Argentinië en de heer en mevrouw Perón Hoedje" WAAG Metaalwarenfabriek geopend te Egmond aan Zee TWWVlP per liter f 5.50 De schone Evila is in alles de grote concurrente van haar man Scheepvaartberichten l_aatsie N leuws Vervolg Stadsnieuws 40 jaar kaasaanvoerder Een bedrijf mef een grofe toekomst Warmenhuizen Heer-Hogowaard Hensbroek Broek op Langendijk lachsucces te verkrijgen, opulaire uitdrukkingen wa- om het stuk te doen sla- groep ,,'t Voetlicht", waar- gisseur inbegrepen o.m. ren de planken betraden, apoleon de mening toege- nom, qui fait la familie" ander naamkaartje op Onder de vrije vertaling Jeugd" heeft ,,'t Voetlicht" goede opvoering gegeven, krachten als mevr. G. Na- >vr. J. M. Molenaar-v. Vliet N. A. Pieters beheersten het en het de diepte, die het, in tot vele blijspelen, be- Narold-Bas bracht een gevoelige grootmoeder ten erst, fijntjes en vooral te stille spel. Een uitstekende ipvr. Narold willen wij de Pieters noemen als Dries naar van een warenhuis, verve de self-made man eh maakte hem tot een krachtige persoonlijk- ijk was de heer Pieters in aarin hij de ondergang van de tribune van het voet en overtuigend aan het terugkeer van zijn dochter J. Molenaar-v. Vliet sloot Tilly Kwint, keurig aan. moment was o.i. in het ijf, waarin zij de gecho- tgenote speelde. Dit had zij t de heer J. Molenaar, die rertolking gaf van Marius, i het hoedje. De kinderen de auteur in twee kampen oegen bij tot het geslaagde r. A. G. Pieters-Schut als elijk vinnige Doortje, mej. als Ricky, de heer B. Ver- drukke zoon Jan en de Narold Jr. als Ferdinand i pasten volkomen in het el. De heer K. Schot als larie, het studentikoze kwal en grootse creatie en mevr. Schrijver tenslotte speelde dere toneelschrijver onmis- neisje, dat ook nu weer Ma- Mevr. Huygen wés het en ïals de regisseur de heer i, in het hartelijke applaus, het publiek het dappere oonde en zijn tevredenheid lzinnige wijze uitte. FIRMA Raakman o zoon PLATTE STE6N6NBRUG ALKMAAR nument in de Hout n de bedoeling op 17 Nov. ïieuwe monument aan de aan te onthullen en aan de rer te dragen. Dit kon geen nden, omdat de beeldhouw- ,uw Jeanne Kouwenaar— et gereed was gekomen, ling werd toen uitgesteld tot ngsdag op 4 Mei, maar me- iwenaar heeft medegedeeld lument dan nog niet gereed met vrij grote zekerheid len, dat de onthulling op 17 i.s. zal plaats vinden. verd hier de grutterszoon ikker, later Bontekoe ge- aren. Hij propageerde het i thee. Nederland en Enge- door hem theedrinken, Ierland Engeland de thee werd in de kortst moge- rts en hij keurde het bier- r kinderen zeer af. aganda werd fel door de estreden en dezen wilden een jaarlijkse aanslag op- ke door de Staten van Hol- afgewezen. de 18e eeuw moest menige luiten. In 1772 ging het ge le Brouwerij „De Ster" aan nkenoord aan het R.K. ver, in 1886 liquideerde de ,Het Wapen van Haarlem" iwesloot en in 1891 werd de ,Het Fortuin" op de Laat ersteegje en Koorstraat ge- nog in 1857 aan de Bier- nen brouwerij van de beer de nog. Daar werd het en hooibier vervaardigd, >r voor de tropen, volgens procédé in hoeveelheden liter per dag vervaardigd, erd deze brouwerij gesloten Ie gevelsteen wekt nog de aan vroeger op, evenals de het fraaie buiten „Witten de tompetoren, waar eens in de brouwerij woonde, van de heer Ringers was eëindigd. Daarna vertelde aantal aardige herinnerin- laatste decennium van de 7. lorzitter van „Oud Alk- Hofstee. dankte tot slot de rs voor zijn dikwijls eer onderhoudende lezing. (Van een bijzondere medewerker). TEVREDEN SNORREND als een zelfvoldane kater beweegt de verkeers stroom zich over de brede zonovergoten Avenida Alvear, een der hoofd verkeersaders van het cosmopolitische Buenos Aires. Rusteloos als veel kleurige spoelen in een reusachtig weefgetouw schieten de auto's heen en weer. Het merendeel der in een bijna ononderbroken file voorbjjsuizende wa gens is van Noord-Amerikaanse