Beroemde Amerikaanse negerpiloot deed ontstellende ervaringen op in Indonesië Kort Bestek ilf te doen, 1 materiaal. T krassen iste cturist VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN „West-Europa kan op de hulp van Amerika rekenen'' Amerika garant voor Europa I ill oriering in: e etalage .ICHTING DIT BLAD April 1949 146e Jaargang No. 8! DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Zwarte Adelaar" begrijpt Nederlandse regering niet „Moef dit volk door de Republikeinen weer in de modder worden getrapt?" Hij bezocht Djokja Weerbericht Vredesonderhandelingen in China begonnen Acht voorwaarden Gen.-majoor Harberts vrijgesproken Generaal Bradley over defensieproblemen Twiniig jaar onze gasi daarna moordenaar De wreedheden in de Nederlandse kampen Vragen van de heer Ritmeester Kravchenko heeft thans rust nodig De zomermaanden blijven nog wel gevaarlijk I -Y W-073 IATOREN, ERS, '2, Alkmaar rEN'S Conserven- r, kan geplaatst antoorervaring Is te richten aan AR vraagt voor (MNL. of VRL.) iploma's strekken onder No. A 277 middelbare grootte mheden te verrich- •ima betrekking, en te solliciteren blad. iN EXTER met de gtuig cirkelt om ïgt het schip in de BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten maken Voor onze vijand door onze eigen mensen met Nederlandse goede ren te helpen". Kol. Julian: „En U wilt mij vertel len, dat Uw regering in staat is de mil- lioenenbevolking van Indonesië een menswaardig bestaan te verschaffen"! „Ik heb met honderden mensen in het Republikeinse gebied gesproken. Ik heb allen de vraag gesteld: Wilt U de Re publiek terug? Elkeen antwoordde ont kennend", zo vervolgde de Amerikaan se vlieger-kolonel zijn verhaal. De stemming in Amerika En nu Amerika. Waarom heeft in de Verenigde Staten zo'n aanzienlijk deel van het publiek de zijde gekozen van de Republikeinen tegen de Nederlan ders? „Omdat", zegt Julian, „de Nederland- Se regering practisch niets gesteld heeft tegenover de geraffineerde propaganda „Ik weet niet, wat er met uw regering aan de hand is, maar zij schijnt weinig belang te hechten aan het torpederen van de communistisch-repubiikeinse pro paganda. die in Amerika over Indonesië wordt gemaakt", zo zeide de 52-jarige kolonel Hubert F. Julian, de bekendste Amerikaanse neger-piloot, die in de loop van zijn avontuurlijke carrière de bijnaam verkreeg van „the Black Eagle", de Zwarte Adelaar, tijdens een persgesprek te Amsterdam. Deze kolonel, geboren in Trinidad, leerde in 191(1 vliegen, trachtte in 1924 de Atlantische Oceaan in een Boeing over te vliegen, viel daarbij in zee en werd opgepikt door een vrachtboot, werd later commandant van de uit 18 toesteilen bestaande luchmacht van Haile Selassie's Abessinie in de oorlog tegen de Ita lianen, streed als vrijwillig piloot mede aan de zijde der Finnen in 1939 tegen de Russen en daagde, verontwaardigd over de beledigingen van Hitier aan het adres van de negers, in 1940 Göring uit voor een persoonlijk duel in de lucht boven Het Kanaal. Gisteren kwam hij voor een vacantie-verblijf van enkele dagen in Amsterdam aan, waar hij een aantal journalisten te woord stond. iPS Wij wilden vermijden propaganda te „Ik heb een lang verhaal te vertel len", zo begon hij, „een verhaal, dat ik in Amerika al heb verteld en dat voor Nederland van het grootste belang is, omdat het geheel over Indonesia gaat". De Zwarte Adelaar had gewenst zelf in Indonesia te zien hoe de zaken ston den en hij reisde naar Den Haag met de opdracht voor het maandblad der Amerikaanse negerbevolking „Our World" een serie artikelen te schrijven over Indonesië na de tweede politio nele actie. In de residentie sprak hij met de toenmalige minister Sassen, na dat hij bij lagere ambenaren op tegen stand was gestuit. Niets te verbergen „Als U iets te verbergen hebt in In donesië, geef mij dan geen visum", zo had hij gezegd, „als U niets te verber gen hebt, geef het mij dan wel''. Hij kreeg het visum en landde op 18 Januari j.l. op het