Emmanuel Robles speurde naar de duistere diepten der menselijke ziel De Wijkverpleging te Warmenhuizen \jaisie N In va in Guatemala De Grafter Raad bijeen I vv>f: Hei Rotterdams Toneel brachi een uiislekende opvoering van het drama ,,Montserrai MONTSERRAT", het toneelstuk van de snel beroemd geworden Algerijn Em manuel Robles, is niet bepaald geschikt om er een „gezellige avond" aan te beleven. Daarvoor is het te vol van ellende, te geladen van spanning, te rauw van inhoud. Stel u voor: zes onschuldige mensen zo van de straat gegrepen als gijzelaars worden stuk voor stuk, na ogenblikken van de uiterste geeste lijke marteling, tegen de muur gezet en neergeschoten, omdat ze er niet in slagen de zevende gevangene, een officier die ontrouw werd aan het beuls- regiem waaronder hij diende, een geheim te ontfutselen. Navranter onderwerp is moeilijk denkbaar. Het conflict tussen diepste overtuiging enerzijds en ver antwoordelijkheid voor mensenlevens anderzijds, dat de officier Montserrat heeft uit te vechten, de krampende ziele-angsten der gijzelaars, die als schapen ter slachting worden geleid, de sadistische genoegens van de Spaanse officier, die een verklaring wil hebben, koste wat het kost, dat alles vormt tezamen een complex van fascinerende gruwelijkheden, die ons, hoewel het stuk gesitueerd is in de zomer van 1812, toen Simon Bolivar zijn strijd streed voor de vrijheid van Venezuela, toch actueel aandoet. Vijf, zes jaar geleden doorleefden Neder landers, die in de macht der Gestapo vielen, tenslotte hetzelfde. Tn de zomer van 1812 in de Napo leontische tijd dus hadden* de Spanjaarden Venezuela, dat zich on der invloed van Bolivar had ontwoi - steld aan het bewind van onrecht en verdrukking, heroverd. De Venezo laanse bevelhebber Miranda was ver slagen; Simon Bolivar, die als luite nant-kolonel onder hem had gevoch ten, had weten te vluchten; hij hield zich schuil en kon ton slotte de wijk nemen naar de verzamelplaats der guerrillastrijders. Tijdens zijn „onder duikperiode" zoeken de Spaanse troe pen hem hartstochtelijk. In die korte tijd speelt het stuk. Robles tekent die situatie in het ietwat rommelige eer ste van de drie bedrijven, waaruit zijn werk bestaat. Montserrat, een Spaans officier in vien het betere Ik zich heeft verzet tegen de gruwelijke eisen van de Ka- daverdisziplin, weet waar Bolivar zich schuil houdt. Hij heeft «hem gesproken en wil hem helpen. Maar hij houdt liet geheim voor de anderen. Hij heeft gekozen voor het vijandelijke kamp; hii pleegt verraad aan de eigen zaak, omdat hij de zaak der anderen recht vaardig acht. Omdat hij teveel waar achtig mens is, om een „goed" Spaans officier te zijn. Zijn commandant, Izquierdo, wil hem het geheim ontwringen en vindt met duivelse intelligentie de schande lijke morele pressie, om zes ten dode gewijde gijzelaars bij Montserrat in de kamer te sluiten, die hem bezwe ren te zeggen wat hij weet. Als hij spreekt worden ze vrijgelaten, blijft hij zwijgen, dan worden ze binnen een uur terechtgesteld. Hun leven ligt in de weegschaal tegenover dat van Bolivar. Montserrat heeft de keus. De verschrikkelijke diabolische ver zoeking, de tot in de kern der ziel in grijpende problematiek van de keuze tussen het simpel-menselijke en het ver daarbovenuit zijn eisen stellen de ideaal der vrijheid