De huisbaas zegt toch nee Stad en Omgeving, Commissaris der Koningin bezocht Alkmaarse Stierenkeuring 't Voetlicht bracht „Het Hoedje'' AGENDA „De Soete Soecker" ouóe WANG Huisvrouwen woonden kookdemonstratie bij Alkmaar en het bier in 't verleden Grote drukte in de Bergerhout Keurmeesters hadden druk werk Victory Cake Crème Italienne Paard verdronken Goede opvoering van vlot blijspel Prijs per liter f5.50 Komt de slaolie aan het eind van het jaar vrij? Interessante lezing van de heer H. Ringers voor „Oud Alkmaar" Een frisse wind uit het Noordwesten droeg vanmorgen het rumoer van de arena in de Bergerhout tot ver over de singels en wallen van Alkmaar. De grote dag van de stierenkeuring was weer aangebroken en opnieuw waren van heinde en verre de fokkers gekomen met hun dieren om de glanzende heesten vóór te geleiden, rustig stappend, tot waar de keurmeesters, gewapend met papieren en catalogi hun kennersogen lieten glijden over rug, schoften, hoofd en benen. Niets ontging hun speurende blik, onophoudelijk maakten zij notities, wezen elkander uitstekende kwaliteiten of kleine afwijkingen, noteerden cijfers en letters en wezen met het teken hunner waardigheid, de wandelstok: „De volgende". Om precies elf uur arriveerde de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwflk uit Haarlem. In gezel schap van Alkmaars burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema en de Rijksveeteelt- consulent, ir. L. de Vries heeft de commissaris een bezoek gebracht aan beide ringen, waar hij grote belangstelling toonde voor de aangevoerde dieren en zich liet voorlichten omtrent veel wetenswaardigs. Boven alles uit stond het grote la waai, dat door de wind werd uitéén gerukt. Het lawaai van de honderden dieren, die nu eens een gillend geloei deden horen, dan weer nijdig brom mend met de voorpoten het stro om woelden, het lawaai ook van de luid sprekers, die telkens weer aankondi gingen over de Bergerhout schalden, een nieuwe categorie opriepen, bekro ningen bekend maakten. En daar waren de mensen, die in dichte drommen om het vee rond wandelden, de keurmeesters, de eige naars (én eigenaressen), de drijvers en de knechts en het publiek. De jaar lijkse gebeurtenis in de Bergerhout pleegt nu eenmaal altijd veel publiek te trekken, dat de indruk van een groot agrarisch festijn nog komt ver sterken. Daar wandelen ze, de rente niers, de gepensionneerden, de huis moeders ook en de talloze kinderen, die zich dit buitenkansje in hun Paasva- cantie niet lieten ontgaan. De jeugd vindt hier een oord des vermaaks, klimt op de hekken, laat zich er her haaldelijk afjagen en gaat onvermoeid altijd opnieuw tot de aanval over. Belangstelling. Reeds dagen van te voren was er voor de spes Alcmariae wat te zien in de Bergerhout. Eerst kwamen er wagens met palen en planken, met mannen erbij in blauwe en. grijze werkkleding, die een omheining gingen bouwen met luid lawijt van slaande hamers en klepperend hout. En een kleine, maar voor mannen o, zo onmisbaar huisje, wat eenzaam aan de waterkant geplaatst, vergaten ze niet. De jeugd krioelde op de stapels planken en balken, maar de vreugde steeg ten top, toen later karrevrach- ten stro arriveerden en zij daarin een gelegenheid zag, naar hartelust te stoei en en te ravotten. Gistermorgen werden de luidspre kers geplaatst, het kleine kantoortje bij één der ingangen gezet, de draden gespannen, die dwars over de Gees- terweg lopend de schallende metalen stemmen van energie moesten voor- Zien. Nu is dit alles gereed, nu was de dag daar waarop de Adema's, de Teu- nissen, de Nero's zich lieten bewonde ren, in bedwang gehouden door de neusring, aangemoedigd door tongge- klak van de trotse eigenaars, of een tikje met de stok. Daar stapten ze rond, de Noord wester blies het schuim van hun bek, warrelde het stro rond hun poten op, ruiste in de takken van de zware