Stad en Omgeving. Maison JOH. KALKSMA P-O.A. n.v. AGENDA Drie grote sportfiguren hielden een praatje te Heiloo Landbouwpoliti weer zelfsi Brand aan de Popelmanslaan Belangrijke lezing voor het Instituut HAARWERKEN Medaille voor veertig jarige trouwe dienst Payglop 7 Yerdronkenoord Bergen Egmond aan Zee Burgerlijke Stand Akersloot Piet Kraak, De Nijs en v. d. Berg Schoorl Minister Manshoi „Hoed af voor Marshi maar jas uit om te werken" Overdracht herbouwplicht Gistermiddag om even na vijl uur werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand aan het Overdie- pad. In recordtijd was de eerste wagen ter plaatse. Vier minuten na het alarm stond de eerste motorspuit bij het be gin van het Overdiepad en begon men met het uitleggen van de slangen. Voornamelijk manschappen van het liorps „Kracht en Vlugheid" waren het. die deze eerste spuit bemanden Juist deze onderlinge rivaliteit tussen de korpsen, die resulteert in een vriendschappelijk wedstrijd om de eersten te zijn, is een van de oorzaken, dat onze uitstekende brandweer iedere brand in de kiem weet te smoren. De brand bleek te woeden op de bovenverdieping van een klein huisje aan de Popelmanslaan no. 8, bewoond door het gezin van Jb. Boots. Blijkens een gevelsteen is de eerste steen voor het woninkje gelegd in 1877. Drie personen zaten beneden te kaarten, enkele kinderen speelden boven. De kaartspelers hoorden ge knetter en tegelijk rende één der kin deren de trap af met de mededeling, dat er brand was. De onmiddellijk gewaarschuwde brandweer rukte uit met twee motor spuiten, manschappenwagen en magi- rusladder, doch slechts één spuit deed dienst en met één straal had men de brand, die het achtefkamertje op de bovenverdieping verwoestte, spoedig onder de knie, ondanks de felle wind, die de vlammen hoog deed oplaaien. Wel heeft het ladderkorps en passant een stuk losgewaaid zink op een na burig huis vastgelegd, zodat de magi- ius toch niet voor niets uitrukte. Omtrent de oorzaak van de brand kan worden medegedeeld, dat men aanneemt, dat kinderen met lucifers speelden. Brandende kachels waren in het huisje niet aanwezig. Het huisraad werd door bewoners en buurtgenoten ijlings op straat gebracht en werd gro tendeels gered. Enkele bedden op het mtgebrande kamertje zijn verloren gegaan. Psychische verschillen tussen man en vrouw De heer D. L. Daalder hield Maan dagavond voor het Instituut voor Ar beidersontwikkeling een lezing over het onderwerp „Psychische verschillen tussen mannen en vrouwen". Er is. al dus spreker, over dit onderwerp veel geschreven, waarbij drie hoofdrichtin gen zijn te onderscheiden. De eerste zegt dat vrouwen en mannen psychisch aan elkaar gelijk zijn, de tweede meent dat er wel verschillen bestaan, maar dat die slechts gradueel zijn, terwijl de derde deze verschillen principieel noemt. De eerste richting heeft tegenwoor dig weinig of geen aanhangers meer. Tot de tweede behoorde o.a. prof. Hey- mans, de grote Nederlandse schrijver op dit gebied. De lezing van de inleider was dan ook voor een groot deel op het boek „Psychologie der vrouw" van deze geleerde gebaseerd. Spreker ver klaarde zelf echter te behoren tot de derde richting. Hij wilde zelfs zover gaan te beweren dat geen enkele man ooit een vrouw kan begrijpen en om gekeerd. Spreker noemde dit zeer ge lukkig, hierdoor blijven de geslachten elkaar boeien en wordt het leven de moeite waard. Uitvoerig schetste spreker de wijze waarop prof. Heymans aan zijn gege vens, die van duizenden vrouwen en mannen afkomstig zijn, heeft verza meld om ten slotte tot de volgende con clusie te komen: De gemiddelde vrouw is emotioneler, actiever, liefdevoller en minder verstandelijk dan de man. De spreker toonde een en ander met vele voorbeelden aan, terwijl hij ver schillende maatschappelijke verhoudin gen hiermede verduidelijkte. Bij meis jes en jongens kan men in de kleuter jaren al zeer goed de verschillen op geestelijk gebied onderkennen; op de lagere school worden deze minder scherp om op 12 a 13-jarige leeftijd de finitief voor de dag te treden. Op deze leeftijd begint dan ook voornamelijk de taak van de opvoeder. Hij dient b.v. de emotionaliteit van de meisjes te voeden, doch te waken tegen overdrij