ouóe WAAG P.O.A. n.v. Stad en Omgeving, StimL qlüoCq Uit de Alkmaarse Raad Koningin Juliana bezocht de Volkshogescholen AGENDA Zondag komen 95 paarden aan de start Oud-burgemeester J. van Reenen heden 90 jaar Bezoek aan Bergen werd niet opgemerkt H.M. discussieerde met de cursisten Prijs per liter f 5.50 De toto is gereed Payglop 7 St. Pancras Oudste der in Bergen geboren en getogen Bergenaren Een gemoedelijke tijd IJmuiden Ideaal dat spoedig De jeugd en de onder wijzers zijn enthousia: Gistermiddag heeft H. M. Koningin Juliana een volkomen onofficieel hezoek gebracht aan de beide Volkshogescholen te Bergen, het Oude Hof en De Zand- boeve. Reeds anderhalve maand geleden had Hare Majesteit de wens te kennen gegeven zich persoonlijk op de hoogte te komen stellen van het Volkshogeschool werk, doch een lichte ongesteldheid belette haar toen, aan haar voornemen gevolg te geven. De belangstelling van de Landsvrouwe voor het streven der Volkshogescholen was reeds eerder gewekt. Zo ontving zij twee jaar geleden Oom Jarig van der Wielen, de stichter van de Nederlandse Volkshogescholen op het Paleis Soestdijk. De heer Van der Wielen lichtte Hare Majesteit toen in over doel en werkwijze van zijn onderwijsinrichtingen. Ook H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft destijds een der voormannen van de Volkshogescholen, dr. Van der Wielen, ontvangen. Omstreeks twee uur arriveerde Hare Majesteit, slechts vergezeld van haar secretaresse, per auto aan het Oude Hof. Enkele rechercheurs vormden haar escorte. Zo onofficieel geschiedde het bezoek, dat de chauffeur van de hot- auto zich eerst nog in de weg vergiste en even heeft moeten zoeken. De directeur, mr. O. V. M. Guermon- prez, heeft Hare Majesteit ingelicht over het Volkshogeschoolwerk, waar bij wel bleek, dat Koningin Juliana terdege op de hoogte was. Op het Oude Hof hield op dat ogen blik de heer G. H. L. Schouten uit Rotterdam een inleiding over „Bedrijt en vrije tijd" in het kader van de cur sus over het bedrijfsleven, waaraan arbeiders, studenten en leidinggevend personeel uit verschillende bedrijven deelnemen. Nadat Hare Majesteit een deel van de inleiding had bijgewoond, werd een korte pauze gehouden, waar in enkele liederen werden gezongen. Koningin Juliana stemde met deze samenzang van harte in. Vervolgens woonde de Landsvrouwe de discussies bij, die naar aanleiding van het be handelde werden gehouden. Een kleine tentoonstelling over „De Nederlandse geest in de schilderkunst" had eveneens haar belangstelling. Mr. Haesaert lichtte Hare Majesteit in om trent het geëxposeerde. Ook bracht de Koningin een bezoek aan de cursus handenarbeid, die onder leiding staat van de heer L. Postma. De meisjes en jonge vrouwen, die aan deze cursus deelnemen, waren bezig met het ver vaardigen van maskers en schilder werk. Hare Majesteit heeft zich ge ruime tijd met de cursisten onder houden. Omstreeks vier uur werd naar ,.De Zindhoeve" gereden, waar een dis cussie gaande was over de taak van de vrouw in het gezin en de maatschappij Leger des Heils (Stichter William Booth) Zaterdag en Zondag zal een Brigade Kadetten van de Leger des Heils Kweekschool een bezoek brengen aan onze stad. Zij zal Zaterdagavond om 7.30 uur een Openluchtsamenkomst houden op de Steenenbrug. Zondag heeft zij een groot programma. Om tien uur verzorgt zij een Heili- gings-samenkomst, waarna er des mid dags om 3 uur een Openlucht-samen- komst zal zijn in de Alkmaarder Hout nabij „Huize Wester licht". Daarna zal in het gebouw aan de Limmerhoek 40 om half vijf des mid dags een openbare samenkomst voor kinderen worden gehouden, met als bijzonderheid een aanschouwelijk Bij belverhaal (Lekenspel). Om kwart vóór zeven komt de bri gade op de Steenenbrug voor een Openlul ht-samenkomst. Dit week-end zal worden besloten met een openbare samenkomst om half acht in het eigen gebouw Limmerhoek 40. De Brigade Kadetten staat onder leiding van ka pitein