bo men en scheurde alle loeien en brom men, dat tesamen een respectabel aan tal decibels pleegt te vertegenwoordi gen, aan stukken, om het over de stad te verspreiden. De Bergerbus had het veld moeten ruimen en elders een schuilplaats moe ten zoeken. Op haar plaats en overal rondom het terrein stonden de kraampjes en stal letjes, waarvan de eigenaars op zulke dagen goede zaken hopen te maken met hun haring, hun koeken, hun cho colade, maar ook met hoofdtouwen, zelen en dekkleden. Evenals vorig jaar was ook op het driehoekige terrein vóór «het Gymna sium een ring ingericht, waar de oude re stieren rondstapten. De éénjarige en tweejarige werden op het grote mid denterrein gekeurd. Bij ieder veld stonden, als gebruikelijk, de tribunes, waar de genodigden het schouwspel konden gadeslaan en vanwaar zij een open gezicht hadden op de groene arena's. Zo verscheen de ene stier na de an dere in de ring. Trots liepen de eige naars rond, hun dieren met zich voe rend. Fotografen deden hun werk, af 40-Jarig jubileum De heer N. Admiraal herdacht gister de dag dat hij 40 jaren werkzaam was geweest in de klompen- en borstelfa- briek van de N. V. wed. J. P. Boom en zoon aan de Kooltuin. De jubilaris, die daar als 18-jarige jongeman in de borstelmakerij is ge komen, is thans bedrijfsleider. Met zijn familie is hij gister op prettige wijze gehuldigd. De directeur, de heer J. P. Boom, sprak de jubilaris toe, memo reerde diens grote verdiensten en plichtsgetrouwe arbeid in langdurige dienst van het bedrijf en bood een ge schenk onder couvert aan. Namens het personeel sprak de heer Ursem de ju bilaris toe en bood een vulpen aan. Ook mocht de heer Admiraal een fiets in ontvangst nemen Voor het Nut van 't Algemeen werd een zilveren gedenk penning adhgeboden. De üihilpric dirkte alle sprekers, waarna te ziinen huize een receptie werd gehouden waar zeer veel be langstelling getoond werd. Niet min der dan 25 bloemstukken getuigden van het medeleven van collega's en vrienden. en toe een stier voor de lens nemend en met een vlug knielen hun camera richtend. En de keurmeesters, die de ganse morgen inspannend bezig zijn geweest, werden bij tijd en wijle gelaafd met warme koffie aangedragen door lief tallige jongedames, die schuchterder waren voor de zware beesten dan voor hun eigenaars en de keurmeesters. Uitstekend geslaagd. Zo verliep ook deze voorjaarskeu ring onder vele critische ogen. De ene keer klonken waarderende opmer kingen uit het publiek, een andere maal weer werdeq een eigenaar de be denkingen niet gespaard. Maar de al gemene indruk was, dat ook deze keu ring weer uitstekend is geslaagd. Thans is dat alles weer voorbij. De drukte is geluwd, de stieren zijn weg gevoerd in auto's en wagens, het pu bliek heeft zich verspreid. Wat blijft, is het stro, het platge trapte gras, de mest en de houten af scheiding. De werklieden van de ge meente zullen dit alles vlug genoeg hebben geruimd. Dan zal er nog slechts de wind zijn, die geen geloei en luidsprekersklan ken meer verwaait, maar alleen nog ruist in de boomtakken, van de Ber gerhout. De vereniging „Oud Alkmaar" hield gisterenavond haar laatste bijeenkomst van het seizoen in Hotel „Victory". Hadden de beide vorige lezingen in het teken gestaan van brood, koek en suikergoed en van het zieden van zout hier ter stede, ditmaal sprak de voor zitter van de vereniging, de heer H. Ringers, over een niet minder cullinair onderwerp, n.l. „Alkmaar en het bier in het verleden" In zijn openingsrede richtte de lieer Ringers een bijzonder woord van welkom tot de heer mr. van Regteren Altena, die met de heren de Lange, Cohen Stuart en Maas Geesteranus de vereniging heeft opgericht. Het deed spr. voorts genoegen, de laatste Alkmaarse bierbrouwer, de heer Witte, aanwezig te zien. Medegedeeld werd, dat het bestuur za! overwegen dit jaar wederom pen boottocht naar