Open venster op tien jaar Nederland KASTPAPIER P.O.A. n.V. Payglop Tweede lustrum Volkshogeschoolwerk in Noord-Holland herdachi Belangrijk week-end op de „Zandhoeve' Drukfe op de veemarkt- AGENDA Aandeelhouders van Alkmaarse Exportveiling vergaderden Omzet van 1948 was groter dan in 1941 Bakkers vieren feest in Kunstzaal Boer niet meer voor Optreden tegen „Kunstpiraten" gewt Schoor/ Castricum Vervolg Stadsniei „Stuk voor stuk schijnen de geestelijke winstpunten, die liet Nederlandse Volk tijdens de bezettingsjaren opdeed, weg te vallen. Velen menen, dat ze de oude zekerheden van vóór Mei 1940 terug hebben en het ineengestorte bestel vrü knap hebben gerestaureerd. Immers: meneer heeft weer zijn oude Karei I, mevrouw kan zich weer verdiepen ii> Cinderella, Het Volk is slechts vrij ge worden en de Avro doet weer zijn best met bonte-avonden", aldus dr. W. J. Sehuyt, secretaris van de Parlementaire Enquête-commissie, in een rede, welke lijj Zaterdagavond onder de titel „Nederland 1939—1949" op de Volkshogeschool I)e Zandhoeve te Bergen uitsprak ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Volkshogeschoolwerk in Noord-Holland, dat aldaar dit weekend herdacht werd. Gelukkig, verzucht men. Er is maar weinig veranderd. Maar is dit niet slechts schijn? Is de vulkaan, waarop wij jarenlang geleefd hebben, werke lijk tot rust gekomen? Neen. Niemand zal ontkennen, dat de internationale ontwikkelingen met grote dynamiek voortschrijden. Het droombeeld van 'n vreedzame wereld op een nieuwe vol kenrechtelijke basis heeft plaats ge maakt voor de harde werkelijkheid. Nog steeds heerst er wapenstilstand en geen vrede en opnieuw staan twee grote wereldmachten tegenover elkaar, die enerzijds hun macht uitbreiden door politieke druk, anderzijds door het "sluiten van verdragen. Nederland heeft duidelijk gekozen. Het heeft nu tot taak een constructief en betrouwbaar bond genoot te zijn en mag zich niet maar zo door de grotere laten meeslepen. Ons land moet zijn bijdrage leveren aan het zoeken naar een oplossing voor de vrijheid van de menselijke persoon lijkheid en het vinden van de juiste weg in de ook economisch zo gecom pliceerde wereld. Deze strijd stelt ook andere eisen aan de mens zelf. Sommige spreken van een naderend einde. Maar staan we niet voor een nieuw begin? De on gewisheid van dit ogenblik is de ge steldheid van iemand, die staat in een groeicrisis. Toch is daar in grote trekken een lijn, die wijst op een gaan naar een heid. Het belangrijke in de wereld speelt zich niet meer af in nationale sferen, maar in internationale sfeer. Slagbomen verdwijnen en scheidings muren storten ineen. De vage omtrek ken van een gemeenschappelijke be schaving verrijzen. De wereld, die wij tegemoet gaan, zal de wereld zijn, die wijzelf maken. Daarbij zal geestelijke grootheid dominerend zijn. Op deze wijze kan ook een klein land groot worden en kan zijn betekenis in de wereld omgekeerd evenredig zijn aan zijn aantal vierkante kilometers". Stabilisatie en geestelijke devolutie. •.Dit was het laatste gedeelte van de rede van. div Sehuyt en de derde fase van de periode, welke hij kenmerkt als „de ongewisheid eigen aan elke re stauratieperiode". Daarvóór behandel de de inleider de periode der vóóroor logse stabilisatie en de daarop volgen de geestelijke revolutie. De eerste fase kenmerkte zich door een zekere gun stige ontwikkeling gepaard gaande met geestelijke verslapping. Dit was merk baar, zowel op het terrein der politie ke partijen, der kerken als van het culturele leven. Is het dan niet te ver wonderen, dat de jonge mens zich af scheidde van dit vlakke rustig voort kabbelende levensbeeld. Sommigen wenden de blik naar de andere zijde, waar zekere aspecten meer aansloten bij het dynamieke van hun bestaan. Dit veroorzaakte spanningen, die tot zeke re uitbarstingen gel. rmen zou zijn, als niet het gewapende optreden de aan dacht anders richtte. De tiende Mei kwam en het was een gebeuren, waar op het Nederlandse volk bijna niet voorbereid bleek te zijn. Er voltrok zich echter een geestelijke revolutie. Het gehele volk (enkele duizenden ver raders en halfslachtigen uitgezonderd) stortte zich in één groot avontuur. Aanvankelijk zag men in de metho diek van het verzet de ge'waande lega liteit der Nederlandse Unie. Het ge weldige