Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De reorganisatie van de B.F.O. Geheime tentoonstelling van de nieuwste atoomwapenen 0-lndonesië wil Interindonesische conferentie DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Dr. Van Royen vraagt helderheid Paashoodschap van Prinses Wilheimina Militaire manoeuvresvan Westerse Unie Adenauer en Arnold prijzen Belgisch uitstel van grenscorrectie Karl Arnold komt praten in Den Haag Britse Marine wordt gemoderniseerd Sowjet-functionaris naar Washington? Eire republiek BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Dinsdag 19 April 1949 146e Jaargang No. 91 ALKMAABSCHE COÜBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Gelijkwaardigheid van de samenwerkende federale gebieden Binnen 24 uur beëindigde de com missie van de BFO, welke te Batavia werd ingesteld ter bestudering van de door de deelgebiden ingezonden nota's betreffende de reorganisatie van de BFO, haar arbeid, zodat haar verslag in de vergadering van Zaterdag in dis cussie kwam. Eenstemmig werden de volgende op nieuw geformuleerde beginselverkla ring en doelstelling vastgesteld: BEGINSELVERKLARING: A. Onverminderd het bepaalde in ar tikel 3 van Linggadjati zullen de vrije souvereine Verenigde Staten van Indo nesië het gehele grondgebied van Indo nesië omvatten. B. De VSI zullen zijn een federatie, welke zal worden gevormd door gelijk waardige en gelijkgerechtigde deelsta ten. C. In afwachting van de totstandko ming en voltoooiing van de gelijkwaar dige en gelijkgerechtigde deelstaten wordt gelijkwaardigheid van de in de BFO samenwerkende federale gebieden als beginsel aanvaard. D. De op democratische wijze geble ken volkswil zal bepalend zijn bij de vorming van deelstaten en van fede rale gebieden niet-deèlstaten. E. In de VSI zal een democratische rechtsorde gehandhaafd worden, welke waarborgen biedt voor rechtszekerheid, fundamentele menselijke rechten en vrijheden en deugdelijk bestuur. F. De vrije en souvereine VSI zullen met het Koninkrijk der Nederlanden een unie vormen op basis van volledige gelijkwaardigheid en gelijkgerechtigd heid. Over Republikeinse Grondwet Op de tweede bijeenkomst van de voorbereidende conferentie te Batavia gaf dr. van Royen een uiteenzetting over het nieuwe hoofdstuk der Neder landse grondwet. Hij verklaarde, dat het nieuwe hoofdstuk was gebaseerd op de overeenkomsten van Linggadjati en de Renville? Dr. van Royen vroeg: „Wat denkt de Republiek te doen aan haar Grondwet met het oog op het wegnemen van een mogelijke hinderpaal op de weg van de vestiging van de VSI? Het zou van geen nut zijn te verhullen, dat de Re publikeinse Grondwet ons en de fede rale gebieden aanzienlijke vrees heeft gegeven en geeft, daar om slechts n voorbeeld te geven deze grondwet nadrukkelijk het federale principe uit sluit". Dr. van Royen vroeg aan Moh. Rum nauwkeurig de positie van de Re publikeinse grondwet te verklaren. Overvallen in Indonesië Uit Buitenzorg wordt gemeld, dat een auto van de dienst van volksgezondheid werd aangevallen door een bende van 150 man. Vier politie-agenten werden gedood een zwaar gewond en drie niantris van de dienst volksgezondheid en de chauffeur werden ontvberd Het ■vuurgevecht tussen de bende en de po- htie-agenten duurde drie kwartier. Uit Surabaja wordt gemeld dat een Nederlandse employé, twee Nederland se ondernemingswachters en twee Ja vaanse employees van een suikerfabriek werden gedood, toen een jeep van de enderneming nabij Brangkal werd be schoten. G. De Nederlandse souvereiniteit wordt, zo lang de VSI niet is tot stand gekomen, erkend. DOELSTELLING. De BFO heeft tot doel de staatkun dige inzichten en belangen van de in BFO-verband samenwerkende gebieden in Indonesië te formuleren en voor te staan bij de besprekingen en onderhan delingen nopens de vorming van de vrije en souvereine VSI en nopens de beginselen en de kernpunten van de Nderlands-Indonesische Unie. Het Chinese blad „Keng Po" meldt in republikeinse kringen vernomen te