Val van Sjanghai is gemeld VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Joorn Besprekingen te kritiek stadium Batavi Kort Bestek via in een Dinstkg 26 April 1949 146e Jaargang No. 96 dagblad voor alkmaar en omstreken iudje Bgeri ipkampioen Directeuren van N.O.C. en N.O.B. voor het Hof Koning Leopold voerde besprekingen te Bern Besprekingen over opheffing van de blokkade van Berlijn Geldsanering in de nieuwe gebieden BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BULSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCEE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f I.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten RBC tegen Hel- m eerstgenoem- ie eerste klasse n de Spechten in de tweede 2 0 88 1 2 8—5 5 2 2 9—10 4 1 3 4—12 3 LSC voeren een plaatsje in lies heeft hier ik zij een över- 0 6—3 4 0 6—5 4 1 4—6 3 2 5—7 1 Valk geen r ook de Baro- haalde, is het tgenoemde club zal behouden. 1 0 11—3 7 3 2 4—6 4 1 2 6—5 3 0 3 4—11 2 Ingelse athle- 7karles Hart, an 32 kilo woonplaats scheldt, ge- minuten. Bij Trafalgar or tal van opgewacht, iheiden, dat achteruitge- negentiger eeuw, toen e zesdaagse ■enpaard won r voorsprong eindstreep id B 5—0. AGOW—VSV edstrijden, pro- strict I: DWV mvogels 41. V 2—0, DFC— ria 2—2, NEC— -RBC 0—0, De -Achilles 03, Longa 12, t 2—0. IWZilver- mAlkm. Boys —4, BaarnDe Scheveningen IN A 1—0. se: DTS—Pur- RC 0—2, Gras- IEVMeervo- GeorgeOude- Limmen 42. Sijbekarspel \P 1—0. C—KW 4—0. -Texel 00. 'smeerPurrrie- 1—4. oterdijk 22. AFC 3—4, VVr OSV 0—5. ieuwe N. afg. n het landgoed verd gistermid- oiis het natio- iouden. imelijk tussen avenaar Slegt. r uit. dat Hui len) ook nog pelen, doch de- ste van de drie 1. Slijkhuis 2 Slegt 'PSV. sec 3 Huizin- ti) 37 min. 12 57 min 55 sec.; rwijk). Het na- ip werd door Stad zou zich reeds in communistische handen bevinden Zegeroes in Nanking Volgens uit gewoonlijk betrouwbare bron te Hongkong ontvangen berichten bevindt Sjanghai zich in handen der Chinese communisten. De Amerikaanse oorlogsschepen, die bi de Wangpoo, een zijarm van de Jangtse ten anker hebben gelegen, kre gen opdracht, verder de rivier op te stomen om te voorkomen, dat deze ma rinestrijdkrachten in de burgeroorlog verwikkeld zouden worden. Evacuatie van Sjanghai Door het Britse consulaat-generaal werd een speciaal bureau geopend, waar de Britse onderdanen, die in Sjanghai wonen zich voor evacuatie kunnen op geven. Van de vierduizend Britten heb ben echter nog slechts weinigen zich ge meld. Duizenden voor de oprukkende com munistische legers vluchtende Chinezen Stroomden gisteren Sjanghai binnen, handkarren of kruiwagens voortduwend waarop kleren, kookgerei en meubilair hoog opgestapeld lagen. De vluchtelin gen, doorweekt door de stromende re gen, boden een naargeestige aanblik; zij verspreidden zich door de overvolle Aannemer verdiende een millioen gulden De Rotterdamse kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behande ling van een zestal collaboratiezaken. Men rekent er op, dat hiermede drie dagen zullen zijn gemoeid. Terecht staan de 64-jarige D. Krantz, die van 1942 tot '45 is opgetreden als directeur van de Ned. Oost Compagnie: de 50-ja- rige T. Brusse, die van 1942 tot '44 di recteur van de Ned. Oost Bouw, een dochter-onderneming van de NOC, is geweest; de 47-jarige H. R. Whennig, die directeur van de Duitse Beton- maatschappij en eveneens directeur van de NOB is geweest, terwijl ook de 60- jarige B. J. Hoekstra en 46-jarige P. Hoekstra, die deze laatste functie heb ben bekleed, terecht staan. De 60-jarige aannemer B. Teeuw, wiens zaak als eerste voorkwam, werd er van beschuldigd van 1940'45 huizen in Den Haag, Noordwijk, Castricum, Zandvoort en de Haarlemmermeer ten behoeve van de vijandelijke oorlogs voering te hebben gesloopt en