Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nederland bereid tot deelneming aan voorbereidende conferentie Grenscorrecties te duur betaald Er is in Frankrijk niets veranderd 146e Jaargang No. 75 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Sokolofsky uit Duitsland teruggeroepen Gevallen in Indonesië Senaatscommissie tegen intrekking Marshall-hulp aan Nederland Prinses Beatrix verrichtte haar eerste officiële daad Ook Noorwegen bi] het Atlantisch Pact Tien jaar geëist wegens moord op Keesje Vermeulen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Woensdag 30 Maart 49 ALKMAABSCHE COUBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Begin der besprekingen na aankomst van Dr. v. Royen De wnd voorzitter van de Nederlandse delegatie in Indonesië voor de onder handelingen met de Republiek heeft gisteren een schrijven aan de voorzit ter van de UNCI doen toekomen. Hierin wordt verklaard, dat de Nederlandse regering, na kennis te hebben genomen van het feit dat de Veiligheidsraad van gevoelen is dat de voorgestelde bespre kingen dienen te worden gehouden zon der dat daarbij wordt vooruit gelopen op de rechten, eisen en op de posities vaq de partijen, en dus ook niet op e Nederlandse verantwoordelijkheid voor vrijheid en orde in Indonesië welke Verantwoordelijkheid tevens bepalend is geweest voor de door Nederland aan genomen houding t.o.v. de resolutie van de Veiligheidsraad, d.d. 28 Januari 1949 bereid is aan de voorgestelde besprekingen deel te nemen. Indien deze besprekingen zullen plaats I vinden, ligt het in de bedoeling van de Nederlandse regering, dr. J. H. van f'. Royen als leider van de Nederlandse 1. delegatie aan te wijzen. De Nederlandse regering zou het op •prijs stellen, indien dr. van Royen van 1 het begin af aan deze besprekingen deel neemt en stelt daarom voor, dat.de eerste bijeenkomst zal. worden uitge steld tot het tijdstip, waarop dr. Van Stalin zuivert verder Radio Moskou heeft medegedeeld, dat de raad van ministers van de Sowjetunie maarschalk Wassily Soko lofsky benoemd heeft tot eerste plaats vervangende minister van de gewa pende machten. Sokolofsky is tegelij- Royen te Batavia zal zijn aangekomen. Dr. van Royen zal spoedig zijn r eis aanvangen. Zodra de datum van rijn aankomst bekend zal zijn, zal ik U daarvan uiteraard in kennis stellen. Republikeinen naar Bangka. Naar Aneta uit betrouwbare bron verneemt, zullen de vier Republikeinse autoriteiten uit Djokja, die op verzoek van de Republikeinse autoriteiten op Eangka, naar dat eiland zullen over komen, Woensdag uit Djokja vertrek ken. Het zijn de ministers Djuanda cn Laoh en de leden van het K.N.I.P. (het Republikeinse parlement) Halim' en Kusnan. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Korporaal G. J. L. Broeksma uit Zaan dam; Soldaat S. Middelkoop uit Culemborg; Serg.-majoor C. E. Treiture uit Voor burg; Soldaat A. M. A. Visser uit Rotterdam. Soldaat A. E. J. Feller uit Liessel (N.-Br.) Wachtmeester W. Lindeman uit Am sterdam (Z.) Huzaar J. S. Oosterholt, uit Zutphen. Soldaat B. G. J. Ruel uit gem. Dene kamp. Soldaat J. H. Voskuil, uit Amsterdam. Soldaat A. M. M. de Win, uit Nuenen. kertjjd ontheven van zijn functie als commandant van de Sowjetrussische bezettingstroepen in Duitsland en van zijn taak als hoofd van het Sowjetrus- sisch militair bestuur in Duitsland. Generaal Tsjoeikof vervangt maar schalk Sokolofsky als opperbevelheb ber van de Sowjetrussische bezettings troepen en hoofd van het Sowjetrus- sisch militaire bestuur in Duitsland. De post van eerste