Alkmaars Edelachtbaren in langdurige zitting bijeen Replieken en duplieken over de oprichting van 'n Volkscredietbank AGENDA ALKMAAR ALS HAVENSTAD Emmanuel Rc duistere diep! Communistisch raadslid uit commissie gestemd De beste stuurlui staan aan wal Naar een Verenigd Europa Debatten in hei ieken der a.s. verkiezing Gistermiddag om twee uur vergaderde de raad onder voorzitterschap van de burgemeester. Afwezig was mevrouw Kommer-Van der Zwaard en de heer Van Beekum. De voorzitter wenste wethouder Leesberg geluk met zijn benoeming tot deken van de orde van advocaten. (Applaus). Na vaststelling van de notulen werd mededeling gedaan van de ingekomen stukken. Daartoe behoorde een brief van Gcd. Staten met verzoek tot wijziging van de aangenomen leges verordening. Besloten werd aan dit verzoek te voldoen. Ingekomen waren be sluiten van de raden van diverse gemeenten tot opheffing van de met Alkmaar aangegane gemeenschappelijke regeling inzake toelating van leerlingen uit die gemeenten tot de o. 1. scholen hier ter stede. Ze werden voor kennisgeving aangenomen en besloten werd de verordening met ingang van 1 Januari j.l. in te trekken. Besloten werd mededeling te doen aan de commissie voor de straf verordeningen, dat besloten is het voorstel inzake het toezicht op de openbare leesbibliotheken aan te houden totdat het betrokken wetsvoorstel door de Staten-Generaal zal zijn behandeld. In handen van B. en W. om bericht en raad werden gesteld twefe aanvra gen om gemeentelijke vergoeding van de besturen der R.K. meisjesscholen en de Ver. tot bevordering van Christ, schoolonderwijs. Het hoofdbestuur der Ned. Organisatie van musici en artis- ten te Amsterdam verzocht het optre den van semi-prof- en amateurmusiei tegen betaling in de gemeente Alkmaar te willen beperken. (In handen van B. en W. gesteld om bericht en raad). Ged. Staten deelden mede geen be zwaar te hebben tegen de uitgaaf van 32.000 voor vernieuwing van het weg dek van de Langestraat. (Voor kennis geving aangenomen). B. en W. stelden voor over te gaan tot oen partiële herziening van het uitbrei dingsplan „West" met handhaving van de bebouwingsvoorschriften. De Raad ging hiermede accoord. Voorgesteld werd bij de Heilooërbrug een ondergronds urinoir te bouwen, waarvan de kosten van inrichting op f 3000 geraamd worden. De heer De Wilde (Arb.) wilde het urinoir bij de kerk verwijderen. De heer Torenvlied (com.) zag een dergelijke gelegenheid gaarne op het Stationsplein, .waar ze dringend nodig is. Wethouder C o e r t s (Arb.) wilde een en ander overwegen. De plaatsing bij het station hangt van een bespre king met de spoorwegen af. De heer Torenvlied zeide, dat het zijn bedoeling was een dergelijke gelegenheid zo mogelijk bij de autobus halte te plaatsen. Een aula op de begraafplaats. In ons nummer van Maandag publi ceerden wij reeds het voorstel van B. en W. om over te gaan tot het bouwen van een aula op de Alg. Begraafplaats bij de hoofdingang op de ruimte voor de nieuwe graven. De aula zal desnoods 150 personen kunnen bevatten. Do wachtkamer onder het poortgebouw zal van toiletten worden voorzien. De kos ten van de aula zijn op f 39.700 ge raamd, die voor de verbouwing van de wachtkamer op f 4150, wat een bedrag van f 2800 per jaar aan afschrijving vraagt. De kosten kunnen gevonden worden door verhoging van de graf rechten. De Raad ging hiermede zonder dis cussie accoord. Overeenkomstig het voorstel werd besloten in aansluiting bij de op de verdieping van het bureau voor Open bare Werken reeds ingerichte kantoor ruimte een tweede kantoorlokaal met wachtruimte te maken. De kosten zijn geraamd op f 2800. In verband met de verbetering van het stadsgedeelte in de omgeving van de Grote Kerk is het noodzakelijk, dat de gemeente eigendom verkrijgt van «e percelen van '-et Rijk, thans in huur bij de N.Holl.Ver. tot bestrijding der t.b.c.. welke aankoop een bedrag van f 41.500 vraagt. B. en W. deden daartoe het voorstel. Nadat de heer Coerts had medege deeld, dat de koopsom met f 1980 ver minderd kon worden ging de Raad met het voorstel accoord. Medewerking voor woningbouw. Zoals wij in ons nummer van Maan dag uitvoerig uiteenzetten, stelden