Uitstekt Stad en Omgeving. P.O.A. n.v. Klaas Boot, landskampioen turnen Oud RAF-pilootvliegtnaarzijn makkers Organisatie uitstekend AGENDA Payglop 7 Ouderavond Openbare School voor U.L.O. [_aatsie N en leuws Toto-c Publieke b viel Sportu Twee Halierianen in keurploeg De eivolle Amsterdamse turnhal heeft gistermiddag kunnen zien hoe de jeugdige Klaas Boot van „De Halter" Nederlands kampioen turnen is geworden. JVIet ruim een punt voorsprong op G. J. C. Linde kwam Klaas Boot na felle strijd als eerste uit de bus. Hoewel deze Halteriaan tot de kanshebbers voor'de titel mocht worden gerekend is zijn succes toch min of meer een verrassing, vooral toen bleek dat hij tijdens de wedstrijden aanvankelijk last van zijn zenuwen had. Aan drie toestellen kreeg hij daardoor een herkansing waarvan liij op uitstekende wijze gebruik wist te maken. Dit is wel het beste bewijs dat hjj niet alleen lichamelijk, doch ook geestelijk in goede conditie verkeert. Van harte wensen wij Klaas Boot en zijn vereniging geluk met dit fraaie succes. Maup Volkers heeft zich ook uitstekend geweerd. Met iets meer geluk zou deze Halteriaan op de vierde plaats zijn geëindigd. Met miniem verschil op de num mers 4, 5 en 6 moest Volkers nu met de 7e plaats genoegen nemen. De organisatie van de Nederlandse Turnkampioenschappen was uitstekend verzorgd. In vlot tempo werden de verschillende onderdelen afgewerkt en het tijdschema klopte volkomen. Dit zegt heel wat daar 32 deelnemers hun kunnen moesten demonstreren. Dit aantal deelnemers onderstreept nog eens duidelijk de goede prestaties van Boot en Volkers. Klaas Boot leverde op het paard met zijn vrije oefening de beste prestatie met resp. 18,2 én 18.4 punten. Ook voor zijn paarde- sprong noteerde hij de beste cijfers. Linde, de kampioen van vorig jaar, werd no. 1 op rek en brug. Na afloop van de wedstrijden werd de Nederlandse keurploeg samenge steld. Wij geven u hier deze ploeg en de volgorde zoals de deelnemers zich gistermiddag bij de wedstrijden plaat sten. 1. en Nederlands kampioen, Boot, Alkmaar 99.7 punt.; 2. Linde, Hengelo 98.3 pnt.; 3. Vos, Amsterdam 96 pnt.; 4. Wiethaar, Heemstede 92 pnt.; 5. Bos scha, Enschede 91 pnt.; Krill, Vaals 90.6 pnt.; 7. Volkers, Alkmaar 90.5 pnt.; 8. Fauchamps, Vaals 89 pnt.; 9. Van Ga len. Enschede 88,6 pnt.; 10 Spoelstra, Huizum 88,6 pnt.; 11. Steeman, Huizum, 88.1 pnt.; 12. Hermans, Blerick 87.5 pnt. Hartelijke ontvangst Om zeven uur arriveerde Klaas op het Alkmaarse station en opnieuw kwam de grote saamhorigheid van de Halter-familie tot uiting, toen de jeug dige kampioen daar door zijn mede leden en hun familie werd opgewacht en er in de derde-klas wachtkamer een ontvangst werd geïmproviseerd, - waar bij de toespraken en de bloemen niet ontbraken. De heer J. Reurslag, de voorzitter van De Halter voerde namens zijn ver eniging het woord. „Klaas, zeide de heer Reurslag, jij bent nu kampioen turner van Nederland geworden. Dat is, ook al met het oog op jouw jeug dige leeftijd, een geweldige prestatie, een prestatie, waarop heel Alkmaar trots kan zijn en het betekent een groot succes voor De Halter. Je ver richtingen in de Turnhal te Amster dam zijn boven alle lof verheven. Het bereikte resultaat, 99.7 pnt. is daar een bewijs van. Wij rekenen erop, dat dit succes een stimulans zal zijn voor al onze leden, om nog meer interesse te tonen voor de gymnastiek en de licha melijke opvoeding in het algemeen". Ook de heer K. Boot Sr. werd door de heer Reruslag in zijn huldiging be trokken, want hij was het, die zijn zoon de goede leiding gaf. ..Dit succes", zo vervolgde de voorzitter, „kwam voor ons niet geheel onverwacht. Wij had den er min of meer op gerekend, zo niet dit jaar, dan toch bij een volgen de