TAR-RY ^WEEKBLAD VOOR JOKGENSEKM£!SJES avontuur Res Zeventien-jarige Haagse jongen op zoek naar de Ark van Noach Het voortbest; Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Van edelknaap tot houthakker Waarom de roofdieren nuttig zijn EN HIER DE ZAK VOL BRIKVEN: IDENTIE Een oud boekje bracht hem op de gedachte Zal de Ararat zijn ark prijsgeven? Het RadioDroaramma zet Uw naam m de krant! 1 Bloemen voor kra of bouquet" Nieuwe ontwikkeli in hef England-Sp Westerse Unie vra militaire bijstand Weerbericht Op de oude ridder-1§~ burcht waren twee edelknapen, Albrecht en Wilfried, als pages in dienst van de grijze slotheer, ridder Oscar. Reeds van kindsbeen al waren ze samen op het kasteel opgegroeid en als echte boezemvrien den hadden ze zich bij spel en wedkamp die behendigheid en ken nis bijgebracht, die elke edelknaap dient te be zitten, alvorens tot rid der te kunnen worden geslagen. Steeds kon men de trouwe kame raden tezamen vin den. Het bevreemdde Albrecht dan ook, dat hij de laatste tijd Wilfried dikwijls miste. Zodra de dienst geëindigd was, verdween de laatste vaak in het slot park en de omringende bossen en ver scheen pas op het nippertje, om zijn werkzaamheden in het slot te hervat ten. Op een goede dag bleek Wilfried spoorloos verdwenen. Albrecht zocht hem bij de stallen, de dichtbegroeide plas achter in het park; alle hoeken van het ruime binnenplein speurde hij na, maar.geen Wilfried. Ongerust zadelde Albrecht een paard en trok het uitgestrekte woud in, waar hij zo vaak met Wilfried jachtritten had ge maakt en zwerftochten ondernomen. D? ar waren enkele bijzonder mooie plekjes, waar de beide vrienden zo gaarne verbleven, om de herten gade te slaan of 's winters de everzwijnen te volgen in de sneeuw. Maar waar Albrecht ook keek, hij vond zijn kame raad niet. Plotseling klonk het geluid van kap messen op het hout. De page wendde zijn paard en daar ontdekte hij in het dichte onderhout 'de oude houthakker, die met een hulp bezig was, het dichte groeisel van elzen- en populierenstrui ken uit te dunnen. Albrecht kende de heide mannen goed en vroeg aan hen, of ze mogelijk de edelknaap Wilfried hadden ontmoet. Ik zoek hem al uren lang, zei hij, terwijl hij in de richting wees, waar hij zijn paard, aan een tak gebonden, had achtergelaten. Toen ver nam hij tot zijn verbazing, dat Wilfried diezelfde morgen voor dag en dauw het bos was komen inlopen en zijn intrek genomen had in de kleine hout hakkerswoning. Het ziet er niet naar uit, dat hij van plan is spoedig weer terug te keren, voegde de oude hout hakker er aan toe. En waarlijk, bij het huisje gekomen, zagen ze Wilfried, die zijn zijden wambuis verruild had voor een oude kiel, op zijn gemak bezig met het voeren van de kippen en ganzen Hij scheen volmaakt gelukkig. Op een vraag van Albrecht, wat hem er toe gebracht had zijn leven aan het rid derlijke hof vaarwel te zeggen, ant woordde hij, terwijl hij zijn vriend enigszins verlegen aanblikte: het leven op de burcht gaf me op den duur geen bevrediging. Telkens als ik in het bos deze eenvoudige woning voorbijkwam en het vriendelijke leven bezag; de vreugde waarnam, die de kinderen hier venden bij hun spel met de dieren rond het huis, kreeg ik een stil verlangen cm mijn rijke leventje te ruilen met dit armoedige maar tevreden bestaan. En nadat hij dit gezegd had. greep hij opnieuw in de voerbak en strooide met kennelijk genoegen het zaad uit voor de vlijtig pikkende hoenders. Albrecht, die zag, dat het besluit van