van '40 tot '44 op het vliegveld Schiphol start banen te hebben aangelegd met Brusse. In zijn requisitoir zeide de advocaat fiscaal, mr. L. Hollander, dat de bouw onderneming van verdachte in de oor log een omzet van 15 a 20 millioen heeft gehad en dat verdachte een millioen gulden eraan heeft verdiend. Hij eiste tegen Teeuw, die op het ogenblik weer op vrije voeten is, een straf gelijk aan de sententie, n.l. drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, een boete van 25.000 subs, vijf maanden hechtenis en uitsluiting van de beide kiesrechten voor de tijd van tien jaar. De zitting is verdaagd tot morgen. Geen bijeenkomst van de Grote Vier Britse, Amerikaanse en Franse func tionarissen te Washington hebben verklaard, dat zij niets wisten van een bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk ter voorbe reiding van' een conferentie tussen Stalin, Attlee, Truman en Queuille. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide op dergelijke geruchten geen commentaar te willen geven. Andere functionarissen noemden het bericht ..onzin". Ex-hoofdredacteur van A.N.P. tot zes jaar veroordeeld Ket Bijzonder Gerechtshof te 's Gra- venhage heeft P J. van Megchelen, die tijdens de bezetting van ons land hoofdredacteur van het A.N.P. is ge weest, de „raad van voorlichting voor de pers" mede heeft opgericht en voor zitter was van het „Verbond van Ne derlandse journalisten", veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek tan voorarrest, ontzetting uit de bei te kiesrechten en ontzetting uit het recht tot het bekleden van ambten voor de duur van het leven. WOENSDAG VERTREKT DE WATERMAN J^e' troepenschip „Waterman" zal Woensdag 27 April met detachementen van het Kon. Ned. Ind. leger, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Rot terdam naar Indonesië vertrekken. Verwachting, geldig tot Woensdag avond: (Opgemaakt te 10 uur): Vannacht weinig bewolking met plaatselijk lichte nachtvorst en tegen zonsopkomst hier en daar nevel en mist. Morgen overdag weer toenemende bewolking, maar overwegend droog weer en matige, later vrij krachtige Westelijke wind. Iets verder oplopende wind. straten van Sjanghai waar het verkeer door het grote aantal voertuigen is ge stremd. Zegeroes in Nanking Zonder overgang heeft de defaitisti sche stemming in Nanking plaats ge maakt voor een zegeroes. De vreemde lingen beschikken over hun volledige bewegingsvrijheid en tot dusver is de bedrijvigheid der journalisten geens zins belemmerd. Sinds de uittocht van de regering en van de nationalistische legers uit Nan king is de rijstprijs dermate gedaald, dat deze thans 24 maal lager is dan voor heen, wat zeer betekenisvol is daar deze prijs als de barometer van het politieke leven in China kan worden beschouwd. Dank zij het hervatten van de betrek kingen met het Noorden staat de kolen- weg voortaan open en zijn alle des betreffende beperkingen opgeheven. De vondklok die in November -door de nationalisten was ingesteld, is opgehe ven. Breuk in regeringskamp Het schijnt thans vast te staan, dat president Li Tsoeng Jen volledig heeft gebroken met Tsjang Kai Sjek en dat de nationalisten in twee groepen zijn uiteengevallen: aan de ene zijde die van Tsjang Kai Sjek en aan de andere kant die van Li Tsoeng Jen. De militaire autoriteiten van Sjang hai gaan voort met het treffen van maatregelen, om de stad te verdedigen. De waarnemende burgemeester van Sjanghai, generaal Tsjen Liang, zeide dat Sjanghai op een krachtig verdedigd fort geleek, waarvan de bezetting steeds sterker wordt door het binnenstromen van troepen, die uit de frontlinie terug zijn g- .rokken. Nader wordt gemeld, dat meer dan 300.000 man regeringstroepen zijn sa mengetrokken voor de verdediging van Sjanghai. K.L.M. staakt de dienst. In verband met de