gelegenheid". Ook Maup Volkers, die gisteren de zevende plaats bezette werd door de heer Reurslag in zijn huldiging betrokken. Onder het uitspreken van de hoop, dat het kampioenschap nog vele malen voor Klaas zal zijn weggelegd, waarbij de heer Reurslag ook dacht aan de kring-wedstrijden, overhandigde hij Klaas Boot een bouquet tulpen als hulde van de Halterfamilie. Met enkele eenvoudige woorden heeft Klaas zelf dank gezegd voor de ontvangst, die hij zeide, niet verwacht te hebben. De heer Boot Sr. voerde het woord, niet als leider van De Halter ditmaal, maar als vader van de kampioen. Spr. wees er op, dat het niet eenvoudig is het kampioenschap te behalen, maar nog veel moeilijker het te behouden. „Klaas, blijf wie je bent," zo zeide va der Boot, „dan kunnen we nog veel plezier aan je beleven". Met een kort dankwoord van de heer Reurslag werd de bijeenkomst geslo ten. Opening schilderijententoonstelling Een behoorlijk aantal belangstellen den w.o. burgemeester Wytema en de wethouders Van Slingerland en Bak ker. alsmede burgem. Huygens wa ren Zaterdagmiddag in het Gem. mu seum aanwezig bij de opening van de schilderijententoonstelling van het Kunstenaarscentrum Bergen, waarover wij reeds een en ander hebben mede gedeeld. Nadat de directeur van het Gem. Museum, de heer Th. P. H. Wortel de aanwezigen had welkom geheten, werd het woord gevoerd door mej. Gischler van het Departement van O. K. en W. die er haar vreugde over uitsprak, dat exposities als deze ook in de kleinere steden worden gehouden. Het is goed, dat Kunstenaars zich niet opsluiten in hun isolement maar de gelegenheid aangrijpen contact te zoeken met de wereld der belangstellenden. De ge meenschap is gediend door het contact met de kunstenaars. Spr. juichte het toe, dat de kunstenaars zich in een kunstenaarscentrum verenigd hebben. De voorzitter van het KCB, ar. A. F. Kamp sloot zich daarbij gaarne aan Hij achtte het een voorrecht. dat schilders uit Bergen en Schoorl zich verenigd hebben in deze expositie welke met enige moeite tot stand was gekomen. Spr. vestigde daarbij de aan dacht op de noodzakelijkheid, dat de kunstenaars ook elkander en elkanders werk steed» meer leren kennen en waarderen. Hierna werd de expositie geopend. Naar wij vernemen heeft mej. Gischler Zaterdagmorgen een bezoek gebracht aan enige ateliers in Bergen en daar enkele doeken voor rekening van het Departement aangekocht. Palmpasen in Alkmaar Palmpasen is voorbij. De feestdag, waarnaar nog steeds zovele kleinen verlangend uitzien, behoort weer tot het verleden. Ondanks de koude wind hebben talrijke gezichtjes geglommen van plezier, toen de kinderen hun fees telijk versierde palmpaas hoog boven hun hoofd droegen bij de optochten door de stad. St. Caecilia, het onvermoeid blazen de muziekcorps, heeft zijn steentje tot de feestvreugde terdege bijgedragen en de stoeten trokken nog flink wat be langstelling. Op het Waagplein was het wel het drukst maar ook van andere punten in de stad, zoals van de Koorn- laan vertrokken groepen kinderen met hun palmpaas. Er was ook dit jaar veel werk ge maakt van de versiering. Er waren vo gels en andere dieren, er waren pop pen in allerlei vorm en grootte, som mige zelfs met een hardgekookt ei in de armen gebakken. Duidelijk was het te zien, dat de eieren weer volop ver krijgbaar zijn, want talloos waren de versierde palmpasen, waarvan 't ei het hoofdmotief vormde. Grote gro.epen padvinders, welpen vooral, maar ook gidsen en andere jeugdorganisaties hebben deelgenomen aan de optochten. Tot besluit werden de versierde palm pasen der traditie getrouw gebracht naar het Centraal Ziekenhuis, het St. Elisabethsziekenhuis en andere instel lingen ter plaatse, om ook hen, die niet konden deelnemen