vertrouwensvotum, dat men verkreeg was geen verdienste van de Nederlandse Unie, maar werd ver'' e- gen door te appeleren op de naieve in- stichten van het volk. Daarna kreeg men de illegaliteit met het persoon lijke initiatief. Dit gaf twee winstpun ten. Ten eerste de herleving van het begrip van het heroische, ten tweede de bezinning van de jongeren op de diepere achtergronden van het leven. Het tijdens de bezetting gegroeide revolutionnaire élan kwam na de be vrijding direct ter tafel. Nadat despre ker zich met de wijzigingen in het po litieke leven had bezig gehouden, il lustreerde hij tenslotte de grote moei lijkheden, waarmee het eerste na-oor- logse kabinet onder leiding van Scher- merhorn en Drees te kampen kreeg. De schade, die hersteld moest worden was enorm. De directe bedrijtsschade ten gevolge van de oorlog bedroeg f 4 mil- lard, de schade aan het productieappa raat f 8 milliard, aan buitenlandse be leggingen f 6.5 milliard, aan Neder lands goud was f 300 millioen in be slag genomen, de Nederlandse Bank had op Duitsland een vordering van f 4.5 milliard en de staatsschuld was toegenomen tot f 7 milliard. (Alles in de vóóroorlogse waarden). En er was een tekort van 175.000 woningen.... Nederlandse letterkunde '39'40. Zondagmiddag hield mevr. Adr. Groenier—Canivez uit Amsterdam over bovenstaand onderwerp een markante inleiding. Het levendige literaire leven had zijn ontstaan te danken aan vier grote literatoren: Slauerhof, Marsman, Ten Braak en Du Perron. Hun doel was de Nederlandse letterkunde op Euro pees peil tg brengen. Zij brachten een geheel andere klank in onze letterkun de, die de laatste twee jaar weer op klinkt. Men noemt Slauerhof soms een desperado. Hij was dat niet, want iemand die een desperado is, zcekt niet. En dat juist deed Slauerhof zijn leven lang. De eerste bundel, die Mars man schreef op 22-jarige leeftijd, was als een kreet, een fanfare, die grote vernieuwing bracht. Na Van Schendel was hij de eerste, die Weer groots en puur Nederlands schreef. Ten Braak en Du Perron leefden onder de doem van het naderende nat.-socialisme en het fascisme. Het communisme konden zij niet kiezen, het fascisme schreven ze geheel af en de democratie zagen zij sterven. Nadat mevrouw Groenier Canivez de letterkunde in, de illegaliteit had behandeld, wees zij op enkele -a de bevrijding naar voren komende fi guren als Cola Delbrot en Marnix Gij zen. Op de leiding gevende figuur van Oe hedendaagse letterkunde is nog het wachten. Deze kan echter nu elke dag te voorschijn treden. Dat het niet eer der gebeurde, is niet te verwonderen. Immers ook in geestelijk opzicht gaat herrijzen met tijd gepaard. Het avonduur werd gevuld met een aantrekkelijk programma kamermu ziek, waarvoor grote belangstelling be stond. Wij kunnen tenslotte constateren, dat de leiding van de Volkshogeschool wel op zeer juiste wijze de herdenking van dit tweede lustrum heeft georgani seerd. Er werd niet gesproken over 't eigen, zeer vele werk, verricht in het belang van de Nederlandse samenle- Eerste stierenkeuring van het seizoen De Alkmaarse veemarkt bood van daag een ander beeld, dan wij de laat ste weken daar te zien hebben gekre gen. Een levendig beeld, een van veel opgewekter bedrijvigheid. Een ieder, die rechtstreeks of zijdelings met het marktwezen is betrokken zette dan ook een opgewekt gezicht, ondanks de schrale Noord-Oostenwind die het ver blijf. op het Waagplein allesbehalve tot een genoegen maakte. En juist die koude wind was het, die de oorzaak werd van het feit, dat de aanvoer van stieren is tegengevallen. Voor het eerst in dit jaar werd name lijk een stierenkeuring gehouden, doch de veehouders schroomden, hun kost bare stamboekvee uit de warme stal te halen en het voor te leiden in de ring, die van palen en touwen op het plein was gebouwd. Anders was het bij de keuring van beren en zeugen, die op het Hofplein plaats vond. Daar stapte de ene beer r.a de andere, het schuim op de bek, rond, aangemoedigd door een gebaar met de stok en de keurmeesters no teerden en bezagen met kennersblik de dieren, die zich van al dat gedoe om zich heen niet veel aantrokken, maar rustig huns weegs kuierden en de wereld uit hun kleine ogen minach tend bekeken. Terwijl ,op het Hofplein de keur meesters hun werk deden, ging de aan