3/4 EEUW P.O.A. n.v. WIJNHANDEL 11.50 Stad m Omgeowg, Huiseigenaren mogen verhoogde waterprijzen niet doorberekenen AGENDA PAAS AANBIEDING GERARD WORM Payglop ALKMAAR, TELEFOON 2585 Wethouder Coerts lijst aanvoerder P.v.d.A. Heer-Hugowaard Koedijk Egmond aan Zee OVERHEMDEN Siompeioren Langedijk Proefboringen van de B.P.M. Egmondbinnen Voor de Bijzondere Politierechter in Alkmaar, mr. H. K. A. Stoffels, stond gisteren Huibert van S. ijit Amsterdam terecht. Van S. was ten laste gelegd, dat hij als eigenaar van een aantal huizen in Heer-Hugowaard, Breezand en de Bergerhof te Alkmaar zijn huur ders in Februari een rondschrijven stuurde, waarin hij meedeelde, dat, nu de tarieven door de waterleiding ver hoogd waren, de huurders de verho ging tot hun last kregen. Als getuige-deskundige werd gehoord de heer G. Vos, die verklaarde dat het regel is dat de verhuurder de kosten van de waterleiding moet betalen. Nu de tarieven onverwacht verhoogd zijn, mag de eigenaar dat niet op de huur ders verhalen. De officier, mr. dr. J. M. Vellinga wilde niet ingaan op de vraag of de regeling zoals die nu is, billijk is. Het is een kwestie van overheidsbeleid. "Wat betreft de op te leggen boete meende de officier, dat deze een prin cipieel karakter moet dragen. De eis was f 150 subs. 30 dagen. De verdediger, mr. Boekei, meende dat er geen overtreding van de prijs regeling van 9 Mei 1940 heeft plaats gehad en dat een veroordeling dus niet op haar plaats zou zijn. Het PWN sluit alleen contraeten voor levering van water met de huiseigenaren af en deze „levert het door aan de huurder" hoewel hij er zelf eigenlijk niets mee te maken heeft. Alleen bij machtigir g van de eigenaar sluit het PWN een rechtstreekse overeenkomst af met de huurder. Mr. Stoffels was, evenals de officier, van mening dat hier een principiële straf moest volgen. Een huiseigenaar mag nu eenmaal niet eigenmachtig de huurprijzen verhogen. Als het water goedkoper zou zijn geworden, zou de eigenaar het ook niet in zijn hoofd halen om de huurprijs te verlagen. Mr. Stoffels veroordeelde van S. tot ■f 25 subs. 5 dagen. Isolatiemateriaal zonder bon. Gerardus Antonius Bernardus E. uit Alkmaar was ten laste gelegd, dat hij als manufacturier 800 meter isolatie materiaal zonder bon had gekocht en weer verkocht. Dit textiel kon men als Zwachtels gebruiken, doch evenzeer als vitrage. E. meende dat de goederen niet tot textiel gerekend konden wor den en dat hij slechts in zoverre in ge breke was gebleven, dat hij verzuimd had zijn klanten een verklaring te la ten tekenen dat zij het goed slechts voor isolatie zouden gebruiken. Mr. Vellinga eiste tegen E. 175. subs. 40 dagen. Mr. Stoffels achtte het -wel mogelijk dat E. niet geweten heeft dat hij in overtreding was, doch in ieder geval moest hem de winst weer ontnomen worden. De uitspraak was f 150, subs. 40 dagen. Handel in distributiebescheiden Catharina Johanna V. uit Alkmaar verkocht aan mevrouw L. te Groet enige distributiebescheiden. Zij liep te gen de lamp toen z,j in de Langestraat met bonnen leurde en een ambtenaar van de prijzencontröle ontmoette. Ge let op haar niet smetteloos verleden eiste mr. Vellinga 25.subs. 15 da gen. Mr. Stoffels wilde er rekening mee houden dat de kans niet groot is dat V. in herhaling zal "ervallen in deze branche tenminste. De uitspraak was 15.subs. 12 dagen. Te hoog loon Willem Arend Cornelis de W. uit Alkmaar betaalde als werkgever i:i egn slagersbedrijf aan de 20-jarige leerling K. een loon uit, dat 5.67 hoger was dan wettelijk is