aan de feest vreugde, te bewijzen, dat ook aan hen werd gedacht. (Ontleend aan onze advertentierubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: De rode schoentjes (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 8 uur: Vrouwen in de nacht, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Het vergeten bruidje (tot 14 jaar onder geleide). Sted. Museum, 1012, 25 en 79 uur: Tentoonstelling Bergense kunstenaars. DINSDAG Bioscopen als op Maandag. Sted. Museum: 1012, 25, 79 uur: Tentoonstelling Bergense kunst. ledereen weet hef! Voor VULPENHOUDERS en VULPOTLODEN is het vertrouwde adres: Feestavond Emagosas Zaterdagavond hield de ULO school vereniging Emagosas een feestavond in het Gulden Vlies. Na een kort ope ningswoord van voorzitter Torenvlied, waarin deze de directeur, leraressen, leraren en genodigden welkom heette, werd door leerlingen van de ULO een programma afgewerkt, dat de uitver kochte zaal de gehele avond aangenaam bezig hield. De jeugdige toneelspeler- (sters) bleken over het algemeen rol vast te zijn en vergeleken bij de vorige opvoering vertoonde hun prestaties een vooruitgang. Van de beruchte planken koorts was ditmaal niet veel te bespeu ren. Vóór de pauze werd een aantal schetsjes opgevoerd, waarvan wij wil len noemen „De onvriendelijke ober" en „De rechtspraak". Bijzonder aardig was het Bloemendansje, dat ingestu deerd was door mej. Cornelissen, die hiervoor een bouquet bloemen aange boden kreeg. De schetsjes werden afge wisseld door pianospel en muziek van de ULO band. Na de pauze werd door Truus Hot tentot, Klaasje Tiesjema, Jaap Schuur man, Lies Groet en Rudi Kesselaar het toneelstuk in één bedrijf „De witte vrouw" opgevoerd. Vooral de jeugdige Kesselaar gaf, in zijn rol als dienst meisje, uitstekend spel te zien. Zowel vóór de pauze, toen hij conferen cier was, als daarna in de rol van bet dienstmeisje, gaf hij blijk veel aanleg voor het toneel te hebben. Om ongeveer half twaalf was het eerste gedeelte van de avond afgelopen en kon de voorzitter van Emagosas dank brengen aan degenen die aan het toneelspel hadden deelgenomen en aan do leraren en leraressen, onder wier lei ding de toneelstukjes waren ingestu deerd. Tot slot van de avond kregen de bezoekers nog enige uren de gelegen heid onder leiding van de heer Arend- sen op de dansvloer rond te zwieren. Heiloo Alles voor Adriaan De A.T.V. „Falkland" gaf Zaterdag de laatste uitvoering van het seizoen. Zij bracht de comedie „Alles voor Adriaan", een stuk van vaderliefde en ijdelheid in 3 bedrijven van Piet Mos- sinkoff. De woorden, gesproken aan't slot door voorzitter Keesman, kunnen wij ten volle beamen: „Wij hebben ge noten van uw spel en de nieuwe regis seur, de heer Jan Hoed, heeft zich een waardig opvolger getoond van Rossen- backer". Laten wij tevens het spel van Jan Hoed zelf onder de loupe nemen, want hij is niet alleen 'n knap regis seur, doch ook een zeer verdienstelij k toneelspeler. Hij had een rol de vader van Adriaan, als een rentenie rende ex-slager die hem al bijzon der goed lag. Hartelijk hebben wij ge lachen om zijn zeer goede reacties en kwinkslagen en wij leefden met hem mee, toen hij zijn zoon tegenover zich vond, door zijn al te grote bezorgdheid over zijn praktijk als jonge dokter. Na hem willen wij de dokter de heer Freek Scheppers noemen. Van deze moeilijke rol heeft hij met keurig tegenspel van mevr. N. SpaansSchuit een beschaafde creatie gegeven. Wij zeggen niet te veel, wanneer wij H\e- moreren, dat dit drietal het stuk tot een groot succes heeft gemaakt. Naast deze kwamen verschillende spelers en speelster op eenzelfde hoogte naar voren. Het spel van de rijkgeworden veekoopman de heer Jan Anema was o.i. natuurgetrouw, terwijl de