makelij. Plotseling aanzwellend sirene-gehuil. Agenten op motorfietsen in uniform en in burger. Het drukke verkeer wordt lam gelegd. Gehelmde soldaten met machinegeweren. Een lange, zwarte, gepantserde limosine glijdt snel voorbij. Daarachter een tweetal auto's met officials. Ten slotte weer soldaten en agenten. „Voor wie dat alles?" vraagt de nieuwsgierige bezoeker aan de Argentijn tegenover hem aan het terrastafeltje. „Generaal Juan Perón, President van Argentina." Het verkeer herneemt zjjn loop. TIEN MINUTEN LATER hetzelfde tafreel. Weer agenten, meer solda ten, meer machinegeweren. De ach terhgede is zelfs groter. „Een tweede presidente?" infor meert men verbaasd. „Zo ongeveer wel," fluistert de over buurman. „Dat was senorita Evita Perón, de blonde Pompadour, vrouw van onze dictator. Wie er nu eigen lijk de baas is is moeilijk te zeggen. We hebben hier tegenwoordig niet alleen twee presidentiële auto's, maar ook twee regeringscentra, twee offi ciële kranten, twee kabinetten en twee regeringsuitzendingen. Eigenlijk heb ben we van alles twee. Eén van hem en één van haar!" £NDAT WAS EEN KORTE kernach tige samenvatting van de vele vreemde verschijnselen, die men in het huidige Argentinië kan ""*°slaan. Wat deze vreemde (voor die West-Europea nen, die tijdens de Duitse bezetting ge tuigen waren van een soortgelijke rivali teit tussen Partei, Wehrmacht en S.S., misschien niet zo héél vreemde) toe stand echter belangwekkend maakte, is dat deze thans in een accuut stadium is getreden. De twee meest opvallende jig uren van het Zuidelijk deel van het Westelijk halfrond hebben niet slechts EVITA ....honger naar macht.... elk hun eigen regering gecreëerd, doch zijn sinds kort in hevige strijd met el kander gewikkeld. Een strijd, waarbij geen middel te gemeen, geen list te laag is. Een strijd om de oppermacht in de sterkste staat van Zuid-Amerika'., Naar buiten toe tracht het dictator echtpaar tot nu toe nog steeds de schijn van een hartroerende eenheid te bewaren. Als ze tezamen op het balcon van het Casa Rosada, Argen- tinie's rose geschilderde regerings paleis, verschijnen, omarmen ze elkaar telkenmale allerinngst. Het niets en niemand ontziende gevecht om de macht, dat achter de coulissen met een verbeten felheid wordt gevoerd, is echter in Buenos Aires en het gehele land evenzeer een publiek geheim als een schandaaltje in een Hollandse provinciestad. Iedereen weet het, maar niemand durft er openlijk over te spreken, totdat de bom gebarsten is. Noch Juan, noch Evita verlangt naar een open gevecht en het aantal ver zoeningen is legio. Toch verschillen zij in dagelijks toenemende mate over een steeds groeiend aantal onderwer pen van mening. Als ik val... de, is verplicht dit programma uit te zenden. Zij heeft haar eigen staf van adviseurs, secretarissen, schrijvers, assistenten, ja-broers en huishoudelijk peroneel. Hij de zijne. Haar vurige volgelingen beweren, dat Evita de generaal in alle opzichten de baas is en hem politiek gezien elk ogenblik terzijde zou kunnen dringen. Peróns getrouwen, die „dat mens" ,niet uit kunnen staan, houden het er op, dat Evita een heks is, die Perón hypnoti seert en ten ondergang leidt. Evita „Goebbels". JN DE BEGINPHASE van de strijd slaagde Evita er in een belangrijke positie te bezetten; zij werd de Argen tijnse Goebbels. Practisch alles wat haar landslieden zullen lezen, horen, zien en denken wordt door haar ge controleerd. De kranten staan onder haar persoonlijk toezicht. De Argen tijnse filmindustrie, de grootste in de Spaans-sprekende wereld, moet elk script aan haar voorleggen. De thea ters en schouwburgen vergaat het al evenzo. Doch hoewel Evita alleen hiermede al een grotere macht bezit dan enig regerend vorstin uit de jongste tijd is zij nog lang niet voldaan. Zowel Juan Perón als zijn rivale hebben een grenzenloze machtshonger en beiden zijn ze geweldig (jdel. De manier echter