plaatsvervangen- Kortzichtige politiek jegens Duitsland (Van onze diplomatieke medewerker "pEGENOVER de ongeveer 101.000 vierkante kilometer grondgebied, die Duits land in het Oosten alleen al aan Polen verloren heeft, maakt het bij de grenscorrecties in het Westen betrokken gebied van rond 130 vierkante kilometer een uiterst povere indruk. Bedenkt men daarbij, dat de schade, welke Duitsland aan de Benelux-landen en Frankrijk heeft toegebracht, zeker niet zo enorm veel kleiner is geweest dan de verliezen, die het in Polen aanrichtte, dan wordt het duidelijk, dat de Westeuropese landen zich bij het stellen van hun volkomen gerechtvaardigde eisen aan het Duitse adres bewonderenswaardig bescheiden hebben gedragen. Desondanks schijnt mij het besluit om ten koste van Duitsland in West-Europa enige grenscorrecties uit te voeren, een grote diplomatieke blunder toe. Dit geldt zowel voor het tijdstip, waarop men de kwestie in het kritieke stadium heeft gebracht als voor de wijze, waarop men deze zo delicate zaak heeft aangepakt. hun Westelijke collega's samen te wer ken, uit vrees bij hun volgelingen in discrediet te komen. De op een ver zoening met het Westen aansturende Duitse partijleiders zijn van het begin af zeer gevoelig geweest voor de com munistische beschuldiging, dat zij Quislings zouden zijn een geliefd thema van de communistische critiek op de Westduitse staat. Zeer zwaar weegt ook dit: Een van de sterkste punten, die het Westen tot nu toe ten aanzien van het Duitse volk heeft bezeten, was zijn oppositie tegen de Poolse annexatie van de Oostduitse landbouwgebieden en het Silezische industriegebied. De steun, die de Rus sen de Polen hierbij steeds verleend hebben, is hun door de Duitsers zelfs door sommige communisten steeds zwaar aangerekend. Op toekom stige conferenties zal het thans voor het Westen zeer moeilijk zijn, zich verder te verzetten tegen het Russi sche standpunt ten aanzien van Oost- Duitsland. Al deze dingen tezamen genomen schijnen mij voor de correcties, hoe ge rechtvaardigd ook, een al te grote prijs toe. Het Westen heeft zijn positie verzwakt TN RUIL voor vrij onbelangrijke technische winst (officiële verkla ring van Den Haag), die op het eco nomische leven van de begunstigde landen geen enkele beslissende invloed kan uitoefenen, hebben de Westelijke mogendheden het volgende kwaad aangericht: 1. Zij hebben hun positie tegenover het Kremlin ondermijnd. Het Westen immers heeft steeds ongetwijfeld ten rechte beweerd, dat de door Rusland gesteund anexatie van een groot deel van Oost-Duitsland (alle land ten Oosten van Oder en Neisse) onwettig was, daar volgens de over eenkomst van Potsdam alle grenswij zigingen ingevolge een vredesverdrag tot stand dienden te komen. Met de correcties aan de Duitse Westgrens handels het thans precies eender als de Russen. De bepaling, dat de wijzi gingen later bij het vredesverdrag ge ratificeerd moeten worden, is hoog stens een doekje voor het bloeden. 2. Zij hebben zodoende de Duitse communisten eèn nieuw propaganda- wapen in handen gegeven. 