CITROEN P.O.A. n.v. Stad en Omgeving. Aan de vooravond van de centrale stierenkeuring te Alkmaar AGENDA Randers ontvangt Grasshoppers op Boys-terrein WAT DE THEATERS Payglop 7 N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ Belangrijke dag voor de Noordhollandse fokkerij De Rijksveeteelt-consulent, ir. L. de Vries, schrijft ons: Elk jaar weer wordt met grote be langstelling in fokkerskringen het re sultaat van de centrale stierenkeuring te Alkmaar tegemoet gezien. Deze dag toch vormt het sluitstuk van de stieren keuringen die op een 40-tal plaatsen zijn gehouden en waar de beste stieren worden aangewezen om op de C.S.K. de naam van de N.H. fokkerij mede hoog te houden. Van het totaal aantal ge keurde stieren 1000) komen er 140 in Alkmaar, een scherpe selectie dus. In de herfst van 1947 en ook ge durende 1948 is een niet onbelangrijk aantal goedsoortige tot zeer goede jonge stieren naar het buitenland verkocht. Deze afzet, die over het algemeen voor zeer lonende prijzen heeft plaats gehad, is een zeer verheugend verschijnsel. De N.H. rundveefokkerij geniet sedert de bevrijding in vele zwartbont fokcentra elders in Nederland en ook in het bui tenland naast de fokkerij in Friesland een grote belangstelling. Deze belang stelling is mede een gevolg van de In druk van de gehouden C.S.K. in Alk maar in de afgelopen jaren. Bij de indruk die van de keuring te Alkmaar uitgaat spelen type en exte rieur een zeer belangrijke rol. Even be langrijk zijn de productiegegevens van de moeder en beide grootmoeders, ver meld in de catalogus. De Prov. Commissie, die de C.S.K. or ganiseert, streeft er naar deze produc tiecijfers met de daarbij behorende ge gevens zo volledig mogelijk te geven. Vermeld worden alle afgesloten melk- lijsten van moeder en beide grootmoe ders het jaar bij elke lijst, de datum van afkalven, kg melk, kg melkvet, vet. melkd. droogstaldagen, gemidd. dag opbrengst kg melk en grammen vet. Voor een deel van de fokkers is het fokken van stieren een belangrijk ne vendoel van het bedrijf. Voor het groot ste deel der fokkers en veehouders mid del om de productie van de stallen, waarin hij wordt gebruikt, te verbete ren, voor een klein deel tevens om stie ren voor de afzet te fokken. Vrijwel Iedere N.H. fokker is van oordeel, dat een fraai gebouwde koe met matige productiecijfers een slechte koe is. Wel nu. ditzelfde geldt ook voor de stieren. Enige bijzonderheden. Nu enige bijzonderheden over de stie ren, die 22 April a.s. te Alkmaar aan wezig zullen zijn: 73 één-jarige; 27 twee-jarige; 14 drie-jarige en 10 vier jarige, en ouder. Wanneer we een indeling maken op basis van de afstamming via vaders zijde, dan blijkt, dat wel zeer voor de hand ligt, dat de Oldambster Adema nafok thans praktisch het gehele beeld van de keuring beheerst. Bij de één-jarige stieren behoren 54 stuks tot de Old. Adema nafok, waar van 19 zoons van Adema 7, 10 van Adema 21 en 8 van Dina Lindberg Adema. Verder 4 zoons van Adema van Catrien 28 (Old. Adema Lindberg Old. Lodewijk 3 Old. Luctor). Van F.R.r». origine (zoons of klein zoons van F.R.S.-stieren) een 13-tal, waarbij geen enkel vaderdier die wat het aantal zoons betreft, sterk naar voren komt. Het aantal één-jarige stie ren behorende tot de Fransstam via vaderzijde komen er slechts 3. Twee-jarige stieren: 19 stuks Old. Adema nafok, waarvan 7 zoons van Old. Adema; 5 van Dina Lindberg en 4 van Martinus Adema. Voorts nog 5 van F.R.S. origine. Bij deze leeftijdsklasse slechts één behorende tot de Fransstam. Bij de drie-jarige en oudere stieren 12 stuks Old. Adema nafok; 2 Old. Luc tor nafok; 6 stuks van Adema 197 FRS nafok en 4 Fransen. Van het totaal aantal in de catalogus opgenomen stieren behoren 85 of 68 tot de Old. Adema nafok. Het aantal R.P. stieren en voorlopige