toegestaan. Mr. Vel linga zei in zijn requisitoir, dat veel slagers bij het bepalen van het loon in moeilijkheden komen, met het geld dat zij moeten aftrekken voor de war me maaltijden. De officier eiste een waarschuwingsboete van 75.subs. 30 dagen. De uitspraak was 40 subs. 20 dagen. Hij bedroog zijn vriend ook Theodorus Cornelis G. uit Alkmaar was ten laste gelegd, dat hij samen met Wilhelmus Petrus Q. drie schapen had geslacht. Hoewel het tweetal afge sproken had alles samen te zullen doen, bedroog G. zijn compagnon. Hij gaf voor de schapen voor een hogere prijs gekocht te hebben dan waar was en bovendien verzuimde hij de huiden van de geslachte dieren te begraven, Met de PAASDAGEN een heerlijk Wollen TRICOT JASJE S diverse kleuren prachtige kwaliteit uitstekend model OE ZüflK ViiO.i KW^LIIEITS-ARTIKELEN Huizen onae* de hamer In de op Woensdag ten overstaan van notaris G A Verkade te Alkmaar in café Beemster aan het Waagplein gehouden veiling, zijn onderstaande te Alkmaar ge legen percelen ingezet: le Woon- en win kelhuis met bakkerij-oven en erf, Mag- nalenenstraat 7, op f 3710,2e Woon- en winkelhuis met erf, Achterstraat 39, op. f 3910,3e Woonhuis met erf, v d Kaaystraat SO, f 2150,—; 4e Woonhuis met erf Landstraat 67, op f 1910,—; 5e Woon huis met erf, Overdiestraat 47 op f 1110,—; 6n Woonhuis met erf Laat 29, op f 1930,—; 7o Woonhuis met erf, Zeglis 77 op f 2050,—; 8e Woonhuis me erf, Zandersbuurt 31, op f 1100,— De afslag en definitieve toewijzing van de percelen blijft bepaald op Woensdag 30 April aanstaande ln café Beemster, des namiddags te 3 uur preciea zoals afgesproken was, doch verkocht hij ze voor zichzelf. Het was dan ook niet te verwonde ren, dat de officier tegen dezever dachte een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van een maand eiste. Mr. Stof fels veroordeelde G. tot 150 subs. 2 maanden. De kans dat G. toch de ge vangenis zal ingaan is wel heel groot, daar hij de clandestiene slachtingen verrichtte in de proeftijd, die hem voor een in 1947 gehouden slachting was op gelegd. Huiszoeking leverde gunstig resultaat op. De laatste Alkmaarder die terecht stond was W. P. Q., die samen met de vorige verdachte de drie schapen slachtte. Het vlees leverde Q. zijn klanten gratis, doch er moesten wel bonnen voor gegeven worden, die dan weer naar de zwarte markt gebracht werden. Toen naderhand bij Q. huis zoeking werd gedaan, trof men boven dien nog vijf coupons voor even veel herencostuums aan. Een van de cou pons zou voor eigen gebruik geweest zijn, doch voor de vier andere kon Q. geen verklaring geven. Ook in deze verdachte had mr. Vellinga niet veel vertrouwen en daar had Q. het wel naar gemaakt. Tijdens het voorverhoor ontkende hij alles en zei „ik zal hier doodvallen als ik het gedaan heb". Toen hij later toch moest toegeven schuldig te zijn, loste hij zijn belofte natuurlijk niet in. De houding van deze verdachte was voor de officier aanleiding twee maanden gevangenis straf en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen te eisen. De verdediger, mr. Bondam, vond deze straf, vergeleken bij die van de vorige verdacht, wel heel hoog, vooral als de vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, die Q. nog heeft lopen geëxecuteerd worden. Mr. Vellinga zei echter 2 maanden gevangenisstraf te hebben geëist, met de bedoeling de 4 maanden voorwaardelijk niet ten uit voer te leggen. Mr. Stoffels veroordeel de Q. hierna conform de eis. Eén cou pon voor een herencostuum zal aan verdachte worden teruggegeven. (Ontleend aan onze advertentierubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: De rode schoentjes (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 8 uur: Vrouwen in de nacht, 18 jaar; Cinema Americaln, 8 uur: Het vergeten bruidje (tot 14 jaar onder geleide). Sted. Museum, 1012, 25 en 79 uur: Tentoonstelling Bergense kunst. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Een konink rijk voor een huis (tot 14 jaar onder ge leide); Victoria Theater, 8 uur De Zes daagse (tot 14 jaar onder geleide); Cinema Americain, 8 uur: Twintig jaar op wacht (tot 14 jaar onder geleide). Sted. Museum, 25 uur: Tentoonstel ling Bergense kunst. Stencilpennen Stencilpapier Stencils Correctielak Stencilmachines Examen gezinsverzorging Aan de Landbouwhuishoudschool al hier werd op 11 12 en 13 April j 1 het huishoudelijk gedeelte van het examen gezinsverzorging afgenomen Hiervoor slaagden de dames: H Boots- ma te Groet; J M Dekker, G Flens, G C Laan en J H Stam te Den Helder; J A de Hart J van Dijk en A Jager te Alk maar; C M Mantel te Heerhugowaard; J Sijwerda te St Maarten; C M Strooper te Callantsoog; M de Krijger te Heerr hugowaard; M Kuyer te Krommenie; A Versteeg te Hoofddorp; J Veth en A C van Wijngaarden te Beverwijk Eén cursiste werd afgewezen Burgerlijke stand Gehuwd: Cornelis Snip en Trijn tje G. Jongbloed. Jacob F. Koelemeij en Truus Hofland. Willem de Smit en Maria P. Wouters. Overleden: Dirk Beumer, oud 77 jaar. Geertruida A. Morsch, oud 77 jaar. Willem Commandeur, oud 67 jaar, gesch. van T. Bakker. Oud genoeg om bewezen ie hebben, dai alleen kwaliteit een zaak in stand kan houden, jong genoeg, om de gewijzigde wensen van de nieuwe generatie tenvolle te kunnen bevredigen. Oude Jenever PELS' Pels' ADVOCAAT Gestookte Citroen Samos (Eiland) Tarragona per Liter f 5.60 99 Fles 4.05 99 99 99 3.55 99 99 99 4.35 99 99 99 3.80 w*4 SALATA Alleen Duyvi* maakt Salata De candida'enlijst van de Partij van de Arbeid voor de a.s. gemeenteraads verkiezing is, na gehouden referendum, als volgt vastgesteld: 1. M. Coerts, 2. A. Sietsma, 3. R. Bakker, 4. K. Kirpen- steijn, 5. C. Couwenhoven, 6. A. Stenis, 7. H. Koot. 8. J. Wiese, 9. W. Klaasse Bos, 10. A. Eriks, 11. G. W. de Jong, 12. J. H. Meijer, 13. H. W. Kaagman, 14. mevr. A. KosterSchouw, 15. E. J. M. Schinkel, 16. W. S. van Rutten Jr., 17. F. M. Wisman, 18 C. Blaauw, 19. G. O. Neef, 20. M. Badsma. De reis van Turnlust naar B^th Zo langzamerhand begint de reis van de gymnastiekvereniging „Turnlust" naar Bath (Engeland), waarover we reeds eer der berichtten, meer vorm te krijgen Naast het oefenen voor de komende Ne derlandse Kampioenschappen dames, Ko renbeurswedstrijden, enz weet de direc teur nog tijd te vinden om zijn ploeg van 21 dames en 6 heren datgene bij de brengen wat nodig is om in Bath te de monstreren hoe het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond in het algemeen, doch Turnlust in het bijzonder, de licha melijke opvoeding verzorgt De reis wordt gemaakt met 30 medewer kenden (waaronder pianiste directeur en één technisch commissie-lid) en plm 5 be stuursleden (waaronder mr G van Hilten, die de reis als algemeen verzorger zal meemaken) In overleg met het bestuur van de Bath-football Club zullen gedurende drie dagen in de openlucht demonstraties worden gegeven op een platvorm van 15 x 15 mtr en wel op 7^ 8 en 9 Juli aanstaande De vertrekdatum is daarom vastgesteld op 5 Juli en de terugreis op 11 Juli, zo dat op Dinsdag 12 Juli de ploeg weer in Alkmaar zal aankomen De directeur met zijn