een plaats, waar nog schoonheid uit het verleden aanwezig is. te organiseren. Op de 3e Pinksterdag zal het genoot- schop „Oud-Edam" een bezoek aan onze gemeente brengen. De burge meester zal op die dag de bezoekers ,en de leden van „Oud-Alkmaar" op het Stadhuis ontvangen. Tot zijn onderwerp komende, deelde de heer Ringers mede. dat toen de heer Wortel toegezegd had over zout te zul len spreken, dit bij hem een reflex had opgeroepen en hij gemeend had iels over „bier" te moeten vertellen. (Ontleend aan onze advertentierubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Een konink rijk voor een huis (tot 14 jaar onder geleide) (geprolongeerd); Victoria Theater, 8 uur: Motorduivels (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De onbe kende zanger (boven 18 jaar). Gul den Vlies, 8 uur: Abonn.voorstelling „Christopher Blake". Sted. Museum, 10—12, 2—5 en 7—9 u.: Tentoonstelling Bergense kunst. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Een koninkrijk voor een huis (tot 14 jaar onder geleide) (geprolongeerd)Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Motorduivels (14 jaar): Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: De onbekende zanger (boven 18 jaar). Sted. Museum, 1012, 25 en 79 u.: Tentoonstelling Bergense kunst. heeft een nieuw succes: en IETS BIJZONDERS EN DUURZAAM Geschikt voor de reis! Bier was reeds geliefd bij de Ba+a- vieren en is vele eeuwen daarvoor en daarna een onontbeerlijke drank bij sommige volkeren geweest. In Babylonie was het al 5 6000 jaar voor Christus bekend. Waar gerst groeide, werd bier gemaakt, waar de wijnstok bloeide, was daaraan geen behoefte. De Romeinen kenden aanvankelijk het bier nie± rst bij Plinius komt een woord voor. dat op gerstenat duidt. Toch is het bier niet uitgevonden, maar ontdekt in tegenstelling met b.v. coca cola, dat door een Amerikaanse dro gist werd samengesteld, die in armoe de stierf,maar wiens erfgenamen thans 33.000.000 dollars aan dividend zouden hebben ontvangen, als het schamele bedrijfje niet verkocht had mceten worden. In de 16e en 17e eeuw werd hier te lande meer bier dan water bedronken. Eedroeg toen het gebruik per hoofd per jaar 320 liter, in 1939 was dit ve- daald tot 15'/z liter. Bedroeg de opbrengst van de bieraccijns in 1880 bij een gebruik per hoofd per jaaj van 34 liter 810.000, in 1947 was dit bij een gebruik van 16.9 liter geste gen tot 28.100.000. In namen als Bierman, Koekenbier, Zi urbier e.a. leeft de verbondheid. met het bier nog voort. In de 14e eeuw begonnen de brou werijen zich te ontwikkelen. Eeuwen lang hadden zij slechts concurrentie van melk, karnemelk en wel. Op de Laten wij samen een ander kopen In de nacht van Woensdag op Don derdag is een paard uit het verplaatste woonwagenpark waar nog steeds geen paardenstal is in het Kanaal gelopen en verdronken. Dit paard is eigendom van de wedu we SnijdersSmit, die 6 kinderen heeft en met haar wagen op het woonwa genpark staat. In de zomermaanden trekt deze vrouw er met haar wagen op uit en gaat dan met haar kinderen bij de boeren werken. Zij leeft thans van de steun en heeft met haar gezin moeite het hoofd bo ven water te houden. Wanneer dat ge zin geen paard of hit heeft kun nen de vrouw en de kinderen niet meer uit werken gaan: Voor een der gelijk gezin is een paard natuurlijk van de grootste betekenis. De vrouw is op ons bureau geweest om een en ander te bespreken en wij geven gaarne toe dat de kwéstie niet gemakkelijk op te lossen is. Het komt er natuurlijk op aan een nieuw paard of desnoods een hit te kopen en wij willen gaarne onze medewerking verlenen om te trachten de zaak voor elkaar te krijgen. Wij doen daarvoor een beroep op onze lezers. Stuur ons een kleinigheid. Vele kleintjes maken een grote. Wij houden het geld hier vast en zorgen wanneer onze actie slaagt zelf voor de aankoop van een paard, waar