veer bij het Waaggebouw regelmatig door en toen daar om ruim half elf de stierenkeuring een aanvang nam, bood het Waagplein een beeld, dat wij daar in lang niet zagen. Een flinke drukte rond de koeien, de stieren, de varkens. Een drukte, die wij nog vaak cpnieuw hopen te zien- ving, het nauwer maken van de klo ven, die ons volk in parten deelt; er werd niet gesproken over het werk, dat op internationaal niveau ligt. Men richtte het zoeklicht op de tijd, die wij allen meemaakten, de ge beurtenissen waarvan wij getuigen waren en dat wat mogelijk voor ons staat te komen. Voor velen werd zó juist het Volkshogeschool- ideaal, dat ook het onze kan zijn na gestreefd, vervat in de woorden van Marsman, de dichter: „Leeft in het he den en kijkt in de toekomst". Moge het Volkshogeschoolwerk nog in toene mende mate de belangstelling krijgen, die het waard is als geestelijk ont moetingscentrum van de vele stro mingen en lagen waaruit het Neder landse volk is opgebouwd. Propaganda-avond „Nieuwe Koers" Onder het motto: „Ons kompas wijst Nieuwe Koers" werd Zaterdagavond bij Tom op het Waagplein een prcoa- ganda-avond georganiseerd door de D.S.J.V. „Nieuwe Koers" afd. Alkmaar. Het politieke cabaret vormde het grootste onderdeel van het programma cn werd op uitnemende wijze verzorgd door de „Rode Koers" uit Zaandam. Deze groep jonge mensen, negen in getal, gaf de talrijke aanwezigen eer. duidelijk beeld van wat leeft en be sproken wordt in de „Nieuwe Koers" en dit lieten zij tot uiting komen in de vele voordrachten. Wij noemen o.a het woningtekort, het negervraagstuk in de U.S.A., hun verbondenheid met de Spaanse ionge socialisten in balling schap etc. De aangekondigde spreker Eibert Meester, wegens ziekte verhin derd, werd vervangen door Roel Tim- mers uit Amsterdam. Spr. zette uiteen, waarom „Nieuwe Koers" wil komen 'o' een samenbundeling van jongeren van verschillende geloofsovertuigingen en ging even dieper in op de door braak. De bijeenkomst, weiKe door verschillende jongere organisaties mede bezocht werd, is gebleken een goede avond te zijn geweest, zo merk te de voorzitter Ot Neef in zijn slot woord op. Hij wekte de aanwezigen op eens een kijkje te nemen op de bijeen komsten, welke Donderdags in het A.B.B.-gebouw op de Koningsweg wor den gehouden. Burgerlijke Stand Geboren: Petrus, z. v. P. Liefting en J. Th. L. Ditmar. Martinus A z. v. J. Roecoert en M. Kok. Wil helmus A. M„ z.v. W. M. P. Cornells- sen en C. C. Dekker. Jacob G., r. v. G. Kes en G. A. Geerlings. Antonis M d. v. J. L. Boots en J. C. Gremmen Geertrude J M., d. v. G. H. M. Maes- sen en A. M. Rijkenberg Hans M z. v. S. Brak en K. Honig. Zang en dans in het Gulden Vlies Mevr. G. Pranger-Schuitemaker en de heer G. C. Pranger hebben Zater dagavond een uitstekend bezet Gulden Vlies getoond, waartoe hun zang- en balletklassen in staat zijn. Dat dit niet gering is, werd deze avond afdoende bewezen. Mevrouw Pranger heeft met haar ballet-klasse, die voor het over grote merendeel uit zeer jeugdige bal lerinas bestaat, keurig werk verricht, dat slechts het resultaa^ kon zijn van ijverig studeren en moeizame arbeid. Deze arbeid is voor mevr. Pranger des te moeilijker geworden, omdat zij niet tevreden was met het gemiddelde genre, doch er naar gestreefd heeft de uitvoering op een hoger plan te bren gen. De entree, het „Bloemen pluk ken" van Binet, waarbij de kleinen op spitzen hun debuut maakten, was even verrasend als veelbelovend. Er schui len onder de kleuters talenten, die de moeite van 't ontwikkelen waard zijn; woorden, die hun autoriteit ontlenen aan de mening van de bekende ballet- teuze Marie Jeanne van der Veen. Met de Wals van Strauss en het Pizzicati van Delibes werd de goede indruk nog bevestigd. De allerkleinsten (57 j.) verrukten het publiek in „Albumblatt" van Grieg. Dat zij daarbij even de kluts kwijt raakten, werd hun van harte vergeven. Tot de beste nummers behoorden het „Amouretje" en „Kibbe len om een speelmakkertje". Vooral in laatstgenoemd dansje waren afwerking en mimiek keurig. Een zestal dames danste op even stijl- als gevoelvolle wijze „Uitnodi ging tot de Dans" van Weber. Vooral de solo-dans viet te loven. Het dames koortje „Con Anima", dat in Septem ber 1948 het levenslicht zag en onder leiding staat van de heer G. C. Pran ger debuteerde