'oos Stad en Omgeving, AGENDA De viering van Koninginnedag Voortreffelijke uitvoering van „Cantecleer Rijders voor de Tulpen-Rallye gestart Morgenmiddag passeren de deelnemers Alkmaar Twee Alkmaarse équipes de sterrii Padvinders vieren Bevrijdingsdag SPOTPRIJZEN Zonnebrillen vanaf 1.09 Kinderbrillen 83 ct. Voorhangbrillen 1.79 Drie uitspraken en twee eisen Parade en défilé Druk bezoek aan de Kaasmarkt verwacht Het Zomerbad gaat open Als hei je tijd is...!' Eros als afstandsmeter Egmondbinnen Egmonda. d Hoef tg mond aan Zee Opening van het badseizoen Limmen m GISTEROCHTEND zijn uit Den Haag, Londen, Glasgow, Monte Carlo, Ro me, Bern en Brussel de deelnemers aan do eerste Tulpen Rallye gestart. In een ononderbroken rit zullen de deelnemers Donderdag Noordwijk moeten berei ken, om Vrijdag in een klassements proef op het circuit van Zandvoort te beslissen wie winnaar wordt van de eerste Tulpensterrit, welke door de KNAC in navolging van de Rallye de 'Monte Carlo wordt georganiseerd. Honderdzestig equipes hebben gis teren, hedennacht en vandaag over verschillende wegen in Europa gereden en zullen daar vannacht en morgen nog een etmaal aan koppelen, alvorens zij onze provincie bereiken met het eind punt in zicht. Morgenochtend zullen de rallyerijders de laatste controlepost in Leeuwarden passeren, koers zetten naar de Afsluitdijk, om vervolgens door de Wieringermeer, via Middenmeer, Aartswoud, Alkmaar, Heiloo, Bever wijk de pont bij Velsen te passeren en het laatste stukje via Haarlem naar Noordwijk af te leggen. De auto's wor den tussen 12.53 en 19.08 uur te Alk maar verwacht. Twee Alkmaarse teams en een équipe uit Dirkshorn zijn thans onderweg naar de bollenvelden rond Noordwijk. De heren P. S. Krom, F. J. Schmidt en K. Paarlberg zijn in een Ford 1936 in Ro me gestart en zullen via Genua, Monte Carlo, Nice, Grenoble, Lyon, Parijs en Brussel de Nederlandse grens bij tVernhout overschrijden. Mevrouw A. C. KokkesGodijn en de heer J. P. Kokkes hebben de huiskamer verwis seld met hun Austin 1940, zijn in Den Haag gestart op weg naar Brussel, Pa- i ijs, Bordeaux om vervolgens over Ly on de terugreis te aanvaarden. Mevr. A. E. GroenhartVeltkamp, dr. P. Groenhart en de heer J. J. Blaauboer te Dirkshorn vertrokken in een Che vrolet uit Monte Carlo, Hoe de Alk- maarders het maken, is ons niet be kend, maar wel weten wij, dat als het pechduiveltje wegblijft, onze Rallye rijders een hartelijke ontvangst wordt bereid. Alcmaria WV zal n.l. morgen tus sen 12.53 uur en 19.08 uur op het Hof plein aan alle Rallye-rijders beschuit jes met kaas aanbieden. Dit zal ge schieden door meisjes in Westfriese klederdracht. De deelnemers zullen bij de Friese brug de stad binnenkomen en via Kanaalkade, Korte Nieuwesloot, Hofplein, Nieuwesloot. Laurensstraat, Koorstraat en Kennemerstraatweg hun tocht vervolgen. Shell en APC plaat- Sten langs de route rallye-wegwijzers. De bevolking langs de route wordt op gewekt morgenmiddag vlaggen en kaas wimpels uit te hangen cm op deze wij ze onze stad een feestelijk aanzien te geven en de deelnemers aan de Tul- pen-rallye te bewijzen, dat wij met hen meeleven. Onder de 160 deelnemers bevinden zich 60 buitenlanders, w.o. Engelsen, Fransen, Belgen, Zwitsers en een Tsje chische equipe. De af te leggen route bedraagt vanaf Den Haag 2797 km, Londen 2587 km, Glasgow 2698 km, Monte Carlo 2752 km; Rome 2489 km; Bern 2650 km en Brussel 550 km. Reeds kort na de start, die in Bern en Rome in een stromende regen plaats vond, kwamen de eerste berichten bin nen, die uitvallers meldden. In Bern zijn een Nederlandse, Belgische en een Zwitserse equipe niet gestart; in Dupont komt met een nieuwe motor in Zandvoort uit De motorraces, die 8 Mei op het cir cuit van Zandvoort georganiseerd wor den, mogen zich in een grote belang stelling van publiek en renners verheu gen. Daarom is het prettig dat onder de deelnemers ook een Alkmaarder aan wezig zal zijn. Wie anders zal het zijn dan de bekende motorrijder Gerrit Dupont? In zijn werkplaats aan de Spanjaard straat is hij reeds geruime tijd bezig een motorfiets te construeren waarop hij over veertien dagen strijd zal leveren tegen de sterkste buitenlandse en Ne derlandse rijders in de 125 c.c.