B. en W. voor aan de Chr. Woningbouw- var. ..De Voorzorg" een aangevraagd bouwcrediet van f 555 879 te verstrek ken. benevens een grondcrediet van f 91.838,95 voor de bouw van 53 wonin gen op een terrein achter de TwgedP Oosterstraat. De Raad nam z. h. si het voorstel van het College aan. B. en W. achten de maatregelen wel ke ten aanzien van het gem.personecl moeten worden genomen van zoveel ge wicht, dat er aanleiding is daarvoor -en commissie van Bijstand in het leven te roepen met als voorzitter de wethouder van personeelsaangelegenheden. Deze commissie zou uit dezelfde person'-n moeten bestaan ais de vertegenwoordi ging van de Raad in de commissies voor overleg voor de ambtenaren en de werklieden namelijk de heren Ven neker. Steenis, De Wilde, De Zeeuw en Knuistingh Neven. De heer Torenvlied (com.) zag in deze commissie weer een nieuwe schijf, die ook terug zou kunnen draaien. Wethouder Van Slingerland zeide, dat er bij de begroting om deze commissie gevraagd is. Men komt nu de argumentatie van B. en W. te horen en de commissie is vooral van belang voor het geven van advies. Schorsing. De Raad werd enige ogenblikken ge schorst omdat de heer H o y t i n k (A.R.) zich over de samenstelling der Commissie wilde beraden. Na heropening der vergadering kre gen de heren Venneker, De Zeeuw, De Wilde en Steenis ieder 23 stemmen, de heer Van der Borden 19 stemmen, de heer Knuistingh Neven 2 en mej. Kamphuis 1 stem. Een stem was blanco. De heer Torenvlied vroeg het woord voor een persoonlijk feit. Nadat de voorzitter had mede gedeeld dit niet te kunnen geven zegde de heer Torenvlied toe op deze kwestie terug te zullen komen. Financiële punten. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. in ons nummer van Dinsdag opgenomen tot het sluiten, in ver band met de financiering van de wo ningbouw, van een geldlening bij de Rijkspostspaarbank te Amsterdam van ten hoogste f 1.475.000, onder nader door hen aangegeven voorwaarden. De Raad ging met het voorstel ac coord. Goedgekeurd werden de begrotin gen voor 1949 van de Afd. Alkmaar van het Centraal Genootschap, de afd. Alkmaar van de N. Holl. Ver. „Het V/itte Kruis", de afd. Alkmaar van de R.K. Ver. „Het Wit-Gele Kruis", de Ver. voor zuigelingenbescherming, de Ver. Zorg voor leerlingen en oud leerlingen der school voor B.L.O. te Alkmaar" en de Alkm. Ver. tot bestrij ding van de t.b.c. Besloten werd tot wijziging van de post „Achterstallige inkomsten uit vo- tige dienstjaren" op de begroting van 1948. Een gem. accountantsdienst. Het is thans niet duidelijk of 't veri ficatiebureau een afzonderlijke dienst is. Het toezicht op het financieel be heer der gemeenten en hare diensten en bedrijven is langzamerhand zo om vangrijk geworden, dat in de grotere gemeenten overal het controle-appa- ïaat zelfstandig is geworden. B. en W v illen de bestaande regeling van 1941 vervangen door een meer nauwkeuri ge omschrijving van een gem. accoun tantsdienst. In de door hen thans aan geboden verordening is tevens de in structie van het hoofd (directeur) van de accountantsdienst vervat. Nadat B. en W. op verzoek van de heer Woldendorp (Kath.) 'n ver eenvoudiging van art. 13 hadden over genomen ging de Raad z.h.s. met het voorstel accoord. Volkscredietbank Het is B. en W. gebleken, dat een gem. Volkscredietbank van enige omvang alleen mogelijk is in de grote steden en in uitgesproken industriecentra, waar toe Alkmaar nic' behoort. Evenwel kan men in samenwerking met omliggende gemeenten streven naar een regionale volkscredietbank, gevestigd te Alkmaar, welke bank haar werkzaamheden in wijde kring rond deze gemeente kan uitstrekken. De gemeente Alkmaar kan' inmiddels een begin maken met het verstrekken van kleine credieten. Naarmate er meer meubilair, textiel enz. ter beschikking komt zal de behoefte aan klein crediet stijgen. De gemeente heeft dan in de vorm van een gemeentelijke volks credietbank de beschikking over een wapen 'om de woeker te bestrijden. B. en W. stellen voor, voorlopig onder lei ding van de directeur van het gem. bureau voor Sociale Zaken, met diens personeel en de bestaande kantoor lccaliteit een begin te maken met het verlenen van