voor gans een land, voor geheel een volk, woeden in zijn wezen om erkenning. Hij geeft niet toe. Zesmaal knettert het salvo. Ten laatste komt het bericht binnen van Bolivars ontsnapping en Montser rat, de zwakke officier met het sterke hart, sluit de rij der offers, die deze ontvluchting heeft gekost. Robles heeft, hoewel hij stellig be paalde kansen heeft gemist om de psychologische kanten van zijn drama het diepste relief te geven, een uiter mate sterk speelstuk geschreven. Hier ei daar overschrijdt hij de grenzen, die het drama van melo-drama schei den; in de dialoog plaatst hij soms een woord, dat detoneert: Maar de op bouw van het stuk is meesterlijk en de zware accenten, die hij hier en daar legt, zijn volkomen verantwoord. dit zeer bijzondere toneelwerk gaf het Rotterdams Toneel gister avond in het Gulden Vlies een. prach tige opvoering. Paul Storm, die het stuk vertaalde, had het vakkundig ge regisseerd; het décor van ir. A. Vier gever (het lokaal van de wachtcom mandant op het algemeen hoofdkwar tier te Valencia in Venezuela) was van voorname eenvoud. v Zonder meer groots was de creatie van Richard Flink als de sadistische Izquierdo; hij herschiep de figuur van dc Spaanse, bloeddronken officier tot een zo levende werkelijkheid, dat hij lijfelijke weerzin wekte, vooral door z'jn geraffineerd woordenspel met de verdoemde miserabelen. Uitnemend was ook Joan Remmelts in de titel rol. al raakte zijn spel niet aan de hoogte, die Flink vermocht te berei ken. Sterk van type, maar niet over tuigend in zeggingskracht was de fi guur van de ascetisch-fanatieke pa ter, die Frans van Lingen speelde. Uit nemend in sommige ogenblikken was Stine Lerou als de jonge moeder en bijzonder gaaf was het spel van Bep Versluys, die de rol van de jonge mar telares Elène tot leven wekte. Ad Noyons voldeed als de pottenbakker; minder sterk was Louis de Bree als de rijke koopman, hoewel erkend dient, dat Robles deze rol vrij vaag heeft gehouden Geroemd dient ook het aangrijpende spel van Adolf Rij- kens als de toneelspeler. De overige rollen waren, hoewel stellig niet on voldoende, toch zwakker bezet. Als geheel een prachtige voorstelling, die weer eens temeer aanleiding bood om te erkennen dat Alkmaar dank zij het initiatief en het doorzettings vermogen van enkelen voor wat to neel betreft een cultureel leven heeft, dat vele steden van dezelfde grootte ons terecht benijden. Het mag wel eens gezegd, dat de critiek van sommigen, die op het to neel alleen de vlotte vrolijkheid wil len zien, stellig niet gerechtvaardigd is. Waarachtige kunst grijpt naar alle facetten van het leven, óók naar de dramatische. Het toneel viert juist in het drama zijn schoonste triomfen. En wie waarlijk de liefde tot het toneel wil cultiveren, zal zich moeten zetten aan de zelfopvoeding, die er toe leiden moet dat men de grauwheid, de ver schrikkelijkheid van het menselijk be staan in zijn meest ontredderde vor men analyserend onder ogen durft te zien. Het peilen van de diepten, die er nu eenmaal onmiskenbaar in 't ziele- leven van de mens zijn, gaat aan de redelijke zelfkennis vooraf en is Canadese soldaten van het 22ste regiment, die het Noordpoolgebied als oefenterrein hebben aangewezen gekregen, moesten bij aankomst daar on middellijk voor hun onderdak zorgen. Met zagen, schoppen en messen hakten zij blokken sneeuw van één meter lang en een halve meter dik uit de grond en maakten daarvan sneeuwhutten volgens klassiek model. Motorraces op Tweede Paasdag Op Maandag 18 April, Tweede Paasdag, worden de traditionele mo torraces te Alkmaar, wederom onder auspiciën van „Alcmaria" V.V.V., op het Sportpark gehouden. Ongeveer. 