F. Buiterman. Opleidings-offi- cier aan de „William Booth" Kweek school te Amstelveen. Feestavond voor militairen Gisteravond organiseerde de RAO in Het Gulden Vlies" een feestavond voor militairen en burgers. Na een kort ope ningswoord door luitenant Herrebout voerde het gezelschap van Jan Brouwer re revue „Mens, durf toch te lachen!" op. Zoals de titel reeds zegt, werd alle ernst aan de kant gezet en konden mi litairen en burgers enkele uren genie ten van. een bont en vlot uitgevoerd programma. De proloog „de zwarthan delaar Soetekauw gaat humor produ ceren" viel al direct in de smaak bij het merendeels jeugdig publiek. Hier na volgde een groot aantal schetsjes, afgewisseld door accordeon-muziek van les deux cheries en liedjes van Jan Brouwer, Cora Marti, Robert Richard en Lé v. d. Brakel. Het geheel was een bijzonder prettige en goed geslaagde avond. Brand op een motorschuit Gistermiddag om kwart over twaalf werd de brandweer gealarmeerd voor een brand op het met stenen geladen motorschip Geertruida, dat aan de Ka naalkade was gemeerd. Vijf minuten na het alarm rukte de brandweer reeds uit. Het bleek, dat de brand ontstaan was door de felle warmte-uitstraling van een fornuis, dat in de kajuit stond De brandweer slaaagde er spoedig in de brand te bedwingen. De schade wordt op f 200 geschat. onder leiding van mej. M. Geertsema. Hier nam Hare Majesteit persoonlijk deel aan de besprekingen, die in een ongedwongen sfeer werden gevoerd en waar zelfs in het vuur van het gesprek wel eens een onparlementair woord viel. Koningin Juliana liet zich hier door echte"r niet van de wijs brengen en vervolgde rustig de discussies. Na afloop van de besprekingen werd tesamen met het bestuur een kopje koffie gebruikt, waarbij Bergens bur gemeester, dr. W. Huygens en zijn echt genote, aan Hare Majesteit werden voorgesteld. Te ongeveer half zes vertrok Konin gin Juliana weer van „De Zandhoeve" om naar het paleis Soestdijk terug te keren. (Ontleend aan onze advertentterubriek) VRIJDAG Harmonie Theater," 8 uur: De rode schoentjes (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 8 uur: Vrouwen in de nacht, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Het vergeten bruidje (tot 14 jaar onder geleide). ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De rode schoentjes (tot 14 jaar onder ge leide); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Vrouwen in de nacht, 18 jaar; Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Het vergeten bruidje (tot 14 jaar onder geleide). th. kR^Akman o zoon PLATTE STEENENBRUG ALKMAAR Vijf-en-ncgentig paarden zullen Zon dag a.s. in het Gemeentelijk Sport park te Alkmaar aan de start ver schijnen en elkander de eer en de f 5000.aan prijzen betwisten in vier langebaan draverijen, 1 korte baan- draverij en 2 rennen, In totaal zullen 26 totalisator-loketten geopend zjjn om degenen, die een gokje willen wa gen in de gelegenheid te stellen hier aan te voldoen. Op de eerste rang zul len 10 loketten van f 5.worden ge opend, 5 van f 1.en 5 met tickets van f 2.50. Op de tweede rang wor den 4 loketten van 1.en 2 van j" 2.50 ingesteld. Tickets van 10.zullen Zondag nog niet verkrijgbaar zijn. Uit het veld van paarden, dat te groot is om in zijn geheel te vermel den, blijkt, dat de bloem van de Ne derlandse paardenfokkerij Zondag aan de start verschijnt. Werkt het weer mede, dan belooft het een prachtige course te worden en is er gerede kans, dat de toto-omzet van Duindigt, die f 65.000 bedroeg, verbeterd wordt. In totaal is een bedrag van f 5000,aan prijzen beschikbaar gesteld, w.o. f 500,als fokpremie. In de jaren vóór het instellen van de totalisator bedroeg het bedrag aan prijzen f 2250, waaruit kan worden opgemaakt, dat de toto ook in dit opzicht een heilzame uitwerking heeft. Op het Sportpark worden thans in koortsachtig tempo de laatste voorbereidingen getroffen. De totalisatorgebouwtjes Zijn, waar nodig, hersteld, de rekenkamer is