volkscrediet. In het ont werp -reglement zijn de tarieven opge nomen waartegen de verstrekking van crediet moet plaats hebben. Een en an der geldt ook reeds voor inwoners van o .liggende gemeenten» Het risico vaor terugbetaling van onzekere credieten kan worden overgedragen aan 'n borg stellingsfonds. Verwacht wordt, dat de bank self-supporting zal zijn. B. en V.' stellen voor contact op te nemen met de omliggende gemeenten teneinde tot samenwerking voor een zelfstandige regionale volkscredietbank te komen. De heer Wiese (arb.) zag het woord „leider' 'liever door een ander vervan gen en vroeg een commissie van advies. De heer Woldendorp was het opgevallen, dat men geen geld ver strekt aan drankzuchtigen. Wie van de bank gebruik maakt moet weten, dat hij er niet met het betalen van 4% af komt. Men moet ook controleren waar voor het geld besteed wordt. De heer Ho y t i n k (A.R.) achtte het voorstel een paradepaardje voor de verkiezingen ten bate van de PvdA. Vroeger wees de fin. comm. eens een dergelijk voorstel af. B. en W. geven zelf toe. dat Alkmaar voor zo'n bank te klein is en toch roept men weer een nieuwe dienst in het leven. De bevol king gaat liever niet naar het Bureau van Sociale Zaken. Men weet nog niets van de buitenge meenten. Doen ze niet mee dan is de credietbank overbodig. De kwestie van het borgstellingsfonds hangt nog in de lucht. Het gehele voorstel draagt het karakter van spoed en de kosten komen later ten laste van Alkmaar. Men kan zonder de buitengemeenten niet begin nen. De heer Torenvlied sloot zich hierbij aan. De bank kan nuttig sijn b.v. voor kleine zelfstandigen maai'het is niet juist dat de behoefte aan klein crediet stijgt als er meer goederen ko men. Die zijn er nu al. Er is veel meer behoefte aan loonsverhoging. Deze bij lage is een aanklacht tegen de rege- ringspolitiek. Spr. wees op de resulta ten van Tilburg en noemde de voor dracht een verkiezingsreclame, waarbij de R. Kath. hun verplichting nakomen de P. vd A. te steunen. Als je bij de gemeente om geld komt wordt je het hemd van het gat gevraagd. De voorzitter kon dit woord niet toelaten. De heer Torenvlied: nou dan geen gat maar achterste. De voorzitter deelde mede, dat de zin ook met dit woord niet in de notulen kon worden opgenomen. De heer To.renvliet: zet dan maar derrière. Een volkscredietbank kan nuttig zijn maar in deze omstan digheden is het voorstel verwerpelijk. De heer Kirpenstein (Arb.) acht te een adviescommissie overbodig als men samenwerkt met de middenstand. Men heeft dan tevens een bestemmings- contróle. Toen de P. v.d. A. haar pro gram opmaakte bleek er al behoefte aan een volkscredietbank. Velen heb ben noodgedwongen hun spaargeld op gemaakt. Het is niet nodig de Ionen te verhogen nu het prijspeil zakt. De bank zal zelf haar bestaansrecht bewij zen. De heer Van der Borden (C.H.) meende, dat de bank geen spaarders zal kweken. De heer Venneker XRK) zag in dit voorstel geen verkiezingsstunt. Het uitstel werd veroorzaakt door de ziek te van wethouder Bakker. Velen staan plotseling voor de noodzaak van hoge uitgaven. Wij kunnen zonder de bui tengemeenten in het klein beginnen. Blijkt er geen belangstelling,dan kan men de zaak weer opheffen. De bank moet niet bij Soc. Zaken blijven res sorteren en na een jaar moet men met een uitvoerig rapport komen. De heer Groot (WD) wilde het voorstel losmaken van de politiek. Alk maar is te klein voor déze bank en de buitengemeenten zullen niet hard mee werken. De wethouder verdedigt het voorstel. Wethouder Bakker (Arb.) deelde mede, dat er reeds een circulaire naar de buitengemeenten is verzonden. Er is reeds lang behoefte aan credieten, wat spr. aantoonde door een exposé van de aanvragen bij Maatsch. Hulp betoon, waar men hen niet kan hel pen. Het onderbrengen bij Soc. Zaken geeft de minste onkosten. Het woord „leider" kan men vervangen door het woord „hoofd". Een commissie van advies belemmert een vlotte gang van zaken. Bij elk crediet wordt nagegaan of het verantwoord is. Het voorstel is inderdaad door spr. ziekte vertraagd. Het is nuttig nu er geen consumenten- crediet meer is. B. en W. houden toe zicht. De geldschieterswet verbiedt cre dieten