huidige onzekere toestand in China heeft de KLM beslo ten met ingang van Maandag 25 April de lijnverbinding van Batavia naar Sjanghai tot nader order stop te zetten. De eenmaal wekelijkse verbinding van Batavia met de beide tussenstations op de Sjanghai-route, Singapore en Bang kok, blijft echter bestaan. Koning Leopold is gistermorgen naar Bern vertrokken, waar hij om elf uur Prins Karei en de ministers Spaak en Moreau de Melen (justitie) heeft ontmoet. De samenkomst vond plaats op het Belgisch gezantschap, dat extra-terri- tonaliteit geniet. Zoals bekend, heeft de koning indertijd de verbintenis aan gegaan geen politieke activiteit aan de dag te leggen op Zwitsers grondge bied. Bij het onderhoud waren even eens tegenwoordig de Belgische ge zant in Zwitserland, Burggaaf ae Lantsheere, en prof. Pierenne, secre taris van de koning. De conferentie werd voor de lunch onderbroken en 's middags voortge zet. Te Bern zal waarschijnlijk geen mededeling worden uitgegeven over het resultaat van de samenkomst. Den kelijk echter zal een zodanige mede deling te Brussel worden uitgegeven na de terugkeer van Spaak, nadat de Belgische regering op de hoogte zal zijn gebracht. De prins-regent, Spaa,: en Moreau de Melen worden volgens Reuter heden avond in Brussel terugverwacht. De correspondent van het ANP meldt nader, dat, naar te Brussel wdfdt ver nomen, het resultaat van de te Bern ge voerde besprekingen Woensdagavond behandeld zal worden in een bijzondere vergadering van het Belgische kabinet. Na afloop van deze kabinetszitting zal een communique worden uitgegeven. Achttien stuks vee verbrand Twaalf koeien, twee kalveren en vier pinken werden het slachtoffer van een brand, die Zondagmiddag woedde on der Willemsoord op de boerderijen van J. Los. De Steenwijker brandweer kon slechts met één slang water geven. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Een verliefd paartje, dat zijn fietsen tegen de achterkant van de boerderij had gezet, vond na zijn wan deling in de bossen slechts een hoopje verwrongen staal terug. MALAN NAAR BERLIJN Dr. Daniel Malan, de Zuidafrikaanse minister-president, zal einde deze week een bezoek aan Duitsland brengen, al dus is van Britse zijde medegedeeld. Malan zal ook Berlijn bezoeken. Jessup nam contact op met Malik De Sowjetunie heeft vandaag be kend gemaakt, dat de voorwaarden, waarop zjj de blokkade van Berlijn zou opheffen, sinds Februari het on derwerp vormden van besprekingen met de V.S. Tass, het officiële nieuwsbureau, heeft een verklaring gepubliceerd, die in Londen even na 4 uur hedenmor gen werd ontvangen, waarin om te beginnen gezegd wordt, dat buiten landse persberichten over een even- tuple opheffing van de blokkade „niet met de werkelijkheid overeenstem den". De verklaring zegt verder, dat de Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Jessup, op 15 Febru ari met de Sowjet-gedelegeerde Malik contact opnam over deze kwestie. Vol gens Tass gebeurde dit er werd niet bij gezegd of het contact monde ling of schriftelijk was naar aan leiding van het antwoord van maar schalk Stalin op een vraag in zijn inter view met Kingsbury Smith, directeur voor Europa en se International News Service, op 27 Jan. Jessup, aldus Tass, vroeg 'Malik om uitleg waarom maar schalk Stalins antwoord op de derde vraag betreffende de blokkade van Ber lijn geen verwijzing bevatte naar een enkele valuta voor Berlijn. (Kingsbury Smith vroeg, of de Sowjetunie de Op de zwijnenjacht Zondagmiddag werden de patiënten in het dagsanatorium te Rijssen opge schrikt door twee wilde zwijnen, die de toegangspoort in de nieuwe afrastering binnenstormden, gevolgd door een aan tal personen met stokken, stukken ijzer, grepen en andere voorwerpen. Een wilde achtervolging werd ingezet, maar de strijd werd pas