in orde gebracht, telefoonverbindingen worden aangelegd, borden opgehan gen, kortom niets wordt nagelaten om de course Zondag vlot te laten verlopen. Gistermiddag bracht het bestuur van de Paardensportvereni ging „Vooruit" met de organisatoren van de toto, w.o. de directeur de heer H. Colomme uit Brussel, een bezoek aan de baan om de werkzaamheden in ogenschouw te nemen en erop toe te zien, dat vooral aan de totalisat8r niets mankeert. In gespannen aandacht volgt men thans de weerberichten, want het zal van Pluvius afhangen of de opening van het draf- en renseizoen in onze provincie een succes wordt. Aan de organisatie zal het in ieder geval niet liggen. Om 12 uur vertrekt de Post- harmonie vanaf het Stationsplein om na een rondgang door de stad koers te zetten naar het Sportpark. Aldaar zal de voorzitter van „Vooruit", de heer A. Blom Hz. uit Beverwijk, om 2 uur de course openen, waarna de starter, de heer A. Commijs, het sein Gekleurd en wit" zelfplakkend band om te encadreren. Plakband-apparaten. Succes van Alkmaarse slager Onder de vele inzendingen die op de Slagersvaktentoonstelling, waaraan te vens een vakwedstrijd was verbonden, uit geheel Noord-Holland aanwezig waren, was ook de firma D. Oiie en Zn. vertegenwoordigd. Deze Alkmaarse fir ma nam aan de vakwedstrijd deel in de afdeling Fijne Vleeswaren en be haalde drie prijzen. De gekruide ham en boterhammen- worst verwierven een eerste prijs, ter wijl de metworst een derde prijs op leverde. Zakenjubileum Op verzoek verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer waarin me dedeling wordt gedaan van het feit dat de kleermakerij van de heer Johan Kuhl op het Hof dezer dagen haar 55-jarig bestaan zal herdenken. Burgerlijke Stand Ondertrouwd Fieter Gootjes en Grada C Hoijtink Johannes F Hemels en Jansje E Revers Cornelis van Heug- ten en Catharina H van den Aakster Jhr Casparus H J Barnaart van Bergen en Johanna B Tengnagel Petrus Fan- nekeet en Gesina M Huesken Otto A H.M Proot efi jacoba L, wijnker Arme E Schuil en Arendina K Houwing Overleden! Johan Kuipers, 2 mnfli zal geven voor de eerste draverij om de Openingsprijs. De AVRO zal in haar sportuitzen- ding van half vijf een reportage wij den aan de draverijen en een oogge- tuigeverslag geven van de rit, welke op dat ogenblik verreden wordt. Over het aantal inschrijvingen is men meer dan tevreden. Zo zal de kortebaandraverij vermoedelijk 28 deelnemers tellen, zodat in vier groe pen van zeven paarden gereden moet worden. Ook de langebaandraverijen en de rennen zijn uitstekend bezet. Voor de „bookies" ziet het er in Alkmaar donker uit. Evenals op Duin digt zal een legertje rechercheurs de bookmakers schaduwen en hen geen gelegenheid geven weddenschappen af te sluiten. Om een gokje te wagen zullen de „bookies" zelf op de toto aangewezen zijn. Tot slot enkele tips voor de bezoekers, welke de goede gang van zaken kunnen bevorderen. De kassa's van de toto zijn gemerkt met letters. Aan dezelfde kassa waar men zijn ticket koopt, wordt ook de winst uitbetaald, alleen met dien ver stande, dat dit aan de achterzijde ge beurt. Wacht niet met het in ont vangst nemen van Uw geld tot d£, draverijen ten einde zijn. Dit bemoei lijkt het werk. Ga onmiddellijk na het bekendmaken van de toto-uitslag naar de loketten om Uw winst „op te strij ken". Zeventig employé's van de to talisator, o.w. twintig Beigen, die op dit gebied ervaring hebben, zullen Zondag achter de loketten, op het terrein en in de rekenkamer in ijl tempo cijferen om de uitslagen zo spoedig mogelijk bekend te maken. Zo wordt niets aan het toeval over gelaten om de course te doen slagen. Alkmaar en paardensportminnend Noord-Holland wacht een glorieuze openning van het provinciaal draf- en renseizoen. Na-uitreiking van bon kaarten De na-uitreiking van bonkaarten 905 en textielkaarten VA 905 zal plaats vinden te Alkmaar (kantoor Oude gracht 168) op Zaterdag 9 April 1949 van 9—12 uur. Verzakking