De Verfpot De huisbaas zegt toch nee! Herman Zaal: Breng de Kunst op de scholen Indien U nog weifelt niet I ontbreken Ideaal dat spoedig verwerkelijkt kan worden De jeugd en de onder wijzers zijn enthousiast Heiloo u De Rijp Hensbroek Schoorsteenbrand Nieuwe Niedorp Oude Niedorp f Het Radioprogramma Scheepvaartberichten IN" HET VORIG ARTIKEL schreven over het belangrijke werk op niuziekpaedagogisch gebied door de toonkunstenaar Herman Zaal. Hier onder laten wij thans een interview volgen, dat wjj met de musicus hadden en waarin hij enkele aanvullingen geeft op het in dit voorgaande artikel geschrevene. Vr.: Men hoort tegenwoordig veel in Noord-Holland spreken over de „methode-Herman Zaal" en de „me- thode-Gehrels". Is dat juist? Zjjn er twee methoden ten aanzien van de schooljeugd? Antw.: Er zijn de laatste jaren di verse nieuwe methoden naar voren ge komen, die alle hetzelfde doel nastre ven: het kind beter begrip voor mu ziek en zang bij te brengen. Hier is door de muziekpaedagoog Gehrels prachtig werk gedaan, waarvan ik terdege heb geprofiteerd. In de prac- tijk leer je echter je eigen methode. Deze past zich aan, je gaat zelfstan dig te werk en die zelfstandigheid is één der voornaamste adviezen, die ik steeds weer aan adspirant-onderwij- zers en reeds werkzame docenten geef Er moet een behoorlijke mogelijkheid voor vrije armslag blijven, wil men niet in dogmatiek vastlopen. Vr.: Is de methode, die u volgt in derdaad zo eenvoudig? Antw.: Dat is zij zeker. Twintig jaar geleden dacht men nog algemeen, dat het leren van de notenbalk, 't lezen van de muziek dus, moeilijk was. Dit is nonsens. Hoe eerder dit sprookje de wereld uit is, des te beter. Het was de Britse muziek-paedagoog Curwen, die een uiterst eenvoudig systeem uit dacht hetwelk werd overgenomen en aangevuld door Gehrels en dat thans door mij wordt gebruikt. Door 7 ma nipulaties, bewegingen met de hand, leert het kind in verbluffend korte tijd tie notenbalk lezen, en de voorberei ding voor het notenschrift. Er Is belangstelling. Vr.: Merkt u in Noord-Holland be langstelling voor uw streven? Antw.: De belangstelling is er, en ik heb met verscheidene gemeentebestu ren thans contact. Men gaat inzien, dat de utopie van het verleden „de kunst op de school" toch niet zó uto pisch is als het wel ljjkt. Die moge lijkheid ligt aanzienlijk dichterbij dan men wel meent. De dirigent is daarbij nu eenmaal niet meer als voorheen: alleen maar de man, die voor het koor staat. Hij moet veel meer zijn, wil hij zijn taak in de samenleving ten volle vervullen; hij moet, daarop komt het eigenlijk aan, volksopvoeder zijn. Vr.: Gelooft u in de mogelijkheid, dat het ideaal: de kunst op school, op kor te termijn ingang zal vinden? Antw.: Ik geloof ten volle in die mo- gelijkheid. De regering is voor de idee gewonnen, bij tal van gemeentelijke autoriteiten op onderwijsgebied ont moet men reeds een uiterst welwillen de en ook begrijpende houding en ten slotte: bijna het voltallig onderwijzend en docerend personeel is enthousiast. Dit laatste is waarschijnlijk nog het allerbelangrijkste. Zij, de onderwijzers, onderwijzeressen en docenten moeten het werk doen. Zonder hun daadwer kelijk enthousiasme kan de opzet na tuurlijk nooit volledig slagen. Vr.: Hoe reageert de jeugd zelf? Antw. Jammer, dat ik geen klas bij de hand heb, dan kon ik het u proef ondervindelijk demonstreren. Het is een pleizier, zo'n klas jonge mensen voor je te hebben en te zien, welk een aandacht er bestaat. Zodra ze de noten kennen (en dat is een kwestie van en kele