van wij dan later melding zullen ma ken. Bijdragen onder het motto „Paard'* gericht aan de redactie van de Alkmaarsche Courant zullen in grote dank in ontvangst worden genomen. Prijs behaald Dinsdag werd in Arnhem de finale gehouden om het landskampioenschap dameskappen. Hierbij waren overgeble ven 40 van de beste dameskappers van Nederland. De derde prijs werd be haald door de heer G. F. van Mol te Alkmaar. maakt. Aan het eind van de demon straties kregen de in de Muziektuin aanwezige dames een pakje pudding mee naar huis. Het is voor de Vereniging van Huis vrouwen een zeer interessante middag geweest. Morgen de grote dag Morgen heeft de jaarlijkse Erama- bloemcollecte plaats, ten behoeve van onze patiënten uit eigen stad, die in diverse sanatoria worden verpleegd. Veel geld is er nodig om de grote kosten hiervan te lenigen. Reeds veel plaatsen gingen U voor. Delft bracht op f 8000. Laat Alkmaar niet achterblijven. Immers „van Alk maar begint de Victorie". Ook Zaterdagmorgen en -middag zijn nog dames en heren, die wensen te collecteren voor deze Emmabloem- collecte, van harte welkom. Helpt U mee? Meldt U dan even aan het Stad huis in de Besognekamer. Onze postrekening is 185600. Het bestuur der Alkmaarse Vereni ging tot Bestrijding der Tuberculose: K. H. Kolk, arts, voorzitter; dr. J. De- genaar, arts, secretaris; E. E. M. van ilse, arts, penningmeester. kastelen, bij gildefeesten en bij begra fenissen, werd het bier niet gaarne gemist. Toch waren onze voorvaderen geen drinkeboers, iemand die „boven zijn bier" was, had de grens van de toelaatbare hoeveelheid overschreden. De kwaliteit van het bier werd al lengs door toevoeging van kruiden ver beterd. De graven van Holland ver zekerden zich het monopolie van de moutbereiding. De ontvanger van de heffingen werd „gruiter" genoemd. Later werd ook hop toegevoegd. De bierbrouwerijen werden van be lang voor de burgers. In de naaste om geving van de brouwerijen vestigden zich graanhandelaren, kuipers e.a. De grote brouwerijen vond men in Delft, Haarlem, Dordrecht, Gouda en nog enkele andere steden. In Alkmaar verkreeg het bier geen grote faam. Hier was veel zoet water en de omgeving leverde veel gerst, waaruit prima gort werd verkregen In 1632 telde Alkmaar 70 gortmolens. De Alkmaarders zagen er toen zo wel gedaan uit, dat zij de bijnaam van „gortbuiken" verkregen. Als brouwstad stond Delft boven aan. 1/3 der bevolking bestond uit brouwers. Gouda had zelfs 300 brouwe rijen, terwijl Amsterdam er in 1505 slechts 9 telde. Bij elke brouwerij was gemakshalve een accijnshuisje gebouwd. In het be gin der 17e eeuw begon de reglemen tering van het brouwen door de over heid. Het heffen van cijns op in de steden ingevoerd bier werd toen, ver pacht, maar de pachters waren meestal gelukzoekers. In Alkmaar zijn bij de plundering van de stad in 1517 veel historische gegevens over het brouwen van bier hier ter stede verloren gegaan. In Groningen is echter nog zeer veel materiaal bewaard gebleven en spr. Achter de niets zeggende en weinig attractieve naam „Het Hoedje van Ma- rius" verschuilt zich een vlot en gezel lig blijspel, dat voor het goede dillet- tantentoneel vele mogelijkheden in houdt. De auteur Feenstra verstaat de kunst een goede cocktail van ernst en luim te mixen en het publiek enige uren geanimeerd te doen luisteren. Bij het zien van „Het Hoedje" verschuift men eens op zijn stoel, gaat er gemak kelijk bij zitten en volgt men met aan dacht de verwikkelingen in de huize Kwint. Het blijspel is bovenal gezellig, huiselijk, binnen de grenzen van het mogelijke en daarbij geestig. Weinig waardering kunnen wij hebben voor de krachttermen, die Feenstra gebruikt om Accordeonconcert Drie accordeonverenigingen, Vita- Nova uit Alkmaar, Bergen's Accordeon Vereniging en de Accordeonvereniging uit Castricum gaven o.l.v. Alb. de Wolf een concert ten bate der t.b.c.