VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Indonesische kwestie op de agenda Grenscorrecties zijn verantwoord Kort Bestek Zaterdag 9 April 1949 146e Jaargang No. 84 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN U.N.O. voelde niets voor uitstel Senaat aanvaardt de Marshall-hulp Majoor De Graaf rseemt nsefs terug Belgische parlement wordt ontbonden Verzoek om punten- aanwSjsmg vóór Pasen Overeenstemming inzake Duitsland Streng optreden tegen militaire wreedheden Amerikaanse regering verzoekt Congres om militaire hulp het Republiek handhaaft haar wantrouwen Cacaofabriek afgebrand te Zaandam Mr. Oud over 't program der V.V.D. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten De bestuurscommissie van de alge mene vergadering van de V. N. heeft Vrijdag met elf tegen één stem, bij twee onthoudingen, besloten de Indo nesische kwestie op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. Belgie stemde tegen, Groot-Brittan- nie en Frankrijk onthielden zich van stemming. Tevoren werd een voorstel om de beslissing uit te stellen verworpen met negen tegen vier stemmen (Belgie) Canada, Frankrijk, Groot-Brittannie) De Verenigde Staten onthielden zich van stemming. Besloten werd de kwestie te verwij zen naar de politieke commissie om dat het Indonesisch probleem be schouwd werd als een „belangrijke kwestie". Het debat werd geopend door de vertegenwoordiger van India, die aan drong op plaatsing van de kwestie op de agenda van de algemene vergade ring, omdat deze kwestie „van vitaal belang is voor millioenen mensen in Zuid-Oost-Azië" Ondanks verzet van Sowjet-Russi- sche zijde verleende de voorzitter, dr. Herbert Evatt (Australië), daarna het woord aan de Nederlandse vertegen woordiger, Jhr. mr. J. W. M. Snouck Hurgronje, die aanvoerde, dat bespre king van de kwestie door de Assem blee het succes van de voorbereidende conferentie te Batavia in gevaar zou kunnen brengen. Hierna werd nog, voordat de stem ming werd overgegaan, door verschei dene sprekers het woord gevoerd. Pa- lar (Indonesische Republiek) zeide, dat bespreking van de kwestie in de alge mene vergadering aan de Nederlanders moest tonen, hoe de volkeren der we reld over hun optreden denken. Cado- gan (Groot-Brittannie) en Van Langen- hove (Belgie) wilden de beslissing De Amerikaanse Senaat heeft ver lenging van de Marshall-hulp tot 1 Juli 1950 goedgekeurd, en wel tot het volle bedrag van 5.580.000.000 dollar dat voor de nieuwe periode door de regering van Truman is aangevraagd. Het besluit van de Senaat werd geno men met zeventig tegen zeven stem men. Tijdens de debatten over het wets voorstel, die twee weken hebben ge duurd en tot stormachtige tonelen aanleiding hebben gegeven, werd een door Styles Bridges (republikein) ingediend amendement aangenomen, waarin op de deelnemende landen een beroep wordt gedaan een systeem te ontwerpen tot controle, of van de verschafte middelen voldoende ge bruik wordt gemaakt. over plaatsing op de agenda uitstellen totdat men zich een oordeel had kun nen vormen over de ontwikkeling van de conferenie te Batavia. Chauvel (Frankrijk) noemde een debat, over Indonesië in de algemene, vergadering nutteloos en schadelijk". Ook Ignatieff (Canada) sprak zich uit voor uitstel van beslissing. Tsiang (China) stelde plaatsing van de kwes tie op de agenda voor doch enige we ken uitstel van de eigenlijke bespre king. Malik (Sowjetunie) vergeleek een preliminaire conferentie te Bata via met „een conferentie tussen ge vangenen en bewakers" en drong aan op plaatsing van de kwestie op de agenda der Assemblee. En vertelt nieuwe verhalen Op een vergadering te