hebben, dat de mogelijkheid, dat de EFO als derde partij aan de Neder lands-Republikeinse onderhandelingen zal deelnemen, door de Republikeinse regering in overweging zal worden ge nomen, zodra de Republikeinse rege ring in Djokja zal zijn hersteld. Naar vrede in China De Chinese communistische radio- omroep heeft bekend gemaakt dat de regering tot 21 April de voorwaarden die de regeringsgedelegeerde uit Peiping heeft teruggebracht, kan aannemen. Ge woonlijk betrouwbare kringen te Nan king verklaarden, dat de communisti sche eis, dat hun leger de Jangtse mag oversteken, de enige ernstige hindernis voor het bereiken van een overeen komst is. Men neemt aan, dat de rege ring sterk tegen inwilliging van deze eis gekant is, doch haar optimisme over het tot stand komen van een compromis behoudt. Australisch proefterrein voor raketten olgens de in Sydney verschijnende Sunday Herald zou het Amerikaanse ministerie voor het leger het Congres Jtrzocht hebben om machtiging voor iet pachten van een „terrein in het bui- and vari 4ggo ^m2 v00r proefnemin gen met raketten" Naar de Washingtonse correspondent \an btad meldt, gelooft men, dat de Amerikaanse autoriteiten ernstig over wegen om het voor dit doel bestemde Ano+meva"proefterrein in Centraal Australië te gebruiken. CLAY VERZACHT VONNISSEN taire^óuv Clay' de Amerikaanse mili- gevangenlsstraffeD"US,and' heeft de ■piomVT "jf wegens oordeelden gehaReerd Z°"e VCT' Weerbericht Weersverwachting tot Woens dagavond geldig. Veel bewolking met slechts hier en daar enige ichte regen of motregen. Matige tot krachtige W. wind. Weinig verandering in temperatuur. Clay verwacht geen opheffing van blokkade Generaal Clay, de Amerikaanse mi litaire bevelhebber in Duitsland, heeft te Berlijn verklaard, dat hij in het ge heel geen reden zag om te delen in het algemene optimisme, dat men in Ber lijn schijnt te koesteren over de ver wachting, dat de Sowjets de blokkade zullen opheffen. Hij zeide, dat er te Berlijn geen teke nen van Sowjetrussische toenadering te bespeuren waren en dat hij er zeker van zou hebben gehoord als de Sowjets stappen op regeringsniveau hadden ge daan. Zondagmorgen heeft HKH Prinses Wilheimina in een uitzending van het Interkerkelijk Overleg Radio-aangele genheden onderstaande Paasboodschap uitgesproken: „De stem, die de luisteraars thans over de gehele wereld horen, moeten zij uitsluitend beschouwen als de over brengster van de boodschap, die nu zal volgen, eerst in het Nederlands en daar na in het Engels. Op deze Paasmorgen roept Christus allen op, die hunkeren naar opheffing van de ellende en de verwording van de wereld. Niet tot de hoofden, maar tot de harten richt hij zich. Christus roept allen op tot het zoe ken en vinden van de levende ge meenschap in Hem. Zelf wekt hij allen op tot het leven en het ademen in de sfeer van zijn liefde en offer, liefde en offerbereid heid voor Hem en tegenover de naaste, waardoor onstaat de heilige vlam, de onweerstaanbare kracht der genezing van de zieke wereld, door naastenliefde in zijn gemeenschap. Hij leidt tot God den Vader, hij breekt alle vormen terwille van de mens en hij leidt allen in de enige, wa re weg. Laten wij ons bezinnen op deze bood schap. teneinde de rustige kracht te ontvangen, die van de Herder uitgaat en die ons in staat stelt persoonlijk en gemeenschappelijk de taak te vervul len, die Hij ons wil opleggen. Christus! Help oris door U bereid te worden. Amen". De generale staven van de landen der Westerse Unie werken plannen uit voor gecombineerde militaire manoeuvres na de gezamenlijke vlootmanoeuvres, die in Juni zullen worden gehouden, al dus geruchten, die te Londen de ronde aoen. Deze manoeuvres, de grootste sinds de oorlog, zullen de graad van sa menwerking tussen de staven van Bel- gie, Engeland, Frankrijk, Luxemburg en Nederland grondig op de proef stel len. Doodstraf geëist tegen drie Duitse bewakers De advocaat-fiscaal aan het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft de doodstraf