technische commissie zullen enige dagen eerder, vermoedellijk Zaterdags of Zondags, vertrekken Naast het uitgesproken turnen aan toe stellen vermeldt het programma ook hoe- pel- knots-, baloefeningen, enz, terwijl het in de bedoeling ligt ook de kaasmarkt in het programma op te nemen Dat deze demonstratie reeds bekendheid heeft gekregen mocht blijken uit het feit, dat de directie van de KLM reeds oen on derhoud had met mr Van Hilten om te trachten cie turnsters en turners per vlieg tuig van Amsterdam naar Londen te bren gen Of dit zal doorgaan is nog niet be kend, daar het bestuur dit aanbod nog in studie heeft Wij hopen t z't hierop nog nader terug te komen Heropening boekwinkel Hedenmiddag om drie uur zal de heer De Boer zijn winkel in boeken en kantoorartikelen aan de Langestraat die enige tijd voor het publiek geslo ten is geweest, heropenen. In deze periode heeft de win kel, waarin voorheen de zaak van de heer Van der Meulen geves tigd was, een grondige veran dering ondergaan. De heren O. Blan- kendaal, aannemer, H. Vasbinder, schilder en A. Kosters, electricien, heb ben onder leiding van de heer Keesom de enigszins donkere zaak herschapen in een ruime lichte winkel, waar de boekenliefhebber zijn hart kan opha len. In grote kasten is een uitgebreide collectie boeken samengebracht. Er is slechts één toonbank; het overige deel van de winkel is bestemd voor vrije rondwandeling, zodat de klant rustig zijn keus kan bepalen. Er is een aparte kast voor Engelse en Franse boeken .en een showtafel met neonverlichting 'voor luxe artikelen en kunstwerk. In slechts weinig dagen is de oude zaak van de heer De Boer omgetoverd in een der modernste boekwinkels van de stad. GESCHICHTEN AUS DEM WIENER WALD. .Maandag 18 April (2e Paasdag) pre senteert de Residentie-Operette in 't Gulden Vlies een Weense operette „Ge- schichten aus dem Wiener Wald" van August Reidhart, met muziek van Leon Jessel en Johann Strauss. Wie kent niet de onsterfelijke melodieën van de grote Walskoning Johann Straus. De Residentie-Operette geeft van deze operette onder regie van Victor Colani een sublieme vertolking met medewerking van o.a.: Kitty Knappert, Dany van MeizenZonewa, Cor Wij- gers, Gerard Muller, Gretha Meijer, Maria Grinn en Rob Milton. Volledig koor en ballet. Het orkest staat o.l.v. Herman Woustra. Alcmaria krijgt K.N.V.B.- wimpel Zoals bekend geeft de KNVB aan elke voetbalvereniging die 50 jaar be staat een wimpel. Op 1 Januari 1948 was Alcmaria 50 jaar maar waren geen wimpels voorradig. De Bond heeft nu medegedeeld een wimpel beschikbaar te hebben en Alcmaria heeft er prijs op gesteld deze in ontvangst te mogen nemen, Zaterdag a.s. om half zes vóór de voetbalwedstrijd AlcmariaHoover begint. Dit ceremonieel zal worden verricht door de heer G. Kruijver bondsbestuurslid van de KNVB. „ONTSPOORDE JEUGD" DOOR „HET VOETLICHT". Onder deze titel voert de toneel groep ,,'t Voetlicht" onder regie van Jan Huijgen het blijspel „Het Hoedje van Marius" van de bekende radio spreker R. Feenstra op. Na het succes met „Westerman en Zoon" hebben de leden zich met gro te geestdrift op dit blijspel geworpen en gezien de reputatie, welke ,,'t Voet licht" in Alkmaar geniet, zullen de bezoekers niet teleurgesteld worden en hun avond zeker goed besteed vin den. Voor nadere gegevens omtrent speeldatum en kaartverkoop verwijzen wij U naar de advertentie van ,,'t Voetlicht", elders in dit blad opgeno men. Paas- en Rozijnenbrood Natuurlijk van BEETSTRA—ELZINCA v.h. Nauta, Spoorstraat 8 - Tel. 2315 EéN