50 renners zullen aan de races deelnemen, o.m. Aartsen, Cor- dan, De Geus, Hartman, Metzelaar en anderen Als nieuwste snufje zullen zijspan- races worden gehouden, waarvoor zich 7 deelnemers hebben opgegeven. Het belooft dus een succesvol motor evenement te worden. Aanbesteding buitenschilderwerk De inschrijving bij de aanbesteding van, het buitenschilderwerk aan de wo ningen aan de Boezemsingel en omge ving, Trompstraat en de De Ruyter- straat, in 4 complexen of"In massa, is als volgt verlopen: A. Breed, Heerhugowaard ƒ24.025; Fa. A. Breed, Haarlem ƒ24.000; D. de nietsontziende Jjherapie Wansink> Alkmaar 24.200; Fa. L. Nij- man, Alkmaar ƒ22.182; C. L. Schip per, Alkmaar ƒ24.350; Fa. S. Koster, Alkmaar ƒ22.800; J. Vreeker, Alk maar ƒ22.534;' C. W. v. d. Sluis ƒ23.333; A. Gruijter, Volendam ƒ19.309; J. Langendijk, Alkmaar 23.900; S. Hottentot, Bloemendaal 17.499. aandurven het begin van onze be terschap. Die boodschap heeft Emma nuel Robles ons gebracht in zijn, zo niet briljante dan toch in ieder geval zeer sterke stuk. Wij zijn er Covoto dankbaar voor, dit toneelwerk in onze stad te hebben mogen zien. A. K. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik, zoon van G Bak en G Bouwknecht Willem, zoon van G K Post en G Roos Martha A M, dochter van G L Wérlém en A M Bot Hans I-, zoon van L H Bulthuis en S G de Vries Gerard s, zoon van A P de Wit en M Smit Getrouwd: Henkie G J Eljon en Catharina C van Truijen Overleden: Neeltje Hartland 77 laar, weduwe van J J H Weijmer Hendrik L Muller, 82 Jaar, gehuwd met F. Groenleer Adriana de Jager. 74 jaar. gehuwd met L R de Kort Pietje J Kampen, 76 jaar, gehuwd met F J Ap pelman -*■ Hermina G Burkunk, 65 jaar, gehuwd met p de Boer CHARLES BRAIBANT VOOR NEDERLAND-FRANKRIJK Voor de Alkmaarse afdeling van het Genootschap Nederland-Frankrijk zal Maandag in Hotel Victory optreden de zestig-jarige Franse schrijver Charles Braibant, van wiens hand o.m. zijn verschenen Le Roi dort, en Le soleil de Mars. Bovendien schreef Braibant talrijke studies over Franse archieven en bibliotheken. Thans is de schrijver reeds enige jaren bekleed met de functie van Directeur des Archives de France, een functie, die overeenkomt met die van onze Rijksarchivaris. Als onderwerp voor zijn lezing heeft M. Braibant gekozen een vergelijking tus sen de twee beroemde vrouwenfiguren Jeanne d' Arc en Louise Michel. Autobus ramde café Gisteravond omstreeks half acht botste een'autobus van de Naco op 't stationsplein tegen de gevel van res taurant Teunissen. De autobus kwam van de Helderseweg en wilde tegen over het plaatskaartenbureau van de N.S. om het perk naar de Stationsweg rijden. Daar de voetrem weigerde en de chauffeur een botsing met een vóór hem rijdende bus vreesde, stuurde hij naar links' om te trachten tegen de trottoirband af te remmen De bus had echter een te grote snelheid en reed over het trottoir tegen het café aan. Hierdoor werd de gevel enigszins ont zet. De bus werd aan de voorkant be schadigd, doch kon op eigen kracht wegrijden. Bij onderzoek bleek, dat de oliedruk- rem defect was. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. DIERENBESCHERMING Men wordt er aan herinnerd, dat geen dieren bij de inspecteur gebracht mogen worden, zelf enige dagen be waren tot een tehuis voor deze die ren is gevonden. Zwervend zijn aangetroffen een type jachthond (bruin-grijs, lange staart) en een wit hondje, zwarte kop (type foxhond). Ter beschikking een zwarte 2-jarige hond, vriendelijk voor kinderen. Wie kan ons aan het adres helpen van de schipper, die verleden week zand of grind te Koedijk heeft gelost, eigenaar van de thans in Alkmaar zwervende rode langharige hond? Adres inspecteur: C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. GEVONDEN VOORWERPEN Eergisteren is op het politiebureau een ijzeren 2-wielige handkar gedepo neerd, waarvan de eigenaar zich nog niet gemeld heeft. Er zijn tevens inlichtingen te be komen over een groene autoped. De sehoolwedsfrijden Uitslagen Woensdag 6 April: ULO Alkmaar I—ULO Heiloo I 0—3; Han delsschool III—HBS V 2—7. Ingelote verliezers: Afd. A II: HBS H; Afd. A IV: Amb.Sch. III. Programma: Vrijdag 8 April: 4.45 uur Amb.Sch. II ULO Juliana I, terr. B. Zaterdag 9 April: 2 uur Handelssch. I—Lyceum I, terr. B; 2 uur HBS IV— Amb.Sch. IV, terr. C; 2 uur Gymn. II —Amb.Sch. HI, terr. D; 3.10 uur HBS I —Handels Av.sch. I, terr. B; 3.10 Amb, Av.sch. II—HBS III, terr. C; 3,10 uur Amb.Sch. VI—VGLO I, terr. D; 4.20 u. Amb.Sch. I—HBS II, terr. B. NOORDER BANK KEERT 7% UIT In de op 27 April a.s. te Alkmaar te houden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Noorder Bank zal worden voorgesteld over 1948 een dividend uit te keren van 7% (als vo rig jaar). HET NEDERLANDS HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving: Advies-Adminis- ti atles-Boekhoudbureau „Noord-Holland" te Alkmaar, Vermeerstraat 32 Eigenaar: A Hoffman (Ontleend aan Het Nederlands Handelsregister) VERGADERING MEDISCHE SPORT KEURING. Het bureau Medische Sportkeuring te Alkmaar, hield gisteravond in het Wapen van Haarlem de jaarvergade- ïing onder leiding van dr. J. Degenaar. Na de opening van de voorzitter, die enige ogenblikken stilte vroeg ter -her denking van wijlen dr. H. E. J. ten Kleij, werden de notulen voorgelezen en na enige discussie goedgekeurd. De boeken werden accoord bevonden. Na het verslag van de secretaris-penning meester, de heer Jonker, werd het be stuur in zijn geheel herkozen. Een der vertegenwoordigers stelde een wijzi ging in de statuten voor, met dien ver stande, dat het gehele bestuur dan niet en bloc hoeft af te treden. Als vereni ging voor de kascontrole werd voor het jaar 1949 aangewezen „Voorwaarts" te Stompetoren. Enige discussie had plaats naar aan leiding van het feit, dat de secretaris penningmeester het tc druk had. Nadat enige voorstellen gedaan waren, kwam het bestuur met een oplossing. Een se cretaresse zal de heer Jonker één avond per week helpen. Met' een woord van dank sloot de voorzitter de vergadering. De vijftigste Pa astentoonstelling te Schagen werd niet alleen een succes wat aantal en kwaliteit der inzendingen betreft. Ook de publieke belang stelling was enorm. Voet voor voetje bewoog de mensenzee zich langs de stands. Foto Niestadt) Ètéki* Heiloo