Communistische lokstem klinkt vergeefs in Matera's spelonken in 'I Eén middel tegen alle kwalen bestaat heus niet Emigranten geen dode pionnen In Italië leven nog holbewoners Obdam Peilen De Rijp Waar de lijd stil bleef slaan ZIJ wm Tableijes mag men niet „zo maar" innemen Boys en Randers spelen uitwedstrijden Amsterdamse derby in Olympisch Stadion Het zijn levende mensen! Portret van de week IJmuiden Scheepvaartberichten Ongecorrigeerd) Dnïnklijk Paar 'aardt geschenk iuize van Den Haag is <je de vergadering gehouden voerend comité ter voorbe. de viering van het koperen :st van de Koningin en de ederlanden. De Koningin en ard hebben zich bereid ver. let geschenk van de Neder- ilking uit handen van dit parkaanleg bij het Huis ten ede een servies te aanvaar. euwe catalogus is bijna Hij bevat 80 foto's van 3 interieurs en een ectie van de nieuwste n. U ons even en wy U dit waardevolle franco toe. EVERWUK iADERING SPEELTUIN VERENIGING (adering was zeer matig n de 115 leden waren er anwezig. Is dit een .teken iringsmoeheid, of geringe g? Door afwezigheid van werd de vergadering ge- otaris Appel, die in zijn ird er op wees, dat het vele moeilijkheden met onkosten waar niet op ge- i, enz. Het overleden lid Neefjes door de voorzitter n gekenschetst als een lid. Getracht zal worden errein waterleiding aan te een WC. Het financieel s een batig aldo aan van inanciële commissie bracht an de heer J. Wichers een lag uit. Begroting 1949: in- 00, uitgaven 750. Tot le- fin commissie werden ge ren J. Wichers en O. Dek- bestuursverkiezing werd e mevr. P. de Boer gekozen Zaal. De heer W. v. Duin sen. In de werkcommissie n de heer Jac. Heddes, In T. Neefjes de heer P. Met- werd dit jaar geen obli- i loten. Getracht zal wor- ieplanting aan te brengen r te gaan tot het plaatsen oanken voor een gezellig iet eind van de vergade- de voorzitter alle aanwe- 3e zakelijke besprekingen. 1MMA V.V. PETTEN Petten 2. Aanvang 10 uur. per bus. Opstelling: G. ommer, P Kooy; A de eensma, G Rademaker; D J Zwaan, G Vriesman, B Bellis. Res.: S Bakker. -Wieringerwaard 3. Aan- ir. Opstelling: A de Goe- aar en S Bakker; G Vis, 2r, P Zeeman; T Koop- t, H Bregman, H Jonker, de. Res.: D Bakker, A I Rens. -Dirkshorn a. Aanvang elling: P Rens; W Bos, C vorst, A Bakker, J de ilenaar, C Jonker, J de rfboer, D Vorst. LI VERKIEZINGEN ernemen zullen op 15 Ju- zingen voor de gemeente- gehouden voor deze ge- 1RICHT LEEUWARDEN :emarkt te Leeuwarden 'evoerd: 46 stieren, 85 i, 1472 melkkoeien van 165 pinken van 150405, •e kalveren, 372 schapen 191 varkens, 307 biggen liggen van 3060, lopers 41 bokken, 165 paarden I, totaal aangevoerd 4016 stieren, melkkoeiên en 'oer ruim, handel fleurig, t. Biggen, aanvoer ruim, i, prijzen lager. Schapen, n, handel kalm, prijzen en, aanvoer ruim, handel en gelijk. iderijcentrale nam runde en de aangevoerde nuch- over. (Van onze correspondent) r»E ITALIAANSE communisten scher- men sinds enige tijd met het feit dat er in Italië nog enkele honderd duizenden mensen in holen zouden wo nen en een leven leiden als vóór de zondvloed. Zij beschouwen het als him taak om deze ongelukkigen van de algehele ondergang te redden en liun een menswaardig bestaan te verschaf fen. Dat Italië bezig is een moderne, wcl- varende staat te worden, vertellen zij er niet bij. Inderdaad is een ieder die werkt er gunstiger aan toe dan vroe ger, nu de waarde van de lonen is ge stegen. Het valt daarbij geenszins te ontkennen, dat er ook nog veel ellen de heerst onder degenen, die met kun nen of willen werken: ook dat de wo ningnood ondanks allerlei veelbeloven de ovcrheidsplanncn wellicht groter is dan in welk door de oorlog geteisterd land ook, behalve dan misschien in Duitsland. Duizenden wonen nog in kelders