wegdek Op de Kanaalkade vond gisteren plotseling een ernstige verzakking van het wegdek plaats. Over een opper vlakte van 2 bij 1 meter zakte het weg dek ongeveer 60 cm. Tengevolge hier van begon een aldaar gestationneerde spóorwegwagon over te hellen naar de waterkant. Openbare Werken heeft di rect de nodige maatregelen getroffen. Fraai resultaat Op de onlangs gehouden eindles van de tuinbouwcursus, welke door de Tuin dersvereniging „De Tuinbouw" georga niseerd was, werden alle 17 cursisten verblijd met het zo vurig verlangde di ploma. De cursus stond onder de be kwame leiding van de heren Kriek uit Noordscharwoude; De Jong uit Alk maar en Glas uit Broek op Langendijk. Hieronder volgen de namen der cursis ten, die voor het diploma slaagden: K. Beets, M. Schuit, IJ. Duif Sz„ D, Bus, P. Bus en J. de Ruiter, allen te St. Pan- eras; C. v. d. Gragt, J. Smit, Th. de Goede Fz., N. Urssm, Th. de Goede Gz. en J. Rood, allen te Sint Pancras (Zuideinde); P. Zut en J. Delis te Koe dijk; P. Does te Heerhugowaard; S. Ligthart en L. Konijn te Ursem. Dit betekent voor de leraren, zowel als voor de organiserende vereniging, een prachtig succes. Burgerlijke Stand (Over de maand Maart 1949) Geboren: Simon, zoon van P Bal- i der en M Kuitwaard Jan, zoon van R D Peereboom en M de Beurs Ondertrouwd Simon C Bakker en Meine M Baken Overleden: Paulus van Baar, 23 maanden (te Amsterdam) Stoffelina Baaij, 36 jaar, echtgenote van A Schar- loo (te Alkmaar) Jan den Hartigh, 73 jaar echtgenoot van Ingena van der Schoo Jan Ruis, 85 jaar, weduwnaar van Sophie van der Wal Loop der bevolking Ingekomen: Bonje Kooij, van Blaricum naar Benedenweg 15 Pieter Booij en gezin, van Dahlbruck (Did) naar Bovenweg 199a Jan Engel, van Koe dijk naar Bovenweg 246 Elisabeth A Schouten, van Alkmaar naar vanr de Vijzellaan 222d Klaas Jonker, van St Maarten naar Bovenweg 240a Dirk Volger, van Oudorp (N-H) naar Kerk plein 177b Klaas Heinis, van Koedijk naar Bovenweg 271b Jurrian Stadt- man van Voorschoten naar Twuijver- weg 175 Vertrokken: Gerrit Groen en gezin van Bovenweg 271b naar Koedijk Cornelis van Dijkhuizen van Boven weg ^260 naar Amsterdam Ilona H Janosa van Benedenweg 11 naar Zand- voort Gerritdina Blom, van Beneden weg 147 naar Texel Steven Jansen van Jorksveld, van Benedenweg 119b naar Alkmaar Trijntje Kckkes van Bene denweg 36 naar Alkmaar Antje Wortel, van Bovenweg 246 naar Alkmaar Dirk Sluis, van Van de Vijzellaan 220a naar Alkmaar VERKIEZINGSDATUM In de Dinsdagavond j.l. gehouden ver gadering van B, en W. is besloten de verkiezingsdatum vast te stellen op Woensdag 8 Juni a.s. WARMENHUIZEN, 7 April 1949 64100 kg Rode kooi f 17—f ?9,70; 10800 kg Gele kool f 14,80—f 16,90; 12700 kg Deense witte kool f 12,40—f 13,60; 48200 kg Uien f 10,60; 1675 kg Bieten f 4,50—f 6,50 y AND A AG, 8 April 1949 is de heer J. van Reenen, oud-burgemeester van Ber gen, 90 jaar geworden. In verband met zijn negentigste verjaardag brachten wij enige dagen gelegen een bezoek aan de nog steeds vitale oud-magistraat. De heer Van Reenen zeide deze dag in alle stilte te willen vieren, en derhalve mochten wij er in de krant niet al te veel ophef over ma il^ ken. Nochtans was de oud-burgemeester zo vriendelijk ons tal van interessante bijzonderheden en aardige anecdotes k uit zijn lange leven te vertellen. H Geboren op het Hof in 1859 §11 De heer Jac. van Reenen, die de oudste zoon is van mr. J. J. H. van Reenen en W. J. Rendorp, werd geboren de 8ste April 1859 op het Oude Hof te Bergen. Zijn ouders waren er komen wonen in 1852. Na alhier huis-onderwijs te heb ben genoten, bezocht hij de HBS te Alkmaar. Een vervoer middel was er niet. Daarom ging hij te paard naar school. Het paard werd gestald even buiten de oude binnenstad, tegenover de Bergerbrug bij het vroegere hotel ,De Nachtegaal". Enkele andere jon gens uit Bergen gingen geregeld te voet. In 1882 werden de heer en me vrouw Van Reenen-Völter in de echt ver bonden. Huize