VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Republiek aanvaardt uitnodiging Personenverkeer tussen Benelux- landen vergemakkelijkt Kort Bestek Mishandelingen en moorden inde Nederlandse interneringskampen Maandag 4 April '49 146e Jaargang No. 79 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Deelneming zal een beperkt karakter hebben Herstel van Republiek /aarde opnieuw voorw Rhodos: vredeseiland De geldigheidsduur der brandsfoffenborssien Onze agrarische handel met W.-Duitsland De „Oslofjord" koninklijk te water gelaten Rapporten brengen ontstellende feiten aan het licht; de daders zijn tot dusver niet vervolgd Ontvluchten werden ter plaatse neergeschoten Het Pact is van defensieve aard BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten egang voor- 11.30 uur meer. UDE kendeWoning otexagenten De Republikeinse minister I.eimena is uit Bangka te Batavia teruggekeerd en heeft aan de heer Critchley het ant woord van ir. Sukarno overhandigd op de uitnodiging van de Commissie der V.N. tot deelneming aan de conferentie te Batavia. Dit antwoord is vervat in een brief die is ondertekend door Moh. Poem. In deze brief wordt o.a. gezegd, dat besloten is, de uitnodiging van de UNCI te aanvaarden. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat de deelneming aan de conferentie althans gedurende de eerste fazen van de besprekingen een beperkt karakter zal hebben. Als reden hiervoor wordt opgegeven het feit, dat „alvorens door Nederland werd toegestemd in een herstel van de Republikeinse regering te Djokja, waarschijnlijk ernstige misverstanden tij de republikeinse leiders in andere delen van het land en daarbuiten, als mede bij het Indonesische volk in het algemeen" tot gevolg hebben. Deze mis verstanden zouden ongetwijfeld 'n even tuele bijlegging van het Indonesische verschil nog meer bemoeilijken". Nadat vervolgens o.m. is verwezen naar de desbetreffende passages in het rapport der UNCI van 1 Maart en naar de debatten in de Veiligheidsraad, on derstreept de Republikeinse brief, dat Overeenkomst tussen Israel en Transjordanie Israel en Transjordanie hebben gis teravond te Rhodos een op Palestina betrekking hebbende wapenstilstands overeenkomst gesloten. De wapenstilstandsovereenkomst werd gesloten nadat de beide staten I-recies gedurende een maand hadden onderhandeld. Het is derde wapenstil- slandsovereenkomst, welke door Israel op Rhodos thans het „vredes"-eiland in de Middellandse Zee genaamd is gesloten. De beide andere overeenkom sten kwamen tot stand met Egypte en n:et de Libanon. Het CDK deelt mede, dat de bonnen 03 van de brandstoffenkaarten TA 806 er» TB 806 en de rantsoenbonnen voor brandstoffen met de opdruk „1 eenheid 1948/49" na 11 April niet meer geldig zijn. Men moet deze bonnen dus uiter lijk op deze datum bij 'n brandstoffen- leverancier inleveren. De bonnen met de opdruk „1 eenheid brandstoffen a.s. moeders" blijven daarentegen geldig. Na 9 April zullen tot nader order geen brandstoffenkaarten of rantsoenbonnen worden uitgereikt. Zij, die nog recht bunnen doen gelden op rantsoenbonnen wegens ziekte, tijdelijke voorziening, in kwartiering e.a., moeten er derhalve voor zorg dragen, dat zij deze vóór 9 April in ontvangst hebben genomen Bijzondere verbruikers te wier behoe ve nog een aanvullingstoewijzing werd geadviseerd moeten deze toewijzing uiterlijk 7 April in ontvangst hebben genomen. Deze toewijzingen zijn gedu rende drie dagen na afgifte geldig, der halve uiterlijk t.m. 11 April. Verdwijningen in Wenen De Weense „Arbeiter Zeitung" meldt, dat twee Bulgaarse artsen op onver klaarbare wijze verdwenen zijn. Boe mof, een der artsen, die als politieke emigrant te Wenen woonde, verliet 28 ■•ebruari zijn woning, op weg naar het ziekenhuis waar hij een ernstige ope- atie zou ondergaan. Hij kwam nooit ter plaatse aan. Eerder had hij kennis emaakt met een andere Bulgaarse arts. '■te het