Voorjaarsvergadering Het Witte Kruis Deze vereniging hield 5 April haar voorjaarsvergadering in haar Wijkge- bouw aan de Holleweg. De opkomst voor deze belangrijke en nuttige ver eniging was slecht te noemen. Na de gebruikelijke agendapunten kwamen enkele ingekomen stukken ter sprake. Uit het liquidatie-saldo van Volksher stel mocht op een bedrag van minstens 100 gerekend worden tot herstel der ligtenten. Een schrijven van het dage lijks gemeentebestuur bevatte de mededeling, dat de grond van het oude wijkgebouw aan de afdeling zal wor den overgedragen. Verder een schrij ven van de afd. Alkmaar, waarin men accoord gaat met het bepaalde omtrent het werven van leden tussen het grens gebied tussen Heiloo en Alkmaar. Uit het uitgebreide en nauwkeurige jaar verslag van de secretaris, de heer R Visser, klonk een optimistische toon, evenals uit dat wat de penningmeester ten gehore bracht. O.a. bleek, dat het ledental de laatste jaren met 10 pet. 's jaars was gestegen, zodat men nu 1100 leden telt. Tevens werd in dit verslag gememoreerd de bestuursmu- taties, het in gebruik nemen van het nieuwe wijkgebouw, alsmede het feit dat na de afscheiding van „Gezins verpleging" de wijkzuster geheel Voor rekening van Het Witte Kruis is ge komen. Uit het financieel verslag bleek, dat er een saldo van 178 was en een van 10 bij de tuberculose-be- strijding. Mevr. Rus bracht als beheerster van het magazijn eveneens een bemoedi gend verslag uit. Het nieuwe magazijn is goed voorzien van nieuwe artikelen. Naar aanleiding van dit verslag werd een commissie benoemd, die voor de nodige controle zag zorgen. De Emmabloem-collecte zal plaats vinden op 20 April. De rondvraag was van korte duur en pl.m. half tien kon deze geanimeerde vergadering worden gesloten. Wij zouden hierbij echter willen aanstippen, dat de vereniging, die zorgt voor uitlening van verplegings-arti- kelen, wijkverpleging, zuigelingenzorg, tuberculosebestrijding en sanatorium- verpleging, toch eigenlijk meer be langstelling verdient dan op deze vergadering werd getoond! Burgerlijke Stand Geboren: Gerdina C, dochter van M Groothuizen en C J Jonker Josepha J, dochter van J Denneman en H Baars Henriëtte J, dochter van B Vermeer en A Houten Stephanus H zoon van G A Swart en A Balder Ondertrouwd: J Schut en A M Wit c van Weenen en C Hollenberg Overleden: A F van der Pol, 69 jaar C Vis, 88 jaar, weduwe van T Hoogendoorn POLITIEK ADVIES VOOR DE K.V.P. Het politiek advies -een. commissie -van vijftien leden, waarvan 7 door het bestuur gekozen en 8 door de leden vergadering kwam gisteravond bij een om de lijst voor de K.V.P., afd. Heiloo, vast te stellen, zoals deze wordt aangeboden aan de leden voor de groslijststemming. Het resultaat is: 1. J. Schuijt (aftr.); 2. Jn. Bo'ten (aftr.); 3. Herm. Groot (aftr.); 4. J. Robert; 5. P. Zuurbier; 6. P. Kraakman (aftr.); 7. C. Hageman; 8. Jn. Borst; 9. Aad Ham; 10. Jac. 