in het openbaar. Ge zien de korte tijd van bestaan was het debuut niet onverdienstelijk. Na „Naar buiten" van C. Kuiler en „Dansliedje" van Zweèrs, liet het -koortje zich bè- luistcren in „Benedictus" en „Berceu se". Aan laatstgenoemd optreden ga ven wij qua gehalte de voorkeur. Het tweede gedeelte van de avond werd ingenomen door „Een visite in het Poppenhuis", zangspel in één be drijf van Cl. Ward en in een Neder landse vertaling van J. E. Verbrugh. Is het optreden van kinderen op zich zelf reeds dankbaar, deze dankbaar heid groeit uit tot waardering als men bemerkt, dat aan de opvoering zorg is besteed. Dit was het geval met de „Visite in het poppenhuis". Aardige «ostuumpjes, een vlot zangspelletje, verdienstelijke soli en grappige mi miek deden het geheel bijzonder sla gen. Om peadagogische redenen wil len wij geen namen noemen, doch ook in deze mevrouw en de heer Pranger lof toebrengen voor hetgeen zij gepres teerd hebben. De bloemen aan het slot waren wel verdiend, terwijl de heer Pranger, die de dansjes en het zangspel op uitste kende wijze aan de vleugel accompag neerde, dank bracht aan allen, die op enigerlei wijze' aan het slagen van de avond medegewerkt hadden en hier in speciaal mevr. Lagas, mevr. Schuur man en mevr. Krom betrok. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Keizerwals, tot 14 j. onder geleide; Victoria Theater, 8 uur: Rio Rita, tot 14 jaar onder ge leide; Cinema Americain, 8 uur: Hoog spanning, 18 jaar. Veemarkt. Stie renkeuring, keuring voor drachtige zeu gen en districtkeuring voor beren. BONNEN HALEN, 28 MAART DE RIJP: Alle inwoners. DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Keizerwals, tot 14 j. onder geleide; Victoria Theater, 8uur: Rio Rita, tot 14 jaar onder ge leide; Cinema Americain, 8 uur: Hoog spanning, 18 jaar. Gulden Vlies, 8 uur: V.U. Lezing over Canada. BONNEN HALEN, 29 MAART NOORD-SCHARWOUDE: Alle inwo ners. MAANDAG 28 MAART Lentetijd Schoonmaaktijd Alleen de betere soorten Hagelwit Prof. Roland met seance Het was niet voor de eerste maal dat Prof. Roland hier in Alkmaar een séance gaf en de vorige opgedane er varingen zouden een grotere publieke opkomst voor zijn verrichtingen heb ben doen verwachten. Het bezoek gis teravond aan het Gulden Vlies ter bij woning van deze experimenten was be droevend slecht. Van welke hypothese men ook uitgaat, het blijft een wonder lijke sensatie zijn mentale, transmis- sionnele, somnambulistische, fakiristi- scbe en suggestieve manipulaties te aanschouwen. Het is het vat der Dana ïden vullen hiervan een verslag in dé tails te geven, weshalve wij volstaan met een globaal overzicht. Eén van zijn waarlijk goede experimenten was: zijn in trance gebrachte assistente met naakte rug op een met glasscherven bedekte tafel te leggen. Om dit lugu bere experiment te voltooien liet Prof. Roland een der heren uit de zaal op haar borst plaats nemen. Na haar weer in haar normale toestand te hebben te rug gebracht bleek haar rug niet de minste belediging te hebben onder gaan. Zijn experiment met voorwerpen van personen uit de zaal was verbluf fend. Zijn verklaringen die hij aan de betreffende voorwerpen ontleende heb ben wij aan onze eigen ervaringen ge- toest en waren volkomen in overeen stemming met de waarheid. Buitenge woon grappig was de metamorphose van de zich vrijwillig ter beschikking- stellende personen uit het publiek. Een dame die nog nooit een dirigeer stokje had gehanteerd, dirigeerde met vlotheid een symphonieorkest. bijge- taan door haar „solisten", die met zwier een bezem- en kleerhangerpartij streken. Wij zagen een wereldkampioen wielrenner geboren worden, die op een steel ronde na ronde trok en bij het ingaan van de laatste ronde een dus danige snelheid ontwikkelde, dat hij terecht door het publiek luide toege juicht werd. B. PIANO-RECITAL GERARD HENGEVELD. Woensdag 30 Maart zal Gerard Hen- geveld in 't Gulden Vlies een Chopin- recital geven, waarin hij behalve de Sonate in b op. 58 o.a. de Fantasie in F op 49, de Berceuse en de Polonaise in As zal spelen. Het Parool schreef over zijn optre den in de kleine zaal van het Amster damse Concertgebouw o.a Zijn bijzondere aanleg voor het in strument de piano laat hem echter evenmin los. Die andere kant van zijn wezen vond uitdrukking in het tweede deel