lessen) gaan we improviseren. Ik doe niets alleen, maar alles samen met de leerlingen. Een voorbeeld: een der kinderen bedenkt een spreekwoord. Ik vraag dan wie er een wijsje op kan maken. Dat wijsje komt altijd prompt en daarna zingt de hele klas het. Daarna gaan wij samen de melodie analyseren en determineren. Door klapoefeningen (met de hand) wordt de maat gevonden en door gezamen lijk zingen wordt de toonhogte vast gesteld. Ten slotte wordt dan door de gehele klas de melodie op de noten balk geschreven. Op deze manier be reik ik een der voornaamste doelen: klank tot schrift en schrift tot klank te herleiden. Bij dat alles moet men er voor zorgen, dat het spel-element wordt ingevoerd. Het moet allemaal „vanzelf" gaan. Nooit wordt gesugge reerd, dat iets „moeilijk" is. Een lied laat ik .graag dramatiseren. Van volksliedjes, die van enorm belang zijn, maak ik by voorkeur toneelstukjes. Dat wil zeggen: ik probeer ze levend te maken voor de kinderen. Dat is heel eenvoudig en een kwestie van enkele minuten. Iedere jongen wil wel even voor zeerover spelen, ieder meisje voor moedertje. Kunst op de scholen. Vr.: Onderhoudt u het contact met andere Nederlandse muziekpaedago- gen? Antw.: Dat spreekt vanzelf. Het is mijn persoonlijk ideaal de kunst op de scholen ingevoerd te krijgen en voor z'n ideaal heeft men doorgaans wel iets over. Ik moest alleen 't geheim kennen van een dag van 2i uur een ^ag van 48 uur te maken. Vr.: Is men ons in het buitenland op dit gebied voor? Antw.: In enkele landen stellig. Neem bijvoorbeeld de Verenigde Sta ten. Bijna iedere school bezit daar in het Westen zijn eigen orkest. Hinde- mith c'.eelde ons kortgeleden nog me de, dat er momenteel 30.000 school- orkesten in de States zijn. Daar is blijkbaar geld in overvloed in de schoolkassen. Dat in Holland, als men dit hoort, nog wel iets te doen valt, treedt wel duidelijk aan de dag. Vr.: Komt uw koorarbeid in Noord- Holland door dit alles niet in het ge drang Antw.: Dat is een kwesite van ar beidsverdeling, die inderdaad soms wel eens moeilijk is. In Alkmaar heb ik echter met Toonkunst in studie ge nomen 't Stabat Mater van Pergolesi en La demoiselle élue van Debussy. Ik ondervind in Alkmaar een bijzonder prettige steun van een actief bestuur. Op Palmzondag gaat in Hoorn Der Tod Jesu van Graun, met Theo Baylé en Maartje Kliffen als solisten. In Schagen werk ik met het orchest aan stukken van Corelli, Telemann, Hftn- del en, als moderne componist, Vaug- ham Williams. In Den Helder hadden we zo juist de opvoering met De Ves pers van Mozart en Le Déluge van Saint Saëns. Op het ogenblik zijn we bezig, dank zij de voortvarendheid van het bestuur, met een operaprogram ma, waarvan we hopen, dat het vooral jongeren naar het koor zal trekken. Muziek mag niet iets zijn voor een deel der samenleving. Ze is er voor allen; letterlijk voor gans het volk. Vr.: Componeert u nog? Antw.: Ik doe het mogelijke in de tijd, die me daarvoor beschikbaar blijft. Ik heb kortgeleden een cyclus van 9 Japanse liederen en 6 Chinese van Li-Tal-Po, getoonzet en eveneens liederen van de dichter A. Roland Holst. Ten slotte mag ik nu dan wel mededelen, dat ik de laatste hand leg aan het vrijwel voltooide grote ora torium Deirdre en de zonen van Us- nach; dit is een sage van A. Roland Holst. Het was de laatste vraag, die we Herman Zaal stelden. Noord-Holland bezit in hem een bij uitstek deskun dig en artistiek muzikaal talent, waar van wij hopen, dat het voor de mu ziekcultuur van onze provincie ten volle benut zal worden. Moge zijn