aan drankzuchtigen. Geen nieuw crediet wordt verstrekt als het oude niet is afgelost. Men heeft er geen be zwaar tegen naar het bureau van Soc. Zaken te gaan. Een lid van de Comm. fractie heeft zich in de commissie nim mer tegen de bank uitgesproken. Men zal er op letten, dat de credietnemers niet boven hun draagkracht gaan. In Leiden maakt een zesde deel der be volking gebruik van de bank. De voorzitter deelde mede, dat de Sociale Raad bij de buitengemeenten onderzoekt of er behoefte aan een re gionale credietbank is en wel vóór 1 Januari 1950. Men kan dan de behoef te in Alkmaar nader bekijken Repliek. De heer Hoy tink wilde er niet mee beginnen. In de bijlage wordt niet van een proef maar van een besluit gesproken. Kort geleden verwierp de Fin. Com. een dergelijk plan. Men was niet zeker van de houding der buiten gemeenten. Op de basis van het con- DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Met twee Jantjes op stap (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het huis in het moeras (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: George verovert de vloot (tot 14 jaar onder geleide). Gulden Vlies, 8 uur: R.A.O.-avond voor militairen. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De rode schoentjes (tot 14 jaar onder geleide;; Victoria Theater, 8 uur: Vrouwen in de nacht, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Het vergeten bruidje (tot 14 jaar onder geleide). sumentencrediet kan de bank de ge meenten op zware lasten brengen. Als er hier nu een honderd mensen zijn, die behoefte aan crediet hebben laat men dan daarvoor een vertrouwde com missie benoemen en de zaak eens een jaar bekijken. De heer Van der Borden meende dat men ook een behoefte kan schep pen. De bank zal veel geld kosten. Wethouder Van Slingerland zeide, dat men geen tekorten had te vrezen. De heer Van der Borden achtte dit een bijlage zoals men niet van het College gewend iS. De heer Torenvlied had er met genoegen van kennis genomen, dat» het hier geen verkiezingsstunt betreft. Ve len kunnen niet terugbetalen en dan wordt het inplaas van een sociale voor ziening een sociale halsband. Laat men wachten tot men de mening der om liggende gemeenten kent. Desnoods mag de bank geld kosten. De heer K i r p e n s t e in wees er op, dat de Fin. Comm. thans wel van de noodzaak van de bank overtuigd is. Het moet niet zo zijn dat de werkne mers geld aan de werknemers of aan de middenstanders (door afbetaling) vragen. Spreekt de heer Hoytink hier ten behoeve van de behoudenden onder zijn kiezers? Na enkele korte (herhaalde) opmer kingen van de heren Venneker en Van der Borden wees de heer De Zeeuw (Kath.) op de wenselijk heid het besluit voorlopig niet langer dan voor een jaar te nemen. De voorzitter: dat is een kwet- sie van vertrouwen in B. en W. Wethouder Van Slingerland las uit de notulen van de Fin. Com missie dat van een principiële afwij zing geen sprake geweest was. De ka tholieken hadden vroeger een bankje van de KAB en hebben nooit een ho gere strop dan f 50 gehad. Op 1 Jan. kan men de zaak beter bekijken. De rente van 4 pet kan niet verlaagd wor den. Laten de communisten bedenken dat de arbeiders meer aan daden dan aan principes hebben. Wethouder Bakker meende, dat de bank juist verantwoordelijkheid kweekt. Men moet de mensen, die be hoefte hebben aan crediet niet in de kou laten staan. Na de goedkeuring door Ged. Staten zal de bank tot Jan. wellicht een half jaar kunnen werken. De heer Hoytink zeide in derde instantie, dat hij niet in de conserva tieve hoek zit. Laat men het voorbeeld van de KAB volgen, dan kost het ook geen salarissen. De heer Torenvlied wilde de mensen niet in de kou laten staan. Het zijn de principes der regeringspartijen; die oorzaak zijn, dat in Leiden een zesde deel der bevolking van de bank gebruik maakt. Wethouder Van Slingerland wees er op, dat de ambtenaren van Soc. Zaken ook geen extra salarissen kosten. Wethouder Bakker achtte het niet mogelijk de rente te verlagen als de gemeente geen risico mag dragen. De communisen geven de mensen niets. Het voorstel werd vervolgens met 17 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen stemden