beslist, toen een- jager met jachtgeweer ten tonele verscheen. Beide zwijnen werden neergeschoten. HOOFDAFDELING TUINBOUW THANS DEFINITIEF De hoofdafdeling tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw is thans definitief in het leven geroepen. In deze organisatie hebben vertegenwoordigers van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen (3), de Nederl. Fruit- telersorganisatie (3) van de Christelijke en Katholieke boeren- en tuindersbon- len en van het Kon. Ned. Landbouw- comité (ieder 2) en van de drie grote landarbeidersbonden (iedèr 2) zitting genomen. blokkade zou opheffen, indien de wes telijke mogendheden de oprichting van een aparte Westduitse staat wilden uit stellen, waarop Stalin antwoordde, dat hij „hiertegen geen bezwaar zag", in dien de westelijke beperkingen van de handel en he'. verkeer ook werden op geheven). Malik zeide Jessup, dat in dien een datum voor een bijeenkomst van de raad van ministers van buiten landse zaken zou kunnen worden vast gesteld, de blokkade alvast zou kunnen worden opgeheven, aldus Tass. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard, dat het op het ogenblik geen commentaar zal leveren op de bekendmaking van Sowjetrussische zijde over de blokkade van Berlijn. Bruid bedacht zich op het laatste nippertje Gisterochtend sttnd een brui degom voor de historische kerk van de „Heilige Maria der Enge len" te Assisie zijn bruid na te kijken, die met een andere jonge man in een auto het hazenpad had gekozen. Juist toen de huwelijksplechtig heid in bijzijn van wederzijdse ouders en vrienden zou beginnen, daalde de bruid de altaartreden af onder het voorwendsel, dat zij haar handtasje buiten in een auto had laten liggen, zonder zich verder te bedenken stapte zij in de race-auto van een andere jon-, ge man, die zich haastte haar bui ten bereik van zijn rivaal te brengen. Als pleister op de wonde der ge krenkte trots eiste de bruidegom, dat de zuster der bruid met hem in de echt zou worden verbonden. Na een lange discussie met de pastoor en de beide families werd deze eis afgewezen en de bruide gom verliet met zijn vrienden de kerk om zijn troost in het brui- loftsontbijt te zoeken. Nederlandse voorwaarden onaanvaardbaar Een Republikeins woordvoerder te Batavia heeft officieel verklaard, dat de resolutie van de Veiligheidsraad voor een definitieve oplossing alleen bruikbaar is, indien beide partijen ern stig bereid zijn, alle delen van de reso lutie als één geheel na te komen. Hij voegde daaraan toe: „Een terug keer van de Republikeinse regering naar Djokja zonder een werkelijk uit zicht op een alles omvattende oplos sing. zou de Republikeinse regering in een onhoudbare en bijzonder ge vaarlijke situatie plaatsen, welke geen enkele Indonesische leider voor het volk en de geschiedenis zou kunnen rechtvaardigen." Hij vervolgde: na een week van voorbereidende besprekingen onder auspiciën van de commissie der Ver enigde Naties, zijn-deze besprekingen op een kritiek punt gekomen, waarop de Republikeinse delegatie het nood- Bewoners melden zich voor werk in Nederland In een auto van van Gend en Loos werd gistermorgen het benodigde Ne derlandse geld, naar schatting ongeveer f 300.000, van het agentschap van de Nederlandse Bank te Maastricht via Sittard naar Tuddern gebracht, waar gisteren al het Duitse geld ingeleverd moest worden. Een gezinshoofd ontving voor hon derd rijksmark 80 retour, terwijl het overige geld althans voorlopig geblok keerd blijft. Bovendien kon hij voor ieder gezinslid de tegenwaarde van 50 rijksmark, dus 40, in vrij geld ont vangen. Iedere meerderjarige kon hon derd rijksmark inwisselen, terwijl iede re werkgever per werknemer 80 rijks mark is 64 kon inwisselen. Bij de bankemployé's sloten zich eveneens aan achttien distributie-amb