'Wassenaar; 11 G. Heijne (aftr.); 12. J. Punt; 13. H. Rotteveel; 14. J. Kueter; 15. mevr. KostersJansen; 16. A. Zoon; 17. C, Bakker. De groslijststemming zal Zondag 24 April plaats hebben. De Onderafdeling Wijkverpleging van het Witte Kruis Koedijk en War- menhuizen hield Maandagavond een ledenvergadering in café P. Mantel te Schoorldam onder voorzitterschap van de heer K. Half. Medegedeeld werd dat voor het aan brengen van een nieuw lid door de bode 25 cent premie zal worden uit gekeerd. Uit het jaarverslag valt te vermelden, dat vanaf 15 Mei 1948 in 50 gezinnen te Koedijk, Schoorldam, Krabbendam en Warmenhuizen voor de wijkverpleging 993 bezoeken zijn gebracht; voor de tuberculosebestrijding in 18 gezinnen 634 bezoeken. Voor de schoolarts wer den in 13 gezinnen bezoeken gebracht, dit mede uit het oogpunt van uitzen ding van kinderen naar de vacantieko- lonies, terwijl in verschillende scho len door de wijkverpleegster werd ge assisteerd. Onder toezicht te Koedijk staan 30 zuigelingen, waarvan er 28 het Con sultatiebureau te Alkmaar bezoeken. Eerst bezochten ongeveer 2/3 van de moeders het C.B. terwijl 1/3 der moe ders door de verre afstand verhinderd was. Na het invoeren van een nieuwe regeling, waardoor de moeders tegen betaling van f 1 per persoon per auto naar het C.B. kunnen, gaan bijna alle moeders er heen. Te Krabbendam, Schoorldam en Warmenhuizen staan 25 zuigelingen on der toezicht. Het Consultatiebureau te Schoorldam is 17 Mei opgeheven we gens te drukke praktijk van dr. van Hesteren; het wofdt sindsdien geleid door dr. Meerman, Kinderarts te Alk maar. De moeders van Schoorldam kunnen het Consultatiebureau per autobus be reiken, terwijl de moeders van Krab bendam per auto (ook f 1 per persoon) van het C.B. kunnen profiteren. Te Koedijk werd het afgelopen jaar een cursus voor huiselijke zieken verpleging gegeven; het ligt in de be doeling in 1949 een dergelijke cursus voor Warmenhuizen te organiseren. Met de gemeente-opzichter van War menhuizen werden te Krabbendam en Schoorldam in 9 gezinnen rapporten gemaakt over de primitieve woning toestand. Het totaal aantal bezoeken over 1948 bedraagt dus 1997. Tenslotte kan nog worden medege deeld dat tweemaal te Schoorldam een bestuursvergadering werd gehouden. De penningmeester, de heer C. Boon, meldde, dat de ontvangsten f 2955,75 waren, uitgaven f 2598,24, het batig saldo f 357 51. Dit dient te worden verminderd met f 200 wegens verstrekt DEN BURG) 4 April Aangevoerd wer den 3 koeien f 550—8,50 en 32 biggen f50 f 85 Voor de levering: 23 koeien, uuchtert kalveren en t schapen voorschot door het Witte Kruis afd. Koedijk, zodat f 157,51 als restant ba tig saldo overblijft. De heren J. C. Jonker en G. Nieuw- land werden beiden in het bestuur herkozen. Door de Noordh. Ver. is het pensioen voor de Zuster vastgesteld op f 1200 per jaar en gesteld op 55-jarige leef tijd. Van de beide Kruisverenigingen zal hiervoor 22 cent per lid per jaar worden gevraagd. De rondvraag leverde besprekingen van huishoudelijke aard. leuws (Ongecorrigeerd) Met mitrailleurs gewapende troepen hebben onder leiding van Gustave Trangay en kolonel Luis Fernandez gisteren in de eerste ochtenduren de westgrens van Guatemala overschre den en verscheidene grensplaatsen o.m. El Carmen, Malcatan, San Rafael, Fue de La Ceusta en Candelaria, bij ver rassing aangevallen. In de plaats El Carmen maakten zij zich meester van een douanepost en van 35.000 dollar. De opstandelingen, dig door huurlingen gesteund worden, bedreigen Ajuta en hebben reeds een brug over de Rio Cabets opgeblazen. De regering heeft aan de autoritei ten van het vierde en van het vijfde militair gewest onmiddellijk instruc ties gegeven de aanranders terug te dringen. Men denkt dat de beweging in de overige gedeelten van de repu bliek vertakkingen heeft. De rege ring beheerst de toestand. In vrijwel het gehele land is het rustig. Maandagavond kwam de Grafter Raad voor de eerste maal in dit jaar bijeen. Besloten werd aan de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Nrd.