waarop zij hun doel trachten te bereiken, is totaal ver schillend. Ter illustratie diene het volgende: Toen de lieftallige Evita onlangs een propaganda-tour door de provincie maakte, verweet Juan haar, dat haar luxueuse kleding niet direct de juiste uitrusting was voor iemand, die zich de „Kampioene der Descamisados" (d.i. de hemdlozen, v.g.l. de Sanscu lottes) noemde. Die avond verscheen zij in haar meest elegante tenue op het podium. Eerst maakte ze, gelijk Heintje Da vids ook hier wel doet, een paar grap pen over haar „mooie pakkie". En toen kwam het: „Niet lang geleden kleedde ik mij als jullie. Nu heb ik, dank zij ons program, deze. Als jullie mij steu nen hebben jullie binnenkort allemaal zulke rijke kleren." Grof? Zeker! Maar het aantal vi-va's wilde schier geen einde nemen. Evita beseft dat haar volgelingen, als zij haar ao zien, een zelfde prettige rilling over de rug loopt als de Noord- Amerikaanse film-fans bij het aan schouwen van een hunner in kostbaar bont gehulde Hollywood-godinnen. Verder vertrouwt zij op haar sex-ap- peal, de licht-ontvlambare aard harer landslieden en dezelfde afgesleten vaderlandlievende leuzen, waarmeae elke dictatuur de grote massa van haar rede weet te beroven. Zij beschikt over een intuïtief politiek „savoir", dat slechts door dat van haar echtgenoot word geëvenaard. „Te laat". Een onpartijdig diplomaat, die eens gevraagd werd hoe hij verklaren kon, dat de machtige Perón in een positie was geraakt waarin hij zich met hand en tand moest verdedigen tegen de vrouw, die achtereenvolgens zijn vriendin, adviseuse, echtgenote was geweest en thans zijn rivale was ge worden, antwoordde hierop: „Perón gaf, zoals zovele echtgenoten zijn vrouw een paar bezigheden, om dat hij het te druk had om genoeg aandacht aan haar te besteden. Toen hij er achter kwam, dat ze hem boven het hoofd dreigde te groeien was het te laat." Geheel ongelijk had deze zegsman niet. In vele opzichten is de strijd tus sen de Argentijnse dictator en zijn vrouw terug te brengen tot de eeuwi ge strijd tussen het mannelijke en het vrouwelijke element in de maatschap pij. Op vele gebieden gelijken zij op elkander. Op andere zijn ze volkomen aan elkaar tegengesteld. Beiden zijn ware genieën, waar hel show, regie en toneelspel betreft. Beiden zijn ze bui tengewoon eerzuchtig en zeer jaloers en, zoals zovelen van hun landslieden, overgevoelig voor echte of vermeende beledigingen van hun dignidad, waar digheid. Zoals zoveel dictatoren hebben zowel Juan als Evita een grote angst voor samenzweerders en complotten. Meer dan enig ander woord speelt amor, liefde, liefde vóór Evita of Pe- .te PERÓN laat ingezien rón of van deze beiden voor hun vol gelingen, een grote rol in hun leuzen en slagzinnen. In andere opzichten zijn zij elkan ders tegenpolen. Zij improviseert, hij bereidt elk onderdeel zorgvuldig voor (Juan Perón schreef enkele verdien stelijke strategische handboeken). Zij vergeeft iemand, die haar eens de voet dwars zette nooit. (Libertad Lama- gue en Nini Marshall, eens haar ri valen op de Bühne, werd het ver blijf in de Argentijnse hoofdstad ont zegd!) Perón verzoent zich juist met vroegere tegenstanders en neemt deze in zijn kamp op. Evita is uitgesproken hebzuchtig. Perón geeft weinig om be zit. Sinds talent-speurders uit Holly wood achteloos aan haar voorbijgin gen haat Evita alles wat uit de U.S.A. komt of daarmede te maken heeft. De dictator daarentegen werkt zoveel mogelijk met Washington sa men teneinde een maximale hoeveel heid wapens, goederen en machines te verkrijgen. Ten slotte heeft Evita een belang, rijke voorsprong omdat ze meer ener gie heeft. Zij is in het begin van haar dertiger jaren, hij is vijf-en-v(jftig. Volgens degenen, die beiden goed kennen, is de generaal sinds 1942 uiter lijk wel tien jaar ouder geworden. Zijn vrouw is echter nog even boordevol energie als in het begin. Het