de drie communisten en de heren Groot, Hoytink en Van der Borden. Het voorstel werd vervolgens met 17 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen stemden de drie communisten en de heren Groot, Hoytink en Van der Bor den. Verhoging tarief verpleeg- gelden Voorgesteld werd over te gaan tot verhoging van de verpieeggelden van het Centr. Ziekenhuis voor alle klas sen met f 1 per dag. De burgemeester deelde mede dat de minister met ingang van 1 April toestemming heeft verleend de ver- pleegprijzen in alle klassen met f 1 te verhogen mits de laagste klasse "niet meer dan f 8 kost. Op verzoek van 'het college van re genten van het Gem. Ziekenhuis stelde hij namens B. en W. voor, de verpleeg- prijzen met ingang van 11 April met deze bedragen te verhogen. De heer Torenvliet wees er op, dat er wel een loonstop is, maar geen prijzenstop. Laat men in Den Haag ook eens laten weten, dat wij hier niet ver der kunnen gaan. De communisten zijn tegen het voorstel. De heer Kirpenstein zou gaar ne de verpleegprijzen kennen. Worden die ook in het St. Elizabeth-Ziekenhuis verhoogd? De voorzitter antwoordde beves tigend. De heer Van der Borden zou de laagste klasse en de kinderafdeling niet hoger willen belasten. De voorzitter wees er op, dat hier het overgrote deel de verpleegden door de Raden van Arbeid en andere lichamen betaald worden. De kostprijs is nu nog hoger dan de vergoeding. Spreker gaf een overzicht van de hui dige verpleegprijzen. Het is mogelijk, dat de ziekenhuiskosten dit jaar nog toenemen. Men moet de tarieven wel verhogen. De heer Torenvlied wees op de mogelijkheid van hogere ziekenfonds tarieven. Laat men de kleine zelfstan digen en gepensionneerden op andere wijze helpen. De heer Van der Borden dien de zijn voorstel in. De voorzitter wees er op, dat men daarmede een cadeautje van wellicht meer dan f 50.000 aan de fondsen zou geven. De heer Hoytink zou het besluit wel willen nemen maar had in een vol gende vergadering gaarne een lijstje van de werkelijke gedupeerden. De heer Van der Borden zou het ziekenhuis alleen als een werk van barmhartigheid willen zien. Desnoods mag dat geld kosten. •De voorzitter wees er' op, dat er voor de kleine zelfstandigen reeds een gulden per klasse minder gevraagd wordt. Nu het ziekenhuis een zo groot tekort heeft moeten wel maatregelen worden genomen. In Amsterdam be taalt men veel meer dan hier. Het voorstel van de heer Van der Borden werd verworpen met de Een deuk in de reputatie ftCH, JA, zo gaat dat dan. Je ziet aan de Handelskade weer drie kustvaarders liggen, om aardappelen te laden, nadat er Vrijdag ook al een drietal vertrok en je vindt, dat Alkmaar toch maar aardig op weg is, om weer een zeehaven te worden. En eerst sta je zo'n beetje te kijken, en dan loop je naar de water kant en je slingert jezelf binnenboord en maakt een praatje met kapitein Boots man, K. Bootsman, want er zijn er velen op de zeven zeeën, die de naam Boots man dragen, en wier wieg in Neerlands Noordelijkste zeehaven Delfzijl stond. Kapitein Bootsman, kerel van weinig woorden, maar te meer daden heeft zijn Tubo vol met pootgoed,. zak na zak langs een gladde plank in het ruim gegleden, opgetast tot tussen de luikschilden. En achter zijn schip ligt de Toornvliet te laden en daarachter weer de Java. Pootaardappelen voor Rostock, zegt kapitein Bootsman, voor Rostock in de Russische zone, een deel van een groot contract. Vol aardappelen naar de Oostzee, met briketten naar Engeland en dan weer leeg de Noordzee over naar de lage landen terug. Het is slecht met de vracht tegenwoordig, vindt kapitein Bootsman, „naitwaor, wicht?" En zijn vrouw in het propere keukentje, waar de luierwas van de jongste opvarende, baby van acht maanden, te drogen hangt, moet het beamen. Slecht met de vracht, je weet nooit, waar je aan toe bent. Zo heb je lading, zo zwalk je weer leeg verder naar alweer een andere haven. MAAR in Alkmaar liggen nog aard- appelen genoeg. Spoorwagons en vrachtauto's brengen de zakken van heinde en ver naar de stad. Van Dirks- horn en van de Langedijk en van diep in West-Friesland. Maar ook in Hoorn en Enkhuizen liggen de aardappelen te wachten, om weggevoerd te