- Holland, gevestigd te Alkmaar, voor 1949 een subsidie van 5 cent per in woner te verstrekken. Als vergoeding voor het luiden der klokken te West- Graftdijk zal voortaan f3.in plaats van ƒ2.worden betaald. De heer Houtkoper vroeg naar de oorzaak van het niet bewonen van 'n woning in West-Graftdijk, waarop in comité zou wordén geantwoord. Medegedeeld werd, dat bij het veel besproken slootje te West-Graftdijk een voorlopige voorziening plaats had. Men is nog gebonden aan een tot wederopzegging gegeven vergunning. Verzocht zal worden aan het Rijk om het uitbaggeren van een sloot bij de scheepswerf „Voorwaarts". Er wor den maatregelen getroffen voor het oprichten van een landbouwhuishoud- school. Gehoopt wordt, dat voor de aanschaffing van een klok nog een vergoeding zal worden ontvangen. De plannen inzake een verbreding van de Noordeindermeerbrug zullen spoedig worden bekend gemaakt. Medegedeeld werd, dat de bestrating thans geheel is afgewerkt. De totale kosten waren ƒ19004.61. De begroting van ƒ16000 is overschreden doordat een belangrijk groter gedeelte is be straat en diverse hekken zijn ver plaatst of geplaatst. Een schrijven was gericht aan Mo numentenzorg inzake de bouwvallige toestand van de R.K. kerk te Graft. Wanneer niet spoedig gerestaureerd wordt zal men de kerk moeten slopen In verband hiermede is ook een schrij ven gericht aan de minister van O., K en W. Directeuren van A.D.M, veroordeeld Hedenmorgen heeft het Amsterdam se Bijzonder Gerechtshof uitspraak ge daan in de zaak tegen de twee direc teuren van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij, de heren P. R. F. en A. M. V. tegen wie de procureur fiscaal 14 dagen geleden IV: jaar had geëist. Beide verdachten werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk en een geldboete van 15.000, subs. 6 maan den gevangenisstraf. De veroordeelden kunnen binnen acht dagen van deze sententie in cassatie gaan. STOPZETTING ECA-HULP ALS DE V.N. SANCTIES TOEPASSEN De Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen het compromis- amendement VandenbergBrewster aangenomen op de ECA-wet. Dit amen dement bepaalt, dat ECA-hulp aan landen, waartegen de Ver. Naties sanc ties hebben toegepa'st, zal worden stop gezet. ONDER-DIRECTEUR VAN DE K.L.M. OVERLEDEN Hedennacht is in de Boerhaave- kliniek te Amsterdam aan de gevolgen van een galblaas-operatie overleden de heer H. Fuchs, Onderdirecteur Generaal Operations van de K.L.M. Uitqeest Plaatsgenoot gesneuveld Alhier is bericht ontvangen, dat nabij NGandjoek in Indonesië is gesneuveld de soldaat Harmen Vallinga. De ouders van de gevallene werden door de r.k, geestelijkheid met deze droevige tijding op de hoogte gebracht. Zaterdagochtend om half tien zal te zijner nagedachtenis een plechtige gezongen Requiem Mis worden opgedragen in de r.k. parochie kerk. DE KRIJGSMAN ZONDER KAP Tengevolge van de hevige wind is de kap van de voormalige molen „De Krijgsman" aan de Lagedijk afgewaaid. Deze molen