zijn vriend vast stond, keerde terneer geslagen naar de burcht terug. Hoe moest hij het slechte nieuws aan de kasteelheer mededelen. Maar ridder Oscar luisterde kalm naar het verhaal. Zijn wijze hoofd buigend in de richting van de page, glimlachte hij en zei; laat hem maar; we- hebben op het ogenblik nog nazomer. Over enkele maanden komt de winter. Zes maanden moet hij voorlopig in het bos blijven. Bevalt bet hem na die tijd nog steeds zo goed, dan mag hij blijven. Anders kan hij terug komen in mijn dienst. De zomer liep ten einde, de herfst ging voorbij en de winter deed zijn intrede. Wilfried verbleef nog steeds in de kleine, houthakkerswoning. Zijn handen waren eeltig geworden. Zijn gezicht had de ronde vormen verloren. Het zware werk had zijn sporen nage laten. Hoe de page dapper volhield en geen enkel werk schuwde, werd de in gespannen zware arbeid hem toch een last. Bomen vellen, het stuk armelijk akkerland bewerken, de huisdieren verzorgen met het uitmesten der var kenshokken, dat alles verschilde veel van het leventje, dat hij zich had voor gesteld. En nu nog de winter. Werke lijke armoede kwam er in het huisje. De toch al eentonige en schrale dage lijkse' kost verminderde nog. Het roke rige vuur hield de koude maar onvol doende uit de woonruimte en de hoge, dikwijls natte sneeuw maakte alles nog moeilijker en naargeestiger. Eindelijk was de gestelde tijd van zes maanden om. Stil en beschaamd nam Wilfried afscheid van zijn nieuwe eenvoudige vrienden en aanvaardde de terugtocht naar het slot. Aarzelend trok hij de ophaalbrug over. In de grote zaal ontving hem ridder Oscar met zijn wijze glimlach. Gij zijt terug gekomen, Wilfried? Zeg maar niets. Ik lees alles op je gezicht. Met deze woer den liet hij hem gaan. En evenals voorheen leefden Wil fried en Albrecht tezamen als boezem vrienden en de schone burcht bij het grote woud. De meeste mensen denken, dat de roofdieren schadelijk zijn, omdat ze andere dieren doden en opeten. Deze gedachte is volstrekt niet juist, want de roofdieren zorgen er voor dat die ren, die ziek of oud zijn, verdwijnen en zorgen er tevens voor, dat sommige dieren niet uitgroeien tot een plaag. Zo is het gebeurd, dat op een gegeven ogenblik de wezel, de hermelijn en de buizerd, de natuurlijke vijanden van het konijn, in de duinen van ons land waren uitgestorven. Het gevolg hiervan was, dat de ko nijnen uitgroeiden tot een plaag voor de omgeving. Het evenwicht werd eerst hersteld, toen de mensen weer wezels, hermelijnen en buizerds in de duinen brachten. Een ander voorbeeld: Na de ontdekking van Australië trokken steeds mensen naar dit wereld deel en voerden er o.a. in 1895 het konijn in. Daar de levensvoorwaarden gunstig waren en de natuurlijke vijanden ont braken, waren ze in weinig jaren uit gegroeid tot een ontzaglijk feger. Thans kost de bestrijding de Austra lische regering jaarlijks grote sommen geld. Om te verhinderen dat de konij nen zich in W.-Australie ook zouden verspreiden, bouwde men een grote af rastering, die 3000 km. lang is en 7.000.000 gulden heeft gekost. Als de konijnen, gedwongen door voedselschaarste, echter de omheining trachten te komen, sterven daar voor die schuttingen millioenen dieren van honger en dorst, maar in korte tijd zijn hun plaatsen weer door anderen in genomen. Dus jullie zien, dat de roofdieren een belangrijke rol in de natuur spelen en minstens even nuttig zijn als ieder ander dier. THEO VAN HOORN (15 jaar) Uitslag Lente-prijsvraag Willen jullie wel