Kranenburgh, nu reeds 67 jaar de woning van de heer Van Reenen, is in datzelfde jaar gebouwd. De thans vrijwel uitgedroogde beken die bij het Hof uitkomen, stroomden toen het gehele jaar door. De beek, die uitmondt bij de Ronde Kom, voedde een fonteintje in het midden ervan. Na de aanleg van de duinwaterleiding in 1885 werd dit allengs minder. Ook weet de heer Van Reenen zich nog te herinneren, dat beurtvaarders en turfboeren via de Bergervaart tot achter het Hof bij 't Sluisje voeren. Even verder is immers nog een schut sluis, waar de deuren uitgenomen zijn. Aan de naam „Eeuwigelaan" is de volgende anecdote verbonden: Als mr. J. J. H. van Reenen met zijn kinde ren, waaronder onze oud-burgemees ter, de lange rechte weg naar „De Franschman" wilde wandelen, dan mopperden ze wel eens: „Hé, die ééu- wige laan!" Later is deze naam officieel door raadsbesluit bekrachtigd. De schilderachtige dennebomen langs de Eeuwigelaan had mr. J. J. H. van Reenen laten planten. Ze waren gewoon uit het bos gehaald, voor de zuinig heid. Op Maesdam plantte oud-burgemees ter Van Reenen eens een aantal sparre- bomen, nadat een boomgaard hier mis lukt was. Thans zijn de bomen 11 me ter hoog en zaagt degene, die ze zelf plantte er prachtige planken van; de heer Van Reenen trekt n.l. nog gere geld naar zijn werkplaats bij het Hof, waar hij o.m. een houtzagerij heeft. Maar dat had hij zelf ook nooit ge dacht. De duinen bij Bergen aan Zee zijn ook door de heer Van Reenen beplant, voor een deel met lilliput-boompjes uit door hem zelf geteeld zaad. Het was toen een gemoedelijke tijd. „Op nauwelijks 24-jarige leeftijd werd ik gemeente-secretaris van Bergen en twee jaar later burgemeester. Wethou der Helder was zo lang waarnemend, omdat ik nog te jong was", aldus me moreerde de heer Van Reenen. Bergen telde toen 1440 zielen. Het oude raadhuis, dat stond op dezelfde plaats, waar het nieuwe raadhuis staat, is in 1902 afgebroken. Daarin bevond zich slechts één lokaliteit, die dienst deed als raadzaal, secretarie, trouwzaal voor zittingen van gemeente- en rijks ontvanger, poldervergaderingen, enz. Voorts was er een hokje voor de bode en een klein opkamertje, waarin het archief bewaard werd. Wanneer de Commissaris de gemeen te kwam bezoeken en ingezetenen Zij ne Excellentie wensten te spreken, moesten B. en W. zolang naar buiten op de weg gaan!! Acht en dertig jaar (van 1885 tot 1923) heeft de heer Van Reenen het burgemeestersambt van Bergen be kleed. Zijn vader, die de heerlijkheid Bergen van de familie Barnaart had gekocht, was vroeger wethouder ge weest. In 1923 werd de heer J. van Reenen's jongste zoon, mr. H. D. A. van Reenen burgemeester. Uiteraard heeft onze oude oud-bur gemeester meerdere functies bekleed. Zo is hij maar eventjes 50 jaar lang voorzitter geweest van het bestuur van de vereniging van de polders en on- ingepolderde landen onder Bergen. Ook is de heer Van Reenen hoogheem raad van de Uitwaterende Sluizen ge weest. Van de vereniging „Hulp in Nood" was hij voorzitter van de op richting in 1897 tot het einde toe in 1947. Van Bergens Harmonie is de heer Van Reenen nog steeds beschermheer. Bergen omstreeks 1870 Bijzonder aardig weet de heer Van Reenen te vertellen over wat hij zich herinnert uit zijn jeugd. De Eeuwige laan en de Heerenweg, evenals de Breelaan vanaf de Koepel bij „de Rus tende Jager" tot aan Camperduin waren zandwegen.' IA Belangrijke voorstellen als de mede werking aan de bouw van 53 woningen, een geldlening van bijna anderhalf De barometer wees Woensdagmiddag dient deze evenals bij het Stedelijk op storm en het was ook in de Raad te Ziekenhuis uit de gemeentekas te merken, dat de gemoederen een beetje worden betaald en niet uitsluitend te opgezweept waren. worden verhaald op hen, die voor hun Men fluisterde in de wandelgangen, doden nu eenmaal noodgedwongen ven dat de naderende verkiezing daaraan dit kerkhof gebruik moeten maken, niet helemaal vreemd