ving, waardoor geen emotionele, maar een sentimentele vrouw zou opgroeien. De lagere school behoeft met de psy chische verschillen tussen jongens en meisjes dan ook niet zozeer rekening te houden, maar wel de middelbare school. Dbze laatste doet dat echter in het geheel niet. Speciaal de HBS is een school gesticht door mannen en spe ciaal geschikt voor jongens. Met een uiteenzetting van de naar zijn mening noodzakelijke organisatie van het mid delbaar onderwijs besloot de inleider zijn causerie. AANKOOP VAN PERCELEN In verband met de verbetering van het stadsgedeelte in de omgeving van de Grote Kerk is het noodzakelijk, dat de gemeente o.m. de eigendom verkrijgt van het gebouw met erf aan de Scheteldoekshaven, in totaal groot pl.m. 1380 a. Deze percelen zijn thans Rijkseigen dom en in huur bij de N. Holl. Ver. tot bestrijding der t.b.c. (voor f 710 per jaar). De genoemde percelen zijn aan de gemeente te koop aangeboden voor f 41.580. Mogelijk wordt op deze koopsom nog een reductie verleend van f 1980. B. en W. stellen voor tot aankoop van de bedoelde percelen over te gaan. ALKMAAR, 4 April Aangevoerd vee: as vette koeien en 312 nuchtere kalveren; alt* voor de Centrale jubileum-wandeltochten ,,De Kaaskoppen" Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de Alkmaarse Wandelsport vereniging „De Kaaskoppen" worden op Zaterdag 23 en Zondag 24 April a s. grote wandeltochten in Alkmaar en omgeving georganiseerd. Gewandeld zal worden over een af stand van 20 en 30 km. Aan deze wan deltochten kan zowel individueel als in groepsverband worden deelgenomen, ook al is men geen lid van de Nederl. Wandelsportbond „NWB". Men kan naar keuze voor Zaterdag of Zondag inschrijven. Deelgenomen kan worden* aan: a. voor het 30 km percours door per sonen van 14 jaar en ouder; b. voor het 20 km parcours door personen van 12 jaar en ouder. Het vertrek vindt plaats vanaf de Stedelijke Muziektuin op Zaterdag te 14.45 uur en op Zondag tussen 10 en 12 uur. Elke deelnemer (ster) die een dezer tochten volbrengt, ontvangt een speciaal voor deze gelegenheid vervaar digde medaille. Verenigingen (ook jeugdgroepen) detachementen en corp sen, die uitkomen met minstens 11 deel nemers, ontvangen een groepsprijs. Voor de beste algemene indruk zijn prijzen beschikbaar gesteld door burge meester en wethouders van Alkmaar en door het Niwin-comité Alkmaar. Deze wandeltochten zullen staan in het tekens van de „Niwin" en willen naast het sportieve genoegen aan de deelnemers (sters) de gelegenheid ge ven het Niwin-d-oel. namelijk „het me deleven met onze jongens overzee" te bevorderen. De netto-opbrengst dezer tochten zal worden bestemd voor de aankoop van sportartikelen voor onze militairen in Indonesië. Mede gelet op dit mooie doel twijfelen wij niet of velen zullen zich voor deelname opgeven bij de secre taris van de Kaaskoppen, C. M. de Vet, Asterstraat 5 of bij de heer H. v. t. Veen Van der Woudestraat 81, aan welke adressen tevens een aanmeldingsformu lier met volledige omschrijving van de tochten kan worden aangevraagd. PARTIEELE HERZIENING UITBREIDINGSPLAN „WEST" B. en W. bieden de raad aan het ont werp tot partiële herziening van het uitbreidingsplan „West" met betrek king op het terrein ingesloten door Bergerweg, Houtvaart, Hoevervaart en de -spoorlijn van Alkmaar naar Uit geest. Zij verwijzen voor de toelichting naar de bij de stukken overgelegde toe lichtende beschrijving. De bestaande bebouwingsvoorschriften blijven ook na de herziening van toepassing. HET BIECHTGEHEIM. Gisteravond vond in 't Gulden Vlies, voor een slecht bezette zaal, een her opvoering plaats door Willem Goossens' volkstoneel van het volkstuk „Het Biechtgeheim". Reeds meerdere malen heeft men in deze kolommen het verslag en de cri- tiek kunnen lezen zodat wij kunnen volstaan met te melden dat het succes van deze uitvoering gelijk was aan vorige keren. zoals PRUIKEN, VLECHTEN enz. enz. worden op eigen atelier vervaardigd Dameskapper Ged. Schoonheidsspecialiste HOOGSTRAAT 4 TELEF. 4453 DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: „Met twee Jantjes op stap" (14 j.); Victoria Thea ter, 8 uur: „Het huis in het moeras" (18 j.); Cinema Americain, 8 uur: „George verovert de vloot" (tot 14 j. onder geleide). Hotel Victory, voor het Genootschap Nederland-Engeland, 8.15 uur: Vivien- ne Bennett. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag met 2.30 uur matinée. Gulden Vlies, 8 uur: 4e abonnements voorstelling Covoto. Rott. Toneel met „Montserrat". Vivienne Bennett met Shakespeare's werk Reeds eerder hadden wij gelegenheid erop te wijzen dat de grote Engelse toneelspeelster Vivienne Bennett heden avond in het Victory-hotel zal optreden met fragmenten uit werken van Shakespeare. Miss Bennett was voor ons land nog 'n onbekende. Gedurende de 1ste helft van April maakt zij nu'n tournée door Nederland, waarbij na Hilversum en Den Haag thans Alkmaar aan de beurt is. Zij, die Vwienne Bennett zagen en hoorden optreden, kunnen niet nalaten, haar kunst te vergelijken met die van de grotste Nederlandse actrices en acteurs, waarbij wij denken aan namen als Charlotte Kohier of Albert van Dalsum. Een uitverkochte zaal in het Haagse Diligentia heeft Vivienne Bennett Za terdagavond 'n geestdriftige ontvangst bereid en algemeen was men diep on der de indruk van 't dramatisch talent dezer grote Engelse actrice, die niet alleen in het Shakespeare Memorial Theatre te Stratford-on-Avon triomfen vierde, maar eveneens grote successen wist te boeken in „The Old Vic" in Londen en in Robert Atkins' Open lucht Theater in Regent's Park. Uit dit alles blijkt wel, dat het Ge nootschap NederlandEngeland, in samenwerking met de concertdirectie J. Beek op het punt staat zijn leden en hun introducé's een avond te bieden, die op hoog cultureel peil staat en die een evenement zal betekenen, met het beleven waarvan wij ons gelukkig mo gen prijzen. De storm van gisteren De storm van gisteren heeft niet zo'n geweldige kracht bereikt als de or kaan van enige weken geleden, doch was krachtig genoeg om ettelijke dak pannen te doen sneven en in scher ven op straat te doen belanden. In de pauze tijdens de lessen op de Handelsschool, toen de leerlingen zich op de speelplaats bevonden, is een stuk zink van enkele meters lengte en een gewicht van meer dan honderd kilo van het dak losgewaaid en op de binnenplaats terechtgekomen. Wonder boven wonder werd geen der leerlin gen getroffen. Wat er had kunnen ge beuren als het zink een halve meter verder was terecht gekomen, laat zich slechts raden! De bewoners van de nieuwe wijk achter de Uitenbosstraat ondervonden veel last van het stuivende zand, dat door de kieren van deuren en ramert zelfs in de huizen doordrong. Zij die nen echter te bedenken, dat aan dit euvel weinig is te doen. Een Handels school kan men vernieuwen, maar pas-aangelegde straten moeten blijven liggen tot ze geheel bebouwd zijn. Dan verdwijnt het zand vanzelf. GESLAAGD Voor het examen voor civiel-inge- nieur aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd onze stadgenoot de heer R. A. Snel. Jubileum bij de fa. Cloeck Gisteren verkondigden zeven vlaggen, die van het kledingmagazijn van de heer Cloeck op de Laat wapperden, en het bordje „gesloten", dat aan de win keldeur was bevestigd, dat er iets on gewoons aan de hand was. En dat was ook zo. Gisteren was het veertig jaar gele den, dat de heer W. Kleijmeer in dienst kwam bij de firma H. S. Cloeck. Dit jubileum wilden de tegenwoordige eigenaar, de heer P. Cloeck en de col lega's van de heer Kleymeer niet on opgemerkt laten passeren en daarom werd laatstgenoemde in een rijk met bloemen versierde kamer, boven de winkel, gehuldigd. De heer Cloeck gaf als eerste spreker een historisch over zicht over de afgelopen 40 jaar. De heer Kleijmeer trad in dienst, toen de firma Cloeck nog gevestigd was aan 't Vijvertje en hij heeft sinds toen alle ups en downs van de firma meege maakt. Spreker zeide, dat hij de heer Kleijmeer niet alleen wilde huldigen voor de tijd dat hij in dienst is ge weest, maar ook voor de manier waar op hij steeds zijn taak heeft vervuld. Hij was altijd het eerst in de zaak, ging het laatst weg, werkte hard; kort om hij was een voorbeeld voor de jongeren. Hierna bood de heer Cloeck de jubilaris een mooi karpet en zijn echtgenote een bouquet bloemen aan. Beide cadeaux gingen vergezeld van, de beste wensen. Hierna sprak namens het personeel de heer Witsius. Spreker