geloven, dat ik in een echte lentestemming was, na het doorlezen van de vele, aardige lente gedichtjes Het beste gedichtje zal ik hier even laten volgen: Weer sproot het groen uit donk're twjjgen, 't Is alom lente, waar j' ook ziet. De kleine vogel kan niet zwijgen, Hij jubelt luid ztjn vreugdelied. Wie dat gemaakt heeft? Neen, dat mocht ik niet verklappen, maar de haam van de d.ichter(es) staat natuurlijk in het lijstje van de prijswinnaars. Hier komen ze dan: 5 Ia rietje Bals, Nieuwstraat 15, Den Helder. Willie Kops, Visserstraat 31, Be verwijk (12 jaar). Piet Smit, Prinsenstr. 5, Enkhuizen. Greetje Donker, Oostdijk 46, Heer- hugowaard. Greta van Veen, Achterstraat 46, Alkmaar. Gefeliciteerd, jongelui! De boeken worden toegezonden. VOOR JE DE STRAAT GAAT OVERSTEKEN EERST NAAR LINKS EN DAN NAAR RECHTS GEKEKEN Voor jongelui boven 12 jaar. Hallo, jongelui!, wij steken vandaag van wal met de brief van Greta van Veen. Je hebt een leuke Paastekening gemaakt, Greta. Wanneer krijg je Paas- vacantie? Trjjnie Kaas, wat jammer dat Annie steeds uit bed komt. Vindt zij het leuk om sigarenbandjes te verzamelen? Schrijf het mij maar eens. Heerlijk, dat je gaat kamperen in de komende zomer. Als je nu maar een week zonder regen treft. „Klaproos", ik heb deze schuilnaam maar uitgezocht. Vind je dat goed? Jammer dat je niets van je correspondentievriendin hoorde. Ik hoop dat er gauw een brief komt. Vond je het boek mooi? Jennie Leegwater, ja, het is heerlijk dat de lente er weer is. Maak jij ook al vacantieplannen? Gerdina Clay, wat janfmer dat de meester ziek is geworden. Ik hoop voor jullie dat hij spoedig weer op zal knappen. Het weer is nu veel te mooi om ziek te zijn. „Korenbloempje", bedankt voor de aardige tekening. Leuk gedaan zeg! Als ik plaatjes heb, zal ik om je denken hoor. Neen, ik spaarde vroeger nooit iets op, maar was altijd aan 't lezen of tekenen. Wanneer moet je examen doen? „Fokkie", je mag schrijven, wanneer je zin hebt hoor! De sigarenbandjes mogen gerust dezelfde zijn. Ze gaan toch naar verschillende kinderen. Piet Smit, ik heb nog eens naar het kamraadsel gekeken, maar er was geen fout gemaakt hoor! Het prijsraadsel dat vandaag in de Jeugdkoerier staat, is weer voor jon gelui boven 12 jaar. Wim Dol, jij mag meedoen met het raadsel voor jongens en meisjes boven 12 jaar. De vorige keer zond je mij de oplososing van 't raad sel voor de kleintjes. Greetje Donker, de oplossingen en de prijswinnaars worden altijd in de Jeugdkoerier bekend gemaakt, dus op Donderdag. Kijk maar eens! Nu staat de uitslag van de vorige opgave er in. Deze week is de gehele Jeugdkoerier voor jongens en meisjes boven 12 jaar en de volgende week weer voor kinderen beneden 12 jaar. Bedankt voor het aardige lentetekeningetje, Greetje! Harm van Veen, Zeus werd door de Grieken beschouwd als de machtigste en hoogste godheid. Zijn macht was groter dan die der andere goden tezamen. Ik denk dat je op school spoedig wel meer zult leren over de Griekse Mythologie. Is Jan al weer beter? Annie Henstra, jij gaat dus deze zomer een paar weken naar Hilversum. Dat belooft een heerlijke vacantie te worden, want de omgeving van Hilversum is prachtig. „Paljas", gelukkig dat je weer beter bent! Mag je spoedig weer naar school, van de dokter? Neen, jongen, ik kan je tot mijn spijt niet aan de gevraagde foto's helpen. Zijn ze nergens te koop? Wouter Smit, bij een maansverduistering komt de aarde tussen de de zon en de maan, zodat de maan geen zonlicht meer krijgt.o 't Is dan net alsof de maan verdwijnt. Bedankt voor de aardige tekening. Wouter. Die sche pen lijken heel goed. Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje ver wacht ik graag vóór Zondag 17 April. Denken jullie er om dat ons nieuwe prijs raadsel de volgende week niet wordt herhaald in de Jeugdkoerier van de kleintjes. Zorg dus dat je het raadsel niet vergeet. De inzendtijd blijft zoals het was. Dag jongelui! Hartelijke groeten van TANTE IET. Toen de dertienjarige Jaap een week bij zijn oom en tante in Amers foort had gelogeerd, ontvingen Oom en Tante enige dagen later het vol gende briefje: Lieve Oom en Tante, Gisteravond kwam ik om zes uur thuis. Ik heb een goede reis gehad van Amesfoort naar Hoorn en ik dank U allebij noch hartenlijk voor de prettige week die ik bij U hebt doorgebragt. Toen ik niet thuis was, is er iets leuks gebeurt. Mijn knijn heeft jonge knijnen gekrege. Zij heb ben hun oogje al open. U vroeg of ik in de Paasvacantsie weer wilde kommen. Nou, dat doen ik graag lioor! Vader heb al gezechd dat hij mijn tot amsterdam weg zal bren gen, als hij ken. Nu, Oom en Tante, hartenlijk ge groet en nochmaals bedankt van Uw neeï, JAAP. De oom van Jaap, die onderwijzer was, schudde zijn hoofd, toen hij het briefje had gelezen. „Jaap is een aardige, beste jongen," zei hij tegen zijn vrouw, „maar hij moest niet zoveel taalfouten in zijn briefje schrijven. Ik heb er maar liefst 20 gevonden." Weten jullie ook welke fouten Oom gevonden heeft? Schrijf de verkeerde woorden dan maar onder elkaar en schrijf de verbeteringen er naast. De oplossingen kunnen voor Zondag 17 April (le Paasdag) worden gezonden naar het bureau van dit blad. De verstrooide professor De geleerde professor Denkman ging zijn vacantie bij een vriend doorbren gen. Daar aangekomen, wilde hij zijn koffer openen, m or owee, hij hhd zijn sleutel vergeten. Een smid moest wor den gehaald, om het slot open te bre ken. „Dat zal me nooit meer gebeu ren", verzekerde de professor: Het volgende jaar kwam hij weer bij zijn vriend logeren. Pas w.v; hij in huis, of hij toonde trots de sleutel van zijn koffer, zeggend: „Nu heb ik hem toch niet vergeten!" „Dat zie ik", ant woordde zijn vriend. „Zullen we de koffer maar direct naar boven laten brengen?" „Ja, dat is uitstekend", her nam de professor. „Waar is dan Uw koffer?" „Wel lieve hemel, nu heb ik niet mijn sleutel, maar mijn koffer, thuis gelaten. IN DE 68 DOOR TJEERD ADEM A Het meisje schrok op en legde de bloe men naast zich op een tafeltje. „Wat dom van mij!" zei ze verschrikt. ,.U moet weten, meneer, dat mijn ver loofde, meneer Van \j[/aardenburg, mij zoveel va nu verteld heeft, dat u voor mij helemaal geen onbekende is. Maar jk vergat, dat u van uw kant natuur lijk Steensma knikte. „Als de zuster zo dadelijk binnenkomt, zal ik toch min stens de voornaam van mijn ver.oofde moeten kennen", zei hij. Zijn glimlach girg in de zwachtels verloren. Het meisje haastte zich te antwoor den. „Natuurlijk", zei ze. „Ik heet Cato, freule Cato Tervooren. Ik woon met mijn vader en moeder op de buiten plaats „Zonnehof" onder Warmond. Heeft mijn verloofde u niet over mij gesproken?" „Helaas niet, freule", zei Steensma. „De tijd, welke wij aan besprekingen konden wijden, was zo kort, dat, als ik het eens populair mag uitdrukken, de zaken vóór het meisje zijn gegaan. Ik ben zeer vereerd door uw bezoek. Het spijt mjj alleen, dat u zo weinig van mij te zien krijgt, dat u mij misschien liet meer zult herkennen, als ik weer uit