vliegveld Kamajo- ran, nabij Batavia. Reeds de volgende ochtend was hij in Djokjakarta en 21 dagen achtereen heeft hij mensen ge sproken en toestanden in ogenschouw genomen in het gehele uitgestrekte eilandenrijk, zichzelf niet sparend en zijn tolk evenmin. Hij sprak met vele Republikeinse leiders, zakenlieden en met „men in the street". Wat ik zag deed mijn hart bloeden. Te denken, dat wij in Amerika ons een rad voor de ogen laten draaien door de communistische voorlichting en dikke tranen huilen over het gedrag van die schandelijke Nederlanders, terwijl ik met mijn eigen ogen zag, dat de Republi keinse regering niet in staat en niet van zins was iets te doen aan de jam merlijke omstandigheden, waaronder de bevolking in de Republikeinse ge bieden leefde". Gesprek met een minister. Hij had onder meer een gesprek met de Republikeinse minister van gezond heid, dr. Lemeina. Dat gesprek was als volgt verlopen: Kol. Julian: „Kunt U mij zeggen, wie verantwoordelijk is voor de ondervoe de, ziekelijke creaturen, die U op deze foto ziet en die genomen is in onder Uw jurisdictie vallend gebied?" Minister Lemeina: „De Republikeinse regering". Kol. Julian: „Kunt U mij ook zeggen, waarom deze mensen er zo beroerd aan toe zijn?" Min. Lemeina: „Wij hebben niet vol doende medicamenten en voedsel". Kol. Julian: „Wilt U dan vertellen, waarom U het aanbod van het Neder landse Rode Kruis U deze goederen te sturen, van de hand hebt gewezen?" Min. Leimeina: „Dat geschiedde in opdracht van de Republikeinse rege ring. Die opdracht heb ik .uitgevoerd. BuHin-kamp voorziet in een behoefte Op vragen vang het Tweede Kamer lid, de heer Steinmetz (KVP), in ver band met de bouw van een Butlin- vacantiekamp te Zandvoort, heeft de minister van wederopbouw en volks huisvesting geantwoord dat het juist is, dat hij de medewerking heeft toe gezegd voor de bouw van dit kamp. Uitbreiding van logeergelegenheid is in het algemeen gewenst, omdat in Nederland daaraan ten gevolge van de ooriog een ernstig tekort is ontstaan. Dit is te meer te betreuren, nu Ne derland zich in een groeiende belang stelling van de buitenlandse toeristen mag verheugen en bij lange na niet voldaan kan worden aan logiesver- strekking. Aaangenomen mag worden, dat de deviezen, welke nodig zijn voor de bouw van hotels, op korte termijn teruggewonnen worden door de in komsten uit dit buitenlandse toerisme. Om vorenstaande redenen is goed gevonden, dat in 1950 wordt begonnen met de verwezenlijking van een ge deelte van het plan, dat als Butlin- kamp wordt bestempeld en aan de uit werking waarvan nog wordt gearbeid. Verwachting tot Donderdag avond: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen. Meest matige wind, hoofd zakelijk tussen zuid-west en west. Iets lagere temperaturen. Volgens te Nanking binnengekomen berichten zjjn gisterochtend te Peiping de vredesonderhandelingen tussen de Chinese communisten en een regerings delegatie begonnen. Uit berichten uit Tsjinkiang blijkt, dat de communistische legers langs de noordelijke oever van de Jangtse begonnen zijn terug te trekken. Een te Nanking verschijnend blad schrijft, dat binnen enkele dagen of ficieel het bevel „staakt het vuren" zal worden gegeven. De vredesonderhandelingen zullen verlopen op basis van de acht vredes voorwaarden, die door de communis tenleider Mao Tse Toeng zijn opge steld. Alleen op die voorwaarden zijn de communisten bereid te onderhan delen, zo wordt gemeld, „omdat de bevolking zozeer van de langdurige burgeroorlog te lijden heeft gehad". Generaal Tsjoe en Lai, de voornaam ste communistische afgevaardigde, die de regeringsdelegatie dit mededeelde, zei voorts, dat de communisten over de militaire kracht en de politieke in vloed beschikten om geheel China te nemen, zo wordt uit gewoonlijk be trouwbare bron te Nanking vernomen. van de Republikeinen, een propaganda, die geschoeid is op communistische leest en die financieel steunt op het enorme kapitaal van de Fox maatschap pij en