorige week. De hoogste notering was dan ook f 25 meer. De goede kwaliteiten met papieren trekken nog altijd de aandacht en zijn nog immer duur. De overige soorten gingen moeizaam van de hand'. Voor gelde koeien komt meer belangstelling. Het mooie weer is hier ook wel van invloed. De wei- ders zijn echter nog niet kooplustig. De reden hiervan is hoofdzakelijk de hoge prijs en het feit, dat de vleesdis tributie vermoedelijk in September wordt opgeheven. Er werden weinig vaarzen aangevoerd, maar zij bleven prijshoudend. De handel was kalm. De markt in pinken was aan de stug ge kant. De hoogste notering was f 225. De handel in tijdkoeien is voor bij. Op de paardenmarkt heerste een tamelijk grote drukte. Men zag de paardjes verschillende keren draven. De handel is momenteel vrij goed. Er waren beste rijtuigpaarden aange voerd. De notering hiervan lag aan merkelijk hoger dan de vorige week. De notering van rijtuigpaarden was nu f 600f 850, goede werkpaarden f 500f 750, oudere paarden f 400— f 600, slachtpaarden f 300f 600. Op de wolveemarkt was de stem ming iets beter dan de laatste week het geval is geweest. Er bestond dit maal meer vraag naar fokschapen, maar een matige animo voor de wei- derij. Biggen bleven duur met een slechte handeL De handel in kippen en konijnen was normaal en prijs houdend. Er was ditmaal een druk bezochte markt. Aanvoer: 15 paarden f 400f 850; 24 gelde koeien mager f 350—f 475; 25 kalfkoeien f 600f 775; 4 vaarzen f 350—f 425; 8 pinken f 180—f 225; 40 schapen, mager f 70—f 80; 62 over- houders f 45f 60; 50 biggen f 40— f 65; 20 konijnen f 3f 7 en 18 kippen f 1,50—f 10.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3