Einde Beriijnse blokkade in zicht? Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN China moet ons tot nadenken stemmen Lesvliegtuig bij Schiphol neergestort Woensdag 27 April 1949 146e Jaargang No. 97 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Amerika bevestigt contact met Malik en stelt twee voorwaarden Dr. Jessup hoopvol gestemd Weer pantserwagens aan de grens Commiezen wisten smokkel auto te „veroveren'' Belgisch Vakverbond dreigt met staking Weerbericht Amerikaanse tanks, anti-tank-wapens en artillerie voor West-Europa Gevechtsactiviteit in China verslapt Gevallen in Indonesië bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a. kaptein ALKMAAfiSCE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten De reeds lang de ronde doende berichten over Amerikaans-Sowjetrussische besprekingen over opheffing van de blokkade van Berlijn zijn uit het ge ruchtenstadium getreden door de gisteren gepubliceerde bekendmaking van het Sowjetrussische persbureau Tass. Gisteravond werd zelfs uit Berlijn gemeld dat volgens Duitse politici, die verklaarden in nauw contact te staan met het Wietrussische militaire bestuur, het Sowjethoofdkwartier te Karlshorst bevel uit^ Moskou heeft ontvangen, dat onmiddellijk alle technisehe voorbereidingen voor opheffing van de blokkade getroffen moeten worden. het verleden overeenstemming over de opheffing van de blokkade onmo gelijk hebben gemaakt, aldus de ver klaring. Op 10 April maakte Malik tegen over Jessup de houding van de Sow jetrussische regering bekend, waarna bleek, dat er nog enige punten waren, die verduidelijking behoefden. Verdere besprekingen tussen de drie Weste lijke mogendheden volgden, die een meer gedetailleerde omschrijving van haar houding tot resultaat hadden. Deze zal nog aan Malik moeten wor den meegedeeld. Dr. Jessup, die gisteren op het Witte Huis een bespreking met president Truman heeft gehad, zeide na afloop, dat de „zaken er hoopvol uitzien." Een Britse woordvoerder te Lake Success verklaarde, dat een bijeen komst van de ministerraad der grote vier over Duitsland mogelijk was „in een niet te verre toekomst". Geen uitstel van W. Duitse regering Generaal Clay, de Amerikaanse mi litaire gouverneur in Duitsland, ver klaarde te Berlijn, dat, wat ook het resultaat van de besprekingen te Lake Success zou zijn, niets de vorming van een Westduitse staat in de weg zal staan. Uit gezaghebbende bron te Was- ington is vernomen, dat Malik dui delijk is gemaakt, dat de vorming van een Westduitse regering niet zou wor den vertraagd. Men achtte de tijd tus sen de dag van heden en de tpefdatum voor de vorming van een Westduitse regering ruim genoeg voor het bijeen komen van de raad van ministers van buitenlandse zaken. Het werd logisch geacht, dat de bijeenkomst te Parijs gehouden zal worden, daar de beide vorige vergaderingen van de raad te Londen en Moskou zijn gehouden. Naar verwacht wordt, zullen Dr. Philip Jessup en Jacob Malik heden een nieuwe informele bespreking heb ben over de Beriijnse kwestie. Gisteren is in de loop van de dag door het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken een officiële verklaring uitgegeven, waarin het be richt van Tass bevestigd werd als de huidige positie van de Sowjetume weer te geven. Het door de drie mogendheden in genomen standpunt wordt in de ver klaring weergegeven als: wederke rige en gelijktijdige opheffing van alle door de Sowjetunie sinds Maart 1948 ingestelde beperkingen van ver bindingen, vervoer en handel tussen de Westelijke zones en Berlijn en van alle maatregelen, die de Westelijke mogendheden als tegenblokkade tegen verbindingen, vervoer en handel