tenaren, zes uit Heerlen, zes uit 'Roer mond en zes uit Sittard, die een aan vang maakten met de uitreiking van de distributiebescheiden voor de inwoners van dit gebied. Het waren echter niet alleen zij die geld kwamen inwisselen, die zich gis terochtend bij het distributie- en wis selkantoor vervoegden, er was ook een vrij groot aantal mannen, hoofdzakelijk jongeren, dat zich lieten inschrijven voor werk in Nederland. Volgens ae drostambt doet zich het merkwaardige voor, dat er zeer grote neiging is om in Nederland te willen werken. Een amb tenaar van het arbeidsbureau had zich gisterochtend in Tuddern geïnstalleerd om de aanvragen te registreren. In El- ten is men gisteren eveneens begonnen met het registreren, het inwisselen van geld en het uitreiken van distributie bescheiden. In de kleine gebieden heb ben de inwoners zich kunnen laten in schrijven bij het dichtst bijzijnde ge meentehuis in Nederland. Diphterie-epidemie te Sommelsdijk In Sommelsdijk heerscht een diph terie epidemie voornamelijk onder de kinderen van de kleuterschool Deze school is door de geneeskundige m spectie gesloten. Bij een daarna gehou den controle bleek ongeveer 20% van t aantal kinderen besmet. Bij 150 onder zochte kinderen werden 24 bacteriën- dragers aangetroffen. Tevens bleek oen lid van het personeel bacteriëndrager te zijn. Oud-gouverneur Sumatra's Oostkust in hongerstaking Naar wij vernemen, heeft de oud gouverneur van Sumatra's oostkust Jhr B. C. C. M. M. van Suchtelen aan HM. de Koningin een telegram gezon den, waarin hij zegt, diep beschaamd te zijn over het slingerende, karakter loze, onbekwame Indische beleid, van het Nederlandse beleid dat, in plaats van krachtig zelfbewust op te treden, de geurrilla tracht af te kopen middels de capitulatie aan de Kremlin-, tevens dollars- en sterling-satelliet Sukarno Dat helpt bovendien natuurlijk niets er de regering kan doorgaan met weke lijks goedkoop leedwezen betuigen over door haar schuld nodeloos geofferd bloed. Als protest daartegen zal ik, al dus de jonkheer, waar elk ander mid del strandt op ministeriële onaandoen lijkheid en lauwheid bij ons partij gevangen volk, met ingang van Zater dag 30 April a.s. in hongerstaking over gaan, net zo lang tot een radicale wij ziging in het beleid zal worden inge luid, gepaard aan aftreden der hoofd schuldigen. HONDERD HECTARE BOS DOOR BRAND VERNIELD Zondagmiddag brak een bosbrand ui' in de omgeving van de Witten berg bij Arcen in Noord-Limburg. Bij de brand, die na ingespannen ar beid werd bedwongen, zijn 100 ha hei en dqnnebossen in vlammen opgegaan oud poede raad is duur, zegt een, Hollands spreekwoord, maar goede diensten zijn nog veel duurder. De commissie van Goede Diensten, die ons de beste dienst zou bewijzen door zo spoedig mogelijk te verdwijnen, heeft over 1947 een rekeningetje van 171.931 ingediend. Diverse Kamerleden trachten zich tevergeefs te herinneren, wanneer wij om die diensten gevraagd hebben. Zij willen zich veilig stellen door het notatje door te sturen naar de Veiligheidsraad. Mocht die er njet iniopen, dan wenst men in elk geval een specificatie. Er bestaat een zwak vermoeden, dat er zowel van Wijntje als van Trijntje een kleinigheid geschrapt zal kunnen worden. De Amsterdam se recherche heeft ons heel wat goed koper een goede dienst bewezen door een der beruchtste inbrekers uit het Zuiden te arresteren. Hij stond op 7 April met een klapperpistooltje tegen over de filiaalhouder van een Amster damse tuinbouwbank en ging er ijlings van door toen de bankman de buren bij elkaar schreeuwde. Men vermoedde al dat het een oud klantje van een door gangshuis was omdat hij bij zijn achter volging een garage binnenliep en er aan de achterzijde weer uitkwam. Hij zit nu in het Huis van Bewaring de bijzon derheden van 15 inbraken