of half verwoeste huizen on der omstandigheden, die mensonwaar- De communisten bedoelen echter niet deze krotbewoners, maar het merk- Kvaardige volkje in Matera in Zuid- Italie, dat inderdaad nog in holen huist gelijk de mensen in de voorwe- freld. Het eigenaardige ervan is, dat Ideze mensen zich volslagen gelukkig Ivoelen en naar geen ander leven ver- largen. Wie een poosje in Matera is geweest, het leven daar van dichtbij heeft kunnen gadeslaan, raakt onwil lekeurig onder de vreemde bekoring, die van deze spelonken uitgaat. Wie nog ontvankelijk is voor een zekere romantiek, die in ons tijdperk van de atoombom gaandeweg zoekraakt, zal hier ongetwijfeld voidoende voedsel vinden voor zijn dromen van een ver- leden, dat ver achter ons ligt, maar dat in onze fantasie beter en gelukki- i ger is dan ons heden. De spelonken van Matera zijn bij I honderden naast en boven elkaar in de berg gegraven. Er is voldoende venti- latie, ook de verwarming is best. Over al stijgt rook uit de berg, uit tal van schoorstenen. Naar waterleiding of I sanitaire installaties hoeft men echter niet te zoeken, want die zijn er niet. Dat is echter niets bijzonders, want in Italië zijn er nog tal van dorpen en kleine steden, waar men dergelijke „nieuwerwetse" dingen nog in het ge heel niet kent. De holbewoners van Matera vinden het' ook gezelliger om samen met hun huisdieren in één ver trek te wonen en te slapen, iets wat bijvoorbeeld ook de gewoonte van de Albanese boeren is. In principe leven deze mensen nog i precies eender als hun voorvaderen duizenden jaren gelden. Zij leiden een zorgeloos bestaan en al maken de Ita- liaanse communisten nog zo veel pro paganda onder deze holenbewoners, V. zij denken er niet over om hun knusse spelonken te verlaten en in moderne huizen te gaan wonen. Zij zijn zodanig vergroeid met de natuur en verknocht aan de bizarre romantiek van hun atavistisch bestaan, dat zij voor de zoetkwelende lokstem van Togliatti's volgelingen geheel ongevoelig zijn. LEVEN NU nog in de geest van de oud-mediterraanse overlevering, de traditie van een lang verdwenen, oeroude cultuur, die eens in de lan den van de Middellandse Zee in bloei stond en geen verschil kende tussen het Zuiden van Italië en het Noorden van Afrika. Zij kunnen lezen noch schrijven, maar zij missen daarmede in het geheel niets, omdat zij met het soort mensen, die dergelijke vaardig heden noodzakelijk en voor het leven onmisbaar achten, vrijwel geen om gang hebben. De Italiaanse minister van Onderwijs, die aanvankelijk aller lei pogingen in het werk gesteld had om het volkje van Matera tot betere inzichten te brengen, acht het nu ver standiger om het met rust te laten. De holbewoners zijn nu eenmaal een eigenaardig en, als men van de in de spelonken van Granada huizende zi geuners wil afzien, uniek verschijnsel in Europa. Zij vormen een soort cul tuurhistorisch museum, dat als door een gril van de natuur tot in onze da gen behouden is gebleven. De holbewoners hebben hun eigen, enigszins avontuurlijk aandoende gods dienst, waar zij fanatiek en onwrik baar aan vasthouden en die hun leven een bijzondere en intense kleur geeft. Hun bestaan als kenmerk van de „ach terlijkheid" van het Italiaanse volk te beschouwen, zou volslagen dwaasheid zijn. De propaganda van de Italiaanse communisten is dan ook met opzet misleidend. De mensen van Matera le ven in hun eigen besloten kring en trekken zich van de buitenwereld niets aan. Ook Mussolini trachtte eens in te grijpen. Hij gelastte de fascistische po litie de spelonken te sluiten en de hol bewoners elders onder te brengen. Toen geraakte dit anders zo vredelievende volk in opstand, zodat er niets anders opzat dan het ongemoeid te laten. Bedell Smith terug naar het