wordt de laatste jaren als opslagplaats gebruikt, zodat hij reeds geruime tijd van de wieken was ont daan. JUBILARIS BIJ MELKSUIKER- FABRIEK Onder grote belangstelling heeft de heer F. Kiewit het feit herdacht dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Hollandse Melksuikerfabriek. De heer Kiewit werd op het kantoor der fabriek hartelijk toegesproken en mocht verschillende stoffelijke blijken van .vaardering ontvangen. Ook te zijnen huize kwamen velen in de loop van de dag de jubilaris complimenteren. Scheepvaariberichien Algorab. R'damPorto Alegre 6-4 te Pernambuco Averdijk, Antwerpen— New York, passeerde 5-4 Lands End Bali, 5-4 van Palembang te Semarang Barendreeht (t), PurfleetCuragao, pas seerde 5-4 Dungeness Borneo, 6-4 van Vancouver te Bombay Bloemfontein, 5-4 van Port Elisabeth te Kaapstad Breda, 5-4 van Hamburg naar A'dam Camphuys 5-4 van Palembang te Kohsi- chang Ceronia (t), Fahaheel—R'dam, passeerde 5-4 Gibraltar Erinna (t), 5-4 van Pladjoe naar Miri Esso Rotterdam (t), R'dam—Ras Tanura, passeerde 5-4 Aden Farmsum, 8-4 van Houston te R'dam verwacht Gadila (t) Tripolis— R'dam. passeerde 5-4 Gibraltar Ga- roet, 5-4, 13,30 uur, van Hambrug na* Antwerpen Hersilia, 5-4 van Roset nara Antwerpen Kertosono 11-4 Va Java te New York verwacht Klipfoii- tein, 5-4 van Kaapstad naar Port Elisa beth Linge Landana—Antwerpen, pas seerde 5-4, 22 uur, Ouessant Lutter- kerk, 6-4 van Muscat, te Dubay Ma- taram R'dam—Batavia 5-4, 18 uur, van Suez Macoma t't), Purfleet—Miri 5-4 van Suez Mapia, A'dam—Java, pas- ceerde 5-4 Colombo Parkhaven, Mon tevideo—Antwerpen, passeerde 5-4 Oues sant Perna (t), 5-4 van Miri te Port aid, daarna Alexandrie Randkerk, A'dam—Oost-Afrika. 5-4 van Genna Roepat 5-4 van Colombo naar Port Said Rossum, 8-4 van Cetubal te R'dam verwacht Schiedijk, 5-4 van New York naar Alexandrie Slamat, R'dam—Ba tavia, 5-4 van Colombo Sloterdijk, 5-4 van New Orleans te New York Soest- dijk, 5-4 van Penang naar Aden en New York Tjikampek, Pernambuco—Japan, 6-4 te Port Elisabeth Tosarl. Java R'dam 5-4 te Belawan Utrecht, Java Nc-w York, 5-4 te Singapore Valerius, 6-4 van Kalianget te Makassar Volen dam, R'dam—Batavia, 5-4 van Suez Waal vertrekt 6-4 van Havre naar A*nt- werpen en A'dam Wangapoe, Antwer pen—Java. 5-4 te Port Said Zuider kruis, R'dam—Batavia, 5-4, 17,30 uur. van Aden Abbedijk, 6-4 van Baltimore te Phila delphia Akkrumdijk Houston—Antwer pen, passeerde 5-4 Keywest Annenkerk, 6-4 van Townsville te Sydney Arne- dijk, 5-4 van New York te Norfolk Gadila (t), Tripolis—R'dam, passeerde 6-4 Kaap St Vincent Larenberg, 5-4 van Curagao naar Barranquilla Nieuw-Am- sterdam, vermoedelijk 6-4 18 uur, van Southampton naar R'dam Polydorus, Java—A'dam, 4-4 van Aden Prins Alexander, 4-4 van R'dam te St John (NB) Prins Johan Willem Friso Antwerpen —Montreal, passeerde 5-4 Scillies Sa- iawati, A'dam—Casablanca, passeerde 6-4 Kaap St Vincent Schie 6-4 op rede San Lorenzo (bij Maracaibo) Stad Lei den, Mombassa—A'dam 6-4 van Genna naar Marseille Van 't Hoff. 6-4 van Mobile naar Houston Veendam, 5-4 van Nassau (Nw Providence-eiland) naar New York Zijpenberg, vertrekt 6-4 van Savona naar Bona Duivendijk, 6-4 van Liverpool naar Ant werpen, Londen en R'dam Sumatra, A'dam-rJava 5-4 te Port Said

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3