R.P. stieren, vermeld in de catalogus, bedraagt dit jaar 53 of 43 en dit bewijst wel, dat de N.H. veefokkerij op een zeer economische oasis berust. Aquai Tenïoonsïeüing K.C.B. in het Gemeentemuseum In het expositiezaaltje van ons ge meentemuseum wordt van 10 April tot en met 8 Mei een tentoonstelling gehouden van werken van Bergense kunstenaars, aangesloten bij het Kunste naars Centrum Bergen. De expositie omvat schilderijen, te keningen, miniaturen, grafiek, beeld houwwerk en cera.miek, hoofdzake lijk van de jongere generatie hoewel ook enkele ouderen werken hebben ingezonden. In totaal hebben een 30- tal deelnemers hier een 70-tal werken ingezonden; ook knipselwerk, dat men hier nog zelden op een tentoonstelling aantrof. Hedenmiddag om drie uur wordt de expositie door mr. A. F. Kamp geopend. Voor het publiek is zij Zon dagmiddag van 25 uur voor het eerst te bezichtigen, verder elke werk dag van 1012, van 25 en van 79 en Zondags van 25 uur. Men krijgt uit deze uitgebreide ver zameling een interessant overzicht van wat voornamelijk in de laatste jaren door onze kunstenaars uit Ber gen en Schoorl gepresteerd is. Het ligt in ons voornemen dezer dagen daarover een artikel van onze des kundige medewerker op te nemen, die van één en ander een uitvoerig ex posé hoopt te geven. Wat onze voorouders schreven Wij lezen in de Alkmaatsche Courant van 9 April 184s: Een jong mensch uit fatsoen lijke burgerstand, bijna 30 jaren oud, vraagt iemand die gewoon is zijn Comtanten in Papieren of Landereijen te beleggen, nu eens eenig geld voor te willen schie ten op een solide zaak, die boven genoemd jong mensch alsdan zoude kunnen k oopen. Hoe zeer het crediet en vertrouwen in dezen tijd als uit de wereld schijnt te zijn verbannen, ver zekert hij als eerlijk mensch aan hem, die zijn helper zal zijn, het vertrouwen in hem niet teleur te stellen Mogt iemand bereid zijn die hulp te verleenen, zoo wordt Z.E. verzocht zich met franco en gesloten briefjes onder Lett. N.N te adresseren bij den Boekhande- 'nnr JOH s ROEM, alhier. riumveremging „De Rode Rio" Donderdag werd in 't .Wapen van Heemskerk" een lezing gehouden door de bekende bioloog, de heer K. Werner, schrijver van o.a. het handboek „Kleu renpracht in het Aquarium". Er be stond vrij grote belangstelling voor deze lezing. Nadat de voorzitter, de heer Elzinga, spreker ingeleid had, hield de heer Werner z'n causerie, waarvoor hij tot onderwerp gekozen had, het kweken van de bekendste tropische aquariumvissen. Spreker wees op 't feit, dat men niet alleen bij tropische vissen van hun gedrag bij de voortplanting kan genieten, maar ook onze inlandse vissen veel leerzaams kunnen tonen. In dit verband noemde hij het bekende Bittervoorntje, dat z'n eieren in de schildermossel legt, waar na bij wijze van vergoeding de vis enige tijd de embryo's van de mossel met zich meedraagt. Hij besprak aan de hand van licht beelden o.a. de kleinere zalmsoorten (Hyphessobryconsoorten) e.a. Deze vis sen deponeren hun eieren vrij in het aquarium, in tegenstelling met die hun eieren vastkleven aan bladeren en ste nen, zoals de overbekende „koning der aquariumvissen" de maanvis (ptero- phyllym eimekei-Ahl). Tegenover deze eierleggende vissen staan de* z.g. le vend barende soorten. Spreker wees sp het feit, dat het milieu, waarin de vissen hun liefdesuitingen vertonen, volkomen aan de eisen, die de vis aan zijn natuurlijke omgeving stelt, moet voldoen. Indien de vis zich niet thuis voelt in de kweekbak, zal zij er niet spoedig toe overgaan, zich voort te planten. Daarom uitte de heer Werner ook zijn verontwaardiging over ..kwe kers" die hun visjes één dag in een kweekbak zetten. Verder werd verteld, dat vissen, die zich voortplanten, rust moeten hebben. Na de zalmen werden o.a. nog de le vendbarenden, de kleine