DAG KHALIF. Juist tien jaar geleden hebben de zangklassen van Johan Kuiper de operette „Eén dag Khalif" met groot succes ten tonele gebracht. Deze zeer mooie operette van P. A. Bruinsma met muziek van Otto Lud- wig zal Dinsdag 19 April in het Gul den Vlies nogmaals worden opgevoerd. Enkele bekende spelers van „Cante- cleer" en de heren Jean Robert Jr. te Heiloo hebben hun welwillende mede werking toegezgd. De heer A. Jonker heeft de regie, ter wijl mejuffr. Annemarie Kuhne de dans Instudeerde. Een flink strijkor kest met de heer Johan van Engelen aan de vleugel begeleidt de operette. WATERSCHAP „DE SCHERMER". Zaterdag zal het college van Hoofd ingelanden van het Waterschap „De Schermer" in het stadhuis te Alkmaar een openbare vergadering houden, die om tien uur aanvangt. De agenda be vat een aantal voorstellen tot het aan gaan van geldleningen tot o.m. verbe tering van de Schermerdijk onder de gemeente Zuid- en Noordschermer (f 23.000) en ter bijdrage in de kosten van restauratie van tien molens in de Schermeer (f 10.000). Voorts wordt een heffing voorgesteld van f 1 per ha per jaar van de bezitters van onder bemalingen. TENTOONSTELLING STEDELIJK MUSEUM. De tentoonstelling van werken van leden van het Kunstenaars Centrum Bergen in het Stedelijk Museum te Alkmaar zal op Goede Vrijdag, le en 2e Paasdag uitsluitend geopend zijn 's middags van 25 uur. Op Paas-Za- terdag zal de tentoonstelling zijn ge opend van 1012 en van 25 uur. Op andere werkdagen is de tentoonstelling ook steeds 's avonds geopend van 79 uur. DE REINIGING OP GOEDE VRIJDAG In verband met de Goede Vrijdag zal op die dag geen vuilnis opgehaald wor den. De bewoners van de Vrijdagse wijk wordt dan ook verzocht geen vuilnisvaten buiten te zetten vóór Dinsdag 19 April a.s. DIERENBESCHERMING. Ter beschikking twee jonge honden, pl.m. 1 jaar oud en een middelmatig grote hond (zwart, teef), 2 jaar oud, zindelijk, vriendelijk karakter. Adres inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alk maar. Marktberichten ALKMAAR, 13 April 1949 (Alkm. Exportveiling). Andijvie 5860; Spina zie: koudegrond 3047, bak 2242; Worteltjes 1020; Rabarber 2545; Groene kool 13; Rode kool 1322,50; Gele kool 16; Prei 712; Uien 1—3,80; Bieten 7,50; Witlof: I 26—42. i: 10—22; Knolselderie 13; Radijs 7—15; Selderie 10—17; Selie 17; Sla 8—22; Aardappelen 35.50 Stoofperen 6875. NOORDSCHARWOUDE, 14 April. 14000 kg rode kool 13—18.50; 57000 kg witte kool 1010.70; 1500 kg rabarber 13—14; 4200 kg bieten I 4.80, II 3.60; 7100 kg witlof: I 30—32, II 24—27 en III 18— 21. L.G. CENTRALE. 8100 kg Rode kool 13—13.60; 7500 kg Gele kool 12—14.50; 11000 kg Witlof I 20—32 en II 11—23. WARMENHUIZEN, 13 April 1949. 25900 kg Rode kool 13.10—16.50; 1900 kg Gele kool 12.30—15.60; 1100 kg D. witte kool 10—10.80; 900 kg Witlof: I 24—26 en II 13—14. onverwoestboa r sterk sparen tijd en werk R S STOKVIS ZONEN N.V. Vergadering K.N.M.P. Dinsdagavond vergaderde de afd. Heerhugowaard van de KNMP in het lokaal van de heer K. Rus. In zijn openingswoord sprak de voor zitter, de heer P. Glas, zijn misnoegen uit over de meer dan treurige.opkomst der leden op een vergadering, waar toch alleen hun belangen worden besproken. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het verslag van de penningmeester luidde als volgt: Ontvangsten 450.52, uitgaven 249,39, saldo 201,13, op de B. L. B. 207,87, totaal 409. Het verslag der zegelactie was zo, dat er in kas was 270. Hierna was aan de orde het vast stellen van de feestavond, well"? op voorstel van het bestuur gehouden zal worden op 25 Mei a.s. Het bestuur kreeg vrij mandaat om een goed gezelschap te engageren en al les zal in het werk gesteld worden om deze feestavond goed te doen slagen. Met het oog op de slechte opkomst der leden werd de bestuursverkiezing uit gesteld tot de herfstvergadering, wan neer er dan tenminste meer leden aan wezig zijn want het bestuur was van mening dat wanneer er niet meer be langstelling en waardering wordt ge toond voor het vele werk wat het be langeloos deed, de bestuursleden het bijltje er maar bij neer moesten leggen, want zó is het onbegonnen werk. De rondvraag leverde niets op waarna de voorzitter de leden bedankte voor hun aanwezigheid en de vergadering sloot. Candidaten voor de P.v.d.A. In een ledenvergadering van de Partij van de Arbeid, welke gehouden werd ten huize van burgemeester Schellinger, is voor de a.s. gemeente raadsverkiezing de volgende candida- tenlijst vastgesteld: 1 F. Riekwel, 2 P. Hart, 3 S. Visser, 4 mej. Gorissen, 5 K. Ridder, 6 P. Dissel, 7 M. Boon- Spruit, 8 P. Mulder Pz., 9 D. Vries, 10 J. Otto. Het bestuur werd in zijn huidige samenstelling herkozen. In de vacature P. Mulder werd ge kozen mevr. Bosman. Woensdag 25 Mei zal een verkiezingsvergadering plaats vinden, waarop de heer K. Vos kuil, hoofdredacteur van Het Vrije Volk het woord zal voeren. Teven* werd mededeling gedaan van de op richting van de Vrouwengroep uit de Partij van de Arbeid, waarvan tot voorzitster is benoemd mevr. Schel linger, secretaresse mevr. Bosman en penningmeesteresse mej. Gorissen. DE VERKIEZINGEN. Bij de a.s. raadsverkiezingen zal, naar wij vernemen, geen candidaten- lijst meer worden ingediend door Al gemeen Belang, maar zullen in plaats daarvan afzonderlijke lijsten worden ingediend door de oudkatholieken, rooms-katholieken en protestanten. Daarnaast zal de P. vd A. met een lijst komen, terwijl ook de communis ten wel niet zullen ontbreken. Er zul len dus vermoedelijk 5 partijen aan de raadsverkiezing deelnemen. vast boord geweven poplin in de Houttil Herenmodes - Herenhoeden - Herenkleding Predikbeurten VOOR GOEDE VRIJDAG, 15 APRIL BROEK jOP LANGENDIJK, herv. gem., av. 7 uur, ds. Bijlsma. Chr. geref. kerk, av. half 8 ds. Henstra. Geref. kerk (art. 31 KO), av. half 7 ds. Van der Linden. N. NIEDORP, av. half 8 ds. Appel (H. Avondmaal). Doopsgez. gem., half 8 da. FranckenLiefrinck (H.Avondm.) OUDE NIEDORP, heden Donderdag avond half 8 ds. Appel (HAvondm.) Bond van Plattelands vrouwen Dinsdagavond kwamen de platte landsvrouwen in café Zwart bijeen. Ondanks de vrij sterke wind kon de voorzitster mevr. Groot, het welkom toeroepen aan een groot aantal dames, in 't bijzonder aan de spreekster van deze avond mevr. Elderman-Zwart. Na de gebruikelijke punten van de agen da afgewerkt te hebben werd pauze gehouden. Daarna werd het woord ge geven aan mevr. Elderman. Zij ver telde wat een meisje op de landbouw huishoudschool kon bereiken en waar om deze school vooral voor meisjes van het platteland speciaal geschikt is. Er werden nog enige vragen gesteld en beantwoord. Daarna gaf mevr. Elder man nog enige practische wenken voor het koken en bakken op een electrisch fornuis. Menige huisvrouw zal stellig haar goede raadgevingen op dit ge bied ter harte nemen. De daartoe aan gezochte dames vervulden hun „spreek beurt", waarna tot slot de verloting plaats vond van de uit Australië toe gezonden wollen goederen. Veel dames gaven zich nog op voor de excursie naar Artis en 't Gooi, welke zal plaats vinden op 18 Mei. Het bestuur