3. Zij hebben het Duitse nationalisti sche vuur opgerakeld op een ogenblik, dat hardnekkige pogingen worden aangewend om dit nationalisme te on derdrukken ten gunste van een Euro pese unie. Zoals al gezegd, schijnt mij in het bijzonder het tijdstip allerongelukkigst gekozen. Drie of vier jaren geleden zouden de Duitsers, onder de indruk de minister van de gewapende mach v£m hun zojuist geieden nederlaag, ten werd vier dagen geleden vacant dcor de benoeming van maarschalk Wassilefsky tot Minister van de Ge wapende machten, in opvolging van Eoelganin. Het bericht over de functie-wijzigin gen werd door Radio Moskou gegeven in de uitzending op dicteersnelheid voor de provinciale pers. tussen ander nieuws in. De leger-generaal Tsjoeikof vervul de tot nu toe de post van Sowjetrus- sisch militair bestuurder in Thüringen- Hij werd in de laatste herfst door de taad van ministers tot de rang van generaal verheven Hem wordt het af slaan van de grote Duitse aanval op Stalingrad in de zomer van 1942 toege schreven. De 50-jarige Sokolofsky (letterlijk „Zoon van de Havik"), is een der tekwaamste tactici der Sowjetunie, aldus Reuter. Aanvankelijk kreeg hij een priesteropleiding in een seminari um. In 1917 sloot hij zich bij de Octo- berrevolutie aan en werd hij vrijwil liger in het Rode leger. In de tweede wereldoorlog werd hij plaatsvervan- jCtli s.'afehef in het Rode leger Toen de Duitsers Smolensk naderden, werd hu tot stafchef bevorderd. Onder het bevel van maarschalk Zjoekof ver- Moskou en Stalingrad. Zijn rildmacht bevrijdde Smolensk en was ook de eerste, die Berlijn binnen trok. Bij de ondertekening van de uitse overgave aan de geallieerden vertegenwoordigde hij de Sowjetunie. e volgde hij Zjoekof op e s Sowjetlid in de geallieerde be- f "ytrraad van Berlijn en als opper- evelhebber der Sowjetrussische strijdkrachten in Duitsland. Verwachting tot Donderdag avond: Koude nacht met op vele plaatsen ochtendmist. Morgen overlag droog weer met in de kuststreken enkele overdrijvende wolkenvelden en vrij koel. In het binnenland overwegend zonnig met ongeveer dezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. Overwegend zwakke wind, op de meeste plaatsen tussen Noord en Oost. weinig verzet tegen grenswijzigingen hebben getoond. Nu men dit gunstige ogenblik voorbij heeft laten gaan, had men beter kunnen wachten tot een vredesverdrag de bittere pil zou heb ben kunnen vergulden. Nu zullen zelfs deze onbelangrijke wijzigingen elke nieuwe Duitse „Führer" gelegenheid geven het nationalistische stokpaardje te berijden. Reeds thans is het zo, -dat geen der Duitse politici, hoe Westers gezind ook, een woord ten gunste van deze wijzigingen zal durven zeggen. De woorden, sinds Zaterdag door de Duitse politieke leiders en de bladen geuit, waren de bitterste, die men sinds het einde van de oorlog gehoord heeft. Het ligt ook voor de hand, dat de wijzigingen een averechtse uitwerking moeten hebben op de vorming van de Westduitse staat. De Duitse democratische politici zul len het steeds moeilijker vinden, met De Amerikaanse Senator Tom Con- nally (democraat uit Texas) heeft gister gezegd, dat de senaatscommis sie vsor buitenlandse betrekkingen, waarvan hij voorzitter is, een poging om Nederland van economische hulp te beroven, van de hand had gewezen. De commissie zou, aldus zeide Con- nally, zich in de senaat tegen al der gelijke pogingen verzetten. Tom Connally legde deze verkla ring af toen bekend geworden was, dat senator Owen Brewster een amen dement zou indienen ter ontzegging van hulpverlening aan enig land, dat zou weigeren aan de orders en ver zoeken van de Veiligheidsraad gevolg te geven. Connally zeide, dat alleen de V.N bevoegd was in dergelijke kwesties. „Het zou onjuist zijn wanneer de Ver enigde Staten eenzijdig druk zouden uitoefenen ter beïnvloeding van Ne derland of van de regering van enig ander land in een dergelijke situatie", alduc voegde hij er aan toe. Overzicht van de onthullings plechtigheid. Links onderaan H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prin