geëist tegen de Duitsers A. F. Heinse, F. D. Rohrig en R. D. E. Brun- ner, bewakers van het werkkamp Rees in Duitsland, waar Nederlandse gedepor teerde arbeiders op de meest onmense lijke wijze zijn mishandeld. Vele gede porteerden zijn aan de gevolgen van mishandeling, verluizing, ziekten en het bevriezen van ledematen, overleden. Beroep op Nederlandse regering Dr. Konrad Adenauer, president van de West-Duitse constituerende vergade ring, heeft Zaterdag op een persconfe rentie verklaard dat hij het Belgische besluit, een toegewezen strook Duits grensgebied niet te bezetten, als .het beste bewijs van een geest van werke lijke Europese samenwerking" be schouwde. Naar zijn mening zou de Bel gische geste „een gunstige Invloed heb ben op de toekomstige betrekkingen tassen Belgie en Duitsland", Ook dr. Karl Arnold, de minister president van Noordrijn-Westfalen, heeft in een rede te Hamburg dank ge bracht aan de Belgische regering en het Belgische volk voor hun besluit om „afstand te doen van het grootste deel hunner aanspraken op Duits grondge bied" In eer beroep op de Nederlandse re gering zeide dr Arnold: „Het is onze grootste wens met de Nederlandse na tie tot verzoening en vriendschap te tro nen. Desgewenst zal ik naar den Haag gaan om de onaangename grenskwesties in directe onderhandelingen tot oplos- zing te brengen." „De Duitse bevolking heeft slechts een wens en deze is: .Bij het Duitse vaderland te blijven en bij te dragen tot verbetering van de Neder lands-Duitse betrekkingen". Zal Luxemburg voorbeeld volgen? Volgens Karl Arnold, minister-presi dent van Noord-Rijnland-Westfalen, treft de regering van Luxemburg voor bereidingen het besluit van Belgie, tij delijk afstand te doen van het grootste deel der aanspraken op Duits grond gebied te volgen. Karl Arnold, minister- president van Noord Rijnland-Westfalen is op uitno diging van de Nederlandse regering edenmorgen onverwacht naar Den Haag vertrokken, aldus een Britse woordvoerder te Berlijn. Men neemt aan, dat de minister de grenskwesties met de Nederlandse autoriteiten zal bespreken. Geen uitnodiging Naar aanleiding van bovenstaand Reuter-bericht wordt te Den Haag vernomen, dat van de Nederlandse regering een dergelijke uitnodiging niet is nitgegaan. jongeman doodgestoken Zaterdagavond is de 20-jarige Jacob Flokstra te Smilde door de eveneens 2f-jarige Jan Bodenstaff met een mes doodgestoken. De dader werd onmid dellijk ingesloten. B„ die juist zijn meis je naar huis had gebracht, passeerde op de terugweg het café „Nieuwe Veen- hoop" te Smilde. toen F., die zich voor het café ophield, hem aanriep. Er ont stond een woordenwisseling, die met het neersteken van F eindigde. KONINGIN EN PRINS TER KERKE. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben op de Eerste Paasdag de kerkdienst bijgewoond in de oude kerk te Soest, waar ds. VanKrugten voorging. (Van onze correspondent te Londen) Onder toezicht van tot aan de tan den gewapende mariniers worden in het ltoyal Naval College (Marine-instituut) te Greenwich voorbereidingen getroffen voor een 5-daagse uiterst geheime ma rine tentoonstelling, waar Engelands nieuwste, op atoomoorlogen gebaseerde v, apencn en vlootombouwplannen bin nenkort gedemonstreerd zullen worden aan de marinestaven van de Britse Do minions en de Ver. Staten, de hoofdlei ding van de RAF en het Britse leger, en aan leden van het Engelse kabinet. Het door admiraal Sir Philip Vian ontworpen schema om de Britse vloot geheel voor een eventuele atomische zeeoorlog te doen uitrusten, zal aan bo vengenoemde autoriteiten ter bestude ring worden voorgelegd, tijdens de op 25 April beginnende „atoomvloot"-con- ferentie te Greenwich, waar deze ten toonstelling een belangrijke rol in zal spelen. Met het oog hierop worden alle top« geheimen van admiraal Vian's zojuist Generaal Malinin zou een belangrijke missie hebben Een Sowjet-functionnaris, reizend in burgerkleding, is gisteren uit Berlijn naar Washington vertrokken voor een belangrijke