dit lastige verband gepeld ben. Er is heméén ding, dat mij niet hele maal duidelijk is. Hoe wist mijnheer Van Waardenburg, dat ik Hij meisje greep haastig naar de bloe men, welke door een ongewilde bewe ging van haar hand van het tafeltje dreigden'te vallen. „Kijk eens!" riep ze opgewonden, „een van deze prachtige knoppen in de steel geknakt. Heeft uheeft u hier geen vaas, mijnheer?" „Er staat er een op de kast, freule", zei Steensma. Het meisje stond haastig op, liet wa ter uit de wastafelkraan in de vaas lo pen en schikte met vaardige hand haar bloemen. „Zijn zc niet prachtig'?" riep ze, ver rukt naar de bouquet kijkend. „Verrukkelijk." zei Steensma glim lachend. Hij nam het meisje nauwkeuriger op. Zij had een rond gezichtje met frisse rode wangen. Haar ogen hadden de kleur van vergeet-mij-nietjes en haar hionde vlechten waren met een zilve ren band boven het voorhoofd vastge maakt. Zij droeg een muisgrijs mantel pak en haai- kleine, mooi gevormde handen hadden lakrode nagels. „U vroeg", zei ze, „naar mijn ver loofde. mijnheer. Ik heb hem sedert enige dagen niet meer gezien. Ik ben ongerust, want ik weet in welke ge vaarlijke omstandigheden hij verkeert. Vanmiddag ben ik naar zijn huis ge- gaar, en heb daar van. zijn bediende ge hoord. dat u hier „Heeft Bastiaan u ingelicht, freule?" vroeg Steensma. „Zeker, meneer." zei het meisje. „Ik heb hem gevraagd, waar ik mijn ver loofde zou kunnen vinden, want ik heb hem iets van y-— dringende aard inede te delen." Heeft Bastiaan u het adres van uw ■..'-'oofde gegeven, freule?" „Neen, mijnheer," zei het meisje ner veus. „Hij heeft gezegd, dat u alleen te beslissen had, of mij de verblijfplaats van mijnheer Van Waardenburg kan worden meegedeeld. Aangezien ik mijn verloofde de laatste tijd meermalen ont moette, veronderstel ik, dat u er geen bezwaar tegen zult hebben mij mee te delen, waar hij zich op het ogenblik be vindt.' Er was een onrustige blik in haar ogen. Zij boog haar hoofd wat dichter naar het zijne. „Het is vreemd", zei zc, „maar uw naam.... uw naam is mij ontschoten, mijnheer. Hoe is „Kent u mijn naam niet. freule?" roeg Steensma verbaasd. „Heeft uw verloofde u mijn naam niet genoemd?" „Natuurlijk wel, mijnheer", zei het meisje ongeduldig. „Ik kan mij alleen cp het ogenblik niet herinneren. Zou u mij de verblijfplaats van mijn verloofde willen meedelen? Het spijt mij, dat ik u onder deze omstandig heden moest lastig vallen, maar ik heb hem een zeer dringende mededeling te doen. Voor zijn eigen veiligheid...." Ir. Steensma schudde mistroostig I-et hoofd. (Wordt vervolgd) 31. Pepi vindt zijn vriendjes wel wat brutaal! Want, Pim, Pam en Pom, die niemand van de bemanning zien, can wie ze wat kunnen vragen, zijn zo maar de loopplank van het schip opgestapt. Maar.... wat kan Pepi an ders doen dan hen volgen? Hij wil ook niet alleen achterblijven. Pim, Pam en Pom zijn inmiddels op het dek van het schip aangekomen en kij ken rond of ze niemand zien. Ze voe len zich eerlijk gezegd ook niet zo op hun gemak, maar ja, nu ze eenmaal A gezegd hebben, moeten ze ook B zeggen. Oh, daar komt al iemand aan. Het is de kok, die hen met niet al te vriendelijke blikken aankijkt. „Wat moet dat?" klinkt het bars. „Ach me neer", antwoordt Pepi heel beleefd. „Wij wilden u alleen maar evën vra gen of dit schip naar Afrika gaat. „Ja, en wat zou dat?" is het onvriendelijke entwoord. „Dus gaat dit schip naar Afrika?" roept Pim uit. „Ja, dan is dit juist dat we nodig hebben". JJIND JUNI zal de 