gro te, misschien wel eens te vergaande bescheidenheid, daarbij geen beletsel zijn. Hij mist te enenmale de eigen schap eigen verdiensten op al dan niet discrete wijze naar voren te brengen., Iets over het werk van Herman Zaal te publiceren, in 't belang van het provinciale muziekleven, was dan ook het feitelijke motief van deze beide artikelen. Offerzin bij de huwelijksvoltrekking De ambtenaren van de burgerlijke stand verzoeken ons opname van het volgende: Het was in het verleden in Heiloo een lofwaardige gewoonte, dat ter ge legenheid der huwelijksvoltrekking het bruidspaar en veelal ook de fami lieleden de armen der gemeente be dachten door een gift in de met dat doel in de trouwzaal geplaatste armen bus. Welke dag is ook meer geëigend om liefde en offerzin te tonen dan die. waarop men in het huwelijk treedt? Niettegenstaande deze bus toentertijd een onooglijk aanzien had, werden haar milde gaven soms zelfs tot aanzienlijke bedragen niet onhouden. Door middel van deze giften zag het gemeentebestuur zich in staat gesteld alle armen, zonder onderscheid, bij bij zondere gelegenheden, zoals Kerstmis, St. Nicolaas en Nieuwjaar, een ex traatje te verschaffen, ten einde in hun vaak triest en uitzichtloos bestaan enige vreugde te brengen. Mede als gevolg van de oorlogsom standigheden is deze bus sedert enkele jaren uit de trouwzaal verdwenen. Het valt zeker niet te betwijfelen, of men zal er allerwege mede instemmen, dat deze in het verleden bestaande goede gewoonte wederom in ere wordt hersteld. De heer B. A. van Dijk, loodgieter uit de Van der Veldenstraat, heeft met grote zorg en aesthetisch inzicht een uit koper vervaardigde zeer fraaie offerbus ontworpen, welke thans in de trouwzaal op de tafel voor het bruids paar prijkt. Wij menen op deze plaats, wellicht ten overvloede, de aandacht te mogen vestigen op deze nieuwe offerbus en het mooie gebruik van voorheen. Moge van nu af aan de offergeest ter gelegenheid der huwelijksvoltrek king ertoe bijdragen, dat de stralen van geluk in de gezinnen der jongge huwden hun weerkaatsing vinden in de woningen van de minder-bedeelden. HSV INGEDEELD VOOR DE N.-H. VOETBALBEKER. Er staan HSV 1 aardige wed strijden te wachten. Zij is in afdeling C ingedeeld bij Alkm. Boys 2, Helder 2, De Rijp 1 en West Frisia 3. Er wordt een halve competitie ge speeld, waarbij twee clubs overgaan naar de eerste ronde. Het programma voor a.s. Zondag is: Helder 2—De Rijp 2, HSV 1—West Frisia 3. Maar ga zelf schilderen en behangen, Uw kamer wordt er 100% gezelliger door. Bij de verf verhuren wij U voor een paar dubbeltjes prima kwasten. En hoe U moet behangen vertellen wij Uprecies en dan kuntU 't zo Dus naar op De Laat hoek van de Holstraat Predikbeurten VOOR ZONDAG 10 APRIL ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Wesseldijk (bevestiging nieuwe lidma ten); Woensdagav. half 8 tot 8 u. oecu menische avondwijding, vrij toegang. Kapelkerk, 10 uur ds. Van Wijk (be vestiging nieuwe lidmaten); 5 uur ds. Den Oudsten. Rem. geref. gem., half elf ds Rappold (bev. jonge leden). Luth. kerk (Oudegracht), half elf, de heer Schendelaar van Den Helder. Doopsgez. kerk, 10 uur ds. Van der Sluis (Doop) Geref. kerk, 10 uur dr. Polman; 5 uur ds, Von Meijenfeldt (her stemming verkiezing ouderlingen). Geref. kerk (art. 31 KO), in Waakt en Bidt. 10 uur preeklezen; half 6 ds. Van der Lingen. Baptisten gem. (in Nieu we Doele), 10 uur evangelist Hofhuis; av. half 8 jongeliedensamenkomst. Oud-kath. kerk, in de Luth. kerk, Oude gracht, 8.14 uur v.m. dienst; Palmmt- reiking. Herst. Ap. Gem.. Toussaint- straat, half 10 en 4 uur en Woensdagav. 