Nieuw bezettingsstatuut voor West-Duitsland DE TOTALISATOR VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Labour-nederlaag bij de Londense verkiezingen De gruwelijke mishandelingen in Nederlandse interneringskampen Maandag 11 April 1949 146e Jaargang No. 85 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hoogsie graad van zelfbestuur Poolse verstekelingen in hachelijke situatie Oneerlijke cassière maakte goede sier in Parijs tv: I Tories winnen 336 zeiels Ontploffing in kerk „Die Mörder sind unier uns" Heï dagblad „Trouw" vervolgt zijn verschrikkelijke publicaties over de toe standen in de Nederlandse interneringskampen gedurende het eerste jaar na de bevrijding. De onthullingen zijn diep beschamend en het wekt de hoogste verwondering, dat de beulen en doodslagers, die klaarblijkelijk hun laagste in stincten hebben botgevierd op de gevangenen, nimmer met de justitie in aan raking zijn gekomen. Men heeft nimmer een bewaker, hoezeer hij zich ook mis dragen mocht hebben, vervolgd wegens doodslag, dood door schuld of zware lichamelijke mishandeling. En zulke gevallen zijn er legio geweest. Het is wen selijk dat, mede als gevolg van de vragen, die het Tweede Kamerlid Ritmeester de minister-president heeft gesteld, alsnog recht zal worden gedaan. Gebeurt dit niet, dan hebben wij het recht verspeeld onze democratie hoger te achten dan het nationaal-socialistisch beulsregiem. Dan hebben wij ons verlaagd tot het peil van nazi-Duitsland. In de Harskamp werden 15 mensen koelbloedig doodgeschoten Groot Brittannie krijgt gelijk in zaak „Kanaal Korfoe" D rie Bulq aarse nota s BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHICODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.—. elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten ■BESySJSOTl Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta ten hebben gisteren West-Duitsland de de hoogste graad van zelfbestuur be loofd, die tijdens de bezetting mogelijk is. Het nieuwe bezettingsstatuut, dat gis teren met het verzoek om commentaar aan het praesidium van de Westduitse constituerende vergadering en de mi nisters-presidenten van de elf Westduit se staten is overhandigd, belooft volle dige wetgevende, uitvoerende en rech terlijke macht aan de regeringen van federale staat en „Lander", behalve op de gebieden, waarop de bezettende mo gendheden zich het gezag voorbehou den. Het statuut staat echter de Duitse autoriteiten toe hun bevoegdheden ook uit te oefenen op het terrein, dat aan de bezettingsautoriteiten voorbehouden blijft, mits de Duitsers daarvoor toe stemming van de geallieerden ontvan- gen. De drie mogendheden verklaren te hopen, dat zij niet zullen behoeven over te gaan tot hervatting van het gezag op andere gebieden, dan die zij zich heb ben voorbehouden. Indien zij dit ech ter nodig zouden achten om veiligheids redenen, voor het behoud van een de mocratische regeringsvorm in Duits land, of bij het nakomen van hun eigen internationale verplichtingen, behouden de geallieerden het recht hiertoe over te gaan, na de Duitse autoriteiten te hebben verwittigd. Amenderingen van de federale grond wet „vereisen geallieerde goedkeuring, doch de grondwetten der „Lander", amenderingen hiervan en wetgeving der provinciale parlementen worden van kracht, indien de geallieerde autori teiten binnen 21 dagen, nadat zij offi cieel hiervan in kennis gesteld zijn, geen veto erover hebben uitgesproken. De bezettende mogendheden zullen de burgerrechten van alle personen ont zien. Door de bezettingsautoriteiten uitge vaardigde wetten zullen in overeen stemming worden gebracht met het be zettingsstatuut en de wetten op grond van de voorbehouden bevoegdheden zullen worden gecodificeerd. Zij behouden zich volledig gezag voor in zaken bereffende ontwapening en eemilitarisatie met inbegrip van re- searchwerk, verbod en beperkingen van industrieën en van de burgerlucht vaart. Zij behouden controle over