baarzen (Am- bassis-soorten)de grote Amerikaanse baarzen (Cichliden), de Danio-familie, Rivulus- en Fundulussoorten, de Laby- rinthvissen enz. behandeld. Hiernaast besprak de causeur de invloed van vi tamine E (het vruchtbaarheidsvita mine, o.a. uit tarwekorrels), en van enkele geslachtshormonen op de kweek paren. Tot slot noemde spreker nog en kele voedingsmiddelen, en behandelde de manier, waarop men vissen tot pa ring kan voorbereiden, waarna de heer Elzinga deze zeer interessante lezing sloot met een dankwoord aan de spre ker. De aquariumsport wordt de laatste tijd zeer populair, wat ieder begrijpt, die wel eens een mooi tropisch aqua rium gezien heeft. Langzamerhand is dit weer voor ieder te bereiken, en dat vele mensen dit ook proberen, bewijst wel het feit, dat de aquariumvereni ging te Alkmaar reeds meer dan 100 leden telt. A.V.A.-nieuws Afdeling handbal. Programma a.s. Zondag: Heren: A.V.A 1 gaat Zondag z'n eerste wedstrijd spelen in de door het N.H.V. ingestelde nacompetitie. Onze nieuwe le klassers zijn hierbij inge deeld bij enkele oude bekenden en enkele ploegen uit hogere afdelingen, dus voor hun een buitengewoon zwa re en leerzame competitie. Zondag gaat A.V.A. naar Tonegido 2, haar oude tegenstander in Wieringen en maken hier een goede kans om beide puntjes mee naar Alkmaar te nemen. Opstelling: De Vries; Hoed, Spaans; Pijnig, Meijer, Buitenhuis; v. Beekum, Talsma, Zwart, Pijcke en Hovis. Dames: A.V.A. 1-dames gaan op bezoek bij B.S.V. 1 in Bergen. Een prachtige oefenwedstrijd voor de da mes. NAGEKOMEN PREEKBEURTEN VOOR ZONDAG 10 APRIL DIRKSHORN. Herv. gem., half 8 ds. Post (H.Avondmaal). EGMOND AAN ZEE. Herv. gem., 10 uur ds. Roobol (bev. nieuwe leden). GROOT-SCHERMER, av. half 8 de heer Albertz. N NIEDORP, herv. gem., 10 uur, ds. Appel (doop). Doopsgez. gem. geen dienst. WARMENHUIZEN, 10 uur ds. Post. ZUID SCHERMER, 10 uur, de heer ■Albertz. VERDUISTERING De winkelchef van één der Alk- maarse bedrijven is door de politie aangehouden, verdacht van verduiste ring in dienstbetrekking. (Ontleend aan onze advertentierubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De rode schoentjes (tot 14 jaar onder ge leide); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Vrouwen in de nacht, 18 jaar; Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Het vergeten bruidje (tot 14 jaar onder geleide). ZONDAG Harmonie Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 u.: De rode schoentjes (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Vrouwen in de nacht (18 jaar); Cinema Americain, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Het vergeten bruidje (tot 14 jaar onder geleide). Sportpark, 14 uur: Draverijen en rennen. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: De rode schoentjes (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 8 uur: Vrouwen in de nacht, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Het vergeten bruidje (tot 14 jaar onder geleide). Sted. Museum, 1012, 25 en 79 uur: Tentoonstelling Bergense kunstenaars. ZONDAGSDIENSTEN ARTSEN.- Zondag 10 April zijn bè schikbaar de doktoren Kolk en Grans- bergen. APOTHEEK. Zondag 10 April zal de apotheek SchoutenOele in de Koor straat voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt gedurende de volgende week de nachtdienst waarge nomen. E.H.B.O.