hooghartigheid van zijn tweede vrouw hem soms deprimeert, doch de ge negenheid voor zijn dochter en zijn oude vriend Arie de Ronde de vader van Adriaan niet verloren kon doen gaan. Mevr. Asjes speelde de rol van ziin tweede vrouw en deed dit als invalster voor mevr. C. Speur Jonker op onverbeterlijke wijze. Ook het spel van mej. Haspels als de ge trouwe huishoudster van Arie de Ronde, de ex-slager, was goed. Ten slotte kunnen wij nog noemen mr. v. Kesteren Nick Aafies: 'n vertegen woordiger IJ v. d. Blom; de colpor teur Hoogedoorn Ewoud Klok en het dienstmeisje bij de Vmilie Klop pers Nel Snip. Allen hebben er voor gezorgd, dat de A.T.V. „Falkland" met vertrouwen het volgend jaar haar 25-jarig bestaan zal kunnen herden ken. De toneelaankleding was goed, evenals de wachtkamer en de attribu ten die het geheel completeerden. HEILOO KRIJGT ZIJN EERSTE APOTHEEK. Naar wij vernemen, is de heer F. G. de Wilde, apotheker te Amsterdam, voornemens in Heiloo een apotheek te openen. Wij hopen spoedig uitvoerige gegevens te kunnen mededelen. De toestand van dr. Bartsfra Het zal haar patiënten en andere vrienden zeker verheugen te vernemen, dat mej. S. P. Bartstra Zaterdag het ziekenhuis in Amsterdam heeft verlaten en naar Den Haag is gegaan. Dokter Bartstra moet in Mei nog een operatie ondergaan en zij gaat daarna voor herstel waarschijnlijk nog een maand of vier naar Canada. De 14e ronde van Alkmaar Op Zondag 1 Mei organiseert de wie- Ier vereniging Alcm. Victrix voor de 14e maal de ronde van Alkmaar. Van de zijde der renners bestaat ook nu weer een grote belangstelling. Reeds zeventig amateurs, waaronder de bes te uit den lande schreven in, terwijl de categorie nieuwelingen inmiddels volgeboekt is Verwacht mag dus wor den dat ook ditmaal de ronde van Alk maar een succes zal worden. Het traject zal evenals vorig jaar. worden uitgestippeld langs Jan van Scorelkade, Nicolaas Beetskade, vd Lijnstraat en Bisschop Bottemannestr. SCHAAKWEDSTRIJD VVV—VAS II Gisteren werd deze wedstrijd promotie- degradatie Hoofdklasse Ned Schaakbond gespeeld met het volgende resultaat; d Appel Jr—J L de Vries V2—VïJ P See- waldN Luza V2—V2; P Hoekstra—N H Jo- sephus Jitta 1—0; E Kaijzer—J H Addioks 01; P VreekenG van Deene 01; W Kwak—M Szpor 1—0; P Deugd—D W Bar- velink 1—0; C Kieft—A P Waltemalke i/s_i/2; a BeemsterboerTh M de Hon 1—0; Ir Cool—J Nielsen 1/2—1 /t VVV I won alzo met 64 Marktberichten LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE 11 April 16.000 kg rode kool 17,70—18,20; 9000 kg gele kool 14,40—15,70; 2800 kg witte kool 12,90: 1000 kg witlof: I 23—25 en II 12—16 WARMENHUIZEiN, 9 April 49,500 kg rode kool 17—22; 9700 kg gele kooi 14,80— 17,50; 32,500 kg Deense witte kool 12,40; 3800 kg peen 6—7 Chris Vlotman toch naar réunie Ook na de oorlog is de band tussen de leden van de verschillende RAF- squadrons hecht en sterk gebleven. Nog regelmatig komen de piloten, de waarnemers, de luchtsehutters bij elkaar om gezamenlijk een reünie te houden. Een van hen, de piloot Chris Vlotman, afkomstig uit onze omgeving, wiens broer in Alkmaar woont en die zelf een bollenbedrijf in Engeland bezit, hoorde van zo 'n reünie. Piloot Vlotman, vroe ger jachtvlieger in hét R.A.F.