Ruhr-in- dustrie, restitutie, herstelbetalingen, de- kartelisatie, deconcentratie, handelsdis criminatie, buitenlandse belangen in Duitsland en vorderingen op Duitsland. Buitenlandse zaken verplaatste per sonen en vluchtelingen, bescherming, aanzien en veiligheid der geallieerde strijdkrachten en haar employé's blij ven ook aan de geallieerde voorbehou den. In binnenlandse aangelegenheden be houden de bezettingsautoriteiten zich in zoverre controle vooor als nodig is om een zodanig gebruik van fondsen, voedsel en andere voorraden te ver zekeren, dat Duitslands afhankelijkheid van buitenlandse hulp tot een minimum beperkt blijft. Tevens behouden zij de controle over de zorg voor, en behandeling van per sonen, die door geallieerde rechtban ken veroordeeld zijn en in Duitse ge vangenissen vertoeven. i* t wMÈS PI m -■ .-w-v. Half Zaandam volgde hef reddingswerk Honderden Zaandammers volgden gistermiddag van de kade de lossing van het Poolse houtschip „Feroeia" Onderweg was men tot de verrassende ontdekking gekomen dat zich twee ver stekelingen aan boord bevonden. Deze bleken bovendien in een gevaarlijke si tuatie te zijn geraakt. Door het vrij stormachtige weer was het hout gaan trekken, zodat voor beide mannen s1 echts een ruimte van 180 bij 30 bij 40 centimeter overbleef. De beide verstekelingen hadden slechts een half kilogram brood en een fles water meegebracht. Tweemaal 24 uur hebben zij zonder enig voedsel aan boord vertoefd. Na de ontdekking heeft de bemanning een gat geboord door het metalen z.g. g'raanschot en daardoor een gummislang in de' kleine ruimte van de vluchtehngen gebracht. Door de slang werd vloeibaar voedsel geleid, dat de mannen om beurten op zogen. Op dezelfde manier kregen zij de gelegenheid nu en dan een sigaret te roken. Terstond na aankomst in Zaandam om 12 uur gistermiddag zijn plm. 24 arbeiders geheel vrijwillig met de lossing van het schip begonnen Om half vijf gelukte het aan de lossers, het schip zover te krijgen dat de Poolse verstekelingen naar boven konden worden gehaald In hachelijke toestand kwamen zij aan dek. De oudste hunner viel meteer bewusteloos toen hij in de buitenlucht kwam De jongere hield zich beter, doch van beiden is de toe stand van dien aard, dat besloten werd hen naar het ziekenhuis te Zaandam te vervoeren. EERSTE DUITSE SCHIP IN AMSTERDAM In de Amsterdamse haven is aange komen het s.s. Venus" van de Neptun- tederij uit Bremen, het eerste Duitse schip, dat na de oorlog in Amsterdam goederen wol inneemt. Verwachting tot Dinsdagavond: Enkele overdrijvende wolkenvel den afgewisseld door perioden van zonneschijn en overwegend droog weer. Meest matige zuid westelijke wind. Vooral in het binnenland vrij zacht voor de tijd van het jaar. In October 1948 verduisterde de 25- jarige cassière K. S. bij een modemaga zijn in de Kalverstraat te Amsterdam een bedrag van 1900. Het gelukte de politie niet mej. S. te achterhalen., tot dat zij zich dezer dagen meldde. Na het geld uit de kas te hebben ge nomen is zij per taxi naar Putte in Noord-Brabant gegaan. Hier was juist kermis, welke zij dapper mee heeft ge vierd. Zij maakte kennis met een gezel schap Belgen en is met dezen over de grens gegaan. In enkele dagen tijds bad zij al 900 opgemaakt. Zij besloot de rest om te zetten in Franse francs en vertrok naar Parijs. Hier is zij geble ven tot 13 Maart. Toen was zij volko men platzak en zo vervuld van verlan gen naar Amsterdam, dat zij maar is teruggekeerd. Een der jraaie rennen tijdens de gehouden gisteren in het Alkmaarse Sportpark courses. Bradley verwacht geen oorlog De Amerikaanse stafchef generaal Omar Bradley heeft medegedeeld, dat hij geen oorlog verwacht in het jaar, dat 30 Juni 1950 eindigt. „Verleden jaar was ik bezorgder dan thans", zo voegde hij er aan toe zonder deze op merking verder uit te werken. De Amerikaanse militaire begroting voorziet in een strijdmacht van 4.743.100 officieren en manschappen, onder wie 2.709.300 georganiseerde re