leger President Truman heeft het ontslag van generaal Walter Bedell Smith als ambassadeur te Moskou aanvaard. Het Witte Huis maakte het besluit van de President bekend kort nadat Bedell Smith de President had bezocht ter hernieuwing van zijn verzoek om ontslag. De perschef van de President ver klaarde, dat Truman het verzoek van Bedell Smith „met grote tegenzin" had ingewilligd en dat hij het gedaan had om Smith in staat te stellen een com mando te velde op zich te nemen. Verwacht wordt, dat de generaal commandant zal worden van het eer ste leger. BIJEN ZWERMDEN REEDS.... Normaal zwermen bijen eerst in de zomer. Zijn ze erg vroeg, dan zwer men ze ook wel eens in Mei, maar in Maart, vrijwel nooit. De heer Jan Soetendaal, landbouwer aan de Door- nesteeg op de grens BarneveldLun- teren, was dan ook stomverbaasd thans reeds zijn bijen te zien zwermen. Mis schien kwam het door het prachtige lenteweer. In elk geval een grote zeld- Onrust in Joegoslavië? Volgens het Nationaal Bevrijdings comité van Istrie zou de buskruitfa briek te Ottelza op Joegoslavisch grondgebied, Woensdag te midder nacht in de lucht zijn gevlogen. De schuldigen aan die ontploffing zouden tegenstanders zijn van Tito en door de Joegoslavische politie zouden drie personen zijn aangehouden. Een van hen zou bekend hebben de aanslag te hebben gepleegd. De bladen „Voce Libera" van „Gior- nale di Trieste" die dit bericht even eens hebben gegeven, maakten gewag van het gedreun van ontploffingen en van een vuurgloed, die van Gorizia uit Werden waargenomen. Het blad „Voce Libera" meldt verder bedrijvigheid van opstandige benden in de streek van Vjpacco. Garnizoenen van het geregelde Joegoslavische le ger zouden zijn aangevallen en parti- sanen, tegenstanders van maarschalk Tito, zouden een afdeling van het volksleger in een hinderlaag hebben gelokt en enige verliezen hebben toe gebracht. HET TRAMVERKEER IN BERLIJN. De gemeentelijke vervoersdienst te Berlijn heeft voorgeschreven, dat de bestuurders en de conducteurs van trams, die de grens tussen Oost en West-Berlijn passeren moeten uitstappen en de trams aan ander trampersoneel overgeven, dat over ander geld be-: schikt. Deze maatregel vloeit voort uit het feit, dat de Westelijke mark bet enig wettelijke betaalmiddel in West- Berlijn is geworden. GF.EN INVOERVERBOD VAN NEDERLANDSE BLOEMBOLLEN IN ENGELAND. Naar aanleiding van de geruchten, volgens welke de Britse regering voor nemens zou zijn de invoer van Neder landse bloembollen te verbieden in verband met beweerde gevallen van smokkelarij, heeft een woordvoerder Y?" ,het Britse Ministerie van Handel Vrijdag verklaard, dat dit ministerie hiervan mets bekend is. <rem'fnl0rde 1^' Ö3t er ee" °Petl al" gemene licentie ,s voor de invoer van bloembollen, welke geldt tot einde April, op welk tijdstip het seizoen voor eind,gVt°er Van bl°embol,en practisch DOODSTRAF VOOR LID COLONNE HENNEICKE. De advocaat-fiseaal van het Amster dams Bijzonder Gerechtshof, mr M H. Gelinck, eiste tegen de 42-jarise Harm Jan van den Berg uit Haarlem de doodstraf. Verdachte maakte deel uit van de beruchte colonne Hen- neicke. In samenwerking met andere collega's arresteerde hij Joden en per sonen, die Joden hulp verschaften. 8 van de 13 arrestanten keerden nimmer terug. SPANJE EN HET ATLANTISCH VERDRAG. Onder voorzitterschap van Generaal tranco is een kabinetsvergadering ge houden, welke gewijd was aan een. bespreking van de positie van Spanje ten aanzien van het Atlantisch Verdrag. Het officiële communiqué bevatte geen aanwijzingen omtrent het verloop der besprekingen. ALKMAAR 25 Maart Aanvoer 3 sta pels boerenkaas 1000 kg prijs f 77,5o per 50 kg Handel vlug LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE 26 Maart 45,000 kg rode kool 15 60 22,90, afwijkend 9,10-17,20; 22,000 kg gele kool 16—23,60, afwijkend 11,50—1510; 110,000 kg witte kool 11,8014,90, afwijkend 69- 6700 kg peen 2,50—7; 20,000 kg uien 5,50 —10,20; 180 kg witlof: II 37 :V ftfclaSpy -A-. i: - X:. V - 1 fft» >V f*" .