Rotterdam heeft majoor Kas de Graaf, die wij dezer dagen scherp moesten aanvallen om de inhoud van zijn boek „Carnaval der Desperado's", verklaard dat hij zijn beschuldiging tegen major Bing ham zijn leven lang zal handhaven. Op onze argumenten die voldoende aantonen dat hij het hele verhaal over de beide „broers", die samen verraad pleegden, uit zijn duim heeft gezogen. ging hij wijselijk niet in Hij gaf ook geen enkel bewijs voor zijn zware beschuldiging. Wel wist hij te vertellen, dat Schreieder uit Duits land via Engeland naar Amerika wordt gebracht. Ook hiervan moeten wij vragen: hoe komt hij er aan? Schreieder vertoeft op dit ogenblik in zijn woning te München en tracht her plaatst te worden bij de politie. Te dien einde zal hij een zuiveringspro cedure hebben te ondergaan, waar voor de eerste maatregelen genomen zijn. Het is interessant, te weten dat Schreieder als licht geval is geclassi ficeerd. Op verdere, kant noch wal rakende verklaringen van de heer De Graaf hopen wij dezer dagen in een apart artikel in te gaan. De Belgische regering heeft gister morgen besloten de prins regent te verzoeken het Belgische parlement te gen 15 Mei te ontbinden, teneinde op 12 Juni algemene verkiezingen te kun nen houden. De regering heeft verder besloten het parlement te verzoeken om rati ficatie van het Atlantisch pact onmid dellijk na het Paasreces. Ook zal ge stemd worden over twee nieuwe kies wet-ontwerpen. Het eerste zal de datum waarop Bel gische vrouwen voor het eerst kunnen deelnemen aan de algemene verkiezin gen vervroegen, zodat zij bij de ver kiezingen in Juni a.s. haar stem kun nen uitbrengen. Het tweede zal het aantal zetels in de Belgische Kamer van afgevaardigden van 202 op 212 brengen. De vakgroep detailhandel in textiel- goederen heeft in haar op 8 April in Krasnapolsky gehouden vergadering, de textielpositie van ons land en dè mogelijkheid der opheffing van de textieldistributie besproken. Aan de minister van Economische Zaken werd verzocht om nog vóór Pasen vijftig textielpunten toe te wij' zen. De opheffing van de textieldis tributie achtte men zeer wel mogelijk zonder dat de volksbelangen schaad worden. Grieks schip gestrand Vrijdagavond is het Griekse stoom schip „Agioi Victores", dat stuurloos ronddreef ten noorden van Schiermon nikoog voor het Friese gat gestrand. De reddingboot „Insulinde" van de Noord-Zuidhollandse Reddingmaat schappij uit Oostmahorn en de sleep boot „Oceaan" zijn ter assistentie uit gevaren. De bemanning weigerde ech ter het schip te verlaten. Duitsers krijgen grotere bevoegdheden De Amerikaanse, Engelse en Franse ninisters van buitenlandse zaken heb ben te Washington een overeenkomst inzake West-Duitsland getekend. De ministers hebben hierin o.m. de overeenkomsten inzake de ontmante ling van fabrieken en de instelling van een internationaal orgaan voor het Ruhrgebied goedgekeurd. Met de instelling van een Duitse fe derale republiek zal het militair be stuur als zodanig ophouden te bestaan. De Duitse regering zal de bevoegdheid hebben bestuurs- en wetgevende han delingen te verrichten, die evenwel aan geallieerd veto onderworpen zul len zijn. De Duitse federale republiek zal over een afzonderlijke bi-laterale ECA-overeenkomst onderhandelen met de Verenigde Staten en als een volle dig lid deelnemen aan de organisatie voor Europese samenwerking. Drie geallieerde hoge commissaris sen," die buiten de bezettende troepen machten staan, zullen tezamen een ge allieerde hoge commissie vormen, die het hoogste geallieerde controle-orgaan zal zijn. In het communique wordt niet ge zegd, dat het militaire bestuur van Duitland