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B., 3 uur jeugdclub; Dinsdag bijbellezing Houtweg 14; Donderdagav. half 8. in W. en B., de heer Dammuller. Leger des Heils, Limmersho°k 40. 10 uur heiligingsdienst; 12 uur Zondags school: 8 uur verlossingsbijeenkomst. Ned. Leger' des Heils, Hekelstraat. 10 u. wijdingsdienst. 8 uur opeub. samen komst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Vaik's lunchroom), half elf Zondagsschool: 5 uur godsdienstbijeenkomst. Roze- krulsersgenootschap. Oudegracht 114, half elf tempeldienst, de heer H. A. Rutgers v. d Loeff. Ver van spiritis ten Harmonia. in hotel Centraal, half elf morgenwijding, de heer J. van Ber gen van Amsterdam. OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur ds. Van Santen (bevestiging nieuwe lidmaten; extra collecte). BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, Js. Bekius (bev. lidmaten; collecte Herv. Jeugdraad). Geref. kerk, 10 uur (H. Avondmaal) en 5 u. (H.Avondmaal en dankzegging) ds. Telkamp. Marana- tha, half elf, ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10 ds. Bijlsma (H.Avondm.); half 4 ds. Ter Stegge van Amsterdam (Dankzegging). Geref. kerk. 10 uur (H.Avondmaal) en 3 uur (H.Avondm. en dankzegging) ds. Hartkamp van Den Helder. Gereform. kerk (art. 31), 10 en 3 uur ds. Van d»r Lingen. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur lees- dienst. Doopsgez. kerk, 10 uur da. Schepman. DE RIJP, 10 uur ds. Kastein (bev. lid maten, Paascoll.) Doopsgez. gem. av. 7 uur ds. Keuning (H.Avondmaal). Evang. Luth. kerk geen dienst. Geref. kerk, 10 en 3 uur dienst. DRIEHUIZEN geen dienst, EGMOND AAN ZEE, herv. gem. 10 uur ds. Roobol. Geref, kerk, 10 uur ds. Vryi Meijenfeldt; half 5 leesdienst. (Herstemming verkiezing ouderlingen) Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur ds. Plug (openb. belijdenis; Paascoll.) GRAFT, geen dienst. Doopsgez. gem. Noordeinde, 10 uur, ds. Keuning (Doop). GROET, 10 uur, ds. De Jong. GROOT- SCHERMER, av. half 8 de heer Albertz. HEILOO, herv. gem., 10 u, ds Bloem hoff (bevestiging lidmaten). Evang. Kerklaan. 10.15 en 2.30 uur ds. Van der Poll van Weesp. Geref. kerk (in evang gebouw aan de Kerklaan), half 9 ds. Von Meijenfeldt; 4 uur ds. Polman, (Herstemming verkiezing ouderlingen) H.HUGOWAARD, herv. gem., avond 7 uur ds. Dikboom van Alkmaar. Geref. kerk, half 10 en half 3 cand. Van Vliet van Baarn. KOEDIJK, 2 uur ds. Bekius (bev, lidmaten). LIMMEN, 9 uur, ds. Van Santen, NOORD SCHARWOUDE. herv. gem 10 uur ds. Schmidt (bev. v. lidmaten extra coll.) Geref. kerk, 10 uur (H. Avondmaal) en 4 uur ds. Haitsma. OOST GRAFTDIJK, 10 uur candidaat Brouwer. OTERLEEK, 10 uur ds. Keja (bevesti ging lidmaten). OUDORP, 10 uur, ds. Bosch (bev. lidmaten). SCHERMERHORN, herv. gem., 10 u ds. Leendertz (bev. lidmaten). Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Visser. SCHOORL, zie Groet. SINT-PANCRAS. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Kuyper, em. pred. te Hilversum, STOMPETOREN, nam. 2 uur ds. Keja (bevestiging lidmaten). Evangelisa tie, 10 uur de heer Koek, van Alkmaar URSEM, half 3, ds. Scholte. WEST-GRAFTDIJK geen dienst. ZUID-SCHERMER, 10 uur, de he- Albertz. Garage uitgebrand Hedennacht om 12.15 uur werd de Alkmaarse brandweer door de politie gewaarschuwd dat er brand was uit gebroken in de garage van de heer Fernhout aan de Kennemerstraatweg in Heiloo. De brandweer begaf zich onmiddel lijk met een wagen, een ladderwagen en een autospuit haar