-squadron no. 448 wilde de bijeenkomst bijwonen, tot elke prijs. Maar goede raad was duur, want de heer Vlotman vertoefde op Java en hij zou 8000 mijlen moeten afleggen, om in Bradwall-on-sea te ko men, waar de reünie gehouden wordt. Dus ging er een brief naar Leslie Hunt, de secretaris van de vereniging der leden van het 448 squadron. Leslie, die drommels goed wist, dat zijn oude strijdmakkers. Chris Vlotman graag op de reünie zouden willen zien, schreef een brief aan koningin Juliana. De koningin, die begrip had voor de gevoe lens, welke het Squadron en Chris oe zielden, schreef op haar beurt een brief naar de K.L.M. Pim, Pam en Pom eh het Afrikaanse avontuur 34. „Ik vond die kok niets aardig cegen ons", zegt Pim even later tegen dt anderen, ais ze op een kist aan de kant van de haven zitten. „Hij had ons toch wel even het schip kunnen laten zien?" Misschien mocht hij dat niet van de kapitein", antwoordt Pepi. „Ja, maar nu weten we niet eens hoe zo'n schip er uit ziet, waar jij straks mee weggaat", zegt Pim mistroostig. „Kom, ik ga toch niet met dit schip mee?" antwoordt Pepi. „Als ik een vergunning van de burgemeester krijg, zal ik wel vragen of jullie mee mogen om het schip te bezichtigen". „Ja, '-euze! roepen ze alle drie en zijn weer een beetje tevreden gesteld. „Kijk, roept Pam". daar komen de bootwerkers weer terug. Het schaf ten is zeker afgelopen". De drie hond jes en Pepi kijken met interesse toe. De laadbomen beginnen weer te draai en, want er staat nog een heleboel vracht op de kade, wat allemaal nog aan boord moet worden gebracht. En zo kon het gebeuren, dat Chris Vlotman, die in de oorlog het Britse en het Nederlandse vliegerkruis verwierf, de achtduizend mijl van een druk vlieg veld op Java door de lucht aflegde naar een verlaten terrein in Engeland, zo vertelt de Daily Mirror van 4 April. Op Bradwell- on sea voegde zich Chris Vlotman bij dertig andere oudstrijders van zijn squadron. Op de avond van hun reünie, praatten zij over de oude tijd, die zij op het vliegveld doorbrach ten. Hun bijeenkomst hielden zij in hun vroegere mess. nu de woning van hun gastheer, het parlementslid Tom Driberg. Bradwell was hun basis van Augustus 1943 tot Mei 1944 Van zijn startbanen verlieten de Mosquito nachtjagers het veld en vernietigden achttien Duitse toestellen. Drie volledige bemanningen ziin in die periode op het terrein te pletter gevallen. Maar in het eenzame Bnd- well is thans niets, dat aantoont, dat deze mannen daar 'eefden en vochten boven zijn moerassen. In Maart 1944 schoot Chris Vlotman een Ju. 88 in zee en de rest van de Duitse forma.ie keerde terug. Alles, dat overbleef, om getuigenis af te leggen van de historie zijn twee graven op het kerkhof van Maldon, dertien mijl van Bradwell. En de oude leden van het squadron 448 voelden zich wat melancholiek ge stemd bij het feit. dat de huidige bewo ners van het Bradwell vliegveld nu koeien ziin. Beemster BURGERLIJKE STAND Geboren; Andries, zoon van Sj de Boer en J K van der Hoek Jan, zoon van Sj de Boer en J K van der Hoek André zoon van E Verhoog en G M Prins Johannes P G, zoon van P L van 't Hof en E L Roelofsen Ondertrouwd Petrus C Koopman en Geertruida A M Smit Rintje C van der Veen en Meinoutje van Dok Getrouwd John Doesburg en Eli sabeth A Westmijze Egmond aan Zee RAADSVERKIEZING De verkiezing voor de Gemeenteraad is voor Egmond aan Zee door B en W vast gesteld op Woensdag 15 Juni aanstaande De nieuwe raad zaï 11 leden tellen De tegenwoordige bestaat uit 7 leden SOCIAAL WERKSTER Door de Stlehting Maatschappelijk Werk en Plattelande is met ingang van 15 April aanstaande als sociaal, werkster voor de gemeenten Egmond aan Zee, Bergen en Egmondbinnen benoemd mej G Pompe uit IJaselstein Nadat deze bijeenkomst in „De Rus tende Jager" door het H.d.S., de heer J. Gerling, geopend was, waarbij deze verschillende autoriteiten welkom heette en o.m. releveerde, hoe einde lijk na vele jaren van onvermoeid streven, aan de uitbreiding van de U.L.O.