van zijn programma: Ravel en Chopin. De virtuositeit, waarmee hij deze uit de piano geboren muziek speelt, beheerst hij met eenzelfde bijna wetenschappelijke aandacht. Zelfs in dit virtuoze bewaart hij daardoor een persoonlijke reserve, die hem, meen ik. stempelt tot een geheel aparte figuur onder de beste kunstenaars van Neder land. GESTOLEN GOED GEDIJT NIET. Zaterdagochtend om half acht werd de Alkmaarse politie door de rijkspo litie uit Nieuwe Niedorp gewaarschuwd dat daar juist een damesrijwiel was gestolen. Nog geen uur later kon de dief in Alkmaar worden aangehouden. Dader en -ij wiel zijn overgebracht naar de postcommandant van de rijks, politie te Nieuwe Niedorp. DIERENBESCHERMING Zaterdag is opzettelijk door een \rouw uit een der buitengemeenten een licht bruine ruwharige smoushond te Alkmaar onverzorgd achtergelaten. Signalement: reu, plm. 1 jaar, zindelijk, buitengewoon vriendelijk karakter en middelmatig groot. Adres voor hen die zich over het dier willen ontfermen: inspecteur C Verwer, Baanstraat, Alk maar. Afdeling bestaat 35 jaar De Alkmaarse afdeling van de Al gemene Bedrijfsbond van arbeiders (sters) in de voedings- en genotmidde len bestaat 35 jaar. Reden genoeg, om dit feit op luisterrijke wtfze te vieren. Zo stond dan Zaterdagavond het to neel van het Wapen van Heemskerk vol bloemen, zo werd daar menig fees telijk woord gesproken, zo werden al le aanwezigen tot een grote familie van feestvierenden. De heer A. de Leij, de voorzitter der afdeling sprak het openingswoord en deed een beroep vooral op de jonge ren, om zich meer te wijden aan het vakbondswerk en om in het bijzonder aandacht te schenken aan de sociale en politieke problemen in de wereld. Het gaat niet in de _erste plaats om dele den zelf, maar om de toekomst. De oude voorgangers uit de beweging heb ben daarvan de voorbeelden en de be wijzen gegeven. De voorzitter van de Alkmaarse Be- stuurdersbond, de heer J. Meyer, wenste de afdeling strijdlust en sterk te in de toekomst en bood namens 13 vakbonden geschenken onder couvt t en een boekwerk aan. De heer Elte wees als voorzitter van de bakkers- bond ..Alcmaria" op de vruchtbare sa menleving tusen patroons en vakbond, bij welke woorden de heer Schilder zich aansloot namens de Katholieke bakkerspatroons, evenals de heer Nordberg, de bondspenningmeester. De ze laatste spreker wekte de aanwezi ge patroons op, mede te werken in een vakbond. Nog te velen zijn ongeorga niseerd. Zij hebben ongelijk, want steeds meer gaat' de vakbeweging een Verantwoordelijke plaats innemen in het economisch leven, zowel nationaal als internationaal. Het feit dat in Haar lem de broodprijzen-oorlog ongedaan werd gemaakt is wel een bewijs, dat de vakbond de verantwoordelijkheid niet schuwt. Aan het einde van zijn rede overhan digde de heer Nordberg een insigne aan de heren vd Meer en Langenberg, ter gelegenheid van hun 25-jarig lid maatschap. Het officiële gedeelte was daarmede afgewerkt. Max van Praag en zijn en semble bestaande uit Joop de Leur, het duo Pander en Flip van der Scha lie namen de 'aak op zich, de aan wezigen nog lang prettig bezig te hou den. En mede dank zij hun vlotte pro gramma van zang, muziek en sketches zijn zij daarin uitstekend geslaagd, zo dat toen na 'n gezellig dansje het uur van scheiden kwam, dit velen nog veel te vroeg was. Onder voorzitterschap van de heer E Mak werd Zaterdagmiddag de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de N V Alkmaarse Exportveiling van land- en tuinbouwproducten gehouden In zijn openingswoord memoreerde de heer Mak, die als directeur van de vei ling voorzitter R Wognum verving, dat 1948 in het algemeen voor de tuinders was meegevallen Aanvankelijk was de afzet van de winterproducten slecht gaan, doch het contract met de bezettings-auto- riteiten in Duitsland, dat in de loop van 1348 werd afgesloten, was oorzaak dat on danks de slechte vooruitzichten toch nog een redelijk resultaat werd verkregen De uitvoer naar Duitsland zal dit jaar voor de tuinders minder voordelig zijn, daar nien nu niet lukraak de grens over Kan sturen wat men hier maar kwijt wil, zei de heer Mak, doch er is weer een lichtpuntje in de handelsovereenkomst met Engeland Bij de aanvang van 1946, '47 en *48 waren wij ook pessimistisch gestemd en ook in 1949 zal het wei