zal beëindigd worden zo gauw als een Duitse federale repu bliek zal zijn ingesteld. Dr. Drees ziet reden tot voldoening Minister-president dr. W. Drees, die een deel der discussies op het congres van de Partij van de Arbeid in Belle- vue te Amsterdam had bijgewoond, gaf gisteren de wens te kennen daarop enig commentaar te mogen leveren. Minister Drees ver klaarde onder meer, dat de regering rap porten hebben be reikt, waarin melding werd gemaakt van vermeende wreed heden, van Neder landse militairen op de bevolking in In donesië. „Het spreekt van- Dr. W. DREES zelf" zeide dr- Drecs- ....Voldaan.... "dat hier een zware verantwoordelijkheid ligt voor Nederland om te zorgen, dat dergelijke beschuldigingen ernstig wor den onderzocht en dat er, als zij waar biijken, streng wordt ingegrepen. Het is wenselijk, dat thans in Ne derland verblijfhoudende militairen, die in Indonesië hetzij betrokken, het zij getuige van ongeoorloofd optreden van Nederlandse troepen zijn geweest, in Nederland worden gehoord. Wij moeten bij deze kwestie niet uit het NIEUWE BEGINSELENWET GEVANGENISWEZEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot vaststelling van 'n nieuwe beginselenwet gevange niswezen en daarmede verband hou dende wijzigingen van het wetboek van strafrecht en het wetboek van strafvordering. „WATERMAN" WORDT MAANDAG OCHTEND VERWACHT Het troepentransportschip .Water man" wordt in de nacht van Zondag 10 April op Maandag 11 April a.s. in de Rotterdamse haven verwacht. Aan boord bevindt zich een honderdtal militairen, die om bijzondere redenca. worden gerepatrieerd. De ontsche ping zal Maandagmorgen om 9 uur beginnen. West-Europa heeft het eerste jaar1250 millioen dollar nodig Het kan nuttig zijn als de zaken zuiver gesteld worden In de Zaandamse wijk „Het Kalf", waar enkele weken geleden de molen „De Strijd" afbrandde, is in de afgelo pen nacht de cacaofabriek „De Halve Maan" van de N.V. Jan Schoenmaker in enkele uren tijds in vlammen opge gaan. Honderden tonnen grondstoffen en afgewerkte producten gingen verlo ren. De grondstoffen (cacao en pinda-af val) en de afgewerkte producten zoals cacaoboter waren zeer brandbaar en de hitte was enorm. De autospuiten kon den de vuurhaard niet voldoende bena deren. De brug naar Haaldersbroek is n.l niet berekend op zwaar verkeer en een der spuiten die deze hindernis toch wist te overwinnen, zakte daarna tot de assen in de slappe veengrond van het weggetje, dat naar de fabriek leidt. Met een kraanwagen moest de spuit op het rechte spoor worden gebracht. Nadat het dak van de fabriek was in gestort verminderde de vuurgloed. De schade, die in de tonnen loopt, wordt c'oor verzekering gedekt. Communisten in opmars langs de Yangtse Gemeld wordt, dat de Chinese com munistische legers naar de Yangtsezijn opgerukt, die zij op een 50 kilometer ten oosten van Nanking gelegen punt hebben bereikt. Alle verkeer over de rivier is door de communistische troe pen afgesneden. De spoorweg naar Nanking is thans onder het bereik van het zware geschut der communistische lezers gekomen. De communistische troepen voeren thans een artillerie-duel met oorlogs schepen der Chinese regering, die op de Yangtse kruisen, terwijl de com munistische luchtmacht begonnen is met het uitvoeren van militaire operaties boven de frontlinie langs de Yangtse. In een mededeling van de persafde ling der Republikeinse delegatie naar aanleiding van de verklaring van Dr van 'Royen op Schiphol werd door een Republikeins woordvoerder gezegd: Wij hebben feitelijk meer reden om over het Nederlandse antwoord te leurgesteld te zijn. „Immers de Nedei landse regering