grootste verschil is echter het verschil tussen hun doeleinden. Daarover in een volgend artikel. Vlak voor en kort na hun in het geheim gesloten huwelijk in October 1945 was Evita slechts een decoratie ve verschijning, die bij tijd en wijle haar echtgenoot, de dictator aanspoor de tot groter activiteit. Vandaag is Evita niet langer een macht échter de troon. Ze zit zelf op een troon naast Perón. Een troon van gelijke grootte en met gelijke macht toegerust. En mocht die zetel ooit wankelen, dan ?ee« z8 haar maatregelen reeds ge troffen. „Alles of niets, is mijn mot- o, zo vertrouwde zij laatst enkele intimi toe. „Als ik val, let dan op de Klap, dan gaan er meer. Dan blijft er niemand staan!" Ondanks deze sombere dreigemen- en zouden sommige aspecten van de gentijnse^ dubbel-dictatuur zonder eer grappig te noemen zijn, ware het mfn;„ .dageI«ks meer dan zestien e? ^entijnen er de dupe van cfeel. 4 a"een maar «nan- Evita zorgt er voor, dat het aan- vanhTi'r'15^6"™ met de beeltenis kan» pit e gen°ot, die men op bij- kans elke muur in Argentinië aantreft, nooit groter wordt dan het aantal dml™Pphèèr konterfeitsel staat afge drukt. Peron houdt, in navolging van wijlen President Roosevelt, elke week oen „praatje bij de haard", Eva heeft s,mJ, pigen, radio"show' ^n soort super Dmsdagavondtrein. In Argenti- Pn'JifV'v 6Chter op Woensdagavond en elk station, ook dat van Belgrano, z}\ "OS Seen vijf jaar geleden vew.ua rolletjes in hoorspelen vervulde en voor pin-up foto's poseer- Aldebaran, A'dam—Baltimore, 20-4 5,40 mijl west Scillies -Alkaid. Buenos Aires —R'dam, 20-4 van Bahia Arendskerk, 21-4 te Brisbane Averdijk, 20-4 van New York naar R'dam Bantam New York —Java, 20-4 van Suez Berkel, Monrovia —R'dam, 20-4 ten anker Baai Crubion (Spanje) Beverwijk, 20-4 van Londen te Immingham Boschfontein. 20-4 van Zanzibar te Tanga Ceram, 20-4 van Kaapstad naar Port Elisabeth Colytto, 21-4 van Bona te Barrow verwacht Congostroom, 21-4 van Luanda te Port Amboin Coriila (t), 20-4 v. Gibraltar naar Lands End Grootekerk 20-4 van Dur ban naar East Londen Hilversum, 20-4 van Gentil te Pointe Noire Hugo de Groot. 20-4 van Tacoradi naar Norfolk via St Vincent Ittersum. 20-4 van Be- nuela te Pointe Noire Jiipiter, 21-4 van A'dam te Bremen Kamerlingh Onnes Java—rR'dam passeerde 20-4 Sagres Kedoe, 20-4 van R'dam te Batavia La- wak, 20-4 van Port SWettenham naar Sin gapore Lemsterkerk, 21-4 van Antwerpen te R'dam Limburg. 204 van Karachi te Bahrein Loppersum. 20-4 van Hamburg naar A'dam Marken, 17-4 van Semarang te Makassar Modjokerto, 20-4 van Ba tavia naar Belawan, vermoedelijk 27-4 van daar naar R'dam Nurena (t), Suez— Miri, 20-4 passeerde Singapore Ondina (t), 20-4 van Las Palmas naar Curagao Oranjefontein, A'damBeiia, 20-4 te Te- neriffe Polyphemus, 20-4 van Balik Papan naar Menado Poelau Laut, A' damJava 20-4 van Algiers Prins Wil lem II, 21-4 van Antwerpen te R'dam Reyniersz, 19-4 van Sorong naar Pulu Tudju Riouw 21-4 van Rangoon te Singapore Roepat. Java—New York, passeerde 20-4 Algiers Rotti, A'dam— Houston, passeerde 20-4 Horta Schie- dijk New York—Java, 20-4 van Suez Socrates, 20-4 van A'dam te Hamburg Stad Leiden, BarcelonaAntwerpen, pas seerde 20-4 Dover Straat Malakka, 21-4 van Singapore te Penang Straat Soen- da, 21-4 van Kalianget te Makassar Swartenhondt, 21-4 van Menado te Ma kassar Talisse New YorkJava, 20-4 nog te Bahrein Tiba. Antwerpen— Montevideo, 20-4 550 mijl noord-noordoost Pernambuco Tarakan. HalifaxJava, 21-4 te Colombo Tjimïenteng, 21-4 van Soerabaja te Semarang Tjipondok, 20-4 van Brisbane te Adelaide Vanderwaals, BataviaA'dam 21-4 te Colombo Friesland, 20-4 van Makassar te Balik Papan Mataran. 