missie bij de Sowjet am bassade aldaar, aldus wordt uit ge woonlijk betrouwbare Duitse bron, die in contact staat met het Sowjet mili taire hoofdkwartier, vernomen. De zegsman verklaarde, dat het doel van de missie was uit de eerste hand inlichtingen te verkrijgen over het At lantisch pact en de mogelijke gevolgen daarvan in West-Europa, in het bij zonder in West-Duitsland. De naam van de afgezant, die ver gezeld is van een andere Sowjetfunc- tionaris. werd niet bekend gemaakt, maar men gelooft, dat hij generaal Malinin is, vooraanstaand financieel expert van de Sowjetunie, die het ver trouwen geniet van het Politbureau. Tevens zou hij uitgebreide bevoegd heden bezitten ten aanzien van kwes ties van politieke aard. Volgens de Duitse zegsman behoort de blokkade niet tot de belangrijkste onderwerpen, die in Washington zullen worden be sproken. Vernomen wordt, dat generaal Ma linin belangrijke besprekingen heeft gevoerd met de nieuwe Sowjet militai re gouverneur, generaal Tsjoeikof, en zijn politieke adviseur, ambassadeur Vaficaan waarschuwt tegen een nieuwe oorlog „Osservatore Romano" het semi-offi- ciele blad van het Vaticaan, schrijft, dat de Kerk, zelfs indien een „rechtvaardi ge oorlog" zou uitbreken, deze niet zou dulden wegens de onrechtvaardigheden, die het gevolg zouden zijn van het ge bruik der huidige oorlogswapens „Een oorlog tegen de Sowjet-Unie zou nu, zelfs indien dit land werd verslagen, niet het verdwijnen van het communis me betekenen", aldus het blad. EEÏ" LUCAS CRANACH GESTOLEN? Volgens de met Britse licentie ver schijnende „Tag", is een 400 jaar oude Lucas Cranach, voorstellende „het hu welijk van de Heilige Catharina", uit de kathedraal van Erfurt in de Sowjet- zor e gestolen. Het doek is een half mil- lioen Oostmark waard. ":Wel vrienden, we hebben voorzeker niet te mopperen gehad. Zon- overgoten lagen de weiden en de bol lenvelden te wachten; het groen groen de aan de prille twijgen der bomen, de meidekens hadden d'r fleurigsie jurkjes aangedaan en de jongens draai den 'n slag in d'r haar; blauwer dan blauw koepelde Hollands lucht zich over de lenteweelde en zelfs het loeien der koeien had 'n klank van feestelijk heid 't Is er hier niet de olaats voor n-aar 'k heb een eigengemaakt ge dicht in m'r, gedachten. waarin da' allemaal heel mooi gezegd wordt. Want dit was het weertje, waarom een men- z'n bloed aan 't zingen slaat. Ook al if je achttiende verjaardag een gebeo- tenis uit het grijs verledenEn daar komt alweer zo'n lokkend be richt van de telex: "In de hele Oost hoek van Utrecht, zo seint een man uit Wijk bij Duurstede, staan alle kersen soorten peren en pruimen in volle bloei En als het warm blijft, trekken de appelbomen komend" Zond"" 'M'* bruidsjurkjes aan. n Jeremia Blom, die gisteren per ongeluk aan de praat raakte met mijn vriend de filosoof uit Tuitjehorn, heeft zijn tweede Paasdag verdaan aan een twistgesprek over de idealistische levensprincipes naar de basis van een vierdimensionele gees- tesvlakken en ligt thans met een ijszak op z'n hoofd in een verduisterde kamer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiHiiiiiHi van het ziekenhuis. Hij ijlt in be schaafde termen. ^ente was het ook voor die vrouw van formaat, Anna Pauker uit Boekarest, ministeresse van buiten- 'andse zaken. Ze werd op tweede Paas dag verrast met de benoeming tot vice-minister president, omdat de me- -leer, die 't totdusver was, het te driik heeft men andere akkefieten. En de magnolia geurde ook voor de Ameri kaanse juffrouw Adele Vraz, voor wie de gevangenisdeuren in Praag open De rem, weigerde een beetje. gingen. Ze werkte voor een hulporga nisatie, maar aangezien ondank 's werelds loon is, werd ze verdacht van politieke pottekijkerij en in de isolatie gezet. Washington protesteerde. Praag capituleerde en Adele profiteerde. Van het lenteweer. Want de zon scbmit over bozen en goeden. Over goeden gesproken: wat dacht u van juffrouw Petronella, die vandaag vijftig jaar de bordjes heeft gewassen