tus sen de Westelijke en de Oostelijke zones hebben genomen, alsmede het vaststellen van een begindatum voor de bijeenkomst van de raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken der grote vier. De Westelijke mogendheden wens ten de zekerheid, dat deze twee pun ten door de Sow jetregering niet af hankelijk zouden worden gesteld van een der andere voorwaarden, die in Wederom hebben gepantserde smok kelauto's geopereerd. Thans in de grens streek onder Goirle. Uit de Patersdreef bij Nieuwkerk kwam Maandagmiddag een smokkela ito de Poppelseweg oprij den. Enige commiezen, die de auto zagen, wierpen een spijkerband voor de wielen, waardoor enige banden ver meld werden. Toch reed de auto nog door en eerst een schot, dat een der commiezen cn de wagen loste en de motorkap trof, vermocht de wagen te doen stoppen. Een der inzittenden poogde te vluch ten, doch een schot in de knie deed deze poging mislukken. Een vrouw, die in de wagen zat, werd gearresteerd. Volgens haar verklaringen was zij met de auto gelift. De smokkelauto bevatte tapijten, wanddoeken, cafel- en divankleden en meer van dergelijke smokkelwaar. Des avond om ongeveer cien uur dook nog een gepantserde auto uit dezelfde rich ting op. Deze kon echter niettegenstaan de de genomen maatregelen in het duister ontkomen. Gisternacht passeerde een pantser wagen, komende uit de richting Nieuw kerk (Belgie) de Nederlandse grens hij Alphen (NB.) Door de marechaussee ter plaatse werd op de auto gevuurd, doch de wagen is zonder te stoppen doorgereden én zo Nederland binnen gekomen. De politie stelt een onder zoek in. Meer dan d'uzersd uren in de Suefot Na zes volle weken onafgebroken 'n de lucht te zijn gebleven, zijn de vlie gers Dick Riedel en Bill Barris Dinsdag bd Fullerton in Californie weer geland. Zij bleven 1008 uren en één minuut in de lucht en verbeterden hiermede een tien jaar oud record, dat op 759 uren stond. Het record werd met een een- motorig vliegtuig van 145 pk. de „Sunkist Lady", gevestigd. Tijdens de vlucht werden 120 000 km afgelegd en 26 000 liter ben- j. zine verbruikt. De brandstof werd aan- gevuld door van een snel rijdende jeep Z ""kken benzine aan boord te nemen. Hoge commissie voor West-Duitsland Het hoogste geallieerde bestuurs lichaam van West-Duitsland zal be staan uit een geallieerde driemogend- hedencommissie, wanneer de nieuwe Westduitse regering in werking treedt. De bevoegdheden van de commissie zullen „in harmonie" zijn met het ne- zettingsstatuut en internationale over eenkomsten. Teneinde de nieuwe Duitse regering de gelegenheid te geven tot groter verantwoordelijkheid in binnenlandse aangelegenheden en ten einde de bezettingskosten te ver minderen, zal de personeelsbezetting der Hoge Commissie tot het minimum beperkt worden. Besluiten van de Hoge Commissie over amendementen op de Duitse federale grondwet moeten met algemene stemmen worden genomen. Als Koning Leopold terugkeert Na afloop van een gistermorgen ge houden vergadering van het algemeen bestuur van het Algemeen Belgisch Vakverbond (A.B.V.V.) is een commu niqué uitgegeven, waarin bekend wordt gemaakt, dat het Verbond op de terug keer van koning Leopold III naar Belgie, welke niet de toestemming heeft van het parlement, onmiddellijk zal antwoorden met een algemene staking. Het Verbond zal zich met alle kracht verzetten tegen een coup de force, van welke kant deze ook moge kon- ?n, aldus het communiqué. Het algemeen Belgisch Vakverbond, het grootste in Belgie, is socialistisch en omvat bijna twee-derden van de Belgische arbeiders. Het tweede in grootte is 'iet Christelijk (Katholiek) Werkliedenverbond, dat terugkeer van