-school met drie lokalen is be gonnen, hebben de talrijke aanwezigen met grote belangstelling de interes sante lezing van Dr. Lojenga over „Scholenbouw" gevolgd. In Heiloo is mede door de snelle toe name van het aantal inwoners in de laatste jaren dringend behoefte aan schoolruimte, terwijl er in het geheel geen gemeentelijke gymnastieklokalen zijn. Het was dus in verband hiermee en met de uitbreiding van de U.LO - school een goede gedachte van de Oudercommissie Dr. Lojenga, die een proefschrift heeft geschreven over de hygiënische eisen, die aan scholen ge teld moeten worden, uit te nodigen, zijn progressieve ideeën hierover te willen mededelen. Spreker zette uiteen, dat aan de ver lichting van de schoollakel vaak veel ontbreekt. Tussen de ramen zijn soms biede penanten, die hinderlijk werken en meestal is de hoeveelheid licht, die do leerlingen ontvangen in de banken, die het verst van de ramen verwij derd zijn, zeer onvoldoende. De -minimum eis is 70 lux, maar uit nauwkeurige waarnemingen is geble ken, dat voor verschillende leerlingen dc hoeveelheid licht nog geen 30 lux bedraagt. Ook de z.g. Finse scholen zijn, wat verlichting betreft, beslist af te keuren. Daarom een grote glaswand op het Zuiden en verder aan de tegenoverge- itelde kant bovenverlichting. Voor de glaswand een terras, zodat, indien enigszins mogelijk, het onderwijs in de open lucht'kan geschieden. Ook voor het gezonde kind de semi-open- luchtschool. Aan tafels en stoelen, de beweeglijk"" meubilering, geeft spreker de voor keur boven banken, omdat ze de leer lingen meer beweging toestaan dan de rijksmodelbanken, gemakkelijk naar buiten gebracht en doelmatiger ge groepeerd kunnen worden. Wat de verwarming betreft; cen trale verwarming is veel hygiënischer dan kachels, terwijl ideaal uit gezond heidsoverwegingen is: de grondver- warming, hetgeen trouwens de Romei nen reeds toepasten. Bacteriologisch onderzoek heeft uit gewezen, dat linoleum totnogtoe de beste vloerbedekking is. De omvang van dit verslag belet ons helaas meerdere interessante mede delingen over deze causerie te doen. De zang der 1ste en 2de klassers on der leiding van de heer v. d. Graaf toonde aan, dat er met leerlingen van deze leeftijd heel wat te bereiken vait. De korte inleiding van mevr. Möl- ler—Harp viel zeer in de smaak. De resultaten van haar onderwijs in de nuttige en fraaie handwerken wekten bij de ouders der leerlingen terecht bewondering op en er werd gevraag! dit onderwijs niet alleen in de 1ste, 2d» en 3de klas te geven, maar ook in de 4de. De tekeningen, die langs de wanden waren aangebracht, trokken veel be langstelling en toonden, dat door de tekenleraar, de heer Jansen, een nieu we richting werd gekozen, die zich meer aanpast aan de psyche der leer lingen. De Inspecteur van het L.Oj de neer Ve.rnooy, sprak zijn waardering uit voor het feit, dat de U.L.O. te Heiloo niet alleen uitstekende examenresul taten behaalt, maar dat daarnaast ook aan de culturele ontwikkeling een be langrijke plaats Werd ingeruimd, waar van deze ouderavond de gelegenheid bood de resultaten te horen en te zien Vermelden wij tenslotte nog, dat de heer Blees dank gezegd werd bij zijn aftreden als voorzitter der Oudercom- reissie. Gekozen werden de heren Mr. J J. Spit te Egmond aan Zee en J. J. v. Lienen te Heiloo. Het was een geslaagde, interessante avond. Berq DE BRANDWEER RUKT UIT Zaterdag tegen de middag werd er brand gemeld: op de Loudelweg 51 Onmiddel lijk na de alarmering rukte de brand weer uit Ter plaatse kon he^ grootste gedeelte weer inrukken 't Was een schoor steenbrandje Rappe handen zetten de kachel naar buiten, de schoorsteen werd flink doorgezaagd enhet gevaar was bezworen Er werd door de brandweer geen water gegeven (Ongecorrigeerd) Einde dezer week besprekingen te Batavia? Van de zijde van de Commissie der V.N. voor Indonesië verneemt Aneta, dat de voorbesprekingen te Batavia moge lijk einde dezer week zullen aanvangen. Zij zullen dan worden gehouden in Hotel des