nieuwe regiem in zijn land wel- "uind was Deze verdween eveneens 'tige dagen geleden werd melding ge- I lakt van de gewelddadige ontvoering klaarlichte dag van een Oostenrijker ir drie in burger geklede personen. Staat van alarm te Kairo afgekondigd Sinds hedenochtend is te Kairo de aat van alarm van kracht Speciale voorzorgsmaatregelen zijn genomen in verband met de bewak'ng van open bare gebouwen. Volgens te Kairo ver schijnende dagbladen is de staat van alarm afgekondigd „in verband met bepaalde omstandigheden in het Midden-Oosten". wederinstelling van de Republikeinse regering te Djokja „voorwaarde is voor vruchtbare onderhandelingen". Vervolgens wordt gepreciseerd, dat de Republikeinse delegatie by deelne ming aan de besprekingen te Batavia „aanvankelijk" alleen in staat zal zijn de practische bijzonderheden van het herstel der Republikeinse regering te Djokja te bespreken". De brief besluit met het uitspreken van de hoop, dat Nederland in principe met een dergelijk herstel „reeds dade lijk bij het begin" zal instemmen, ten einde de Republikeinse regering in staat te stellen, te Djokja „en op grond van de onomstootbaar vastgestelde wensen van haar volk, essentiële besluiten te nemen met betrekking tot de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari en de richtlijnen van 23 Maart." In Den Haag zijn besprekingen ge voerd tussen vertegenwoordigers van het militaire bestuur van West-Duits- land en van het Westduitse bestuursap paraat enerzijds en een Nederlandse de legatie anderzijds, teneinde de ontwik keling van het handelsverkeer tussen Nederland en de West-Duitse zones na der te bezien. Tijdens de besprekingen zegde de Westduitse delegatie o.a. toe, dat spe ciale aandacht zou worden geschonken aan tijdige beschikbaarstelling van mid delen voor de importen van seizoenpro ducten. Voorts drong de Nederlandse delegatie erop aan de Nederlandse ex port van verse groenten en vroege aard appelen ook in Duitsland via de parti culiere importeurs te doen lopen. Het contingent kaas werd verhoogd n et 2 millioen dollar. Voor eieren werd een nieuw contingent van 1.5 millioen dollar opgenomen. De totale post voor verse groenten werd verhoogd met 1 millioen dollar, met dien verstande dat hierover vóór 1 Mei a.s. een definitieve beslissing zal worden genomen, even als ten aanzien van een eventuele ver hoging van de post gebruiksvee. Averill Mamman in ons land aangekomen De reizende ambassadeur voor het Marshallplan, Averill Harriman, is van Kopenhagen met een speciaal vliegtuig op Schiphol gearriveerd. Tijdens hun verblijf in Nederland waren Kroonprinses Martha en Kroon prins Olav van Noorwegen de gasten van H.M. de Koningin op Paleis Soestdijk. De Noorse gasten tezamen met het Koninklijk gezin van links naar rechts: Prinses Margriet, Koningin Juliana met Prinses Irene, Kroon prinses Martha, Kroonprins Olav, Prinses Beatrix en Prins Bernhard. Zaterdagmiddag te drie uur gaf HKH Martha, kroonprinses van Noorwegen, op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij in Amster dam met de ivoren hamer een lichte tik op een kleine guillotine. Bij het val len van het scherpe mes werd het touw doorgesneden dat de fles champagne zwevend had gehouden die nu tegen de boeg van het op zijn doop wachtende schip „Oslofjord" stuk sloeg. Terwijl de champagne nog langs de huid var; het schip vloeide, zette deze nieuwste aanwinst van de Noorse han- r elsvloot zich langzaam in beweging. Naar schattting 20.000 toeschouwers, die over de werf en aangrenzende ter reinen verspreid waren, zagen hoe, on der het geloei van honderden stoom fluiten en sirenes van vlaggende sche pen en fabrieksgebouwen, het schip I majestueus in zijn element gleed. De rtafmuziek van de Amsterdamse politie speelde tijdens de tewaterlating het Noorse volkslied gevolgd door het Wil helmus. Verwachting tot Dinsdagavond: Gedurende de nacht tijdelijk op klarend en minder zacht. Morgen overdag toenemende bewolking maar nog bijna overal droog weer, ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Langs de Wadden eilanden aanvankelijk nog krach tige, overigens meest matige wind tussen West en Zuid-West. Toeristen mogen f 75.