-klasse. Enige dagen geleden publiceerden wij een bericht waarin wij meedeelden dat Dupont op zijn watergekoelde ILO zal deelnemen. Dit is echter onjuist. De motor die hij voor de races te Zand voort aan het construeren is zal wel een ILO zijn, doch de waterkoeling is hierop niet aangebracht. Wel meerdere andere nieuwe vindingen die deze erva ren rijder op zijn nieuwe motor Wil proberen. Wij zullen Zandvoort af moeten wach ten om te kunnen constateren in hoe verre deze nieuwe vindingen voldoen. In ieder geval wensen wij Dupont van harte succes. „FRISO" TROK NAAR BEVERWIJK. De toneelclub van het Frysk-selskip „Friso", heeft gisteravond te Beverwijk een opvoering gegeven van het toneel stuk „De reafin" voor de leden van de zustervereniging „Us memmetael'. De medewerkenden maakten de tocht naai de aardbeienstad per autobus. Alvo rens de toneelvoorstelling begon, heb ben de beide voorzitters enkele woorden gesproken. Onder leiding van de heer M. vd Ploeg werd het stuk opgevoerd door de dames vd Werf, vd Meer, Dokter. Kramer en Rauwerda, alsmede door de heren Dokter. Sietse- ma, vd Galiën. Wielinga, Jellema, vd Werf en d.e Jong. Aan het programma verleende zijn medewerking het mu ziekgezelschap de Fennema's uit Am sterdam. Na afloop van het toneelstuk was er een gezellig bal. Monte Carlo, waar 19 wagens vertrok ken, bleef de Belgische en een Fran se ploeg staan, térwijl het Belgische paar Roosdorpvan Kampen (Triumph dat in Den Haag aan de start ver scheen, nog vóór Rotterdam de sterrit met een defect aan de oliepomp moest staken. Een andere Belgische ploeg trok zich te Antwerpen wegens fami lieomstandigheden terug. Ook de Ne derlandse equipe bestaande uit mevr. H. BoddeBouman, mr. J. Bosman en C. Bosman met Studebaker werd door pech achtervolgd. In het Belgische plaatsje Bergen moesten zij wegens 'n gebroken klep-stoter uitvallen. Zo zullen meerdere Rallye-rijders, die met de beste verwachtingen ver trokken, de strijd wegens pech, ver moeidheid of om andere redenen moe ten staken. Toch kan een behoorlijk aantal deelnemers aan de finish ver wacht worden, waarna de klassements proef een zeer moeilijke keerproef onder de strafpuntloze wedstrijdrij ders de winnaars zal aanwijzen. Paf af a Dit woord hoort men niet elke dag en het betekent dan ook iets heel bijzon ders. Pafafa wordt gehouden op 5, 6 en 7 Mei a.s. en het is de Padvindersfancy- fair, die de afd. Alkmaar van de Ne derlandse Padvinders organiseert. Het wordt een vrolijke boel, en dat komt op de Bevrijdingsdag precies van pas. En omdat 't feestprogramma op die dag, voorzover bekend, toch niet overladen is, zal menig Alkmaarder zeker deze fancy-fair nezoeken. Alleen al omdat het Bevrijdingsfeest is. Een wandeling met de kinderen door de mooie hout naar het padyinderstroepenhuisVhoenix aan de Zandersloot, waar Pafafa ge houden wordt, is zeker een ware uit komst voor veel vaders en moeders, die toch iets willen op Bevrijdingsdag, omdat het nu eenmaal een feestdag is, die gevierd moet worden. Een bonte rij va'h vermakelijkheden treft men op het Phoenixterrein aan, zoals: schiettent, blaasvoetbal, vliegtuigtent, vogelpik, spqkerslaan, bailonploffen, Cineac, ring