serve-strijdkrachten. Aan geregelde strijdkrachten zal het leger 677.000, de vloot 527.000 en de luchtmacht 440.000 man bezitten. De commissie hechtte haar goed keuring aan het volle bedrag van 530 millioen dollar voor onderzoek en ontwikkeling, waaronder het bestude ren van nieuwe wapens. De vierde Wereldjamboree, de eer ste na 10 jaar, zal van 1 tot 12 Augus tus in Noorwegen gehouden worden. De vorige jamboree werd in Schotland gehouden. Het hoofdkwartier van de Britse La- bourpartij heeft Zondagavond bekend gemaakt, dat de partij tot dusverre 336 zetels verloren en 83 gewonnen had in de verkiezingen voor de graafschaps raden. Deze cijfers hadden betrekking op 55 van de 62 graafschapsraden in Enge land en Wales, waarvoor de vorige week verkiezingen gehouden werden. De Engelse regeringspartij heeft de lei ding in de belangrijke raden Middle sex, Essex en Northumberland verlo- n. Het centrale bureau van de conserva tieve partij verklaarde, dat volgens de tot dusverre ontvangen resultaten, de conservatieven een netto zetelwinst boekten van 325 zetels, waartegenover slechts een verlies van 19 zetels stond. Morgan Phillips, secretaris van de Labour-partij, verklaarde, dat de uitr slagen een uitdaging waren voor de ge hele Labour-beweging. Maar weinigen verwachtten, dat de verliezen zo zwaar zouden zijn"-, zo zeide hij. „In zeker mate is dit te wij ten aan de herverdeling van zetels en aan het feit, dat de Tory-partij de ver kiezingen als een kunstmatig referen dum heeft uitgebuit. Zij hadden hierbij het voordeel, dat er geen tijd genoeg was om de betekenis van de begroting als een verdere stap naar het bereiken van Engelands economische onafhan kelijkheid te verklaren." Zes personen zijn om het leven geko men bij een ontploffing in de Room- Katholieke kerk te Marion in de Ame rikaanse staat South Dakota. De ontploffing deed de gehele kerk instorten tijdens de mis, toen, naar schatting, 150 gelovigen in het gebouw waren, van wie de meesten waren be dolven. Verklaard werd, dat de oven van de Sentrale verwarming der kerk uit elkaar sprong. Onbekende Bijbel handschriften gevonden Een Belgisch officier, luitenant Philippe Lippens, UNO-waarne- mer te Amman, heeft in de woes tijn van Judea, ly2 km. ten Zui den van Jericho, een grot ontdekt, waar tot dusver onbekende He breeuwse handschriften van de bijbel zijn gevonden. Onder de documenten bevindt zich e®re Hebreeuws handschrift op perkament, dat dateren moet uit de zesde eeuw voor onze tijdreke ning, en waarin fragmenten voor komen van de hoofdstukken 19 en 22 van het boek der Levieten. Nanking bestormt de banken De tot 750.000 personen terug gelo pen bevolking van Nanking bestorm de gisteren de banken, teneinde te trachten zilveren dollars en buiten landse valuta te kopen. De waard r van de munteenheid der regering, de gouden Joean, is in enige uren tijds met meer dan 150 pet. gedaald. Ge meld wordt, dat de communistische legers thans het belangrijke brugge- hoofd te Kwatsjou, dat tegenover Tsjinkiang is gelegen, bedreigen; zij zouden Szelitoe hebben bereikt, na eerst Santsjiaho, dat onmiddellijk ten noorden van Kwatsjou is gelegen, te hebben bezet. MOSKOU DAAGT BEVIN UIT. De commentator van radio-Moskou heeft de Britse minister Bevin uitge- I daagd „één enkel feit te noemen, dat aantoont, dat de Sowjetunie ooit En geland, Frankrijk, de V.S. of enig ander land, aangesloten bij het Atlantisch pact, heeft bedreigd." Kind in een wel omgekomen In het afgel-open weekeinde is men te San Marino in Californie met man en macht doende geweest om te probe ren de driejarige Kathy Fiscus, die Vrijdag bij het spelen in een dertig me- tc- diepe, nog geen veertig centimeter brede wel was gevallen, tijdig te be vrijden, doch tevergeefs. Toen men te gen middernacht van Zondag op Maan dag het kind bereikte, was het dood. Een dokter verklaarde, dat het kind reeds Vrijdag is overleden. Men had aanvankelijk een „slangen mens" willen vragen, te