de koning wenst. II II Verklaring van Moh. Hatta De Republikeinse premier, Moh. Hatta, heeft gedurende meer dan vier uur ge sproken met de leden van de Republi keinse delegatie, nadat hij persoonlijke besprekingen met dr. Van Royen ge voerd had. Na de bijeenkomst van gisteren heeft Hatta aan een correspondent van AFP medegedeeld, dat de Nederlanders en Republikeinen „een nieuwe formule" zoeken, die het mogelijk maakt voort te gaan. Hij verklaarde met nadruk, dat de besprekingen voortduren en dat hij heden een nieuw onderhoud met dr. Van Royen zal hebben. Sprekend over de verklaring van de Republikeinse woordvoerder heeft Hatta bevestigd, dat het algeheel herstel van de Republikeinse regering te Djokja met haar bevoegdheden en vroegere rechten de eerste stap moet zijn tot uit voering van de resolutie van de Veilig- Man m ei gestikt Toen een 56-jarige boomkwe ker Maandagavond in een cc té op de Weespèrzijde te Amsterdam een ei wilde éten, schoot dit in zijn luchtpijp, waardoor hij stikte. telefoonverkeer met WF.ST-BERLIJN. Van 1 Mei af bestaat gelegenheid tot e e oneren tussen Nederland en West- ""der de voorwaarden, geliik- 1 e" aan die, welke reeds gelden ,0r' lct telefoonverkeer met de wes telijke zones van Duitsland. Verwachting tot Donderdag avond. Minder koude nacht mei a ern in het Zuid-Oostelijk deel van iet land nog hier en daa> 1C e nachtvorst en mist tegen zonsopkomst. Over het algemeen meer bewolking dan vandaag er op enkele plaatsen gedurende korte tijd enige lichte regen oi motregen. Zwakke tot matig- wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid-West. Overdag iets .tere temperatuur. ho Gevechtswaarde der strijdkrachten wordt verhoogd Volgens Amerikaanse regeringsfunc tionarissen, die het wetsontwerp voor bereiden voor het toewijzen van wa penverschepingen voor de landen van het Atlantisch Pact tot een bedrag van 1.130 millioen dollar, zullen aan West- Europa het allereerst die wapens ver strekt worden, die men noodzakelijk acht om „een succesvolle Sowjetrussi sche overrompeling" van het Europese vasteland te voorkomen. Tot de wapens, die in het bijzonder benodigd zijn om elk snel offensief tot staan te brengen, aldus deze functiona rissen, behoren Amerikaanse tanks, anti tankwapens en artillerie. Plannen zijn in voorbereiding om ge bruik te maken van de Duitse staal industrie, teneinde Europa te helpen bij de productie van de aanvullende bewa pening, die het nodig heeft en zo moge lijk buiten bedrijf zijnde fabrieken in Noord-Italië met thans werkloze Ita liaanse arbeidskrachten in te schakelen. Vooraanstaande Amerikaanse mili taire deskundigen geloven dat West- Europa met Amerikaanse hulp elke in vasie door de Sowjetunie kan weer staan. Volgens deze regeringsautoritei ten wordt dit op het ogenblik be schouwd als de mening van Trumnns regering. Amerikaanse leger-, vloot- en lucht machtuitrustingen moeten naar West Europa worden gezonden, totdat deze landen militair op eigen benen kunnen staan. De behoeften van de elf bij het Atlan tisch pact aangesloten mogendheden worden in de volgende volgorde om schreven: Amer. wapens; reserve-on derdelen voor bestaande vervoermiddc- Doodstraf geëist tegen ex-wachtmeester Gisteren eiste de advocaat-fiscaal bij de Drentse kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden de dood straf tegen de 42-jarige huisschilder A. J. W. Zuyderduyn uit Amsterdam. Z. werd, nadat hij tijdens de bezetting enige tijd als kok in het kamp „Erica" te Ommen dienst had gedaan, *als wachtmeester der staatspolitie bij de arbeidscontröledienst gedetacheerd. Hij vormde met Troostheide, Botter en B-os een groep A.K.D'ers die