ses Irene. In het midden H.K.H. Prinses Beatrix. Schuin achter haar de heer Dr. F. H. Fentener van Vlissingen. Verraad van Engeland-vaarders Gistermorgen stond voor het Am sterdamse Bijzonder Gerechtshof twee verdachten terecht, die in 1940 een groep Engelandvaarders aan de Duit sers hebben verraden. In September kwam de 38-jarige H. Mulder uit Am sterdam in contact met de groep van Jan H. Valkenburg uit Amsterdam, die voornemens was met de motorredding boot „Arthur" uit Scheveningen naar Engeland over te steken. M. vertelde het plan aan de 43-jarige glazenwasser G. Kottman uit Haarlem. Beide ver dachten hebben daarop aangifte bij de Grüne Polizei gedaan. Een aantal le den der groep werd gearresteerd. De advocaat-fiscaal eiste tegen Mul der 5 jaar met 10 jaar ontzetting uit de burgerrechten. Tegen Kottman eiste hij Z% jaar en eveneens 10 jaar ont zetting. Uitspraak 12 April. De Gaulle over de verkiezingen Generaal De Gaulle heeft Dinsdag op een persconferentie de uitslagen van de kantonnale verkiezingen be sproken. De Gaulle zeide, dat de RPF zou blijven aandringen op nieuwe ver kiezingen voor het parlement. Volgens hem hadden de communisten bij de verkiezingen geen stemmen verloren. „Het erge is, dat de situatie onveran derd blijft", aldus De Gaulle, eraan ^toevoegend, dat de derde macht „in feite niet bestaat". Het waren de par tijen van deze groepering, die het Franse volk verhinderen zich rond hem, De Gaulle, te scharen. De Gaulle gaf voorts zijn visie op het Atlantisch pact. Gezien het feit, dat men in het tijdperk van atoom bommen, radar, straalvliegtuigen en lange afstandsvliegtuigen leefde, kon men niet zeggen, hoe de aggressor zou aanvallen. In geval van aggressie „door een zeker totalitair land", zou „de be vrijding van West-Europa en met na me Frankrijk door bommen deze lan den verwoest achterlaten." „Ik beschouw het als een kapitale vergissing", zo vervolgde De Gaulle, „dat Engeland tot het middelpunt van de Westeuropese verdediging werd ge maakt, een ontzaglijke historische en strategische blunder. Het is nodig, dat de Westelijke landen werkelijk herbe wapend worden. Er moet een gedetail leerde militaire overeenkomst zijn die niet noodzakelijk bekend gemaakt behoeft te worden betreffende de steun, die Frankrijk zal krijgen zodra het zou worden aangevallen. Het pact zal niet doeltreffend zijn als Frankrijk geen nationale defensie heeft. De ver dediging van West-Europa moet Frank rijk tot middelpunt hebben." De Gaulle zei verder, dat er geen overeenstemming zou zijn tussen Frankrijk en Duitsland indien Duits land op een of andere manier weer een Reich werd. Het moest een fede ratie worden. Daarna zou men zich raar Rusland kunnen wenden en eens en voor al proberen Europa te her scheppen. Plaquette in Beatrixhal op Jaarbeurs onthuld Prinses Beatrix verrichtte gister morgen met de onthulling van een plaquette met Haar nieuwe wapen aan een galerij van de Beatrixhal op de Jaarbeurs haar eerste officiële daad. Onder grote publieke belang stelling arriveerde zij in gezelschap van Koningin Juliana en prinses Irene om klokslag tien uur op het Vree burgterrein, waar twee marinemannen de koninklijke standaard in de grote mast hesen. Koningin Juliana was. ge kleed in een grijs complet met een roodvos en een bloementoque, Prinses Beatrix droeg een grijze zomermantel en prinses Irene was gekleed in een Het Noorse parlement heeft zich Dinsdagavond uitgesproken voor on dertekening van het Noordatlantisch Pact. Tijdens het debat strooiden de monstranten