20-4 van R'dam te Ba tavia Slamat, vermoedelijk 28-4 van Ba tavia naar Pladjoe Stad Dordrecht, 20-4 van R'dam naar Gibraltar Utrecht, 19-4 van Belawan naar New York Walenburgh, 21-4 van Kingslynn te R' dam Zeeland (KRL), 17-4 van Fana- roekan te Soerebajt (Ongecorrigeerd) PRESIDENT LI NAAR TSJANG KAI SJEK' President Li Tsjoeng Jen, generaal Pai Tsjoeng Sji, bevelhebber der rege ringstroepen in midden-China'en gene raal Tsjang Tsjoeng, minister zonder portefeuille, zijn uit Nanking vertrok ken naar Hangtsjow om contact op te nemen met generaal Tsjiang Kai Sjek, de afgetreden president. OOK EXTRA VERLICHTING OP BEVRIJDINGSDAG Niet el leen op Koninginnedag maar ook op 5 Mei a.s. is het toegestaan extra verlichting te ontsteken. Verzoek om ontheffing van rijverbod op Zondag a.s. In verband met het feit, dat de bloe sempracht in de Betuwe zich aanmer kelijk vroeger ten toon spreidt, dan aanvankelijk werd verwacht, hebben verscheidene burgemeesters van Be- tuwse gemeenten en V.V.V.-besturen zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek ook op Zondag 24 April ontheffing van het rijverbod te willen verlenen, daar op die datum behalve de kersen peren- ook de appelbloesem te bewon deren zal zijn. Zoals bekend werd reeds voor de Zondagen 1 en 8 Me) ontheffing verleend, doch het laat zich aanzien, dat op 8 Mei nog maar zeer weinig van de bloesem in de Betuwe meer te zien zal zijn. KENNETH ROYALL TREEDT AF President Truman heeft medege deeld, dat Kenneth Royall afgetreden is als minister voor het leger der Ver enigde Staten van Amerika. Hedenmorgen om elf uur nVmen de gezamenlijke kaashandelaren in café De Jager aan het Waagplein a.l.cheid van de heer Ros, die veertig jqar kaas heeft aangevoerd en zich nu uit het zakenleven terugtrekt. De oudste der kaashandelaren, de heer C. W. Keysper, sprak de heer Ecs toe. „Kaas of geen kaas, Ros was iedere Vrijdag present", aldus de heer Keysper. Spreker zei, dat men altijd op prettige manier heeft samengewerkt en daarom wilden de gezamenlijke kaashandelaren zich niet onbetuigd laten, nu de heer Ros naar een rust huis gaat. Hierna bood de heer Keysper de jubilaris een bouquet bloemen en twee kistjes sigaren aan. Met een drie werf hoera toonden alle aanwezige handelaren en aanvoerders hun in stemming met het gesprokene. De heer Ros dankte voor het hulde betoon en zei, dat ook hij de samen werking op hoge prijs had gesteld. Hiermee was deze korte plechtigheid ten einde. Kinder, en familiefilm middag in 'f Gulden Vlies Douwe Koridon, die de hoofdrol speelde in de Dik Trom-film en van wiens spel duizenden kinderen in heel het land zo onuitsprekelijk genoten hebben, vertolkt nu weer de hoofdrol in de nieuwe boeiende Hollandse ge luidsfilm „Trouwe Kameraden" met medewerking van Silvain Poons, Frits Schakels, Jules Verstraete e.a. Deze film zal Zondagmiddag a.s. om 2 uur voor de Alkmaarse jongens en meisjes draaien in het Gulden Vlies, dat ongetwijfeld tot de laatste plaats bezet zal zijn, gezien het groot succes in andere steden deze rolprent ten deel viel. Een frisse vlotte kinderfilm en paedagogisch verantwoord. Alkm. Ver. van oud-illegale werkers Op 5 Mei zal door de Alkm. Ver. van oud-illegale werkers een bevrijdings feest gevierd worden waaraan door eigen krachten en door de cabaretgroep van de Rijksambtenarenvereniging RA SA zal worden meegewerkt. Op 7 Mei houdt de Vereniging een excursie naar de Ere-begraafplaats te Bloemendaal. De autotocht van de ouden van dagen In aansluiting op het gister reeds ge publiceerde verzocht men ons nog te willen melden, dat aanmelding van be jaarden voor deelname aan de autotocht slechts kan plaats hebben op Dinsdag 26, Woensdag 27, Donderdag 28 en Vrij dag 29 April, des n.m. van 2,30 uur tot 4 30 uur óp het adres Wilhelminalaan 4. Burgerlijke Stand F ver. A, zoon van J van Mil en H A Cretier Veronica J A dochter van M E Hendriks en A Tromp'— Wander, zoon van W G Harms en J Mulder Ondertrouwd: Joannes H Witte en Frederika M J Haver Jan Schoen en Maria J Mooijboer Gerardus J Pan nekeet en Jannetje Blokker Nicolaas Jonker en Berendina van Laar Char les J J