kon zich geheel aansluiten bij de rede van zijn princi paal en bood zijn „goede kameraad" namens de kleermakers een loper aan. Het Departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen was vertegenwoordigd door de heren Feringa en De Lange. De heer Feringa zeide, dat hem in de rede van de heer Cloeck de buitengewone har telijkheid was opgevallen. Niet alleen het feit dat iemand 40 jaar onder de zelfde chef blijft werken, maar ook de wijze waarop dat gebeurt, achtte de heer Feringa heel belangrijk. Als blijk van waardering overhandigde spreker een medaille, waarop aan de ene kant de beeltenis van, Jan van Nieuwenhuy- zen met de jaartallen 17241806 was afgebeeld en aan de andere kant mel ding werd gemaakt van het feit, dat de heer Kleijmeer 40 jaar in dienst was bij de firma Cloeck. De jubilaris, die alle toespraken met glunderend gezicht had aangehoord, zei dat de huldiging zijn verwachtingen verre had overtroffen. Hij dankte hier na allen, die hieraan hadden deelge nomen. Onder het genot van enige versnaperingen werd het feest hierna nog geruime tijd voortgezet. Enveloppen Briefpapier Nota's Kwitanties en alle drukwerken EEN ZAKENJUBILEUM De opmerkzame- lezer zal hebben bemerkt, dat het alom aanwezige zet foutenduiveltje ons parten heeft ge speeld, toen wij schreven over 't zilve ren jubileum van bakker Molenaar. De bakker woont wél in de Grens- straat en vandaag bestaat zijn zaak wel degelijk een kwart eeuw, maar hij heet geen A. Molenaar, doch S. Mole naar. Nutsspaarbank In loop der maand Maart werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 384,222,21 v j f202,136,en terugbetaald f 323,648,25 fv J.f258,856,61), also meer ingelegd dan terugbetaald f 60,573,96 (v J f33,279,39) Het aan de inleggers verschuldigde ka pitaal, bij de aanvang van het Jaar f 10,872,'315,S7, bedraagt thans f 11,231,305,09 (V j f 10,663,897,89) Het aantal in de loop van Maart nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 168 (v J 248) Ingetrokken werden 133 (v j 103) boekjes Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 26,470^ bedraagt thans 26,880 (v j 25,906) Van dit aantal behoren 17,345 (v J 16,941) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 6324 (v j 5905) aan personen elders woonachtig en 3211 (v j 3060) aan schoolspaarders Onder de in Maart nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 22 (v j 34) boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1,—) In Maart 'toedroeg het aantal posten van inleg 4393 (v j 4326), dat van terugbetaling 1891 (v j 1772), tezamen 6284 (v j 6098) De lediging in de loop der maand Maart van 554 (v j 373) spaarbusjes leverde een bedrag van f 8,437,55 (v j f 5,592,78) aan kleine besparingen op Het aantal in om loop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 4564? bedraagt thans 4803 (v j 3880) GEVONDEN EN VERLOREN VOOR WERPEN In het tijdvak van 25 Maart tot en met 1 April zijn gevonden; padvin- dersriem, zwarte terrier, tabaksdoos, da mesrijwiel, padvindersriem, grasmaai- machine, zilveren broche, armband, kin derhandschoentje (wit), vulpen en pot lood in etui, shawl, autoped, blauwe strik, herenwant, portemonnaie, grijze glacé handschoen, vulpen, boek (hoofd stukken uit de volkenkunde en de so ciale aardrijkskunde). Verloren een vulpen, zwarte glacé handschoen, ball point pen. G a b o r e n Comelis, zoon van R Zwart en H C van der Hulst Leo A, zoon van A Krab en T Stam Pieter, zoon van P Vuil en R J Visser Grietje J, dochter van A Groen en J Kamst Lucas, zoon van T Lassche en C Rot- schëfer Gerardus, zoon van C M Zand voord Ondertrouw: Jan Harder (wo nende te Alkmaar) en Gerarda J Visser Aldert Dekker en Agatha de Groot Glijn Groen en Agatha Lief ting Getrouwd: Gerardus C J Roord (wonende te Bussum) en Cornelia E van der Gaag Gerrit Zwart en Johanna Zwart Overleden: Stijntje de Grocrt 74 jaar, echtgenote van A Zwaan Teu- nisje Krab, 71 jaar, weduwe van J Prins Klaas Wijker, 75 jaar echtgenoot van J Prins (overleden te Alkmaar) AANBESTEDING Architecten Nielsen en Spruyt uit Am sterdam hebben aanbesteed de bouw van een woning met werkplaats voor de heer C Broek en van. drie woningen met win kel voor mevr Davidzon—Erdtsiek en de heren C Broek