— meenemen Met het oog op de snel groeiende toe nadering tussen Nederland. Belgie en Luxemburg, welke binnen afzienbare tijd in een volledige economische unie lussen de drie landen zal uitmonden, is op de laatste conferentie van Benelux- ministers, welke van 10 tot 12 Maart te Den Haag is gehouden, onder meer be sloten het personenverkeer tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse economische unie aanzienlijk te verge makkelijken. Het bedrag aan Nederlands geld, dat door ingezetenen van Belgie en Luxem burg, die in het bezit zijn van een pas poort,, in Nederland mag worden in gevoerd en uit Nederland mag worden uitgevoerd, is van 30 tot 75 ver hoogd. Ten aanzien van Nederlandse grens- andere in het bewoners en ten aanzien van Nederlandse ingezetenen, die bezit zijn van een paspoort, blijven de thans bestaande bepalingen inzake het cleviezenreisverkeer ongewijzigd van klacht. Voor ingezetenen van Nederland zijn nieuwe bepalingen in het leven geroe pen ten aanzien van de invoer van goederen voor persoonlijk gebruik uit Belgie en Luxemburg Hun zal bij te- lugkeer in Nederland uit de Belgisch- Luxemburgse economische unie worden toegestaan goederen voor persoonlijk gebruik in te voeren tot een waarde an f 10. DO OP VONNIS REN IN GRIEKEN LAND Te Athene zijn tien mannen en twee vi ouwen ter dood veroordeeld. Zij zijn loden van communistische organisaties en worden beschuldigd van sabotage. Hetzelfde lót ondergingen 27 guerrilla- st: ijders. Attlee: „Eervolle plaats voor Duitsland" De Britse premier, Clement Attlee, verjaardag van het plan-Marshall in 'n heeft ter gelegenheid van de eerste telegram aan president Truman onder meer verklaard, dat de Marshall-hulp gedurende het laatste jaar het econo mische leven in West-Europa veran derd heeft „in een mate die ons allen moet verbazen". „Laat ons er naar streven Duitsland net slechts economische stabiliteit, doch ook een eervolle plaats te geven onder de democratische landen van Europa, als hun deelgenoot in het zoe ken van een weg naar vrede en voor spoed", zo besloot Attlee. Prinses Wilhelmirsa exposeert Voor de eerste maal is het volledige oeuvre van prinses Willielmina geëx poseerd op de Zaterdag te Apeldoorn geopende tentoonstelling, die gehouden wordt in de expositiezaal der Apel- doornse beeldende kustenaars aan de Loolaan. Het oeuvre, 28 schilderstukken en 17 tekeningen bestaat geheel uit Neder landse, Zwitsersë en Scandinavische landschappen. Dr. A. M Haumacher, directeur van het Rijksmuseum Kröller-Müller heeft iri zijn openingswoord een toelichting op het werk gegeven. Prinses Wilhel- mina was in gezelschap van mevrouw L F. de Beaufort, bij de opening aan wezig. Bloeitijd der bloembollen Het hoogtepunt van het bloembol lenseizoen valt dit jaar precies tijdens de Paasdagen. Het gehele bollenseizoeu bestrijkt de periode van 6 April tot 10 Mei. De kleuren geel en wit domi neren in het begin dier periode, n.i. var 6 tot 18 April, wanneer de narcis sen in volle bloei staan. Tégen het eind van de narcissentijd mengen deze kleuren zich met de felle kleurscha keringen der hyacinthen, welker bloei- peiiode van 15 April tot 25 April valt Tegelijk met de hyacinthen vangt ooit de bloeiperiode der tulpen aan, dm echter een langere bloeitijd hebben don de hyacinthen, n.l. van 15 Anrii tot 10 Mei. J_Jet is merkwaardig, dat ons in deze tijd van massamensen tóch net nieuws over enkelingen het sterkste toespreekt. Nietzsche en andere gal steenhumeuren hebben niet in alles gelijk, vrienden. We hebben een nart en daarom is er hoop. Hier volgt een serie „individuele" telegrammetjes uit pile windstreken: ge zult