-<% it -4 'H- In de Treveszaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat te 's-Gra- venhage heeft de Engelse minister van Verkeer, aan zijn Nederlandse collega een chèque overhandigd ten bedrage van 850.000 pond sterling. Dit bedrag, dat overeenkomt met 9 millioen guldens, dient ter afdoening van vorderingen op de Engelse regering voor het verhuren tijdens de oorlog van een groot gedeelte der Nederlandse koopvaardijvloot. Minister Spitzen (links) neemt de chèque in ontvangst Van minister Barnes. De dokter aan het woord TN 1866 beschreef Robert Koch de tu berkelbacil. Daarmee was de aera van de infectieziekten geopend. Snel daarop volgde de ontdekking van vele andere ziektenverwekkende bacteriën of schimmels. Later weer ontdekte men Let bestaan van de virus ultrafiltreer- bare levende kiemen, te klein om met de gewone microscoop gezien te wor den. Zelfs als de virus door een bij zonder fijn filter is gepasseerd kan het filtraat nog de ziekte veroorzaken, waarmee het bestaan van de virus be wezen is. Tot de meest voorkomende bacteriële ziekten in ons land beho ren roodvonk, diphtherie, typhus en andere darminfecties, verder longont steking en vooral tuberculose. Minder zeker is de bacteriële oor sprong van rheuma. Virusziekten zijn o.a. pokken, waterpokken, mazelen, kinkhoest en waarschijnlijk ook kin derverlamming. Sinds men het bestaan van de levende ziekte kiemen kent, heeft men ge poogd, een mid del te vinden, dat alle infecties met één klap zou vangen, een universeel bestrijdingsmiddel. Dat is nooit ge lukt en zal nooit lukken. Wel is dit mogelijk buiten het levende lichaam. Men kan vele goederen steriliseren: verbandmiddelen, glaswerk, instrumen ten, ook weckgroente. Door bepaalde bewerking, hetzij verhitten, hetzij toe passen van ontsmettingsmiddelen, kan men alle ziektekiemen doden. Voor het levende organisme zijn deze methodes echter onbruikbaar. Evenmin als toko ken. zijn deze chemicaliën onschuldig voor de levende weefsels. Elke ziekteverwekker heeft zijn eigen chemische eigenschappen. Kent men die eenmaal, dan kan men ook wel een bestrijdingsmiddel vinden, spe ciaal tegen dat organisme gericht. Wor den die bestrijdingsmiddelen dan bo vendien nog in een geschikte vorm toegediend dan zal het lichaam van de gastheer der bacteriën van zo'n kuur geen hinder ondervinden. Zo moeten sommige geneesmiddelen uitsluitend per injectie, ander weer in tablet- of poedervorm worden toegediend. Chinine. Een der oudste middelen tegen in fectieziekten is chinine. Het is vooral bekend om zijn krachtige werking op de verwekker van de malaria, waar bij het voor het oragnisme van de gast heer weinig schadelijk is. Toch voelt men zich niet prettig tijdens zo'n chi- ninekuur. Om het doel te bereiken moet de concentratie in het bloed zo hoog zijn, dat zich lichte vergiftigings verschijnselen voordoen; misselijkheid heid en vooral oorsuizen treden vaak op. Blijvende schade wordt echter niet aangericht. Chinine is een goed voorbeeld van een geneesmiddel, dat de indringer te lijf gaat zonder de gastheer schade te berokkenen. Zou men het echter in veel hogere dosering geven, dan gin gen wel alle bacteriën met zekerheid dood, maar ook de patiënt zou ernsti ge vergiftigingsverschijnselen krijgen. Het is altijd de kunst geweest, de juiste hoeveelheid te bepalen, die maximale schade aan de infectie toe brengt, bij minimale schade aan de patiënt. Men noemt deze dosis de therapeu tische (behandelings-) dosis, welke