weer rondlopen Nadat spreker enkele minu ten stilte had verzocht ter nagedachtenis van de heer J A Konijn, ging men over tot de volgende agendapunten Ondanks de verhoogde omzet bleek dat de exploitatie-rekening minder bevredi gend was dan in 1947 De winst- en ver liesrekening 1948 sloot met een bruto- batig saldo van f 7,364,85 (v j f 12,611,15) Na de vereiste afschrijvingen kan een bedrag van f 2,000,— voor winstverdeling worden aangewend Met het voorstel van het bestuur om van dit bedrag 5 pet dividend aan de aandeelhouders uit te betalen ging de vergadering bij acclamtie accoord Bestuursverkiezing Hierna volgde de bestuursverkiezing De heer P Kluft werd door de Tuinbouw- vereniging „Schermerhorn en Omstreken" wederom candidaat gesteld Van de 93 uitgebrachte geldige stemmen kreeg de heer Kluft, die periodiek moest aftreden, stemmen In de vacature van de heer A Visser werd de heer C Hartog van Algemeen Belang" te Alkmaar met 89 stemmen gekozen De onlangs opgerichte tuinbouwver- eniging „De Oost'» te Ursem had het ver zoek gedaan om een zetel in het be stuur van de Exportveiling In principe ging de vergadering hiermee accoord, doch daar „De Oost" nog niet koninklijk Is goedgekeurd, kan op reglementaire gron den hiertoe nog niet worden overgegaan, Daar te verwachten is, dat binnenkort de Koninklijke goedkeuring zal afkomen, werd desondanks over de afgevaardige van „De Oost" gestemd Het was' de heer heer Langereis, die met 58 stemmen en blanco werd gekozen Alkmaarse Kegelbond won te Leeuwarden Gistermorgen vertrok de Alkm. Ke gelbond vergezeld van dames en heren van diverse clubs naar de Friese hoofd stad. Ook' de Haarlemse Bond had zich hierbij aangesloten en zo arriveerde het gezelschap in drie bussen in Leeu worden. Te ongeveer 12 uur nam de voorzit ter van de Noord Nederl. Bond, de heer Albronda, het woord en heette alle aanwezige dames en heren hartelijk welkom, in het bijzonder de Burge meester van Leeuwarden en de heren van het nationaal comité. Het deed spr. genoegen, dat de Burgemeester alle medewerking had verleend tot het houden van dit nationaal concours ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Kegelclub „Acht om de Lange" te Leeuwarden. Ongeveer 300 dames en heren hoorden in de grote zaal van Hotel „Spoorzicht" de geestige speech van de heer Albronda aan. Ook de Burgemeester heette alle aanwezigen hartelijk welkom en feli citeerde de jubilerende, club. Spr. hoopte, dat dit bezoek aan Leeuwar den een aangename herinnering zal chterlaten en men deze stad meerma len zal bezoeken. Ook de voorzitters van de Zwolse, Twentse, A'damse. Haarlemse en Alkm. Kegelbond felici teerden de jubilerende club en over handigden de voorzitter diverse cadeaux. Ook de gedelegeerde van de Nederl. Kegelbond, de heer Timmer, complimenteerde „Acht om de Lange' met haar jubileum. Hierna verzocht de voorzitter van de Noord Nederl. Kegelbond de burge meester en andere leden van hot comité de banen te openen. Te ongeveer kwart over één ving (na loting) de Invitatie Bonden-wedstrijd ran met de Zwolse en Twentse bond. l aten wij voorop stellen, dat de vijf gloednieuwe banen in uitstekende con ditie waren. Zwolle wierp 588 tegen Twente 648 hout. Toen kwamen A'dam en Alkmaar aan de beurt en de strijd was vinnig. Toch wierp Alkmaar 14 hout meer, n l. 728 (gemidd. van 72,8). De hekkeslui- ters Noord Nederland en Haarlem gooiden resp. 680 en 630 hout. Tijdens de 2e ronde wierpen diverse ciubs uit Alkmaar op de corpsbaan. De damesclub W.I.K. bracht het tot 210 hout, O.A.K wierp 338 en de Burg 302 hout. Toen kwam „Koekoek" aan de beurt en wierp het respectabele aan tal van 368 (J. Boom 67, B. killers 71, J. de Bakker 67. Genefaas 80 en Köli- mann 83). Voorwaar een mooi succes. In de 2de ronde van de bondenwed strijd wierp Twente een stuk beter, nl. 648, A'dam en Alkmaar Iets minder, 11.1 resp. 677 en 693 hout. Noord Nederl. en Haarl. wierpen resp. 622 en 685 hout. Ongeveer half acht liep deze Invi tatie-bondenwedstrijd ten einde en had Alkmaar een glansrijke overwinning b. haald. Hieronder volgt de algenele stand: 1. Alkm. Bond 1417 (724 en 693); 2. A'damse Bond 1385 (708 en 677); 3. Hearl. Bond 1315 (630 en 685); 4. N, Nederl. Bond 1302 (680 en 622); 5. Twentse Bond 1212 (564 en 648); 6. Zwolse Bond 1183 (595 en 