verenigde noord-houandse dagbladen Het voortbestaan van de B.F.O. Minister Stikker in Nederland terug Kort Bestek Situatie in Indonesië allengs beter Vrijdag 8 April 1949 146e Jaargang No. 83 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bloemen voor krans of bouquef" Nieuwe ontwikkeling in het England-Spiel Richtlijnen aan Nederlandse delegatie Westerse Unie vraagt militaire bijstand Een ooi naar Soestdijk „Amerikaanse stemming verfoonf kentering" Extra spekbon? Belgen winnen de Miinchener Zesdaagse Garnalenvissers door de stormverrast Normale toestanden keren weer Mislukte bankoverval te Amsterdam Boter en kaas op het eind van de zomer vrij In beginsel accoord over Duitsland BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320, Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHI GOD TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter t'raag en aanbod tot 16 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten De vergadering van de Bijeenkomst Federaal Overleg is gisteren te Bata via voortgezet, waarbij tussen de af gevaardigden een uitvoerige discussie ontstond over het al dan niet voortbe staan van de BFO. De voorzitter, sultan Hamid, leidde de debatten in met de opmerking, dat het er thans om gaat, of de BFO moet blijven voortbestaan ja dan neen. Zo ja, dan zullen alle deelstaten aan de gereorganiseerde BFO een blanco-man daat moeten verstrekken, want een ge nomen besluit mag niet naderhand door een der deelgebieden worden gedesa voueerd. De gedelegeerde van Oost-Indonesie Anak Agung, was van mening, dat er twijfel kan bestaan over de vraag of er bij alle deelgebieden nog wel vol doende overeenstemming bestaat over de bedoelingen der organisatie. Volgens de mening van Oost-Indonesie vormen de deelstaten, de federale gebieden dus, één organisatie, eventueel BFO gehe ten, of wel zij treden ieder voor zich zelf op en kunnen aansluiting zoeken bij een of meer anderen. De delegatie, aldus Anak Agung, acht de keuze zeer ernstig. Zij zelve wenst de BFO te doen •■oertbestaan, doch enige reorganisatie achtte spr. wel nodig. De heer Abdul Malik (Zuid-Suma- t?a) bepleitte voor de BFO een zelfde constructie als voor de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië, met gelijkgerechtigheid en gelijkwaardig heid voor alle deelnemers. Spr. gaf als zijn overtuiging te kennen, dat het de deelstaten afzonderlijk moeten zijn, die de beslissing nemen. De mening van W. J. van der Reyden wordt dezer dagen Brits onderdaan (Eigen bericht) Wij vernemen van volstrekt betrouw bare zijde uit tonden: Willem Jacobus van der Reyden, de sedert vorig jaar in Engeland wononde voormalige Ne derlandse geheime agent, die juist vóór het begin van het England-Spiel in handen van Schreieder zijn zendsysteem en code en die van een andere agent afgaf, zal binnen enkele dagen Engels man zjjn. Hjj heeft enige tijd geleden naturalisatie aangevraagd; op deze aan vrage is gunstig beschikt en binnen zeer afzienbare tijd zullen hem de des betreffende papieren die thans n Londen worden gereed gemaakt worden uitgereikt Het zal dan de Ne derlandse justitie niet meer mogelijk zjjn gesteld dat zij dit wenste met enige kans op succes de uitlevering van Van der Reyden te vragen. Zuid-Sumatra werd onderschreven door de heer Damrah (Oost-Sumatra) „Leven en dood van de BFO hangen van deze vergadering af", aldus de af gevaardigde van Madura, die het voort bestaan van de Bijeenkomst noodzake lijk achtte. „Toen wij van huis gingen brachten wij bloemen mede, om er een krans of een bouquet van te maken" zo zeide deze spreker Ook de verte genwoordiger van Oost-Java bleek een voorstander van voortbestaan der BFO Bij de rondvraag zeide de voorzitter, dat hij het betreurde en persoonlijk zeer gehinderd werd door het besef, dat de Nederlandse regering het ver zoek, als partij bij de onderhandelingen gehoord te worden, niet heeft doorge geven, doch hij zegde toe, de kwestie opnieuw te zullen opnemen. ,.De Nieuwsgier" bevat een telegram van de Haagse correspondent van dit