een rubberfirma. Die twee fir ma's hebben belangen bij een Republi keinse .heerschappij in Indonesië. Tegenoverhet kostbare propaganda materiaal, dat deze firma's over Ame rika uitgieten, stelt de Nederlandse re gering harerzijds niets dan een mini mum aan voorlichting". Met grote heftigheid vervolgde Ju lian: „Zegt U het Nederlandse -volk, dat ik tot de overtuiging ben gekomen, dat de Republikeinse leiders niets anders hebben gedaan en nog doen, dan hun eigen volk uitbuiten en beroven. Het Nederlandse publiek moet achter zijn regering staan in de kwestie Indonesië en het moet niet langer werkeloos toe zien hoe de Republikeinse leiders het Indonesische volk, dat door Nederland zelf is opgevoed tot een beschaafd volk, thans terugwerpen in de modder". Het Hoog Militaire Gerechtshof heeft gistermorgen generaal-majoor b.d. J. Harberts, in de Meidagen van 1940 commandant van het tweede leger corps, vrijgesproken van de beschuldi ging een bevel eigendunkelijk te heb ben overschreden, zijn post verlaten en de terugtocht van zijn troepen niet geleid te hebben. In de sententie werd gezegd, dat het Hof van oordeel is, dat generaal Har berts het bevel van de commandant veldleger op redelijke gronden onuit voerbaar heeft geacht. Dientengevol ge was hij niet slechts bevoegd, doch ook verplicht de door hem noodzake lijk geachte wijziging in dat bevel aan te brengen. Het Hof was van oordeel, dat de generaal zijn commandopost te Doorn niet opzettelijk en zonder noodzaak heeft verlaten, doch dat hij deze commandopost heeft overge plaatst op een onder de gegeven om standigheden als juist te beschouwen tijdstip. Wat de leiding van de terug tocht betreft was het Hof van oordeel, dat generaal Harberts alle bevelen en aanwijzingen heeft gegeven, die hij in de gegeven omstandigheden had moe ten geven en dat hij op zijn nieuwe commandopost te Jaarsveld voortdu rend persoonlijk die leiding heeft ge geven, die hij als leger-korpscomman- danf behoorde te geven. C.P.N. tegen grenscorrecties De Communistische Partij Nederland heeft zich tegen de voorgenomen grenscorrecties verklaard, omdat deze als 'n vervanging van Duitse schadever goeding kunnen worden uitgelegd en omdat zij gepaard gaan met grote kosten, terwijl ze voor het Nederland se volk geen enkel nut zullen afwer pen. De grenscorrecties zijn, zo ver klaart het hoofdbestuur van de CPN, door de Westelijke „imperialisten" eigenmachtig bepaald, zonder mede zeggenschap van de Sowjetunie. De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Omar Bradley, heeft tijdens een bijeenkomst van Joodse oudstrijders aangedrongen op een militair hulp program ter versterking van de „borstweringen" van West-Europa om te voor komen dat een aggressor het continent onder de voet zou kunnen lopen. Hij verwierp vierkant de bewering, dat het onmogelijk zou zijn Rusland te beletten geheel Europa te veroveren en dat de V.S. uiteindelijk een tegenaanval zouden moeten ondernemen om Europa te bevrijden. „West-Europa moet op ons kunnen rekenen als het wil blijven leven en wij moeten op West-Europa kunnen rekenen als wij stand willen houden. Als het er op aan komt, kan West-Europa alleen door de Westeuropeanen gered worden, doch hiertoe moeten zij de wil en de middelen hebben weerstand te bieden". In de grote zaal van het departement van Buitenlandse Zaken aan de Constitution Avenue in Washington is Maandagavond door de vertegen woordigers van 12 landen de plechtige ondertekening van het Atlantische Pact verricht. Het ogenblik, dat de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin, geflankeerd door de Engelse ambassadeur in de V.S. Oliver Franks (links) en de Adviseur voor de Verdragen van het Ameri kaanse Ministerie van Buit. Zaken John W. Foleyzijn handtekening plaatst onder het document, dat uiting geeft aan de vredeswil der deelnemende landen. Voor het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof werd 6 jaar geëist tegen de 52-jarige Duitser Georg Richards, die