588). Uit het jaarverslag bleek, dat <j, Alkmaarsche Veiling de navolgends hoeveelheden heeft verzonden, tot een totaal van 398,300 kg. Bloemkool 64.700 stuks; Sla 155.700 stuks; Kro. ten 63.100 kg; Witte kool 8.500 kg Savoye kool 16.200 kg; Rode kooi 84.000 kg; Spinazie 17.000 kg; Rabari ber 5.000 kg; Slabonen 1.000 kg' Snijbonen 5.300 kg; Tomaten 30.800 kg; Breekpeen 34.000 kg; Uien 12.800 kg; Prei 15.000 kg; Andijvie 8.800 kg; Bospeen 2.700 bos; Komkommers 8.800 kg; Diversen 500 kg. De aanvoer der meeste producten ging in 1948 aanmerkelijk vooruit, hetgeen moge blijken uit onderstaand overzichtje. In 1948 bedroeg de colli, aanvoer 635.000 stuks tegenover 541.000 in 1947. De omzet in 1948 steeg dan ook tot f 1.549.201,01, te- genover van 1947 f 1.407.334,64. Een verschil dus van f 141.866,37. De navolgende hoeveelheden van de voornaamste producten werden in duizendtallen kg of stuks aangevoerd: Spinazie 310 (v.j. 372); Bloemkool 398 (v.j. 321); Andijvie 498 (v.j. 517); Sla 1307 (v.j. 933); Bospeen 274 (v.j, 263); Stambonen 350 (v.j. 263); Kom kommers 248 (v.j. 236); Kool 762 (v.j. 810); Vr. Aard. 645 (v.j. 563); Tomaten 203 (v.j. 216); Witlof 266 (v.j. 236); Losse Peen 430 (v.j. 209). Ook de aanvoer van fruit is steeds vooruitgaande. De appelen-aanvoer was ongeveer gelijk met verleden jaar (60.000 kg), hetgeen relatief een vooruitgang betekent, als men hel buitengewoon fruitjaar 1947 in aar. merking neemt. De peren-aanvoer viel dan ook terug van 180.000 op 90.000 kg. De opbrengst van het har. de fruit was echter ongeveer gelijk 68.000 in 1948 en 62.000 in 1947), zo dat de prijzen aanmerkelijk hoger z(ji geweest. De aanvoer van zacht fruit (aard beien, bessen en druiven) gaat in stjj. gende lijn en had een opbrengst, welks pl.m. 5.000 hoger was dan in 1947. Ten slotte ontwikkelt zich de sprul. ten- en witlofaanvoer op gunstigs wijze. Ook de aanvoer van de winterpro. 'm ducten, uien, bieten en peen nam tos, g doch de afzet hiervan ging stug en 9 door elkaar genomen voor te lage ;j9 prijzen. Het minimumprijzenfonds De 31e Maart was een bijzondere dag voor de Tuinbouw. Op die dag -d werd n.l. een begin met de heffingen jfl t.b.v. het minimumprijzenfonds ge- -ja maakt. Vele zaken, welke tot op dat moment regeringszaken waren, o.a. het leggen van een bodem in de martó en het financieren der minimumprijs'nt- keringen, werden op die datum aan 6' ei een veilingorganisatie overgedragen. |3 Tezelfdertijd ongeveer werd door de ijS N V., in gevolge besluit van de Alge mene Vergadering overgegaan tot de heffing van 1 pet. Van de omzet van de leden t.b.v. een bouwfonds, welk fonds per eind 1948 pl.m. 10.000 groot was. Dat dit fonds geen overbodige luxe is, bewijst wel de toestand waar in het veilinggebouw verkeert. De vergadering was dan ook unaniem van oordeel, dat met dit fonds moest worden doorgegaan. Emballage Ook in 1948 meende het bestuur met het oog op de achterstand in de em- hallagepositie nog te moeten voorbij- gaan met de aankoop van kisten. Thai» is de voorraad zodanig, dat het komen' de seizoen zonder vrees voor een te kort kan worden tegemoet gezien, ton wijl in 1949 geen of weinig emballa: zal behoeven worden aangeschaft. Na de rondvraag, waar hoegenaan geen gebruik van werd gemaakt, dan) te de heer Mak de aanwezigen voor 1' geanimeerde besprekingen en sloot hij tg de vergadering. Zoals we reeds in November vs vorige jaar meldden is de kun Hoendermaker in Bergen in h van de Amsterdamse architect Rats. Thans kunnen w(j mededeler deze expositieruimte voor Berger heel verloren gaat, daar de h eigenaar niet de bedoeling heel kunstzaal in enig opzicht als kur ts exploiteren. Hiermede komt de kwestie-I huis zeker nog meer in het midd der belangstelling te staan, daa Boendermaker eigenlijk de enige kelijk voor expositie geschikte j in Bergen was. Het besluit van c Rats doet trouwens het licht val dc economische zijde van exp Het is geen, geheim dat de schild verkoop een ongekende laagconj vertoont, niet alleen voor de j schilders, ook voor hen die doe goede werk naam hebben verw Doch niet alleen dat er weinig zijn, de belangstelling voor kun hedendaagse schilders is eveneen teruggelopen. Beeldende kunst niet gekocht uit liefde tot de maar als geldbelegging. Nu er objecten zijn waarin men het schaarser