17-jarige Haagse jongen Hans Roozen als lid van een Ame rikaanse expeditie naar Turkije vertrekken om op de berg Ararat naar de Arke Noachs te zoeken. Hans Roozen denkt in totaal zes weken weg te blijven. Hij reist eerst naar Parijs en gaat vandaar met de Orient Express naar Istan- boel, waar hij de Amerikaanse expeditie van Dr. A. J. Smith zal ontmoeten. Gezamenlijk vertrekt men dan naar het noordoosten van Turkije. Roozen hoopt in twee en halve dag de ark te bereiken, die op enige afstand van de top van Ararat moet liggen. De berg wordt per muilezel beklommen. Asena, in 1948 overblijfselen van een zeer oud vaartuig. Inmiddels had Roozen vernomen Jat dr. A. J. Smith uit Greensboro, „Dean of Peoples Bible School" en „President of the Oriental Archaeological Expedi tion" zich levendig interesseerde voor de lotgevallen van Noachs ark en het plan had, een expeditie naar de berg Ararat te endernemen. Onmiddellijk stelde hij zich met deze Amerikaan in verbinding en tussen beiden ontstond een drukke correspondentie en een'uit wisseling van gegevens. Dl-, Smith stel de lvt enthousiasme e.n de belangstel ling van deze 17-jarige Nederlander dermate op prijs, dat hij hem voorstelde als lid van zijn expeditie op reis te gaan, teneinde dezelfde faciliteiten te genieten. De jeugdige onderzoeker vertelde Je ANP-redacteur nog, dat de omwonen den geen onderzoek naar het overbl-jf sel vah de ark durven instellen, omdat volgens een bijgeloof daar een heilig vuur in zou branden. Volgens Roozen moeten nog overblijf selen van de ark te vinden zijn, omdat 1 ijs deze tegen wegrotten heeft be schermd. In een onderhoud met een ANP-re dacteur vertelde Roozen hoe hij ertoe gekomen is naar de ark van Noach te gaan zoeken. Toen Hans ongeveer twee jaar gele den op een boekenmarkt aan het rond snuffelen was, viel zijn oog op een in 1681 verschenen boekje van Jan Struys, getiteld: „Reizen door Moscovie, Tar- tarije en Indie". Nadat hij het werkje gekocht had, werd bij het doorlezen zijn aandacht geboeid door het verhaal, hoe de schrijver, die in 1670 in de buurt van de Ararat een monnik een beenbreuk had helpen genezen, van zijn dankbare patiënt een kruis kreeg, ge maakt van het hout van de ark. Boven dien ontving Jan Struys een certificaat van de monnik, waarin deze verklaar de, dat hij in de ark was geweest, bene vens een stuk van de rots, waarop de ark lag. Van dit ogenblik af interesseerde deze kwestie onze jeugdige landgenoot zo zeer, dat hij systematisch de litera tuur begon te verzamelen, die over dit onderwerp verschenen was. In Flavius Jozefus en in de Sybillijnse boeken vond hij passages over de ark. Voorts kwam deze jonge archeoloog op het spoor van een Turkse expeditie van 1883, die daar de resten van een heel oud schip ontdekte. De aartsdeken Nouri, die van de Turkse expeditie ge hoord had, trachtte de berg Ararat te beklimmen. Na twee mislukte pogingen bereikte hij het schip en bevond dat de omvang klopte met de gegevens 'n Genesis. Er werden toen plannen ge maakt om het schip te demonteren en het te exposeren op de wereldtentoon stelling te Chicago in 1893. In 1917 maakten twee Russische piloten een verkenningsvlucht over de Ararat. Zij zagen daarbij een schip liggen en maak ten daar melding van. Vóór het uitbre ken der revolutie zond de Czaar een expeditie naar de Ararat, die daar een maand verbleef. Vele bijzonderheden werden daarbij bekend, zodat men Pr niet aan twijfelde, dat het gevonden schip de 'originele ark was. Na de revo lutie