Verhaart en Alida IJ Kuijs - Jacobus Roos en Catharina A Schilder Getrouwd: Pieter Gootjes en Grada C Hoijtink Overleden: Martje Kramerf 89 jr, weduwe van G K Koch Onder zeer grote belangstelling had Donderdagmiddag de officiële opening plaats van de nieuwe metaalwarenfa briek van de firma M. J. Veldkamp Jr. N.V. aan de Pieter Schotmanstraat te Egmond aan Zee. Vrolijk wapperde de vlag van de nieuwe fabriek tóen om half drie 1de eerste belangstellen den arriveerden. In de expeditieafde ling ontving de directeur, de heer Veldkamp Jr., zijn gasten, waarna zij onder leiding van de bedrijfsleider, de heer Van der Net, in de gelegenheid waren de nieuwe fabriek te bezichti gen. Terecht wekte dit nieuwe bedrijf al ler bewondering. Zonder dat direct grote technische vaardigheid vereist is, worden hier kleine metaalwaren gefa briceerd, die niet alleen voor ons land waardevol zijn, maar tevens een rijke bron voor deviezen opleveren, daar heel veel geëxporteerd wordt Burgemeester Niele memoreerde dan ook in zijn gelukwens aan de directie terecht de belangrijkheid van dit be drijf, ook voor de gemeente Egmond aan Zee. Het is geen zware industrie, noch een z.g. vuile industrie en ge plaatst in de industriewijk bij de gas fabriek, heeft de gemeente er weinig of geen last van. Daarentegen biedt het bedrijf werkgelegenheid voor on geveer 40 arbeiders en deze kan de gemeente, gezien de omschakeling van de vissersbevolking, gaarne beschik baar stellen. Een broer van de directeur vertelde hierna een en ander over het ontstaan van het bedrijf. Door het aannemen van een order die verlies zou moeten opleveren was men op het idee geko men zelf tot vervaardiging over te gaan en dat was zo goed geslaagd, dat van toen af aan de fabricage zelf ter hande genomen werd. Nog staat de eerste machine welke men hiervoor gebruikte in de nieuwe Egmondse fa briek. De heer F. van der Net, bedrijfslei der, sprak namens het personeel woor den van gelukwens tot de directie en bood een marmeren inktstel aan. De directeur, de heer M. J. Veld kamp .dankte voor de geweldige be langstelling bij de opening van het Tunnelplannen Het vorige jaar stond de gemeente raad een crediet van f 3000 toe aan de Nederlandse Spoorwegen als bijdrage in de kosten van het ontwerpen van een voorlopig plan tot bouw van een tunnel in de Bergerweg, die de huidi ge overweg in de toekomst zal moe ten vervangen. Daarna werd van de plannen niets meer vernomen totdat de Spoorwegen dezer dagen met grondboringen ter plaatse waar de tunnel zal komen, zijn begonnen en ook waterpasmetingen worden verricht. Het begin is er dus. Hopelijk zal Alkmaar binnen afzienbare tijd van de ergerlijke hindernis, die Bergeroverweg wordt genoemd, zijn bevrijd. 4e Abonnee.entsvoorstelling in 't Gulden Vlies A.s. Maandag 25 April zal als laatste abonnementsvoorstelling van Serie B het A.T.G. „De Ring en de Kelim" op voeren van Luisa Treves, welk stuk bekroond is met de toneelprijs van Amsterdam en met de van der Vies- prijs. De voorstellingen van dit toneel werk hebben overal een geestdriftige ontvangst gehad. De hoofdrollen worden vertolkt door Elise Hoomans. bekend o.m. uit „De mooiste ogen van de wereld", en door Johan Fiolet. Van de overige spelers noemen wij nog Robert de Vries, Jo Sternheim, Wim Vesseur en Hetty Beck. Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 22 April 12,000 kg rode kool 13—17,60; 2300 kg witte kooi 11,10—12,30; 1100 kg gele kool 12— 12,60; 13,000 kg prei 4; 21,000 kg witlof: 18—22, IB 11—18 II 16—17, IIB 11—16 en lil 10—13 NOORDSCHARWOUDE, 22 April 1200 kg rode kool 13,40—16,50; 3000 kg gele kool 12—14,70; 13,000 kg witlof: I 15—19 en n 1013; 800 kg rabarber 4,50—4,90 WARMENHUIZEN, 21 April 6100 kg rode kool 13—15,80; 2100 kg sole kool 12,50 —13,20; 1200 kg Deense witte kool 10,50; 3900 kg bieten: II 4,50 en III 3; 5400 kg witlof: I 15 en II 10—11 GROOTEBROEK, 20 April 1949. *'De Tuinbouw". 