worden naar Rostock aan de Oostzee. Ze zeg gen, dat we er hoijt voor terug zullen krijgen, maar daarvan heeft kapitein Bootsman geen wept. Dat is zijn afde ling niet. Hij laadt aardappelen en hij vaart ermee weg. Veilig over de Noord zee en door het Kielerkanaal en naar Rostock. En daarna, wel. dat kun je nog wel verder zien. De borrel, die kapitein Bootsman uit zijn groene fles schenkt, is goed, en de kajuit hangt snel vol blauwe sigaretten rook, maar woorden zijn er niet veel meer. Hoogstens een paar herinnerin gen uit de oorlogsjaren, toen het varen geen lolletje was. Maar ja, dat is ge lukkig lang voorbij. En later sta je weer op de kant, tus sen de oude mannetjes, die daar bruine straaltjes tabakssap uit hun baardjes laten kletteren en die alles weten. Alles van het verkeer op de dag, maar cok alles van'wat er hier op het water gebeurt. Zij hebben de hele lieve dag niets anders te doen, dan hun ogen en oi en open houden en praten, tenminste zolang ze niet pruimen, want dan kun je niet praten. Ze vertellen van vroeger, toen er grote schepen door 't Kanaal kwamen en ze gniffelen een beetje, omdat er weer wat leven in de brouwerij komt. Ja, ja, dat Alkmaar is toch maar een stad van gewicht. En dan ineens krijgt hun chauvinisme een geweldige knauw en de reputatie van Alkmaar als zee haven loopt een deuk op. Want de Java is klaar en gaat naar zee. De stalen trossen liggen al om de lieren gekron keld en de schroef kolkt bruine mod der onder het achterschip uit. Maar de Java vaart niet. De Java blijft op haar plaats liggen. De Java zit als een muur zo vast aan de grond. Er komen draden naar de overzijde om op te, hieuwen, En dan trakktn se de Java helemaal scheef. Zij knikt een beetje van „nee!" en doet onwillig en blijft liggen. En een kantonnier holt zo hard zijn klompen hem dragen kunnen naar deze kant van de Friese brug en mop pert, dat ze zijn paal uit de grond trek ken. „Dat kost je duzend gulden". Nee, dan maar liever niet meer proberen op deze manier. Dan maar liever wachten en het kantoor in Amsterdam om raad vragen. Desnoods een dertig ton lossen op de wal, als het niet anders kan. De mannetjes op de wal, die alles weten immers, geven raad. Kijk, zo en zo moet je doen, en je draadje om die gindse bunker leggen, dat kan geen kwaad en dan maar trekken. Man, dat gaat altijd. Wedden, dat-ie los komt? Maar de Java komt niet los. Pas als de Tubo door kapitein Bootsman na derbij wordt geschoven en de Java bij de neus neemt en er flink hard aan trekt, schiet het schip vooruit en komt op diep water. De Java kan haar reis naar' Rostock beginnen. De havenmeester zet een ernstig ge zicht en peilt met een haak de diepte. In het midden moet vier meter ruim staan. En laat het nou aan de kant wat minder zijn, een schip van drie meter diepgang moet toch losblijven. Maar, ja, ik heb het nog zo gezegd. Hou dat achterschip van de wal, als je laadt, dan kan ie niks gebeuren. Wie laadt er nou een schip, als het plat tegen de kaaimuur opligt? Dan valt de avond. Langzaam wordt het stiller op de Handelskade. De ge baarde mannetjes moeten terug naar huis, waar het avondeten wacht en het krantje en een pijp tabak. De Java en de Tubo varen nu ergens tussen Koe dijk en Schoorldam, op weg naar de Ocstzee, op weg naar Rostock. Met aardappelen uit Noord-Holland. En met de laatste straaltjes tabakssap komt ook het laatste halsstarrig com mentaar. „Toch hadden ze het ding met een paar draden wel losgekregen. Dat ïosslepen zal ook een lieve cent gekost hebben Och, ja: zo gaat dat soms aan de Handelskade. Ook in Alkmaar staan de beste stuurlui vaak; aan de wal,.,,. stemmen van de voorsteller en de com munisten voor. Het voorstel van B. en W. werd met dezelfde stemmenverhou ding aangenomen. Nadat de Raad een half uur geschorst was geweest deelde de voorzitter mede ,dat verzuimd was te stemmen over het hoofd van de accountants dienst. Met algem. stemmen werd daar na als zodanig de Gem. verificateur de heer De Wilde benoemd. De nieuwe school. B. en W. hebben alle hoofden van openbare lagere scholen in de gemeen te gevraagd wie in aanmerking wil ko men om te worden benoemd tot hoofd van de nieuwe O. L. school