steken, doolhof, rad van avontuur enz. enz. Voorts wordt een gezellig zitje in gericht, waar heerlijke koffie, thee, ge bak, on vele andere lekkernijen geser veerd worden en gezellige muziek de sfeer verhoogt. Veel kunnen we er niet van vertellen, want dat laat de plaats ruimte niet toe. En bovendien kan het ook beter een verrassing blijven, wat er allemaal op Pafafa te beleven is. Oude mensen zeggen misschien „niets voor ons, zo 'n eind lopen naar de Zander- sloot". Dat is ook niet nodig, want U kunt vanaf de Mient naar Pafafa rijden, met de Jan Plezier, die een regelmatige dienst zal onderhouden op de Bevrij dingsdag. Er wordt door de leiding, verkenners en welpen met koortsachtige ijver ge werkt om alles voor elkaar te krijgen. Alle vrije tijd wordt eraan besteed. Zelfs de ouders zijn druk in de weer, vaders zagen en timmeren, en moeders zijn aan 't handwerken geslagen, dat het een lieve lust is. De ouders, die de door hen beschikbaar te stellen voor werpen nog niet ingeleverd hebben, wordt dringend verzocht dit te doen bij de leiding, in ieder geval vóór of op 30 April a s. of bij het Troephuis Phoe nix op 30 April a.s. 's middags. Te?* gelegenheid van deze fancy-fair zal de Haarlemse Padvindersband een mars door de stad maken, vertrek pl m. half drie vanaf het Sportpark. Op de Stenenbrug zal de band enkele extra nummers ten beste geven. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Een koninkrijk voor een huis (geprolon geerd) (tot 14 jaar onder geleide); Vic toria Theater, 2.30 en 8 uvw: Motordui- vels (14 jaar); Cinema Amerlcaln, 2.30 en 8 uur: De onbekende zanger (18 jaar). Sted. Museum, 1012, 25 en 79 uur: Tentoonstelling Bergense kunst. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Een konink rijk voor een huis (tot 14 jaar onder geleide) (geprolongeerd); Victoria Theater, 8 uur: Motorduivels (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De onbe kende zanger (boven 18 jaar.) Sted. Museum, 1012, 25 en 79 uur: Ten toonstelling Bergense kunst. Bij Meervoudige Kamer Gistermorgen deed de Meervoudige Kamer te Alkmaar uitspraak in een drietal zaken. De Alkmaarder Jan T., tegen wie de Officier acht maanden gevangenisstraf had geëist, werd tot acht maanden voorwaardelijk met drie proefjaren veroordeeld, met de bepaling, dat hij zich ter beschikking van de regering zou stellen. Hendrik L. te Amsterdam werd we gens diefstal tot vijftien maanden ge vangenisstraf met aftrek veroordeeld. De eis was twee jaar met aftrek. Ten slotte werd Hendrikus Jonannes N. tot 63 dagen veroordeeld en opname in een gesticht wegens ontuchtige han delingen. Na deze uitspraken kwamen twee ge detineerden op het matje. Lucas Quiri- nus K. te Leeuwarden en Kornelis N. te Almelo waren in Februari in Lim- men verzeild geraakt. Zij hadden twee huu'rfietsen bij zich, die daar aan een caféhouder te koop werden aange boden. De opbrengst moest dienen om hun dorst te lessen, doch op een of andere manier was de politie achter hun snode plannen gekomen. De Offi cier eiste tegen ieder der verdachte zes maanden met aftrek wegens hun uo- ging tot verduistering. De Alkmaarder Geert v. d. H„ die op 15 Februari reeds voor was ge weest, werd vervolgens voorgeleid. Destijds had de Officier vier maanden met aftrek tegen verdachte geëist, doch de rechtbank had de zaak aange houden om de reclasseringsmogelijk- heden voor verdachte onder de loupe te nemen. Het uitgebrachte raport was echter zodanig, dat de Officier meende bij zijn eis te moeten persisteren. De uitspraak in beide zaken zal over veertien dagen volgen. UITSLAGEN SCHOOLWEDSTRIJDEN. Handbal meisjes V. O. Kweekschool 1Middelb. Meisjes school Bergen 1 14, Ulo Alkmaar 1 Gymnasium 