ze vermoe- 'ijk zwaarder aanslaan dan massale vlootoefeningen en volksslachtingen 'n China. In Los Angeles heeft een 21- jarige moeder haar kindje vermoord: zij werd op last van de rechter ge steriliseerd. Nooit meer moeder. Onzp 85-iarige actrice Marie van Sv. den—Vink is in een Haags ziekenhuis onsenomen. Duizer^'m redaehten gaan naar haar uit. n In Costa Rico heeft een kolonel een staatsgreep op touw gezet, waarbij weinig werd geschoten. Er werd raa»r één man gedood. Maar ééntje: d» wereld maakt er zich niet druk nve- p Nils Asther verdiende 20 jaar ge leden 5000 dollar per week als turn ster; nu krijgt hij als kantoorbediende 35 dollar. Maar hij zegt: Ik ben nooit gelukkiger geweest dan tegenwoordig. poem is betrekkelijk, macht gaat voorbij. In Syrië zijn nieuwe mannen aan bod; veertien dagen ge leden regeerde nog Sjoekri Koeatli als president. Gisteren hebben ze hem in een vliegtuig geladen en „ergens in de woestijn" neergezet. Als zondebok. In de Amerikaanse staat Idaho zijn ne gers derde-klasmensen. Een witte sena tor, die deer een negering&ng een ver- Iuil gaderzaal betrad, kreeg 50 dollar boete C! 180 dagen gavangcr.:sstraf. Had de var eist blanken arien Bosoh.a ving! De laatste gouverneur van New Foundland, Sir Gordon MaclJo- tiald. zal in de Engelse adelstand wor den verheven en hij wordt bovendien chef van de rekenkamer De adel moet tegenwoordig óók rekenen. Graaf Fclke Bernadotte liet ruim ..aderhaif millioen Kronen na; 136.000 Kronen krijgen de padvinders, de rest is voor zijn gezin. yorige week citeerden we een paar brieven uit de stroom, die dagelijks door de huisvestingsbureaux spoelt. Hier nog een paar fraaiigheden: „Wij zijn bekrompen van twee bedden en kunnen ons benauwd niet draaien En nou zeggen wij natuurl/Jk óók: VJir haben m nieht gevtvMti van de ruimte". „Ik ben vijf maander. getrouwd, mijn vrouw is in andere omstandigheden, moet dat nu zo olij ven?" „Ik kan dat gesnurk van me vrouw niet langer verdragen en zij is gekweld van gedachte tenzij u ons helpt op gescheiden bed te slapen' „Wij zitten zo krap, dat de mensen van de kamer ernaast, die de griep hebben, ons door de muren aansteken Als u eens komt. ken u ook de koort' krijgen". Moge desondanks de mi nster zich niet uit het veld laten slaan! geleerde Tsjernavin, die 17 jaar geleden uit Rusland vluchtte is in Londen door gasverstikking omge komen. De 32-jarige Hervormde do mmee S. Kranenburg te Sloten is be noemd tot landelijk padvinderspredi kont. De twee wethouders van IJzendijke maakten een eind aan hun politieke carrière. Ze traden veront waardigd af. toen er tegen hun zin »en garage werd verplaatst. De Roe meense regering heeft alle apotheken genationaliseerd. Als maar bittere nil- len. Q Omdat er een mijnwerker ont slagen werd. gingen 1000 anderen in Glamorgan (Wales) in staking. Fran se boeren gaan de sprinkhanen te lijf met bombardementstoestellen die insectenpoeier uitstrooien. Het kost een paar millioen. maar de sprink hanen kosten meer. In een hol te Piemont is het geraamte van een heer gevonden, die. rechtop staande. 7 meter hoog was. Een Fransman heeft een 2-persoons auto uitgevonden, die in de breedte kan worden opgevouwen. Kan boWMrt werctat In het keukeakMti*. Het is een moeilijk aanvaardbaar maar niettemin volstrekt vaststaand feit, dat in tal van Nederlandse interneringskampen, waarin na de be vrijding NSB-ers, collaborateurs en een beduidend aantal onschuldigen wer den opgesloten, gruwelijke mishandelingen zijn gepleegd. Mensen zijn in koe len bloede doodgeschoten, zonder verhoor, zonder rechtspraak, zonder vonnis. Zieken heeft men zonder behoorlijke geneeskundige verzorging laten sterven. Anderen heeft men mishandeld tot er de dood op volgde. In tal van kampen zijn de toestanden in het eerste jaar na de bevrijding niet beter geweest dan in de concentratiekampen der Duitsers. Maar terwijl de beulen van de Duitse kampen