Indes. Naar aanleiding van het bericht, als zou een vertegenwoordiging der Bijeen komst Federaal Overleg mogelijk in de Nederlandse delegatie worden opgeno men, heeft de voorzitter van de publi- citeitscommissie der BFO verklaard, dat het nimmer in de bedoeling der BFO heeft gelegen, om bij de komende be sprekingen vertegenwoordigd te zijn in de Nederlandse delegatie. (Dit heeft be trekking op de mededeling van dr. Van Royen bij diens vertrek Zaterdagmor gen „dat allereerst beslist zal moeten worden, of een vertegenwoordiging van de BFO in de delegatie zal worden op genomen. Red. ANP). De honderdduizend eruit De 100.000.— is gevallen op 9956. Concertgebouw- Strijkkwartet concerteert Het bestuur van Algemeen Welzijn is bij het organiseren van een tweede culturele avond in dit seizoen wel zeer gelukkig geweest: het vond een viertal leden van het Amsterdamse Concert gebouworkest bereid een concert te geven. Het bestuur heeft daarmee vele muziekliefhebbers ten zeerste aan zich verplicht. In het kleine in 1783 „uit stui vend puin in betren staat herrezen" kerkje is op deze avond intens genoten van de kwartetten van Jos. Haydn, L. v. Beethoven en Anton Dvorsjak, die door de heren G. Mulder, le viool, A. de Groot, 2e viool, J. Smits, altviool en J. C. Weydom Claterbos werden ver tolkt met een warmte en vaardigheid die de aanwezigen verbaasde. Aan elk nummer ging vooraf een korte toelichting ter oriëntering van de luisteraar. Met het Kwartet van Jos. Haydn, op. 77 in F dur, werd het concert geopend. Van de 4 delen waaruit het bestaat werd de aandacht gevestigd op de thematische bewerking van de beide hoekdelen en op de variatievorm van het langzame derde deel. Dit kwartet, deze „conversatie tussen vier intellec tuelen" zoals Goethe het uitdrukte, werd gevolgd door een kwartet van L, van Beethoven op. 18 no. 6 in Bes dur opgedragen aan zijn adellijke bescher mer, de vorst van Lobkowitz. Dit in 1800 geschreven kwartet kan 'be schouwd worden als een samenvatting van alles, wat tot die tijd op kwartet- gebied gepresteerd was, d.w.z. dat Beethoven veel van Haydn en Mozart geleerd had. Het eerste deel heeft een thema gebouwd op een drieklank- De cello voert een dialoog met de eerste viool, terwijl de andere instrumenten begeleiden, to, de conversatie algemeen wordt. Het kwartet eindigt met een rondo met langzame inleiding, getiteld Malinconia d.w.z. zwaarmoedigheid. Na een korte pauze volgde het kwar tet op. 96 van de Boheemse meester Ar-t. Dvorsjak (18411904).- Deze liet zich bij voorkeur inspireren door volks dansen. Dit kwartet, bijgenaamd Neger kwartet, werd geschreven na zijn reis naar Amerika en is geïnspireerd op eeri negermelodie. Het eerste deel is ge bouwd op een vijftonige reeks, zoals ge bruikt werd door alle volken van de Oude Oriënt en nog heden toegepast wordt door Chinezen, Javanen, Basken en Schotten. De aanwezigen waren zo onder de in druk van het gehoorde, dat velen ver gaten dat zij zich bevonden in een bede huis. en als in een concertzaal uiting gaven aan hun grote waardering van de „conversatie tussen deze vier intel lectuelen". Schoorl Corn. Jonker moei' rust nemen Naar wij vernemen zal de heer Corn. Jonker, de bekende dirigent, op me disch advies geruimen tijd rust moe ten nemen. In verband daarmede is de uitvoering van het Madrigaal koor, dat de vorige week Donderdag ter gele genheid van het 10-jarig bestaan zou worden gegeven, voor onbepaalde tijd uitgesteld. In Schoorl zou de heer Jonker het Gemengd koor dirigeren voor een uit voering op Koninginne-verjaardag. De leiding van deze uitvoering is thans in andere handen. De heer Cor. Jonker heeft ook zijn lessen aan de HBS en de meisjesschool tijdelijk moeten stop zetten. Men hoopt algemeen, dat hij na een periode van rust als vanouds zijn activiteit zal kun nen ontplooien. 