-DIENST VAN 20—8 UUR Van 9 tot 16 April is Jr. Kolk hier voor beschikbaara. (Geestersingel 36) Wij noteren niet alleen orders maar leveren ook! M Üeraen N.H. fel. 2456 Vlees in de restaurants Op voorstel van Alcmaria V.V.V. heeft de Rijkshoreca aan de Alkmaar- se restaurantbedrijven, die daar prijs op stellen, toegestaan, gedurende het vreemdelingenseizoen des Vrijdags vlees te serveren, echter onder beding, dat dit dan des Zondags in hun zaak niet is toegestaan. Een bewijs, dat Horeca het belang inziet van het vreemdelingenverkeer des Vrijdag ge durende het zomerseizoen. Spreekuur Wethouder De wethouder voor Volkshuisvesting zal zijn wekelijks spreekuur houden op Dinsdag 12 April a.s. van 23 uur ten stadhuize. ALCMARIA V. KLAVERJAST In het door D.W.S. georganiseerde klaverjastournooi werd gisteravond de openingsronde gespeeld. Van de 56 deelnemende verenigingen kwam Alcmaria na de eerste ronde als no. 1 te voorschijn, door overwinnigen op resp. Blauw Wit, Z.F.C. en Meerboys. Vermelding verdient nog, dat bij Alcmaria, dat met 4 koppels uitkwam, het veteranenduo Bonsema—De Vries ongeslagen bleef. Weet Alcmaria zich op 29 April in de tweede ronde te handhaven, dan plaatst zij zich in de finale en is daardoor reeds van een beker verze kerd Bergen Tennispark „De Molen- krocht" heropend Het tennisseizoen is weer begonnen en ook het in Bergen en omgeving welbeken de Tennispark ,,De Molenkrocht'» heeft zijn poorten weer geopend De banen zien er tip top uit Een be langrijke verbetering is, dat nu ook de achterste baan rubberlijnen heeft gekre gen Het clubhuis heeft veel aan gezel ligheid gewonnen en ook de omheining (op het tennisveld altijd een belangrijk ding) onderging een grondige revisie Het Tennispark telt thans een kleine honderd leden 't Behoeft dus geen verwondering, dat er o'ok deze zomer weer tournooien zul len plaats vinden De tournooi-agenda is reeds vastgesteld en zo zullen de wed- wedstrijden voor spelers uit de C-klasse, annex jeugdwedstrijden gehouden worden op 30 Juni, lt 2 en 3 Juli, dus vlak voor Pinksteren Het bekende badgasten ABC-tournooi vindt plaats op 4, 5, 6 en 7 Augustus en het seizoen wordt dan weer besloten met parkwedstrijden (dit zijn wedstrijden met een meer onderling karakter) De aandacht van het tennisminnend pu bliek wordt er op gevestigd dat de KNLTB de distributie van de plaatskaar- ten voor de internationale wedstrijden te Noordwijk (31 Mei tot en met 6 Juni) m$t ingang van dit seizoen heeft over gedragen aan de parkhouders Dank zij de activiteit van de leiding van het Tennispark ,,De Molenkrocht" kon den voor Bergen vier plaatskaartenboek- jes (dat is in totaal 28 zitplaatsen) ver kregen worden Candidatenlijsf- middenblok V.V.D. In de laatst gehouden huishoudelijke ledenvergadering van de afd. Bergen van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie werd besloten om voor de eerstvolgende verkiezingen uit te ko men met een met het Middenblok ge combineerde lijst onder de naam „Mid denblokVolkspartij voor Vrijheid en Democratie". Als candidaten voor de V.V.D. werden gekozen: mr. G. van Hil- ten, H. L. Baron Taets van Amerongen, E. J. van Rees Vellinga en P. Kluitman. De gecombineerde lijst waarmede aan de verkiezingen zal worden deelgeno men zal er uit zien als volgt: 1. mr. G. van Hilten (VVD); 2. Jb. Swaag (Mid denblok); 3. H. L. Baron Taets van Amerongen (VVD); 4. A. M. de Lange (Middenblok); 5. E. J. van Rees Vel linga (WD); 6. mej. J. Kreb (Midden blok): 7 P. Kluitman (VVD); 3. G. Fransen (Middenblok). Mocht één der candidaten vóór de verkiezingen komen uit te vallen, dan zal als candidaat aan de lijst worden toegevoegd A. Kraft van Ermel (VVD) DE OOGST VAN DE WEG Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 3 April werden aan het politie-bureau te Bergen de navolgende voorwerpen als e- yonden aangegeven: portemonnaie; 4 jute zakken; zwarte portemonnaie in houdende f 1,75; shawl (rood gebloemd); bril, bruin montuur; zilveren collier; ket tinkje met medaillon; twee muntbiljet ten. van f 2.50 De lijs van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: bankbiljet van f 10,—; zilveren armband met rode steen bruin kindermanteltje; paar zwart zijden handschoenen; pyama- jasje: zwarte vulpenhouder; rode auto ped op