was. Ten slotte Thans worden in de tweede klasse de zijn er diverse partijen, die de beian- grafrechte.; met 222 procent verhoogd gen van geheel verschillende ^kiezers- en in de derde klasse zelfs met 250 "/o. groepen te verdedigen hebben en er zal De overheid bestrijdt overal krachtig zo tegen de dag des oordeels wel eens de exhorbitante prijsstijgingen, maar gedemonstreerd moeten worden, dat de hier is het goede voorbeeld verre te heren en dames niet alleen naar het 'zoeken, stadhuis wandelen om er onder een ."f. vriendschappelijk praatje de presentie lijst te tekenen. Men moet zijn kiezers er van over tuigen, dat men steeds ter vergadering is verschenen, maar ook, dat men voor ™Ul°e"' de aa"koop Y3" een deel van hun specifieke belangen als een trouwe het R O G' e" d® lns„telhn^ van ,.Re" wachter op de bres heeft gestaan. Sem accountantsdienst werden vrijwel zonder discussie aangenomen. Grote gebeurtenissen werpen hun Alle edelachtbaren spaarden blijkbaar schaduw vooruit en de schaduw van de hun oratorische kraehten voor het voor- 22ste Juni lag als een dreigende on- tQt oprichting van een gemeente- weersbui over de ernstige gezichten lijke volkscredietbank en toen dat van velen onzer edelachtbaren. Wuifje in de politieke arena werd ge„ Belangrijke voorstellen gingen zonder worpen beten alle fracties er zich enige opmerking onder de ebbenhouten brommend en grommend in vast en de hamer door. maar het was slechts de golven der politieke hartstocht sloegen traditionele stilte, die naar men zegt ver over de publieke tribune. aan elke storm vooraf gaat. Vermoed werd, dat de Partij van de Arbeid dit goudvisje nog tijdig voor de Over de aula op de Algemene Be- stemmingsdag binnen boord trachtte te graafplaats, die bijna f 40.000 zal kosten, balen om zich van de politieke gunst werd met geen woord gesproken. van een grote groep aarzelende kiezers Jaren en jaren is in 't verleden over te verzekeren en de katholieken zou de noodzakelijkheid daarvan gedebat- derlj ajs trouwe bondgenoten, daarbij teerd, maar alle plannen liepen schip- nojens volens hun onontbeerlijke steun breuk en de aula heeft het onder het verlenen. wethouderschap van de heer Klaver Zowel de heren Hoytink en Groot als nooit verder dan een tekening op ge- de heer Van der Borden - en in dit meentelijk papier kunnen brengen. licht der gebeurtenissen ook de com- Een stadgenoot heeft dezer dagen in munistische fractie vonden een onze courant geprotesteerd tegen het volkscredietbank niet helemaal verwet- voornemen de aula uitsluitend door het pelijk er zullen onder hun kiezers niet-katholieke volksdeel te laten beta- ook wel toekomstige klanten schuilen len en zijn woorden blijken veler in- maar in dit geval toch een instelling, stemming to hebben gevonden. Als die alle tekortkomingen van een ontij- onze Begraafplaats verbetering behoeft dïge geboorte vertoonde. Alkmaar was volgens B. en W. te klein voor een dergelijke instelling en toch moest zij er komen. Alkmaar was afhankelijk van de on ontbeerlijke steun der omliggende ge meenten waarvan er nog geen en kele enige belangstelling getoond had en desondanks moest er een defini tief besluit worden genomen. De heer Hoytink sprak openlijk van een verkiezingsstunt, de communisten schermden als gewoonlijk met de loonpolitiek der regering en de heer Van der Borden voospelde belangrijke tekorten op onze toekomstige begro ting. Zelfs stond de heer Hoytink in het heetst van de strijd tegenover zijn ge loofsgenoot Kirpenstein die ziende blind in de kronkelgangen van de Par tij van de Arbeid verdwaald is en als de ene geloofsbroeder de ander een speculeren op de instincten van zijn meest behoudzuchtige kiezers verwijt, behoeven wij niet nader te be schrijven tot welke gevaarlijke hoogte de politieke wateren inmiddels waren opgezweept. Ten slotte werd het voorstel met 17 tegen 6 stemmen geaccepteerd en wij geloven, dat de Raad een verstandig besluit heeft