men niet ongestraft kan overschrij den. Nu is bij- de natuurproducten de marge tussen therapeutische en toxi sche (vergiftige) dosis vrij breed. An ders staat de zaak met de kunstmatige bereide middelen, die in de laatste 25 jaar in steeds grotere hoeveelheid op de markt komen. Zwavelverbindingen. Ongelooflijk populair zijn de zwa- vel-verbindingen geworden. Zwavel in bepaalde vorm en combinatie bleek een sterk anti-septische werking te hebben, die ook binnen het lichaam behoorlijk toe te passen is. Zo ontstond er een hele industrie van die praepara- ten, allen gebaseerd op hetzelfde prin cipe, maar met veel kleine verschillen. Zo zijn sommige speciaal gericht tegen ziekten van de huid, andere weer voor blaas en nierbekken, weer andere tegen longontstoking. Er waren in ons land Duitse, Zwitserse, Franse, Engelse, Amerikaanse en Nederlandse middelen in de handel. Elke fabriek had eigen etiketjes en eigen namen. Het werd een studie op zichzelf uit deze warwinkel nog wijs te worden en er ontstond een hele reeds handleidingen voor de mo derne chemotherapie. Het publiek had er echter minder moeite mee, het raakte vertrouwd met „tabletjes". Men vroeg er al om bij een eenvoudige verkoudheid en een tijd lang waren ze zelfs bij een drogist zon der recept verkrijgbaar. Dat er niet meer ongelukken zijn gebeurd, mag een wonder heten. Maar toch nog te vaak kregen we de slachtoffers in het zie kenhuis. Dat deze verbindingen namelijk ern stige schade kunnen berokkenen aan het bloed, aa. de bloedvormende orga nen, daar werd niet aan gedacht en soms niet genoeg voor gewaarschuwd. Nog minder hield men rekening met de specificiteit dezer producten en men gebruikte, ze maar zo 'n beetje door elkaar. Hierdoor moest men ze vaak veel langer e.i -in veel hoger dosis toe passen dan bij strenge selectie nodig geweest zou ziin. Vooral de misselijk heid bij hoge dosséring heeft deze zwa- velverbindingqn tenslotte wat in mis- crediet gebracht. In tegenstelling tot vorige week is er Zondag voor de Alkmaarse voetbal liefhebbers weinig keus. Alleen Alcin. Victrix speelt thuis in een bekerwed strijd tegen Watervogels. De Alkmaarse kampioenen, Alkm. Boys en Randers, spelen uitwedstrijden, resp. tegen IW en Succes. De wedstrijd Alkm. BoysIVV wordt op het Mos- veld gespeeld en het zal daar zeker niet aan belangstelling ontbreken. I.V.V. een stugge ploeg^ Het is alweer enige tijd geleden dat wij IVV zagen spelen, maar wat wij ons van de Ilpendammers herinneren is dat zij een stugge hardwerkende ploeg vormen die de strijd niet opgeeft voor dat de scheidsrechter het einde heeft gefloten. Een overwinning op deze ploeg zal voor de Boys, naar onze me ning, dan ook een stap in de goede richting betekenen. Randers gaat naar Wieringen en zal het zwaar te verduren krijgen. Wij ge loven niet, dat de Randersvoorhoede zich de weelde kan veroorloven zoveel kansen te missen als vorige week tegen Nieuwe Niedorp werd gedaan. Het hoofd koel houden is het recept en als dat wordt nagevolgd kan succes tegen Succes niet uitblijven. In de afdeling van de Boys wordt te Zaandijk de wedstrijd ZaandijkZilver meeuwen gespeeld, een wedstrijd die vermoedelijk wel door de gastheren zal worden gewonnen. Ook BKC geven wij tegen het bezoekende Grasshoppers een redelijke kar op de volle winst. D.W.V.