meende ook bij deze gelegenheid te moeten herhalen, dat zij de besprekingen ouder auspiciën van de UNCI alleen kan aanvaarden, onder voorbehoud van de Nederlandse verantwoordelijkheid voor de vrijheid en orde in Indonesië". Zulk een ant woord is allesbehalve onvoorwaarde lijk". Desondanks heeft de Republi keinse delegatie de uitnodiging van de UNCI aanvaard. Dat zij voor wat be treft de materie van de besprekingen het eerste stadium wenst te beperken is slechts redelijk. Dit vloeit voort uit •ie positie, waarin zij thans verkeert, ten gedwongen positie namelijk, waar- in de Nederlandse regering haar zelf, door middel van militair geweld, ge plaatst heeft en voorts uit de verant woordelijkheid op grond van deze uitzonderlijke positie. Ook het wan trouwen van de Republikeinse leiders in de bedoelingen van de Nederlandse regering achtte de woordvoerder niet onbegrijpelijk. De woordvoerder wees in dit verband o.m. op de vorming van negara's Met dat al kan het zijn nut hebben, dat nu, naar verwacht wordt, d' o*vi" 1neen voor' do vierde maal na de besprekingen op de Hoge Veluwe hervat worden, dooi beide partijen de zaak zuiver gesteld wordt, zoals Dl- van Royen deed. Dit kan la tere teleurstellingen voorkomen". De Republiek heeft geen vertrouwen in de goede bedoelingen van de Neder landse regering. De Nederlandse re- -eri'-* heeft geen vertrouwen in de goede bedoelingen van de Republiek. De Veiligheidsraad treedt op om de partijen tot elkaar te brengen om als nog tot een redel'ikp oplossing te ko men. Wanneer de UNCI om een of andere reder, door een der partijen uitgeschakeld wordt, blijft er alleen nog een diepe kloof met alle gevolgen vandien, waarbij niemand gebaat is aldus de Republikeinse woordvoerder. De Amerikaanse regering heeft Vrij dag formeel toegezegd, het Congres te verzoeken om militaire en financiële steun ter herbewapening van de vijf landen der West-Europese Unie als mede Noorwegen, Denemarken en Italië. De Amerikaanse regering deed deze belofte in antwoord-nota's op dringen de verzoeken om militaire steun van de acht landen. Volgens niet-officiele schattingen zouden de landen in de eerste 12 maan den 1.250 millioen dollar nodig hebben. In een verklaring, die gelijktijdig met de nota's werd uitgegeven, drong de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, aan op de voorziening van de landen van het Atlantisch Pact en zekere andere lan den, w.o. Griekenland en Turkije, met wapens en uitrusting. Hij verklaarde dat de veiligheid en vrede van de V. S. noodzakelijkerwijs rusten op de veiligheid en vrede van de gehele de mocratische wereld. Locomotief met goederen wagons in het water Gisteravond, even na 8 uur, „brak" een goederentrein, 'komend uit de rich ting Leeuwarden, even buiten het sta tion Meppel in tweeën, doordat de koppeling tussen twee wagens bij het stoppen voor een onveiiigsein werd verbroken. Terwijl het locomotiefpersoneel be zig was de koppeling te herstellen, kwam het onbemande voorste gedeel te van de trein weer in beweging. Dit treingedeelte reed door het station Meppel, vervolgens een zijspoor op, schoof een stootjuk ter zijde en kwam gedeeltelijk in het achter dit stootjuk gelegen water De Reest terecht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor Waarnemers verklaarden, dat de Amerikaanse nota's betekenen, dat de Amerikaanse regering het Congres zal aanbevelen, dat militaire hulp zal wor den Verstrekt, doch niet kan beloven, dat deze zal worden gegeven voordat het Congres toestemming heeft ver leend. In het verzoek om steun van de lan den van het Pact van Brussel wordt verklaard, dat de vijf landen van