genomen. Afgescheiden van elke politieke be doeling is het verheugend, dat hier een overheidsinstelling in het leven is geroepen, die de gemeente weinig risi co brengt en hen, die plotseling voor noodzakelijke uitgaven staan, uit de handen van woekeraars houdt en te gen een redelijke vergoeding aan geld helpt. Door de voorgestelde verhoging der verpleeggelden zullen hoofdzakelijk de Raden van Arbeid en andere fondsen gedupeerd wórden. Laten we daarover niet al te dikke tranen storten en ons er liever over verheugen, dat de schrikbarende kos ten van ons gemeentelijk ziekenhuis in de toekomst voor een groter deel dan tot dusverre door de Staat betaald zullen worden. Ad. Veel is er veranderd, maar blijkbaar niet de heer Van Reenen zelf. 25 Jaar was hij niet in Edam geweest, waar hij vroeger veel voor de Uitwaterende Sluizen vergaderde. Toen de oude heer onlangs met een auto er weer eens kwam, zei men dadelijk „Kijk, daar heb je mijnheer Van Reenen!" „Mijn vader noemde mij altijd de Batavier", vertelde de heer Van Reenen glunde rend. Veel ziek was hij nooit geweest. Wat de snelle groei en bloei van Bergen betreft, het zijn vooral de aan leg van de Zeeweg en de tram ge weest, die deze bloei zeer hebben be vorderd, aldus de oud-burgervader. Inderdaad, men kan Bergen nauwe lijks meer denken zonder de door de familie Van Reenen gestichte badplaats en de door hen aangelegde Zeeweg en zonder de tram, die we hopelijk ook in de toekomst zullen mogen behou den. Zoals men weet, is het doortrek ken van de lijn naar Zee te danken aan het feit, dat de familie Van Ree nen de rente van de aanlegkosten ga randeerde en de grond in gebruik af stond. Onze oud-burgemeester vertelde ook nog over de tijd toen Bergen aan Zee niet op de kaart voorkwam. In 1877 toen het stoomschip „Ulys- sex" op het Berger-strand, recht voor de latere Zeeweg, was vastgeraakt, ging de heer Van Reenen (hij was toen 17 jaar) ook kijken. Vrasdonk, een bekende Bergenaar, kwam met een kitsje sinaasappelen aandragen. De la ding bestond n.l. uit sinaasappelen. De heer Van Reenen weet nog pre cies te vertellen, hoe het schip er uit zag. Hij was er menigmaal met een sloep heen geroeid. Bij rustige zee kon men het wrak beklimmen. Het schip was doormidden gebroken en van het voordek naar het achterdek waren planken gelegd, zodat men er over heen kon lopen en in de machineka mer de machines, blinkend en wel, kon zien liggen. Nu, meer dan 70 jaar later heeft de heer Van Reenen plannen om nog eens op zee te gaan: met een trawler van één zijner kleinzoons, die directeur is van een visserijbedrijf te IJmuiden. Als je op je 90ste jaar ook nog zo le venslustig bent....! Laten wij besluiten met de wens en wij doen dit stellig uit naam van alle Bergenaren en alle anderen, die de oud-burgemeester kennen, dat hij nog jaren in goede gezondheid moge leven! De aanvoer was gisteren: 1750 kisten kabeljauw, 715 schelvis, 45 makreel, 5 fijn- vis, 25 tongschar 20 schol, 10 schar 55 poon, 15 bot, 310 wijting, 120 koolvls) 20 hake, 40 leng, 20 wolf en 50 kisten diversen Besommingen: 1 trawler Torino" f 40,200; IJM 71 „Bloemendaal" f 620; RO 53 Dirk je" f 4720; G G 745 f 3300; GG 336 f 4440 ]N HET VORIG ARTIKEL sehreve wjj over het belangrijke werk muziekpaedagoglsch gebied door toonkunstenaar Herman Zaal. Hit onder laten wij thans een intervh volgen, dat wü met de musicus hadd en waarin hij enkele aanvuliingi geeft op het in dit voorgaande artik geschrevene. Vr.: Men hoort tegenwoordig ve ln Noord-Holland spreken over i „methode-Herman Zaal" en de „m thode-Gehrels". Is dat juist? Zijn twee methoden ten aanzien van schooljeugd? Antw.: Er zijn de laatste jaren t verse nieuwe methoden naar voren g komen, die alle hetzelfde doel nasti ven: het kind beter begrip voor m ziek en zang bij te brengen. Hier door de muziekpaedagoog Gehr< prachtig werk gedaan, waarvan terdege heb geprofiteerd. In de pra tijk leer je echter je eigen methoc Deze