geworden) geld kan gen, daalt het bezoek aan tento lingen. Dat dus aan Bergen wederom s'tieruimte wordt onttrokken overeenstemming met de conju bezoek en verkoop zouden onget teleurstellend geweest zijn. Niet zaal Boendermaker buiten het c HET POLDERBESTUUR BIJ Het Algemeen Bestuur van c eniging van Polders en Oningc de landen onder Schoorl en hield zijn jaarvergadering in I tende Jager onder voorzittersck dc heer C. M. Winder. Van de heer D. Swaan was van verhindering ingekomen. I en ingekomen stukken gaven aanleiding tot discussie. De rekening van de penning sloot in ontvangsten en uitgav de gewone dienst met 30906 vertoonde een batig saldo van De kapitaaldienst had aan onU 10.000 en aan uitgaven f 19481 nadelig saldo bedroeg 9481,46. De penningmeester, de he Mosk, werd onder dankzeggin zijn accuraat beheer gedécharg De begroting voor de dien werd post voor post behandeld gesteld op de navolgende b Gewone dienst: ontvangsten ei ven 31301.36 met een post on- van 397.11. Kapitaaldienst ,c sten en uitgaven 10.000. Besloten werd voor de kapit: oen kasgeldlening aan te gai 8000 tegen een rente van ten 1 pet. boven het disconto van Bank. Met algemene stemmen w> wegwerker D. C. Voeter met van 1 April '49 aangesteld ii dienst van het waterschap op e wedde van 1860. Zijn pensios slag werd op hetzelfde bedrag steld. Van de heer I. C. Tak, opzicl Ingekomen een verzoek om en goeding voor het gebruik v tijwiel in de dienst van het schap. De vergadering besloot e lijkse vergoeding van 12,50 kennen. De rondvraag leverde niets ders op, waarna sluiting volgdi Een zilveren jubileum bij N.V. Herms. Coster en Zoon Wij behoefden Zaterdag niet ver ts gaan om aanwezig te zijn bij het zil veren jubileum, dat een onzer stadge noten herdacht. De heer H. Helder, administrateur bij de N.V. Herms. Coster en Zoon en chef van de advertentie-afdeling van de Alkmaarsche Courant, kon bij de aanvang van dit week-end terug zie" op 25 jaren arbeid in dienst van ons blad. Dat zijn nauwgezetheid, ijver en plichtsbetrachting waardering vonden en nog steeds vinden, bleek uit de har telijke Woorden van de directeur, de heer C. Krak, die zijn verdiensten in hel licht stelde en daarbij de wens voegde, dat de heer Helder nog lange tijrl zijn uitstekende krachten aan de zaak zal geven. De procuratiehouder, de heer T. Bus, sloot zich hierbij tan en schetste de jubilaris als een prettig collega, wien niets teveel is, waar het zijn werk betreft. Mej. B. Holzmann en de heren Tj. N. Adema, J. Brouwer en W. Middelbeek vertolkten het harte lijk medeleven van de onderschei dene afdelingen van ons bedrijf. Fe» fraaie huiskamerlamp was het ge schenk van de firma, een vulpotlood het persoonlijke cadeau van mevr. e® do heer Krak, terwijl het personef' een leeslamp aanbood. Verschillende bloemstukken betrokken ook mevri Helder in deze huldiging. De heer Helder dankte alle spreket voor de hartelijke woorden, de fraai® geschenken en de prettige samenwer king. welke hij in de afgelopen 25 jas® mocht ondervinden. Met een glas sh6r' I ry en een gebakje werd de volgoj5 kwart eeuw op veelbelovende wijs" j; ingezet. BOUWVAKARBEIDERS BIJ In de jaarvergadering, die Bouwvakarbeidersbond St. Jose gehouden, is voorgesteld de 1 Niesten te Beverwijk af te naar de Bondsraadvergaderi voorstel verkreeg de algemens ming. Uit het jaarverslag van r.ingmeester bleek, dat de afd batig saldo heeft van f 175. Ii stuur kwam een wijziging wc heer Den Hartog. Hij werd c bedanken van de tweede voor door de heer W Revers. PAARD OP HOL Een paard van de landbouv Limmen, gespannen voor een wagen, sloeg op de Primairi hol in de richting Bakkum. wege verwisselde de voerman plaats op de bok met een pl de berm aan de kant van de slotte botste de wagen tegen waarna voorbijgangers het ps den bedwingen. AANRIJDING. Zaterdagmiddag om vijf uu personenauto over de Laat ir ting van. de Limmerhoek. Vc genovergestelde kant naderde rijder, die midden op de rijWc voor de auto linksaf de K wilde oprijden. De chauffeu krachtig, doch kon niet ve dat hij de wielrijder, mr. J. Alkmaar, met het rechtersp raakte. De heer B. viel van en kwam met het hoofd op i terecht. Hij moest naar het Ziekenhuis worden overgebr; bleek dat hij een. ernstige her ding had opgelopen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2