me ning zijn, dat hun defensie-program slechts effectief kan zijn met ,de ma teriële steun van de Amerikaanse re gering". Er wordt aan toegevoegd, dat „de militaire kracht van de deelne mende landen ontwikkeld dient te worden zonder dat het economische herstel en het bereiken van economi sche levensvatbaarheid, waaraan voor rang verleend moet worden, in gevaar gebracht worden". Gevallen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Soldaat M. H. Linneman uit Almelo. Soldaat W. H. E. van den Berg uit Velp (Rheden). Soldaat H. Lovmk uit Zelhem. Ie Lt P. J. Mol uit Amstelveen. Korp. J. B Untied uit Groningen. Soldaat W de Maat uit Den Haag. Soldaat P. J. Smulders uit Leende (NB) Soldaat K. Aartsma uit Engwierum (Oostdongeradeel) Van het Kon Ned.-Indische Leger zijn elf Indonesische militairen gesneu veld, alsmede sold. Ie kl. M. P. W. Nis pen uit Breda. oog verliezen, dat aan de andere kant daden van hoogst ernstige aard zijn bedreven door Indonesiërs en dat uit een stroom van enthousiaste brieven, juist van soldaten, die onbevooroordeeld naar Indonesië zijn gegaan, telkens op nieuw blijkt, welke een uitnemende verstandhouding is ontstaan tussen de Nederlandse militairen en de Indonesi sche bevolking. De voorbeelden zijn legio van Nederlandse soldaten, die zeer veel hebben gedaan om hulp te verlenen aan Indonesiërs, die in nood verkeerden". De grenscorrecties Over de grenscorrecties zeide de mi nister-president: „Hier staat men voor de keus Duitse minderheden binnen onze grenzen te halen, of Duitse inwo ners uit hun woonplaatsen te verwij deren en voor ons socialisten zijn geen van beide mogelijkheden aanvaardbaar. Ik meen, dat wat thans gebeurd is, volkomen verantwoord is. Sprekende over het economisch be leid der regering zeide de premier: „Er is reden tot voldoening, als men te rugblikt op de desolate toestand, waar in ons land drie jaar geleden verkeer de en die vergelijkt met de huidige stand van zaken. Hij ging daarbij uit voerig in op vele onderdelen van het regeringsbeleid. „Ik geloof" zo besloot de premier, „dat gezien de ontwikkeling, die zich tot nu toe heeft voltrokken, er geen reden is voor de bewering, als zou het onverantwoordelijk zijn op deze wijze voort te gaan. Gedragen door het so cialistisch besef, dat hier een gemeen schappelijke taak vóór ons ligt, moeten wij in staat zijn ook in de toekomst het vele economische en sociale, werk goed te vervullen". Weersverwachting, geldig tot Zon dagavond: Koude, tamelijk heldere nacht, met afnemende Noordwes telijke wind en plaatselijk nacht vorst. Morgen overdag: Overwe gend droog weer met later vanuit het Westen toenemende bewolking. Matige, geleidelijk naar Zuidwes1 krimpende en langs de kust tot krachtig toenemende wind. Min der koud dan vandaag. \Y'e zullen er het beste van hopen, maar het blijft evengoed met die „Hope" diamant een rare geschiedenis. Het ding is duur en legendarisch en brengt ongeluk aan. Dat zegt men ten minste. Drie eeuwen geleden werd het sieraad gestolen uit de oogkas van een Hindoes afgodsbeeld, ergens in Indie, waarin hij, wie weet hoeveel eeuwen, tot verbouwereerdheid der tempelgan- Illllllllll|lllllllllllllilllillllllliri!iillilllllllli!(lll:!il)lllil!