luchtbanden; huissleutel; bril, hoornen montuur; padvindersriem Inlichtingen te bekomen aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Karei de Grote laan 17, telefoon 2444, elke werkdag tus sen 10 en 11 uur DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen Zondag 10 April, wordt de me dische dienst te Bergen waargenomen •door dokter Lug ten, telefoon 2700 Portret van de week Er is een tijd geweest, dat de N.V. Alkmaarse Export veiling een kwijnend bestaan leidde. Die tijd is ai lang voor bij en dat is voor een groot deel te danken aan de huidige directeur, de heer E. Mak. Het behoeft geen betoog dat een bloeiende veiling niet alleen van belang is voor de tuinders uit Alkmaar en omgeving en voor de handelaren. Ook Alk maar, da' toch het middelpunt van een land- en tuinbouw streek is, heeft daar in zijn ge heel belang bij. Het verheugde ons daarom te vernemen, dat het veilingbestuur grootse plan nen voor de toekomst heeft. De heer Mak deelde ons name lijk mede, dat de veiling bin nenkort gaat verbouwen. De tegenwoordige gebouwen be antwoorden niet meer aan de eisen 'die daaraan gesteld mo gen worden. Aanvankelijk be stonden er plannen het z.g.n. „Dode gat" te dempen, opdat meer ruimte zou worden ver kregen. Vermoedelijk zal dit plan niet doorgaan. Er zijn reeds besprekingen gaande over andere terreinen die hiervoor in aanmerking komen. Die plannen worden verwezenlijkt, dat staat vast. Dit zal geld, veel geld, kosten. De heer Mak meent dat hiermee een half millioen gemoeid zal zijn. En dan te bedenken dat 22 jaar geleden, toen de heer Mak zijn functie aanvaardde, de N.V. een belangrijke schuld had. De energieke leiding van deze directeur, die bovendien nog de moeilijke jaren tussen 1930 en 1939 moest overbruggen, is aan deze vooruitgang zeker niet vreemd. DE HEER E. MAK, directeur Alkmaarse Veiling Alcmaria steekt het Marsdiep over VICTORIA-THEATER Vrouwen in de nacht De grote oorlog ligt al weer enkele jaren achter ons, maar voor het lot der gevangenen, der mishandelden en ge- doden en niet het minst voor de spion- nage-avonturen van illegale mannen en vrouwen blijft nog altijd grote belang stelling bestaan Ditmaal zijn het jonge vrouwen die in de macht van Duitse beulsknechten zijn gekomen. Wij zien weer de schnei- dige Duitse officieren met hun haken kruisen en gouden epauletten, we horen weer de uitgeschreeuwde commando's, het hakkengeklap en de stappen van zware laarzen over het plaveisel. We zien de conferenties met de Japanse officieren, de glimlachende magere mannetjes met hun zwarte oogjes die hun bondgenoten even weinig vertrou wen als deze het hun doen. Tussen al deze over leven en dood beschikkende figuren bewegen zich de gevangen vrouwen, die de ene dag mis handeld worden en de volgende in de kostbaarste avondtoiletten worden ge stoken met de opdracht de Japanse gasten zo prettig mogelijk bezig te houden. Verraad en trouw aan de geallieerden, zelfs een vrijwillig offeren van haar leven ten dienste van het vaderland spelen in dit groepje jonge vrouwen een grote rol. Ongetwijfeld zit er span ning in deze film maar ze is verwar rend door vele complicaties en de dra matiek gaat grotendeels verloren door de moorden en schietpartijen waarbij zoveel doden vallen dat er ten slotte maar enkelen overblijven die van dit alles iets kunnen navertellen. De zwakke zijde van deze overigens interessante film Is, dat men er zo nu en dan te sterk aan herinnerd wordt, dat het hier geen natuurlijke opnamen betreft maar een goed voorbereide ver toning waarin artisten als Pala Birell. William Henry, Richard Loo en veie anderen vaak zeer verdienstelijk spel geven. CINEMA AMERICAIN Thrill of a Romance Men zou aan deze film, die de iet wat onbenullige Nederlandse titel van „Het vergeten bruidje" draagt, met "en schouderophalen kunnen voorbijgaan Men zou zich ervan kunnen afmaken met een „Och, alweer een showfilm, alweer meer schone vrouwen en zoet vloeiende muziek en technicolor als fel gekleurd suikergoed. Alweer meer love en romance en een happy ending", 'ware het niet.Ja lezer, ware het niet, dat deze film nu precies iets meei 'geeft, dan de doorsneeproductie op dit ■terrein. En het is moeilijk te zeggen, -waaraan dit eigenlijk ligt. Esther Bathing Beautn" Wilbcrrr t-n Adams opnieuw hoe zij zich in hun dromen alle Eva's wel zouden wensen Tommy Dorsey vuurt zijn mannen aan en laat fluwelen klanken uit zijn trom bone golven. Van Johnson als majoi Thomas Milvaine. de man, die zestien Tappen neerschoot, heeft zijn onweer staanbare jongens-glimlach, er is ge- kabbel van diepblauw water, ruisen van zware pijnbomen en ceders, er zijr, zwembaden, luxe-hotels, neger piccolo's en machtige bergmassieven en éi is het technicoloriet van het came ra-oog. En toch, toch is deze film beter, is deze film anders. Al was he, maar om, de originele manier waaron met het noodzakelijk gelukkig slot werd omgesprongen, al wös het maar om de manier, waarop een opera-zan ger (Lauritz Melchior) zijn aanwezig heid aannemelijk weet te maken, al was het maar om de talloze kostelijice vondsten, de ontelbare trouvailles, die de regisseur Richard Thorpe met gulle hand door zijn werk strooide. Ver wacht in deze showfilm geen grootse balletten, geen massa-regie, geen mo numentale décors, want zij zijn er niet Wat er wel is, dat is de glimlach van Johnson, de charme van Esther Wil liams, de muziek van Dorsey. de zang van Melchior en als décor de mach- Ongetwijfeld zal het Boys-elftal en zijn aanhang met belangstelling de verrichtingen van Zaandijk, IVV, Zil vermeeuwen en Hilversum volgen. Het meest ongunstig voor de Boys zou zijn als Zaandijk en Zilvermeeuwen met de volle winst gingen strijken. IW en Hilversum zullen echter hun huid zo duur mogelijk verkopen, waardoor de uitslagen zeer twijfelachtig zijn. Randers speelt Zondag thuis op het terrein aan de Sportparklaan tegen Grasshoppers. De ploeg uit het Ooie vaarsnest zal er goed aan doen de pun ten thuis te houden daar anders de kans op een plaatsje in de derde klas se tot het minimum Is gereduceerd. Als Alcmaria morgen met de punten van Texel terugkomt is het zeker dat de withemden verder zullen bekeren. Vertrouwen in Kennemers. De Kennemers ontmoeten morgen een van de sterkste tegenstanders in de promotiecompetitie. WA. De duide lijke overwinning die de Bever\Jijfers vorige week op Schoten behaald en geeft wel vertrouwen. Schoorl in de running. Schoorl en LSVV moeten hun vier de klasserschap tegen de kampioenen Ruiters voor kaartsysteem Kaartsysteemladen in carton, hout en staal Zichtbaar kaartsysteem Losbladige banden tige natuur van de Californische rot sen En bovendien nog die onbestemde factor, die de meesterhand van de regisseur in de film wist te leggen, dat ondefinieerbare iets, dat ons het „vergeten bruidje" toch niet zo heel licht uit het geheugen doet verdwijnen Dc.et Uzelf een genoegen en tracht haar ook niet te vergeten! HARMONIE-THEATER De rode schoentjes „Geschreven, geproduceerd en ge regisseerd door de Archers Michael Powell en Emeric Pressburger", ver meldt het programma, maar in het zelfde lettercorps had daarbij moeten staan: gedanst door Moira Shearer, Leonide Massine en Robert Helpmann. Deze sterren van het befaamde Sad- lers Wells ballet deden de film reiken aan de toppen van volmaakte film kunst. waar de schoonheid van een meesterlijk ballet gepaard wordt aan het raffinement en de filmkunst van deze twee grote regisseurs. Bij het zien van het ballet „De Rode Schoentjes" verstomt de zaal om in stille verruk king de pracht van kleur en dans te ondergaan. Nog onlangs