sinds 1942 lid van de z.g. Wachzug was, een onderdeel van de Sicherheits- polizei. Verdachte, van beroep machi nebankwerker, woont sinds 1921 in Nederland en is met een Nederlandse vrouw gehuwd. Hij was lid geweest van het executiepeloton dat op 10 Maart 1945 nabij de Troelstrabrug te Zaandam 5 Nederlanders en op Ro- zenoord aan de Amsteldijk te Amster dam op 31 Maart van dat jaar vijf landgenoten neerschoot. Het lid der Tweede Kamer de heer Ritmeester (WD) heeft aan de minis ter-president schriftelijk de volgende vragen gesteld: Heeft de regering kennis genomen van berichten betreffende mishande- linge# en moorden, die in de Neder landse c interneringskampen zouden hebben plaats gehad? Is het juist, dat te dier zake reeds geruime tijd geleden een rapport is ingediend? Zo ja, wil de regering dan mededelen welke maatregelen naar aanleiding daarvan zijn getroffen? Zo niet tot vervolging is overgegaan, wil de regering dan te vens mededelen, waarom dit niet is geschied en, indien van nalatigheid is gebleken, waaraan deze nalatigheid is te wijten? Het Zwafuwenelftal De opstelling van het Zwaluwen-elftal dat Woensdag 13 April in het Feijen- cord-stadion-tegen de Rode Duivels zal spelen, is als volgt: Doel: De Munck, Sitt. Boys; Achter: Van Bun MW en Schijvenaar EDO; Midden: Van Schijndel SW, Terlouw DCV en De Vroet Feijenoord; Voor: Rijvers NAC, Wilkes Xerxes, Abe Len stra Heerenveen, Timmermans ADO en Clavan ADO. Reserves zijn: Van Raalte Blauw Wit, Steenbergen SW, Möring Enschede en Brandes Feijenoord. MORET EN BELLAS GAAN VRIJUIT Door een Parijs militair tribunaal is vastgesteld, dat er geen grond voor rechtsvervolging is tegen Paul Moret en Paul Pellas, die vorige maand gearres teerd zijn als communistische spionnen. jQaar moet je nu voor in Den Haag zijn! Vijf jaar na de honger- winter, toen in de Javastraat en op het Buitenhof en aan de Lange Vijverberg de mensen krepeerden van ellende en toen veertig procent van de bevolking aan hongeroedeem leed, vijf jaar na die bitterste hongersnood die sinds eeuwen de Residentie teisterde. wil len de Hagenaars geen spek meer eten. De slagers zitten met 30.000 kilo in de winkels en ze raken het niet kwijt. Iedereen wil biefstuk en rollade en voor spek halen de dametjes hun ge poeierde neuzen op. Niets geleerd en a des vergeten! In Aalsmeer zijn ze van 'n ander slag. Daar hebben een paar fikse kerels een nieuw bedrijf op gezet, dat voor marine en koopvaardij moderne vlotten en reddingboten maakt Alles van aluminium Voor pot ten en pannen en kano's en koffers kunt ge 'r ook terecht. In Rotterdam gaan leerlingen van de zeevaartschool Za terdag in de havens collecteren voor de „Emmabloem" per versierde sleep boot. J_Jet leven is vol wonderen. Ge hebt gelezen van de vreselijke brand in het ziekenhuis van Effingham. Uit die vuurpoel sprong een vrouw vaa 24 '^■miutlUlUUlllllll jaar. Uit de tweede verdieping. Twee uur later bracht zij een welgeschapen kind ter wereld. Moeder en zoon ma- Ken het wel. In Amerika wordt ge werkt aan een 4-motorig reuzenvlieg- tuig, dat twee autobussen of twee stuk ken „veld" van 155 mm kan vervoeren. De neus gaat open en de vracht kan Grenscorrecties? Man, wat een onzin. We hebben vijf jaar zitten zweten om van de Duitsers af te komen en nou halen we ze zelf weer binnen. naar binnen rijden. Ge weet, hoe Australië gescholden heeft op de Ne derlanders in verband met Sukarno. Principe: hoor naar mijn woorden en zie niet naar mijn daden. Want een Australiër, die met een Japanse vrouw getrouwd is, mag niet het land verlaten om zijn echtgenote te bezoeken. Hij werd voor de vierde keer van de boot gehaald, toen hij weer eens probeerde naar Tokio te gaan. Over mensenrechten gesproken gidney Stanley, die Engeland ver baasd heeft (om het zacht te zeg gen) bij het jongste corruptieschandaal, v/as sinds een paar dagen spoorloos. Berichten uit Tel Aviv melden thans, dat hij voor de poorten van Israel staat, nl. in een immigrantenkamp. Frank