op te schrijven. Voor alle zekerheid wordt de achterdeur gesloten gehouden. £en Joegoslavisch ingenieur heeft een lucifer uitgevonden, die hon derd maal kan worden aangestreken. Wij wachten hier op de uitvinding van een gulden, die honderd maal kan wor den uitgegeven. Nu we het toch over geld hebben, kan terloops worden meegedeeld, dat de directeur-generaal van de ..Shell Union Oil Corp." voor de aardigheid eens opgeteld heeft wat er lr de laatste tjjd aan het vette der iiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniüiiiii' 'topt1 '«'allium aarde verdiend is. In de eerste drie maanden van dit jaar was het 21.422.000 dollars. We kennen in onze vrienden kring zeker tien zakenmensen die in dat kwartaal minder verdiend hebben. In Japan zijn de vooruitzichten ook niet rooskleurig. De politie heeft uit- geknobbeld, dat er in één jaar tijds niet minder dan 942 zelfmoorden ge pleegd zijn. Het land van de rijzende zon en de kersenbloesem, schijnt ook nog wel zijn schaduwpartijtjes te heb ben. Teremia Blom telegrafeerde ons gis- J termiddag, dat hij het eerste kie vitsei had gevonden We hebben al eens meer de indruk gekregen, dat hij onze krant niet altijd goed bijhoudt. Veel be langrijker is de ontdekking van de as tronoom Dr. Willem Luyten van de Minesoto Universiteit. Hij heeft sterren ontdekt, die zich slechts op een afstand Weet je nou wel zeker, dat er voor de kust van Den Helder walvissen te vangen zijn? van een paar honderd lichtjaren van onze aarde bevinden. Onbegrijpelijk, dat onze sterrekijkers die tot dusver over het hoofd gezien hebben. In December van het vorige iaar heeft de geleerde op een van die hemellichamen een ge weldige atoomexplosie geconstateerd. Waarschijnlijk zal het daar ook wel geen pais en vree zijn en zijn de mili taire autoriteiten ons daar een oaar honderd lichtjaren vooruit in de ont dekking van nieuwe wapens. ^fan 300 Wieringermeer-bewoners zijn stemopnamen gemaakt. De bevolking is daar zeer heterogeen en de taalkundigen willen het dialect, dat daar over vijftig jaar wordt gesproken eens vergelijken met de dialecten waaruit het ontstaan is. Zal wel een provinciaal mengelmoesje met een Westfriese inslag worden. Het meest betreurenswaardige van dit experiment is voor ons de vrij grote zekerheid, dat we verhinderd zullen zijn het resultaat te beluisteren. Dat de wetenschap overigens verrassende resultaten boekt, is weer in Duitsland gebleken. Chirur gen in Noord-Rijnland en Westfalen hebben een comité gevormd om men sen, die door de Nazi-beulen gesterili seerd zijn, weer vruchtbaar te maken. Een man en een vrouw zouden al met succes geopereerd zijn. In elk geval operaties met vruchtbare resultaten. Een sneltrein is in de Amerikaanse staat Tennessee op een vrachtauto ge reden waardoor tien personen gedood werden. Ten slotte een minder pret tig bericht voor onze zorgzame huis moeders. Aero Holland heeft in enkele weken tijds al 120 ton van onze koste lijke slaplanten door de lucht naar Engeland vervoerd. Wij hebben het na kijken en het ergste is, dat men ver vracht. dat niet alleen de sla. maar ook de prijzen omhoog sullen gaan. zakelijk achtte, Moh Hatta te verzoe ken, bijstand te verlenen. „Wat ook het resultaat der besprekingen zijn zal, hun verloop dient te worden versneld. Wij moeten geen tijd verliezen door een eindeloze uitwisseling van working papers". Hij zeide verder: Wij begrij pen niet waarom de Nederlanders, in- plaats van rechtstreeks de resolutie van de Veiligheidsraad uit te voeren, zoals wij van den beginne af bereid zijn geweest te doen, voortgaan met van ons toezeggingen vooraf te eisen. De Nederlanders behoren te weten dat de twee meest recente verzoeken, wel ke zij gedaan hebben in de vorm van eisen, waaraan moet worden voldaan voordat de resolutie