in vrijwel ge heel Drente grote schrik en ontstelte nis heeft verbreid over de wijze waar op zij honderden arrestaties verricht ten en hun arrestanten mishandelden. len en andere militaire uitrusting en grondstoffen om de binnenlandse wa penproductie te bevorderen. Het plan is op het ogenblik de ge vechtswaarde van de bestaande Euro pese land-, zee- en luchtstrijdkrachten te verhogen, liever dan nieuwe eenhe den te vormen. Het plan bestaat, de Amerikaanse militaire hulp de vorm te geven van een directe schenking, zonder dat een latere verrekening wordt overwogen. Deze functionarissen verklaren echter dat de voorwaarden voor het gebruik van dit materiaal van tevoren omschre ven zullen worden en dat de Verenigde Staten het recht zullen hebben de stroom van materiaal af te snijden, in dien zij dit noodzakelijk achten. heidsraad. Wat het Nederlandse voor stel inzake het terugtrekken uit een zone van 8 km rond Djokja betreft verklaarde Hatta, dat dit eveneens slechts een eerste stap betekent, die ge volgd moet worden door het algeheel herstel van het Republikeinse bestuur over het gehele gebied van het sul tanaat Djokjakarta. Hatta besloot: „Indien de Nederlan ders practische mensen zijn, zullen zij dé rechtvaardigheid van deze eisen moe ten erkennen". Hij voegde toe, dat Jiet opdringen an de Chinese communisten de Nederlanders tot nadenken zou moe ten stemmen. Tsjang in Sjanghai- Het bericht uit Honkong, ais zou Sjanghai zich reeds in handen van de communisten bevinden is gisteren in de loop van de dag tegengesproken. Volgens de laatste berichten bevinden de stoottroepen der communisten zich op een afstand van 56 kilometer van de stad. De nationalistische regering heeft 300.000 man om Sjanghai samengetrok ken. De verdediging zou versterkt zijn door de aankomst van 15.000 manschap pen uit Formosa. Volgens berichten zowel van officiële als onafhankelijke zijde is de gevechts activiteit van de door de communisten geleide legers in de buurt van de spoorlijn NankingSjanghai gisteren aanzienlijk verslapt. Slechts hier en daar opereerden kleine eenheden. De treinenloop op de lijn Sjanghai Hangtsjow was normaal. Alle treinen naar het zuiden waren afgeladen. Tsjiang Kai Sjek in Sjanghai. Volgens het blad van het Chinese nationalistische leger is maarschalk Tsjiang Kai Sjek per vliegtuig in Sjanghai aangekomen. Verwacht werd, dat hij een conferentie van vooraan staande leiders van de Kwomintang bijeen zou roepen, aldus het blad. Het was mogelijk, dat Tsjiang een verkla ring over de huidige situatie zou af leggen. ROUTES DER INTERNATIONALE TULPEN-RALLEY 26-28 APRL'49 DETROIT OF MELBOURNE? Te Rome, waar het I.O.C. vergadert, krijgt men de indruk, dat de stem ming, waar in 1956 de Olympische Spe len zullen worden gehouden, voorna melijk gaat tussen Detroit en Melbour ne. Naar bekend, wordt deze stemming Vrijdag a.s. gehouden. TOTAAL AF TE LEGGEN AFSTANDEN ROUTES 1 DEN HAAG.NOORDWUK 2 LONDEN....™NOORDWUK 3 GLASGOWNOORDWIJK 4 Me CARLO.NOORDWUK 5 ROME.„.„.„....NOORDWUK 6 BERN^..NOORDWIJK 7 BRUSSEL™NOORDWUK STARTPLAATSEN o CONTROLEPOSTEN N AANTAL NEDERLANDSE DEELNEMERS B AANTAL BUITENLANDSE DEELNEMERS De vijf inzittenden om het leven gekomen Drie Nederlandse leerlingvliegers, ten Engelse instructeur en een in structeur telegrafist van de Rijkslucht vaartschool te Gilze-Rjjen hebben gis teravond om vijf minuten vóór half elf het leven verloren bij een vlieg tuigongeluk 4 km ten noord-westen van het vliegveld Schiphol. Zij waren om negen uur gisteravond in de Beechcraft PH UDI van Gilze- Rijen opgestegen om, zoals ook gister avond was gebeurd bij Schiphol nacht lesvluchten te maken. Het