1 30, Ulo Bergen 1 Huishoudschool 1 03, HBS 1Ulo Juliana 1 41, Middelb. Meisjesschool Bergen 1Ulo Alkmaar 1 12, Huis houdschool 1HBS 1 01, Ufo Bergen 2Ulo Juliana 2 12 Ulo Alkmaar 2 HBS 2 2—1. Het Oranjecomité heeft een feestpro gramma voor de viering van Koningin nedag uitgegeven dat van morgen af in straatverkoop verkrijgbaar is. Hoewel wij voor bijzonderheden naar dit pro gramma verwijzen, kunnen wij in grote lijnen over de viering het vol gende mededelen. In de vroege morgenuren zuilen klokgelui, de aubade door de school kinderen voor het stadhuis en de Post- harmonie, die een muzikale wandeling door de stad maakt, de dag met fees telijke klanken inluiden. Een belangrijk onderdeel van het programma is de parade, een wapen schouw van de militaire troepen, wel ke in Alkmaar gelegerd zijn, op het Waagplein aan deze parade nemen deel de Infanterie met twee compag nieën en de Luchtdoelartillerie met vier batterijen. Vooraf maakt de In fanterie een lange mars, waarbij dit maal een ongebruikelijke route wordt genomen. De mars gaat via Nooitgedacht- en Emmakwartier naar Baansingel en Uitenboschstraat, om via Zeglis, Bier kade en Achterweg naar het Waag plein te trekken; daar komen ook sa men de twee groepen van twee bat terijen van de LUA, welke van kamp Rochdale en kamp Westerweg langs verschillende richtingen, de één door de binnenstad de ander langs de bui tenkant aan de Westzijde, naar de Koningstraat zullen marcheren, om zich daar te verenigen voor het verde re gedeelte naar het Waagplein. Paradecommandant is de Res. Kapt. J. Wiegel; 'de garnizoenscommandant Res. Maj. M. Houbolt zal de troepen inspecteren. Een aardige bijzonderheid is, dat de tamboer-maitre van de Militaire Ka pel uit Haarlem, die de parade opluis tert, de tamboerstok zal hanteren, wel ke in vroeger eeuwen door de Alk maarse schutterij gebruikt werd; zulks bij wijze van reverentie van de lande lijke militaire macht aan het adres van de vroegere stedelijke militaire macht. Na afloop van het défilé zal de gar nizoenscommandant deze tamboerstok persoonlijk aan de gemeente-archiva ris, die dit museumstuk voor deze ge legenheid welwillend zal afstaan, over handigen. Op het Sportpark wordt zowel des morgens als des middags een interes sant sportprogramma afgewerkt. Deel nemers aan de wielerwedstrijd voor Nieuwelingen en de wedstrijd voor bestelfietsen en transportfietsen, kun nen zich morgen nog opgeven bij de heer Boschman, Zaadmarkt 42. De werkgevers wordt verzocht hun per soneel. dat aan deze wedstrijd wil deelnemen, hiervoor vrijaf te geven. De windhondenrace op de ronde baan vormt een bijzondere attractie. Voor nadere bijzonderheden over de feestelijkheden op het Sportpark verwijzen wij naar het feestprogram ma. Des avonds zullen de vier plaatselij ke muziekcorpsen op verschillende punten in de stad concerteren. In twee zalen wordt voorts door de leden van de beide Oranjeverenigingen een feest avond gehouden. In 't Gulden Vlies treedt het ensemble Roland Wagter op met een Oranje-Festival, terwijl door de Chr. Oranjevereniging in 't Wapen van Heemskerk een feestavond is georganiseerd, op "vertoon van lid maatschapskaart voor leden van beide verenigingen gratis toegankelijk. Men zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in dit nummer, alsmede het feestprogramma. Het Oranjecomité verzoekt de bur gerij op Koninginnedag van zonsopgang tot zonsondergang de nationale drie kleur uit te steken Hef bezoek van Dr. Valentine Nu Dr. A. Valentine Vrijdag de Kaasmarkt opent, mag als vaststaand worden aangenomen, dat het Departe ment van Economische Zaken het Be drijfschap Zuivel zal machtigen een subsidie van f 33.000 ten behoeve van de Kaasmarkt te verstrekken. Hier mede zou dan voor dit jaar het be staan van de markt verzekerd zijn. Vrijdag a.s. wordt een aanvoer van 30.000 kg. kaas verwacht. In het Waag gebouw zullen weer beschuitjes met kaas worden verkocht. Dr. Alan Valentine wordt, zo hij niet voordien naar Amerika wordt te ruggeroepen, om 10.30 uur verwacht. Hij zal vóór het stadhuis door het ge meentebestuur begroet worden. Om half elf zal de leider van de E.C.A.