van het district Lange dijk van de Stichting voor de Land bouw voor N.H. schrijft ons over de proefboringen het volgende; De BPM gaat het Noorderlijk deel van het Geestmerambacht aan een vrij scherp onderzoek onderwerpen. Er zullen proefboringen plaats vinden langs de volgende lijnen: Vanaf Warmenhuizen langs de zuur- koolfabriek langs de Westkant van de Diepsmeer tot de Saskesloot. Vanaf het Westeinde der Saskesloot in Koedijk oostwaarts langs de Zuid zijde van de Diepsmeer langs de Schoutensloot naar Langedijk en zo tu dezelfde richting ongeveer Oostwaarts. Vanaf de Jongerlingsloot langs de Winterweg noordwaarts langs de Kerkmeer tot Kalverdijk en zo onge veer in dezelfde richting verder tot Dirkshorn. Men tracht het water te volgen, doch het zal om de rechte lijnen te hand haven af en toe nodig zijn, dat men de akkers betreedt. Elke driehonderd meter wordt op 15 M. diepte een lichte springlading tot ontploffing gebracht. Rondom wor den meerdere seismografen opgesteld volgens een bepaald schema, waarvoor men paaltjes op de akkers slaat. Deze seismografen zijn electrisch verbonden en tekenen de ontstane trillingen en de echo's ervan op. Hieruit kunnen des kundigen dan de samenstelling'van de bodem tot op bepaalde diepte vrij nauwkeurig vaststellen. Het werk is zeker een nationaal belang en dit maakt het nodig, dat de grondgebrui kers hun medewerking verlenen. Dezen moeten er dan echter van over tuigd zijn, dat onnodig geloop over be zaaide of beplante akkers beslist voor komen wordt. De eerste dagen van het werk man keerde hier nogal wat aan. Het be stuur hoorde, dat men met 5 man dwars door een plantenbaan gelopen was. De secretaris van de kring Lan gedijk van de Stichting heeft een on derhoud gehad met de leider van deze boringen, die in Alkmaar ln Hotel London zijn tenten heeft opgeslagen. Deze vertelde de bijzonderheden en tevens dat de Maatschappij alle scha de zal vergoeden, doch er ook naar wil streven zo min mogelijk ergernis te verwekken. Het personeel ls echter niet landbouwkundig en kan niet zien of land al of niet bezaaid of beplant ls. Afgesproken is, dat men in de ploeg iemand uit onze streek zal aanstellen a's contactman met de tuinders, die de mensen zal waarschuwen en tevens zorgt dat het personeel zo weinig mo gelijk kwaad doet. Dit neemt echter niet weg, dat men in sommige geval len, waar men soms de seismografen in groepjes van vier bijeen opstelt, schade niet zal kunnen voorkomen. Deze moet dan natuurlijk worden ver goed. De tuinders wordt aangeraden dit' via hun plaatselijke organisatie te laten vaststellen met getuigen, opdat men later moeilijkheden voorkomt. St. Adelbertpriory volgend Jaar abdij In de loop van het volgend jaar zal de Sint-Adelbertuspriorij der paters Benedic tijnen te Egmond tot abdij worden ver heven, aldus de „Volkskrant" He^ feit, dat het dan 1000 jaar geleden zal zijn, dat de eerste beroemde abdij werd gesticht onder graaf Dirk II, zal, naast de grote verdiensten die de tegenwoordige priorij in haar 15-jarig bestaan onder de leiding van wijlen Dom Huyben als de eerste prior en van Dom Andriessen als zijn opvolger reeds heeft verworven voor ka tholiek Nederland, aan deze verheffing niet vreemd zijn De zegenrijke Invloed die de eens zo beroemde abdij op het geloofs- en cultuurleven van Nederland heeft gehad, een invloed, die tot *n onze tijd nog nawerk^ stelt de nieuwe abdij voor de zware taak een glorierijke tradi tie op ta nemen en voort te zetten

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2