vanaf de publieke tri bune pamfletten boven de parlements leden uit. Na de demonstratie werd de publieke tribune enige tijd ont ruimd. Aan het parlement was een door de speciale commissie voor de lands verdediging en voor buitenlandse Za ken opgestelde aanbeveling voorge legd, waarin met algemene stemmen werd verklaard, dat Noorwegen toe moest treden tot het voorgestelde At lantisch verdrag. In deze commissie waren d'e communisten die over 11 van de 150 parlementszetels beschik ken niet uitgenodigd. De Noorse Minister van Buiten landse Zaken, Lange, zal tijdig in Washington zijn, om aldaar, op vier April namens zijn land het' Atlantisch Pact te ondertekenen. Een woordvoerder van het Spaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, de de Spaans-Por- tugese besprekingen over het Noord atlantisch Pact en het Iberisch blok „met bevredigend resultaat zijn ge ëindigd". Teremia Blom, die gisteren op de J Jaarbeurs een tractor wilde pro beren, trok eerst de handrem stuk en schakelde vervolgens van de eerste versnelling in de achteruit. Hij had zo veel gas gegeven dat het apparaat >t Kost 7- cent aan t maar dan doormidden brak; het achterstuk vloog weet_ie tenminste hoe Iaat het is„ D '«iiiiiuHiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in voorwaartse richting tot Jaarsveld; Blom zelf is met het voorste deel in achterwaartse richting het laatst ge signaleerd in de omgeving van Win terswijk, zich voortspoedend in de richting van de Russische zone. Er In Washington 'worden voorjaarshoed jes gedragen met muziek. In de bol zit een klein radio-apparaat en de anten ne hangt als voile van achteren. Leuk als er zo 'n stuk of tien in een volle autobus zitten! De dagelijkse ze- £°khfem!™Mn^ren die meer ge- nuwscheut komt van de Velu al_ luk hebben. De elfjarige Ferdinand Veneman in Zevenaar won de hoofd prijs van een prijsvraag: een landhuis, kant en klaar, neer te zetten op elke plaats die hij leuk vindt. En meneer Sweers in Curacao won in een Roode Kruisloterij de eerste prijs: vliegtocht- je retour Nederland. Gaf het briefje aan zijn zus in Amsterdam, die hem na scheiding van kwart eeuw gaat opzoe ken. Het enige kind dat levend uit het moordkamp Auschwitz kwam, is met 32 andere Joden naar Palestina ver trokken. Heeft óók geluk gehad. En in Chicago is een 16-jarige jongen in het leven teruggekeerd nadat zijn hart al 40 minuten had stil gestaan. Onge lofelijk, maar wéar! Tohn Holzinger, een boer uit Cana- J da, heeft ome Jozef Stalin een «opie gestuurd van het Atlantisch pact waar een aantal pestvogels is neerge streken, hetgeen er, volgens ouwe kwebbelaars, op wijst dat we oorlog We zijn weer op het ouwe punt: Sukarno in Djokja, Beel in de boot; de Amerikanen in Batavia, de Hollanders in de maling. krijgen. Mijn vriend de filosoof uit Tuitjehorn tekent hierbij aan, dat dit geloof dagtekent uit de tijd van Ram ses Achmekip, bijgenaamd de ekster melker, die zijn cavalerie bij mekaar liet toeteren zodra er kraan- of pest vogels in de buurt waren. Over de vraag, welk land in de pan zou wor den gehakt, dobbelde hij met zijn ge neraals. In de middeleeuwen werd dit bijgeloof vervangen door het geloof aan de ooievaar, waar tegenwoordig behoorlijk de klad in is. Vandaar de terugkeer tot Achmekip. 7ó vroeg is de lentezon op tempe ratuur gekomen, dat bij Barne- veld de bijen al zwermen; twee maan den vroeger dan ooit te voren. In Bandung wordt een vertaling in het Indonesisch gedrukt van de Heidel- bergse Catechismus. 