- missie in Nederland de Kaasmarkt openen. Dit zal geschieden door een symbolische handeling. Dr. Valantine zal n.l. worden verzocht de eerste par tij kaas te wegen. Na zijn bezoek aan de kaasmarkt wordt de Zuivelfabriek .Aurora" te Opmeer en 'h aantal geno- na Dr. Valentine en een aantal geno digden in Hotel „Victory" een lunch wordt aangeboden. Druk bezoek verwacht. De verwachtingen voor het komen de seizoen zijn hoog gespannen. De taxaties overtreffen zelfs het seizoen van 1947. Het aantal buitenlanders, dat een bezoek zal brengen aan ons land is zeer groot en belangrijk is het, dat alle reisbureaux een bezoek aan Alkmaar als een van de aantrekkelijk ste uitstapjes beschouwen. Op Vrijdag 6 Mei worden op de Kaasmarkt 120 leden van het Engelse „National Gar dens Guild" verwacht. Zij brengen een zevendaags bezoek aan ons land en hebben Alkmaar in hun program ma opgenomen. Is het nodig, de burgetij op te wek ken Vrijdag de kaaswimpels en vlag gen uit te steken? Burgerlijke Stand Geboren: Pieter H, zoon van A van den Berg en G W de Rover Maart je, dochter van K Hartland en N Dalenberg Cornelis, zoon van K Rol en G Duin Jan C, zoon van C Kant en A Neefkes Getrouwd: JanM Koning en Johanna C Kaandorp Antonius C Bur gering en Frederlka J van Roon Overleden: Jannetje Doodhagen, 80 jaar, weduwe van J A Vrij vogel Nog ruim een week, en dan zal het Alkmaarse Zometbad aan de Sport parklaan weer voor het publiek wor den geopend. Het mag dan nog fris zijn in de natuur, maar dat kan gauw veranderen. De mooie warme dagen van verleden week waren daar wel het beste bewijs van. En als de kalender eenmaal Mei aanwijst, gaat het snel naar de zomer toe. Op Maandag 9 Mei zal dan het zomerbad worden ge opend voor de liefhebbers van de mooie zwemsport, en, niet te vergeten voor dc zonnebaders. Want ook voor hen is dit jaar ge zorgd. Het bad heeft namelijk een ver nieuwing en een welkome uitbreiding ondergaan. De kamertjes en de hal zijn opnieuw geschilderd en maken een keurige indruk, rond het gehele terrein is een spiksplinternieuwe om heining gekomen, die niet alleen als windkering dient, maar die bovendien het bad tot een geliefkoosde verblijf plaats zal maken. Ook de technische verzorging van het water is gerevideerd. De voornaamste uitbreiding onder ging het terrein aan de zijde van de Zandersloot, waar een grote lap grond bij het Zomerbad werd getrokken, waarop een grasveld en een zandbak voor de kinderen zijn aangelegd. Mede in verband hiermede zijn de speel- werktuigen, die in ieder openluchtbad voor de jeugd zo'n grote attractie vor men hergegroepeerd. Ook aan de be planting is de uiterste zorg besteed, zodat het geheel een grote verbetering betekent, dat niet zal nalaten van in vloed te zijn op het te verwachten be zoek. In het algemeen komen de ver anderingen hierop neer, dat er voor de kinderen en voor de zonnebaders meer ruimte is ontstaan, een feit, dat tot blijdschap stemt, want ruimte, licht, lucht en zon zijn eerste voorwaarden voor een goed openluchtbad. En waar ook de tarieven voor het zomerseizoen weer aantrekkelijk zijn gemaakt, waarbij speciale aandacht is geschonken aan zwemmen in gezins verband, ligt het voor de hand, dat het Alkmaarse zomerbad zich ook dit jaar zich mogen verheugen in