toestel is door onbekende oorzaak in de bomen naast de boerderij van de landbouwer Thiisen aan de hoofdweg even buiten Badhoevedorp in de Haarlemmermeer terecht gekomen, over de kop geslagen en op de wallekant van de hoofdvaart brandend neergestort, waarna het on middellijk ontplofte. Alle inzittenden waren op slag dood. Hun stoffelijke overschotten zijn een uur later ge borgen en naar Hoofddorp overge bracht. Van het vliegtuig is slechts een wrak overgebleven, dat half in het water van de Hoofdvaart ligt. Voor zover hedenmorgen vroeg uit het door diverse luchtvaartautoriteiten op Schiphol gereconstrueerde verloop van het ongeluk blijkt, had het toestel juist een z.g. doorliggende landing ge maakt op een startbaan van Schiphol Dearbij steeg het zonder noemens waard vaart te minderen onmiddellijk weer van de landingsbaan in noord westelijke richting op. Vermoedelijk heeft het niet voldoende hoogte ge- ^MERIKA blijft toch maar het land van de uitvindingen. Er zijn daar langzamerhand zoveel auto's in gebruik, dat schouwburg- en bioscoopliefhebbers geen plaatsen meer kunnen vinden om hun wagens te parkeren. Een onder nemend zakenman weldra door an dere gevolgd heeft een bioscoop theater gebouwd waar de bezoekers hun auto's mee naar binnen mogen nemen. Ze behoeven ze niet aan de juffrouw van de garderobe af te geven maar rijden eenvoudig de zaal binnen krijgen een loudspeaker in de wagen om de dialogen te volgen en kunnen door de voorruit naar de film kijken, die op een scherm van 35 meter hoogte geprojecteerd wordt. Van verkeersop stoppingen als het theater uitgaat is tot dusver nog geen melding gemaakt. QVER VLIEGEN gesproken of beter gezegd over bijen eer K.L.M.-toestel heeft dezer dagen enkeb verpakte zwermen van die nuttige in secten naar Londen vervoerd. Een van de pakken is losgemaakt en de bijen hielden demonstratievluchten in de bagageruimte. Toen het luik geopend werd hield een deel van de zwerm practische oefeningen op het vliegveld, maar de meest opstandigen kwamen door de openstaande deur de cabine binnen om de piloot, die hen zo ver van huis en hei had gebracht, een paar steekjes boven water te geven. De pi loot bofte dat hij er niet mêer was althans niet meer in de cabine, en de passagiers hadden het vliegtuig geluk kig ook verlaten. De K.L.M. heeft ge meld, dat zij doeltreffende maatregelen IIIIIWIIIIinilllllMHIIDII'i'EL siiiiiKüiMimniiiiiiniiiBïiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiMi zal nemen om toekomstige uitbraak- pogingen te voorkomen. Waarschijnlijk zal de piloot onder het vliegen zijn duim wel in het gat van de korf moe ten houden, q De West-Berlijners be ginnen steeds dikker te worden on danks de Russische blokkade. Als men cedenkt, dat over land niets wordt aan- ;evoerd, moet wel geconstateerd wor- ien, dat al die gewichtige Germanen en slotte van de lucht leven. J?EN onbekend gebleven vrouw is gister in Wenen door twee man- ren in een auto geduwd toen zij de Poolse legatie heeft verlaten. Men vermoedt, dat de ontvoerders Russi- •che officieren waren en het drama zal ich dan ook wei achter het ijzeren Heb je gelezen, dat Abe altijd Jansen en Tilanus draagt? gordijn afspelen. Een kruidenier uit Amsterdam is tot een jaar gevangenis straf veroordeeld omdat hij duizenden distributiekaarten had verhandeld. De man was oorspronkelijk een eenvoudig kleermakertje, werd' daarna eigenaar van een renstal waarschijnlijk ver diend door het keren van C. en A.