1800 kg Aardapp.: Koop- mans Blauwe 3.30 en 3000 kg Witlof: I 15—22 en II 11—14. Predikbeurten VOOR ZONDAG 24 APRIL 1949 ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Dikboom; Woensdagav. half 88 uur oecumenische wijdingsavond, vrij toe gang. Kapelkerk, 10 uur ds. Den Oudsten; 5 uur ds. Wesseldijk. Rein. geref. gem., half elf ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), half elf ds. Munter, van Woerden; av. 7 uur óe heer J. K. Schendelaar van Den Helder. Doopsgez. kerk, 10 uur, ds. Van der Sluis. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt; 5 uur dr. Polman. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur preeklezen; half 6 ds. Van der Lingen. Extra coll. kerk. Baptisten- gem. (in Nieuwe Doele), 10 uur ds. Visser van Harlingen; half 8 evangeli- satiedienst m.m.v. dameskoortje. Oud kath. kerk geen dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstr., half 10 en 4 uur en Woensdagav. 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in Waakt en Bidt, 3 uur jeugdclub; Dinsdagav. half 8 bij belkring Houtweg 14; Donderdagavond half 8 in W. en B., evangelisatie samenkomst, de heer Dammuller. Leger des Heils, Limmerhoek 40, 10 uur heiligingsdienst; 12 uur Zondagsschool; 8 uur Verlossingsbijeenkomst. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat, 10 uur wijdingsdienst; 8 uur openb. samen komst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeenkomst. Rozekrui- sersgenootsehap, Oudegracht 114. half elf tempeldienst, de heer C. L. Alphe- naar. Ver. van spiritisten Harmonia, half elf in hotel Centraal, morgenwij ding, de heer Van der Laan van Haar lem. OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur, ds Van Santen. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Ver hoef van Tarkastad. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Telkamp. Maranatha, half elf ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK. Herv. gem., half 10 ds. Bijlsma; half 4 ds. Boerma van Amsterdam. Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Donner van Schevenin- gen. Geref. kerk (Art. 31), 10 en 3 uur ds. Van der Lingen. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur ds. Henstra. Doopsgez, kerk, 10 uur da. Schepman, DIRKSHORN. Geref. kerk, half 10 en 2.15 uur ds. Van der Sluis. EGMOND AAN ZEE, herv, gem., 10 uur ds. Roobol. Geref. kerk 10 uur dr. Polman; half 5 ds. Von Meijen feldt. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND BINNEN, 10 u„ ds. Plug. GROET, 10 uur, ds. De Jong. HEILOO, herv. gem., 10 uur, ds. Kastein. Geref. kerk (in evang.ge- bouw aan de Kerklaan), half 9 dr. Polman; 4 uur leesdienst. HEER-HUGÖWAARD, herv. gem., av. 7 uur ds. Van Wijk (H.Avondm.) Geref. kerk, half 10 en half 3 cand. Ferwerda van Amsterdam. KOEDIJK, 10 uur de heer Slager. LIMMEN, 10 uur ds Van Wijk van Alkmaar. OUDORP. 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem., 10 uur ds. Leendertz. Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Visser. SCHOORL, zie Groet. SINT-PANCRAS. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Wessel dijk. Evangelisatie, in de herv. kerk, 10 uur. ds. Wesseldijk van Alkmaar. URSEM, half 3. ds. W. G. Reddingius ZUID-SCHERMER, 10 uur, ds. Keja. nieuwe bedrijf. Hij herdacht hierbij zijn vader aan wie hij veel te danken heeft. Hij hoopte dat de fabriek door het maken van goede producten tot grote bloei zou mogen komen. Genodigden en personeel werden tijdens de opening gul onthaald en het geheel bood een feestelijke aanblik ook door de talrijke bloemstukken, aangeboden door zakenrelaties, beken den enz. Onder de talrijke aanwezigen be vonden zich behalve de burgemeester, o.a. de rentmeester van het Prov. land goed, de heer E. Vogelenzang, de ar chitect, de heer Hosemans, de heer Geurts, vertegenwoordiger van het Alkmaarse Arbeidsbureau, de direc teur der Prins Hendrik Stichting de heer