—de Spartaan. In het Olympisch Stadion wordt Zon dag de beslissingswedstrijd D.W.V.de Spartaan gespeeld. De winnaar van deze wedstrijd kan zich nog niet kam pioen noemen daar het revisie protest van A.F.C. nog niet bekend is. Boze tongen beweren, dat AFC dat proces niet kan verliezen. Die bose tongen wisten niet precies wat er aan de hand was, maar beweerden dat con necties een belangrijke lepel in de pap proces niet kan verliezen. Die boze zijn. Maar ja, boze tongen beweren zo wachten. Voor de MÉkcrwedstrijden verwijzen wij naar het programma dat Donderdag in ons blad werd opgenomen. LIET GETAL alleen is niet beslissend Men kan niet spreken van overbe volking op grond van het aantal inwo ners. Al ontstaat die mogelijkheid bij een snel groeiend volk natuurlijk eer der dan bij niet meer in zielental toe nemende volkeren. Vandaar dat men tegenwoordig rekent met de optimale dichtheid, dat wil zeggen de hoeveel heid bevolking, die gegeven een be paalde situatie ii een bepaald land de grootst mogelijke welvaart geniet. De praktijk leert, dat een aantal bo ven zowel als beneden dat optimum, nadelig kan zijn Echter is het bij een volk, dat leeft, werkt en groeit, onder de huidige internationale bindingen vrijwel onmogelijk om dat optimum te bepalen. Veel belangrijker dan het getal is de mentaliteit en de geest van een volk. Onze prestatiecijfers na de oorlog heb ben dit duidelijk doen zien. Vast staat wel, dat de gunstige ge volgen van een bewuste geboorterege ling zijn uitgebleven. Het gevaar van een renteniersmentaliteit dreigt. Als mede een verstoring van een evenwich tige bevolkingsopbouw. De teruggang van de bevolking in West-Europa (Nederland uitgezonderd) wekte bezorgdheid, ook bij hen, die uit godsdienstig-morele overwegingen tegen deze preventie geen bezwaar hebben. In 1937 sprak het Engelse Lagerhuis het openlijk uit, dat de tendentie van de bevolking om te gaan afnemen een ge vaar opleverde voor de handhaving van het Britse Imperium en de welvaart van de natie. Berekeningen ook van ge leerden komen niet altijd uit. Doch de verwachtine is een sterke teruggang in West- en Noord-Europa, terwijl de Sowjetunie in 1970 een bevolkingsaan was zal hebben van 75 millioen. De na-oorlogse jaren geven voor som mige landen een sterkere aanwas te zien, doch Frankrijk ging ook in de periode 1939—1947 nog achteruit Neder land evenwel groeit snel. En de opper vlakte cultuurgrond groeit niet. Inte gendeel, krimpt ondanks Wieringer- meer en N.O.-polder in! Een sterke ont wikkeling van de industrie, die het overschot aan werkkrachten kan opne men, hangt af van de internationale ontwikkeling, kapitaals-investatie, pro ductiekosten, arbeidssscholing en werk lust en zoveel meer. In handel en scheepvaart stuiten we op een sterke concurrentie, speciaal van Amerika. T\IT ALLES leidt tot overweging van emigratie, als een der hulpmidde len om bestaanszekerheid te verschaf fen. Voorwaarden zijn durf en moed bij een deel der bevolking en de aanwe zigheid van landen, die Nederlanders willen opnemen. Beide voorwaarden Ons onderwijs heelt rust nodig De Algemene Nederlandse Onderwij zers Federatie heeft aan de Staten- Generaal ter kennisneming aangebo den een algemeen overzicht van de feiten, die hebben geleid tot het ver breken door de regering van het over leg met de onderwijzers. (Zoals gemeld is. ontkent de regering, dat dit verbre ken juist is. - Redactie.) In verband met de zeer ernstige gevolgen, die dit voor het onderwijs en de onderwijzers zal hebben, heeft het bestuur van de AN.O.F. gemeend, het parlement niet Gnkundig te mogen laten van de gang van zaken. „Ons onderwijs heeft rust nodig aldus heet het in het adres het heeft behoefte aan leerkrachten, die zich zonder al te grote zorgen aan hun taak kunnen wijden. De weg, die de regering- thans heeft ingeslagen, kan ons daartoe niet voeren, maar leidt on herroepelijk tot verbittering, opstan digheid en onrust, tot grote schade van ons Nederlandse volksonderwijs". Reeds achttien jaar loopt de man wiens portret wij heden plaatsen op de Alkmaarse voetbalvelden. U kent hem wel, het is de heer Fred. Meinders, die in 1931 het Alkmaarse Go Ahead ging trainen