en de kleedjes heeft geklopt bij dezelfde familie in Breda, waar ze alk maagdeken van duizend weken in dienst trad? Da's geen goeie, da's een beste! Dienstbode van vooroorlogse samenstelling. J7n nou spijt het me heus, dat er bij al die zonnigheid toch oog een klein zenuwscheutje los komt. Dat zit 'm in die onvermijdelijke Lou Ban dy, die 30 jaar op de planken staat Een firma in Apeldoorn heeft er aan leiding in gezien, een plaquette van de rechterhand van Lou te maken. Kun je kopen in gebronsd gips. Leuk op ie theetafel! D'r zit nog een goed doei achter ook. En dan tot slot het da gelijkse bewijsje van de hollende voortgang onzer beschaving. Reuter meldt het. Tussen een rijdende trein in Amerika en een nummer in Engeland is een telefoonverbinding tot stand ge- bomen, die de eerste van deze soort is. Semeonof, voordat hij uit Berlijn ver trok. Naar gemeld, was ook een andere Sowj et-deskundige op het gebied van Duitse zaken, Wladimir Georgewitsj Dekanosof, de laatste Sowjet-ambaésa- deur vóór de oorlog, tijdens het week einde in Berlijn. Westelijke verbindingsofficieren zijn verbaasd over veelvuldige toespelingen van Sowjetfunctionnarissen op een ze kere generaal Georgief in verband met de missie. Naar wordt beweerd is Geor gief een schuilnaam, die soms door ge neraal Malinin wordt gebruikt. De perssecretaris van de Sowjet-am- bassade te Washington. Matsjavariana, heeft gisteren verklaard, dat de am bassade niet was ingelicht over een mogelijke aankomst te Washington van een Sowjetfunctionnaris uit Berlijn. gecompleteerde schema waaronder de modellen van nieuwe wapenen, oor logsschepen en nieuwe onderzeeërs, zo mede vele diagrammen en films nu reeds in het Marine-instituut verzameld en opgesteld, zodat de Britse eh Ame rikaanse defensie-experts alle aspecten van een atomische zeeoorlog zulien kunnen onderzoeken. De te Bikini ge nomen atoombomproeven zullen o.a. volledig geanalyseerd worden en spe ciale aandacht zal besteed worden aan de analyse van wetenschappelijke theo- nën omtrent de verdere ontwikkelings mogelijkheden van atoomwapens en ra ketten. Een der belangrijkste onderwerpen die ter sprake zullen komen, zullen de maatregelen zijn die genomen moeten worden om de koopvaardijvloten te be schermen tegen aanvallen met atoom wapenen en voorts het probleem van het ontdekken van vijandelijke onder zeeërs, daar hun aanwezigheid niet door de radar van vliegtuigen kan worden' vastgesteld. Naar verwacht wordt, zal admiraal Vian binnenkort tot commandant van de Britse Home Fleet benoemd worden, opdat hij zijn schema dan in volle wer king kan doen treden. Nu reeds worden alle vliegdeksche pen der Britse vloot volledig gemoder niseerd en zodanig omgebouwd dat zij de nieuwste zware bommenwerpers en een groter aantal raket-iaehtvliegtuigen kunnen dragen. Vliegdekschepen zullen een der voornaamste rollen spelen in de nieuwe Britse „atoom"-v!oot. „De mannen hebben hun kans gehad" Senator Margareth Chase Smith (Republikein uit Maine), heeft in een vraaggesprek voor de radio te Was hington voorgesteld een wereld vredes congres te houden van vrouwelijke af gevaardigden, ook uit de Sowjetimie, daar „de mannen hun kans hadden ge had." Zij had het gevoel, dat wanneer er een half dozijn vooraanstaande vrouwen uit de V.S., Frankrijk. Enge 'and en zelfs Rusland bereid was de methoden te bespreken om tot 'n we reldvrede te komen, zij iets zoude.i kunnen bereiken. „Vrouwen zouden de schijnbaar ge vaarlijke impasse kunnen vermijden, di<- de mannen tot nu toe hebben be reikt", zo zeide zij. Een juichende menigte was gister middag getuige van de plechtigheden bij de uitroeping van Eire tot repu- hhek De plechtigheid had plaats op het hoofdpostkantoor van Dublin, het republikeinse hoofdkwartier tijdens de opstand tegen het Britse bestuur In 1916 Na een fanfare van trompetten werd de vlag van de republiek gehesen. Vliegtuigen vlogen over en er volgde een algemeen saluut. De plechtigheid werd met een militaire parade beslo