rijk. Zwitserland en Italië zitten te praten over een tunnel door de Mont Blanc. Zal 6 millioen Zw. francs kos ten; 3000 mensen gaan er aan graven, n De Amerikanen hebben de huwelijks trouw ontdekt: het aantal echtscheidin gen daalt. In 1946 gingen er nog 610.000 paartjes uit elkaar, in 1948 „maar" 415.000. Charlie Chaplin zal deel nemen aan het (communistische) we reldvredescongres in Parijs van 20 tot En dan weer aan hei werk Een drie man sterke wacht stond Maandagavond voor de hotelkamer van Kravchenko te Parijs, waar hij met een revolver naast zich een stapel brieven en telegrammen zat door te lezen. „Felicitaties", zo zei hij. „Felicitaties zijn erg aardig, maar ik heb rust nodig en dan weer aan het werk". Kravchenko heeft de nacht voor de uitspraak niet geslapen en begaf zich „slap van de zenuwen" naar de rechts zaal, „hoewel ik wist, dat ik het proces zou winnen". „De uitspraak bewijst de kracht van de Franse democratische instellingen. Het bewijst,' dat vrijheid in Frankrijk heerst. Het was een goede en gedegen uitspraak. Ik wed, dat men zich in het Kremlin niet zo prettig voelt. De mensen in het Kremlin, daar ga ik tegen in, niet alleen maar tegen een paar Franse communistische prul schrijvers". „Ik heb een nieuw boek op stapel staan", zo ging de schrijver voort. Ik heb plannen voor series lezingen, voor een film etc Ik wil de politieke er. psychologische betekenis van deze uit spraak tot het uiterst mogelijke uit buiten". Toen het vonnis bekend werd, waren Morgan en Wurmser, de voornaamste aangeklaagden, die rondreizend lezin gen houden over het geval Kravschen- ko, te Ostende aan het zonnebaden. Gevallen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. L. Stoel uit Ellemeet (Z.) Sold. W. Bankersen uit Oudkarspel. Koninklijke Marine: Mar. P. J. B. Garthoff uit Amsterdam. Van het Koninklijk Ned. Ind. ieger sneuvelden achttien uit Indonesië af komstige militairen. Hevige strijd bij het Grammosgebergte De Griekse generale staf deelde Dinsdagavond mede, dat ten Zuid westen van het Grammosgebergte nog een „heftige strijd" woedde. Uit Alba nië gekomen guerrilla-strijdkrachten namen de meesten passen in langs de Grieks-Albanese grens en bezetten hoogten tot ongeveer dertig kilometer landinwaarts op Grieks gebied, waar bij detachementen van het Griekse leger gedwongen werden naar het Zuiden terug te trekken. Versterkin gen van het Griekse leger slaagden er in de guerrillastrijders uit sommige van hun posities te vei-cMiven dorb verse guerrillatroepen deden daarop krachtige tegenaanvallen. (Van onze diplomatieke medewerker). Het Atlantische Pact, dat met veel plechtigheid in Washington door de vertegenwoordigers van twaalf landen ondertekend is, is in feite de formele bevestiging van een verandering van historisch belang, welke zich omstreeks medio 1947 in de politieke constellatie van de wereld voltrok. Tot op dat ogenblik hadden de Verenigde Staten vastgehouden aan de naar hun presi dent Monroe genoemde leer, die voor schreef zo weinig mogelijk politieke relaties met Europa te onderhouden. Reeds twee maal werd Amerika ge dwongen, deze doctrine ter zijde "te schuiven: in 1917 en in 1941. In 1945, na de overwinning in de tweede we reldoorlog, heeft het nog" een ogenblik getracht, zich opnieuw in zijn isole ment terug te trekken. Het opstaan van een nieuwe machtige imperialisti sche mogendheid in samenhang met de vooruitgang der techniek, waardoor practisch geen land op aarde zich en kel en alleen op grond van zijn geo grafische ligging nog veilig kan wa nen, hebben de Amerikanen echter dui delijk gemaakt, dat de Monroe-leer niet meer bij de tijd past. Openlijk is dit het eerst uitgesproken door de vroegere Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, George Marshall, in zijn beroemde Harvard- rede van 14 Juni 1947, waarin hij het belang van Amerika bij het verstrek ken van economische hulp aan Euro pa, om dit uit de handen van het com munisme te houden, uiteenzette. Van