- bestrijding in 't Wapen van Heems kerk. De belangstelling hiervoor was zeer groot en het heeft de concerte renden aan succes niet ontbroken. Het accordeon is nu eenmaal een in strument dat zich een grote populari teit heeft verworven en is in feite de geperfectionneerde harmonika. Gelei delijk aan is hij vanaf de straat via het café op het concert beland en ten slotte blijkt dat ook dit instrument recht heeft op serieuze bestudering. Er is weer een nieuw soort muziek-be- oefening ontstaan, met technische perspectieven, maar waarvan de artis tieke zijde beperkt moet blijven, om dat men gebonden is aan steeds het zelfde timbre van het instrument. Het kom er nu maar op aan wat men in dit kader weet te bereiken en we moe ten bekennen dat het ten zeerste mee valt. Er was een groot programma sa mengesteld, dat elk wat wils bood. Dat men veel arrangementen speelde was natuurlijk onontkoombaar. Maar het „Ave Verum" van Mozart kan zo iets toch niet verdragen, dit werkt min of meer smaakbedervend. Overi gens kon men met de arrangementen wel vrede nemen. Alb. de Wolff liet over het algemeen alle drie verenigingen muzikaal spe len en dit is wel een zeer belangrijke factor. Vita Nova uit Alkmaar, dat nog slechts kort bestaat, speelde o.a. „Wig wam", een mars van •Wassenaar, en „Tourbillon" van Rousseau zeer goed. B.A.V. uit Bergen bereikte wel de beste momenten in ,.La Festa Splen- doru" van Joh. Kok. Castricum's Accordeonver. speelde zeer voortreffelijk een gedeelte uit Leo Delibes ballet Coppelia en iets uit de Cavalleria van Mascagny. De niet op het programma vermel de solisten hadden een groot succes met het Wiener Frater Leben. Het publiek volgde de prestaties met veel aandacht. Directeur de Wolf werden bloemen aangeboden door Vi ta Nova en door Dr. Degenaar Jr., als secretaris van de Ver. tot Bestrijding van de t.b.c. Deze bracht nog eens na drukkelijk in herinnering de Emma- blcemcollecte. Een zeer geslaagde avond welke de ver tot bestrijding van de t.b.c. ten zeerste ten goede is gekomen. Ms. besprak uitvoerig de reglementen van de Groningse gilden, die veef hilariteit opleverden. Bij de bereiding van bier leverde het water veel moeilijkheden op, daar zuiver zoet water meestal niet be schikbaar was. Daarom leverden de stadsgrachten, die meer op riolen ge leken, het water. De keurmeesters keurden alleen of het bier geen vieze smaak had! In het begin der 16e eeuw werd ech ter het eerste duinwater aangevoerd. Tijdens het beleg was bier slechts op een „doktersbriefje" verkrijgbaar. De Bierkade was het centrum van handel en verkeer, toch had de naam niets met bier te maken. Pas later werd aan deze kade het bier aangevoerd en vond men er de ambtenaar van de accijnzen. Allen, die een bierhandel dreven, moesten zich toen aldaar bij het belastingkantoor tje (Accijnstoren) vestigen. Ook hier werd de bierhaïsdel door de overheid geregeld en de kuipers in de Achterdam moesten vaten van ge lijke inhoud maken. Toch tierde de smokkelhandel welig en in 1560 mochten de bierschepen niet meer in het Verdronkenoord ol Luttik Oudorp meren. In het begin der 17e eeuw waren de klachten over de bierstekers (impor teurs) zo ernstig, dat de vroedschap alle bierstekers naar de overzijde (Hei ligland en omgeving) verdreef. Uit gegevens uit het jaar 1635 blijkt, 'dat reeds toen zoetwater uit Catrijp bij Sehoorl werd gehaald, hetgeen tot 1926 werd voortgezet. In dat jaar sloot de heer Witte de laatste Alkmaarse bierbrouwerij ..De Burg". In de 17e eeuw voerde de ..Com pagnie van Verre" 5 ons thee aan. Dit kleine pakje hield de neergang in van het bier. een goedkoop lachsucces te verkrijgen. Deze al te populaire uitdrukkingen wa ren niet nodig om het stuk te doen sla gen. De toneelgroep ,,'t Voetlicht", waar in de regisseur inbegrepen o.m. vier echtparen de planken betraden, was met Napoleon