en E Visser, alles krach tens herbouwplicht Er waren 17 inschrijvingen Hoogste was de fa G Ekkers te Heiloo met f 120,600, laagste de fa Rizzi en Stor te Castricum met f 78,670,-— De gunning zaï later plaats hebben BEROEPEN. Ds. A. van Santen, Ned. Herv. pre dikant alhier, is beroepen als hulppre diker bij de Ned. Herv. Gemeente te Sneek om te arbeiden voor de Vrijz. Hervormden. Zondag j.l. heeft hij in de kerkdienst meegedeeld, dat hij dit be roep heeft aangenomen. De Rustende Jager was gisteravond b(jna geheel gevuld met sportentliou- siasten om te komen luisteren naar drie sportlieden, die elk in hun tak van sport een grootheid waren geweest of nog zjjn. Allereerst was daar de inter nationale scheidsrechter, de heer De Nijs uit Rotterdam, tevens voorzitter van De Mussen, 3e klasser, te Rotterdam; Piet Kraak, onze nationale doel- verdediger en Rlnus v. d. Berg, bekend athletiekjournalist en eens Neder lands grootste crack op de 100 en 200 meter hardlopen. Dat deze sportlui naar Heiloo waren gekomen was ongetwijfeld een grote verdienste voor de sport ter plaatse en in het bijzonder ook een prestatie van de heer Bruul» die niets daarvoor onbeproefd had gelaten. Ailen werd daarvoor bij de opening hartelijk dank gezegd en aan het einde van de avond hadden allen daarvoor een surprise betreffende Heiloo van het Foresters-bestuur in ontvangst te nemen. Dat de heer De Nijs niet alleen een goed fluitist is, doch ook een uitste kende causeur, bewees hij deze avond eens temeer. Op vaak zeer humoristi sche wijze haalde hij voorvallen aan uit zijn scheidsrechters-loopbaan, die de aanwezigen in een gulle lach deed ontsteken, doch even later wees hij op de ernst van de zaak als scheidsrech ter en er waren dan ogenblikken waar in men een speld kon horen vallen. Maar er werd meegeleefd. Voetbalspel brengt vriendschap. Dit is niet altijd het geval, doch het behoort zo te zijn. Men moet bedenken, aldus d heer De Nijs, dat men geen voetbal spel kan spelen, zonder tegenstander. Belde ploegen kunnen elkaar dus niet missen. Men moet ook bedenken, dat men voetbalspel moet spelen voor het genoegen, voor de club en voor de 10 andere spelers van het elftal. Men be denke ook, dat men zonder scheids rechter evenmin kan spelen doch c-nthoude, dat ook hij het voor zijn ge noegen doet. Er zijn weinigen die het oranjeshirt zullen dragen, doch er zijn velen die de sport zo behoren te vol brengen, dat zij zich voor de volle 100To hebben leeg gespeeld. Spelers, die vaak beweren: ..Ik kan nog wel een wedstrijd spelen", hebben zich als regel niet voldoende gegeven. Alles echter op eerlijke en verantwoorde wijze. Uit het praatje dat hij hierna hield met Piet Kraak, die nog steeds met z'n hand in een doek loopt, stippen wij aan, dat zijn 15e wedstrijd die van 13 Maart j.l. tegen Belgie zijn,prettigste wedstrijd is geweest, omdat hij toen geen fouten heeft gemaakt. Het belang rijkste van de training is, dat men elkaar onderling goed leert begrijpen. Op de vraag of hij wel eens op een andere plaats in 't elftal heeft gespeeld, antwoordde Kraak, dat hij altijd keeper is geweest. Op 12-jarige leeftijd kwam hij in V.S.V. in het B elftal uit, waarna hij op 15- jarige leeftijd overging naar de A-junioren van Stormvogels. Een jaar later kwam hij toen in het 3e elfial, waarna zijn promotie volgde naar het le elftal, waarin hij nu onafgebro- .ken 11 jaar lang het doel verdedigt. Veel training en vooral concentratie, is daarvoor nodig geweest. Rinus v. d. Berg aan het woord. Uit het praatje dat de heer De Nijs hierna hield met Rinus van de Berg, stippen we aan, dat deze 11 maal kam pioen van Nederland- is geweest op de sprint en voor Nederland heeft deel genomen aan 2 Olympische Spelen. Spr. schreef reeds vóór 25 jaar in de Revue der Sporten, dat athletiek niet nadelig is voor de voetbalsport, doch het is zo dat deelnemen aan athletiekwedstrijden uitgesloten is, wanneer een voetballer een zwaar seizoen achter de rug heeft. Want de vereiste rust is nu eenmaal nodig. Om zich echter goed in conditie te houden, is lichte athletiektraining zeer aan te bevelen. Ook voor athletiek is trainen een zeer noodzakelijk iets, terwijl concentratie al een heel bizon der punt is in deze