en vanaf 1936 tot trainer van Alc- maria Victrix werd benoemd. De heer Meinders begon zijn loopbaan als trainer niet in Alkmaar. Voor dien werden TOG, Zeist, EVC e.a. door hem getraind. Trainen deed de jeugdige Fred, toen hij nog in Hilversum en 't Gooi als actief doelverdediger optrad. „Geen trai ningsavond sloeg ik over, het was gewoon een feestdag voor mij", vertelde hij ons. Ongetwijfeld zal die toewijding oorzaak zijn ge weest dat hij 24 maal voor doel verdediger van het Amsterdams elftal werd aangezocht. Een aardi ge bijzonderheid is dat de heer Meinders tweemaal het doel heeft verdedigd van... een Oostenrijks elftal. De doelman van de Oosten rijkers was geblesseerd en daar de heer Meinders op dat moment reeds trainer was en dus „prof", was er niets tegen dat hij met de Oostenrijkse beroepsvoetballers FRED MEINDERS meespeelde. trainer Op onze vraag waarom hij voetbaltrainer was geworden, antwoordde hij: „Dat zal ik je vertellen. Ik was ladingmeester bij de KLM in Amsterdam maar kwam zonder werk, daar de maatschappij met een Duitse firma ging samenwerken. Ik was verloofd, had trouwplannen en daar ik toch een onwillige knie had en veel voor het geven van trainen voelde, ging ik hiertoe over". Dat is dus de oorzaak dat wij de heer Meinders steeds met tas en klap stoeltje langs het lijntje zien staan als Alcmaria moet spelen. Fred, zoals de ouderen hem noemen is echter niet alleen trainer, hij is Alcmariaan in hart en nieren. Daarom klopt er ook nooit een Alcmariaan vergeefs aan zijn deur als er een onwillige spier of verstuikte knie is. Trainer Meinders knapt het wel op en die spieren komen onder vakkundige handen, want naast trainer is de heer Meinders een bekwaam masseur. Dat hij nog lang voor „Alcmaria" behouden mag blijven. zijn aanwezig. Emigratie in de praktijk is weer anders dan emigratie op papier. In economisch-statistische berichten schreef (Lr. Steigenga over dit probleem. Hij wees op bepaalde streken in ons va derland als b.v. de Zuid Oosthoek van Friesland, waar regelmatig werkloos heid dreigt. Conclusie: laten de mensen uit die streken emigreren. Natuurlijk volkomen logisch gedacht. Doch de werkelijkheid is anders. Niet uit deze streken, de z.g. minder welva rende, doch uit de welvarende gebieden komen de meeste emigranten. Emigran ten zijn geen dode pionnen op een schaakbord, doch levende mensen. In een vrij land bepalen de burgers zelf of en waarheen men wil emigre ren. In tijdschriftartikelen en prae- adviezen verliest men dit te veel uit het oog. De lust om te dirigeren van boven af, zit er nog te sterk in. Waarbij wordt vergeten, dat de persoonlijkheid van de emigrant de beslissende factor is. Hij en ook zij moeten vrijwillig beslissen en in den vreemde de moei lijkheden trotseren. Alleen man on vrouw te zamen kunnen de verant woordelijkheid voor zulk een gewich tige stap dragen, die voor hen zelf en hun nageslacht beslissend is. Elk ambtelijk dirigisme kan niet an ders dan armzalig gepruts zijn, waar mede de zaak, groot gezien, niet ge diend word.t Nodig is betrouwbare en zakelijke voorlichting, een scherp beeld van de werkelijkheid, een goede voorbereiding en een vlotte organisatie. Men moet de mensen in staat stellen een oordeel te kunnen vormen en een beslissing te doen nemen. Doch enkel en alleen op basis van eigen verant woordelijkheid en volkomen vrijwil ligheid. Cn. visserij-besommingen Aan de rijksvisafslag was gisteren slechts één trawler, welke f 11.900 besomde en wiens aanvoer bestond uit 420 kisten schol, 300 schar, 140 schelvis, 90 makreel, 20 tarbot en tong, 25 kabeljauw, 65 wijting, 35 poon, 10 wolf, 15 koolvis, 25 bot en 25 kisten met diverse soorten. Aagtekerk, R'dam—Sydney, 25-3 te Co lombo Abbekerk. R'dam-Sydney, pas