-tjes - en vervolgens bezitter van een grote banketbakkerij, waaruit in elk geval blijkt, dat hij een zeer veelzijdig vak man was. Hij heeft nu een jaar tijd om nieuwe mogelijkheden te bestuderen JN AMSTERDAM wordt op Ko- ninginneverjaardag een grote pa rade gehouden, gevolgd door een défilé, waarna een door de marinekapel opge luisterde mars door de stad zal worden jemaakt. O Gemeld wordt, dat de Plaatsvervangers van de Grote Vier nie let Oostenrijkse vredesverdrag bespre ken Maandag voor de 153ste maal op een dood punt zijn gekomen. Het zal verstandig zijn van al die punten maar een streep te maken en die onder de besprekingen te zetten. Een zeer in teressant berichtje ten slotte voor onze vrouwelijke lezers Twee zusters uit To- lento zijn zes jaar geleden op dezelfde dag getrouwd. Dat is op zich zelf na tuurlijk niets bijzonders, maar laten ze nou gister op dezelfde dag, in hetzelfde uur en in het zelfde ziekenhuis allebei een baby krijgen! Het bericht zou nog merkwaardiger zijn geweest als ze ook dezelfde baby hadden gekregen, maar dan zou niemand het meer geloofd heb ben en we kunnen nu met de hand op ons journalistieke hart verzekeren dat het heus waar gebeurd i«. Kregen. In ieder geval raakte het de top van een boom, die zich schuin achter de boerderij bevond. De top knapte af en het vliegtuig botste ver volgens een 25 meter verder vóór de boerderij langs de hoofdweg staande rij populieren op. Het bleef met beide vleugels haken, maakte een volle slag in de lucht en stortte over de weg neer. De slachtoffers zijn de 26-jarige En gelsman A. H. Bender, instructeur R.L.S.; de 35-jarige G. J. Klumpes, radio-telegrafist te Wassenaar; de 25- jarige leerlingvlieger A. A. de Ridder te Hilversum, de eveneens 25-jarige M. Draaisma te Den Haag en de 26-jarige P. H. Westerhof te Zeist. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verbezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. J. H. Maas, uit Maarheeze (N-br) Sold. E. Smits uit Arnhem. Sold. Ie kl. J. Pinkster uit Rotterdam. Sold. J. W. C. van der Worp uit Am sterdam-W. Sold. Ie kl. A. Blaauwendraad uit Westbroek. Majoor F. H. M. Hazelzet uit Breda. Korp. A. Koopmans uit Leeuwarden. Sold. S. C. Sanders uit Amsterdam-C. Sold. J. Breedveld uit Bolnes. Sold. A. J. Busschers uit Hengelo-O. Sold. A. J. Krikken uit Vriezenveen. Sold. J. G. Swalen uit Vessem (Nbr.) Sold. H. A. Mars, uit Dalfsen. Sold. A. Meeuse, uit Amsterdam-W. Sold. D. C. Mekking uit 's-Gravenhage. Korp. P. G. L. Verbiest uit A'dam-W. Clare Lennart schreef ,.Twee negerpopjes" De schrijfster van de novelle, die ge durende de Boekenweek 1949 als pre mie is uitgereikt „Twee negerpopjes" bekroond uit 11 Inzendingen, is Clare Lennart. 23.326 lezers hadden een briefkaart gestuurd met de naam van de auteur, die naar hun mening de bekroonde no velle zou hebben geschreven. Daarvan raadden 8765 juist. Inzendingen kwa men binnen uit alle delen van de we reld. De drie goede oplosserss die bij loting werden aangewezen als win naars vr- de hoofdprijzen ad 100. zijn: T. Baars, Arnhem; H. van Heu- ven Jr., Utrecht en Sem Veldhuis, Den Haag. POGING TOT DOODSLAG OP HAAR ECHTGENOOT Conform de eis is de 48-jarige mevr. A. C. H.M. door de Rotterdamse rechtbank tot vier maanden gevange nisstraf voorwaardelijk veroordeeld, met een proeftijd van drie jaar, we gens een poging tot doodslag op haar man, die zij van ontrouw verdacht. Met een mes bracht zij hem een steek in de nek toe, maar tijdens 's mans verblijf in het ziekenhuis werd de vrede weer getekend. AMERIKAANSE MINISTER VAN MARINE UIT PROTEST AFGETREDEN John Sullivan, de Amerikaanse mi nister van marine, is gisteren afgetre den in protest tegen de stopzetting van de bouw van een reuzenvliegtuigmoe- derschip, „United States", van 65.000 ton. v

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1