blad, waarin de „richtlijnen voor de Nederlandse delegatie voor de komen de besprekingen in Batavia" worden opgesomd. Deze zouden volgens de correspondent de volgende punten be vatten: 1. de B.F.O moet aan de be sprekingen deelnemen: 2. de voorlopige federale regering zal niet aan de bespre kingen deelnemen; 3. van Nederlandse zjjde zal geen wens geuit worden tot nadere vaststelling van de agenda; 4. de onverbrekelijke band tussen de drie puDten van de Canadese „ruling" zal gehandhaafd worden. (De drie punten zijn: beëindiging van de guerilla, terug keer van de Republikeinse regering in Djokja en deelnemen aan de Haagse conferentie.) Men zal gelijktijdigheid dezer drie punten moeten nastreven. Zo dit niet mogelijk blijkt ten aanzien van de bespreking dezer drie punten dan zal in ieder geval moeten worden vastgehouden aan de gelijktijdigheid van de beslissing over deze drie pun ten. Bjj informatie in Den Haag kon men ons bovenstaand bericht niet bevesti gen Men wees er ons echter op. dat dp richtlijnen van de Nederlandse dele gatie in overleg met Dr. van Royen zullen woren opgesteld. Dit overleg is echter nog in volle gang, zodat nog geen richtlijnen zijn vastgesteld. Naar van betrouwbare zijde verluidt, hebben de landen van de Westerse Unie, Belgie, Engeland, Frankrijk, Lu xemburg en Nederland, collectief een formeel verzoek tot de Ver. Staten ge richt om militaire bijstand onder de termen van het Atlantische Pact, zo verneemt Reuters diplomatieke corres pondent. Een formeel Amerikaans antwoord, dat er in beginsel in zal toestemmen het Congres om machtiging te vragen, wordt heden verwacht. De militaire deskundigen van de Westerse Unie hebben reeds ter informatie van Wash ington een ruime schatting opgesteld van hun militaire hulpbronnen en van de gezamenlijke verdedigingsmaatrege len, die zij onder de verdedigingsclau sules van het Pact van Brussel hebben beraamd. Men verwacht, dat de Ver. Staten de landen van het Atlantische Pact zullen vragen om gedetailleerde schattingen van hun behoeften aan militaire hulp. ten einde het Congres om toewijzingen voor het lopende jaar te kunnen ver zoeken. De vijf landen van het Verdrag van Brussel zullen blijven handelen als één gioep. Naar verluidt, voert het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken reeds onderhandelingen met Noorwegen en Denemarken voor een schatting van hun verdedigingsbehoef ten. Zolang de ramingen van deze twee landen niet zijn ontvangen en goedge keurd, kan men weining voortgang ma ken met de eigenlijke instelling van de permanente militaire organisatie van de Atlantische Unie. Weerbericht Verwachting, geldig tot Zater dagavond: Koude nacht met op sommige tegen de wind beschutte plaatsen lichte nachtvorst. Over dag wisselend bewolkt en slechts enkele verspreid optredende buien. Langs de Waddeneilanden aanvan kelijk nog krachtige, overigens meest matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Evenals vorig jaar wordt van daag namens de Texelse bevol king een ooi aangeboden aan de prinsesjes Marijke en Margriet. De heer Kikkert heeft ditmaal een ooi ter beschikking gesteld en vanochtend in de vroegte is de heei\ Eelman, bijgenaamd de Spikerkoning, met het dier op stap gegaan. De reis beviel het schaapje blijkbaar maar matig, want toen het vanochtend om tien uur met de trein uit Den Hel der op het station Alkmaar arri veerde, mekkerde het zo luid, dat het aanstekelijk werkte op het stationspersoneel. Het schaap je protesteerde luid, doch de spoorwegmannen lieten zich niet overtroeven. Tien minuten over tien zetten de heer Eelman en zijn geschenk hun reis naar Soestdijk voort. Overzicht tijdens de bijeenkomst van 5 ministers van oorlog der landen aangesloten bij het Pact van Brussel. Rechts met baard Paul Ramadier (Frankrijk), twee plaatsen naar links kolonel B. E. M. A. de Frauteur (Belgie), weer twee plaatsen naar links sir A. V. Alexander met bril (Enge land) en tegenover deze minister Dupong (Luxemburg) en twee plaatsen naar rechts minister W. F. Schokking (Nederland). Met