Heiloo, waarde plaatselijke brandweer reeds in actie was en op Alkmaarse hulp weinig prijs stelde. De brand is waarschijnlijk door kortsluiting achter in de garage ont staan. Auto's die aan de voorzijde ge parkeerd waren konden tijdig in vei ligheid worden gebracht. Aan de ach terzijde zijn enige wagens verbrand of ernstig beschadigd alsmede enige draaibanken en gereedschap. De Alkmaarse politie was door omwo nenden, die met het oog op de aan wezige voorraad olie en benzine voor een grote brand vreesden gewaar schuwd, die zoals gewoonlijk on middellijk bereid en paraat was om des- verlangd hulp te verlenen. Damclub Er heerst volop spanning in de Dam club Heiloo, doordat K Tuinman van Verver verloor. Beiden zijn nu na drie partijen weer gelijk geëindigd. Dege nen die nu de eerste partij wint, is kampioen. In de 2e groep zijn A. Kroon en P. Beukers gelijk geëindigd. In de 3e groep is de stand zodanig, dat als de heer Hofman remise tegen Y vd Blom speelt, de heer Helder kam pioen wordt. Groep I, beslissingswedstrijd H. Ver verK. Tuinman 20, C. de GraafJ. Geuzebroek 11. Groep II: C. BeukersD. Langedijk 2—0. Groep III: Y. vd BlomB. Hofman afgebroken. De brandweer oefent Zaterdag ging onze brandweer voor de laatste keer naar Alkmaar, waar de laatste les werd gegeven voor de brand weerkorpsen in de Kring Alkmaar Bij deze les werd een demonstratie ge geven met sen blusapparaat, waarmee nevel wordt gelegd over het brandende object Een hoeveelheid brandende olie werd over een pppervlakte van 14 M2 in 4 seconden geblust Dinsdag werd op het terrein bij het voetbalveld, tijdens de maandelijkse oefe ning van 'de Rijper brandweer, door middel van een door C van Voorden vervaardigde nevelblusser, welke ont worpen is door majoor Roelofs, van het brandweerwezen te Den Haa>gf wederom de bruikbaarheid van dit nieuwe blus middel beproefd Nu gebruikte men een hoeveelheid stroo die, behoorlijk brandde met de nevelblusser werd bewerkt De vlammen werden onmiddellijk gedoofd, doch het bleek dat het vuur, door de van onderaf toevloeiende lucht bleef smeulen, zodat geen afdoend resultaat werd verkregen Bij een volgende oefening zal een ben zinebrand worden geblust Men verwacht hierbij betere resultaten Vast staat wel. dat het systeem, dat hoofdzakelijk berust op het totaal afslui ten van lucht, in de toekomst goed bruik baar is Tengevolge van een schoorsteen defect ontstond Woensdag brand bij de heer H. Overman Sr. Hoewel een en ander zich aanvankelijk ernstig liet aanzien en met burenhulp reeds eeu deel van het huisraad in veiligheid was gebracht, kon de brand toch nog met eigen krachten geblust worden. Wel was inmiddels ook de motor brandspuit uit Obdam verschenen (Hensbroek heeft met deze gemeente n.l. een gemeenschappelijke regeling t.a.v. de brandweer), doch deze be hoefde geen dienst te doen. De burgemeesters Kooiman van Hens broek en de Boer van Obdam waren eveneens zeer spoedig ter plaatse. De schade, die nogal aanzienlij 1c is, woidt door verzekering gedekt. BURGERLIJKE STAND EN LOOP BEVOLKING Geboren: Jeno, z. van G. Wit en J. Hildering. Gerard, z. van H. Hees en jf. Mulder. Soutje, d. van W. Boertje en G. Huijbers. Overleden: N. de Jager, wed. van W. Bakker, 75 jaar. S. Nieuweboer 65 jaar. H. Doorn, echtg. van G. Winkel, 61 jaar. G. Vetman 24 jaar. E. Krap, wed. van J. de Beurs, 79 jaar. Ingekomen: J. Ceerligs van Zijpe; T. Raven van Zijpe; R. K. J. Bourgon- diën en echtg. van Gendringen; J. Waij en gezin van Harenkarspel; P. Mulder en gezin van Koedijk; H. Groenenberg van Wieringermeer; P. C. Dol