't Wordt hier een branderig land. De schade bedroeg in de jaren '46, '47 en '48 resp. 18, 27 en 40 millioen. In het Zuidelijk deel der V.S. veegde een tornado de twee stadjes Belden en Tupelo van de kaart. Het gietijzeren standbeeld van Mi- chiel de Ruyter te Vlissingen verliest zijn dunne laagje bronzen „make-up" en staat te verroesten in weer en win 1. Honderd patiënten van de veelbe sproken en veel verdienende doctor Samuels uit Amsterdam hebben een beroep gedaan op de 'Tweede Kamer om recht voor hun toeverlaat blauw jasje. De zachte voorjaarszon verhoogde de feeststemming. Het gezelschap werd ontvangen door de Raad van Beheer en verwelkomd door de voorzitter, Dr. F. H. Fentener van Vlissingen. De Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht en de Burgemeester van de stad wa ren mede aanwezig. Na een kort op onthoud in de buitenlandse clubzaal, begaf het gezelschap zich naar de textielbeurs in de Beatrixhal, waar de genoemde plechtigheid plaatsvond. Nadat de plaquette was onthuld, speelde een militaire kapel het Wil helmus. Prinses Beatrix kreeg de pla quette in verkleinde uitvoering aan geboden. Namens de standhouders werd Haar een oranje shawl ten ge schenke gegeven. Vervolgens werd een rondgang langs de stands gemaakt, waar de gezanten en ambassadeurs van de tien deelne mende landen Hare Majesteit en de Prinses rondleidden. Nadat aan de Croeselaan de collectieve inzending van Belgie in ogenschouw was geno men, werden in het theehuis enkele verversingen gebruikt. Om half één keerde het Koninklijk gezelschap naar Soestdijk terug. Het openingswoord. Bij de opening van de 52e Jaarbeurs sprak dr. F. H. Fentener van Vlis singen een korte rede uit, waarin hij een overzicht gaf van de groei der beurs en de daardoor noodzakelijk ge worden verandering in de gedaante en bestemming van de Beatrixhal. Spr. memoreerde, dat men zich kon verheugen over de belangstelling van vier generaties van ons vorstenhuis, voorwaar een verleden om trots op te zijn, een heden, dat schone beloften inhoudt, en een toekomst, die ons de dure plicht oplegt, onze krachten tot het uiterste in te spannen en aan te tonen, dat het vertrouwen, dat ons in zo ruime mate ten deel viel, niet ten onrechte werd geschonken. Prins Bernhard komt Maandag Naar wij vernemen zal Z. K. H. Prins Bernhard a.s. Maandag een bezoek brengen aan de Jaarbeurs en tegen woordig zijn bij enige redevoeringen die ter gelegenheid van de Marshalldag worden gehouden. Tien jaar gevangenisstraf en voor de rest van zqn leven ter beschikking stelling van de regering eiste de Offi cier van Justitie bjj de Rotterdamse rechtbank gisteravond tegen de 25- jarige glasblazer M. H. K., die ervan was beschuldigd in de nacht van 11 op 12 April van het vorige jaar de 9-jarige Keesje Vermeulen door wor ging van het leven te hebben beroofd. Zoal-, men zich zal herinneren ver wekte de verdwijning van het jonge tje en het vinden van zijn in een juten zak geborgen stoffelijk overschot op 29 April in de Delfhavense Schie grote onrust en spanning onder de be volking. Behalve voor deze zaak stond K. terecht wegens het plegen van huis vredebreuk in de nacht van 3 op 4 October 1947 in een woniing aan de Erasmusstraat, waar hij een deur opentrapte, en wegens drie zedende licten, welke hij met minderjarige jongens, ondergeschikten van hem, zou hebben gepleegd. Van twaalf tot zes uur vanmiddag hield de rechtbank zich bezig met het horen van ruim twintig getuigen. Be halve de huisvredebreuk ontkende verdachte het hem ten laste gelegde. Uitspraak op 12 April,

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1