zijn gevonnist heeft de Nederlandse justitie bij wie de ontzettende feiten en reeksen namen van de bedrijvers der misdaden bekend zijn nog in geen enkel geval een vervolging gelast. Daartegen slaat thans de Neder landse pers alarm. „Wie het kampleven niet langer konden voinouaen en neiemaal ziek werden, verdwenen naar de straf- loods, naar het hok „Verboden voor onbevoegden" en vonden daar hun einde. Ziek was eigenlijk iedereen. Dysenterie, schurft en dergelijke ziek ten heersten sterk. Men liet deze lij ders eenvoudig in hun vuil liggen. De geneeskundige dienst was een be spotting. Hoeveel ongelukkigen op deze wijze de dood vonden, is aan de kampbevolking niet bekend gewor den. Ze zijn beestachtig aan hun eind gekomen, na beestachtig mishandeld te zijn". Dit is een gruwelijk citaat, dat „Het Parool" overneemt uit een lijvig rap port, waarin de weerzinwekkende fei ten in het licht worden gesteld. In dit rapport wordt op ontstellende wijze .onthuld, hoe er aanvankelijk in "rij- wel de meeste kampen met politieke delinquenten is omgesprongen, hoe zi.' werden vernederd, getrapt, mishan deld, ja zelfs vermoord." „Dat jeugdige B.S.-ers wel eens een N S.B.-er hebben „afgerost", dat de ge- interneerden slechter gekleed en slech ter gevoed werden dan de rest van de bevolking, dat zij hard moesten wer ken in de kampen en dat er harde straffen werden uitgedeeld voor kleine uvertredincnH-+ alles is lot'schoon formeel niet steeds in de haak) te be grijpen en te vergevenzegt „Het Parool". Maar het rapport onthult teiten, die zich hebben voorgedaan lang ii de roerige zomermaanden van 1945, fei ten, die bovendien zo ontstellend zijn. (lal ze voor het merendeel niet voor publicatie geschikt zijn, feiten die men slechts mogelijk zou achten in Duitse concentratiekampen, waar het mishan delen en vernederen, ja zelfs hot monr- fpn tot een van boven gedecreteerd systeem was gewerden, feiten. die iedere Nederlander niet anders dan met een gevoel van huiva-iog en out- setting kan lezen en die te zemen een wel zwarte bladzijde vormen m do ge schiedenis van het Nederlandse recht. Nog erger! Ge twijfelt aan deze feiten? Aceoord: wij hebben ze ook niet wil len geloven. Doch wij hebben ze voorgelegd aan autoriteiten, die er errbtsbalve mee op de hoogte zouden moeten zijn. zo ze op waarheid berust ten. En zij hebben oe feiten niét kun- '-en ontkennen* 1-'—"t- 1 ?éi K-'ihen tcegegeven, dat dit rapport nog lang r.l°t volledig is. Wij hebben de feiten bovendien voorgelegd aan vertegenwoordigers der Gereformeerde en der Nederlands Her vormde Kerken, die uit hoofde van hun beroep er mee op de hoogte zou den moeten zijn. zo ze op waarheid berustten. 7,ij hebben de feiten niét kunnen ontkennen en bevestigd, dal er nog ergere dingen zijn geschied, dan in dit. rapport zijn vermeld. 7ij hebben bevestigd, dat in talloze kemoen. die met name worden ge noemd, politieke delinquenten. man nen. vrouwen en jonge meisjes, door bewakers. POD -ambtenaren, mare chaussees. soldaten vaak ziin mishan deld en bejegend op een wijze, die elke beschrijving tart. Gp vraaet- naar de samensteller van dit rapport? Ja. het is een politieke delinquent, een ex-predikant, die on- 'angs tot een zware gevangenisstraf is veroordeeld. Reden genoeg om aan de waarheid en de oprechte bedoelingen lo twijfelen. Juist daarom hebben wi' dit alles terdege onderzocht en zijn geschrift uiterst critisch bekeken. Maar hii heeft de feiten geen geweld aan gedaan. „Spelenderwjir" doodgeschoten Hjj beschrijft, hoe bijv. in de Hars- kamt» tussen October '45 en Februari '46 verscheidene geïnterneerden spe lenderwijs zijn doodgeschoten: de be wakers schoten 's nachts hun geweren leeg op de barakken „op britshoogte" Hij beschrijft hoe de ex-president van de Nederlandsche Bank, mr. M. M. Rest van Tonningen, in de gevangenis te Scheveningen dag-in, dag-uit -der mate werd geplaagd en mishandeld en ook 