een druk bezoek. De enige voorwaarde, die voor het slagen van het seizoen nog te wensen overblijft is 'het weer. Maar wat dat betreft, kunnen wij slechts hopen, dat de heren, die in De Bilt het weer maken, ons een beetje gunstiger gezind zullen zijn, dan vorig jaar, toen een korte tijd alles ineens scheen te komen, en de zomer meteen weer voorbij was. Vorig jaar zag ik in de Avro-studio te Hilversum een kostbare uitvoering van Alberto Caselias „La Morte in Va- canza". In dit brillante werk vertelt Casella hoe de Dood (een meesterlijke rol van Paul Steenbergen) enige dagen vacantie neemt om als mens onder de mensen te leven en de genoegens te leren kennen, die immers zo groot moe ten zijn, dat zij de verklaring vormen van de afschuw, die de stervelingen voor de „ijzige dood" koesteren. Aan deze opvoering werden \?ij herinnerd toen gisteravond de RK toneelvereni ging „Cantecleer" in het Gulden Vlies het toneelspel „Als het je tijd is.van Paul Osborn ten tonele bracht. Het is verre van ons vergelijkingen te tref fen tussen de opvoering der hoorspel kern van de zilveren Avro en de to neelavond van Cantecleer. Kunstenaars als Paul Stenbergen, Kommer Kleyn, Louis Gimberg, Eva Janssen, Vera Bondam e.d. zijn geen partij voor onze Alkmaarse dilettanten, terwijl Casella het probleem leven en dood diepzinni ger en op hoger peil behandelde dan Paul Osborn. Desondanks of misschien juist daardoor is „Als het je tijd is..." een uitstekend stuk voor het amateur toneel, dat gisteren een voortreffelijke vertolking genoot. Zonder op de be slissing van de jury te willen vooruit lopen, moet ons van het hart dat „Can tecleer" met de keuze van dit toneel spel in acht taferelen een goede greep heeft gedaan. Het biedt eens wat an ders, dan de doorsneestukken, die het repertoire van het dillettanten-toneel vormen. Zoals gezegd, heeft „Cante cleer" een goede opvoering gegeven, niet dat er geen fouten gemaakt wer den. De onvoldoende black-out op het ogenblik, dat de Dood (Mr. Brink) zich over Oma Northrup ontfermt, was een opvallende fout, die veel van het ef fect wegnam. De grime van de Dood was o.i. wat revue-achtig. Een sobere oplossing had ongetwijfeld meer in druk gemaakt. De wachttijd tussen de bedrijven was wat lang en de stemmen van Oma en Opa Northrup soms wat moeilijk te verstaan, maar dit alles ■erd glansrijk overtroffen door het vele goede dat geboden werd. Jac. Beentjes speelde de grootvader Julian Northrup gevoelvol en met esprit. De jeugdige Hans Keijsper, die Pud voor zijn rekening nam, is veelbelovend; Mr. Brink vond een goede vertolker in Martien Wessels (met een uistekende dictie); Kees Keijsper gaf 'n goed vol gehouden oer-komische cretatie van notaris Pilbeam en Toon Buissink (Dr. Evan) sloot zich hierbij tot volle tevre denheid aan. Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 27 April. 1300 kg Rode kool f 13; 2100 kg Witte kool f 10—f 10.60; 2000 kg Bieten I f 6; 2500 kg Prei f 4; 750 kg Uien f 5.20, grove f 7.30; 17000 kg Witlof: I f 25 f 30, IB f 18—f 20, II f 20; IIB f 15— f 26 en III f 18. LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE 27 April 8200 kg Witlof: I 17—25, I afw. 11—21, XI <12—20 en II afw 10—13; 1400 kg rode kool 13—13,60; 2700 kg aardappelen: Bevelanders 4 WARMENHUIZEN, 26 April 3500 kg rode kool 1313,50; 14,200 kg Deense witte kool 11; 2380 kg witlof: I 18 Men vergeve ons de onhoffelijk heid de damesrollen in tweede instantie te noemen. Dit duidt geenszins op een mindere waardering. Mevr. C. J. de Moel-Stokhof is een te geroutineerde kracht om tante Demetria niet tot le ven te brengen en ook Nel Keijsper kon over het het algemeen als Oma Northrup wel bekoren. De regisseuze mej. Bep. Speet had een verantwoorde visie op het stuk en haar komt de grootste lof toe, die wij „Cantecleer" met deze uitvoering wil len brengen. M. Raadsvergadering Het ligt in de bedoeling van de bur gemeester een raadsvergadering te be leggen tegen Donderdag 12 Mei 1949 te 14 uur. Oude Friese brug van Alkmaar naar Buiksloot Naar de Prov. Noord-Holl. Crt. meldt ligt het in het voornemen de Friese Brug van Alkmaar, nadat deze door een nieuwe vervangen is naar Buik sloot over te brengen op de plaats van de brug over de Waterkering. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd is Tiet faillissement van P. A. Boots, Achterstraat 14a te Alk maar, handelende onder de naam Tech nische Handelsonderneming „Rapida". (Door het in kracht van gewijsde gaan van de homologatie van het accoord;. Lezing voor Ned. Vereniging van weer- en sterrekunde Het zijn niet alleen romantisch ver liefde lieden wier belangstelling zich zowel op het met sterren bezaaide fir mament als op de dartele godenzoon Eros en diens eigenschappen pleegt te richten. Ook voor degenen, die zich uit hoofde van hun beroep of uit pure liefhebberij bezig houden met het door vorsen van 't heelal is Eros van groot belang. De Eros, die de astronomen zo'n warm hart toedragen, is echter van geheel an dere aard dan de kleine Olympus- bewoner. Weliswaar bevindt ook deze zich voortdurend in gezelschap van Mars, Jupiter, Venus en Neptunus en is ook hij even grillig als het godje dat 's mensen hart pleegt te doorboren, doch daarmede zijn de punten van overeenkomst dan ook uitgeput. Het is een kleine planetoid, die zich in sterk excentrische baan tussen de planeten voortbeweegt en van groot belang is gebleken bij de afstandsbepalingen in het heelal. Het eerste deel van de le zing, die Dr. W. J. Claas uit Heemstede voor de Alkmaarse afdeling der Ne derlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde over dit onderwerp gis teravond in Valks's Lunchroom hield, behandelde de wijze waarop het gelukt v/as de afstand tussen de aarde en dit kleine hemellichaam te bepalen. Nadat dr. Claas in het begin van zijn lezing de afstandsbepaling met behulp van de trigonometrische parallax en vervolgens de relatieve methode, die met een algebraïsche benaderingsfor mule, gebaseerd op de harmonische wet van Keppler, in het kort uiteengezet had, gaf hij vervolgens de afstands bepaling aardezon in korte trekken weer. Deze afstand is fundamenteel voor alle andere afstandsbepalingen, die allen in bovengenoemde worden uitgedrukt. De grote rol van de pla netoid Eros bestaat nu hierin, 'dat de afstand, die deze van de aarde verwij derd is, zowel in kilometers als in aarde-zon-eenheden kan worden ge meten, zodat een omrekeningsmogelijk heid geschapen wordt. De grote moei lijkheden, die zich bij dit werk voor deden, werden door spreker op alles zins boeiende wijze uiteengezet. Dat deze niet gering waren moge blijken uit het feit, dat hoewel in 1931 op een gunstig tijdstip een groot aantal nauw keurige waarnemingen werd verricht, pas in 1941 de resultaten bekend ge maakt konden worden. De afstand tus sen onze aardbol en de zon is daar mede op 149.680.000 km becijferd. Nadat dr. Claas in de pauze een aan tal door hem vervaardigde grafiekjes had laten circuleren, waarop op een voudige doch duidelijke wijze de enor me, zich bijkans aan ons voorstellings vermogen onttrekkende afstanden die in het hemelruim bestaan werden voor gesteld, behandelde hij daarna de ver schillende methoden die gebruikt wor den om de afstanden tussen de aarde of de zon en de sterren te bepalen. Een kleine indruk van de waarlijk „astronomische" getallen, die hier be rekend worden krijgt men, indien men weet dat het