van Hoensbroek; A. J, Dekker en gezin van Oude Niedorp. Vertrokken: C. van der Stok naar Alkmaar; J. A. Veldman en gezin naar Harenkarspel; M. Ligthart en ge zin naar Oude Niedorp: P. Kater en echtg. naar Winkel. T. A. Veen naar oedijk; C. Jong naar Venray; W. M. J. Ibsen naar Amsterdam; G. J. Kater naar Barslngerhorn; H. Thalen en ge zin naar Wieringermeer. Castricum Burgerlijke Stand Geboren: Margaretha C M, doch ter van A Brakenhoff en C Kwant Catharina Th A, dochter van Th Druij- ven' en A Pekei Willem J, zoon van C Borst en M J LiefUng Geertruida A J, dochter van J C de Vries en M G van Egmond Johanna C H, dochter van L W Zeiss en H Kruiver Ondertrouwd Jacob de Beurs en Hendrika Eichelberg Getrouwd Johannes A Kuijs en Agatha van Heijningen In het kort Met de Paasdagen wordt in Castri cum druk bezoek verwacht. De jeugd herberg „Koningsbos" is voor het weekeinde al volgeboekt. Inmiddels heeft het kampeerterrein al enige be woners gekregen en bij mooi weer zaï de bevolking van het kamp met Pasen wel worden uitgebreid. Het Kath. Thuisfront is voorne mens Zondag 15 Mei een bedevaart te houden naar het Genade-oord O.L. Vr. ter Nood te Heiloo. Het is de bedoe ling, dat alle ouders en familieleden van de jongens die in Indonesië hun dienstplicht vervullen, hieraan deel nemen. Gevonden: één bankbiljet van f 10. Inlichtingen bureau van politie. SLAGER HAD SUCCES Wij feliciteren onze slager de heer D. Kaspers met zijn succes op de sla gersvaktentoonstelling te Schagen. Hij behaalde met zijn kookworst een eerste prijs, met zijn rookworst en gekruide ham elk een tweede prijs. Communistisch ultimatum tegengesproken Een officiële woordvoerder te Nan king heeft gisteren de berichten uit Sjanghai tegengesproken volgens welke de communisten, die te Peiping vredes onderhandelingen voeren met de rege ringsdelegatie, een ultimatum hadden overhandigd, dat in feite overgave eist. De woordvoerder ontkende eveneens, dat naar aanleiding van het beweerde ultimatum president Li Tsjoeng Jen de westerse diplomaten zou hebben mede gedeeld, dat de communisten binnen tien dagen zouden beginnen met het oversteken van de Jangtse. De Amerikaanse ambassade te Nan king sprak communistische berichten tegen dat de Amerikaanse marine of luchtmacht direct of indirect betrokken was bij het tot zinken brengen van de kruiser Tsjoengking, nadat de beman ning van het schip naar de communis ten was overgelopen. De rust aan het Jangtse-front zou, naar opnieuw wordt gemeld, alleen te Jitsjeng, 50 km ten oosten van Nanking aan de noordelijke oever van de rivier, verstoord worden. een advertentie te plaatsen in dit dag blad, kijkt er dan de advertentie-pagina's eens op na en Uw conclusie zal zeker zijn: in deze pagina's mag mijn advertentie i Proces kostte Krav 23 i 25 millioen francs „Mijn proces heeft mij 23 a 25 mil lioen Franse francs gekost" aldus ver- klaafde Victor Kravchenko op een persconferentie te Parijs. Hij deelde verder mede, dat een werk, gewijd aan, het proces tegen de „Lettres Frangai- ses" van zijn land in Januari of Febru ari 1910 in 14 verschillende landen te gelijkertijd zal verschijnen. Zijn derde werk, dat een vervolg zal zijn op „Ik verkoos de vrijheid", zal later ver schijnen. Nederlandse onderzeeër twee weken onder water Gistermorgen zijn de Nederlandse onderzeeboten „O 24" en „Zeehond" na een reis van zes maanden naar West-Indie in de thuishaven Rotter dam teruggekeerd. Onderweg naar ons land heeft de Zeehond een spe ciale opdracht uitgevoerd, waarbij het schip, dat onder bevel stond