trachten het kind uit de smalle wel te halen. Toen dit te riskant werd geoordeeld, ook al omdat de luchttoevoer in de wel door het lichaam van de redder mogelijk te veel zou worden afgesloten, ging men met graafmachines en bulldozers aan het werk, om het meisje uit te gra ven, terwijl voortdurend lucht in het gat werd gepompt. £JE TOTO is terug. Terwijl op de baan de paarden draven en de hoofden van de toeschouwers gedwee mee draaien, „speelt" men. Men doet dat heden ten dage zonder de hulp en de bijstand van de bookmakers, die door de wet van de courses zijn gebannen Men gokt volgens de reglementen en verdringt zich voor de toto En zo loop je dan op het Alkmaarse Sportpark en kijkt de zaak eens aan Links van je loopt je buurman en '■echts een andere buurman en overal ntn je heen nog een paar duizend mensen, die allemaal vreemden voor kaar zijn, maar hier, op de courses, plots elkander kennen. „Wat zet jij" zegt er één. „Drie plaats" zegt de an der en als een lopend vuurtje gaat die ,tip" op weg tussen de duizenden op het Sportpark. Men wil het niet gelo ven, maar iets vanbinnen is sterker Probeer het maar Luister wat Uw buurman doet en tien tegen één, dat U hetzelfde gokje gaat wagen Daarom zeggen de insiders ook niets. Zij aok- ken zwijgend, zij houden hun mond. Insiders zijn zij. die kenbaar zijn aan trenchcoats, breedgerande hoeden, hardgele shawls en als ze héél erg vakkundig zijn een veldkijker. Dat onderscheidt hen van de massa. Want die massa zwaait met een paar dui zend programma's, een paar dxdzenct tipblaadjes, een paar duizend briefjes van een gulden. Want de massa gokt aan de lange apenkooi, die toto heet De insiders hebben daar hun eigen loket, de massa heeft er vierentwin tig Aan de ene kant stop je je gulden naar binnen, en krijgt een ticket, aan de andere kant stop je je ticket erin en je krijgt je winst.. Tenminste, als je geluk hebt gehad. Want het is en blijft een gok. Buurman Pietersen, die je nooit eerder zag maar die je nu jo viaal op je schouder slaat, toucheert elf ggflden voor honderd centen en vindt, dat hij niet kwaad heeft ge boerd, en Gerritsen uit voor mijn nart Tietjerksteradeel, die je plots heel na blijkt te staan, is zijn vijf gulden kwijtGerritsen heeft pech gehad. Per slot van rekening moei Gerritsen pech hebben, wil Pietersen wat kunnen verdienen. Want de to*o is geen instelling van liefdadigheid en de heer Lieftinck is ook niet voor de poes. QAAR lopen ze dus, de ambtenaren, de landbouwers, de middenstanders, de leraren, de dames en de „dames" Ze zwermen om de loketten van de tnto als vliegen om de strooppot. En achter het gaas staan de beambten en reiken tickets uit en stempelen met hun ponsmachines en strijken het geld op. En in de rekenkamer zitten man nen te cijferen, na iedere course, om in een ommezien de cöte vast te stel- 'en. En in het loket „inlichtingen" heeft men weinig te doen. Want ieder een weet alles. De insiders qualitate qua, de massa omdat een ander óók doet, alsof hij het weet. „Er zijn tientallen gevallen te nee- men", zo schrijft „Trouw", waarin vol komen Duitse concentratiekamp-metho den zijn toegepast. Ook op geïnterneer den, die al kort na hun arrestatie als „licht geval" zijn vrijgelaten. In een der rapporten lezen wij: „De gevangene H. was ziek, maar moest toch mee naar buiten voor boerenarbeid. Bij zijn aan komst daar was de man niet in staat te '.verken. Hij werd mishandeld. De tweeden dag zakte hij na een mishan deling in elkaar. De gehele dag bleef hij met koorts in het open veld liggen. De derde dag moest hij in een onver warmde schuur blijven. Nog drie dagen Boven alles uit brullen de luidspre kers. Dat Col des Aravis geplaatst is. dat de cöte op nummer drie één gul den dertig bedraagt, dat Keesje Berk houwer zijn moeder kwijt is en dat de deelnemers aan de volgende course met spoed aan de start worden verwacht. Or. de tribunes zitten de toeschouwers en hullen zich steeds dichter in hun jassen en