seerde 24-3 Kaap Nao Algorab, R'dam Porto Alegre, passeerde 24-3 Lissabon Amstelkerk, 24-3 van Tacoradi naar Co- tonou Almdijk, R'damVera Cruz, pas seerde 24-3 Great Abaco Bali 24-3 van Soerabaja naar Palembang Beverwijk, 24-3 van Sfax naar Gibraltar en Engeland Congostroom, A'dam—Freetown, 24-3 van Dakar Cottica A'damParama ribo, 24-3 van Dover Friesland, 24-3 van Batavia naar Semarang Grootekerk, 24-3 van Mombassa naar Tanga —Jac Cats9 24-3 van Narvik naar R'dam Leuve-' kerk, 24-3 van Karachi naar Bombay Maaskerk, 24-3 van Tacoradi naar Port Bouet Prins Frederik Hendrik, Gandia —Antwerpen, passeerde 24-3 Dover Ra ki 24-3 van Batavia te Singapore Randkerk A'dam—Oost-Afrika, via Mar seille, passeerde 24-3 Finisterre Socra tes, 24-3 van Trinidad naar Madeira en A'dam Stad Leiden, Mombassa A' dam, 25-3 te Suez stad Maastricht, BonaA'dam, passeerde 24-3 Ouessant Tarakan, 24-3 van Halifax naar Alexandria en Java Tabinta. Batavia—A'dam, pas seerde 24-3 Kaap Guardafui Talisse, New York—Java, passeerde 24-3 Kaap St Vincent Tjibodas, 25-3 van Fremantle te Singapore verwachf Waterman. Ba tavia—R'dam passeerde 24-3 Minicoy Willem Barendsz, 25-3 van Zuidpoolgebied naar Kaapstad Zwijndrecht, Danzig— R dam, passeerde 25-3 Brunsb' ttel Celebes, New York—Java 22-3 te Sin gapore Kedee, R'damJava, passeerde 24-3, 24 uur. Perim Kota Gede, 23-3 13 50 uur van New Orleans naar Batavia Samarinda, 23-3 n m van San Fran cisco naar de Philippijnen Sibajak, BataviaR'dam, 24-3 22 uur Gibraltar ge passeerd Straat Soenda. 23-3 van Be- lawan naar Singapore Straat Malakka, 23-3 van Yokohama naar Sanghat Tas man, 23-3 van Manilla naar Amoy Tjisadane, 23-3 van Hongkong te Shanghai Tjikampek, 21-3 van Buenos Aires te Pernambuco Willem Ruys. Batavia— R dam, passeerde 24-3 2uur Gibraltar, wordt 27-3 9 uur te Southampton ver wacht Zuiderkruis R'damBatavia, 24-3 18 uur Ouessant gepasseerd Albireo, 27-3 van Buenos Aires te R' dam verwacht Alblasserdijk. 23-3 van Brownsville te Galveston Alcyone, Ant werpen—Hampton Roads (V O), passeerde 24-3 Wight Alphacca, 24-3 van Balti more te Philadelphia Ams*eldijk 24-3 van Java te Boston Edam, R'dam— New York. 25-3 5,15 uur te Antwerpen Katwijk, vertrekt van R'dam naar Dan zig en Gdynia Nieuw-Amsterdam, 24-3 15 uur van New York naar R dam Noordwijk, 24-3 van Aberdeen naar Methil Prins Alexander, R'dam -St John pas seerde 24-3 Lands End Prins Frederik Hendrik, 25-3 van Gandia te Antwerpen, daarna Denemarken Schi^dijk 24-3 van New York të Norfolk Marktberichten ALKMAAR, 25 Maart 1949. (Alkm. Exportveiling). Andijvie 5054; Spina zie 5259; Postelein 6568; Worteltjes 1021; Raapstelen 4; Rabarber 5270; Spruitkool extra 6572, I 5062, II 30 45; Rode koo! 1527; Gele kool 6.50 26.50; Prei 718; Uien afw. 13. midb. 5—6; Bieten 6—9; Witlof I 41—47, II 30 —37, III 19-29: Aardbeien 19—41; Ra dijs 17—23; Selderie 12—18; Selie 17— 18; Aardappelen 46. HEM, 25 Maart 1949 Gele kool 20—25; Rode kool 22—26; Witlof I 51—55, II 3645; Groene kool B 1113; Waspeen 36; Spruiten 67; Spinazie 36; Jonathan 75—89; Uien 820—10.20: Kroten 6.60. OBDAM. 25 Maart 1949. Peen: B 4.50. C 2.50 en veevoer 1.701.90; Uien: midd. 10.20, grove 9.20 en driel. 8 20; Bieten A 6 en B 4.50; Gele kool 21 30; Witlof; I 46—48, II 41—46 en III 37—42. SNGEZOMÖPN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) staatspfn«jtoen en noodvoorziening Ik ben een grote vcorstander van Staats pensioen Het had er ai vijftig jaar moeten zijn, het leven van vele mensen ware mooier en rustiger geweest Maar wij hebben nu in elk geval de Noodvoorziening en dat is ai heel belang rijk Daarom onze hulde aan minister Drees M BROMMER—EDEL NB Van redactiewege beker*

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3