de mening toege daan „c'est le nom, qui fait la familie" en speldde een ander naamkaartje op het „Hoedje". Onder de vrije vertaling „Ontspoorde Jeugd" heeft ,,'t Voetlicht" een vlotte en goede opvoering gegeven. Uitstekende krachten als mevr. G. Na- rold-Bas, mevr. J. M. Molenaar-v. Vliet en de heer W. A. Pieters beheersten het stuk en gaven het de diepte, die het, in tegenstelling tot vele blijspelen, be hoeft. Mevr. Narold-Bas bracht een charmante, gevoelige grootmoeder ten tonele, beheerst, fijntjes en vooral te loven in het stille spel. Een uitstekende rol. Naast mevr. Narold willen wij de heer W. A. Pieters noemen als Dries Kwint, eigenaar van een warenhuis. Hij plantte met verve de self-made man op de planken eh maakte hem tot een te aanvaarden krachtige persoonlijk heid. Kostelijk was de heer Pieters in de scène, waarin hij de ondergang van het hoedje op de tribune van het voet balveld vertelt en overtuigend aan het slot bij de terugkeer van zijn dochter Ricky. Mevr. J. Molenaar-v. Vliet sloot zich hierbij als Tilly Kwint, keurig aan. Haar sterkste moment was o.i. in het eerste bedrijf, waarin zij de gecho queerde echtgenote speelde. Dit had zij gemeen met de heer J. Molenaar, die een goede vertolking gaf van Marius, de man van het hoedje. De kinderen Kwint, door de auteur in twee kampen verdeeld, droegen bij tot het geslaagde geheel. Mevr. A. G. Pieters-Schut als de aanvankelijk vinnige Doortje, mej. T. de Vries als Ricky, de heer B. Ver bagen als de drukke zoon Jan en de heer A. B. Narold Jr. als Ferdinand voldeden en pasten volkomen in het goede geheel. De heer K. Schot als Puck van Marle, het studentikoze kwal letje gaf geen grootse creatie en mevr. E. Huygen-Schrijver tenslotte speelde het voor iedere toneelschrijver onmis bare dienstmeisje, dat ook nu weer Ma rie heette. Mevr. Huygen was het en deelde, evenals de regisseur de heer Jan Huygen, in het hartelijke applaus, waarmede het publiek het dappere groepje beloonde en zijn tevredenheid op ondubbelzinnige wijze uitte. Th. kRAAkman zoon plat t E - stéenenbrug ALKMAAR Het monument in de Hout Het lag in de bedoeling op 17 Nov. 1918 het nieuwe monument aan de Wilheiminalaan te onthullen en aan de gemeente over te dragen. Dit kon geen doorgang vinden, omdat de beeldhouw ster, mevrouw Jeanne Kouwenaar— Bijlo nog niet gereed was gekomen. De onthulling werd toen uitgesteld tot de herdenkingsdag op 4 Mei, maar me vrouw Kouwenaar heeft medegedeeld dat het monument dan nog niet gereed kan zijn. Wel kan met vrij grote zekerheid gezegd worden, dat de onthulling op 17 November a.s. zal plaats vinden. In 1647 werd hier de grutterszoon Cornells Dekker, later Bontekoe ge naamd, geboren. Hij propageerde het gebruik van thee. Nederland en Enge land leerde door hem theedrinken, waarbij Nederland Engeland de thee br: cht. Bontekoe werd in de kortst moge lijke tijd arts en hij keurde het bier gebruik door kinderen zeer af. Zijn propaganda werd fel door de brouwers bestreden en dezen wilden de burgerij een jaarlijkse aanslag op leggen, welke door de Staten van Hol land werd afgewezen. Reeds in de 18e eeuw moest menige Brouwerij sluiten. In 1772 ging het ge bouw van de Brouwerij „De Ster" aan het Verdronkenoord aan het R.K. Weeshuis over, in 1886 liquideerde de brouwerij „Het Wapen van Haarlem" aan de Nieuwesloot en in 1891 werd de brouwerij „Het Fortuin" op de Laat tussen Ruitersteegje en Koorstraat ge sloopt. Slechts de nog in 1857 aan de Bier kade begonnen brouwerij van de heer Witte bloeide nog. Daar werd het kaasdragers- en hooibier vervaardigd, alsmede bier voor de tropen, volgens een geheim procédé in hoeveelheden van 20.000 liter per dag vervaardigd. In 1926 werd deze brouwerij gesloten en alleen de gevelsteen wekt nog de herinnering aan vroeger op, evenals de naam van het fraaie buiten „Witten- burg" te Stompetoren, waar