's nachts werd hij vaak niet met rust gelaten dat hij ongetwij feld mede ten gevolge hiervan tyen slotte zelfmoord pleegde. Hjj beschrijft, hoe vier geïnterneer den, die uit Westerbork waren ont vlucht, ter plaatse werden doodge schoten, toen zij gepakt werden. Een vijfde, die zich een tijdlang wist te verbergen, werd zwaar mishandeld. Hij beschrijft, hoe een geïnterneerde in het fort Honswijk vijf maanden lang in een kolenhok, tien meter on der de grond werd gestopt en alleen des nachts vijf minuten werd „ge lucht". Hij beschrijft, hoe in het kamp Bor ger een vrouwelijke commandant de orde handhaafde met behulp van een zweep met zeven van knopen voor ziene riemen, waarmee zij er onbarm hartig op los sloeg. Hij beschrijftnee, we besparen u de rest, omdat het té erg is. Namen en adressen De schrijver vermeldt, waar hij kan, de namen dergencn, die zich aan deze misdrijven hebben schuldig gemaakt. Hij geeft bovendien vele namen van getuigen, voluit met adressen. Hij geeft, zo mogelijk, de datum en de p'aats precies op. Zijn deze misdragingen dan niet naar buiten bekend geworden? In vele gevallen gelukkig wel. Waar mistoe standen gemeld werden, greep het Directoraat-Generaal voor de Bijzon dere Rechtspleging in. Vele kamp commandanten en bewakers zijn ont slagen en vervangen door mensen, die \oor hun taak beter berekend waren. „Njct geweten" Het dagblad „Trouw", dat een soort gelijk artikel publiceert (mede op grond van vijf andere rapporten) voegt daaraan nog het volgende toe: Duizenden Nederlanders weten nog met, wat gedurende Mei 1945begin 1947 een groot aantal terecht en ten onrechte geïnterneerden is aangedaan. En indien zij, na er kennis van te heb ben genomen, zouden zeggen: „dat hebben wij niet geweten", dan is dit alleszins aannemelijk. Het is op gezag van een hoge auto riteit, dat wij kunnen mededelen, dat van zeer ernstige gevallen van opzet telijke mishandeling van politieke de linquenten meer dan eenmaal aangif te is gedaan bij de Justitie. Wanneer het wandaden betrof, gepleegd door militairen, zijn de zaken bij de Krijgs raden aanhangig gemaakt. Alhoewel ir de genoemde periode, waarin de mishandelingen plaats vonden, disci plinaire maatregelen tegen enkele kampcommandanten en -bewakers ge nomen zijn, zijn tot nu toe geen ver volgingen ingesteld. Wat het rapport totreft. dat voor ons aanleiding tot deze publicatie was, het is bij de Justi tie bekend. De ministers van buitenlandse zaken der Noordatlantische mogendheden heb ben een gemeenschappelijk antwoord gepubliceerd op de Sowjetrussische no- la over het Noordatlantisch verdrag. In dit antwoord wordt met nadruk ver klaard, dat het verdrag van „volkomen defensieve aard" is. Naar aanleiding van het bericht, dat de door radio Moskou bekend gemaakte Russische nota aan de landen van het Atlantisch pact in Den Haag nog niet was ontvangen, deelt de Russische am bassade mede, dat zij de nota op 31 Maart des avonds bij het kabinet van de minister-president heeft overhan digd. Churchill terug naar Engeland Winston Churchill heeft aan boord vtn de Queen Mary, voordat het schip naar Engeland vertrok, op een perscon ferentie verklaard, dat de Westelijke landen ..de vriendschapshand maar het Russische volk wensten uit te steken, doch geen kans zagen dat volk te bena deren". Churchill zeide een „buitengewoon prettige" ontvangst genoten te hebben In de V.S. en voegde er aan toe, dat hij nog eens hoopte over te komen. „Het is prettig om eens een flinke maaltijd te hebben". „DE NEDERLANDER" VERDWIJNT" Naar wij vernemen zal het dagblad „De Nederlander" met ingang van 5 April a.s. ophouden te verschijnen. Naar wij van de zijde der hoofdre dactie vernemen, moet de oorzaak ge vonden worden in meningsverschillen die zich in de kring der Christelijk Historische Unie voordoen ten aanzien van 4e -in -Indonesië ie volgen poüUete.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1