van ltz. I J. H. Baron Mackay, veertien dagen aan één stuk onder water bleef door middel van een „Snuiver" apparaat, Dit was de eerste maal dat een Ne derlandse onderzeeër - deze proef zou wagen. Vijf dagen na het vertrek uit Suriname, buiten het stroomgebied bij de kust van Zuid-Amerika, dook de „Zeehond" onder om 1400 mijl verder, een dag vóór de aankomst in Pont' adelgada, op de Azoren, weer boven water te komen. Het doel hiervan was, behalve een grootscheepse oefening met de „Snuiver", om het uithoudings vermogen van de bemanning te toet sen. Vóór de proef begon heeft de aan boord aanwezige officier van ge zondheid de bemanning onderworpen aan dezelfde proeven, die bij de kdu- ïing voor vliegers worden genomen. Deze proeven werden herhaald enige dagen vóór het schip weer- boven kwam. De indexcijfers bleken toen iets gedaald te zijn, doch de beman- ring heeft deze proef voor honderd procent doorstaan. Er werd een wei nig geklaagd over hoofdpijn en slape loosheid. doch zowel physiek als phy- cbisch bleek niemand nadelige gevol gen te hebben ondervonden. Op de Azoren kreeg de bemanning, die uiter aard vermoeid was van deze uiterst eentonige periode, twee dagen verlof om ontspanning aan de wal te zoeken. Cnpps verdedigt zijn begroting Op een vergadering van Labour-par- lementsleden. die door 400 personen werd bijgewoond onder wie bijna het gehele kabinet, heeft Sir Stafford Cripps zijn begrotingsvoorstellen krach tig verdedigd. De vakverenigingsleiders waarschuw den de minister van financiën ervoor, dat zij machteloos zouden kunnen blij ken te zijn eisen tot loonsverhoging tegen te houden na de bekendmaking, dat de voedselprijzen zullen stijgen. Ofschoon op grond van de meeste verklaringen de minister de eerste ron de in de strijd voor zijn begrotings voorstellen gewonnen heeft, werd hij gewaarschuwd dat er tijdens het debat in het parlement veel critiek zou ko men op verschillende onderdelen van de begroting. ONDER AUTO GERAAKT DOOR STORMWIND De 69-jarige Y. uit Assendelft is tengevolge van de krachtige wind on der een vrachtauto van de Coöpera tieve Melkafzetcentrale G.A. geraakt. Tijdens het vervoer naar het Ge meentelijk Ziekenhuis te Zaandam is de man aan de bekomen verwondin gen bezweken. De Schager Markt 4 veulens f 175; 68 gelde koeien, ma ger 400—525; 20 kalfkoeien 600—750; 6 vaarzen 400450; 15 pinken 225 270; 20 magere schapen met 2 lamme ren 85100; 45 overhouders 5560; 6 bokken, 7 geiten 1040; 20 biggen 45 65; 28 konijnen 110; 6 kippen 37 Voor de Centrale wepden aange voerd: 3 stieren, 44 vette geldekoelcn, 2 pinken, S vette schapen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara feliciteert 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Partij van de Arbeid VPRO: 7,30 Nedetland en zijn gewesten 7,5° Tien voor acht 8,05 Mr P J Oud VARA: 0,00 Partij van de Arbeid VPRO: 10,40 „Vandaag" 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Partij van de Arbeid HILVERSUM H. 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 Meisjes koor 6,30 Het Evangelie in Esperanto 6,45 Geestelijke liederen 7,15 Drs A B Speekenbrink 7,30 Het actueel geluid 7,45 CNV-kwartier 8,05 Programma proloog 8,15 Zuid-Afrikaans-programma 9,00 Radio Philharmonisch-orkest 10,15 Maatschappij en Onderwijs 10,30 NCRV-kwartet 10,45 Avondoverdenking 11,15 ,,Vrij en blij 11,45 Gramofoon- platen VOOR ZATERDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 6,15. 