in het Bergerkwartier, welke waarschijnlijk op 1 Augustus a.s. zal worden geopend, de heer C. J. Mol, hoofd van de Bos- boom-Toussaintschool heeft zich daar voor bereid verklaard en B. en W. stel den de Raad voor tot zijn benoeming op een nader door het College te be palen tijdstip te besluiten.. De Raad ging daarmee accoord. Een communistisch voorstel Ingediend was een communistisch voorstel om de heer Torenvlied in de gelegenheid te stellen alsnog te spreken over de uitsluiting van de heer Knuis tingh Neven uit de commissie voor per soneelsaangelegenheden. De voorzitter stelde namens B. en W. voor, de heer Torenvlied daarvoor geen gelegenheid te geven. De heer Torenvlied achtte daar door de democratie geheel zoek. Als er een voorstel is dan moet hij daar over ook enkele opmerkingen kunnen maken. De voorzitter bracht het voor stel van B. en W. in stemming, terwijl de heer Torenvlied onder de stemming door met luider stem zijn bezwaren tegen de uitsluiting van de heer Knuistingh Neven naar voren trachtte te brengen. Toen hij bij het afroepen van zijn naam zeide geen haast te hebben met het uitbrengen van zijn stem, sloot de voorzitter de vergadering, welke dit maal van twee uur tot bij half zeven geduurd had. „Zelfs al zou men het niet willen, Europa is toch bezig één te worden. Maar dit gebeurt niet uit zichzelf. Europa wordt naar de eenheid geran seld door de twee grote mogendheden". Met deze woorden besloot mr. H. K. Nord, voorstander van de Europese Beweging, gistermiddag zijn inleiding, die hij hield tijdens een lunch van de Alkmaarse afdeling van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel in het Victory-Hotel. 'Tot onderwerp had mr. Nord geko zen het huidige stadium van ontwikke ling in het streven naar eeii Verenigd Europa. Spreker begon met op te mer ken, dat men na de oorlog tot de slot som kwam, dat bij handhaving van de .waterdichte ruimten", waarin Europa was verdeeld, geen mogelijkheid tot herstel en ontwikkeling meer open stond. Vroeger was Europa de heer seres van de wereld, doch twee wereld oorlogen bleken dodelijk voor deze machtspositie. En thans is het wereld deel niet meer dan het object van de machtspolitiek der beide groten. De grote stimulans voor de eenwording kwam uit het Marshall-plan, dat een Europees herstelplan is en dat wil voorkomen, dat de landen zich ten koste van elkaar gaan herstellen. Daarna kwamen de volgende stappen, het pact van Duinkerken, de beraadsla gingen te Brussel en als voorlopig laatste het Atlantisch Pact Langzamerhand begon ook de vege- ringspolitiek in de verschillende lan den zich in deze richting te bewegen. Wat thans ontstaat, is echter nog geen federatie, maar kan het worden, aldus mr. Nord. Maar het gaat hier om politieke aan eensluiting, zonder welke men op zand bouwt. Toch is de situatie al zo gewor den, dat in de parlementen geen zaak meer kan worden besproken, die al niet in Europees verband werd bezien. Er moeten dus gemeenschappelijke Europese organen komen, die op demo cratische wijze kunnen beslissen. Voor de federalisten -is dit geen vraagpunt meer. Wat nationaal kan. moet ook Europees mogelijk zijn. Wat de poli tieke verschillen betreft, merkte mr. Nord op, dat er eerst een Europa zal neten zijn, alvorens men kan bepa len, hoe het eruit zal zien. De groep, die de grootste krachten ontplooit, zal daar de toon aangeven. Zo is het in elke goede democratie. Tot besluit van zijn rede gaf mr. Nord een overzicht van hetgeen reeds bereikt was. Vorig jaar in Den Haag vroeg men om een Europese Assemblee, consultatief en delibererend dus nog zonder wetge vende macht. Engeland en ook Neder land min of meer, waren eerst tegen, doch na eindeloze besprekingen ont stond toch de Raad van Europa en de Raad van Ministers. De zetel komt in Straatsburg. Dit kan men dus beschou wen als het begin van een politieke aaneensluiting. De Assemblee echter zal zelf de tradities moeten scheppen. Ohk over het vraagstuk van de ge wenste grootte van de Raad, over een Europees gerechtshof en over de economische ivraagstukken gaf mr. Nord verhelderende opmerkingen ten beste. MUTATIES OVERHEIDSPERSONEEL Gerekend per 1 Januari j.l. is ver