van de Veilig heidsraad wordt uitgevoerd, niet kun nen worden aanvaard door vertegen woordigers, die verantwoording ver schuldigd zijn aan het Indonesische volk". Geen Haags commentaar In bevoegde Haagse kringen had men geen commentaar op de verklaring van de Republikeinse woordvoerder te Ba tavia. Men bepaalde er zich toe, erop te wijzen, dat deze mededelingen val len buiten het overleg, dat onder de auspiciën van de commissie der Ver enigde Naties te Batavia tussen de Re publikeinse en de Nederlandse delega ties plaats heeft. Kanaaltunnel „Weg van de Vrede" Te Parijs zijn Franse en buitenland se parlementsleden en ingenieurs bij eengekomen om het probleem van een tunnel onder het Kanaal te bespreken. Bij die gelegenheid heeft Gallienne, voorzitter van het internationaal ver bond voor wegverkeer, een persconfe rentie gehouden, waarop vertegen woordigers van Belgie, Groot-Brittan- rtïe, Nederland, Italië en Zwitserland aanwezig waren. Na er aan te hebben herinnerd, dat de gedachte van het graven van een tunnel onder het Kanaal van 1802 da teert, zei Gallienne dat „die tunnel, die een waarborg voor de stabiliteit van Europa zal zijn, de „Weg van de Vrede" zal worden genoemd". Aanval op zetel van Republikeinse noodregering? Het Indonesische Republikeinse bu reau te Londen maakte gisteren mel ding van „krachtige aanvallen der Ne derlanders in de streek tussen Sungai Penuth en Tjurup. waar zij vergeefse pogingen hebben gedaan om de Repu blikeinse noodregering op Sumatra te omsingelen en gevangen te nemen. Deze aanval heeft geleid tot het toe passen van de tactiek der verschroeide aarde. Na een treffen, dat 10 uur duur de en tijdens hetwelk tal van openbare werken werden vernield, trokken de Republikeinse verdedigers zich terug uit Indrapura. Toen de Nederlandse troepen trachtten op te rukken in de richting van Muara Aman kwamen zij tot de ontdekking, dat de belangrijke electriciteitsbedrijven en de goudmij nen tussen Nuara Aman en Tjurup door de Republikeinse troepen, die tel kens felle aanvallen op hen onderna men, waren verwoest. Volgens mededeling van de Republi keinse militaire gouverneur voor Su matra, Dr. A K. Gani, had deze aanval olaats op 20 April. Etappelinish in Scheveningen Naar wij vernemen zal de voorlaat ste etappe van de Ronde van Nederland op Zaterdag 14 Mei niet eindigen in het Feijenoord stadion zoals aanvankelijk gemeld was. Een aantal technische moeilijkheden maakte het ongewenst en zelfs onmogelijk de etappe te Rotter dam te doen eindigen. De organisatoren zijn er in geslaagd een uitstekende op lossing te vinden. De voorlaatste etappe, waarvoor te Tilburg gestart wordt met een onderbreking van drie uur te Ber gen op Zoom, eindigt niet te Rotter dam maar te Scheveningen. De laatste etappe, op Zondag 15 Mei, voert dan van Den Haag haar Amsterdam over een afstand van 144 kilometer. Start te Scheveningen om 13 uur 15, finish in het Amsterdamse stadion om 17 uur. LENINGEN AAN HET MIDDEN OOSTEN De vice-president van de Wereld bank (internationale bank voor her stel en wederopbouw), John L. Gar ner, heeft voorspeld, dat binnen enke le maanden aan bepaalde landen in het Midden-Oosten leningen zullen worden verstrekt. De landen, die het meest waarschijn lijk binnen die periode leningen zul len ontvangen, zijn Turkije en Egypte De mogelijkheid bestaat, dat latei Peizie, Algerije en Marokko aanvra gen voor leningen zullen indienen. SENSATIONELE OLIEVONDSTEN IN OOSTENRIJK. Het blad „Wiener Montag" maakt melding van sensationele olievondsten in de nabijheid van Matzen, dat Noor delijk van het olieveld Zistsdorf gele gen is. Nieuwe boringen, die aldaar on der Russische controle zijn verricht zouden onverwacht gunstige resultaten hebben opgeleverd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1