ülllilll<!llllii!illi|l:li!lllllll!llllfillllllllllll het 100.000ste eendagskuiken van dit sei zoen door de lucht naar Frankrijk. Het bewonderde beest voelde zich kiplek ker. Een koe van een boer te Cam- berley (Surrey) vertoonde merkwaar dige verschijnselen. De omvang van het lijke, worden zozeer geboeid door zwemmend wonder dat ze vergeten te dier s'chëen'er'op"te wijëëmdat hëtëëy krijsen. Iets voor de schoonmaakdagen, het n ongewone kost gevonden vriendinnen! Mejuffrouw Donna Del- had De gedachtig aan het nog bert de schone waarzegster en yuf steeds loerende mijnengevaar, achtte het gers blauwig had geschitterd. Franse peetster, die sinds drie jaar in Britse uitgesioten_ dat zijn koe een mijn koningen pronkten er mee en gingen ea ers I, JS Castle in e had verzwojgen en waarschuwde de onder Marie Antoinette droeg hem en ^raaS van dr b °esje Sepa^t en ie- mijn0pru;mingsdienst van het leger. 1 >e kwam onder de guillotine. Abdul Hamid ke"de de soldaat John Hilte te zijn, ie myn(jetector vertoonde echter geen en- van Turkije kreeg 'm en werd out- gedeserteerd vas uit het Amerikaanse kele reactie Bij iater onderzoek bleek troond. Laatstelijk sierde hij de hals leS®r- ZlJn baar wordt geknipt en a dat de koe enige ponden zand had inge- van de Amerikaanse uitgeefster fat de sexenmenger weer voor ander- sUkt, McLean, die spoedig stierf. Nu heeft half Jaar naar de lnfantene- Harry Winston, een New Yorks juwe- lenhandelaar, hem thuis gekregen, te gelijk met een partijtje kleingoed. Kos ten: 1.100.000 dollar; het risico nog niet eens mee gerekend, n De Amerikaanse filmmagnaat Hathaway heeft het in z'n brein gehaald een film te maken, waar in 1500 kamelen moeten optreden. Daar loopt 'ie nu naar te zoeken. fte luchtvaartmaatschappij Aero- Holland vervoerde gisteren het Cen Engelse opvoedkundige, die grote studie heeft gemaakt van het onberedeneerde gedrag der babies, doet de wereld een middel aan de hand cm schreeuwertjes zoet te houden. Zet er een kom met een goudvis' bij! Dat beest is natuurlijk niet als „oppas" be doeld, maar zelfs kindertjes, die kelen uuciu, Hiaai ucllö AlllUcl IJcö, Uit; Aclcll t lyoLlly I opzetten als Beëlzebub de Verschrikke- veertje. Voor de centen hyslag koop ik een van de kinder- hoed met Madat leden der Berlijnse politie vele nachten lang de wacht had den gehouden achter grafstenen in alle vier de Berlijnse sectoren, werd giste ren hun waakzaamheid beloond; zeven mannen en een vrouw zijn gearresteerd, die ervan worden beschuldigd de doden van gouden tanden en platina kunst gebitten te hebben beroofd. De arres tanten hebben bekend niet minder dan 350 graven te hebben geopend. Ondër de geplunderde graven bevinden zich die van de overleden Duitse keizers Wilhelm I en Friedrich III Deze graven bevonden zich in een mausoleum, in de Britse sector van Berlijn. De jacht op een de gravenschenders heeft meer dan vier maanden geduurd. 23 Meisjes gewond bij aust-obotsing Op de Rijksweg tussen Acht en Best heeft een Belgische autobus, waarin 40 Belgische meisjes zaten, een boom ge damd, toen de bestuurder door 't sprin gen van de voorband de macht over ^'n s+uur verloor. Drie en twintig meisies. werkzaam in een tricotage-fabriek te Best, werden gewond en moesten in net Bïnnenziekenhuis te Eindhoven worden opgenomen, aldus meldt „De Volks krant". Labour en Tories gaven elkander niets toe Socialisten en conservatieven heb ben elkaar bij de verkiezingen voor de Londense Graafschapsraad. het be stuursorgaan van de Britse hoofdstad, waarin de socialisten 15 jaar lang de absolute meerderheid hadden, geen duimbreeds toegegeven. Van beide partijen werden 64 candidaten geko zen Van de liberale candidaten werd alleen Percy Harris, oud-fractielei der der liberalen in het parlement, ge kozen. De communisten verloren hun twee zetels in de oude raad. Ministers In 't Veld en Mansholt in de Wieringermeer De minister In 't Veld en Mansholt brachten, tezamen met vooraanstaande buitenlandse bezoekers van het qon gres van de Partij van de Arbeid, gis teren een