past zich aan, je gaat zelfsta dig te werk en die zelfstandigheid één der voornaamste adviezen, die steeds weer aan adspirant-onderw zers en reeds werkzame docenten ge Er moet een behoorlijke mogelijkhe voor vrije armslag blijven, wil mi niet in dogmatiek vastlopen. Vr.: Is de methode, die u volgt I derdaad zo eenvoudig? Antw.: Dat is zij zeker. Twintig ja geleden dacht men nog algemeen, d het leren van de notenbalk, 't lez van de muziek dus, moeilijk was. I is nonsens. Hoe eerder dit sprook de wereld uit is, des te beter. Het w de Britse muziek-paedagoog Curwe die een uiterst eenvoudig systeem u: dacht hetwelk werd overgenomen aangevuld door Gehrels en dat tha: door mij wordt gebruikt. Door 7 m nipulaties, bewegingen met de har leert het kind ln verbluffend korte ti de notenbalk lezen, en de voorben ding voor het notenschrift. Er ls belangstellin Vr.: Merkt u in Noord-Holland b langstelling voor uw streven? Antw.: De belangstelling is er, en heb met verscheidene gemeentebest ren thans contact. Men gaat inzie dat de utopie van het verleden „i kunst op de school" toch niet zó ut piseh is als het wel lijkt. Die mog lijkheid ligt aanzienlijk dichterbij d; men wel meent. De dirigent is daar nu eenmaal niet meer als voorhee alleen maar de man, die voor het ko staat. Hij moet veel meer zijn, wil zijn taak in de samenleving ten vo vervullen; hij moet, daarop komt I eigenlijk aan, volksopvoeder zijn. Vr.: Gelooft u in de mogelijkheid, het ideaal: de kunst op school, op k( te termijn ingang zal vinden? Antvv.: Ik geloof ten volle in die n gelijkheid. De regering is voor de ic gewonnen, bij tal van gemeentelij autoriteiten op onderwijsgebied o: moet men reeds een uiterst welwilk de en ook begrijpende houding en t slotte: bijna het voltallig onderwijze en docerend personeel is enthousia Dit laatste is waarschijnlijk nog 1 allerbelangrijkste. Zij, de onderwijze onderwijzeressen en docenten moet het werk doen. Zonder hun daadwi kelijk enthousiasme kan de opzet i tuurlijk nooit volledig slagen. Vr.: Hoe reageert de jeugd zelf? Antw.» Jammer, dat ik geen klas de hand heb, dan kon ik het u pro ondervindelijk demonstreren. Het een pleizier, zo'n klas jonge mens voor je te hebben en te zien, welk e aandacht er bestaat. Zodra ze de not kennen (en dat is een kwestie van t kele lessen) gaan we improviseri Ik doe niets alleen, maar alles sam met de leerlingen. Een voorbeeld: e der kinderen bedenkt een spreekwooi Ik vraag dan wie er een wijsje op k maken. Dat wijsje komt altijd prom en daarna zingt de hele klas h Daarna gaan wij samen de meloc analyseren en determineren. Do klapoefeningen (met de hand) wor de maat gevonden en door gezame lijk zingen wordt de toonhogte vai gesteld. Ten slotte wordt dan dc de gehele klas de melodie op de note balk geschreven. Op deze manier 1 reik ik een der voornaamste doele klank tot schrift en schrift tot kla te herleiden. Bij dat alles moet m er voor zorgen, dat het spel-eleme wordt ingevoerd. Het moet allems „vanzelf" gaan. Nooit wordt gesugj reerd, dat iets „moeilijk" is. Een li laat ik graag dramatiseren. V volksliedjes, die van enorm belang zi maak ik by voorkeur toneelstukj Dat wil zeggen: ik probeer ze leve te maken voor de kinderen. Dat heel eenvoudig en een kwestie v enkele minuten. Iedere jongen wil v even voor zeerover spelen, iet meisje voor moedertje. Kunst op de scholi Vr.: Onderhoudt u het contact n andere Nederlandse muziekpaedaj gen? Antw.: Dat spreekt vanzelf. Het Mijn persoonlijk ideaal de kunst op scholen ingevoerd te krijgen en v< z'n Ideaal heeft men doorgaans iets over. Ik moest alleen 't gehe kennen van een dag van 24 uur dag van 48 uur te maken. Vr.: is men ons in het bui tenia °P dit gebied voor? Antw.: In enkele landen steil Neem bijvoorbeeld de Verenigde S ten. Bijna iedere school bezit daar bet Westen zijn eigen orkest. Him htith deelde ons kortgeleden nog n

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2