tak van sport. Ook de leefwijze moet men zich kunnen op leggen, omdat men zich veel moet ont zeggen, wil men het tot behoorlijke prestaties brengen. In zijn athletiek - loopbaan begon hij in Januari zich reeds te trainen en te concentreren op de wedstrijden die hij in het athletieksei zoen moest lopen. Wanneer hij eenmaal een wedstrijd gelopen had, concen treerde hij zich meteen weer op de ko mende wedstrijden voor de volgende week. Vraag en antwoord. Na de pauze werden verschillende vragen gesteld door de aanwezigen uit de zaal, waarvan wij er enkele publi ceren. Op een vraag welke doelverdediger Piet Kraak na hem het beste vond. wist hij geen afdoend antwoord te geven, omdat hij in de Munck, v. Raalte en Landman allen zeer goede eigenschap pen had ontdekt. Op de vraag hoe hij over Abe Lenstra dacht, deelde hij mede dat het niet zo is, zoals zo vaak wordt gezegd, dat het een stille jongen is. Is Abe eenmaal aan'je gewend, doet hij mee als ieder ander en vaak heb ik meegemaakt, dat hij het grootste woord had en het drukst mee ravotte als het op stoeien aankwam. Maar het blijft een Fries. En dat is geen schande Een andore vraag over concentratie be antwoordde Kraak, dat hij de laatste edslrijd tegen Belgie zo sterk gecon centreerd was, dat zelfs de 63.000 men sen in het Stadion door hem niet wa ren opgemerkt en zelfs, de fotografen, die hem bestormd hadden, had hij niet gezien! Op een vraag aan scheidrechter de Nijs deelde Rinus v. d. Berg mede. dat eok training voor scheidsrechters noodzakelijk is. Zowel Kraak, de Nijs als v. d. Berg deelden o.a. mede. dat zij voetbalspel voor dames, niet juist vonden. Liever zagen zij de vrouwen in de keuken aan het werk..,. (Ongecorrigeerd) Dertig doden bij ziekenhuisbrand Even voor middernacht is in het St. Antoniusziekenhuis te Effingham (Illi nois) een zware brand uitgebroken, die, naar men vreest, aan 30 patiën ten het leven gekost heeft. Ongeveer 15 anderen werden zwaar gewond ten gevolge van een sprong uit het ven ster. Er bevonden zich bij het uitbre ken van de brand waarschijnlijk 100 patiënten in het vier verdiepingen tel lende gebouw. De brand is vermoede lijk ontstaan In een kolenbergplaats, waarna de vlammen een liftkoker zijn ingeslagen. Hoewel de brandweer uit 6 omlig gende plaatsen aanrukte, werd het ziekenhuis binnen een uur ln de as gelegd. DR. VAN ROYEN HEDEN NAAR NEDERLAND Dr. van Royen zal heden per vlieg tuig naar Nederland reizen voor over leg met de Nederlandse regering. Hij zal zo spoedig mogelijk doorreizen naar Batavia.. Scheidrechte, De Nijs die een in ternationale reputatie heeft deelde tenslotte nog mede, dat hij Abe Lenstra alleen maar op de rechtsbinnenplaats zot: opstellen als het aan hem lag. Met Faas Wilkes zou hij daar dan wonderen kunnen doen! Tenslotte deelde spr. mede, dat hij bereid was voor de Foresters-junioren als spelleider niet als scheidrechter een wedstrijd te leiden in de a.s. zo ner. waarvoor hij natuurlijk de dank van de voorzitter, de heer Komen Sr, in ontvangst had te nemen. Ruim half twaalf was deze interessante avond *f- gelopen. Alles wat verteld werd wr-s zeer interessant en verdient het bestuur van de Foreste-— een compliment voor het initiatief een dergelijke leerzame en nuttige avond te organiseren. Auto-ongeval Gistermiddag had ter hoogte van de Regulierslaan op de Kennemerstraat- weg een auto-ongeval plaats. Een vrachtwagen van de firma W. v d. Steen uit Limmen reed pl.m. half vijf in de richting Alkmaar en moest ter hoogte van de Regulierslaan stoppen. Vlak achter deze auto reed een vracht auto van de expeditiedienst Jeurinks uit Hoorn. Laatstgenoemde vloog in volle vaart op de transportauto in, met het gevolg, dat de achterste auto zwaar gehavend werd aan de voorkant. Een passagier, die in de cabine zat van Jeu rinks vrachtauto, vloog met het voor hoofd tegen de voorruit en mqest ter plaatse worden verbonden. De politie maakte procesverbaal op, omdat beide bestuurders het niet eens konden wor den over de schuldvraag. RIOLERING IIEILOO-NOORD De plannen tot riolering van Heiloo- Noord zijn door Ged. Staten goedge keurd. Ongetwijfeld zal wanneer daarmede een aanvang wordt gemaakt een belangrijk deel onzer gemeen- zijn aangesloten