bezoek aan de Wieringer meer Nadat het gezelschap te Mid- denmeer de lunch had gebruikt, maak te het een tocht door de polder waar bij het een herbouwde boerderij, een arbeiderswoning en een tweetal scho len bezocht. Ook bezochten de minis ters en hun gezelschap de sluizen van de Afsluitdijk. Het gemeentebestuur van Wieringermeer bereidde de hoge gasten een officiële ontvangst en bood hen een thee aan. In Middenmeer was een kleine tentoonstelling ingericht Iover de geschiedenis van de Wie ringermeer polden. Zelfstandigheid der gemeenten Bij de opening van de tweedaagse al gemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, die gister avond te Utrecht is begonnen, hield mr. P. J. Oud een redevoering. Als grondslag van het na de verkie zingen te voeren beleid zijn de begin selen, neergelegd in de laatste grond wetsherziening, aanvaard. De beginse len zelf acht de partij juist, zo zeide mr. Oud. Reeds vrijwel onmiddellijk na het optreden van het nieuwe Kabinet gaf de oppositie blijk van haar voor barigheid van oordeel. Aan onze partij werd verweten, dat zij de verkiezings leuze „het roer om" had aangeheven en dat na het intreden van mr. Stikker in het Kabinet van een omgaan van het roer niets zou zijn gebleken. Hoe on juist dit was zou blijken 'toen in De cember 1948 het besluit van de regering kwam om orde en rust op het z.g. Re publikeinse gebied te gaan herstellen. Daarmee was de andere koers duide lijk aangegeven. Vrijwel onmiddellijk na de gebeurtenissen van 18 December is de internationale storm met onge kende hevigheid losgebarsten. Een constructieve politiek betekent hier een politiek, die mogelijk maakt een zo spoedig mogelijke overdracht van onze souvereiniteit aan de rege ring der verenigde staten van Indo nesië. Onze gemeenten zijn de bakermat van onze democratie, aldus mr. Oud. Reeds eeuwen geleden werd in deze iage landen aan de zee in de kring der plaatselijke gemeenschap die democra tie geboren. Onze burgerijen zijn op die plaatselijke zelfstandigheid altijd zeer naijverig geweest, ook wel eens te naijverig. Wij konden niet vermoeden, dat het, na het vertrek van de bezetter, zoveel moeite zou kosten de gemeentelijke zelfstandigheid terug te winnen. Vooral op twee hoofdzaken, zo had Thorbecke ons ook geleerd, berustte die zelfstan digheid: op de financiën en op de po litie. Op beide punten was zij na de bevrijding zoek Thans zijn wij bezig haar op het stuk der financiën terug te winnen. Op het stuk der politie zijn wij echter nog ver van huis. Wanneer de gemeenten haar zelf standigheid terug verlangen, dan is dit niet, omdat zij menen, dat alles bij het oude zal moeten blijven. Zij weten best dat een nieuwe tijd om nieuwe vor men vraagt. Zij begrijpen ook. dat me nige zaak. die vroeger geheel aan locale regelingen kon worden overgelaten, de bemoeiing der centrale overheid in onze tijd niet kan ontberen. De cen trale regeling ga echter niet verder dan onvermijdelijk is. Bij de uitvoe ring dele men aan de plaatselijke or ganen een ruime taak toe. Levenslang voor Ko Langendijk Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam deed gistermorgen uitspraak in de zaak tegen Jacob J. Langendijk uit IJmuiden, lid van de beruchte groep van kamer 21 op het hoofdbu reau van politie te Velsen. De advo caat-fiscaal bij het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof, mr. Besier, had reeds driemaal de doodstraf tegen hem geëist. Gisteren uitspraak doende veroor deelde het Hof L. tot levenslange ge vangenisstraf en ontzetting uit alle rechten eveneens voor de tijd van het leven.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1