mantels tegen de ruwe wind en een harmonikaspeler hangt hoe toepasselijk een paardenhoofdstel aan de muur. De witgejaste venter met lekkernijen heeft natuurlijk geen chocolade meer, alleen maar peper munt en „ik heb winnend gespeeld op Karina. Wat denk jij, zou ik een kans maken?" Tussen de massa drentelen de re chercheurs van de toto, die niemand opmerkt, omdat ze niet te herkennen zijn. Ze hebben geen platvoeten en geen bolhoeden Zij houden het oog op clandestine „bookers" en zijn er als de kippen bij, zodra ze maar iets ver dachts merken. Op de baan draven de paarden met een ver-vooruit gooien van de benen, de staart als een waaiende pluim naar achter, de pikeur ingespannen tussen de wielen. Nu en dan schijnt een kil zonnetje even een paar lichtflitsen op de glanzende buizen, speelt het zon licht over de deinende paarden-huid. toveren wat stralen iets -n het voor jaar op het groene veld De toto is terug. De paardensport is nieuw léven ingeblazen. Het Internationaal Gerechtshof heeft met 11 tegen 5 stemmen de Britse eis tot schadevergoeding van Albania in de zaak „Kanaal Korfoe" toegewezen. Het Hof achtte Albanië „responsible under international law". Het Interna tionaal Gerechtshof deed hiermede uitspraak in de eerste zaak, die het sinds de laatste oorlog te behandelen kreeg. Zoals men zich herinneren zal be schuldigde Groot-Brittannie Albanië er van mijnen in het Korfoekanaal gelegd te hebben, waar de Britse torpedoboot- lagers „Volage" en „Sanmarez" in Oc tober 1946 mee in aanraking kwamen en zwaar beschadigd werden. Vier en veertig Britse zeelieden verloren daar bij hun leven en twee en veertig wer den gewond. Met 10 stemmen voor en 6 tegen be- iloot het Hof, dat het nog nader zal overwegen welk bedrag Groot-Brittan nie als schadevergoeding van Albanië zal moeten ontvangen. Groot-Brittan nie eist 875.000 pond sterling Het Hof was met 14 tegen twee stemmen van oordeel, dat het Verenigd Koninkrijk op 22 October 1946 de souvereiniteit van Albanië niet had geschonden. neeft deze man daar moeten liggen zon der dat gezorgd werd voor transport of medische hulp. Des Zaterdags werd de ze zieke, toen de werkploeg was terug gekomen, naar het kamp gebracht. Hij was toen zeer ernstig. Daar heeft hij nog vier dagen en vier nachten gele gen. totdat hij in een hospitaal is opge nomen. Daags daarna is hij overleden aan blindedarmontsteking en buikvlies- ontsteking. Hij liet een vrouw en zes kinderen achter". Oorden van ontzetting. De kampen Avegoor, Westerbork, Ca- rel Coenraadpolder, Harskamp en Vught, de gevangenissen te Schevenin- gen, Almelo en Leeuwarden, een kazer ne te Apeldoorn, worden, naast andere interneringsinrichtingen, in de rappor ten der politieke delinquenten afge schilderd als oorden van ontzetting. Wat aan liederlijkheden in de cellenba rakken te Scheveningen is gebeurd, is met geen behoorlijke pen te beschrij- ""in. Van een hoge autoriteit, wie wij een der rapporten voorhielden, vernamen wij, buiten het rapport om, dat in de Harskamp „schieten op britshoogte" eenmaal 'n „oefening" van de bewakers is geweest. Daarbij zijn vijftien ge- interneerden, die op hun brits lagen en van bulten af beschoten werden, ge dood. De verhalen over Vught anno 1945 zijn niet minder gruwelijk dan die anno 1943 en 1944. Alleen heet hier de „Ro zentuin" „Bloedakker". In dit kamp zijn ■bunkerstraffen aan de orde van de dag geweest. Niets gedaan. De honderden bladzijden, die over rog veel erger mishandelingen spreken, fciin hiermede niet uitgeput. De „vlie gende brigades", die op last van de mi nister van Justitie in 1946 onverwacht de kampen hebben geïnspecteerd, heb ben wantoestanden gesignaleerd. Een commissie uit de Tweede Kamer heeft later de kampen bezocht. Toen kwa men de gesignaleerde toestanden niet meer voor. Maar overigens is, naar on ze inlichtingen, aan deze ergerlijke za ken niets gedaaan". Mr. Oud voorzitter van de V.V.D. De algemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie heeft bij acclamatie tot voorzitter en ondervoorzitter der partij benoemd mr P. J Oud te Rotterdam en mr. H. van Riel te Den Haag De heer J. Q F A van Dijk te Amersfoort werd als lid van het dagelijks bestuur herkozen. Gekozen werden als lid van het dage lijks bestuur ir. B. C. van Balen Wal ter te Leeuwarden en mr. W. Kok te Hengelo (O.) Als leden van het hoofd bestuur werden herkozen de heren G. Ritmeester te Den Helder. D W. Dett- meijer te Den Haag, prof. dr. J. Linde boom te Groningen en mevr C. Stem- lerTjaden te Heemstede. Tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen jhr. mr. W. L. Schorer te Rotterdam. Duitse rechter in arrest Op aanwijzing van twee zijner voor malige soldaten is Wolfgang Kirchberg, voormalig commandant van een Duitse batterij in Nederland, thans rech ter in het burgerlijk gerechtshof te Helmstedt, door de Britse autoriteiten gearresteerd. Kirchberg wordt er van beschuldigd het bevel te hebben gege ven tot het doodschieten van drie Ne derlandse burgers of althans dit te hebben toegelaten. Naar verluidt wer den de drie Nederlanders bij de batterij aangetroffen en, verdacht van een po ging tot het verrichten van een sabota gedaad, op bevel van Kirchberg of met zijn goedvinden door een Duitse schild wacht doodgeschoten. De beschuldigde is naar het interneringskamp Falling- hostes overgebracht. 3-JARIG MEISJE DOOR TAXI OVERREDEN Terwijl haar vader een bezoek bracht aan zijn in een sanatorium verblijf hou dende vrouw, is gisteren in de stille Burgemeester van de Stadtstraat te Zaandam de 3-jarige Annie de Kee door een taxi overreden en op slag ge dood. Het meisje kroop voor de bum per van de wagen, terwijl de taxi chauffeur afrekende met een passagier. De chauffeur merkte het kind niet op, toen bij weg wilde rijden. Alle proiesien afgewezen De Bulgaarse regering heeft de tekst gepubliceerd van drie nota's die be trekking hebben op het onlangs gevoer de proces tegen vijftien predikanten in Bulgarije. In een nota aan de V.N. wordt gepro testeerd tegen de voorgestelde bespre king van het proces door de V.N. Het proces tegen de predikanten, met dat tegen kardinaal Mindszenty, vormt een voorwendsel voor de voorgestelde plaat- siug op de agenda van de algemene vergadering der V.N. van de „zoge naamde beperking van de godsdiensti ge en andere vrijheden" in Bulgarije en Hongarije, aldus de nota. De beide andere nota's waren gericht aan Groot-Brittannie. In een van deze wordt de Britse protest-nota van 12 Maart j.l. van de hand gewezen, volgens welke het proces een inbreuk was op oe burgerlijke vrijheden In de Bulgaar se nota wordt gezegd, dat de toon van de Britse nota .ontoelaatbaar" was en dat de feiten, die tijdens het proces be kend werden „onbetwistbaar" waren. De tweede Bulgaarse nota is een ant woord op het Britse protest van de vo rige maand tegen de uitwijzing van Denis Greenhill, eerste secretaris van de Britse legatie te Sofia. In de nota wordt uiting gegeven aan de verbazing van de Bulgaarse regering ever de Britse suggestie, dat een lid van de Bulgaarse legatie te Londen als re- pressaille-maatregel het land zou wor den uitgewezen. Het Bulgaarse besluit om Greenhill uit te wijzen was geba seerd op „onloochenbare feiten" en een overeenkomstige actie tegen de Bul gaarse legatie te Londen zou een „wil lekeurige daad, vijandig aan de Bul gaarse republiek" zijn. aldus de nota. Voorstellen over Italiaanse koloniën verworpen In de algemene vergadering der V.N. heeft de Sowjetunie de Engelse en Amerikaanse voorstellen voor de be stemming van de voormalige Italiaanse koloniën in Afrika verworpen. Gromyko stelde voor de voormalige Italiaanse koloniën onder 'n algemeen, door de Verenigde Naties uit te oefe nen beheerschap te plaatsen, waarbij Italië deel zou uitmaken van de be- heerschapsraad. Na tien jaar zouden Lybie, Eritrea en Somaliland onafhan kelijk moeten zijn.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1