op het centrale riole ringsgemaal aan de Kanaalweg. VERKIEZINGEN OP 22 JUNI De gemeenteraadsverkiezingen zullen, evenals te Alkmaar, plaats hebben op Woensdag 22 Juni a s. Prachtige uitvoering van Ons Genoegen De toneelvereniging „Ons Genoegen" trad Zondagavond in De Rustende Jager op met een speelse comedie van Wim Dumont, getiteld: „Excuaeer ik ben mijn zus," een stuk, dat de hele avond boeide door de levendige dia loog en de amusante en gevoelige ma nier, waarop het is uitgewerkt. Jam mer, dat er nog al wat stoelen in de zaal onbezet bleven. „Ons Genoegen" had heus beter verdiend, maar ja.... April is meer de tijd van voorjaars schoonmaak, modeshows en bloeiende bollenvelden. De rollen waren prachtig verdeeld, overal de rechte man op de rechte plaats, zodat de uitvoering een succes werd. Een klein plaatsje in Brabant was in opschudding gebracht door een filmvoorstelling: de personen en toe standen in dit dorpje waren zo juist getekend, dat de auteur beslist een dorpsgenoot moest zijn. Wie was de snoodaard? Hij moest worden uitge bannen. Mevr. Lagendaal, een oude stijve tante (mooi vertolkt door mevr. A. den DasSteen), Meester de Keizer (voor welke rol R. den Das als geknipt was) een oude zeur en freule Hartlever (mevr. RoosWognum) zouden de boosdoener wel vinden. De verdenking viel op Dr. Boerhavp, de dierenarts (juist uitgebeeld door A. Mooy) en wie de boerenmentaliteit op zo'n negorij kent, voorziet de ge volgen. Wee de wolf, die in een kwaad gerucht staat, de 'boeren werden tegen hem opgezet en de dokter, ofschoon volkomen onschuldig, werd het leven onmogelijk gemaakt. Hij verkocht huis en praktijk en ging heen, maar niet zonder de schrijfster van het scenario, de lieftallige onderwijzeres Rita Rensdael (een rol, waarmee mej. Heidsma veel succes oogstte). Als overal in dit kortstondig leven, zoekt ook op dit dorpje door alle be slommeringen heen de jongen het meisje, de een met meer succes dan de ander, tot groot vermaak van de toe schouwers. Het heeft weinig zin om alle rollen en vertolkers te vermelden. Slechts een Jweetal mogen hier nog volgen: Riek Hartland als het jonge vriendin netje van Rita, die haar dankbare rol volledig uitbuitte en er als enfant terrible van alles uitflapte tot grote schrik van haar zure ouwe tante en Tr Bakker, die de rol vervulde van Mijntje, de oude getrouwe Brabantse gedienstige, die heel wat levenswijs heid verkondigde en vaak zorgde voor de vrolijke noot. Alles te zamen een zeer geslaagde uitvoering.. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Een aula op de Begraafplaats Uit een in Uw blad opgenomen be richt zie ik tot mijn voldoening, dat onze Algemene Begraafplaats dus ein delijk een aula zal krijgen. Reeds jarenlang is daarop aange drongen, maar voornamelijk ,van zekere zijde waar men van deze Begraaf plaats geen gebruik maakt waren er in het verleden zulke grote bezwaren, dat de plannen nooit tot werkelijkheid konden worden. Ik zie nu uit het voorstel van B. en W„ dat de aula er wel kan komen, maar dat een deel der bevolking haar ten slotte zal moeten betalen, name lijk, dat deel, dat in de toekomst van deze begraafplaats zal gebruik maken. De grafrechten worden voor hen zeer aanzienlijk verhoogd. Dit mijnheer de redacteur vind ik zeer onbillijk. De kosten van een Al gemene Begraafplaats moeten niet op een deel der bevolking maar op de ge hele burgerij drukken. Daarvoor is het nu eenmaal een Stedelijke Begraaf plaats. Wil men het anders zien en van de opvatting uitgaan, dat wie er geen gebruik van maakt er ook niet aan be hoeft bij te dragen, laat men dan an deren ook niet voor scholen van diver se richtingen laten meebetalen van wier onderwijs hun kinderen nooit zullen of zelfs kunnen profiteren. Ik hoop, dat men in de raad alsnog tot de conclusie zal komen, dat degel den voor deze aula niet moeten wor den opgebracht door verhoging der grafrechten. Met dank voor de opname. Een abonné. Minister s. L. Mansholt heeft Utrechtse Jaarbeurs werd gehoudi hij zeide, dat de uitvoering van f Is geworden dank zij de hulp van 1 niet tot stand zijn gekomen, aldus stoffen voor'de landbouw drastisc slag op de veestapel hebben gehat landse volk fataal zjjn geweest. Z op het Westeiyk