afstandsverschil zonster en aardester daarbij practisch ver waarloosd kan worden. Als eerste behandelde spreker de methode van de trigonometrische pa rallax waarbij eenzelfde ster op twee tijdstippen, die een half jaar uit el kaar liggen wordt geobserveerd. Met dezelfde formules, die op de aarde o.a. bij het landmeten gebruikt worden kan de afstand dan worden becijferd. Ver volgens besprak dr. Claas de spectros copische methode, die uitgaat van een wetmatig verband tussen helderheid, spectrum en lichtkracht en de dynami sche parallax, die alleen voor dubbel sterren te gebruiken is en die de mas sa der sterren tot grondslag heeft. Tenslotte zette spreker zeer summier nog enkele zeer moderne methoden uiteen. Dit zijn methoden, die gebruik maken van verschillen in helderheid van bepaalde sterren of, voor zeer ver verwijderde sterren, van de polarisatie die optreedt tengevolge van de in het heelal zwevende z.g. inter-stellaire materie. Met een hartelijk dankwoord en de overhandiging van het traditionele Alkmaarse kaasje aan dr. Claas sloot de voorzitter deze boeiende avond. Verandering kantooruren P.T.T. Met ingang van 1 Mei aanstaande zal het Poststation vocrr de postdienst te Eg- ioond-Binnen geopend zijn gedurende de volgende tijdvakken: op werkdagen 9—10 uur 12,30—13,30 uur en 16—17 uur Gedurende het zomerseizoen (1 Juni tot en met 31 Augustus) zijn deze tijden als volgt: 8,30—10 uur, 12,30—13,30 uur en 1617 uur Voor de Telegraaf- en Telefoondienst blijven de bestaande uren gehandhaafd, ni (gedurende het gehele jaar): 8,30—10 uur, 12—13,30 uur en 16—19 uur Het kantoor is 's Zaterdagsmiddags voor de postdienst gesloten Groslijst K.V.P. De uitslag van de stemming voor het samenstellen van de candidatenlijst voor de aanstaande Gemeenteraadsverkiezing te Egmönd-Binnen (Dorpskom) is: 1 G J Apeldoorn; 2 Jb Orij; 3 F M van de Reep; 4 R Beukers; 5 E van der Molen; 6 Fr Sentveld; 7 C Weijers Uitslag verpachting De uitslag van de heden gehouden ver pachting van standplaatsen voor de op 10 en 11 Juliaanstaande te houden ker mis alhier luidt: Braak, zweef- en draaimolen; Vallentgoed, schommel; Van de Veen, scheepjesmolen; Verwijk, Tête A queue; Teunisz, golfbaan; Wipprecht slagmachine; Verwijk, schiettent; Ver wijk en Van Dam, knikker- bumpersport; Kamlag, lijntrek- en pyramidesport; A Zentveld, suiker- en palingkraam; G Broek, palingkraam; J Schoon, ij stent; D de Jager, gebakkraam; J de Boer, koek hakstal; Schot met nougatkraam Het badseizoen zal dit jaar op 15 Mei geopend worden. Vanaf die datum zal er ook gelegenheid zijn tot het plaat sen en in bewaring geven van tenten op het door de gemeente geëxploiteer de strand, aan de Zuidzijde van het dorp. Kermis Ter gelegenheid van Koninginnedag en 1 Mei-viering, zullen diverse ker- mis-attracties op die dagen in de ge meente komen. Een zweefmolen, een draaimolen, een luchtschommel en verschillende kleinere vermakelijkhe den zullen voor het nodige amuse ment zorgen. EMMABLOEM-COLLECTE De Emabloem-collecte bracht dit jaar slechts f 98 op, een bedrag, dat, gezien de nood en het inwonertal on zer gemeente, niet hoog genoenfd kan worden. Als lid van het kerkbestuur der oud-katholieke gemeente heeft de bis schop van Haarlem benoemd de heer C. Broek, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door bedanken van de heer T. Wijker, die 30 jaar dez' iunctie vervuld heeft. In het verslag over de bloembollen dag wordt medegedeeld, dat dank werd gebracht aan de firma Valkerin? die zoveel doet voor de goede zorgen voor de vermaarde „Hortus Bulbaruni Men wijst ons er op, dat deze tuin ver- I zorgd wordt door de firma Hof en Blok- I ker.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2