de DC 6 „Prinses Wilhelmina" arriveerde gistermorgen even vóór twaalven minister D. U. Stikker uit New York op Schiphol. Tegenover journalisten verklaarde de bewindsman, zeer tevreden te zijn over de gang van zaken tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten. De be sprekingen, aldus minister Stikker, werden gevoerd in een geest van on derlinge vriendschap. Over de Indone sische kwestie wilde hij eerst overleg plegen met de rëgering, alvorens iets te zeggen. Een pacificpact is nog niet aan de orde, zo zeide de minister. Wel is het probleem Duitsland uitvoerig behan deld. Op het ogenblik worden in New- York vrij beslissende besprekingen over dit probleem gevoerd. De Bene- luxlanden zijn hier niet bij vertegen woordigd. maar ik heb de afspraak ge maakt, dat wij voortdurend op de hoog te worden gehouden. Ter sprake kwam ook een bericht in de bladen als zou minister Stikker de indruk hebben, dat de openbare mening in Amerika ten aanzien van het Indonesische probleem gewijzigd is. De minister zei hierover: „In het algemeen heerste in Amerika weinig vertrouwen in de Nederlandse bedoelingen. Ik heb nu wel de overtui ging, dat hierin een kentering is ge komen". In verband met de moeilijkheden, die voor de slagers zjjn gerezen door de grote aanvoer van spek, terwijl het publiek de voorraad niet afneemt, heeft Het Vrije Volk goede reden aan te nemen, dat de bevoegde instanties toch nog overwegen een extra-spekbon aan te wijzen. Voorts is het niet uit gesloten, dat de spekhoudende worst daarbij van de bon zal gaan. Vooren-Van Beek op de derde plaats De Miinchener Zesdaagse is gewon nen door het Belgische koppel Naye Depauw. Het eindklassement luidt: 1. NayeDepauw (Belg.) 373 p.; Op drie ronden: 2. OubronDore (Frankrijk) 110 p. Op vier ronden: 3. VoorenVan Beek (Ned.) 219 punten. De overige koppels hadden vijf of meer ronden achterstand. Donderdagmorgen werd een dertig tal garnalenvissers, die in de vroegte uit de Scheveningse haven waren ver trokken, door de snel opkomende Westerstorm verrast. De vissers be vonden zich op drie mijl uit de kust en moesten de visserij onderbreken. Zij trachtten ijlings de veilige haven te bereiken. Bij het binnenkomen van de haven hadden zij met grote moei lijkheden te kampen. Levensgevaar was niet denkbeeldig. Het was een adembenemend schouwspel de kleine vaartuigjes tegen de woedende ele menten te zien worstelen. De scheepjes kregen massa's water over Tegen de middag waren alle boten behouden te Scheveningen binnen. OVERVAL OP TAXI TE ZAANDAM De rechtbank te Haarlem heeft flin ke straffen geëist tegen de Utrechtse film-operateur A. J. van B. en de Eindhovense meubelmaker F. H. C., die op 22 September van het vorig jaar een taxi-chauffeur in Zaandam met een hamer bewusteloos trachtten te slaan om hem van zijn porefeuille te kunnen beroven. Doordat de aanslag mislukte, konden de beide daders gegrepen wor den. Wegens poging tot diefstal met geweldpleging werd tegen C. vijf jaren gevangenisstraf geëist, tegen v. B. eis te de officier vier jaar. Beide verdach ten zijn recidivist Op 21 April zal de rechtbank uitspraak doen. £én van mijn collega's, die aan een krant v/erkt waar ze op de duur allemaal aderverkalking krijgen van traagheid, heeft zich behept gevoeld met een soort rekenologie en dat leidt tot zonderlinge zaken. Het blijkt uit de berichten, die hij ten gevolge van deze zeldzame afwijking zijn beklagenswaar dige lezersschare te kauwen geeft. Hij heeft in de tijd van de baas becijferd wat er alzo in één uur gebeurt binnen de (nog ongecorrigeerde) grenzen van ons vaderland en dat is héél wat, vrien den. Iedere zestig minuten worden er 24 pluizigheidjes geboren; 12 mensen blazen de laatste adem uit; tien paren zeggen voor de ambtenaar ja tegen el kaar en één huwelijk ploft door schei ding uit elkaar. Ieder uur steelt er iemand iets, woedt er ergens een brand, worden er 110.000 brieven gepost en 420 telegrammen verzonden. Terwijl dat gebeurt gaan er 6000 mensen naar de bioscoop, 3000 naar de schouwburg en 