halfrond aangeko minister, zal de veestapel tot 2.8 r mlllloen varkens moeten worden ui is er op gericht, dat na het beëim kracht kan worden voortgegaan. Minister Mansholt gaf een uitvoe overzicht van de agrarische struct» van ons land en de sociale beteke van de agrarische sector. De kleine drijven moeten de boeren en hun mei werkers bestaanszekerheid .gev Goedgeleide, rationele bedrijven n een zo hoog mogelijke productie, i uit sociaal en economisch oogpunt j rechtvaardlgd zjjn, kunnen deze I staanszekerheid verzekeren. Het ri< ten van de productie is daarom no< zakelijk, zo zeide de minister. Dit betekent, dat regering en i ganisaties in de landbouw gezam( lijk zullen moeten uitmaken, wel maatregelen ten aanzien van prodi tie- en marktbeleid zullen moet worden genomen. Slechts hierdc kan de zekerheid ontstaan, dat e soepel systeem geschapen wordt. Op dit ogenblik, aldus minist Mansholt, lijdt nog steeds 75 proce van de wereldbevolking aan onde voeding. Voor ons, die in de hoog or ■wikkelde landen leven, zo vervolg hjj, Is het wellicht niet gemakkeli ons met dit feit vertrouwd te make Inschakeling der F.A.i Ik acht het noodzakelijk, dat i F.A.O. zoveel mogelijk wordt ing schakeld bij de samenwerking in ec nomisch verband. Voorts ben ik uite mate verheugd over het feit, dat h> mogelijk is gebleken op de intern; tionale tarweconferentie, die op in tiatlef van de regering van de Ve enigde Staten te Washington bijeei geroepen werd, overeenstemming bereiken. Resumerend moge ik zeggen, zo b sloot minister Mansholt zijn toespra dat het van primair belang is, dat Nederlandse zeer grote vooroorlog; importen van granen worden vervai gen door een sterke verhoging van productie van eigen voedermiddelen. Dit Is slechts mogelijk door intei sivering en verbetering van de lam bouw, zowel in de akkerbouw als i het gemengd bedrijf. Verbetering va De minister van Wederopbouw e Volkshuisvesting heeft bepaald, d; voortaan slechts bij hoge uitzonderin goedkeuring zal worden verleend voc de overdracht van z.g. herbouwplicï ten. Dëze goedkeuring, die is voorbf houden aan het college van algemer. commissarissen voor de wederoubouv werd tot dusver vrij gemakkelijk vei kregen. Alleen herbouwplichten, di betrekking hebben op verwoeste wc ringen, al dan niet met bedrijfsruimt er. die behoren tot een onverdeeld nalatenschap zullen nog aan één va de deelgerechtigde erfgenamen kur; nen worden overgedragen. Voor hc overige moeten wel zeer bijzonder ledenen zijn aan te voeren, wil d goedkeuring voor de overdracht wor den verleend. De overdracht van herbouwplichtei terzake van geheel verwoeste opstal len, die niet als woningen met of zon der bedrijfsruimte kunnen wordei aangemerkt, zal slechts worden goed gekeurd, wanneer de herbouw deze opstallen geschiedt in een gemeente waarvoor een wederopbouwplan is o zal worden vastgesteld. De bepaiinj volgens welke bij de overdracht vai herbouwplicht voor bedrijven eers advies wordt gevraagd van het be stuur der gemeente, waar het ver woeste bedrijf was gevetsigd, blijf van kracht. Indien vóór het bekend worden vai deze beperkende bepalingen reed aantoonbaar overeenstemming was be reikt over de overdracht van een her bouwplicht of indien van de zijde val het ministerie reeds bepaalde toezeg gingen zijn gedaan, zal de goedkeu ring alsnog verleend kunnen worden Illegaal werkster werd V.-vrouw van de S.D. De Joodse verpleegster I. Seelig uit Amsterdam werkte mee in een ac tieve verzetsgroep. Zij werd betrapt met een grote hoeveelheid illegaal materiaal en gevangen gezet. Volgens haar advocaat, mr. P. A. Hoogbergen, is haar door de S.D.-er O. in gevan genschap zoveel angst aangejaagd, dat zij er in toestemde V-vrouw te wor den. De procureur-fiscaal bp de Bijzon dere Raad yan Cassatie achtte de aan I. S. opgelegde straf van 12 jaar ge- gevangenisstraf met aftrek van voor arrest eigenlijk te laag, al wilde hij angstpsychose bij het illegale werk, tijdens gevangenschap en nadien we) in aanmerking nemen. Gezien haar optreden en gedragingen leek het hem wenselijk een psychiatrisch onderzoek te doen, instellen, waartoe hij conclu deerde alvorens een straf te noemen

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2