eens de oprichter van de brouwerij woonde. De lezing van de heer Ringers was hiermede beëindigd. Daarna vertelde spr. nog een aantal aardige herinnerin gen uit het laatste decennium van de vorige eeuw. De 2e voorzitter van „Oud Alk maar", dr. Hofstee, dankte tot slot de heer Ringers voor zijn dikwijls zeer geestige en onderhoudende lezing. Hef gouden huwelijksfeest Donderdag 21 April zal bij de familie Schermerhorn de meest prettige her innering nalaten, want aan het Waag- plein is het gisteren een bijzondere dag geweest. De zaak was in een bloe mentuin herschapen en honderden hebben op de gistermiddag gehouden receptie hun gelukwensen aangebo den. Bruid en bruidegom zater er zo fris en monter bij alsof ze pas getrouwd waren. Namens enkele vrienden werd nog met enige hartelijke woorden dooi de heer O. Visser een schemerlamp aangeboden, waarna de bruidegom op rechte woorden van dank sprak. Nog lang heeft later het feest ge duurd, maar we waren hedenmorgen om 9 uur wel verwonderd, toen we de heer Schermerhorn al weer fris en opgewekt in de zaak vonden om met een drukke Vrijdag de nieuwe periode in te zetten. Schoolwedstrijden handbal Aanstaande Maandag zullen op het Sportpark de handbal wedstrijden tussen ae meisjes-elftallen van de Kweekschool, Middelbare Meisjesschool te Bergenf ULO Alkmaar, Gymnasium, ULO Begren, Huishoudschool en Chr ULO een aan vang nemen In de tweede afdeling wordt deelgeno men door ULO Bergen II, ULO Alkmaar II, Chr ULO en HBS II Hef. programma is als volgt; a 10 uur: Kweekschool I—Middelbare Meisjesschool Bergen I en b ULO Alkmaar I—Gymna sium I; c 11 uur: ULO Bergen IHuis houdschool I en d HBS I—ULO Juliana 1; win awin b; 12 uur: win dwin c; ULO Bergen IIULO Alkmaar II; ULO Juliana II—HBS II 30 April Boysterrein aan de Sport- laan: 11 uur; finale afdeling I; 11,50 uur: finale afdeling II In de tuinzaal van de Muziektuin gaf mej. Dukers gistermiddag een kookdemonstratie voor de afdeling Alkmaar van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Bij ontstentenis van de presidente heette mevr. Veendorp de ruim negentig aanwezige dames van harte welkom. Hierna was het woord (en de daad) aan mej. Dukers, em ployé bij de Oliefabrieken Calvé te Delft. Daar er voor demonstraties geen slaolie beschikbaar kon worden ge steld, moest zij zich, wat de praktijk betreft, beperken tot de andere groep Calvé-artikelen: maizena, custard en pudding. Op het podium van de tuin zaal, voor ieder zichtbaar, maakte mej. Dukers eerst een pudding. Nadat deze klaar was en weggezet om koud te worden, vertelde spreekster iets over de oliebereiding. De beste olie, slaolie-extra, kan nog niet gemaakt worden, daar het niet mogelijk is de juiste pinda's uit Frans West Afrika te krijgen. Men is nu nog aangewezen op Amerikaanse nootjes die, in ver band met de beperkte scheepsruimte, eerst gepeld worden vóór ze de oce aan over gaan. Hierna zette spreekster het productieproces van de slaolie uiteen. Een verheugende mededeling was, dat er over enige tijd weer een bon voor slaolie zal worden aangewe zen en dat de mogelijkheid bestaat, dat het rantsoen dan verhoogd wordt tot 240 gram. Mej. Dukers zei te ho pen, dat de olie aan het eind van dit jaar vrij komt, doch volstrekte zeker heid hieromtrent bestaat er nog niet. Hierna maakte spreekster van Brus sels lof, appel en slasaus een slaatje klaar, dat de dames ter keuring werd voorgezet. Ook vertelde mej. Dukers iets over gelatinepudding, die even goed met melk, karnemelk en yoghurt als met water kan worden klaarge- Maar ga zelf schilderen en behangen. Uw kamer wordt er 100% gezelliger door. Bjj de verf verhuren wij U voor een paar dubbeltjes prima kwasten. En hoe TT moet behangen vertellen wij U precies en dan kunt U 't zo. Dus naar: S>e Verfpot OP DE LAAT, HOEK VAN DE HOFSTRAAT. 4-

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2