1000 naar een sportgebeurtenis. Dag en nacht. Niet letterlijk, maar naar ge middelde beschouwd Zestig minuten 't is zo voorbij. Maar zo'n uur is bar stens vol van geluk, verdriet, plezier, weedom, lol en narigheid. Al naar 't valt. \JOOR de kust van Carolina drijft een onbemande schoener, een tweemaster van vijftien meter lengte De hoofdzeilen zijn geborgen, twee kleine lappen hangen in het water. De boot is wit; de reddingboot staat nog op het dek' Een tankboot draaide bij, maar bespeurde geen levend wezen. De Amerikaanse kustwacht stelt een onderzoek in. Behalve aan de Vliegen de Hollander herinnert dit wonderlijke verhaal aan het mysterie van de Marie Celeste", een Amerikaans zeilschip, dat in 1871 op de Atlantische oceaan werd llll!lllllll!lll!llllllllllllll!lllllllllllllll!lll!l!l[l!lllll[ll[l]|l!l!lli;ill]|ll!lll!!!l!l![ll!llllllllllllll>ltll!lllll aangetroffen met volle zeilen, gedekte tafel in de kajuit en een niet voltooide aantekening in het logboek. Er was geen levend wezen meer aan boord en het geheim is nimmer opgelost. Ter wijl de bewoner afwezig was ontstond er in zijn woning te Vlissingen een ont ploffing in zijn aquarium. De kast, waarop het stond, vatte vlam. De brandweer behoefde niet op te treden, want door de hitte was het aquarium gesprongen en het wegstromende water bluste de brand. Toen de man thuis kwam lag er gebakken vis op hem te wachten. £N dan heb ik hier nog een verhaal voor peinzende zielen. Heel Ame rika staat er van op z'n kop. In 1937 ontdekte een zekere Noss, goudzoeker van beroep, in het San-Andresgebergte bij toeval de ingang van een onder grondse kamer, waarvan de stenen met Indiaanse tekens waren gemerkt. Hij wrong zich door de nauwe opening en Wij zullen Rita Hayworth maar een bloemetje sturen. kwam terecht in een ruimte, waarin hij talrijke gele staven, die elk 26 kg. wogen, ontdekte en die als hout waren opgestapeld. Verder vond hij een met diamanten bezette kroon, juwelen, muntstukken en oude wapens. Na deze ontdekking verliet Noss de plaats en kwam terug met twee vrienden. Hij dynamfteerde de ingang van de on dergrondse kamer, doch door de in storting werd de toegang volledig ver sperd. Tijdens een twist werd Noss door een van zijn vrienden gedood. De andere kwam later bij een vliegtuig ongeval om het leven. De weduwe van Noss heeft nu vergunning gekregen om naar de schat te gaan zoeken. Heel Amerika houdt de adem in. Voorlo pig hebben 4832 mannen de zoekende weduwe vrijblijvend offerte voor een huwelijk gemaakt. moet me geloven: het volgende bericht is ons getelegrafeerd door het ijselijk betrouwbare Reuterbureau. Slogan: „Reuter is geen leuter". Het is derhalve volkomen vuurvast en water dicht. Daar komt het: Een leger kik vorsen, ten getale van verscheidene duizenden, heeft gisteren de rand van het plaatsje Coalville (Engeland) be reikt en dreigt het stadje te zullen bezetten. De tegenaanvallen van de bur gers, die op de moerassen o.m. een voor de kikvorsen aantrekkelijk, ver giftig bruinachtig deeg hebben ver spreid. hebben tot nog toe geen resul taat opgeleverd. De kikkers, die waar schijnlijk over goed geoefende officie ren en bekwame strategen beschikken, zetten hun opmars voort. Te Coalville heerst een ware alarmtoestand. De no tabelen van de streek zijn op het stad huis bijeengekomen. Om de vijand uit te roeien worden maatregelen overwo gen, die niet minder dan 2 duizend pond sterling zullen kosten. Over de situatie in Indoneie werd gisteren te Batavia van officiële zijde het volgende verklaard: De langzame, doch geleidelijke ver betering in de toestand blijft aanhou den. Er zijn geen spectaculaire vorde ringen te melden, maar de algemene tendens blijft bevredigend. Op Suma tra is de toestand over het algemeen gunstig, met uitzondering van betrek kelijk kleine gebieden, waar de druk van de gedesintegreerde TNI en de benden zich nog aanzienlijk kunnen doen gevoelen. Ook in deze gebieden wordt de toestand intussen geleidelijk aan gemakkelijker naarmate troepen voor zuiveringsacties kunnen worden