dat ogenblik af stond het vast, dat Amerika de zaak van de Europese vrij heid als een eigen vitale aangelegen heid beschouwde. Men kan veilig aan nemen, dat de Amerikanen, indien bij voorbeeld in 1947 of 1948 van het Oos ten uit een gewapende aanval zou zijn ondernomen op een van de landen, die thans het ve^rag getekend hebben, onmiddellijk zouden hebben ingegre pen. Daarmede wil geenszins gezegd zijn, dat de ondertekening rustig achterwe ge had kunnen blijven. Het pact voor ziet immers in een militaire samen werking reeds in vredestijd, waardoor op het ogenblik, dat een gewapend con flict mocht uitbreken, veel coördine rend werk reeds gedaan zal zijn en onmiddellijk op volle kracht kan wor den gestart. Veel ellende zou de we reld bespaard zijn gebleven, indien in 1939 in de landen, die door Hitler- Duitsland bedreigd werden, een derge lijke paraatheid had bestaan. Belangrijker echter nog is het feit, dat bet sluiten van de alliantie elke twijfel omtrent Amerika's houding, welke nog door 'n mogelijke aggressor mocht wordt gekoesterd. onmogelijk maakt. Dit geeft het inderdaad zuiver defensieve verbond een sterke preven tieve werking. Rampzalige vergissingen zoals gemaakt door keizer Wilhelm, die veronderstelde, dat Amerika zich wel buiten een Europese oorlog zou houden, en door Hitler, die meende, dat de ..Blitzkrieg" al afgelopen zou zijn voor dat de Verenigde Staten konden in- griipen. zijn thans niet meer mogelijk. Ongetwijfeld staat het Westen nog een gevaarlijke tijd te wachten. Het Kremlin weet. dat indien het in derdaad zijn imperialistische oogmer ken bereiken wil, het snel tot actie zal moeten overgaan, namelijk nog voordat West-Europa op volle kracht zal zijn gekomen. Verlopen echter de komen de zomermaanden, zonder dat een con flict uitbreekt, dan zal de zegenrijke werking van het verdrag voortdurend groter worden. Het herstel van de sta biliteit, welke zich dan voltrekken zal. moet het ook het Kremlin duidelijk ma ken, dat beëindiging van de koude oor log en het sluiten van een vergelijk voor beide zijden de beste oplossing is. Er zijn aanwijzingen, dat in ieder ge val het machtigste lid van het Politbu ro. Josef Stalin, reeds tot dit inzicht be gint te komen. TER DOOD VEROORDEELD Het bijzonder gerechtshof te Assen veroordeelde de 33-jarige voortvluch tige opperman Jan Harm Meppelink uit Coevorden conform de eis tot de doodstraf. M. behoorde tot de berucht geworden groep van A.K.D.'ers, die vooral zuid-oost Drente en noord Overijsel heeft geterroriseerd en daar veel slachtoffers heeft gemaakt. NA DE SYRISCHE STAATSGREEP Verwacht wordt, dat Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk en Turkije bin nen enkele dagen het nieuwe regime in Svrie zullen erkennen, aldus oficiële kringen in Damascus. De Syrische autoriteiten geloven op grond-van zekere tekenen, dat de Ara bische landen spoedig de status quo in Syrië zulle .1 aanvaarden als de eerste stap op weg naar volledige erkenning. Reeds 65 doden bij ziekenhuisbrand Bij de brand in het St. Antonius- ziekenhuis te Effingham (Iillinois) zijn, naar men thans gelooft, 65 personen om het leven gekomen. Twaalf babies kwa men in de vlammen om. DR. VAN pnvuN 11 APRIL TE BATAVIA De voorzitter van de Bijeenkom-i Federaal Overleg heeft op de vergade ring der B.F O. van heden medege deeld. dat dr. Van yen 11 April te Batavia verwacht wordt. SCHIPPER DOOR LAADBOOM GEDOOD Gistermorgen kreeg de 53-jarige G. van Zuylen aan boord van het binnen schip „Stad Breda", liggende aan de overkant van het IJ te Amsterdam een laadboom op het hoofd, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk intrad. LT. GENERAAL GUY SIMONDS BEZOEKT ONS LAND Lt. generaal Guy Simonds, C.J3 C.B.E., D.S.O., die na het staken der vijandelijkheden het bevel voerde over 1 Canadese leger in Nederland, brengt deze, dagen een kort bezoek aan jns 1 /d. Hij zal hier van 7 April tot 10 April verblijven. Rh ij i

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1