ten. Het officiële ogenblik, waarop Eire een republiek werd, was een minuut na middernacht Te Dublin weerklon ken, toen als saluut 21 kanonschoten. Een juichende menigte was in de stra- 'en verzameld. De 764 jaar oude banden met de Britse kroon ziin thans verbroken. Sowjet-vlisgenier vestigt een afstandsrecord Luitenant-generaal Mikhail Gromof, de eerste persoon, die de titel „held van de Sowjetunie" ontving, heeft een we reldrecord gevestigd door een vlucht van 10.000 kilometer van Moskou naar Californie te maken. Gromof verklaar de te geloven, dat zijn vlucht zou bijr dragen tot de vriendschap tussen Ame rikanen en Russen. Zelfbestuur niet te regelen door R.T.C. In een nota van Oost-Indonesie betreffende de reorganisatie van de BFO die door de studiecommissie tezamen met andere nota's is bestudeerd, worden onder meer richtlijnen gegeven ten aanzien van de Ronde Tafelconferentie in een hoofdstuk waarin het standpunt dat de BFO zal dienen in te nemen, indien dit college partij zal zijn bij de besprekingen in Batavia, wordt uiteengezet. Hier over wordt o.m. gezegd, „Bij de bespreking van tijdstip en voorwaarden van de Ronde Tafelconferentie zal onmiddellijk duidelijk zijn, dat aan de Ronde Tafel conferentie een in Indonesië te houden conferentie zal moeten voorafgaan". De nota zegt verder, dat deze conferentie hoofdlijnen zal moeten vaststellen voor de organisatie van een eerste (voorlopige) Federale regering, die aanvaardbaar en representatief is voor geheel Indonesië en die uit dien hoofde de door Nederland over te dragen souvereiniteit kan aanvaarden. De organisatie van de Verenigde Staten van Indonesië en hun regering is echter een zuivere Indonesi sche aangelegenheid. De Ronde Tafelconferentie is bepaaldelijk niet de plaats om deze materie te regelen. Bij deze Interindonesische conferentie zullen de BFO en de Republikeinse regering partij zijn. „De UNCI zou men kunnen uit nodigen om waarnemers te zenden"; „een gelijke uitnodiging kan aan de Ne derlandse regering worden gezonden". U.N.C.I, dient neutraal te blijven De minderheden en de zelfbesturen behoeven geen afzonderlijke vertegen woordiging. Voor zover de positie van de zelfbesturen in discussie komt moet deelneming van Nederlandse zijde aan de besprekingen aanvaard worden, zo lang de oude politieke contracten nog niet voor nieuwe hebben plaats ge maakt. De nota geeft vervolgens sug gesties voor de hoofdlijnen, welke op deze Interindonesische conferentie be handeld zouden moeten worden. Verdere wensen Behalve de Interindonesische confe rentie als voorwaarde voor de Ronde Tafelconferentie noemt de nota van Oost-Indonesie o.m. de volgende pun ten: Aan de RTC zullen deelnemen de Nederlandse regering, de Republikein se regering en de BFC als partijen die op voet van gelijkgerechtigdheid sug gesties ter tafel zullen brengen en zelf standig zullen beslissen of zij enigerlei suggesties al dan niet wensen te aan vaarden. De Republikeinse regering verklaart zich onvoorwaardelijk bereid om on middellijk na haar terugkeer in Djogja de nodige stappen te ondernemen voor haar deelneming aan de Interindonesi sche conferentie en de RTC. Beslissingen welke de belangen van geheel Indonesië raken kunnen alleen genomen worden, wanneer de drie ver tegenwoordigde partijen tot overeen stemming zijn gekomen. De UNCI dient op de RTC een strict neutraal standpunt in te nemen, dat uitsluitend en geheel gericht is op het gezamenlijke einddoel: regeling van de overdracht der souvereiniteit middels overeenstemming tussen de betrokken partijen. Ter Ronde Tafelconferentie wordt uitsluitend overleg gepleegd over tijd stip en wijze waarop de overdracht der souvereiniteit zal plaats hebben en over de verhouding tussen Nederland en Indonesië na die overdracht. Nieuwe Syrische regering Hoesni Zaim heeft een nieuwe Syri sche regering gevormd, waarin hijzelf de portefeuille van landsverdediging en van Binnenlandse Zaken beheert. 1

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1