plaatst de toezichthoudster bij de tele foondienst mej. A. C. Kaag van Mid- denmeer naar Alkmaar. Bij de rechterlijke macht is ver plaatst de rijksklerk le klasse P. Spierdijk van Hoorn naar Alkmaar. Het Rotterdams opvoering va, „MONTSERRAT", het toneel manuel Robles, is niet be beleven. Daarvoor is het te 1 van inhoud. Stel u voor: zes als gijzelaars worden stuk lljke marteling, tegen de mi slagen de zevende gevangen regiem waaronder hij diende is moeilijk denkbaar. Het coi antwoordeiijkheid voor mense uit te vechten, de krampend slachting worden geleid, de een verklaring wil hebben, k complex van fascinerende gi is in de zomer van 1812, toe: van Venezuela, toch actueel landers, die in de macht der Tn de zomer van 1812 in leontische tijd dus hi Spanjaarden Venezuela, dat der invloed van Bolivar ha stold aan het bewind van c verdrukking, heroverd. De laanse bevelhebber Miranda slagen; Simon Bolivar, die nant-kolonel onder hem ha ten, had weten te vluchten; zich schuil en kon ten slott nemen naar de verzamelp guerrillastrijders. Tijdens zij duikperiode" zoeken de Spa pen hem hartstochtelijk. In tijd speelt het stuk. Robles situatie in het ietwat romir ste van de drie bedrijven, w werk bestaat. Montserrat, een Spaans v. ien het betere Ik zich hs tegen de gruwelijke eisen v; daverdisziplin, weet waar E schtiil houdt. Hij heeft «hem en wil hem helpen. Maar liet geheim voor de anderen gekozen voor het vijandeli; hij pleegt verraad aan de e omdat hij de zaak der ande vaardig acht. Omdat hij tei achtig mens is, om een „goe officier te zijn. Zijn commandant, Izqui hem het geheim ontwringen met duivelse intelligentie d< lijke morele pressie, om zes gewijde gijzelaars bij Mon1 de kamer te sluiten, die h< ren te zeggen wat hij weet spreekt worden ze vrijgelai hij zwijgen, dan worden i een uur terechtgesteld. H ligt in de weegschaal tege van Bolivar. Montserrat heef De verschrikkelijke diaboli: zoeking, de tot in de kern d grijpende problematiek van tussen het simpel-menselijk ver daarbovenuit zijn eise de ideaal der vrijheid voor land, voor geheel een volk, zijn wezen om erkenning, niet toe. Zesmaal knettert het si laatste komt het bericht b Bolivars ontsnapping -- en rat, de zwakke officier met hart, sluit de rij der offers ontvluchting heeft gekost. Robles heeft, hoewel hij paalde kansen heeft gemis) psychologische kanten van het diepste relief te geven, mate sterk speelstuk geschr ei daar overschrijdt hij di die het drama van melo-dr den; in de dialoog plaatst een woord, dat detoneert» M bouw van het stuk is mee de zware accenten, die hij daar legt, zijn volkomen ve Y'an dit zeer bijzondere gaf het Rotterdams Ton avond in het Gulden Vlies t'ge opvoering. Paul Storn stuk vertaalde, had het vak regisseerd; het décor van ij gever (het lokaal van de mandant op het algemeen tier te Valencia in Venezi van voorname eenvoud. Zonder meer groots was van Richard Flink als de Izquierdo; hij herschiep de de Spaanse, bloeddronken een zo levende werkelijkhe lijfelijke weerzin wekte, v zijn geraffineerd woordensj verdoemde miserabelen, was ook Joan Remmelts ii rol. al raakte zijn spel niei hoogte, die Flink vermocht ken. Sterk van type, maar tuigend in zeggingskracht Burgerlijke Sta Geboren: Hendrik, zoi Bak en G Bouwknecht w van G K Post en G Roos n dochter van G L Wérlém er Hans I., zoon van L H S G de Vries Gerard s, P de Wit en M Smit Getrouwd: Henkie G Catharina C van Truijen Overleden: Neeltje H; jaar, weduwe van J J H Hendrik L Muller, 82 jaar, F. Groenleer Adriana de Ja gehuwd met L R de Kort Kampen, 76 jaar, gehuwd me pelman Hermina G Burku gehuwd met P de Boer CHARLES BRAIBANT NEDERLAND-FRANK Voor de Alkmaarse afdeli Genootschap Nederland-Frc Maandag in Hotel Victory c zestig-jarige Franse schrijv Braibant, van wiens hand verschenen Le Roi dort, ei de Mars. Bovendien schree talrijke studies over Franss en bibliotheken. Thans is d reeds enige jaren bekleei functie van Directeur des J France, een functie, die o' met die van onze Rijksarcl onderwerp voor zijn lezinj Braibant gekozen een verge sen de twee beroemde vrou Jeanne d' Arc en Louise M

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2