heeft onze medewerker Anthony van Kampen in zijn „Amsterdams Podium" de lof trompet over deze film gestoken. Wij kunnen volstaan met deze simpele re gels, doch niet. dan nadat wij u het advies gegeven hebben „De Rode Schoentjes" te gaan zien. Als u deze raad negeert, hebt u iets werkelijk schoons gemist. WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBEHAM DELING uit de afd. Noord-Holland ZAP 'en Sporters verdedigen. Schoorl, dat vori ge week van LSVV won, speelt tegen ZAP, terwijl LSW Sporters ontmoet. De beker. Het ziet er naar uit dat AFC een goede kans maakt om in afdeling A te worden uitgeschakeld. WSV heeft In deze afdeling de beste papieren. Berdos doet het lang niet slecht. Zelf spelen de Bergenaren niet en zullen dus met spanning de uitslag APGS Watergraafsmeer afwachten. Als Wa tergraafsmeer verliest is 't zeer goed mogelijk dat Berdos als no. 1 in de voorronde eindigt. Bergen en RK AFC doen het in groep O minder goed. Het kan haast niet an ders of WFC zal hier als winnaar de voorronde beëindigen. Ook Zeevogels valt ons wat tegen. Schagen is in deze afdeling favoriet. Schoorl Bond van Plattelands vrouwen De afd. Schoorl van de Bond van Plattelandsvrouwen had op haar laat ste bijeenkomst in „De Rode Leeuw" het genoegen de heer Koljnert uit Alk maar in haar midden te zien, die zou spreken over „Geheimen en diepte der zee". Ondanks voorjaarsschoonmaak en modeshows was de zaal goed be zet; ook vele heren hadden gevolg gegeven aan de uitnodiging deze avond bij te wonen. De heer Kohnert verstond als uit stekend verteller de kunst om moei lijke dingen weer te geven op popu laire wijze. Hij voerde zijn auditorium terug naar twee duizend millioen ja ren achter ons liggende tijden en schetste hoe men zich het ontstaan van ons zonnestelsel denkt, hoe na de gasfase doorlopen te hebben, de aarde vloeibaar werd en daarna een dunne stollingskorst ontstond, vol met on regelmatigheden, putten en kraters van gasuitbarstingen. Zoals de ge- geschiedenis der mensheid begint met uiterst vage mededelingen, zo ligt ook de geschiedenis van de aardkorst in een zeer dichte nevel. Thans is 2/3 van het aardoppervlak bedekt met oceanen, die een diepte van 3000, 6000 en bij Formosa zelfs van 12000 meter hebben. Hoe tot de geheimen, die deze oceanen verber gen, door te dringen? De heer Kohnert, die echt op zijn praatstoeltje zat, ver telde van de mislukte pogingen van dui kers om de schatten van de op een diepte van 100 meter liggende Lusitania machtig te worden. Is op die grote diep ten van de oceanen nog leven mogelijk? Onderzoekingen hebben bewezen, dat er inderdaad leven is op die grote diepte. Met een door de Amerikaan William Beebe geconstrueerde ijzeren kogel met patrijspoorten van kwartsglas, gelukte het af te dalen tot 800 meter. In deze Egyptische duisternis krioelde het van zeedieren van de meest fantastische mo dellen en grootte. Sprekèr schilderde 'n, naar van de diepzeevissen, de een met een langgesteeld lichtgevend orgaan op oe kop, een ander met zeer grote ogen en aan weerskanten 50 lichtgevende or ganen. Veel te gauw kwam er een ein de aan deze sprookjesgeschiedenis; de bus haalde de verteller van zijn praat stoeltje. De presidente van de afdeling was de tolk van de aanwezigen met de heer Kohnert dank te zeggen voor zijn interessante causerie. IJmuiden VISSERIJ-BESOMMINGEN Van de Rijksvisafslag bestond de aan voer gisteren uit 275 kisten schol, 65 tong en tarbot 75 schar, 15 tong-schar, 55 ka beljauw, 15 wijting, 10 wolf 10 poon 6 schelvis en 10 kisten diversen Besommingen: RO 15 „Antje" f 6660; KW 89 f 1620; 84 f 2220; 17 f 190; 210 f 1315: 53 f 1215; 92 f 930; 77 f 1240; 72 f 715; IJM 53 f 1430; 204 f 1250; 277 f 1320; 276 f 1210; 220 f 650; 228 f 150

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2