8 en 11 uur VARA: 8,16 Ochtendvaria 12,00 Accordeola 1,00 Voor de. Strijdkrachten —1,30 Kwartet Jan Corduwener 5,00 USA-Cabaret 5,30 Partij van de Arbeid 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,30 Lezen in de Bijbel 7,45 Voor de Nederlanders in Duitsland VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,18 Toespraak door H Kromkamp 8,20 Omroep-orkest 9,00 Socialistisch com mentaar 9,15 „De bonte bal" 10,00 Stradiva-sextet 10,25 Je moet maar pech hebben 10,35 The Ramblers 11,18 Kwartet Sem Nijveen 11,30 Operette melodieën HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 10,15 Muziek houdt fit 12,33 ,,De Zevenklapper" 1,20 Septet Johnny Ombach 3,30 Promenade-orkest 6,00 Metropole-orkest 6,30 Journalis tiek weekoverzicht 7,15 Actualiteiten 7,25 Mannenkoor 7,45 Kampvuren lange de Evenaar 8,05 De gewone man 8,20 Lichtbaken 8,45 Bing Crosby 9,00 Negen heit de klok 19,45 „Landskam pioenschap in spelregelkennis" 10,00 Weekend-serenade 10,30 „Wij luiden de Zondag in" 11,15 Maastrichts Stedelijk Orkest Aldebaran, Galveston—A'dam, 6-4 250 mijl Lands End Almkerk, Sydney—R'- dam, 6-4 van Aden Amsteldiep, 6-4 van Scmarang naar Soerabaja Arendskerk, R'dam—Australië, 6-4 van Brisbane Bali, 7-4 van Semarang te Batavia Cistula <t)> 6-4 van Pladjoe naar Singapore Celebes. 7-4 van Soerabaja te Makassar Farmsum, Houston—R'dam passeerde 6-4 Portland Etrema (t), 6-4 van Thames- havn naar Manchester Grootekerk, 6-4 van Dar es Salaam naar Lorenzo Mar- quez Jacob Cats, 6-4 van R'dam te Narvik Kellehaven 6-4 van Pointe Noire te Port Gentil Klipfontein. 7-4 van Kaapstad te Port Elisabeth Kota Inten, JavaR'dam, 6-4 te Suez Leuvekerk, 6-4 van Cochin naar Calicut Lutter- kerk, 6-4 van Dubay naar Bahrein Marpessa (t) 6-4 van Singapore te Miri Prins Maurits, R'dam—Montreal, 6-4 550 mijl west van de Scillies Saidja (t), 6-4 van Pladjoe naar Singapore Salawati 7-4 van A'dam te Casablanca Stad Leiden, Mombassa—A'dam, 7-4 te Marseille Stad Vlaardingen, 6-4 v. Nar vik naar Vlaardingen Tarakan, Halifax —Java. 7-4 te Alexandrie Tosari, Java —R'dam, 6-4 van Belawan Tjimenteng, 6-4 van Hongkong naar Belawan Tiitjalengka, 6-4 van Chreibon naar Ba tavia Waterland A'dam—Buenos Aires, 7-4 te Montevideo Zuiderkruis, R'dam —Java passeerde 6-4 Kaap Guardafui Garoet, 7-4, 2,30 uur van Hamburg te Antwerpen Marken, 6-4 te Semaiang Modjokerto, 6-4 van Makassar naar Soerabaja Salatiga, 6-4 van Singapore naar Batavia Slamat R'dam—Makassar, 9-4 te Belawan verwacht Sarangan* 6-4 11 uur van Bombay naar Colombo Ternata, 5-4 van Soerabaja naar Bintang, word* 8-4 aldaar verwacht Waterman, JavaRdam, passeerde 6-4, 20 uur, Gi braltar Weltevreden, 5-4 van Semarang naar Soerabaja Zeeland. 4-4 van Balik Papan naar Tarakan Alperat Buenos Aires—New York 6-4 van Bahia Alamak, 7-4 van Hamburg naar R'dam Algorab, R'dam—Porto Alegre, 6-4 te Pernambuco Aldabi, Buenos Aires—R'dam, passeerde 6-4 Fer- nandonoronha Eemdijk, 6-4 van Ha vanna te Boca Grande Leopoldskerk, Calcutta—R'dam, 7-4 te Antwerpen Mariekerk. 7-4 van Manilla naar Hongkong Molenkerk, R'dam—Japan, 6-4 van Genua Helicon, 7-4 van Port au Prince naar New York Hera, Barrahona—A'dam, 7-4 te Antwerpen Hermes, 6-4 van Buenos Aires naar Montevideo Hilver sum, 7-4 van Port Bouet te Libreville Joost v d Vondel, 7-4 van R'dam te Narvik verwacht Larenberg. 7-4 van Curacao te Barran Quilla Maaskerk, Dakar—Plymouth, passeerde Finisterre Malvina (t) 7-4 van Hamble te Tanpico Stad Dordrecht, 7-4 van Huelva naar Sas ven Gent Tegelberg 7-4 van Kaapstad te Montevideo verwaent Winterswijk, 6-4 van Santiago de Cuba, bestemming R'dam 4

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3