bleek het verslag verloren te zijn gegaan, doch dank zij een der piloten, Wladimir Roskavitsky genaamd, die naar de Verenigde Staten emigreerde, werd deze geschiedenis bekend. Ook vond de Turkse boer Resjit, in dienst van de landeigenaar Saroeka VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport- praatje 6,30 Voor de Strijdkrachten VARA: 7,00 Partij van de Arbeid AVRO: 3,05 In het Radio-Zoeklicht 8,15 Eric Hope (piano) VPRO: 8,30 Ds J J Thom son 8,55 Zo juist verschenen AVRO: 00 Nehemia 10,20 Avro-Omroepsters gaan op reis 10,45 F Stéenmeyer 11,15 André Kostelanetz en orkest 11,30 Gra mofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 CMB- kwartier 6,30 De vijf Zapakara's 6,45 Gramcfoonplaten 7,15 Nederlandse or ganisten 7,30 Het actueel geluid 7,55 Kinderbijbels 8.05 Programma-proloog 8,15 Schoonmaak in Jubeldam 9,30 Familie-competitie 10,05 De vaart der Volkeren 10,25 Piano-duo 10,45 Avondoverdenking 11,15 Sweelinck- kwartet 11,45 Gramofoonplaten VOOR VRIJDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 1, 6 8 en 11 uur VARA: 8,18 Fragmenten 11,30 Johan Jong (orgel) 1,20 Les Gars de Paris VARA: 4,00 The Ramblers 6,15 De Vara feliciteert 6,30 Voor de Strijdkrachten 7.00 Partij van de Arbeid VPRO: 7,30 Ne derland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8,05 Mr P J Oud VARA: 9,00 TAR-RY Burghui is een heerlijk product met duizenden mogelijk heden. Weet U er een nieuw recept voor? In de komende veer tien dagen worden de tien beste recepten door radio-kookleraar Kers bekroond (één prijs van f25.- en negen van f. 5--). Het allerbeste komt mét de naam en foto van de samenstelster in deze krant. Zend Uw TAR-RY-recept naar Kers p/aWessanen - Wormerveer! In elk pak TAR-RY vindt U een receptenboekje (waaruit U na tuurlijk niets mag overnemen). Een pak TAR-RY kost 32 cent. Partij van de Arbeid VPRQ: 10,40 Van daag 10,45 Avondwijding V." Partij van de Arbeid 7 ARA: 11,15 HILVERSUM II. 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,30 Muziek bij het werk 12,33 Nederlands Kamerkoor 1,15 Zang en spel 6,00 Piano-duo 6,15 Meisjeskoor 6,30 Evan gelie in Esperanto 6,45 Geestelijke lie deren 7,15 Drs A B Speekenbrink 7.30 Het actueel geluld 7,45 CNV-kwar- t'ier 8,05 Programma-proloog 8,15 Zuid-Afrikaans-programma 9,00 Radio- Philharmonisch-orkest 10,15 ..Maat schappij en onderwijs'- 10,30 NCRV- kwarte* 10.45 Avondoverdenking 11,15 „Vrij en blij" 11,45 Gramofoonplaten busghul Wellenen'* Koninklijk* Fabrieken N V.Wormorveer Anno 1765 Zware aanvallen op theefabrieken Eerst thans is bekend geworden, dat zware aanvallen door benden zijn uit gevoerd op de theefabrieken van de Goalpara en Perbawatie ten noorden van Sukabumi. De commandant van de ondernemingswacht van de Goalpara werd gedood en 11 ondernemings wachters en enige vrouwen werden ontvoerd. De kazerne van de wacht en Oen munitiedepot vlogen in brand, voordat de bende verdreven was. De aanval op de Goalpara werd uitge voerd door vijf groepen van 30 man, die tot de fabriek doordrongen. De toe gesnelde politie en militairen verdre ven echter de groepen. Een politie agent werd hierbij gedood en 2 auto's en een benzinevoorraad werden in brand gestoken. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320, Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN De vergadering van de Bijeen! Federaal Overleg Is gisteren te vla voortgezet, waarbij tussen di gevaardigden een uitvoerige dis< ontstond over het al dan niet voc staan van de BFO. De voorzitter, sultan Ilamid, 1 de debatten in met de opmerking het er thans om gaat, of de BFO blijven voortbestaan ja dan neen Ja, dan zullen alle deelstaten aai gereorganiseerde BFO een blanco- daat moeten verstrekken, want eei nomen besluit mag niet naderhand een der deelgebieden worden ge voueerd. De gedelegeerde van Oost-Inde Anak Agung, was van mening, d twijfel kan bestaan over de vrai er bij alle deelgebieden nog wel doende overeenstemming bestaat de bedoelingen der organisatie. Vo de mening van Oost-Indonesie vo de deelstaten, de federale gebieder één organisatie, eventueel BFO ten, of wel zij treden ieder voor zelf op en kunnen aansluiting zc bij een of meer anderen. De dele aldus Anak Agung, acht de keuze amstig. Zij zelve wenst de BFO te oewtbestaan, doch enige reorgan achtte spr. wel nodig. De heer Abdul Malik (Zuid-S ÏP«) bepleitte voor de BFO een z constructie als voor de toekon Verenigde Staten van Indonesië, gelijkgerechtigheid en gelijkwaa heid voor alle deelnemers. Spr. g zijn overtuiging te kennen, dat b deelstaten afzonderlijk moeten zijr de beslissing nemen. De mening W. J. van der Reyden woi dezer dagen Brifs onderda (Eigen bericht) Wij vernemen van volstrekt betr bare zijde uit Londen: Willem Jai van der Reyden, de sedert vorig in Engeland wonende voormalige derlandse geheime agent, die juist het begin van het England-Spie handen van Schreieder zijn zendsyi en code en die van een andere afgaf, zal binnen enkele dagen Ei man zijn. Hij heeft enige tijd ge naturalisatie aangevraagd; op deze vrage Is gunstig beschikt en b zeer afzienbare tijd zullen hem de betreffende papleren die than Londen worden gereed gemaal worden uitgereikt. Het zal dan di derlandse justitie niet meer mo zijn gesteld dat zij dit wenste - enige kans op succes de uitleverin Van der Reyden te vragen. Naar van betrouwbare zijde ve; hebben de landen van de Wt Unie, Beigie, Engeland, Frankrij] xemburg en Nederland, collectie formeel verzoek tot de Ver. State richt om militaire bijstand ond termen van het Atlantische Pat verneemt Reuters diplomatieke c pondent. Een formeel Amerikaans antv dat er in beginsel in zal toestemmi Congres om machtiging te vi wordt heden verwacht. De mil deskundigen van de Westerse hebben reeds ter informatie van 1 ington een ruime schatting opg van hun militaire hulpbronnen ei de gezamenlijke verdedigingsmaa Ier., die zij onder de verdediging; sules van het Pact van Brussel h beraamd. Men verwacht, dat de Ver. Stat landen van het Atlantische Pact vragen om gedetailleerde schat! van hun behoeften aan militaire ten einde het Congres om toewij: voor het lopende jaar te kunnei zoeken. De vijf landen van het Verdra Brussel zullen blijven handelen a gioep. Naar verluidt, voert het A kaanse departement van buiten] zaken reeds onderhandelingen Noorwegen en Denemarken vooi schatting van hun verdedigingsb ten. Zolang de ramingen van deze landen niet zijn ontvangen en g< keurd, kan men weining voortgan ken met de eigenlijke instelling permanente militaire organisati de Atlantische Unie. DE 25.000 ER UIT! In de Staatsloterij is een prijs van 25.000 gevallen op nummer 11012. Verwachting, geldig tot Za dagavond: Koude nacht met sommige tegen de wind beschi plaatsen lichte nachtvorst. Cu dag wisselend bewolkt en slee enkele verspreid optredende bu Langs de Waddeneilanden aanv kelijk nog krachtige, overig meest matige wind tussen No en West. Ongeveer dezelfde t< peratuur als vandaag.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 8