Van der Gaag, de heer van Tiel, hoofd van de afd. Soc. Zaken ter secretarie en de heer Van Pel, gem. opzichter. UITSLAG SCHAAKWEDSTRIJD „DE EGMONDEN" A. J. van DonJ. Valkering afge broken; J. Zijp—G. v. d. Brink 0—1; J. de WaalH. Franse 10. B: - A. GroenJ. Hopman 10; J. Hopman— A. Groen 01; W. KraakmanW. de Vries 01. JAARVERGADERING BOEREN LEENBANK Woensdagavond vergaderde boven genoemde instelling in zaal Slikker. De voorzitter heette de aanwezigen wel- kqm en vond. de opkomst zeer gering als 21 van de.105 leden ter vergade ring komen. Dit zit hem echter niet in onze bank want deze is steeds groeien de. Namens het bestuur werd medege deeld, dat in de rentevoet geen ver andering wordt gebracht mits de Cen trale geen andere voorstellen brengt. De heer Jb. Swan, secretaris van het bestuur, gaf een keurig samengesteld jaarverslag. Begin 1948 hadden wij de geldzuivering, 77.000.- was geblok keerd, 44.000.- is verhuisd naar keuze rekening, 20.000.- naar de belastin gen. Er waren 39 rekeninghouders, 14 debetrekening- en 9 voorschothouders. Zes voorschotten werden verstrekt tot eer. bedrag van 21.600.-, 1 werd af gewezen, 2 credietaanvragen van 9000 werden verstrekt. De bank telde op 31 December j.l. 105 leden. Gezien de uitgebreide werkzaamhe den stelde het bestuur voor, het salaris van de kassier vast te stellen op 1300 en de kantoorhuur op 200 per jaar, ingaande 1 Januari 1948. De vergade ring ging met dit voorstel accoord. Hierna volgde rekening en verant woording over het boekjaar 1948. Ont vangen spaargelden 237.610.31, terug betaalde voorschotten 970.61, ont vangsten in lopende rek. 567.452.75, ontvangen rente 9472.77. Uitgaven: erugbetaalde spaargelden 248.385.86, gegeven voorschotten 25.000.-, uitga ven in lopende rekening 520.587.78, aan rente 6073.89. De balans wees aan in activa en passiva 377.188.62 met als winstsaldo 708.81. Rekening, balans jn verlies- en winstrekening werden door de vergadering goedgekeurd. Be sloten is om het winstsaldo aan het reservefonds toe te voegen. De heer Mink, secretaris raad van toezicht, verklaarde zeven maal te heb ben vergaderd. De tamelijk ingewik kelde administratie is steeds in goede orde bevonden. Wegens periodiek aftreden van de heer W. Gutker als bestuurslid werd deze wederom herkozen. De heer P. Mink werd herkozen als lid van de raad van toezicht. Botsing trein met vee auto Woensdagmiddag omstreeks 3 uur heeft er een botsing plaats gehad tus sen het veilingtreintje en een vee-auto van de heer Jan Baars. Een en ander heeft een zeer goede afloop gehad door dat beiden een snelheid hadden van pl.m. 10 km per uur. De vee-auto was geladen met 6 koeien en werd bestuurd door de heer Jo Baars. Het ongeluk vond plaats op de onbewaakte spooff» wegovergang nabij de Roskambrug. De auto, die in het midden werd gegre pen, belandde in de onderdijk. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De materiële schade aan de auto was groot, doch de koeien kwamen met de schrik vrij. De publieke belang stelling was zeer groot. SNA KAMPIOEN EESSTE AFDELINf» KENNEMEK OAMKRING In een beslissingswedstrijd heeft glstffe avond in Heerhugowaard de damclub SNA I door een 13—7 overwinning op W D O I uit Alkmaar het kampioenschap behaald van de Eerste Afdeling van de Kennemer Damkring met vier w'.nstpar- tijen, vijf gelijke spelen en één verlles- partij Een vriendschappelijke ontmoeting lus ten twee negentallen eindigde gelijk 4—0 Candidaatstelling gemeente raadsverkiezing Op de lijst van Gemeentebelangen voor de gemeenteraadsverkiezing staan de volgende personen vermeld: 1 D. Wit Sz, 2 C Groet, 3 K de Hart, 4Ede Jong, 5 A. Koeman, 6 J. Dekker, 7 J. Klerk, 8 W Lex, 9 C Van den Berg en 10 D. Kort. TOEZEGGING VAN BEROEP. Toezegging van beroep voor de Ned. Herv. kerk te Broek op Langendijk is gedaan aan' ds. A. M. Kenze, te Tien hoven.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3