3-jarig jongetje te Lutjebroek door autobus doodgereden Chauffeur trof geen schuld Gistermiddag heeft zich te Lutje broek op de hoofdweg een ch'oevig on geval voorgedaan. Om even twee uur kwam- daar de Nacobus, bestuurd door de chauffeur D. E. Waterdrinker, aan rijden. Op het trottoir stonden enige kinderen te kijken en toen de bus na derde begaf zich de drie-jarige Pietje Bakker op de rijweg. Ogenblikkelijk verminderde de chauffeur zijn al niet grote snelheid en de kleine maakte een beweging om terug te gaan, doch even daarna schoot het kind lotseling toch de weg over met het noodlottige gevolg dat hij tegen de koplamp liep en daar na tegen de grond sloeg. Met een deer lijk gehavend hoofdje werd de kleine opgenomen en kon men slechts de dood constateren. De bus werd in beslag genomen, doch spoedig weer vrij ge geven toen bleek, dat alles in orde was. De chauffeur, de heer Waterdrin ker, die twee jaar in dienst bij de Naco is en als een bekwaam bestuur der bekend staat, trof geen schuld. Diep onder de indruk kon hij met de West-Frisia-spelers, die hij naar Hoorn vervoerde, na een half uur vertraging de weg vervolgen. AFTREDEN VAN CHINESE PREMIER? Volgens een onbevestigd bericht heeft de Chinese minister-president, Ho Ying Tsin, aan president Li Tsoeng-Jen medegedeeld, dat hij van plan is af te treden. Ho zou tot dit be sluit gekomen zijn in verband met moeilijkheden ten aanzien van de vre desonderhandelingen met de commu nisten en meningsverschil onder de aanhangers van de regering. Begustigd door g termiddag 't draf- jv' Holland op de A geopend. Het was ongetwijfeld ook meer publiek hadd daar voor het eerst de totalisator in om king zou treden. Dat de courses in belangstelling trok werd verwacht vim oorzaak in het feit van Alkmaar de wedstrijd VSV-NO De totalisator had langstelling. De totale omzet duizend bezoekei i 49.000.—. De bezoekers pa' naar het Alkmaar getogen, hebben v: nen genieten. Ever draverijen die op i organiseerd, bleek dat met de terugk de paardensport ei uitgang heeft gems bookmakers blever door iedere pikeu voor wat hij, of paard waard was. Voor de openini liefst 19 paarden door het noodzake ln twee afdelingen In de eerste Heny winnaar, 1 gen in, in de m 135.5. Van Narciso va Geersen werd g meer verwacht, deze driejarige he start van de wijs was overigens de paard en wij zijn ciro nog wel meel horen. L Openingsprijs le afdeling. Voor geen 300 hebben Heny, eig. P. E. veld), tijd 2.42.3 Judge Scott; 3. K Mystic Lady. plaats; 1.30, 2.00, ln de tweede a sen het met Nare lag dit span op rijden van Geersei dat paarden als Axworthy, Konii Deter niet meer behoefden te den 1. Narciso G. 2.426 1.35.6; 2. M Deter; 4. Nero G sator: winnend 1.70. Een sensatione Vooruitprijs. Lucille Scott, Lady Gregor lie aan het hoofd vankelijk scheen orde de finish Roel van Wiering Gregor de leiding Om het kam] land: AGOVV— SW 2—2; VS) Promotie-dej Promotic twee DWV—Sparta 0- 1—0. District II: HW 2—1. Disti NEO 1—1; Gelri TV: RBC—TOP Spechten 03. Zwartemeer 2 District VI: Lon De - Valk—Chevr Promotie der IVV 1—0; Zilv 31; Schoten Kennemers 31 Promotie vierde ONO 5—2; Vel: Succes 3—0; 1—3; DVAVSL 30; Purmerstey: DRC 3—2; Doi BVCAmersf. —Swift 4—3; Oranje Zwart Promotie Ni Schoorl 11. Bel Groep A: JC Limmen 52. Westfriezen 2- 22; Hollandia— Groep H: APGi 3; WMHOPur QSC—WE 4— 02. Groep J: gomEnergia voortmeeuwen dijkMeervogels ZW 2—1; St. Groep O: GVO VVZ 2—2; Bergei P: Schagen—OS\ 31. Groep R: Frisia 3—2; Oi WW—St. Geor seHalfweg 8 Vogels 11. Gr< 0—3; WD— 13. Groep V: EHSDe Gern dorpHelder 53; Madjoe- Wilskracht afg r

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2