vrijgemaakt. Voor wat Java betreft blijft de toe stand in Midden-Java vrijwel station- nair, terwijl in Oost-Java de wending ten goede zich voortzette en in het aangrenzend gebied van Midden-Java eveneens verbetering optrad. In Ban tam blijft de gunstige tendens zich on veranderd voortzetten. In Midden-Java wordt de ontwikke ling van de toestand beïnvloed door berichten over een terugkeer van de republiek, welke geruchten een rem mende invloed uitoefenen op de me dewerking van de bevolking. De toe stand in en rondom Djokja blijft be vredigend. In het gebied van Bodjonegoro waar de toestand snel verbetert getui ge een daling van de rijstprijs van Gisteravond om omstreeks kwart over acht heeft een tot nog toe onbe kend gebleven man van ongeveer 30 jaar tevergeefs geprobeerd een overval te plegen op een filiaal van een tuin- bouwbank aan de Hoofdweg te Am sterdam. De man drong het gebouw, waaraan tevens een woning verbonden isi. binnen en bedreigde de filiaalhouder met een revolver. Op het hulpgeroep van de familie kwamen buren toege speld en de overvaller nam hierop de vlucht. De buurtbewoners zetten on middellijk de achtervolging in en on der luid geroep van „houdt de dief" achtervolgde men de man. In de Crijns- senstraat schoot hij een garage binnen, welke hij weer aan de achterzijde in de van Renselaerstraat verliet. Hierdoor slaagde hij erin zijn achtervolgers kwijt te raken. Het signalement van de man xs niet bekend. De politie, die onmid dellijk gewaarschuwd werd, heeft het onderzoek ter hand genomen. Het is de politie inmiddels gelukt de identiteit van de man vast te stellen. Het is Arnold Franken, geboren te Dongen (Brabant), iedertechnicus van beroep. Hij is een bekende van de po litie en hij draagt de bijnaam „De Bra bander". (Van onze Haagse redacteur). Op 24 April a.s zo vernemen wij - wordt de contingentering van de zui- velexport opgeheven. Tot nu toe hadden de exporteurs niet het recht om zoveel boter en kaas uit te voeren, als zij zelf willen. Voor ieder van hen was een bepaalde hoeveelheid vastgesteld. Deze bepaling vervalt, zodat voor de handelaren de mogelijkheid geopend is nieuwe klanten in het buitenland te zoeken en hun aan de bestaande rela ties te leveren kwantum verhogen naar de mate hun productie dit toelaat. Dit betekent niet. dat op 24 April boter en kaas in het binnenland vrij gegeven worden Het ,7"-ucht ging. dat deze ar tikelen op het eind van deze maand zonder bon verkrijgbaar zouden zijn. De regering is we) voornemens de distributie van boter en kaas op te heffen, doch als richttijd houdt zij daarvoor aan het einde van de zomer. Wanneer zich geen onaangename ver rassingen voordoen, kan men er dus op rekenen, dat in het najaar bij de aankoop van kaas en boter geen bon netje meer overgelegd behoeft te wor den. Bij een zeer gunstige ontwikke ling van de zuivel-productie is het zelfs niet uitgesloten, dat de distribu tie eerder opgeheven wordt. Een verdachte van moord te Amsterdam vrijgelaten Naar wij van de Amsterdamse po litie vernemen is de 30-jarige bank werker P. V. uit Oostzaan, die in ver band met de moord op de 26-jarige Francisca Arler uit Amsterdam-noord, was aangehouden, thans op vrije voe ten gesteld. Haar gewezen echtgenoot evenwel de 30-jarige P. J. v.d. B., is thans, ver dacht van moord subsidair doodslag, in bewaring gesteld De resultaten van het onderzoek houden sterke aanwijzingen in tegen de 30-jarige vroegere echtgenoot van de vrouw, aanwijzingen die van dien aard zijn. dat de man beschuldigd van moord, subsidiair doodslag, Zaterdag voor de officier van justitie te Am sterdam zal worden geleid. Hij houdt inmiddels hardnekkig vol de moord niet te hebben gepleegd. t 2.50 tot f 0.45 per liter worden maatregelen genomen voor een snel herstel van de tabakscultuur. In de grote plaatsen blijkt de terugkeer tot normale toestanden het duidelijkst uit het wederom functioneren der publie ke diensten, in het bijzonder van de PTT en het herstel van het onderwijs. Waar de rehabilitatie vordert, ver dwijnt het Republikeinse geld meer en meer uit het betalingsverkeer. De appreciatie van de verbetering in de toestand in Oost-Java loopt uiteen, maar de verbeteringen worden door alle beoordelaars erkend. In de streek rond Malang, waar het met de veilig heid enige tijd geleden ongunstig ge steld was, is men over het dieptepunt heen. Een belangrijke factor voor het herstel is, dat de voedseltoestand en de vooruitzichten voor de oogst kun nen worden gekwalificeerd als bevre digend. In West-Java is de toestand over het algemeen bevredigend, In de gepacifi ceerde gebieden in Bantam keert de bevolking zich fel tegen de nog op tredende benden. Het leven in de hoofdplaatsen begint meer en meereen normaal karakter aan te nemen. De pasars vertonen een levendig beeld. De ministers van buitenlandse xaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, die zich thans te Washington bevinden, hebben „in beginsel over eenstemming" over Westduitse vraag stukken bereikt. Zij zijn thans werk zaam aan de tekst van hun accoord. Naar verluidt, is men tot een com promis gekomen over de aanspraak van de Ver. Staten op een doorslaggevende stem in zaken, die het economisch be stuur van West-Duitsland betreffen. Dit recht zal mogelijk worden vastgesteld op basis van de huidige regeling bij het bestuur van de EngelsAmerikaanse bi-zone. In zaken, die veranderingen in de Westduitse basis-wet en kwesties van veiligheid betreffen, zijn, naar men ge looft, concessies gedaan aan het Franse standpunt, dat de eenstemmigheids- tegel onder de bezettende mogendhe den gehandhaafd wenst te zien. Ir. Vos pleit1 voor opvoering van de productie „De Nederlandse productie maakt een snelle ontwikkeling door", zeide ir. H. Vos gistermiddag, toen hij op het congres van de Partij van de Ar beid in Bellevue te Amsterdam een inleiding hield over het onderwerp „Benelux, Vijflandenpact en Marshall plan" en hij noemde de volgende cij fers: In 1946 bedroeg de productie 74 procent van die over 1938, in 1947 was het 94 procent en in 1948 113 procent, volkomen in overeenstemming met onze bevolkingsgroei. In de herfst van dit jaar zal dit cijfer misschien tot 130 procent stijgen. Wij hebben geleefd, aldus spreker, cp de 800 millioen van het Marshall plan en de 300 millioen, die wij alleen in 1948 al van de Belgen als crediet. hebben gekregen. Marshall en Spaak hebben ons uit de modder gehouden. Belgie alleen heeft ons meer crediet verleend, dan Engeland, Zweden en Zwitserland samen. Nu moeten wij trachten de invoer te verminderen door opvoer van onze eigen productie. Oudste Nederlander overleden Gisteren is te Hoofddorp, na een ziekte van enige dagen, overleden opa Kooy, de oudste inwoner van Neder land. Opa Kooy, die 7 Maart j.l. de leeftijd van 104 jaar bereikte, had negen kin deren en meer dan 100 klein- en ach terkleinkinderen. Hij trad op 27 Januari 1867 in het huwelijk. In 1923 verloor hij zijn echtgenote. Vonnissen tegen Krupp c.s. door Clay bevestigd Generaal Clay, de Amerikaanse mi litaire gouverneur in Duitsland, heeft 't te Neurenberg over Alfred Krupp von Bohlen und Halbach uitgesproken von nis van 12 jaar gevangenisstraf en ver beurdverklaring van alle werkelijke en persoonlijke eigendommen bekrach tigd. Ook het vonnis tegen de 10 di recteuren van Krupps geweldige wa- penbedrijf werd bevestigd. Ali Khan gescheiden De burgerlijke rechtbank van het Seinedepartement heeft in besloten zit ting de echtscheiding, „wegens weder zijdse tekortkomingen van de echtge noten", van prins Ali Khan en de prin ses, geboren Yarde Buller (dochter van Lord Charston) uitgesproken. De bei de kinderen uit het huwelijk zijn, met toestemming van de moeder, aan de zorgen van de vader toevertrouwd. Ali Khan verklaarde onlangs „met Rita Hayworth te zullen trouwen, zo dra ik vrij ben". H.M. DE KONINGIN ONTVANGT DR. VAN ROYEN H.M. de Koningin heeft gisteren in het Paleis aan de Lange Voorhout ontvangen Dr. J. H. van Royen, ver tegenwoordiger van Nederland in de Veiligheidsraad.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1